AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE E E MlandER"Za(erd3g 13A"ril 1825 BEiSDE 'BLAD. BINNENLAND. 23e Jaargang No. 245 Mode. DE NIEUWSTE MODELLEN. Daar wil ik u nu een paar ven beschrijven, omdat u zeker een dezer dagen gewichtige besprekingen met uw naaister houdt over wat u voor nieuws moet aanschaffen en wèt er nog eens veranderd kan worden. Naast de tailleurs en sportmantelpakken zult u dezen zomer ook vooral de z.g. monteljapon zien. Deze lijkt veel op een huishoudschort, waaronder een stukje rok te voorschijn komt. U moet er dus voor zorgen, dat de stof en de kleur er een gekleed cachet aan geven. Cash mere bijv. wordt hier veel voor gebruiktge ruite coshmere, liefst in rood cn zwart. Maak een effen zwart cashmeren tuniek, die naar onderen wijd uitloopt, met lange mouwen en een rond uitgesneden hals. Deze tuniek mag tot even onder de knie reiken. Daar onderuit komt dan een iets nauwere rok van hetzelfde te voorschijn, tot een lengte van twee hand breedtes. Op de tuniek stikt u vier rechthoe kige geruite ponden, die van onder den oksel tot even boven den rond van de tuniek reiken. Zij omhullen het lichaam dus als een mouw loos jasje. Van voren en van achteren komt een 20 cM. breede verticale band van het zwart cashmere zichtbaar. Hierop is een rij knoopen gehecht van precies dezelfde lengte als de ruit-reepen. Ook langs de buitenzijde der mouwen zijn van pols tot elleboog een aantal knoopen gezet. Het wijduitloopende ef fect van de tuniek wordt verkregen, door op heuphoogte aan weerskanten klokplooitjes te maken. Die ruimte zien wij aan alle nieuwe -modellen van den zomer. Bij een dergelijk toilet behoort een hoedje, dat met een stof (hetzij satijn, cashmere of zijde) in dezelfde kleur is overtrokken, bijv. een hooge, geruite bol en een effen rand. De hoecien-garneering is dezen zomer bijna uit sluitend boven op den bol. Een onder ook vlot en slonk ofkleedend mo del het bestaat geheel uit bruin geruit laine marocaine. Do mouwen zijn lang, de hols is V-vormig uitgesneden. De tuniek, even lang als van de hierboven beschreven japon, heeft in plaats van de plooitjes aan weerskanten een splitje en is rondom afgewerkt met een effen havana-bruine band. Ook het kraagje en de manchetten zijn effen. De rok onder de tu niek is geruit. Het toiletje is dus simple cont- me bonjour. De coupe moet het hem doen en de kleur. Als u zwart of rossig i^ is het niet geschikt voor u. Maar bij asblonde of kastanjebruine haren is het een zeer flatteuze dracht Heel aardig is ook dit kostuumpje, dat ge maakt werd van marine-blauw ottomanC, het materiaal, waar ik u een maand geleden van vertelde. Voor de mouwen en het lijfje (jum per-lengte) is - de ottomane, in horizontale lij nen gebruikt. Aan dit lijfje zit op deze wijze bevestigteen rok in verticale strepen vast. Hier komt dan weer een horizontaal ge streept onderrokje onder te voorschijn. Langs de linkerzijde van de borst loopt een rij knoo pen, beginnend op den schouder, onderbroken bij het verticale gedeelte en dan weer vervolgd tot den zoom. Hierbij behoort u een zwart flu- weelen hoedje met een blauwe cocarde te dra gen en een scarf aan het materieel der japon, gevoerd met crêpe de chine. Wollen en gebreide sportpakken blijven er dezen zomer ook nog in. Aardige, warme en toch vroolijke kleuren ziet men hiervoorporseleinblauw, lakrood, grasgroen, irispaars en ook gedekte tinten runbruin, flesschengroen, pauwblauw, tabak bruin, kameelkleur, roest- en koperbruin. Deze complets zijn bijna alle zonder slui ting. De rok heeft een sterk-elastieken band het manteltje schiet men aan over het hoofd en heeft dan een royaal V-vbrmig uitgesneden kraag. Soms wordt het gebreide manteltje, de tu niek of de jumper (de nuam hangt af van de lengte en het model;, met gladde banden van een soort zijde-en-wol combinatie