23V"r292*99 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE E EM lander" z«terd.9 28M.,n 1925 D2RDS BLAD. BINNENLAND. mpn" DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. R. K. Staatspartij. Naar de Katholieke bladen heeft het Advi see* end College van de R. K. Staatspartij het volgende Politiek Advies vastgeste'd 's-Hertogenbosch L Jhr. mr. 9. F. O. van Sasse van Ysselt2. A N. Flcskens3. dr. L. Deckers4. J. J. Wintermans5. dr. H. W. E Moller6. mr. F. G. C. J. M. Teulings 7. M. Krijgsman 8. W. A. Brouns—Van Be- souw 9. mr. G. M. J. Kolfschoten10. mr. H. J. M. Loeff Tilburg I. mr. A B. G. M. van Rijckevor- sel2. J. van Rijzewijk3. ir. L. J. M. Fe- ber4 R. B. A. N. de Quay5. H. F. J. Weyers6. C. A. Valkenburg7. ir. A. J. L. Juten 8. J J. M. Rubert. Arnhem, Nijmegen, Utrecht1. mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen2. mr. J. R. II. van Schaik 3. J. G. Suring4. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst5. G. Bulten 6. J. H. A. L. von Frijtog Drabbe7. J. M. H. ven der Grinten8 dr. J. F. J. ten Berge 9. J. W. H M. Meyer10. P. H. J. Steenhoff. Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Dor drecht. 1. Mr. dr. D. A. P. N Kooien2. C J Kuiper 3. J. M. J. A. Meyer 4. prof. dr. J. A. Veraart5. dr. L. G. Kortenhorst 6. prof. dr. A. M. A. A. Steger7. A. J. Loerak ker 8. H. E. van <fen Brule9. J. M J. H. Lambooy 10. G. W. Kampschöer. Amsterdam 1. J. B van Dijk 2. S. C. C. BronsveldVitringa 3. mi G. C. J. D. Krop man 4. mr. G. M. G. H. Russel. Den Helder en Haarlem 1. Mr. J. B. Bo- mans2. Ch. L. van de Bilt3. Chr. M. Jan sen 4 mr. A. J. M Leesberg5. A. J. Loer akker 6. H. E. Everard. Middelburg: 1. ir. L. A. Fruytier2. J. W. Vienings. Leeuwarden en Groningen1. A. C. A. van Vuuren2. dr. H. W. Takkenberg. Zwolle en Drente 1. A. H. Engels 2. mr. P. J. M. Aalberse; 3. Ant. J. Schoemaker4. H. Ruyter. Limburg1. Mgr. dr. W. H. Nolens2. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beercnbrouck3. ir. M. C. E. Bongaerts 4. H G. M. Hermans5. J. J. C. Ament6. P. J. Rutten 7. mr. M. A. M. Waszink 8. P. L. H. Cremers 9. J. M. J. H. Lambooy10. M. H. Schoonbrood Van de thans zittende Tweede Kamerleden zijn er, naar „De Tijd" opmerkt, vier, die op het advies niet voorkomen, namelijk de heeren W. J. F. Juten, die heeft bedankt, C. Kr.igg*, A. B. Michielscn en H. Stulemeyer. De heer A. J. Loerakker staat op het advies ais no. 7 voor Rotterdam, 's Gravenhage, Lei den en Den Helder, zoodat, als hij door de stemming in de Kiesvereenigingen niet naar voren, wordt gebracht, zijn verkiezing vrij on zeker wordt Behoudt de R.-K. Staatspartij haar 52 ze tels, dan zou, wordt het advies opgevolgd, de Kamerfractie vermoedelijk door de volgende nieuwe krachten worden versterkt de heeren R. B. A. N. de Quay, een militaire specialist, prof. dr. J. A. Veraart en dr. L. G. Korten horst en Chr. M. Jansen. Ten slotte krijgt, als men in Utrecht met het uitvollen van den heer Knigge genoegen neemt, de heer J. H. A. L. van Frijtog Drabbe op het advies voor Arn hem, Nijmegen en Utrecht een kans. Daar de heer A. C. A. van Vuuren gewei gerd heeft een candidatuuT voor Drente te aan vaarden en hij derhalve alleen de stemmed van Friesland en Groningen op zich zal kunnen vereenigen, is zijn zetel wel eenigszins be dreigd. De stemmen van Drente zullen aan de lijst van Overijssel ten goede komen, waar de kansen van minister Aalberse als no. 2 op deze lijst worden verbeterd De Morgen (het orgaan der