lav am eenige oogenblikken later gehoed en ge mnnteld terug. Toen klom zij legen 'l rsiin op rn 'ii p lol zus De Zeeuw: „Zoif ik ei uitspii: gen." Waarop deze terugriep: „Nee, dan krijg je r - c I'; zal de juffrouw wel gnr.n zoeken!" Een oogenblik later echter zag /ij het meisje buitenwaarts op de plaats vallen. Vermoedelijk heeft de val zich als volgt toe gedragen: De schoolbanken staan ongeveer een meter van den buitenmuur verwijderd. De opgeslotene is op een bank geklommen en vandaar in de vensterbank, waar drie bloempotten stonden. Zij is op een der potten gaan staan en toen langs de raamhoutjes over een openstaand bovenraam geklommen. Vervolgens is zij daar over heen geklommen naar den buitenkant en heeft toen óf niet de steenen buitenvensterbank kunnen bereiken, óf zich niet meer kunnen hou den, waarna zij achterover omlaag is gestort, in hoar vol waarschijnlijk een keer over h"t hoofd slaande. In aanmerking nemend, dat de hoogte van ■den val 8% meter is en de speelplaats met klinkers belegd is, is het een wonder te noe men, dat de kleine er met een boven den voet gebroken rechterbeen en een scheur aan het zitvlak is afgekomen. Zusje De Zeeuw, die den val gezien had, slaakte 'n gil en waarschuwde voorbijgangers, die, daar 't ijzeren schoolhe"k gesloten wés, den behanger Van Herwijnen, die op den hoek van de speelplaats zijn winkel heeft, waarschuwden. Via een binnenplaats- muuitje kon de heer Van Hei wijnen toen met behulp van den man, die alarm gemaakt had, door middel van twee trappen op de speelpioats komen. Het kind, dat goed bij kennis was, werd op genomen en over den muur in de nabij zijnde werkplaats gedragen. Eenige minuten later ver schenen daar dr. Romijn en een zuster, beiden van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, die een noodverband om het gebroken lichaams deel legden. De zuster bracht daarna de pa tiënte per rijtuig naar haar woning, waar zij een rustigen nacht heeft doorgebracht. Voor een meer nauwkeurig onderzoek is het meisje gistermiddag naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, om door middel van a-stralen en Röntgenstralen gefotografeerd te worden, op- dot men zou kunnen nagaon of er inwendige kneuzingen waren ontstaan. Dc politic nam diverse personen in verhoor, o. m. de bewuste onderwijzeres, die haar ver geetachtigheid erkende en die ten zeerste onder den indruk van het gebeurde was. Dc onderwijzeres geschorst. Men meldt nog uit Dordrecht aan dc Msb. Naar wij vernemen heeft het schoolbestuur zich terstond bemoeid met hetgeen eergisteren aan de school in de Vriesestraat is voorgeval len. De' betrokken onderwijzeres blijkt reeds meerdere malen schoolblijvendc kinderen ver geten te hebben, wat echter clan door de direc trice werd bemerkt. De onderwijzeres is over die handelwijze dan ook meerdere malen ernstig onderhouden en de laatste maanden ha'd het schoolbestuur geen klachten over deze vergeet- gewoonte. Thans echter heeft het schoolbestuur niet gedraald onmiddellijk in te grijpen en is de onderwijzeres tijdelijk in huar functie ge schorst. Ontslagaanvrage zul dan ook wel vol gen. Ook op den bewustcn middag heeft de directrice de school geïnspecteerd, doch daar bij werd zij weggeroepen en toen zij geen hoed je of manteltje in de daarvoor bestemde plaats zog, meende zij wel te kunnen heengaan. Het schoolbestuur heeft tevens terstond zware en afdoende verplichtende maatregelen gesteld, waardoor dc veiligheid eer kinderen in dQn vervolge gewaarborgd wordt. toestand von het meisje is goed. DUBBELE POGING TOT DOODSLAG. Een gevolg van treurige familie- omstondigheden. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht de 45-jarige mijnwerker \V. vd. H., wonende te Heerlen, thans gedetineerd, die wegens treu rige familieomstandigheden (zijn vrouw had hem verlaten) op I Maart voor de woning van Joh. v. d. Meer (waar zijn vrouw en kind woonden) spectakel had gemaakt. Toen v. d. Meer buiten kwam en op hem toeging, zei bekl. „Wen stoe neet staon blief, sjeet ich dich kapoet". Bekl. had toen op hem geschoten en hem door den kraag van de jas in den hals geraakt. Den agent van politie M. Driessens, die gewaar schuwd was en hem wilde arresteeren, voegde hij toe: „Ich kapoet, oï dich kapoet"! en had daarna driemaal op hem geschoten, evenwel zonder hem te treffen. Het O. M. door -mr. Kneepkcns waargeno men, kon rekening houden met bekl.'s treurige familieomstandigheden, maar daarom mag hij maar niet als een wanhopige op onschuldige menschen schieten. Eisch: wegens poging tot doodslag en meermalen schieten met een met scherp geladen revolver op een in dienst zijn- den ambtenaar van politie, 10 jaren gevangenis straf. Uitspraak 19 Mei. DE DUBBELE ROOFMOORD TE f CULEMBORG. Weer een arrestatie. C u l'e m b o r g. Qe Rijksrecherche- is nog altijd bezig met het onderzoek naar den dader of de daders van den tegen Kerstmis 1923 te Culemborg gepleegden dubbelen roofmoord op do bejaarde boerenlieden Van Wiggen. Een belangrijk aandeel in dit onderzoek heeft sinds geruimen tijd een Amsterdamsch politie man der Centrale Recherche, een bekwaam re chercheur, die reeds vaak oude moordzaken tot klaarheid heeft weten te brengen. Naar het Volk verneemt, heeft dit onderzoek Dinsdag tot een nieuwe arrestatie geleid. In den namiddag is in zijn woning te Culemborg aan gehouden de omstreeks 40-jarige ongehuwde achterneef van de slachtoffers, N. van W., een hQerenaib>eider. Hij is naar Tiel overgebracht. TEGEN DE BEROOVINGEN TE ROTTER DAM. -de huiseigenaar gewaarschuwd en het bleek, dot deze liet huis nog slechts kort aan een man cn wouw had verhuu d zonder te weten, dat deze tot de berooverscombinatie behoor den. Gistermorgen t.-ck c'.c huiseigenaar in -gezel schap vnn ccn r/'hercheur van politie en een viertal pootigc helpvs near het bewuste per ceel en in minder can geen tijd stond de ge- heele inhcedel midden op dé Hoogstraat, waar het géval natuurlijk hed veel bekijks trok. 1 Na de «alrijke beroeringen van den laatsten lijd, rijst dc vraagt vraagt de Tel. waar om de-zedenpolitie nog steeds niet deelneemt aan den strijd tegen de „landhaaien". De zedenpolitie belast zich uitsluitend met het opsporen van de, in het wetboek van straf recht orrdsch'reven zedenmisdrijven en neemt in den strijd tegen de bercovingen nog geen werkzaam deel. SCHEEPSONGELUK. Betonblok uit een strop gevallen. Op het stoomschip Indrapoera, dat in aan bouw is bij de Maatschappij de Schelde, is een zwaar betonblok uit de strop der kraan gevallen op een stolling, waar de gebroeders Dommisse werkzaam waren. De stelling brak, waardoor één der mannen zoodanig kwam te vallen, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het R.