afgewerkt. Dat houdt er den coupe beter in, want men mag nóg zoo netjes op zijn kleeren wezen, men kon toch nooit verhinderen, dat geboeide wol» len klecdingstukken uitrekken in het gebruik. Ik zag laatst een leuk meisje in zoon spert- costuum met banden. Het was een rok met driekwart lange tuniek. Eén band van zijdc-en- wol liep van de halsopening recht naar bene den over de tuniek en ook langs de rok. Bo vendien waren er twee (de onderste het breedst) onder de ceintuur om de tuniek gezet. En dan waren nog kraag en manchetten er mee afge werkt. Het was in reebruine tint en stond een voudig en lief. Als u liever geen gebreid kostuum draagt, is wollen gabardine ook zeer geschikt. Een mooi soepel en zacht materiaal. Het manteltje kan dan kort zijn tot even onder de heup. Het haalt aardig op als u onderlangs den mantel een breeden band soutache zet en een iets smallercn langs de nu wijde manchet. Zwart soutache op een blauw pok is de beste en minst opvallende combinatie. Voor gekleede jumpers, bijv. in een visite- mantelpak, of voor 's avonds in huis, is crêpe de chine of kunstzijde nog steeds het geschikt ste materiaal. Verschillende symptomen wij zen er op, dat de zijdewormen binnen korten tijd „eervol ontslagen" zullen worden met groo- ten dank wegens langjarige aan de mode-vrouw bewezen diensten. De kunstzijde wordt tegenwoordig zoo prach tig gemaakt, blijkt bovendien glonzend en sterk te zijn, zoodat de leek met het bloote oog geen verschil kan maken tusschen dit weefsel en de natuur-zijde, dat zij wel spoedig, gezien den zeer logen prijs, de eenig-gebruikte zijde zal wezen. Ik zag laatst een gedistingeerd jumpertje van goudbruine kunstzijde met lange mouwen en een aardig bewerkt voorpand. De bond, die van achteren, en op zij de jumper afwerkte, verdween onder dat voorpand, om precies van voren weer te voorschijn to komen, door een gesp te loopen en weer te verdwijnen. Vooral in een mantelpak stout een jumper met zoo'n bewerkt voorpand, dat den indruk van een vestje maakt, heel gekleed. Ook de jumper met het hooge, nauwe boord wordt, nu de warme dagen naderen, weer in eere hersteld. Dien draagt men het meest in wit. Zij hebben de strenge overhemdvorm, slui- tn van voren met acht parelmoeren knoopen, waarvan twee op den bond op de heup en hebben geen andere garneering dan drie smalle verticale plooitjes v^n beide schouders naar den band. Voor de niet meer piep-jonge vrouw is het Russische blouse-model zeer geschikt. Ik zag er laatst een dragen in parelgrijs crêpe de chi ne. Langs de linkerzijde liep een geborduurde band van borsthoogte tot zoom. Deze band was op Hongaarsche wijze bewerkt in olie' kleuren van den regenboog, wat het grijs zeer verlevendigde. Ook het kraagje, een bies langs de onderzijde van de mouw en een smal randje onderlangs de blouse, die geen sluiting had, was van dit veelkleurige goedje gemaakt. Een mooie, rustige en gekleede dracht. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HOT ALCOHOLISME. Het verhandelde in de jongste vergadering. De verleden Woensdag gehouden vergade ring dezer commissie was goed bezocht. De voorzitter Prof. Dr. J. R. Slotcmaker de Bruine, stond in zijn openingswoord o a. even stil bij de verwerping van het initiatiefvoorstel inzake „Plaatselijke Keuze". Zoowel in de pers als bij de discussie over deze aangelegenheid, was hem opgevallen hoe vc'en eigenlijk nog niet op de hoogte zijn van het alcoholvraagstuk in het algemeen en van de Plaatselijke Keuze in het bijzonder en nu oordeelcn, ja veroordeeten met gebrekkige kennis. Wij hebben als naaste taak dus nog steeds meer kennis cn inzicht bij te brengen. Dit wordt oris, zoo bleek bij de ge- .dach,tei\\visselin<g, niet- vergemakkelijkt door de pers, ven i drankhandel .en industrie, die min of meer intimidcererd de courant signaleert, waarin onze