Fissliha Eer-Pi Isener Belastingjaar 1925 WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn Chique Fantasie Costumes van LUNCHROOM „PRINCESSE" DE ADELAAR - Langestraat 40 - Tel. 224 GORS KALLMANN PIANO'S SPORTNIEUWS VANAF MORGEN 2 MEI Getapt in origineel groot tumbler a f 0.30 SPECIALE AANBIEDING f 12.— tot f 55.- Vraagt onze stalen collectie voor Costumes naar Maat. Vertegenwoordiger S. DUSJKER, Dipl. Toonkunst UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILI0M f 1,40 f 58.- Rijwielhande! W. SLUITER Telef. RECLAMES. Van 1—1 rebels 2.05, clke rcRd tr.eer 1 050 Voldoen zelfs de meest strenge criticie. Steeds voorradig Piano- en Orgelhandel HAVIK 29 (Magazijn boven) AMERSFOORT Sluit U voor 1 Mei aan bij den afhaaldienst der Nuts- spaarbank. inlichtingen en circulaires gratis te ver krijgen op de uren van openstelling aan het kantoor Utrechtscheweg 1. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: Billijk adres voor vak- kundige reparaties LANGE BEEKSTRAAT 35 EYSINK GEBRUIKTE RIJWIELEN A J P s BITTERKOEKJES-PUDDING Berichten. De Staatscourant van lieden 29 April bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslapen de reserve-kapi tein C. L. Levoir, van het Regiment Jagers ter zake van meer dan twintig jaren dienst benoemd tot burgemeester van Jutphaas Mr J. M. M. Hamers, met toekenning van eervol ontslag a's burgemeester van Dremmel tot bungemeester van Oudenrijn W. H. baron Taets van Amcrongen van Renswoudetot burge meester van Slochteren Mr. E. J. Thomassen h Thuessink van der Hoop van Slochteren met toekenning van eervol ontslag a's burgemeester van Sappemeer benoemd tot commandeur in de Oronje-Nas- sauorde Mr. dr. W. M. G. Schumann, voorzit ter van den Volksraad; benoemd tot vertegenwoordigers der Nedei- land-sche regeeriri/g op de conferentie 4 Mei ie Gcnève te houden over het verslag inzake den handel in wapenen Mr. W. I. Doude van Troost wijk, gezant te Bern, de gepensionneerd schout bij nacht H. G. Surie, W. A. Guérin, admini strateur bij hef departement van financiën benoemd tot collectrice der staatsloterij te Leeuwarden mevr. N C. A. Drees, wed. A. P. Heg, thans te Schiedam te Schiedam mej. J. M. A. König thans te Leeuwarden. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. Thans bij dc Tweede Kamer ingediend. Thans is bij de Twcede Kamer het wets ontwerp ingediend tot goedkeuring van het op 5 April 1925 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag tot her ziening van eenige bepalingen ven het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de wederzijdsche belangen, alsmede aan de bij het verdrag ge voegde overeenkomst nopens de procedure met betrekking tot de daarin voorziene scheidsrechterlijke oplossing van geschillen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Het op den 3en April 1925 tusschen Bel gië en Nederland geteekende verdrag, dat aan de Staten-Generaal ter goedkeuring wordt voorgelegd, is het uitvloeisel van de in 1919 na afloop van den oorlog aan de orde geko men herziening der verdragen van 1839. De verdragen van 1839. Deze verdragen waren drieledig en omvat ten het scheidingsverdrag tusschen België en Nederland, benevens de verdrogen door ieder dezer beide Mogendheden voor zich met Frankrijk, GToot-Brittannië, Oostenrijk, Prui sen en Rusland gesloten, waarbij, op den voet der scheiding, dc verhouding geregeld werd tot de Mogendheden, die indertijd e toevoe ging van dc Zuidelijke Nederlanden aan het Koninkrijk hadden bewerkstelligd en dienaan gaande met Koning Willem I waren overeen gekomen. Bij deze verdragen werden de schei dingsregeling en het staatkundig statuut van België gesteld onder den waarborg dier Mo gendheden. Aan de scheiding lag, wat Neder land betreft, het beginsel ten grondslag, dat, hetgeen aan Nederland was toegevoegd, daar van weder zou worden losgemaakt, zonder dat aan esnig ïecht van Nederland, hetwelk in dc jaren 1813 en 18T4 zijn onafhankelijkheid zelfstandig had herwonnen en zich opnieuw als souvereine staat héd geconstitueerd, werd geraakt. Wat de garantie 'betreft, dezo werd niet slechts in het belang van België en het alge meen