-K. Ziekenhuis is vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De andere broeder wist zioh aan een ketting vost te grijpen en kwam met den schrik vrii. VERKEERSONGEVALLEN. Auto van den dijk gestort. Tusschen Zuilichem en Nieuwaal is de auto van den heer W. v. L. uit Nieuwaal, waarin twee personen gezeten waren, bij het overgeven van het stuur van den dijk gestort, nadat eerst een telefoonpaal omver was gereden. De heer v. L. bleef ongedeerd, doch de beide passa giers werden ernstig gewond; bij een Runner werd oen lichte hersenschudding geconstateerd. Het voertuig is zwaar beschadigd. Door auto's overreden. Te Akkerwoude is het 5-jarig zoontje van den schilder J. van Dijk onder een vrachtauto ge raakt on gedood. Te Steen wijk is het 5-jarig zoontje van den heer S. uit Ede, dat logeerde bij zijn groot vader, onder een auto geraakt en in bedenke-» lijken toestand met ernstige wonden aan hoofd en honden opgenomen. De 19-jarige F. v. R. te Rotterdam, dio Dinsdagavond op den Goudschesingcl oldéar door een vrachtauto is overreden, is in het ziekenhuis overleden. KORTF BERICHTEN. Een trap ven een paard. Te Radewijk kreeg de landbouwer Woert- huis een trap van een paard. Ernstig gewond is hij naar Zwolle vervoerd, waar hij overle den is Een ongewenschte schijf. Een 21-jarige bewoner .van Zandvoort schoot met een buks op een voetbal, die in de hand gehouden werd door een knaap. De kogel doorboorde den bal, kaatste tegen een muur en trof een tienjarigen knaap aan het hoofd boven het oor. Hij werd verbonden door een geneesheer, die geen levensgevaar constateer de. Er is proces-vei baal opgemaakt. Zware mishandeling# De politie te Rotterdam heeft den stoker J* H. in verzekerde bewaring gesteld. Tusschen zijn vrouw en die van zijn buurman D. T. be stond al sinds eenigen tijd een vete waaraan ook de mannen deel hadden. Dinsdagavond is het tot ceri uitbarsting gekomen. Toen T. dien avond thuis kwam, stond H. boven aan de trap en'onverwacht kreeg hij een schep van dezen in het gelaat, zoo raak, dot zijn rechteroog in de neusholte drong. Hat 00,:r weid geheel ver nield. De mon moest in het ooglijdersgesticht aan de Nadorstraat ter verpleging worden op-* genomen. Inbraak in een school. Gisternacht is ingebroken in een R.K. school in de Cruquiusstraat te Haarlem. De kamer van den directeur en die van den concierge werden opengebroken en alles werd overhoop gehaald. Twintig gulden aan zilvergeld werden ontvreemd. De missiebusjes in de klassen wer den opengebroken en geleegd. Over boord geslagen. Toen gisternacht de logger Kees, Katwijk 105 de haven van JJmuiden binnenkwam, wilde men tusschen de pieren het achterzeil inhalen. Daar bij klom de stuurman H. v. B. op de giek om het zeil af te trekken. Door een rukwind is hij daarbij overboord geslagen en verdronken v. B. was ongehuwd en woonde te Katwijk. Kunst en Wetenschap. STADSSCHOUWBURG TE HAARLEM. - Directeursbenoeming* De gemeenteraad van Haarlem heeft giste ren tot directeur van den Stadsschouwburg al daar benoemd de heer C. C. M. van Hees tó Amsterdam. ONDERSCHEIDING COR RU7S. Naar het Ilaagsche Anera-kantoor ve^.eemt^ heeft de Fransche regeering Cor Ruys benoemd tot Officier d'Académie. EEN BUSTE VAN PRINS HENDRIK. De correspondent te Genève van het HbltL meldt, dat de Georgische beeldhouwster, prin ses Rbussadaera Mdivani, de opdracht heeft gekregen een buste van den Prins der Neder>* landen te maken. „Het Onderlinge Ziekenfonds" ten gevolge ge had, dat thans reeds 20.000 leden telt. In sa menwerking met andere corporaties werd op gericht de N.V. Onderlinge Polikliniek en het voormalige Hotel Hollond, hoek Bierkade en Wagenstraat, aangekocht, waar in korten tijd een galieel nieuwe polikliniek werd ingericht. Deze polikliniek zal ten dienste staan van alle ziekanfondsleden in Den Haag, uitgezonderd „De Volharding", in