2^Jo!a2sIan9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" Donderdag 9 April 1925 Be Kluizenaar van Far-End. BINNENLAND. "feuilleton. TWEEDE BLAD. De Staatscourant van hedenavond 8 Apri] bevat de volgende Koninklijke beslui ten: toegekend de zilveren eere-medaille in de Oranje Nassau-orde aan F. Kupper te Hille- gom, machinist bij de Noord Z.-H. Tramweg- maatschappij, en aan P. J. Geeren, machinist op de koffiefabriek te Ossendrecht; de bronzen eere-medaille*aan P. E. Daens en J. C. H. Josten, beiden arbeider op de Maas- trichtsche draadnagelfabriek te Maastricht: bevorderd bij het departement van - Water staat tot administrateur de referendaris J. W. G. Coops; verleend den titulairen rang van hoofdcom- mies ,vrün C0rniTde7o,n bij het departement van waterstaat H. W. van Rijswijk. F W. Braunstahl, mr. M. den Bleker en E. G. Winckel, en zijn bevorderd tot adjunct-commies mej L. S. Hartog en mej. L. E. A. van Uncn, beiden thans klerk. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. De burgemeester van Amsterdam heeft be- richt ontvangen, dat het koninklijk bezoek aan de hoofdstad d:t jaar zal plaats hebben van Woensdag 13 Mei tot Maandag 18 Mei a.s. DE KAMERVERKIEZINGEN. Democratische Party. De candidatenlyst voor den Kieskring Assen is als volgt samengesteld: 1. Prof. Mr. .T. E. Heeres: 2. ,Mevr. H. van Biema—Hijmans; 3. K. Dilling; 4. Dr. R. de Waard; 5. Gerh. van Dijk; 6. Gen. G. J. W. Koolemans Beynen; 7. Th. B. V. Dill; 8. H. S. Eriks; 9. A. van Gent; 10. B. Israël; 11. J. N. de Jong; 12. W. J. Krewinkel; 13 Mevr. Mr. A. Leijdensdorff—de Leeuw; 14. Mevr. W. van den Pauvert; 15. C. Roggeveen; 16. Mevr. A. Schwier— Rutters; 17. J. A. van Sijn; 18. H. F. Tillema; 19. Mevr. W. Willink—Altes; 20. A. I. Witmans Mzn. Voor den kieskring Middelburg: 1. Prof. Mr. J. E. Heeres; 2. Mevr. H. van Biema—Hijmans; 3. Gerh. van Dijk; 4. K. Dilling; 5. Mevr. W. van den Pauvert; gen. G. J. W. Koolemans Beijnen; 7. Th. B. V. Dill; 8. Dr. R. de Waard; 9. Mevr. Mr. A. Leydensdorffde Leeuw; 10. W. J. Krewinkel; 11. C. Roggeveen; 12. H. F. Tillema; 13. Mevr. A. SchwierRutters; 14. J. N. de Jong; 15. B. Israël; 16. A. I. Witmans Mzn.; 17. Mevr. W. Willink—Altes; 18. J. A. van Syn; 19. H. S. Eriks; 20. A. van Gent. Het Dag. Bestuur der Democratische Party is thans als volgt samengesteld: Prof. Mr. J. E. Heeres, le Voorzitter; Gerh. van Dijk, 2e voorzitter; A. DortlandSillevis, le secretaris; H. van Biema-Hijmans, 2e secretaris; J. N. de Jong, le penningmeester; A. S. Witmans Mzn., 2e penningmeester; A. SchwierRutters. Nieuwe afdeelingen der Party: afd. Bussum, secr. mevr. ZeegersClaessen, Floralialaan 21 Russum; aid. Maassluis, secr. C. J. M. van der Hielde, Govert van Wijkkade 45, Maassluis. Candidaten van St. Michaël. De Morgen meldt Zooals reeds in het kort gemeld, hebben de clubs St. Michael in «He drie kieskring- groepen besloten, te trachten hun candidaten op 26 April in het politiek advies ingeschoven te krijgen. In Limburg en West-Brabant zal op dr. Moller worden gestemd, in CentraaT-Brabant op mevrouw Brouns-van Besouw, in groep II, d. 7. de zeven kieskringen van het Oosten en Noorden des lands, zal de heer A C. T. Conijn de candidaat ziin en in groep m, d.z. Noord- Holland. Zuid-Holland en Zeeland, de hr. G. P. Bon. Zoovel in de vergadering in Den Haag als te Zwolle werd het denkbeeld, met een vrije lijst te komen, afgewezen. