23NoJa2a4f9 AMERS3-00RTSCH DAGBLAD „de e e m land e 22 BINNENLAND. TWEEDS BLAD. FEUILLETON. Ba Terugkeer van Klompvoet. zake de pensioenregeling voor het personeel. Deze wijzigingen houden verbond met wijzi ging van de ontwerp-Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. DE WEELDEBELASTING. Een odres der K. v. K. tc Dordrecht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft aon de Tweede Kamer een odres gericht betreffende de weeldebelasting, waarin zij o.m. zegt In hoe geringe mote hier sprake kan zijn van een weeldewet, waarmede derhalve ge troffen zouden moeten worden de uitgaven voor doeleinden, die metterdaad als luxe zijn aan te merken hoe weinig grond bestaat voor de uitgesproken verwachting ten aanzien van toenemenden spaarzin en kapitaalvorming, dit is na al de tot op heden van vele zijden aan gevoerde bedenkingen wel heel duidelijk geble ken. Ten opzichte hiervan schiet het ontwerp ten eenenmale tekort. Volstrekt onaannemelijk acht de Kamer het uitzicht, dat door deze wet aan belangrijke zoo niet belangrijkste welvaartsmiddelen van het rijk handel, nijverheid en verkeer, weder om een slagboom wordt in den weg gelegd en groot- zoowel als klein-bedrijf als belasting objecten opnieuw zullen worden bezwaard en gedrukt. Een adres van den A. N. W. B. i wachten I dan bestaat cr wel kans, dat de Weeldebelasting in dien vorm er komt. En wanneer de minister op zijn stuk blijft staan In dat gevxal acht ik 't uitgesloten, dat de Kamer het voorstel, zooals- 't daar ligt, zal aanvaarden. DE GEMEENTEN EN DE RIJKSVERZEKE RINGSBANK. Men schrijft aon dc Gemeentestem vnn be voegde zijde Gelijk als bekend mag worden verondersteld, zijn de 'gemeenten verplicht, in de bij de wet voorziene gevo len dc door het bestuur dcc Rijksverzekeringsbank krachtens de bepalingen der Invaliditeitswet berekende wiskundige re serves te betalen ten behoeve van de invalidi teitsverzekering der arbeiders, die den ge meentedienst zonder een dadelijk ingaand voor een bepaalden tijd toegekend pensioen verlo ten. Bij de invordering stuit echter het bonk- bestuur dikwijls op tegenstandverschillende gemeenten toch zijn en blijven weigerachtig, om in dit opzicht oan haar verplichtingen te voldoen. Noor wij vernemen, heeft het bestuur voor noemd thans besloten, aan dien tegenstand een einde tc maken de -gemeenten, die niet goed schiks wallen betalen zullen n.l. voor den ci- viclen rechten worden gedagvaard. Tegen één gemeente is de dagvaarding reeds uitgebracht; tegen andere zal zij spoedig volgen. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 21 ApriL Trekken der afdeelingen. No de voorlezing van ingekomen stukken en mededeelingen wordt overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. Onderzoek in de afdeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de cen trale sectie besloten heeft, dat bij het nu tc houden afdeelings-onderzoek nog een aantal wetsontwerpen te onderzoeken, onder welke do pensioenregeling voor spoorweg-ambtenaren en hun weduwen en weezen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat de centrale sectie heeft besloten op I Mei een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te on derzoeken, onder welke de ontwerpen tot wij- ziging van de Hooger Onderwijswet enz., wijzi ging der spoorwegwet en wijziging van de be grooting van het staatsmuntbeórijf, benevens de vóór 28 April a.s. inkomende ontwerpen van eenvoudigen en spoedeischenden aard. De heer J. ter Laan (soc.-dem.), maakt tegen deze laatste aanvulling bezwaar. De Voorzitter wijzigt het voorstel aldus, dat de Kamer de beslissing zal blijven behou den over de vraag, of een wetsontwerp al dan niet spoedeischend is. De heer Ter Laan merkt nog op, dat op I Mei de sociaal-democratische Kamerleden niet aanwezig kunnen zijn. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt beslopen. De Voorzitter stelt verder voor oan de agenda o.m. toe te voegen de wetsontwerpen tot wijziging van de Loterijwet T905 en betref fende de Olympiade. Aldus wordt besloten. De V oorzitter deelt nog mede, dat tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Bongaerts, Van Sasse van Ysselt, Van Vuuren, Rutgers en Nolens en tot onder-voor zitters de heeren Bokker, Snoeck Henkemans, Van Schoik, Colijn en Van Dijk. Dc Kamer gaat uiteen tot 28 'April. Berichten. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN Het te Oslo verschijnende blad Oslo Aftena vis schrijft met een enkel woord is er reeds melding van gemaakt dat Koningin Wilhel- mina het voornemen heeft, dezen zomer eeni- gen tijd op Balholmen in Sognefjord aan do westkust van Noorwegen door te brengen, en dat de mogelijkheid bestaat dat H. M. een kort bezoek aan Spitsbergen zal brengen. Dit bericht, dat niet in andere bloden voor komt, eischt nadere bevestiging. De reis zou volgens het blad met een der Rotterdamsche Batavierbooten worden onder nomen, die speciaal voor dit doel zou worden ingericht. HET ONGELUK TE LAREN. H. M. de Koningin heeft door den minister van oorlog Hare deelneming doen betuigen aan de familie van den door een schietongeluk in Laren omgekomen korporaal van den kader landstorm Lemmers. BEZOEK VAN EEN JAPANSCHE PRINS EN PRINSES AAN ONS LAND. Naar wij vernemen zullen hunne keizerlijke hoogheden, prins Yasuhiko Asaka en zijne ge malin prinses Nobuko Asaka, in streng incog nito eenige dagen ons land bezoeken, o.a. Am sterdam en Den Haag, en bij die gelegenheid Maandag 27 dezer op het Loo door H. M. de Koningin ontvangen worden en aan een intiem noenmaal deelnemen. De prinses is een zuster van den Japanschen keizer. •AUDIËNTIES. De audiëntie van den minister van water staat zal a.s. Vrijdag 24 dezer niet plaats heb ben DE KAMERVERKIEZINGEN. Vrijdenkers naar het parlement In een vergadering van de kiesvereenigipg „Vrijdenkers naar hef Parlement" zijn voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer in den kieskring Den Haag candidaot gesfeid de hee ren Jos. van Veen, W. Hovers tn W. G. Goed man. MR. F. F. BARON DE SMETH. Thans is bij. Kon. besluit oan mr. F. F. Ba ron de Smeth, die zoools men weet benoemd is tot Hofmaarschalk van de Koningin, met ingang van I Juli a.s. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, als burgemeester van Schoon hoven. TOELATING IN BELGIE. De bewijzen van Nederlanderschap 5 jaar geldig. Bij schrijven van 3 Maart j.l. heeft de minis ter van buitenlandsche zaken aan Ged. Staten van Zeeland medegedeeld, dat, ingevolge een nadere gedachten wisseling met de Belgische Regeering, de bewijzen van Nederlanderschap gedurende vijf achtereenvolgende jaren kunnen dienen als legitimatiepapier voor Nederlanders, die zich naar Belgic wenschen te begeven. No ofloop van dien termijn zullen de houders rich, ter zake van hun toelating in België, derhalve van een nieuw bewijs moeten voorzien. HET WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Een adres der distillateurs en likeurstokers. Vertegenwoordigers van het comité, omvat tende alle distillateurs in Nederland en speciaal dc leden van den Bond van Distillateurs en Li keurstokers in Nederland en de Nederland- sche Vereeniging van Distillateurs en Li keurstokers, beiden gevestigd te Schiedam, heb ben naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, zoomede van de hierop betrekking hebbende memorie van toe lichting en het voorloopig verslag, aan den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin genoemde vertegen woordigers den Minister in ernstige overwe ging geven; nu de Regeering bij herhaling heeft te kennen gegeven, dat de algehecle herziening der Drankwet noodzakelijk is, welke algemeene herziening naar hun meening zou volgen op het door de Staatscommissie inzake gedistilleerd productie, ingesteld