totaal voor een 60.000 leden. Alle zieken worden er door specialisten behandeld, terwijl er speciale afdeelingen zijn voor Röntgenologie en hoogtezonbehandeling. Gistermiddag had in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, onder wie vele doktoren, de officieele opening plaats door burgemees ter Patijn. Deze wilde den strijd op geneeskundig ge bied niet aanroeren. Belangrijk achtte Spr. echter, dat deze polikliniek voor ieder open zal staan, en de inrichting ervan achtte hij voor de geheele gemeente van belang. De ondervoorzitter der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunde, dr. Kersbergen, noemde deze kliniek een voor beeld voor geheel Nederland. Ten slotte volgde een rondgang door het nieuwe gebouw PRO SENECTUTE. Voor ccn Groningsch tehuis. Prov. Groningsch Comité „Pro Senec- tute" is voor de oprichting van een tehuis inge komen ruim 39,000 aan inschrijvingen. MET WEGENVRAAGSTUK. Een orgaan van dc Ver. Het Ned. WegencongTcs. Onder don titel „Wegen" is verschenen het eerste nummer van een orgaan van de Vereen. Het Nederlandsch Wegencongres, maandblad, gewijd aan den weg en het verkeer. De com missie van redactie bestaat uit Prof. Ir. S. G. Everts, Ir. G. J. van den Broek enH. W. O. de Bruijn. In een inleidend woord wordt het doel van het nieuwe maandblad als volgt omschreven „Het wil zijne lezers op de hoogte houden van wat in binnen- en buitenland op wegenge- bied belangrijks voorvalt én tot stand komt het wil dc belangen dienen van onze wegen, w aartoe het nut heeft ook te zien naor a n- d e r e r wegen. Het wil een band vormen tusschen al wie bij wegenaanleg betrokken iseen band in dien zin, dat men anderen tot nut eigen ervaringen kan publiceerendat men inzich ten kan verkondigen en verdedigen tegenover andere meeningen. Het wil de weggebruikers en de wegenaan- leggers samenbrengen bij de soms tegenstrij dige belangen van beide groepenhet wil propaganda voeren voor goede wegen cn voor een juNt gebruik van die wegen. Het wil helpen wokep voor het behoud van natuurschoon langs de wegen, waar dit zon der noodzaak dreigt verloren te gaan. Het wil in de rij van technische tijdschriften van ons land de nog onvervulde plaats inne men, om, onder het devies via vita, mede te werken aan dc oplossing van het zoo buitenge woon belangrijke wegen vraagstuk". VEREEN. TREIN 8.28. Een nieuw herstellingsoord. Te Petten is het ni.uwe koloniehuis van de Vereeniging tot verpleging van zick-zwakke kinderen trein 8.28 geopend in het vroegere heemraadshuis van het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Gelijkvloers bevinden zich de eetzalen en keukens, op de eerste verdieping slaapzalen voor jongens en meisjes, wasch- en badkamers, en kamertjes voor het toezicht houdend per soneel. De tweede verdieping is zolderverdie ping, die eventueel nog als .verpleegzaal kan worden ingericht. De meubelen, eenvoudig en goedkoop, .doch keurig en duurzaam, werden ontworpen door architect van der Wey. Bij de opening waren o. m. tegenwoordig de Commissaris der Koningin in N.