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN DE COMMISSIE-RINK. Een interpellatie te wachten. Naar de Tel. verneemt, bestaat bij het Twee de i-amerlid G. A. Boon hef voornemen, om een interpe'latie tot de regeering te richten in zake het door de Bezuinigingscommissie-Rink aan de Koningin gericht verzoek, om van haar taak te worden ontheven. CONFERENTIE ARBEIDERSSTATISTIEK. De Nederlandsche vertegenwoor digers. De Nederlandsche regeering heeft benoemd tot vertegenwoordiger voor de conferentie in zake urbeidsstatisriek, die 20 April a.s. door den directeur van het Intern. Arbeidsbureau is bijeengeroepen, mr. E. W van Dam van Isselt, administrateur van het Centraal bureau voor de statistiek te Den Haag. COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND. Do ambtsaanvaarding van den nieuwen Commissaris. De nieuwbenoemde Commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. S. baron van Heem stra, die onlangs uit Genève in den Haag is aangekomen, vertoefde gisteren ten Provincie- huize te Arnhem, waar hij met de leden van het college van Gedeputeerde Staten kennis maakte. De heer Van Heemstra, die vervolgens naar Den Haag terugkeerde, is voornemens zijn ambte cp 16 dezer te oonvaarden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERÏJSEL. De nieuwe functionnoris. Als opvolger van mr. A. F. L. graaf von Rcohteren Limpurg Alemelo, ols Commissaris der Koningin in Overijsel, noemt „de Rott." mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, oudste- zoon van het lid van Gedeputeerde Staten dier provincie, den heer J. M. baron van Voorst tot Voorst. DE ZOMERTIJD EN DE SPOORWEGEN. De heer Polak vraagt inlichtingen. Het Eerste Kamerlid Polak heeft den minis- lo. van waterstaat de volgende vragen gesteld: Indien het bericht juist is, dat de Nederland sche spoorwegen niet vóór 5 Juni de nieuwe dienstregeling gereed kunnen hebben en dus de zomertijd niet vóór dien datum ingevoerd kan worden, is de minister dan in staat en be reid mede te deelen L Waarom de directie der Nederlandsche spoorwegen geen rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van verwerping vnn het wets ontwerp tot afschaffing van den zomertijd en geen maatregelen genomen heeft, om bij ver werping onverwijld met haar dienstregeling ge reed te zijn II. Waarom hier twee maanden noodig zijn voor het treffen van de voorbereidingen voor de invoering von den zomertijd, terwijl men in het Britsche rijk, dat niet één, doch vele spoor wegmaatschappijen en een vee! uitgebreider en ingewikkelder spoorwegnet bezit, op 2 April kon besluiten, op 19 -April d.a.v. den zomertijd in te voeren WIJZIGING GIRODIENST 1924. Wat het publiek er van merken zal. Op heden treedt het koninklijk besluit van 26 Maart 1925 in werking, waarbij het Giro- besluit 1924 gewijzigd wordt. Enkele wijzigin gen zullen het publiek raken, andere hebben alleen beteekenis voor den dienst zelve. In de eerste plaats is het maximum bedrog der chèques van 5000 tot 6000 verhoogd. Dit is gebeurd om chèques op dezelfde hoogte te brengen als postcredietbrieven. Wil men bo ven 6000 gaan, dan moet men de directie eenige dagen van te voren waarschuwen Sinds eenigen tijd zijn chèques op naam in gevoerd Chèques aan toonder zijn eigenlijk gelijk te stellen met bankpapier. Ieder kon ze ontvangen. Men was dus, om eenige zekerheid te hebben, verplicht een chèque aan toonder oongeteekend te verzenden. Chèques op naam hadden dit nadeel, dat de directeur van een groote zaak zelf naar het postkantoor moest komen om een chèque op zijn naam te innen. Bij dienstorder is toen wel bepaald dat ook de procuratiehouder zulk een chèque ontvangen mocht, maar daarmede was de zaak nog niet in orde. Thans is echter officieel bepaald, dat chèques op naam, voor zoover de bedrogen niet hooger zijn dan 1000 geëndosseerd mo gen worden aan een derde. Op de achterzijde van het biljet moet dan de volgend? gedag- teekende verklaring geschreven worden „Verzoeke het aan ommezijde vermelde be drog le doen uitbetalen aan Bij artikel 15 wordt verder een bepaling om trent spoedbehandeling ingelascht. 