bij Kon. besluit van 6 Maart 1919, uit te brengen rapport, de behan deling van gemeld wetsontwerp in alle geval uit te stellen tot genoemd rapport van de Staats commissie inzake gedistilleerd-productie zal zijn verschenen én door adressanten van den inhoud daarvan zal zijn kennis genomen. DE RIJKSBEMIDDELAARS. Hunne werkzaamheden in 1924. Blijkens het verslag van d werkzaamheden der rijksbemiddelaars gedurende 1924 hebben do vier rijksbemiddelaars van 16 April tot 31 Dec. kennis genomen van 56 dreigende of reeds uitgebroken arbcidesgeschilleru In 26 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschillenwet bericht ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of een uitsluiting was ontstaan. In 18 van deze gevallen hebben ze uit eigen initia tief meestal op grond van een bericht in do dagbladen een burgemeester om inlichtingen betreffende een uitgebroken conflict gevraagd. In 2 gevalen werd van werkgeverszijde en in 1 geval van arbeiderszijde om tusschenkomst gevraagd. In 1 geval werd er van arbeiders zijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict dreigde. In 1 geval heeft een rijksbemiddelaar op gemeenschappelijk verzoek van werkgevers- en arbeidersorganisaties partijen bijgestaan in het bereiken van overeenstemming ten aanzien van eenige geschilpunten. In de overige 7 ge vallen hebben de rijksbemiddelaors zich bepaald tot het bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. In het verslag wordt een beknopt overzicht gegeven van de bemoeiingen van de Rijksbe- middelaars in een 19-tal geschillen van zeer onderscheiden aard. PENSIOENREGELING SPOORWEG AMBTENAREN. Nota van wijziging. 'Verschenen is een Nota van wijziging be treffende de Pensioenregeling voor de spoor wegambtenaren en hun weduwen en weezen. De wijzigingen houden verbond met wijzi gingen, aangebracht in de Pensioenwet 1922. Eveneens is verschenen een nota van wijzi ging betreffende het ontwerp tot machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in- Dc A. N. W. B. heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin met aandrang wordt gevraagd, in de wet tot aanvulling van de Zegelwet niet op te nemen een zegelrecht voor gewone uitgaven in hotels, enz., en voor het aanschaffen van motorrijtuigen en ple ziervaartuigen en van hun onderdeelen. In het adres wordt betoogd dat de toch recj|s hoog© prijzen in de Nederlandsche hotels enrestaurants, vooral in de seizoen hotels en -restaurants, voor maaltijden en ver teringen gerekend, waarover voortdurend wordt geklaagd, door het zegelrecht nog hooger zul len wordendientengevolge zal het vreemde lingenverkeer in en het vrcemdelingenbezoek aan ons land ernstig worden geschaad, Nederland is in de allereerste plaats een land, dat door zijn ligging is aangewezen op vreemdelmgenbezoek, dot men van hoogerhand zooveel mogelijk dient te bevorderen en te vergemakkelijken, wil men niet de kans loo- pen dat de vreemdelingen wegens dc duurte naar elders gaan. Zoowel automobilisten en motorwielrijders al9 houders van pleiriervaartuigen zouden door het voorgestelde zegelrecht nogmaals op zeer gevoelige wijze worden getroffen, hetgeen niet in het belang van het toerisme zou zijn. Het houden van automobielen voor perso nenvervoer en van motorrijwielen is voor het grotste deel niet een uiting van weelde, maar in den tegenwoordigen tijd vrijwel noodzake lijk, in het belang van den handel en het be drijf. De eigenaars van deze vervoermiddelen worden reeds op meer dan een wijze door zware belasting getroffen, n.l. door de ver hoogd© invoerrechten, door de Personeel c Be lasting met hnar in de meeste gemeenten zeer hooge opcenten door de extra 80 pCt voor het Leeningfonds, door de weggeldheffingen in enkele provinciën, terwijl daarbij zeer waar schijnlijk nog binnenkort zal komen de Weg- belasting. Eveneens kan het opnieuw door