berichten en verslagen worden opgenomen. De heer Vlecming, maatschappelijk leider van het Consultatiebureau voor Alcoholisme te Rotterdam, deelt mee dot in 1925 57 der bezoekers van dit bureau hun kwaal uitsluitend hadden te wijten aan biergebruik de invloed van de intensiever reclame en handel van wijn, vooral ook van de zoogenaamde genees krachtige wijnen viel oon dot bureau ook dui delijk te consateeren. •Besproken wprd de mogelijkheid om. zooals o.a. te Apeldoorn geschiedde, door middel van plaatselijke verordeningen bescherming van jeugdige personen tegen bieralcoholisme te verkrijgen. Prof. v. Rees maakte melding van do suc cesvolle reis van Prof. Ude uit Graz langs onze hoogescholen. Overal veel en nondachlig gehoor. Ds. Montijn deelde mee, dat reeds meer den 90 gemeenteraden besloten de Koningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen te verlagen in den aanvang van het volgende jaar zal hierover een samenvattend verslag verschijnen. Besloten werd daar, waar zulks ncodig is, meer aandacht te vragen voor art. 170 der Invaliditeitswetde "daarin vervatte bepaling maakt het mogelijk renten niet uit te keeren aan rentetrekkers-alcoholisten zeiven, maar voor hen aon hunne naostbestaande. Stilgestaan werd nog bij de keerzij van het vierwekelijksche uitkeeren der ouderdoms- en invaliditeitsrenten dit brengt voor veten korte overvloed (ook wel drankmisbruik) en langdu- rigen nood mee. In verband met de Zuiderzeewerken werd be sloten eene commissie te benoemen, die de kwestie „Keef en Putbazen" onder oogen zal zien. Het drankmisbruik voorgekomen bij de laat ste herhalingsoefeningen van ons leger, gaf de vergadering aanleiding na te gaan wat ter voorkoming van dit euvel zal kunnen gedaan worden. SEXUEELE VOORLICHTING VAN. KINDEREN. Een rapport uit de Vereeniging van Staatsburgeressen. De commissie, door de algemeene 'vergade ring van de Ned. Vereeniging van Staatsbur geressen in Juni 1924 benoemd om te onder zoeken, in hoeverre de Vereeniging kan mede- merken tot het verkrijgen van betere sexueele voorlichting van de jeugd, heeft, naar het Maandblad der Vereeniging meldt, rapport uitgebracht. De commissie had zich vier volgende vragen gesteld1. of het noodig is, dot kinde ren ingelicht werden op sexueel gebied2. wie dit moeten doen 5. op welke wijze dit gebeuren moet4. of de Ver. van Staatsb. een taek in deze richting heeft te vervullen I. De commissie is van meening, dat dit zeer zeker moet gebeuren en niet worden over gelaten aan vriendjes cn vriendinnetjes, en dat de ouders vooral de jongere kinderen nog op [do lagere school tegen die vriendjes-inlichting beschermen moeten door ze'f met ze te pra- Jten. Door te wachten tot de hoogste klassen van de middelbare school overeenkomstig [het voorstel Apeldoornkomt men te laat. 2. De commissie is von oordcel, dat de ouders dit moeten doen, doch dot men niet te pessimistisch tnoet zijn in zijn mcening in hoe verre dit inderdaad geschiedt. Zeer globaal zal men 't volgende kunnen opmerken in 't alge meen staan ouderparen over de 50 jaar zeer afwijzend tegenover de idééhet behandelen van sexueele vragen niet nict-volwassen kin deren. De oudeis van do jongste generatie staon er veelal geheel anders tegenover. Daar vindt men 't over 't algemeen een natuurlijke zaak, om de kinderen in te lichten over deze dingen. De generatie met heel- en halfvolwas sen kinderen staat hier tusschen in. Daarom spreken sommigen wel met de kinderen over sexueele vragen, anderen negeeren deze geheel, weer anderen zien wel de noodzakelijkheid van bespreking in, doch durven niet. 3. Men kan de ouders bereiken op de z.g. „ouderavonden" en hen door op hqn plichten in dezen wijzen. Vooral een onderlinge ge dachten wisseling van de ouders hierover op deze avonden kan zeer nuttig zijn. „Hoe" ze de kinderen moeten inlichten is de