-Holland, jhr. mr. H. Röell, de wethouders van Amsterdam, dc heeren J. Vos, S. de Miranda en S. Polak, <le burgemeester van Alkmaar, de heer W. C. Wendelaar, en het bestuur van het hoogheem raadschap Hondsbossche zeewering. Na een toespraak van dr. Abrahams, werd de plecht'ge opening verricht door jhr. mr. Röell. DRUKKENDE SCHEEPVAARTTOLLEN. Een actie tot vermindering. Te Vcendam is een vergadering gehouden welke bijeengeroepen was door de Kamer van Koophandel 'met het doei om de drukkende scheepvaarttollen der stod Groningen verlaagd te krijgen. Men krijgt van den druk welke thans op de scheepvaart rust een indruk, als men weet dat een beurtschip van 42 ton van Emmercompas- cum naor Groningen voorheen f 43 per jaar en nu f 1786 moet betalen. Vooi een vracht schip gaat 42 procent van de vracht aan water- tol verloren. Statistisch is reeds gebleken dat het vervoer langs de andere konalen in de provincie toeneemt met ongeveer 22 procent en langs de door Groningen beheerde konalen 18 procent afneemt. Als gevolg van een en andsr is thans besloten een nieuw tarief van I cent per ton bij het stadsbestuur en de regee ring te bepleiten. Ter vergadering waren vele personen en cor poraties *>t de naaste omgeving en van elders aanwezig, w.o. de federatie van schippersbon- den in Friesland en „Schuttevaer" uit Amster dam. Tot de aanwezigen behoorde ook het j Tweede Kamerlid Ebels. ONS NATUURSCHOON. De Paaschbcrg te koop. Bij Terborg bevindt zich de Paaschberg, een geliefde wandel- en ontspanningsplaats voor inwoners en vreemdelingen. De eigenaar, jhr. van Schuylenburg van Wisch, wil deze gron den verkoopen. De vereeniging Terborg's Bp- lang te Terborg, vreezende dat een fraai, stukje natuurschoon verloren zal gaan, indien deze gronden zullen worden bebouwd, heeft verbin ding gezocht met de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Daar evenwel gebleken is, dot de bezitter in den verkoop vrij wil blij ven, heeft de Vereeniging Terborg's Belang heloten, haar actie in deze te stoken, EEN LUXUEUS INGERICHT GOUVERNEMENTSGEBOUW. Een briefwisseling tusschen «Je Alg. Rekenkamer cn den mi nister van Financiën. In honden der commissie voor de Staatsuit gaven werd gesteld een briefwisseling tusschen de Algemecne Rekenkamer en den minister van Financiën over de hooge kosten van ver bouw en inrichting van het Gouvernementsge bouw te Arnhem. Deze correspondentie betreft in hoofdzaak twee punten Ie. de stijging der totale kosten en de hoogf- te van het eindcijfer; 2e. de hooge kosten tan de inrichting, de totale kosten waren in 1914 geraamd op 195.000, waarvan f 40.000 voor meubilair en stoffeering. In 1917, bij den aanvang van het werk, in de duurste jaren. Ook deze fac toren in aanmerking genomen, acht de minister het totale bouwbedrag toch te hoog, maar merkt daarbij op, dot de totale prijs van 28 per kub. m. voor dit gebouw en voor dien tijd geenszins 'hoog is. De minister wijst overigens de verantwoor delijkheid ten deze af. De centralisatie van den Rijksgebouwendienst is wel is waar bij K. B. van 29 Juli 1922 geschied, maar bij de reorga nisatie bleek in .zoovele gevallen onmiddellijk ingrijpen noodig, dat werd besloten het stelsel matig onderzoek naar den stand mits van de bouwwerken onder leiding van den Rijksbouw meester voor de Onderwijsgebouwen uit te stel len. Dit besluit is te verklaren uit het bijzonder vertrouwen, dat steeds in dezen Rijksbouw meester was gesteld. De commissie acht het inderdaad begrijpe lijk, dat deze veelomvattende reorganisatie wei nig effect weer heeft gehad voor dit gebouw,, dat op 1 Mei 1924 in gebruik moest worden genomen. Uit informatie is haar gebleken, dat de to tale prijs per m° van 28 voor een inge richt gebouw van dezen aard en voor den tijc^ waarin het is uitgevoerd, inderdaad geenszins hoog is. Haar zijn dergelijke gebouwen ge noemd, waarvan de prijs per m3 zelfs f 36 heeft bedrogen. Daaruit volgt, dat het slechts de afmetingen van het gebouw kunnen