belasting heffen van pleziervaartuigen niet in het be lang worden geacht van de Watersportde bezwaren, tegen deze heffing aangevoerd door de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Wo- tersport-Vereenigingen, in haar tot de Kamer gericht adres onderschrijft het Dagelijksch Be stuur geheel. Een interview met het Kamer lid Snoeck Henkemans In een interview met de O. H. Ct. heeft het Kamerlid Snoeck Henkemans, waarnemend voorzitter der Christ. Hist. Club, verklaard, dat de vermindering van de Inkomstenbelas ting veel te ver gaat Een gezin met vijf kin deren en 2500 inkomen ral bijvoorbeeld in een kleine gemeente vrij zijn van belasting I Zulk een regeling zou voêr de dorpen een ramp kunnen worden I Ü9 aftrek in de In komstenbelasting moet veel minder bedragen, terwijl de grens der V/eeldebelasting naar boven moet worden verhoogd. Brengt minister Colijn zulk een wijziging can, en van een verstandig man als hij is, zou men toch eigenlijk niet anders mogen ver- RENTETREKKERS. Antwoord op vragen van het Kamerlid Ter Hall. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Ter Hail betreffende verhooging von de vóór den wereldoorlog vastgestelde uitkce- ringen aan rentetrekkers krachtens de Onge vallenwet heeft de minister van arbeid, handel cn nij verheid geantwoord Inderdaad hebben vooral in de eerste jaren na den wereldoorlog vele rentetrekkers krach tens de Ongevallenwet verzocht om in aan merking te mogen komen voor een zoodanige herziening hunner uitkeeringen, dat deze meer in overeenstemming worden gebracht met de sedert den oorlog gewijzigde levensomstandig heden. Naar aanleiding van deze verzoeken is oeu regeling getroffen, krachtens welke het Ko ninklijk Notionool Steuncomité aan rentetrek kers, die een aanzienlijk deel van hun arbeids geschiktheid hadden verloren, en oan wedu wen, voor zoover die personen konden wor den geacht, daaraan behoefte te hebben, een bijslag op de toegekende renten verleende. Met deze bijslagen zijn de belanghebbenden door de moeilijkste tijdsomstandigheden heengehol- pen. Voor het nemen van verdere maatregelen ten behoeve van dc rentetrekkers, wier uitkee- ringen vóór den wereldoorlog zijn vastgesteld, bestaat, naar de meening van ondergeteeken- dc, geen aanleiding. TREINLECTUUR. Vragen inzake zekere verboden tijdschriften. De heer Deckers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld Strookt het naar 's ministers meening met de bedoeling, die voorzat toen verboden werd zekere tijdschriften in den spoorwegboekhan del uit te stallen, dat door dienzelfden bock handel zccals bijv. te Arnhem het geval is door middel van plakkaten wordt mede gedeeld, dat bedoelde tijdschriften verkrijg baar zijn Ware het overigens naar het oordeel van den minister niet beter, den verkoop van dei- gelijke geschriften door den spoorwegboekhan del te verbieden don hem te reglementeercn ROODE KRUIS-ONDERSCHEIDINGEN. De navolgende onderscheidingen von het Nederlandsche Roodc Kruis zijn verleend. Het Kruis van Verdienste is toegekend aan P. Hens te Valkenburg C. A. ven dec Hoist te 's-GravenhageJ. Koster te HeerlenK. Kroeze te Utrecht; mevrouw C. L. Levenkamp Planten te Haarlem dr. J. M. H. A. Martens te AmsterdamF. H. A. H. Ticlens te Olden- zaalmr. M A M. Waszink te Heerlen, en P. H. F. Wierts te O'.denzaal. De Medaille van Verdienste in zilver aon P. J. Schreuder te Rotterdam. GOUDEN BRUILOFT BARON VAN VOORST TOT VOORST. Kerkdienst cn receptie. Bij gelegenheid van de 50-jarige cchtver- ccniging van luit. generaal J. K. G. boron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer cn zijn cchtgenoote werd gistermorgen in de Sint Walburgiskerk te Arnhem een plechtige mis opgedragen door den jongen zoon van het cchtpuor J. baron van Voorst tot Voorst, te Maastricht, die kortgeleden tot priester is gewijd. Hij werd daarbij geossisteerd door <3e