politieke evenwicht, maar ook in het be lang van Nederland in het leven geroepen. j Dc Opperste Raad der Ge- j allieerden. In Februari 1919 nu maakte België bij den Conseil Suprème des Allies een herziening van deze verdragen aanhangig, met het ge volg, dat een commissie in het leven geroe pen onder voorzitterschap van den heer Tar- dieu met opdracht terzake rapport uit te bren gen. Overeenkomstig de conclusie van dit rap port werden den 8en Maart door Conseil Su prème een besluit genomen van den volgen den inhoud a. D Verdragen van 1839 zullen in hun geheel moeten worden herziep op het ge meenschappelijk verzoek van de Mogend heden, die deze herziening noodzakelijk achten. b. Nederland zal aan deze herziening" moeten deelnemen. c. Diegene onder de garandeerendc Grooten Mogendheden, die hun verplich tingen zijn nagekomen, zullen aan die her ziening 'eveneens moeten worden geasso cieerd. d. De ter Vredesconferentie vertegen woordigde Groote Mogendheden met alge- meene belangen zullen er ook aan moeten deelnemen. e. Het algemeen doel van deze herzie ning is overeenkomstig de strekking van den Volkenbond België te bevrijden van de souvereiniteitsbeperkingen, welke het door de Verdragen van 1839 zijn opgelegd en ten behoeve zoowel van België als van den algemeenen vrede, de gevaren en de ver schillende bezwaren weg te nemen, die uit gezegde Verdragen voortvloeien. In verband met dit besluit werd aan de Ne- derlandsche Regeering daarop een uitnoodi- g'ing gezonden om voor den Conseil Suprème haar standpunt ten aanzien der revisie te doen uitéénzetten. De Wielingenkwestie. Herinnerd wordt aan het daarop gevolgde verloop van zaken, o.u. aan het feit, dat m Maart 1920 de revisie haar beslag zou hebben gekregen, indien niet door dc opwerping der Wielingenkwestie, de finale afwikkeling der aangelegenheid ware gestuit. Gelijk bekend, werd in Augustus j.l., van Belgische zijde blijk gegeven van een verlan gen de besprekingen weder op te nemen en de Wilingenquostie te laten rusten. Nadat de Re- geerirtg zich bereid verklaard had daartoe me de te werken, op den grondslag der vroeger ontworpen regelingen, werden dezen winter, in den geest van vorstandhouding nadere onder handelingen gevoerd tusschen België en Ne derland, welke nadat de regelingen aan een tweede lezing waren onderworpen, tot finale overeenstemming leidden met betrekking tot het den 3dcn April door beide Mogendheden geteekend tractoat. Dé finale overeenstemming. Ter beoordeeling van het resultaat wordt volstaan met in herinnering te brengen, dat de Belgische aanspraken, gesteund door het rapport-Tardieu deels van politieken, deels van economischen aard waren. Voor zoover de po litieke aanspraken niet betroffen het wegne men van de beperkingen, die in 1859 aan de Belgische souvereiniteit waren opgelegd (neu traliteit en positie van de haven van Antwer pen), maar gericht waren op oogmerken, die met de souvereiniteit en territoriale rechten van Nederland onvereenigbaor waren, kon uit den aard der zaak geen medewerking worden verleend. Dientengevolge werden overdracht of afstand van hoogheidsrechtcn op de Schel de en Zeeuwsen-Vlaanderen en instelling van cenig speciaal vciligheidsregicm in Limburg nadrukkelijk afgewezen, terwijl, ondanks den aandrang der mogendheden, in militaire aan sprakelijkheden en verbintenissen niet werd ge treden. Daarentegen werd op economisch ge bied, bereidwilligheid betoond tot overweging en onderzoek van Belgische behoeften, waar van, met inachtneming van Nederlandsche de siderata, de bevrediging voor een duurzame goede verhouding tusschen de beide staten in de toekomst van belang kon zijn. De uitkomsten van het overleg zijn neer gelegd in het thans aangeboden verdrag en toegelicht in de daarbij behoorende uitvoe rige memoiie. Voor zoover tot recht begrip der getroffen regeling nog eenige verklaring noodig mocht zijn wordt deze in het kort ge- g*cven ten aanzien van sommige punten. Schelderegiem. Het Schelderegiem wordt thans in dien zin gewijzigd, dat da Schelde van Antwerpen tot in volle zee, voor zooveel de belangen der zeevaart betreft, onder beheer komt