moeilijke vraag. Wel kan men eenige algemeen© aan wijzingen geven. Want dit „hoe" hangt ten nauwste samen met de persoonlijkheid van het kind, van de moeder of vader cn met de om standigheden. Het natuurlijke van hef onder houd tusschen ouders en kind zou geheel ver dwijnen, wonneer een als 't war© van buiten geleerd lesje opgezegd werd. Ieder moet het doen op zijn eigen wijze, volgens zijn eigen aard. 4- De commissie is van oordeel, daf de Ver ven Staatsb. zich buiten deze kwestie moet houden, door zij geen verband houdt met het doel der vereeniging. Verder kwam de commissie tot de volgende conclusiën a. Elke eventueele bemoeiing moet zijn plaatselijk, naar gelang er behoefte aan be staat b. Dc school kan meewerken door de ouders op „oudcrovonden" op hunne plichten te wijzen en door aanbeveling van goede lite ratuur over dit onderwerp c. Men kon ver trouwen hebben, dat moderne opvattingen over opvoeding meer en meer zullen door dringen en dat deze kwestie, die thans nog voor veel ouders een moeilijk punt vormt, langzamerhand minder bezwaren zal opleveren. DE ORANJE-NASSAU KAZERNE TE AM STERDAM. De nieuwe bestemming. Naar de Tel. thans verneemt, zal het Cen- traad magazijn van ilitaire klecding en uit rusting te Delft worden opgeheven en gevestigd in de Oranje-Nassnu kazerne te Amsterdam. DE SCHILDERSSTAKING TE DEN HAAG. Bij circa 100 patroons wordt gearbeid. Van werknemerszijde wordt medegedeeld, dat thans bij circa ICO patroons wordt ge arbeid. Het aantal werkende gezellen bedraagt niet 500, zoaols gemeld, doch 350 h 400. ONGEVALLEN EN INVALIDITEITSWET. Ontduiking der zegeltjcs-plak- kerij. Een- firma te Eindhoven heeft er het volgen- de op gevonden om aan het bijhouden van loonlijsten voor de Ongevallenwet cn het ze geltjes-plakken voor de Invaliditeitswet te ont komen. Zij heeft haar thuiswerkende arbeiders ontslagen, die daarmede schriftelijk genoegen namen en verklaarden geen loon meer te vor deren te hebben. Daarna werden deze werk lieden als zelfstandige patroons in het handels register ingeschreven, waarna zij een leverings contract met de firma aangingen. Opdat deze „patroons" eventueel geen schade zouden lij den, heeft de bedoelde firma hen tegen de ge volgen van ziekte, ongevallen enz., bij een par ticuliere instelling verzekerd. POGING TOT DOODSLAG. Een gevolg van sarren en plagen Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te rechtgestaan de 29-jorige Arabische stoker H S., te Aden, wien ten laste was gelegd, dat hij te Rotterdam op 8 Febr. heeft gepoogd J. M L. van het leven te bcrooven, althans dezen zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hij zou L. opzettelijk gewelddodig met een lang mes eenige steken hebben toegebracht in hoofd en bovenlichaam, o.a. drie steekwonden over de linkerlong en <wec over de rechterlong. Beklaagde bekende cn gaf toe. verschillende steken toegebracht te hebben. Na het feit was, hij gevlucht, hij had L. niet zien vallen. L. had hem gesard en geplaagd. Beklaogdc's bedoe ling was niet L. te dooden. Het O. M. nam aan, dat beklaagde in een heftigen gemoedstoestand heeft verkeerd, in zijn drift heeft hij 't voornemen gehad L. to dooden en zeker om hem zwaar lichamelijk let sel toe te brengen. Eisch 2 -jaar gevangenis straf. VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. Niet strafbaar buiten dc be bouwde koni. De rechtbank te Haarlem heeft een vonnis van den kantonrechter te Haarlemmermeer, waarbij dr. B. te Aalsmeer veroordeeld was tot I.boete, wegens overtreding van de motor- en rijwiel wet vernietigd, en beklaagde vr ij gesproken. Daarmede is uitgemaakt, dal het niet strafbaar is, met verblindende auto lichten buiten de bebouwde kommen te rijden. DE INBRAAK IN DE KERK WESTERVOORT. De «aangehouden Pool schuldig aan tal- van inbraken? Het blijkt, dat de politie met de aanhouding