Michaëlisten) analyseert het advies aldus De practische beteekenis van dit advies is als volgt Aan prof. Veraart is een Kamerzetel toege wezen in de kieskringen RotterdamDen Haag LeidenDordrecht Dr. Moller heeft in den kieskring den Bosch een zeer twijfelachtige plaatsdie vijfde zetel zal zoo goed als zeker niet worden gewonnen. Verder is de geheele St. Michaël-beweging genegeerd. Het leidende beginsel bij het opmaken van het politiek advies is blijkbaar gemeestzit tende Kamerleden te behouden. In de vacature-Juten in den kring-Tilburg wordt een militaire specialiteit gesteld, de heer de Quay. In Nijmegen is de he-er van Wijnbergen nummer één gesteld in flagranten strijd met den wil der kiezers en ondanks het groote ge vaar voor ernstige schade aan de heele lijst. Te Amsterdam zal mevrouw Bronsveld- Vitringa zoo goed als zeker niet worden her kozen men heeft haar die plaats toegewezen ondanks het feit, dat zij over het heele land in een groot aantal kiesvereenigingen is aan gewezen. Het Kamerlid Michielsen komt niet meer op de lijst voorzijn plaats wordt ingenomen door den middenstandsenndidaat Chr. Jansen. Het laten vallen van mr. Bomans heeft het college niet aangedurfdhij staat weeT num mer één. Drente is los gemaakt van Friesland en Gro ningen is bij Zwolle gevoegd. Dit maakt het onzeker, of de zetel van den heer van Vuuren behouden zal worden. In Limburg is geen enkele veranderingde Michaëlisten zijn volslagen genegeerd. Het Kamerlid Loerakker is achteruit gezet en komt niet in de Kamer terug. Het Kamerlid Knigge is eveneens niet meer gesteld In zijn plaats is de heer van Voorst tot Voorst op de lijst Arnhem—Nijmegen— Utrecht gezet, waardoor in Overijssel plaats is gemaakt voor mr. Aalberse. De mededeeling, dat het advies met 44 te gen 3 stemmen is goedgekeurd, is op zich zelf juist, maar overigens misleidend, zooals wij nader zullen aantoonen. Het heele advies is o.i. een politieke blunder, een mislukking en een uittarting van groote groepen onzer kiezers» De St. Mjchaël-actie cn het Poli tiek Advies der R.-K. Staatspartij. In verband met de publiceering van het poli tiek.advies der R.-K. Staatspartij kwam het be stuur van „St. Michael" te Amsterdam Woens dagavond in spoedvergadering bijeen. Als gevolg van de daaromtrent gehouden be sprekingen machtigde het bestuur ons het vol gende mede te deelen: Het politiek advies, zooals het is samenge steld, wekte bij het bestuur de grootste ont stemming op. Dit niet alleen voor wat betreft den Rijkskieskring Amsterdam, doch over het geheele land. Hoe onbevooroordeeld toch het bestuur ook meende deze zaak te moeten beschouwen, zij kon in de samenstelling niets anders zien dan een volkomen negeering van de wenschen van een groot deel der georganiseerde kiezers, ter wijl het tevens indnrischt tegen den geest der overeenkomst, met de Michaëlisten op de bondsvergadering van 30 en 31 Januari geslo ten. De vraag of tegen deze samenstelling eenige actie diende te worden ontwikkeld, werd dan ook met algemeene stemmen bevestigend be antwoord. De uitdagende houding, in het poli tiek advies tegen de zoo spontaan gegroeide St. Michaël-beweging aangenomen, dwingt er toe, den toegeworpen handschoenen, hoe on gaarne ook, op te nemen. Het bestuur wekt dan ook de in St. Michael georganiseerde kiezers en tevens allen, die van een dergelijke onderdrukkings- en machtsver toon niet gediend zijn, op met hen die actie tegen het politiek advies op te nemen. Op welke wijze dit. met