zijn, waaraan het wel zeer hooge totaalbedrag van f 986,258 is te wijten. Deze afmetingen hou den verband met de eischen van den dienst, welke de commissie niet vermag te beoordes- len. Zij verneemt, dat het ook niet op haar weg ligt, een onderzoek daarnaar in te s'ellcn. De Algemeen.? Rekenkamer heeft den minis ter van Financiën gevraagd, welke overwegin gen hem er tóe geleid hebben, nog op 12 en 31 December 1923 goed te keuren een zoo weel derige inrichting van het Gouvernementsge bouw, dat daarvoor nog noodig was een be drag van 72,905. ■Als voorbeelden noemde de Rekenkamer a. de werkkamer van den Commissaris der Koningin uit te voeren geheel in mahoniehout, zooals bijv. de lambrizeering, deuren, raam kozijnen, plinten, tot zelfs het plafond; even eens moest het te plaatsen meubilair geheel van mahoniehout zijn vervaardigd b. de audiëntiezaal op soortgelijke wijze, doch in plaats van mahonie- in eikenhout c. dc eriffierskaiper ook nagenoeg op de zelfde wijze in Slavonisch eiken d. de koffiekamer in Amerikacnsch noten hout e. de Stalenzaol geheel te betimmeren met Te soort Slavonisch eikenhout met toepassing van palissander- cn ebbenhout. De wandbetimmoring moest worden geplaatst op een plint van ebbenhout, waarboven een tweede plint van palissanderhout. De beide radiotoren in den wand tegenover de ramen moesten worden geprofileerd en in de groeven met zuiver bladgoud worden ver guld. Voorts moesten o.a. worden aangebracht ter versiering vier stuks ebbenhouten olifantskop pen. Voor het plint onder het klankbord moest worden geplaatst eén verhoogde vloer met twee treden van ebbenhout en op de voorzijde hier van een vaste voorzitterstaf met ebbenhouten blad en onderplint van palissanderhout. De minister antwoordde, dat in December 1923 een verandering der opdracht voor de uitvoering der betimmeringen geenszins tot besparing had kunnen leiden. Bouworde en bouwwijze der zalen en vertrekken noopten tot het aanbrengen van betimmeringen, ter wijl d? naar de meening van den minister niet gelukkige opdracht aan eenige leden van dc V. A. N. K. medebrof.ht, dat nieuwe projecten opnieuw zouden moeten worden gehonoreerd, ook bepaolde de huuropzegging der panden, waarin de griffie was gehuisvest, den uitersten termijn van ingebruikneming en deze liet om werken der plannen niet meer toe. De minister erkende, dat de inrichtingskos ten van eenige zalenkamer van den commis saris der Koningin 7504, audiëntiezaal 9703 griffiersknmer 2897, koffiekamer 'f 5089, Statenzaal 34.948, zelfs voor den tijd, waarin de inrichting tot stand kwam, te hoog waren, doch ook ten deze wees hij de verantwoorde lijkheid of. De commissie heeft ter zake het oordeel in genomen van den directeur van het Rijks bureau voor de monumentenzorg. Deze rappor teerde haar, dat de kostbare houtsoorten, ner gens massief zijn toegepast, doch alleen als be kleeding in den vorm van nageldunne bladen fineer of triplexpaneelen en overigens de be timmeringen van het goedkoopste materiaal, n.l. vurenhout, zijn uitgevoerd. Voor de meube len geldt hetzelfde. Bij de bewerking werden alle versieringen vermeden. De bekleeding met triplexplaten en dunne houtsoorten is wel duur der dan stuc, maar is ook duurzamer en vor dert geen periodieke vernieuwing van wit- of schilderwerk. Het schotwerk voor de radiatoren in de statenzaal moest open blijven om de warmte door te laten. De 4 olifontskoppen, het eenige beeldhouwwerk in de geheele Staten zaal kunnen met inbegrip van het ebbenhout niet meer dan 