heeren A. Schenk a's diaken cn G. H. J. Waonders nis subdiaken cn den deken F. L. Stockman als cercmonicliuc. Aan het einde van de Mis sprak de deken het gouden echtpaar toe. Des middags volgde een receptie len huize van oen heer Van Voorst. In de salons van het woonhuis van den Ka merpresident aan het Walburgsplein prijkte een schat van bloemstukken. Een reusachtig bloem* stuk van <3e leden der Eerste Kamer en van het griffierspersoneel trok daaronder het meest de aandacht; door het kapittel van de afdce- ling Nederland van de Souvcreino Orde van Malta en door de Gcldersche Ridderschap wa ren schitterende blocmencorbcilles aangebo den, terwijl mede de rechtsche raadsgroep von den 'Arnhemschen gemeenteraad door een bloemstuk van hoar belangstelling getuigde. In de morgenuren was door een deputatie namens ongeveer 450 officieren cn oud-offi cieren van het Nederlandsche leger een hulde blijk aangeboden, bestaande in een aantal hcr- inneringsborden, dragende de familiewapens van den heer en mevr. Van Voorst tot Voorst. De deputatie bestond uit luitenant-generaal Forbes Wels, chef van den gcnerolen staf, luitenant- generaal Muller Mossis, commandant van het veldleger, luitenant-generaal b. d. De Block cn generaal-mnjoor b. <L De Ridder. Voorts kwamen hun gelukv/onschcn aanbie den de pauselijke internuntius mgr. Orisgeno cn Z. D. H. mgr. Honricus v. d. Wetering. De internuntius deelde het gouden echtpaar mede, dat Z. H. dc paus hen zijn zegen schonk. Talrijke deputaties en autoriteiten verschenen in den loop van den middag ter receptie, o.a. het kapittel van de afdceling Nederland van dc Souvercine orde von Malta, een deputatie van de Sacramentsverceniging, burgemeester van Arnhem mr. S. J. R. de Monchy en mevr, de Monchy en vele onderen. Omstreeks half vijf kwam Z. K. H. Prins Hen- drik, commandatae van de Commendcry Ne derland der Johonnitor Orde, ter receptie. De Prins had zich gistermorgen van Den Hoag, alvorens naar Het Loo terug te keeren, mot verschillende leden der Johanniter-oröe naar Arnhem begeven, teneinde baron Van Voorst tot Voorst, die baljuw is van het Kapittel der Souvereine-orde van Malta en mevrouw baro nesse Ven Voorst tot Voorst op hun feestdag te complimenteeren. Z. K. H. was omstreeks vier uur in Arnhem aangekomen en had zich begeven naar de woning van den oud-commis saris der Koningin, jhr. S. van Cittcrs, bij wien de Prins de thee gebruikte. Met den Prins kwamen ter receptie de coad jutors van dc Johanniter Orde baron Van Har- denbroek, de werkmeester der orde baron Röell van Hazerswoude, graaf von Reohtcren Limpurg cn baron von Oldeneel tot Oldenzcel. Talrijke autoriteiten kwamen nog hun op wachting maken, ook vele officieren, o.a. de commandant der 2o divisie generaal jhr. Wit- tert, een deputatie van het officierskorps der rij dende artillerie, bestaande uit den majoor-com mandant Rambonnct en de kapiteins Storm Buysing en Maas. Voorts verscheen nog de oud-commissaris der Koningin jhr. S. van Cit*- ters. MGR. SEIPEL TE AMSTERDAM. Mgr. Seipel, die Maandag te den Hoog zijn eerste lezing heeft gehouden met het onder werp Nederland en Oostenrijk, is gisteren door het gemeentebestuur van Amsterdam ten Hui ze Couturier ontvangen. Daarbij waren oa de heeren L. B. v. Nierop, dr. Hofstede de Groot, directeuren der Amstcrdamschc Bank-'; mr. J. Telders, directeur der Twcntsche Bonk; de deken van Amsterdam, Mgr. Stroomcr de Oostenrijksche gezant en het bestuur van het Genootschap Nederland-Oostenrijk tcgenwoor- woordig. Burgemeester De V]ugt heeft een welkomst woord gesproken. Gisteravond heeft Mgr. Sei- pel in den aula der universiteit een rede ge houden over het Oostenrijksch probleem. Beter, dat de handen geboeid zijn door het ijzej-V aan de wil dootr lage hartstochten. door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont En achter het onsamenhangende