inachtneming van het kiesreglement, zal dienen te geschieden, zal ernstig worden overwogen. Binnen eenige dagen zullen de Michaëlisten hieromtrent nader wor den ingelicht en tot een bespreking worden uit- genoodigd. Het oordcel van prof. Veraart. De Haagsche redacteur der Msb. meldt o.a. In verband met de geruchten dat het poli tiek advies in de Michaëlistische kringen nog al wat ontstemming heeft gewekt, hebben we het oordeel gevraagd van prof Veraart, den oud-voorzitter van het verbond St. Michaël Deze begon met er aan te herinneren, dat het streven van St. Michaël is geweest de de mocratische gedachte in het program der Ka tholieke Staatspartij door te voeren en voorts het stellen van candidaten te bevorderen, die aan deze gedachte beantwoorden. Of het politiek advies aan deze wenschen der St. Michaëlbeweging voldoet Prof. Veraart meende in het politiek advies een anti-democratische strooming te ontdek ken. Hij erkende wel, dat het advies goede kwaliteiten bezit, maar het geat niet zoo ver als met recht hod mogen worden verwacht. Op de eene plaats is getracht recht te doen, op de andere is aan het recht te kort gedaan. Gefrappeerd had het den oud-voorzitter van ,St. Michaël vooral dat aan den heer v. Poll sreen plaats was toebedeeld en aan mevrouw Bronsveld een zoo'n ongunstige plaats. En dat terwijl mevrouw Bronsveld op 192 plaatsen candidoat is gesteld. Deze anti-democratische strekking vervulde hem met groote bezorgdheid voor <h? naaste toekomst. Als de definitieve candidatenlijst er nier anders uitziet, vreesde hij, dat er dui zenden Katholieke stemmen op de S. D A. P. en op de Kath. Volkspartij zouden worden uit gebracht. Het Vakbureau, dat niets gedaan heeft tot steun van St. Michaël, krijgt een ernstige klap ten aanzien van den heer Loerakker. Met enkele wijzigingen zou het advies er veel beter hebben uitgezien. Wat zal er nu door de Michaëlisten gedaan worden vroegen wij. Officieel weet ik daar niets van, luidde het antwoord. Wel heb ik berichten ontvangen, dat de kiescomité's der Michaëlisten bfnncn enkele dagen zullen bijeenkomen om een krachtige actie voor bepaalde candidaten te gaan voeren. De heer Loerakker laat zich schrappen van het politiek advies. De T ij d meldt De heer Loerakker heeft het voornemen te kennen gegeven om zich te doen schrappen van het politiek advies. De bedoeling is blijkbaar, dat de heer Loerakker zich onder de alfabe tisch gerangschikte candidaten zal scharen, om aldus te trachten door de stemming in de kiesvereenigingen een betere plaats op de gros lijst te verkrijgen, dan hem door het advisee- rend college is toegedacht ACTUALISTEN. Geen eigen candidaten bij dc Komcrverkiezingen. Naar De Vaderlander meldt, heeft de heer' W. H. Snijders zich wegens den staat van zijn gezondheid verplicht gezien ontslag te nemen als secretaris van het Verbond van Actualis- ten. De rentrrle raad heeft tot zijn opvolger benoemd den heer J. Schouten, redacteur van De Vaderlander. De heer Snijders blijft lid van den centralen raad. De heer W Lubberink heeft ontslag genomen als redacteur van De Vaderlander. De redac teur J. Schouten is benoemd tot verantwoorde lijk hoofdredacteur. Voorts deelt het blad mede, dat de centrale raad ven het V. v. A het besluit om aan de verkiezingen met eigen candidaten deel te ne men, heeft ingetrokken Het politiek advies van het Verbond met het oog op de verkiezingen zal later volgen. STAMDAG ALG. NED. VERBOND. Heden te den Haag gehouden. Gistermiddag