100 gulden per stuk hebben ge kost. Dit is de eenige versiering, die vermeden had kunnen worden. Ten slotte merkte bedoelde deskundige nog op, dat de genoemde bedragen op zichzelf geenszins bijzonder hoog zijn. De commissie komt ook wat de inrichting betreft tot de con clusie, dat de totale kosten zeker hoog zijn, maar dal ook dit is te wijten aan de groote afmetingen van de verschillende zalen en ver trekken. Wat de opdracht aan. leden van de V. -A. N. JG. betreft, heeft de commissie vernomen, dat door den Rijksbouwmeester in overleg met het provinciaal bestuur is bepaald, over welk be drag voor elk der zalen kon worden beschikt ei\ dat deze bedragen niet zijn overschreden. De door de commissie geraadpleegde deskun dige is van meening, dat hun werk blijk geeft von dsn-toeleg, alle overbodige uitgaven te ver mijden. De commissie vertrouwt, dat uit de mededeeling, dat de minister ós opdrnqht van leden der V. A. N. K. niet gelukkig acht, moet worden afgeleid, dat dergelijke opdrachten voortaan, niet meer zullen wdfóen gegeven. STEUN AAN NOODLIJDENDS JODEN IN HET BUITENLAND. Hiertoe opgericht de vereeniging „Israël". Onder presidium van mr. J. E. Hiilesum, voorzitter van het comité van voorbereiding, is te Amsterdam de stichtingsvergadering gehou den van de vereeniging Israël, tot steun aan noodlijdende Joden in hot buitenland. De heer opperrabbijn 'A. S. Onderwijzer zet te het doel der te stichten vereeniging uiteen. Het is noodzakelijk, ter voorkoming van ver snippering, dat er één vereeniging in 't leven geroepen wordt, die zich de universeele leni ging, voor zoover mogelijk, van Buitenlandsche nooden tot taak zou stellen. Ook in het buiten land is die gedachte ontstaan en de Welthilfs- konferenz is 'er de uitwerking van. Prof. dr. D. Cohen behandelde de vraag wel ke aanleiding er bestaat voor deze centralisa tie van het hulpwerk. De nood van het Jood- sche volk ^s, volgens spr., in tegenstelling met het tijdperk van vóór 1914, chronisch en ver plaatst zich op njet te voorziene wijze. De aan de Joden in dc landen van Oost- Europa toegekende nationale minderheidsrech ten, hebben, mede in verband met het ontwa kend zelfbewustzijn van deze groepen, in ver schillende landen Joodsch-nationole raden doen ontstaan, die trachten de minderheidsrech ten te handhaven en de positie der Joden te verbeteren. De nationale raden kunnen even wel alleen dan 'n overwegénden invloed uit oefenen, indien het gansche Joodschc volk geor ganiseerd achter hen staat. In de tweede plaats moet deze organisatie die met eon natio nalistische organisatie niets te maken heeft tot stand komen, omdat er groote sommen met het hulpwerk gemoeid zijn. Dr. A. Klee (Berlijn) zette dc beginselen van de Welthilfkonfercr.z uiteen. Na eenige discussie werd tot oprichting der vereeniging besloten. MïJ. VOOR MIJN BOUWKUNDIGE WERKEN. Stopzetting van het bedrijf wegens te hooge clectriciteits- tarieven. De Mij. voor Mijnbouvvkundige werken, die haar bedrijf te Heerlen gevestigd heeft, moest dat Zaterdag stopzetten in verband met moei lijkheden bij de onderhandelingen met het ge meentelijk electriciteitsbedrijf. De tarieven, welke de gemeente voor stroomlevering heeft vastgesteld, zijn volgens de directie d'er maat schappij zoo hoog, dat haar bedrijf bij aan vaarding daarvan niet rendabel zou zijn. In verbnrd hiermede heeft zij, zoolang de onder handelingen over deze torieven gaande zijn, het b'edrijf stop gezet cn het personeel ontsla gen. Kan een aannemelijk geachte "overeenkomst