van een Belgisch-Nederlandsche commissie, welke tot taak zal hebben het vaarwater te allen tijde te doen beantwoorden aan de,aangroeiende eischcn der scheepvaart.. Haar besluiten zullen behoudens in spoed- eischende gevallen, onderworpen zijn aan de goedkeuring der beide regeeringen. Bij gemis aan overeenstemming, hetzij in den boezem der commissie zelve, hetzij tusschen de beide re geeringen, zal de beslissing worden ingeroe pen van een commissie van arbitrage, voor icdei geval te vormenvoor de urgente zaken wordt een permanent arbitragecollege in het leven geroepen. Dc uitvoering der besluiten blijft in den regel toevertrouwd aan de natio nale administratiesalleen in spoedeischende gevallen kan de commissie zelve de uitvoering ter hand nemen. Voor zoover Nederland bij deze regeling binnen zekere grenzen uitgaven op zich neemt, die tot dusver door het land niet worden ge dragen, mag het belang daarvan met het oog op onze hoogheidsrcchten; die Nedcr.and in dit geding geroepen was met nadruk te doen gelden,, niet uit het oog wórden verloren. Naar 's ministers overtuiging verdient het gewijzigd regiem, dat een zuiver administra tief karakter heeft behouden en met een con dominium even weinig ge'heen heeft als het vroegere stelsel, alle aanbeveling met het oog op de daarbij betrokken Belgische belangen en de goede betrekkingen tusschen beide landen. Het stelsel komt cenerzijds aan Belgische be zorgdheid tegemoet en verzekert anderzijds onze souvereine rechten. Het heeft het voor deel, dat de zorg voor dc bevaarbaarheid deT rivier een Nederlandsch-Belgische aangelegen heid blijft cn internationalisatie of beheer door een internationale commissie met deelneming van niet-oeverstatcn, gelijk tegenwoordig bij andere international© rivieren het geval is, wordt, buitengesloten. jj: B. Loodsdicnst op de Schelde. AANVULLING DER KIESWET. t Vrijstelling van den stemplicht bij gewetensbezwaren. Volgens het tractaat van 1839 is deze dienst geregeld op den voet van gelijke rechten en vrije concurrentie. De nieuwe regeling komt hierop neer, dot de concurrentie behouden is gebleven, voor zoover de vaart van Antwerpen naar zee betreft. Jn omgekeerde richting is een splitsing gemaakl, naarmate de schepen door de Wielingen de S.helde binnenkomen of door het Oostgat dan wel de Deurloo in het eerste geval zal de Belgische, in het tweede geval de Nederlandsche loodsdienst bij uitsluiting be voegd zijn. Het loodsen van en naar Neder- j landsche havens op Nederlandsch gebied, blijft j in tusschen geheel aan den Nederlandschen loodsdiepst voorbehouden. Met betrekking tot deze regeling zij be dacht, dut de positie door het regiem van 1839 was geprejudiceerd en dat met verkre gen Belgische rechten cn met het Belgisch be lang bij het loodsen naar Antwerpen viel re kening te houden. Onder deze omstandigheden kon een oplossing slechts gevonden worden in den vorm van een indeeling, waarbij de aan genomen regeling het meest voor de hand lag. Een aanzienlijke bezuiniging zal voor Neder land, zoowel als voor België, van deze rege ling het gevolg zijn. «f - h C. Kanalen. Ten aanzien van een eventueels kanaal van Antwerpen naar Ruhrort werd in herinnering gebracht, dat in het verdrag van 1839 reeds aan België een land- of waterverbinding door Limburg met Duitschland in beginsel was toe gestaan. In 1873 had wel is waar België zijn keuze op een spoorwegverbinding laten vallen en was daarmede zijn bevoegdheid verwerkt, maar niettemin heeft later een waterverbinding een punt van overleg tusschen beide regee ringen uitgemaakt en werden in 1912 onzer zijds toezeggingen tot medewerking gedaan. Aangeteekend zij nog, dat met dit kanaal in het vredesverdrag van Versailles is rekening gehouden cn dat dienaangaande daarin voor zieningen getroffen zijn, ook wat de kosten betreft, zonder dat Nederland daarin werd ge kend. Het trekken van deze aangelegenheid binnen de sfeer van de Ncderlandschë"-Belgi- sche onderhandelingen heeft het voordeel ge had, dot zij in gemeen overleg tusschen Bel gië en Nederland kon worden geregeld en een behoorlijke verbinding met dc Maas kon wor den verzekerd, terwijl