werd in „Pulchri Studio" te den Haag de Stamdag gehouden van het „Algemeen Nederlandsch Verbond". Een talrijke schare was opgekomen om dezen dag te vieren. Onder hen was jhr. mr. Feith, secretaris-generaal bij het Departement van On derwijs, namens den Minister van Onderwijs, (Minister de Visser was verhinderd), de oud opperbevelhebber generaal Snijders, generaal Kalff en voorts talrijke deputaties uit ons land en de groepen van het Algem. Nederlandsch Verbond in Vlaanderen en Zuid-Afrika- Door burgemeester Patijn was bericht van verhindering gezonden. De voorzitter van het hoofdbestuur, dc heer P. J. de Kanten, opende dezen stamdag, heette alle aanwezige hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat ondanks de moei lijkheden, die er aan verbonden zijn, de stam- dagen toch slagen. Spr. hoopte dat ook dezen dag mee zou mo gen werken tot versterking en verheffing van den Nedcrlandschen Stam. Mevrouw C. Drijfhout van Hooff—de Meester zong daarna eenige liederen, n.l. „Mijn Land", „'t Is de Mandel", „Mijn liefken is mijn som- mer" en het „Unielied", aan den vleugel bege leid door den heer M. R. Drijfhout van Hooff. Het woord was vervolgens aan den heer Omer Wattez, voorzitter van de groep Vlaanderen tot het houden van een rede over: „Geestelijke en economische ontwikkeling en groei van het Vlnamsche Volk van 1830 tot heden". De heer Omer Wattez wil beginnen met te verklaren dat hij geen kwaad wil spreken van zijn land, maar ook Vlaanderen geen uitbundi- gen lof toezwaaien. Spr. wil hier de waarheid spreken. Vlaanderen wordt niet verdrukt maar bestreden. Wie bestreden wordt kan zich verdedigen. Dit hebben wij sinds 1830 gedaan. Er kan .geen eenheid zijn in een land, waar twee talen gesproken worden. Waar gestreden wordt, worden ook overwinningen behaald. En ook wij hebben overwinningen behaald, aldus Spreker. Maar hoe komt het dan, dat de Vlamingen wel de meerderheid, maar niet de macht hebben in hun land. Dit komt omdat de Vlamingen verdeeld zijn. i Men heeft op hen toegepast de spreuk: „Ver deel en Heersch!" Spr. maakte vervolgens eenige opmerkingen over de werken van Paul Frédéricq en Lodewijk de Raadt, beide handelende over de geschiede nis van Vlaanderen. Wie deze boeken leest, kan moeilijk zeggen, dat Vlaanderen verdrukt wordt. Maar wij zijn niet geneigd ons te laten verdringen. Het Algemeen Nederl. Verbond moet zich buiten alle politiek houden, 't is uitsluitend een werk de., vredes. In Vlaanderen gaat het Verbond weinig voor uit. Indien pogingen aangewend worden tc Ant werpen of Gent afdeelingen op te richten, ver schijnt dadelijk het spook der politiek. *t Moet hoofdzakelijk een cultureele strijd zijn. In 1830 was er in Vlaanderen geen krant die in de Vlaamsche taal verscheen. Thans zijn cr tallooze week- cn dagbladen. In Gemeente- en Provinciale Raden, ja zelfs in het Parlement hoort men Nederlandsch spreken Lang is de Vlaamsche beweging uitsluitend een letterkundige geweest, maar nu is het een sociale geworden. De krachten niet versnipperen tusschen Vla mingen onderling. Dat is niet op zijn plaats. De heer d e K a n t e r dankte den heer Omer Wattez voor zijn toespraak Staande zongen de aanwezigen daarna „Zij zullen hem niet tem- Het woord was vervolgfehs aan den heer Noto Soeroto over: „Indië en Nederland". Spr. zag zich hier genoodzaakt te spreken over politieke kwesties. Men heeft hem wel eens verweten, dat spr. „van kleur verschoten is".'Maar niets is min der waar. Wij, Indonesiërs, hebben