's Morgens om half zes wordt op het Cen traal Girokantoor de gehcelo post gesorteerd en op nummer gelegd. Kwam nu in den loop van den dag een expressebrief met een giro biljet of een advies binnen, don kon zoo'n bil jet niet meer in den gang van zaken worden in gelascht. Men moest zulke biljetten apart behandelen, wat meerdere kosten meebracht. Thans is be paald, dot voor zulk een spoedbehandeling 40 cent in rekening kan worden gebracht. Wonneer een girobiljet of advies thans vóór 2 uur op het Centraolkantoor arriveert en zoo wel op de enveloppe ols op de biljetten zfclve „spoedbehandeling" vermeld staat, wordt do handeling nog denzelfden dag verricht. Stortingen kunnen uit den oord der zaak nfet sneller geschieden Men kan echter op het postkantoor waar men stort een spoedbericht aan den geadresseerde loten zenden, waarvan de kosten T5 cent bedragen. Bepaald is, dat van hen, voor wie een ne venrekening geopend geweest is, het verschul digd recht van 5 niet ingevorderd zal wor den. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS CRISIS. Wethouder Wierdcls stelt zijn zetel ter beschikking. Mr. C. P. M. Romme, secretaris van de R.K. Raadsfractie bericht ons dat door hem is ont- vongen hef navolgend schrijven van den heei Wi'erdels dd. 7 dezer „In onz0 fractievergadering van Zondag j.l. heb ik aan mijn mede-leden reeds gezegd dat het mij niet voor mijn persoen om een wet houderszetel te doen wos en nacVt de fractie mij als toekomstig wethouder hud oangcwc- zijn heb ik verklaard te willen terug treden in dien dit zou kunnen bijdragen tot op'ossing van de bestaande moeilijkheden in het belang der gemeente. Bij dezen herhaal ik die verkla ring schriftelijk. Ik stel de mij aangeboden wethoudcrszetcl ter beschikking". Burgemeester De Vlugt grijpt in. In de gistermiddag gehouden vergadering van het Senioren-Convent, waaraan door de voorzitters van alle fracties met uitzondering van die der communistische, werd deelgeno men, heeft de. burgemeester een concreet voor stel gedaan, mot betrekking tot de aanleiding dier wethoudcrscrisis^, n.l. de uitvoering deT motie-Drabbe. Het voorstel zou hierop neer komen dof de eerste motie-Drabbe wordt uit gevoerd, door drie wethouders, die voor de levensmiddelenvoorziening, die voor openbere gezondheid en een wethouder, tegenstander det melkvoordracht. Waar de vertegenwoordigers der fracties geen enkel mandaat bezaten, moest een beslis sing daarover worden aangehouden. De R.K. fractie komt heden bijeen, even als de andere. Ook zal een vergadering plaats vinden van het burgcrb'ok uit den raad. DE ROTTERDAMSCHE WETHOUDERS CRISIS. Het compromis-voorstel. Het compromis-voorstel tot verhaal van pen sioen-bijdragen op het Rotterdamsche gemeen te-personeel en ingediend in verbond met de wethouders-crisis, is thans verschenen. Het is onderteekend door de hoeren J. Schouten (a.-r.), mr. S. J. L. van Aalten (v.-eL), H. E. van den Brule (r.-k.), T. de Meester (v.b.), mr. J. H. de Visser (c.-h.). Het omvat een voorstel om op de inkomsten van het personeel, in dienst van de gemeente, aan pensioenbijdrage te verhalen 3 van den vollen pensioensgrondslag voor het eigen pen sioen en 3^ van dien grondslag, doch be perkt tot een bedrog van 3000 voor het weduwen- en weezen-pensioen. In de tweede plaats is een motie ingediend, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, aan den raad voorstellen in te dienen voor een tijdelijke, algemeene vermindering der loonen en salaris sen van het gemeentepersoneel met 2 SALARISSTATISTIEK. Een wcnsch van het A.C.O.P. De vergadering van de hoofdbesturen der bonden, aangesloten bij het A.C.O.P., t.w. de Nederl. Bond van personeel in overheidsdienst, de Ccntr. NederL Ambtenoarsbond en de Bond van Nederl. Onderwijzers, heeft een motie aan genomen, waarin zij, overwegende, dat een deugdelijke loon- en