gesloten worden, dan wordt het bedrijf dus weer hervat DE STAKING IN DE VENEN. In Borgc-Oosterveen een öccoord getroffen. Gistermiddag vergaderde te Amsterdomsche Veld hel stakingscomitë met het bestuur van het Veenschap „Het Oud-Scholnebekevcen." Overeengekomen werd, dat het veenschap het loon zal betalen, dat overeengekomen zal wor den tusschen werkgevers en werknemersorga nisaties in het rayon Borge-Oosterveen. In af wachting daarvan wordt nu 80 pet. van het loon van 1924 betaald. Wordt het tarief hoo- ger, dan betaalt het veenschap meer. In geen geval wordt minder betaald dan 80 pet. Door deze overeenkomst wordt staking voorkomen. Voorts is gisteravond een conferentie gehou den met de Drentsche landontginningsmaat- schappij te Erica. Medegedeeld werd, dat hier 75 pet. van 1924 wordt betaald. Den organi saties werd verzocht, het loon te betalen, dat later door de verveners in het rayon Borge- Oosterveen wordt vastgesteld. Hierop kon geen antwoord worden gegeven. In de directie-ver gadering zal de zaak worden bespreken en het antwoord zal nog deze week aan het stakings comité worden gezonden. (Tel.) HET VERGETEN KIND. Hoe het geval zich afspeelde. Aangaande het geval van de vergeten leer linge in de R. K. school te Dordrecht verneemt de Tel. nog het volgende: De 9-jarige C. Kurvers moest Maandagmid dag voor de 25-jarige onderwijzeres aan de Zusterschool, mej. v. Kessel, nablijven, omdat zij tijdens de les gesproken had. Te vier uur verliet laatstgenoemde de school om privaatles te gaan nemen. De juffrouw vergat aan een andere leerkracht te zeggen, dat boven een der leerlingen zich bevond, zoodat de school op de gewone wijze gesloten werd. De inrichting, een nieuwe gemeenteschool, die eenigé jaren geleden aan het R. K. school bestuur werd toegewezen, bevindt zich aan de Vriesestraat, waaraan de speelplaats uitkomt met een ijzeren hek en een oud-Hollandsche poort. Men heeft alleen door het ijzeren hek gezicht op de school, daar zich aan den anderen kant winkelhuizen bevinden. Het raam der bovenverdieping, waaruit het meisje is gevallen niet gesprongen be vindt zich juist tegenover het hek, dat er on geveer dertig meter van verwijderd is. Om vijf uur passeerde in de Vriesestraat het elfjarig meisje De 'Zeeuw. Deze bemerkte de opgeslotene voor het raam der verdieping. Het onder- en bovenraam hebben vrijwel ge lijke hoogte Het bovenraam schuift omlaag, het onderraam kon niet opgeschoven worden. Uit het omlaag geschoven raam riep de op geslotene het voor het hek staande meisje toe: „Weet je waar juffrouw v. Kessel woopt?" Een ontkennend antwoord volgde. „Maar", zeide zus De Zeeuw, „dan zal ik haar wel gaan zoeken." „Goed", antwoordde de ander, „dan zal ik mijn hoed en mantel gaan halen." te Zij liet zich jlaarop van het raam zafc^en Krachtig ingrijpen van een huiseigenaar. Maandagavond kwam een veekoopman bij de politie te Rotterdam aangifte deen, dat hij op de Hoogstraat, waar hij met een wouw had staan praten, beroofd was van 500. De po litic stelde een onderzoek in en ontdekte, dat een gedeelte van perceel Hoogstraat 58, voor beroovingen was ingericht. OnmiddeiUijk werd 1 eiefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend von hedem Hoogste stand 768.9 te Andönes. Laagste stand 745.8 te Scilly. j Verwachting tot den avond van 8 Mei Matige Z.O. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog re-» genbtrien met kans op onweer, weirug veran* dering dn temperatuur,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6