van de Nederlan ders veel geleerd, aldus de lieer Noto Soeroto, en wij zullen nog veel van hen Ieeren. Politiek heeft een strijdend, een militant ka rakter, maar ook een verzoenend karakter. De aard der Indonesiërs is in 't algemeen niet agressief. Als men hun wreedheid, oproerigheid verwijt, dan blijkt daaruit, dat men het wezen der zaak niet begrepen heeft Klassenhaat en klassennijd kunnen spr. niet bekoren omdat deze denkbeelden de critiek- lcoze, onontwikkelde Indonesiërs brengen tot een amok-makende vernielzucht. Dc verhouding IndiëNederland moet be- heerscht worden door een ideale koloniale poli tiek, die ruimte laat voor verlangens en rede lijke aspiraties der Indische volken. In verre toekomst zal het Groot-Nederland- sche Rijk, Moederland en Koloniën, zich aftee- kenen als een Statenbond. Het einde der koloniale politiek zal schoon zijn. Wie meent, dat een koloniale politiek eeuwig kan duren, miskent de waarheid. Een groei kunstmatig tot stilstaan brengen heeft vernietiging tengevolge. Men moet niet zoeken naar hetgeen dat scheidt, maar naar hetgeen vereenigt. De wer kelijkheid staat echter ver van sprekers ideaal af Spreker's landgenooten worden ln den laat- sten tijd bezield door wrevel en haat jegens de Nederlanders. Het Indische volk vertoont een angstwekkende broosheid. Wij moeten voor onze rechten opkomen, frank en vrij. maar met redelijkheid en zonder ver bittering. Men heeft gezegd, dat Nederland Indië exploi teert, dat er jaarlijks vele millioenen uit Indië vloeien. Maar is men dan vergeten, dat de rijk dommen van de moederaarde aan de geheele wereld toebehooren. En wij, Indonesiërs, zijn niet bij machte op onze eigen zaken te passen. Wij, Indonesiërs moeten onze plaatsen ver overen met de wapenen van kunde en ervaring. De ervaring heeft geleerd, dat onze leiders zich moeten bewegen op economiscn cultureel en paedagogisch gebied. De hoofdlijnen moeten in handen blijven van de Nederlanders. Spr. wil zijn landgenooten er op wijzen, dat eenige persoonlijk opgedane ervaringen, enkele persoonlijke grieven een helder objectief oordeel verhinderen. Een „matig U", wil spr. zijn landgenooten toeroepen. De drang naar politieke vrijheid is een obses sie geworden. De ware vrijheid is d i e vrijheid, die zich nergens door laat weerhouden om te spreken naar de overtuiging van het geweten. Noodig zijn een vaste hand en een koel hoofd, maar ook een hoog idealisme. Dit idealisme wordt van U, Nederlanders, verwacht, roept spr. de vergadering toe. Uw beschaving is de meest bevruchtende, de onmis baarheid der Nederlandsche taal zal ook in Indië steeds weer gevoeld worden. De rede van den heer Noto Soeroto, werd langdurig door de vergadering toegejuicht. Vervolgens kreeg Professor G. Brom het woord om te spreken over; „Ons mooie land". Ons land, aldus prof. Brom, is een land van riviermonden, niet van ontspringende bronnen. Zoo durft ons volk het ook aan met oude waar heden. „Ons mooie land" is ook een oude waarheid. Wisten we maar, dat ons land mooi is. Maar de meeste Nederlanders weten dat niet. Als we een voet in Antwerpen of in Cleef ge zet hebben, spreken we van „ons kleine land". Daarom: Wij met die verachting voor ons eigen land. Wanneer wij ons gevoel laten spreken en eerbied voor iets hebben, dan wordt dat aange zien voor zwakte, maar het is kracht. Dat is hetgeen dat ons samenbindt. De kinderen moeten onderwezen worden in dc schoonheden der natuur. Als men in het buitenland geweest