personeels-statistiek on misbaar moet worden geacht voor een objec tieve solarispolitiek van oordeel, dat het ge mis van een zoodanige statistiek bij de jongste salarisverlagingen, welke gebaseerd werden op een fictievcn totolcn salarislast van circa 240 milliocn, welk bedrag allerminst vaststaat, ten nadeele is gekomen van het rijkspersoneeler bij de rcgcering ten sterkste op aandringt dat onverwijld dc samenstelling vnn een deugdelijke loon- en personeelsstatistiek wordt ter hand genomen, zooals den lontsten tijd van ver schillende zijden is bepleit. MGR. SEIPEL IN NEDERLAND* Dc onderwerpen zijner voordrachten. Mgr. I. Sefpel, de afgetreden Oostenrljkschc Bondskanselier, die met ingang van 20 April a.s. in ons land een reeks voordrach ten komt houden, zal daarbij verschillende themata behandelen, voornamelijk liggen deze op sociaal-economisch of op sociaal- ethisch gebied. To 's-Gravenbage, waar mgr. Scipel zijn eerste voordracht houdt# zal hij spreken over „Holland und Oesterreich." In Amsterdam waar hij daarna ontrcedt, over Das Oestcrreichische Problem. Bij eventueel optreden te Delft, hetgeen in den kring der studeerenden wereld zou geschieden, zal Mgr. Seipel spreken over Geist und Tcchnik. Te Nijmegen waar hij voor dc R. K. Univer siteit optreedt over „Die Grundlagcn der Völkerrechts. De overige onderwerpen der voordrachten van Mgr. Seipel zijn als volgt vastgesteld: Haarlem: Pazifismus und Christentunv, Rotterdam: Wirtschaftskricg und Friedenswirsehaft: Enschede (voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Twente): Das Wesen der Oosten*. Sanie- rungspolitick: Utrecht (voor de Chr. Arbei ders-organisatie): Christcntum und Sozial- politiek; voor de Verceniging Nederland Oostenrijk en Geloof en Wetenschap te Utrecht over Oesterreichische Kulturpolitik; Arnhem: Die Katholische Kirehe unci der Völkerbund; 's-Hertogenhosch: Wahrc und fals'che Fricdenspolitik; Roosendaal: Sinn und Geist der Dcmokratie; Maastricht: Die Zukunft Europas. VLIEGEN EN FIMMEN. Slot der discussie. Nadat dc heeren Vlfegen en Fimmen in Het Volk nog -eenigen tijd hebben geplukhaard, schrijft eerstgenoemde thans in het „Volk" tot besluit Mij rest, bij de houding von Fimmen, die blijft deen alsof hij iets weet von corruptieve toestanden of handelingen waarbij partijge- nooten zoudch zijn betrokken, ten minste wei gert te zeggen dnt hij niets weet, maar geen antwoord geeft op de vraag wat hij weet, niets dan in deze aangelegenheid over te gaan tot de orde van den dag. We zullen aan de portijgenooten, die hem in het vervolg hooren spreken, het zij dan be- dektelijk, van zulke dingen die de eer der partij zóó nauw raken, moeten overlaten hem dan tot ronduit spreken te bewegen Ik geeft het op. JOURNALISTEN NAAR FINLAND. Vermoedelijke wijziging der dato. In verband met het bericht in zake de reis van Nederlandsche Journalisten naar Finland verzoekt men ons mede te deelen, dot de daar in gepubliceerde dato zeer vermoedelijk eenigs- zins zullen worden veranderd met het oog op de verkiezing, die hier te lande op I Juli zal plaats hebben. GEZAGVOERDER METENS. f Gezagvoerder von dc Stiry- vcsont. In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Bussum overleden de heer Metens, gezagvoer der' van het s.s. „Stuyvesant" van den Kon. West-Ind. Maildienst. Het bevel over de „Stuyvesant", die Vrijdag a.s naar de West moest vertrekken, is opge dragen aan kap. Ten Klooster. BOND VAN TECHNICL Fusie met andere vakbonden. De Bond van Technici hield, onder voorzit terschap van den heer F. Koggink zijn buiten gewone algemeene vergadering te Amsterdam, ter bespreking van de aanhangige fusie tud- schen dien Bond, den Alg. Ned Opzichters- en Teekenaarsbond en den Ned. Bond van Metaal- technici. Dc voorzitter sprak er in zijn openingsrede zijn