van den Pool, in verband met den kerkdiefstal te Wester voort een goede vangst heeft gedaan. Naar de Tel verneemt, heeft de politie deskundige Dr. Hesselink, heden kunnen con- stateeren, dat de vingerafdrukken van dezen arrestant overeen komen met de vingerafdruk ken, die gevonden zijn in een zevental wonin gen in de omgeving van Winterswijk. Zooals men zich zal herinneren is daar in den laatsten tijd op groote schaal igebroken, zoo zelfs, dat er groote ongerustheid onder de bevolking ont stond. Het is zeer waarschijnlijk, dat men thans den dader t© pakken heeft. Vermoedelijk is de aangehoudene eveneens de man, die op 27 December j.l. dc revolverschoten heeft ge lost op een agent van politie te Wintcvwijki- Bovendien wordt do man verdacht van U'A ple gen van verschillende inbraken in de omgeving van Ede. Het onderzoek hieromtrent wofdt nog nader voortgezet. Bij het verhoor voor den rechter commis saris blijft h\j pertinent ontkennen iets af te weten van de inbraak in de R. K. kerk. Hij heeft thans de houding aangenomen van een onnoozele en verklaart niet meer te weten, waar hij vandaan komt, hoe zijn naam is en zich ook niet to herinneren, dat hy is aan gehouden en waarom. Het onderzoek duurt voort. VAN EEN SCHIPPER, DIE UIT DEN KOERS GERAAKTE. Zijn avonturen in een bosch. Dezer dagen maakte een schipper, die te Arnhem verblijf hield, kennis met een vrouw. Het tweetal begaf zich naar een café, woor zich drie niet al te gunstig bekend staande per sonen bevonden, onder wie de broer van het meisje. De schipper betaalde de vertering van allen met een bankbiljet van 25.—. Het drie tal begreep, dot dc man goed bij kos was, cn besloot hem te plunderen. Toen dc schipper de vrouw naar huis bracht, werd hij door h'et drietal gevolgd en nn het afscheid van zijn meisje door hen aangehouden. Er volgde een vriendschappelijke gesprok en de schippcT in formeerde of de „kameraden" een logement voor hem wisten. Daartoe was het drietol on middellijk bereidmen zou hem den weg wij zen. 9 In plaats van naar een logement, voerde men den man naar het Klarenbeeksche bosch, waar de schipper werd vastgegrepen en mis handeld en van het in zijn bezit zijnde geld, ongeveer 20.—, beroofd. Bewusteloos liet men den mon achter. Toen de schipper weer tot zijn positieven kwam, was zijn eersten gang naar de politie. Het gelukte deze thans de daders, waaronder twee beruchte indivi duen, op te sporen en een deel van het geld in beslag te nemen. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld en in het huis van bewaring opgesloten. (Tel.) HET ITALIA AN SCHE SCHIP IN NOOD. Kranig werk van dc Holland- schc slcepbooten. Een der Rotterdumsche berichtgevers van het Hbld. meldt: Gistermiddag verkeerde er nabij den Hock- vnn Holland een schip in nood. De Italiaansche boot „Pina", met erts op weg van Livorno naar Rotterdam, gaf noodseinen. Het schip bevond zich ten pooróen van den Noorderdam in dc branding; bovendien was er gebrek aan kolen, zoodat de positie zeer hachelijk was. Er stond toen een zeer hooge zee. Dc sleepbooten „Wit te Zee"-cn „LouweVze'é" von Smit en Co.^> In ternationalen sleepdienst gingen uit om assis tentie te verleenen. Ook de stoomreddingsboot „Prins der Nederlanden" voer uit. De reddings boot keerde echter terug, toen de beide sleep booten met het Italiaansche schip verbinding hadden gekregen. De sleepbooten zijn erin geslaagd, het zwaar geladen schip den Waterweg binnen te slcc- pen, maar het heeft heel wat moeite gekost, vóór men het daar had. Om vier uur was er aan het strand van schip en sleepbooten nog niets te zien. Regenbuien belemmerden het uit zicht, zoodat er niet veel viel waar te nemen. Na vier uur kregen de booten het schip dwars voor den Waterweg. De „Witte Zee" had een tros aan het voorschip, de „Louwerzee" had ei een aon het achterschip van de „Pina" beves tigd. Men moest nu het schip omkrijgen, om het den Waterweg binnen te brengen. Bij die manoeuvre zijn de trossen gebroken. Van do kust af zag men het Italiaonsche schip en de sleepbooten met tamelijk groote snelheid af drijven in de richting, vanwaar de sleepbooten het met vrij groote moeite hadden gekregen Eenigen tijd later bevond zich de „Pina" vlak achter het wrakstuk van de „Soerokorta", dat zich nog altijd op de Noorderpier bevindt en dot nu hevig door de zee gebeukt wordt. Hel in schuim uiteenspattende water sloeg soms hoog boven den most van het wrak uit. Op het strand vreesde ieder, dat de Italiaan sche boot nu vast en zeker ten noorden van do pier op het strand zou roken; dit is echter niet gebeurd, donk zij den onvermoeiden pogingen van de sleepbooten, die nogmaals het stuurloo- ze schip opzochten, trossen vastmaakten en voor de tweede mnal het Italiaansche schip den mond van den Waterweg binnenbrachten. Er hing toen omstreeks 5 uur een zeer zware bui, zoodot er van den wal af zeer wei nig te onderscheióen viel. Er was weinig an ders waar te nemen, dan een zeer zware rook wolk, die uit den schoorsteen van de „Witto Zeo" kwam en die het uitzicht op de andere schepen geheel wegnam. Kwart over vijf zag men de „Witte Zqp" vlak voor den Waterweg, met de „Pina" ach ter zich aan. Het schip, thans in veiligheid ge bracht, had geen slagzij, doch lag wel zeer diep in het water. De boot scheen geheel stuurloos te zijn. Ter hoogte van het gebouw van het Loodswezen liep de „Pina" opeens uit het roer Ze zette den kop naar den noordwal, hoewel de sleepbooten er nog in slaagden, voordat de „Pina" den wal bereikte, haar koers te veran deren, konden ze toch niet verhinderen, dat het schip in aanvaring kwam met de Harwichboot r-,St. Denis", die naost het station Hoek-van Holland aan den steiger lag. De „St. Denis" kreeg een paar deuken aan bakboord. Met de „Witte Zee" voorop, de „Louwerzce" aan bakboord langszij en de sleepboot „Water weg" ochteraanhangend, welke drie booten met vereenigde krachten het schip in het vaarwa ter hielden, zette de „Pina" de reis naar Rot terdam voort. HET RESTANT VAN DE „SOERAKARTA" GEZONKEN. Door den storm van den dom afgeschoven. Uit Rotterdam v/ordt gemeld, dat gister avond het voorschip van de „Soerakarta" ten gevolge van den storm afgeschoven is van het Noordcrhoofd bij Hoek von Holland en in den 15 a 16 M. diepen put voor den dam gezon ken is. Alleen dc laadboom steekt nog boven water uit. Nadat do vorig© weck van het achter schip was afgesneden, had personeel von v. d. Taks Berging-Mij. j.l. Maandag nog daor ter plaatse gewerkt, om, alvorens het veerschip met behulp van dynamiet cp te ruimen, dat gene wat van waarde was, te bergen. Wegens het ongunstige weer kon deze ar beid dc volgende dagen niet worden voortge zet, zoodat thans dit deel von het schip met de lading als geheel verloren is te beschouwen. KORTE BERICHTEN. Brand. Door onbekende oorzaak is do groote schuur met bijgebouwen van den heer S. te Grathcm cn tevens ol het hooi en stroo een prooi der vlammen geworden. De koeien, paar den en varkens, werden uit do stallen gejaagd. Twee kalveren on 2 varkens kwamen in het vuur om. Ook een groote nieuwo automobiel van den heer M. uit Brussel, werd door het vuur vernield. Met groote moeite gelukte het aan de brandweer om het woonhuis cn het belendende perceel te behouden. Alles was verzekerd, doch niet zeer hoog. Roekeloos gevaren. Voor de Bossche rechtbank stond gisteren terecht de sleepboot-kapitein A. V. te Dor drecht, die op dc Mcrwcd'j onder dc Werken te Sleeswijk roekeloos gevaren heeft, waardoor de golven over het schip „Arnold" sloegen cn het schip zonk. Het OM. eischtc een moond gevangenisstraf. Een mooi legaat. Do onlangs te den Haag overleden oud-pre sident van de opgeheven rechtbank te Zierik- zce