is en men komt dan weer terug in ons eigen land, dan merkt men pas, hoe mooi het is. Maar men wil daar niet aan. Zeg eens, dat Hattum mooier is dan Napcis, cn de menschcn verklaren u voor gek. Wij behooren hier, onder deze lucht en onder deze wolken, die passen precies bij onzen land aard. Onze HoIIandsche natuurliefde is iets ge heel eigens, buitenlanders kunnen ons daar zoo goed op opmerkzaam maken. Met een opwekkend woord om „ons eigen land" lief te hebben cn te waardceren, eindigde prof. Brom. Nadat gezongen was het eerste couplet van „Wilhelmus" sprak professor J. J. Smith uit 'Kaapstad over „Zuid-Afrika". Het was spr. aangenaam hier te komen cn te zien, dat er een Nederland is en ook een Vlaan deren. Spreker's land is een groot land, groot in omtrek, maar klein in bewoners. Maar toch groeien we. Er zijn nu reeds 800.000 Nederlandsch sprekende inwoners. Er bestaat een levendige belangstelling in Zuid- Afrika voor alles wat den Dietsriien stam be treft. In den korten tijd, dat het Afrikaansch ge bruikt wordt, heeft de Zuid-Afrikaansche Let terkunde reeds veel goeds tot stand gebracht. Wij zien op tegen de Nederlanders, en wij verwachten kritiek van hen, zooals een kind kritiek verwacht van zijn ouders. Ons streven is doortrokken van Dietsche idealen. Gij kunt zeggen: Napels zien en dan sterven, maar spreker zegt: Zuid-Afrika zien cn dan leven. Na dc rede van Prof. Smith werd „Kent gij dat volk vol heldenmoed" gezongen. De heer K n 0 0 p s, spiekende namens de af- deeling Berlijn van het Verbond, merkte op. dat de afyiecling Berlijn medegewerkt had tot stich ting van den Nedcrlandschen Bond in Duitsch land. Na moeilijke jaren doorgemaakt te heb ben is de Nederlandsche beweging in Duitsch- Iand nu weer op den goeden weg. Spr. roept de hulp in van het Verbond om te komen tot een goede organisatie van de Neder landsche jeugd in Duitschland. De heer de Kant e-r-sloot daarna dc mo£- genzitting. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1925. AMSTERDAM OF LOS ANGELOS? Een onderhoud met den heer W. A. Wcsterouen van Mce- teren. Men meldt ons uit Amsterdam In verband met het deze week verschenen Voorloopig Verslag over het Wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Onderwijs dei Staatsbegrooting I925r waaruit zou blijken dut zeer vele leden der Tweede Kamer tegen dit Ontwerp, dus tegen het subsidie aan de Olym pische spelen 1928 zouden zijn, hebben wij een onderhoud gehad mket den algemeen secretaris der Olympische Spelen 1928, den heer W. A. M. Wcsterouen van Meeteren, die zoo welwil lend was zijn meening in deze kwestie uiteen te zetten. Naar het oordcel von den heer Van Meete- ren, zal bij verwerping van bet Ontwerp, proc- tisch gesproken, van geen Olympische Spelen in Nederland sprake kunnen zijn. Zooals U weet zeide de heer van Meete- ren worden de kosten der Spelen geraomd op een totaal van 2 mülioen. Verleent de Re geering het subsidie van 1 millioen, dan zijn de fipancieele moeilijkheden te overwinnen, daar wij van particuliere zijde toezeggingen tot een gezamenlijk bedrag van 5 ton hebben ver kregen. Doch bij verwerping van het Ontwerp kunnen wij onmogelijk vertrouwen op wot van particuliere zijde bijeengebracht kan worden. Nu is het wel mogelijk, dat wij in 4 jaren, de benoodigde gelden bijeen zien, maar onder de gegeven omstandigheden mogen en kun nen wij niet tewerk gaan, zonder volslagen ze kerheid te hebben, wat het finandeele ge deelte betref* Op het Olympisch