voldoening over uit, dat dc opkomst zoo uitstekend was, wat wel wees op de belang rijkheid von de vergadering. Dc besluiten werden steeds met een zeer groote meerderheid genomen. Het Bondsbe» stuur werd opgedragen deze, aan dc „fusie- commissie" mede te doelen en aan te dringen op spoedige behandeling, waarna een gemeen schappelijke Bondsbestuursvergadcring zal moeten worden gehouden. Alle besluiten droe gen een voor den Bond van Technici bindend karakter. Ia zijn sluitingsrede sprak de voorzitter dc hoop uit, dat de bezworen, welke door den Bond von Technici naar voren worden ge bracht zullen worden overbrugd en dot de „fusiccom missie" den weg dnortoe zal weten te vinden„ Hij hoopt dat alle tochm'ci spoedig zullen zijn verccnigd in den Ncd. Bond von Technici. EEN KATHOFIEK CONGRFS HOLLAND- VLA ANDER EN. In Augustus te den Huog tc houden. Ter gelegenheid van den derden N derland- schcn Katholiekendog op 4, 5 en 6 Augustus te 's-Groveahagc, zal, noax de „Resb." ver neemt, daar ter stede door de R.-K. Vr'ksuni- versiteit en de Verceniging Geloof en Weten schap met vertegenwoordiging van gelijksoor tige Vloomsche instellingen een congres Hol land—Vlaair.deren worden gehouden t^r bevor- d ring der cultuurbetrekkingen tusschcn do beide landen. Reeds hebben rich bereid verklaard als in leider op te treden dr. Booncn tc Leuven en dr. Brom tc Nijmegen. LEGATEN. Mevrouw Tuk-Van Voücnhove, overleden in Zwitserland, heeft oon de gemccnto Scroos- kerke (Walcheren), waor zij vroeger vele jaren heeft gewoond, gelegateerd 5000 voor dc al gemeene armen en T0.C00 voor een lijkwa gen verder legateerde zij /ion de Ncd Herv. Kerk 25C0 voer een nieuw orgel5CO0 aan het bestuur van de bewaarschool en 10.000 nnn het plaatselijk muziekgezelschap, dot indertijd met hoor finoncieclcn steun werd opgericht. DE BOLLENVELDEN. Men schrijft uit Hillcgom dot de narcissen en hyocinthen in vollen bloei staan cn reeds hier en daar de tulpen kleur of knop vertoonen. TENTOONSTELLING „STAD HELDER". In verband met het eeuwfeest van het Noord-Hollunclr.ch Kanaal. De gemeente Helder organiseert in verbond met het eeuwfeest vur. het Noord-Hollandsch Kanaal van 30 Mei tot en met 7 Juni een ten toonstelling op het gebied van scheep- cn luchtvaart, radio, industrie en handel, elcctri- citeit en gas. Naar men ons meldt, is de deelname hier voor thans van dien, aard, dot deze tentoon stelling, de eerste welke Helder op dit gebied organiseert, alleszins belooft te zullen slagen. Behalve een aantal particuliere firma's, zal de Nederlandsche Marine, hef Scheepvnart- Museum en dc Noord- cn Zuid-Hollondsche Reddingmuotschappij met inzendingen komen o.a. zal hef vuuToren licht van den Bran don's worden opgesteld, benevens een paaien de vuurtoren, terwijl hef Reddingwezen met do nieuwste vindingen ke^mf exposeeren. Een ver kleind model von het- stoomschip „Amsterdam" der Kon. Ned. Stoombool-Mootschappij zal er te zien zijn, de Radio-Holland komt met vcr" schillende toestellen, enz. Daar ook te Alkmoor in verbond met het 100-jarig bestaan van het Noord-Hol'andsch Kanaal feestelijkheden worden gearrangeerd, is het Heldersche Comité er in gesloogd in deze tot samenwerking te komen, en zoo zal op Dinsdag- 2 Juni een groote boot der A^moor Packet, die daartoe gratis is afgestaan, met 3900 Aikmaarsche bezoekers naar Helder ko men Dezen bezoekers wordt, behalve den ge- bruikelijken feestelijkcn maaltijd, een boottocht aangeboden op het Marsdiep, waor dien dag zeilwedstrijden plaats hebben, door do Kon. Marine Jachtclub georganiseerd. Des nachts woiden vliegoefeningen gehou den, waarbij drie zoeklichten het terrein zullen ver'ichten. Verder worden er op de andere dagen waar- Ervaring blijft de meesteres van het leven. GOETHE. door MARGARE1 PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E PONT. 83 De beide mannen waren opgestaan, maar niemand sprak, even was er beweging, toen ieder zich onwillekeurig omwendde naar die slanke, donkere figuurdaarna heerschte er öoodelijke stilte. Voor Miles, die groot medelijden voor haar voelde, was er iets symbolisch in de gestalte van de vrouw, die daar stond, eenzaam, bui ten den vriendenkring om den haard, alleen staande bij de tafel zoools een gevangene staat voor zijn rechter. Het schijnsel van het vuur viel op hoar bleek gelaat en de koortsig-brandende oogen en wierp een vreemden gloed op het zware kas tanjebruine haar, dat als een vlammend au reool om haar hoofd glansde. Een tijd lang, keek zij zwijgend naar de ver schrikte gezichten om haar heen. Eindelijk sprek zij „Ik heb je iets te vertellen", zei ze, zich het eerst, naar het scheen, alleen tot Miles 'wen dend. Misschien deed zij onwillekeurig een beroep op de groote lankmoedigheid en het mede- voelen, die Herrick in zoo groote mate eigen waren. Selwyn met zijn fijngevoeh'gen aard, deed een beweging als om de kamer tc verla ten. maar zij erhield hem. „Neen, go niet weg", zei ze snel. „Blijf als jeblieft allemaal. Ik ik wil, dot jullie al len hoort, wat ik te zeggen heb". Zij sprak met vaste stem, met een eigen- aai dige onderworpen waardigheid, alsof zij zichzelf had voorbereid op dit oogcnblik. „Het betreft Garth Trenth tenminste, dat is de naam waaronder jullie hem kent. Zijn werkelijke naam is Maurice Maurice Ken nedy, en hij is mijn neef, de jongste zoon van lord Grisdole. Hij leefde hier onder een aange nomen naam, omdatomdat" haar stem trilde even, maar kreeg toen weer den ge wonen vasten klonk „omdat ik zijn leven heb vernietigdDc, eenige manier, waarop ik het kon verontschuldigen, is u de ware fei ten te vertellen uit dien tijd aan de Britsch- Indische grens, die geleid heeft tot het ont slag van Maurice uit den dienst. Hij had nooit wegens lafheid ontslagen moeten wor den." Zij zweeg even en met een instinctieve be weging greep Sara Selwyn's arm, haar snelle, moeilijke ademhaling was hoorbaar in de stilte van het oogenblik. „Neen," herhaalde Elisabeth. „Maurice hod nooit ontslagen moeten worden. Hij was abso luut onschuldig aan wat men hem ten laste legde. De werkelijke schuldige was Geoffrey.— mijn man. Hij was het, Geoffrey niet Mau rice die met een verkenningstroep werd uitgezonden van het fort en hij was het, die zijn hoofd verloor, toen hij door den vijand werd verrast. Maurice verloor zijn koelbloedig heid niet en trachtte hem te kolmecren, maar op dat oogenblik moet Geoffrey krankzinnig zijn geweest, de schrik had hem en zijn man nen bevangen. Oordeel hem niet te hard" hoor stem kreeg een smeekenden klank „jullie moet niet vergeten, dat hij dagen cn nachten van uiterste sponning had doorge maakt en dat de aanval zonder eenige voor afgaande waarschuwing kwamin de duis ternis. Hii had geen tijd om te denken, om tot bezinning te komen. En hij wist niet meer wat hij deedMaurice deed zijn best de situa tie te redden. Begrijpend dat Geoffrey voor he1 oogenblik nauwelijks toerekenbaar was, schoot hij hem in zijn been, om hem verder deelnemen aan het gevecht onmogelijk te maken en nam zelf het bevd op zich. Hij trachtte de man schappen te verzamelen, maar zij sloegen in een hevige paniek op de vlucht, en terwijl hij tegen hen in stormde om hen tegen te hou den, kreeg hij een schot in den rug." Haar stem haperde, toen zij den blik van grenzenloos verwijt in Sara's oogen zag en dacht aan de afschuwelijke voorstelling, die zij van ditzelfde gebeuren bij een vorige gelegen heid aan Sara had gegeven. Voor het eerst scheen zij haar zelfbeheer- sching te verliezen, zij wankeld?, waar zij stond en zoch steun door den rand van de tafel met de vingers