mr. J. P. Cau heeft oon Zicrikzec onder vruchtgebruik gelegateerd, vrij vnn alle rech ten cn kosten, 10.000 voor het herstel der Noordhavenpoort of van nad'ere openbure ge bouwen van oudheidkundige waarde. Een portefeuille tnct 1250 gerold. Gistermorgen heeft te Rotterdam dc incas seerder B. W. bij de politie aangifte g'odnan, dat hem zijn portefeuille, inhoudende 1250 is gerold. Hij had een gedeelte van dit geld gistermor gen op het kontoor van de H. A. lijn ontvan gen. Toen hij zich eenigen tijd later op het postkantoor Coolsingel bevond, bleek, dut de portefeuille weg was. Het geld bestond uit drie bankbiljetten van 300; drie bankbiljetten van 100 cn ecnig kleiner bankpapfcr. Een gevaarlijk individu. Gistermorgen kregen de marcchoussees to Roosendaal van het station bericht, dot een ploeg wegwerkers, werkzaam op de lijn Roo sendaalgrens, was bedreigd door een ver dacht uitziend persoon, die een vuurwapen bij zich had. Een uitgezonden patroeljo gelukto het, nabij dit baanvak iemand te orrestccren, die in het bezit bleek von twee met scherp ge laden revolvers, en nog 54 scherpe patronen. Op de kazerne werd dc aangehoudene aftn een scherp verhoor onderworpen, zonder resultaat evenwel. Hij weigerde alle inlichtingen. Enkel kon men te weten komen, dat het een minder jarige Belg uit Merxem wns. Tot nader onder zoek is hij te Roosendaal in arrest gesteld School- en Kerknieuws. EEN BIJZONDERE LEERSTOEL TE LEIDEN IN DE WIJSBEGEERTE VAN HET RECHT. Mr. Dr. Leo Polak tot hooglceraar benoemd. Het Leidsche Universiteitsfonds heeft be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte van het recht mr. dr. Leo Polak, privaat-docent in de wijsbegeerte aon de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. Tot curatoren voor dezen bijzondcrcn leer stoel zijn benoemd mr. B. Ph. baron van Ha- rinxma Thoe Slootcn, te Leeuwarden, mr. G. Vissering, te Amsterdam en mr. P. J. van Wijngaarden te Rotterdam. Mr. dr. Leonard Polak werd 6 Januari 1880 te Stecnwijk geboren. Hij bezocht het gym nasium te Zwolle, cn studeerde daarna te Am sterdam. In 1921 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen op het proefschrift„De zin der vergelding." Eenigen tijd later werd hij benoemd tot pri vaat-docent in de theoretische wijsbegeerte cn ethica aan de Amsterdamschc Universiteit. Hij aanvaardde dit ambt niet een rede over „Het critische probleem". Voor nict-studentcn gaf hij colleges in de kennisleer, metaphysica en ethica, welke druk bezocht werden. In 1922 werd hij door den Senaat van dc Universiteit van Groningen benoemd tot doc tor honoris causa in de letteren en wijsbegeer te. Zijn promotor prof. Heymans, heeft bij de ze gelegenheid de groote merites vnn dr. Po lak voor de studie van de zelfstondige magi strale toepassing van de psychologische, em pirische, analystische onderzoekingsmethode, waardoor dr. Polak nieuw licht heeft doen schijnen op de kennisleer, geschetst. Dr. Pojpk is voorzitter van de „Vereeniging voor' Wijsbegeerte." Vele zijn de publicaties van dr. Polak op het terrein van de rechts-filosophic. PRIJZEN NA HET AFLOOPEN DER SCHOOL. Bizondere verlangens »=r bizondere school Bij rondschrijven van 3 Maart 1925 deelden B. en W. van den Hnag non de besturen der bijzondere lagere scholen mede, dat zij beslo ten hadden oon de leerlingen der openbare scholen, die de school verlaten, na de zes klas sen te hebben doorloopen, als belooning, na mens het gemeentebestuur een prijs te doen uitreiken, waarvoor zij beschikbaar stelden de beide plaatwerken „Oud Den Haag" en „Oud- Hollandsche schilderijen in de Haogsche Mu sea", benevens den Haagschen Liederbundel, en dot zij bereid waren, onder gelijk^ voorwaar den genoemde werken voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs be schikbaar te stellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9