Congres, dat, naar men weet, einde Mei te Praag gehouden wordt, zul len, onze vertegenwoordigers definitief heb ben te beslissen, of de Spelen in Nederland al don niet zullen doorgaan. Moeten wij den steun van de Regeering mis sen. don zal er niets anders opzitten, dan op dit Congres mede te deelen, dat Nederland de organisatie van de Olympische Spelen niet op zich kan nemen. In elk geval zal in plaats van Amsterdam hoogstwaarschijnlijk Los Angelos in aanmer king komen. In Amerika heeft met het geld daarvoor al lang bijeen. Toch heb ik nog wel hoop aldus de heer Van Meeteren dat de steun van Regeerings- wege nog verkregen wordt, daar immers ge heel intellectueel Nederland achter ons staat. Toen wij den heeT Van Meeteren het een en ander vroegen omtrent de bezwaren, die ge maakt zijn, tegen de sportbeoefening op Zon dag, zeide deze, dat van een neutraal Comité moeilijk gevraagd kan worden, den Zondag ge heel onbesteed te laten. Indien op die voot- waarde het subsidie verkregen zou worden, zouden de kosten immers veel grooter worden. Het zou toch ongewenscht zijn ging de hecT v. M. voort het geheele Nederlandsche volk, wiens eenige vrije dag. Zondag is, dan juist van wedstrijden te onthouden. Wel ligt het in ons voornemen op Zondagm o r g e n geen wed strijden te doen plaats hebben en het aantal wedstrijden op Zondag tot een minimum te be perken, doch verder gaan, zou onbillijk zijn. Men zou ons don kunnen verwijten, zelf te po- politiek bij de Olympische Spelen te hebben ingevoerd. Tegen do beweringen, dot de Spelen anti kerkelijk zouden zijn, ontkende de heer v. M. beslist en meende te moeten wijzen op het feit, dot juist de voorstanders van en strijders voor de Olympiade voor een groot deel ook kerke lijk zijn. In dit verband moemde de heer Var» M. ook den nieuwen enndidaot voor het voor zitterschap van het N. O. C. Dr. A. Boron Schimmclpcnninck von der Oye. dio tot de Chr. Hist. Partij behoort. Bovendien schrjjft het protocol van de Olympiade voor, dat de Spe len met een kerkelijke plechtigheid geópend moeten worden, waaruit voldoende blijkt, dot door dc internationale leiders met de gods dienstige gevoelens van vele deelnemers reke ning wordt gehouden. Dit alles in overweging nemende eindigdo de heer Van Meeteren heb ik nog vertrou wen, dat terwille van de nationale zaak en het volksbelang, het Rijkssubsidie, niet achterwege zal blijven. NEDERLAND EN DE HANDEL MET RUSLAND. Een ondorhoud met de Russische Handolsvertogenwoordlging in Dnitschland. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias hoeft dezer dagen een onderhoud go- had met oen der leiders van do Russische Ilnndelsvertcgenwoordiging in Duitschland, wie.» hij een aantal vragen heeft gestold, omtrent den handel tusschen ons land cn dc Unie van Sovjetrepublieken. Ondanks het feit, dat tusschen Nederland en Rusland nog steeds geen handelsverdrag is tot stand gekomen zooals bekend, heb ben dc tc Berlijn tusschen een Nedorland- sche en Russische delegatie gevoerde on derhandelingen geen resultaat opgeleverd, is do handel tusschen beide landen niet on belangrijk. Volgens de cijfers, dio ons wer den medegedeeld, bedroeg de totale uitvoer uit Rusland in het jaar 1923—'24 (1 October 1923 tot 30 September 1924) 339.863.000 goud- roebel. (Een goudrocbel is ongeveer 1.40). Daarvan bedroeg de uitvoer naaar Neder land in totaal 21.543.000 goudrocbel Uitge voerd werden nanr Nederland graan, hout cn naphtn De totale uitvoer uit Rusland bedroog in 