te omklemmen. Maar niemand bewoog zich. In gespannen stilte wachtten zij het vervolg van het verhaal af, waarvan iedereen voelde, dat het moest eindigen met een climax van onvermijdelijke ellende. „Later," vervolgde Elisabeth eindelijk, „bij het verhoor, getuigden twee mannen, dat zij Geoffrey hadden zien vollen bij het begin van de schermutseling zij wisten niet, dat het Maurice was geweest, die hem onbekwaam tot vechten had gemaakt en zoo werd Geof frey vrijgesteld van allen blaam, en de krijgs raad kwam tot het besluit, dat het bevel dus op Maurice was gevallen, cn dat deze zijn zelf- behcersching had verloren en zich in het ge zicht van den vijand aan lafheid had schuldig gemookt. Geoffrey zelf heeft niets vnn de wer kelijke feiten geweten noch toen, noch la ter Hij wos ols een blok neergevallen, toen Maurice hem getroffen hadhij kreeg een hevigen schok in zijn hoofd toen hij viel en een hevige hersenkoorts vaagde iedere herin nering aan olies wat er voor zijn val gebeurd was, uit zijn geest weg. Het laatste wat hij zich herinnerde, wat dat hij zijn manschap pen gemonsterd had, vóór zij het fort verlie ten. Al het andere was weg." Uit het donker van de kamer, die alleen „door het schijnsel van het vuur verlicht werd, kwom een zacht gemompelde vraag. „Ja". Elisabeth boog haar hoofd tot ant woord. „Er was nog ander bewijsmateriaal. Maar niet toen, niet toen die krijgsraad ge houden werd. Toen werd Maurice uit het le ger ontslagen." Zij scheen steeds moeilijker te spreken, en plotseling' greep zijmet de hand naar haar keel. Blijkbaar vergde deze zelfopgelegde be kentenis von de waarheid haar uiterste kracht. „Ik deed beter je de heele geschiedenis te vertellen, van het begin af aan," zei ze ein delijk, met horten cn stooten en na een oogen blik aarzelen vervolgde zij met harde uitdruk kingsloze stem in de uiterste inspaning „Voor Maurice naar Britsch-lndh; ging, wa ren v/ij verloofd, hij en ik. Von mijn kant zou het alleen een „manage de raison" zijn ge weest, want ik had hem niet lief, hoewel ik altijd ols neef veel van hem had gehouden. Er was een onder, dien ik liefhad, de man, met wicn ik later trouwde. Geoffrey Lovell", een oogenblik straalden plotseling haar oogen bij de herinnering „en wij verloof den ons in het geheim, ondanks het feit, dut ik ol beloofd had met Maurice te zullen trou wen. Ik denk, dat jullie dat wel onvergeeflijk van mij zult vinden", zij wierp een onder zoekenden blik op de in strakke aandacht ge spannen gezichten voor haar, alsof zij dc vcroordeeling daarop wilde trotseeren „maar er was een verontschuldiging. Ik was nog heel jong, cn teen ik mij met Maurice verloofde, wist ik niet, dat Geoffrey iets om mij gaf. En later, toen ik wist, had ik niet den moed met Maurice tc breken. Hij en Ge offrey gingen beiden naar Britsch-Iqdië, zij waren in hetzelfde regiment en ik hoopte maar, dat er iets gebeuren zou, dat het voor mij gémokkelijker zou muken. Maurice kon een andere vrouw ontmoeten, die hem meer aantrokik hcoptc, dnt dat het geval zou zijn." Zij zweeg een oogenblik en ging, na ol hoor kracht vedzomeld te hebben voort. „Er gebeurde ook iets. Maurice werd uit den dienst ontslagen en ik had een gegronde reden om mijn engagement te verbreken Maar juist toen ik dacht, dat ik vrij was, kwam hij mij vertellen, dat zijn zaak opnieuw kon voorkomener was een ooggetuige, die zijn onschuld, kon bewijzen, iemand uit zijn eigen regiment. Ik heb nooit geweten wie de man was" een plotselinge beweging van Miles deed haar zich even in die richting wenden, maar toen hij geen opmerking mankte, ver volgde zij „mqar het bleek dat hij zwaar ge wond was geweest en dot hij pas na zijn her stel het vonnis van den krijgsraad had ge boord. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5