verhaal van den strandjutter waren toch enkele vaste fei ten, die ik vanaf het oogenblik, dat ik ontdekte, dat het bericht in 't Duitsch geschreven was, niet kon verwaarloozen. Toen Wilhelm II den oorlog de wereld inslingerde, zooals men een grooien steen in een vijver gooit, vormden de kringen zich al wijder en wijder tot aan het einde van de wereld Op menig eenzaam eiland van den Stillen Oceaan waren personen ge heimzinnig gekomen en weer gegaan in ver band met wapens smokkelen, onderzee werk en duistere samenzweringen op allerlei gebied. Kon dit vodje geolied papier, dot afkomstig was van een eenzaam grof op een eiland in de Zuide lijke zeeën terugwijzen op een geheimzinnig avontuur van dat soortIk besloot bij mij zelf, dat het best mogelijk was. Voor de zooveelste maal bekeek ik het be richtje. Het was blijkbaar geschreven door een Duitscher voor een Duitscher, dat kon ik ge rust aannemenen wel voor een speciaal soort Duitscher die den sleutel had van de overeengekomen code, waarin dit bericht wel ongetwijfeld geschreven was. Bij gevolg had de eenzame vreemdeling op Cock Island verwacht, daar een Dui'-rher te zullen ontmoeten, ergo was het eiland :n plaats van ontmoetingen, een of ander geheim rendez-vous van do aïtijd- bezige samenzweerders in den oorlog. Dit bleek ook uit do merkwaardige bewijsstukken, die door Dutchey aan Adoms waren getoond bij hun bezoek oan het eiland om te bewijzen, dot een bende desperado's van San Salvador daar vroeger geweest waren. De mannen, die Dut chey genoemd had, waren ongetwijfeld Spoansch Zwarte Pablo en Neque bijvoor beeld maar er hadden Duitschers bij hen kunnen zijn. El Cojo was ook Spaansch te oor- deelen naar den naam, maar blijkbaar was die pos later op de proppen gekomen cn liod hij het eiland niet bezocht. Waar hnd het bericht toch betrekking op? Wat zou de eenzame Duitscher, met de hand van den Dood al op zich, hebben willen mede- deelen oan den man, dien hij door had moeten treffen Zou het niet kunnen zijn dc plaats waar het goud lag, dat door den onbekende naar het eiland gebracht was, en dot volgens de opmerking van Adams' medegevangenen in het cachot zich blijkbaar nog op het eiland moest bevinden Verschillende aardrijkskundi ge aanwijzigingen in het bericht het Suiker brood, de Lorelei (de laatste de welbekende rots aan den Rijn) schenen deze veronderstel ling te bevestigen. Maar het papiertje met het bericht was in de flcsch Gp het grof gebleven tot Adams en Dutchey het, maanden later, hadden gevonden. Dus kon men veronderstellen, dat de vriend van den onbekenden Duitscher waarschijnlijk iemand van de bende van El Cojo, zich niet aan dc afspraak had gehouden. Waarom Ik staarde verbluft op het gekrabbel van den gestorvene. Iedere gevolgtrekking, die ik maak te, dot begreep ik maar al te goed leidde tot een vraag, die ik niet in staat was te be antwoorden. Ik begon te betreuren, dat ik het bericht maar ru'et in Adams' hut gelezen had en hem erover ondervraagd had, vóór ik weg- gi--. Maar ik zou het gekrabbel toch niet heooen kunnen ontcijferen bij het flikkerende licht van de olielamp in de hut. Ik besloot den volgenden morgen weer naar de negcrwijk to gaan cn Adams op te zoeken. Plotseling begon ik me rusteloos te voelen en niets op mijn gemak. Die symptomen kende ik. Die voorspellen bij mij altijd een storm van heftig bezig-zijn na een kal men tijd van niets doen. Dit tergende raadsel had mij heelemaal in beroering gebracht. Ik had geen lust om naar bed te gaan; het idee „slapen" alleen wekte mijn weerzin. Be schonk mijzelf een glas whisky-soda in Toen viel mijn blik, die door de kamer zwierf, op de piano in den hoek. Ik ging erheen, open de het deksel cn zette het stukje geolied pa pier op den muziekstandaard. Met inspanning van alle krachten bracht ik mij m'n vage mu- ziekkennis uit mijn schooljaren te binnen, en