1922'23 133.241.000 roebel, waarvan 8.9 naar Nederland. Percentagewijzo is de uit voer naar Nederland dus het laatste jaar belangrijk verminderd. De oorzaak hiervan is dc toennme van den uitvoer naar de an dere landen, voornamelijk naar die, waar mede handelsverdragen zijn gesloten. Evenals vóór den oorlog is Engeland nu nog de grootste houtafnemer van Rusland. In 1913 volgde daarna Duitschland; thans (192324) neemt Nederland do tweede plaats in. Vnn den totalen uitvoer kocht En geland in 1923—*24 50,75 der hoeveelheid en 01,23% dor waarde, en Nederland resp. 13,75 en 11,02%. Duitschland stond in dit jaar op de zesde plaats met resp. 3,2 en 3.43 Overigens beperkt de handel van Rusland met Nederland zich tot het noodige. Rus land koopt in Nederland zoo weinig moge lijk, in de eerste plaats omdat in Nederland geen handclsvcrtcgenwoordiging van de Unie van Sovjet-Republieken is gevestigd. Voor Russische aankoopen in Nederland voornamelijk koloniale producten wordt steeds uit Duitschland of Engeland een lid der handelsvertcgcnwoordiging naar Am sterdam gezonden. Toen het vorige jaar tus schen Rusland en Duitschland een conflict was ontstaan over de positie der Russischo handelsvertegenwoordiging in België, werd belangrijk meer in Nederland gekocht. On middellijk na beëindiging van het conflict geschiedden de aankoopen voornamelijk' weer in Hamburg. Men kent de moeilijkheden, die ons land vooralsnog verhinderen een handelsverdrag met Rusland te sluiten. De Russische handelsvertegcnwoordiging te Berlijn heeft tot opdracht ook naar Ne derland te verkoopen, want voor export aciit do Russische Sovjet-rcgecring vanzelfspre kend geen handelsverdrag noodig. Deze han delsvertegenwoordiging heft de gewoonte dc Russische exportgoederen op alle daar voor in aanmerking komende jaarbeurzen te exposeeren. Naar ons in ons onderhoud werd medegedeeld, tracht zij thans dc Ne derlandsche koopers te bereiken via de Jaarbeurs te Keulen. Ondanks Het feit, dat een expositie op de Jaarbeurs tc Utrecht meer kans heeft resultaten te zullen opleve ren, zal de Sovjet-rcgeering, aldus een dor leiders der handelsvertegenwoordiging, niet deelnemen aan jaarbeurzen in landen, waarmede zij geen handelsverdragen heeft gesloten. Aan het slot van het onderhoud, ver klaarde de vertegenwoordiger der handels- vertegenwoordiging, dat het voor beide landen tc betreuren is, dat tc Berlijn ge voerde onderhandelingen tot geen resultaat hebben geleid. OPHEFFING SCHEEPVAARTLIJN I ROTTERDAM-HULL. Een gevolg der concurrentie. Met ingong van 1 April wordt naar aan het Hbld. wordt gemeld de passagiers- en goederendienst van Cornelder's Scheepvaart maatschappij op Hull, die twee maal per weele afvaart, opgeheven. Deze dienst bestond reeds tien jaar. De vele concurrentie, die den laatsten tijd in de vaart op Engeland wordt ondervon den, moet aan de opheffing niet vreemd zijn. Intusschen schijnt het nog niet buitengesloten te zijn, dat de vaart later weer wordt hervat. JAVAANSCHE TARWE. Eerste aanvoer in de Am ster- damschc haven. Van de gebouwen der stoommeelfabriek „Holland" aan de Zoutkeetsgracht te Amster dam woei gistermorgen feestelijk de driekleur uit, ter gelegenheid van een eersten aanvoer in de Amsterdamsche hoven van een nieuw Indisch product, n.l. Javaansche tarwe. Door de Ned.-Indische regeering zijn reeds verschillende proeven genomen met den aan plant van tarwe op Java, welke echter nog nim-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9