onzerzijds tegelijkertijd een verbetering van de Zuid-Willemsvaart en de aanleg van een verbindingskanaal tusschen de Zuid-Willemsvaart en do Maas, ter hoogte van Maesbracht, konden worden bedongen Wat een eventueel kanaal Antwerpen Moerdijk betreft, waartegen de Regeering ge meend heeft geen bezwaar te moeten maken, zij er aan herinnerd, dat toen de Oosterschelde verviel als een bij de scheiding bestaande ver binding tusschen Schelde en Rijn, ingevolge artikel IX par. 8 van het verdrag van 1859, in een ondeTe verbinding moest worden voor zien, welke tot stond kwam in den vorm van het kanaal door Zuid-Beveland. De vraag zal zijn of een eventueel kanaal AntwerpenMoer dijk boven het bestaande kanaal voor België de voorkeur zal verdienen. D. De wat eraf tappingen uil de Maas. Met betrekking tot do wateraftappingen uit de Maas is met de belangen ven loeide landen I rekening gehouden. België stelt zich verant- woordelijk voot de werken, die noodig zullen zijn om te verhinderen, dat Noord-Brabant van het naar België afstroomend water overlast ondervindt. In aansluiting daaraan is tevens een regeling voorzien betreffende den water afvoer in het gebied van Dommel, Mark en Rooscndaolschen Vliet, waardoor overstroo mingen worden voorkomen in de noodigo werken zullen beide landen bijdragen naar den maatstaf van beider belang. De Wielingen. De met betrekking tot de quaestie van de Wielingen bij gelegenheid van de ondertee- kening van het verdrag gewisselde verklarin gen worden in afschrift bij het voorstel ge voegd. Met het oog op het belang von Neder land bij het behoud van een zuidelijken toe gang tot den tot het Nederlandsch gebied be hoorenden Scheldemond en gelet op de aan spraken op heerschappij over de geheele Schel de, welke in het geding werden geformuleerd, kon Ndeerland van zijn gevestigde historische rechten niet zoo maar afstond doen. Nu door België niet werd ingegaan op de verschillen de door Nederland voorgestelde oplossingen der quaestie, verheugt hot onze Regeering, dat België zich bereid heeft verklaard, deze quaes tie, welke in het verleden tot geen proctische moeilijkheden heeft aanleiding gegeven, te la ten in statu quo, gelijk vroeger reeds dezer zijds in overweging was gegeven. Men meldt ons uit Den Haag Naar verluidt zou dezer dogen de indiening te verwachten zijn van een wetsontwef»» tot aanvulling der Kieswet, waarbij degenen die tegen den stemplicht gewetensbezwaren heb-* ben, van den stemplicht worden vrijgesteld. MARINEVLIEGDIENST. ",jjïj Een opdracht van 9 verkennings vliegtuigen. Men meldt ons uit den Haag Zijn wij wel ingelicht, dan zou het in de be doeling liggen van het Marinebestuur om eer lang, zoowel aan do vliegtuigenfabriek van Fokker te Amsterdam als aan de Nationale Vliegtuigindustrie te 's-Gravenhage op te dra gen het vervaardigen van een proefwatervlieg- tuig met de bedoeling naderhand een defini tieve opdracht voor 9 verkenningsvliegtuigen te geven. 1 MGR. SEIPEL IN ONS LAND. Een audiëntie bij H. M. de Koningin. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin a.s. Maandagmiddag op Het Loo in audiëntie ontvangen den gewezen Oostenrijksohen bondskanselier mgr. Seipel. Mgr. Seipel zal daarbij vergezeld zijn van den zaakgelastigde van Oostenrijk te 's Graven- hage, den heer Duffek. Engeland en Frankrijk. Voorts wordt afschrift overgelegd van de nota wissel ing, die tegelijkertijd m'et de onder- teekening van het verdrag heeft plaats ge had tusschen de Nederlandsche en Belgische Regeeringen eenerzijds en dc Britsche en Fransche Regeeringen anderzijdseen nota wisseling waarbij laatstgenoemde twee regee ringen, r.n kennis te hebben genomen van het verdrag, zich bereid verklaren de op 19 April 1839 te Londen met Nederland België ge sloten collectieve verdragen, te laten vervallen. Over den vorm, waarin dit zal geschieden, wordt nog overleg gepleegd. Ofschoon de Mogend heden aan evenbedoelde verdragen g-een an dere aanspraken konden ontleenen dan op medezc enschap in wijzigingen die het poli tiek statu., van België raken, voor zoover dit om redenen van algemeen politieken aard werd in net leven