sloeg na heel wat zoeken en bedenken, de no ten oan, die de vier maten muziek onder aan het berichtje bevatten. Ik vatte de melodie dadelijk of liever een stukje van een melodie, die mij vang bekend voorkwam. Ik kon er geen woorden of een be paalde stem aan vostknoopen in mijn gedach ten, maar toen ik het neuriede, een onbenul lig deuntje, stond mij plotseling *een zooveel- ste-rangs donshuis voor den geest, zooals er te vinden zijn in het noordelijk gedeelte van Ber lijn, waar bij de muziek van een lawaaiig or kest de paien zich verdringen en de atmosfeer bedorven is door mcnschengeur cn bierlucht. Ik kende het deuntje, maar natuurlijk zouden. de woorden ervan noodig zijn om het bericht te kunnen begrijpen, En die kon ik me niet te binnen brengen. Ik zat met moeite op de piano te tokkelen, teen ik Baid's zworen stap op de veranda hoor de. Het volgende oogenblik kwam hij de kamer binnen, een zware figuur in tussor zijden pak met een panama hoed op. In zekeren zin gaf het zien van hem mij een gewaarwording van opluchting. Dot gevoel van meerderheid, dat wij Engelschen met de moedermelk indrinken is een moedgevend iets, wanneer we het in onzen landsman aantreffen in den vreemde, duizenden mijlen van huis. En John Bord, al zag hij er met zijn smollen, puntigen baard cn tamelijk bleek gezicht, uit als een Spanjaard, was een Engclschman door en door. Hij was handelsman, koopman, financier en bij gelegen heid ook politicuszijn massief lichaam ver toonde de sporen van veelbewogen jaren, die hij te midden van konifcalen en koppensnellers op do eilanden in den Stillen. Oceaan had door gebracht Maar lange jaren van verbanning hadden John Bard nog meer bepaald Engelsch ge maakt Een verstokt oude vrijer was hij, matig in al zijn gewoonten en puriteinsch van opvat ting, en zijn geestelijke houding tegenover zijn medemertschen in deze kleine Spaansche repu bliek was precies dezelfde, die hij gehad zou hebben, wanneer hij een bewoner van een Lon- denschc voorstad was geweest, die plotseling vanuit zijn geboorteplaats nocr deze ofg^egen stranden werd overgebracht. Hij was een bui tengewoon verstandige kerel van wien alge meen gezegd werd, dot hij de man was, die de kleine republiek Rodriguez, waar hij zich na zijn avontuurlijk leven gevestigd had, regeerde. Zijn onverstoorbare kalmte gaf hem een uiterlijk, daf vertrouwen inboezemde cn ik ge loof, dat dit het eerste was wat mij tot hem dreef, teen ik hem eenige maanden geleden, vöor het eerst na vele jaren, weer ontmoetto in een hotel in New York. Ik had zes maanden verlof, onverwachts aangeboden, en wist er geen raad mee, zoodat ik graag zijn uitnoodi- ging aannam om met een von zijn schepen mee te varen en bij hem tc logceren in zijn land huis in Middel-Amerika. Zijn opgewekte ver schijning zooals hij daar de open verandadeur binnenstapte verjoeg do onaangename beelden, die het stukje papier mij voor den geest had gebracht. Bard liep zonder spreken de kamer door en schonk zich een glas' sodawater in uit een flesch op het buffet. Hij wierp zijn sloppen panama op een stoel en streek zich het kort geknipte grijze haar van de slapen. Met zijn glas in de hand viel hij neer op een stoel naast mij. „Er Ligt een jacht in de haven," zei hij. „Daardoor ben ik zoo laat. Ze kwamen goed halen, dot ik al een tijdje voor hen heb liggen op het consülaat. Fordwich dat is de con sul zie je ligt in bed met koortsdus ging ik met zijn klerk mee om werk van die zen ding te maken. Oef I maar 't is warm dis je Iocpt I" „Wat voor 'n jacht is het?" vroeg ik. „Het heet Naomi. ITct is door het Kanaal gekomen"„het Kanaal" bot eek ent Lier natuurlijk altijd liet Panama-Kanaal... „cn is op v/eg naar Hawai, geloof ik". Hij geeuwde en rekte zich uit. Toen dron?: hij zijn glas leeg en stond op. (Wordt vervolgd))

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5