geroepen, heeft Nederland niettemin bij meer dan één gelegenheid onder vonden, dat het in zijn verhouding tot België, voor zoover die overigens in het Verdrag ge regeld was, niet' voor bemoeiing der Mogend heden was gevrijwaard. De revisie maakt aan dezen toestand een einde en daarin ligt haar belang, niet slechts voor Nederland alleen, maar ook voor de verhouding in het algemeen tusschen Nederland cn België onderling, welke beide landen voortaan op voet van gelijkheid en zelfstandigheid in engere verstandhouding him betrekkingen zullen kunnen regelen. Athlctiek. WEGLOOP DOOR HILVERSUM. De pers- en propagondacommissie van den U. P. A. B. voor het Gooi houdt Zaterdag 23 Mei a.s. n.m. 5 uur een wegloop van 5 K.M. De start zoowel als de finish is op het ter rein van de F, C. Hilversum, en het te door- loopen parcours gaat via Sumatralaan, Bomeo- laan, H. Naardcrweg, Ccintuurlaan, Kroonlaan, Buss.grindweg, Hoogen Meentweg, naar de Craailosche brug, Lage Naardcrweg, Celebes- laan, Hilversum veld. DE OLYMPISCHE SPELEÏ. Een belangrijk telegram uit Amerika. De „Olympiade" meldt, dat kapitein Schar- roo het volgende telegram uit Amerika heeft ontvangen Bij monde van generaal Charles Sherrill verklaren Amcrikoansèhe leden van het In ternationaal Olympisch Comité op de ver gadering van het Amerikaansch Olympisch Comité, gehouden te New-York op achttien 'April, dat zij betreuren, dat door enkel© telegrammen uit Europa eenige 'Ameri- kaansche bladen de mededeeling hebben afgedrukt, dut het twijfelachtig is, of Hol land in staat zal zijn de gelden bijeen te brengen voor de Internationale Olympi sche Spelen von T928 en zal daarom vra gen van die spelen afstand te doen. Dit is geheel onwaar. Dc ben ingelicht door den officieelen Nederlandschen vertegenwoor diger in het Internationaal Olympisch Co mité. Inderdaad zond hij mij plannen voor Stadion, dat in Amsterdam zal worden ge bouwd en heeft mij vriendelijk verzocht aanwijzingen voor verbeteringen. Daarom is het ook te betreuren, dat het verhaol gaat, als zou Los Angeles Holland willen opvolgen voor de Spelen van 1928, indien Holland zich zou terugtrekken. Ik heb een lang telegram ontvangen van kolonel William Moy Garland uit Los An geles, mijn collega in het Internationaal Olympisch Comité, bevestigend, dat Los Angeles de Spelen van 1928 niet wenscht, maar reeds gereed is, om de Spelen van T932 te houden met de geestdrift, waar voor die stad reeds zoo bekend is. Het Internationaal Olympisch Comité heeft definitief bepaald, dat 'Amsterdam de Spelen in T928, Los Angeles die in 1932 zal houden, hoewel natuurlijk meerdere aanvragen van andere landen voor beide dato inkwamen. President Colonel Thompson heeft ver klaard, dat het Amerikaansch Olympisch Comité alles zal doen wat mogelijk is, om de Spelen te Amsterdam tot een succes te maken. FREDERICK \V. RUBIN, Secretaris. Luchtvaart. HULDIGING VAN DE HOLLAND—INDIË- VLIEGERS. Op de tentoonstelling te Heemstede. Gistermiddag 12 uur zijn de Holland-Indië- vliegers per auto uit Schiphol op de bloemen tentoonstelling te Heemstede aangekomen, waar zij werden toegejuicht door een groote menigte. Toen zij het terrein betraden, speelde het muziekkorps Door Inspanning Uitspanning uit Castricum twee coupletten van het Wilhel mus. De bezoekers in het restaurant en op het ten-ein stonden op en hoorden met ontbloot hoofd het Wilhelmus aan. Bij den ingang werden de vliegers door den heer Voors verwelkomd, die hen naar het du- reau van het tentoonstellingscomité begeleidde, waar zij door den heer Ernst H. Krelage en luit. Plesman, van de Kon. Luchtvaartmaatschappij, begroet werden. Ook de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, was aan wezig. Eerst werden de vliegers naar het restaurant geleid, waar zij door het publick werden toe gejuicht. Daarna werd de tentoonstelling in het hoofdgebouw en de galerij bezichtigd, waarna een rondwandeling over het terrein volgde. Na de bezichtiging van de tentoonstelling heeft de 'Algemecne Vereeniging voor Bloem bollencultuur aan het driemanschap een noen maal aangeboden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2