SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK, i worden opgezet, en de risico's, die, waar het fonds op 1 Juli 1922, niet met een schoone lei is begonnen, in werkelijkheid op het fonds rus ten. De Memorie becijfert, dat het totale tekort, waarmede het fonds per 1 Juli 1922 was be zwaard, op niet veel minder dan 200 millioen komt De dekking van dit tekort zou een 40- jarige annuïteit van ruim tien millioen gulden vorderen. Een deel daarvan wordt nu gedekt door de IK die boven de 8% geheven blijden. Niet zonder verwondering heeft de Regeering vernomen, hoe betreurd wordt, dat geen over gangsbepalingen zijn gemaakt, waardoor de ver kregen rechten worden geëerbiedigd. Want in zeer ruime mate zijn in het ontwerp juist over gangsbepalingen opgenomen, waardoor niet slechts de verkregen rechten zijn gedekt, doch in velerlei opzicht ook verkregen uitzichten zijn gehonoreerd. Omtrent de financieele positie van het fonds kunnen voor het oogenblik nog geen verdere gegevens worden verstrekt. Aan de samenstel ling der in art. 168 der pensioenwet bedoelde balans wordt echter voortgewerkt. Door de verschillende lichamen tezamen is in 1923 ter zake van de burgerlijke pensioenen in totaal gestort, rond 40 millioen gulden. Inkoop van jaren doorgebracht aan Nijver heidsinrichtingen ten tijde, dat deze geen sub sidie van het Rijk genoten, wordt in strijd ge acht met het stelsel der wet. De moeilijkheden in verband met de omstan digheid, dat iemand achtereenvolgens, onder de Pensioenwet en de Invaliditeitswet of om gekeerd kan vollen, worden door het ontwerp niet geschapen, doch juist verminderd. Het overleg, hetwelk over de onder de tegen woordige gerezen moeilijkheden, destijd tus~ schen den minister van Financiën cn van Ar beid, Handel en Nijverheid is gevoerd, heeft er toe geleid, zoo wordt gezegd, dat aan de be zwaren voor de publiekrechterlijke lichamen be reids in ruimen zin is tegemoetgekomen, terwijl voorts de vraag of in dezen, niet een wijziging der wettelijke regeling zelve wordt vereischt, naar aanleiding van een desbetreffend adres van de gemeente 's Grovenhage, nog nader een punt van overweging uitmaakt. WEDUWENRENTEN EN OUDERDOMS PENSIOENEN. Statistiek op 1 April. 1 April werden 4561 weduwenrenten en 6543 weezenrenten krachtens do Invaliditeitswet ge noten, terwijl krachtens art. 373 dier wet 43,104 personen in het genot verkeerden van •en als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 per week; voorts ge noten 8676 personen een inveliclitcitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachlens de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomswet 1919, waren op vo rengenoemden datum 90,746 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week DE PSYCHOPATEN-ONTWERPEN. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschonen is de Memorie, van Antwoord In zake de wetsontwerpen: le. Aanvulling en wijziging der bepalin gen betreffende het strafrecht en de straf rechtspleging ten aanzien van personen bij wie tijdens het begaan van het feit gebrek kige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestond; 2e. aanvulling van de wet van It April 1886 (Stbl. no. 62) tot vaststelling der begin selen van het gevangeniswezen, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 12 Fe bruari 1901 (Stbld. no. 61). Ontwerp van wet sub le. Inderdaad aldus do Minister van Justitie betreft het hier een punt, waarop ons geldend recht een leemte vertoont, die aanvulling vereischt. Door de totstandkoming van deze wet zal men tot een bevredigenden toestand nader worden gebracht. Nagegaan zal dan moeten worden of een opzet van uitvoering kan worden gevonden die de inwerkingtreding 'dezer wet ondanks de financieele omstandig heden van het oogenblik veroorlooft. Do Mi nister zal niet nalaten, zoodra het ontwerp tot wet zal zijn verheven, dit onderzoek aan stonds ter hand te nemen. Den leden die van hun voorkeur blijk ga ven voor het in het oorspronkelijk ontwerp neergelegde stelsel verwijzing bij herbe schikkingstelling naar den burgerlijken rech ter mog ede Minister opmerken, dat in het ontwerp-Regout aan dien burgerlijken rechter slechts een zeer beperkte taak werd en kon worden opgelegd. Den burgerlijken rechter bleef slechts de bepaling, binnen door de wet gestelde grenzen, van den duur der verpleging. Het aantrekkelijke in het stelsel-Regout kan dan ook alleen zijn dat daarin scherp werd geaccentuoerd het van straf onderschei den karakter van den maatregel der terbe schikkingstelling. Het eigen karakteY van dien maatregel komt echter ook in de wet, zooals die ingevolge het aanhangige ont werp zal luiden, voldoende tot zijn recht. Met de in het Voorloopig Verslag aan het woord zijnde leden meent de Minister dat behoedzaamheid hier eisch is opdat niet de deur worde opengezet voor een ontwikke ling die de grondslagen yan ons strafrecht niet onaangetast zou laten. Overigens vertrouwt de Minister, dat de rechterlijke macht do nieuwe voorzieningen te zijner tijd zal toepassen in don zin waarin deze zijn bedoeld, cn zich aan de in deze op haar gelegde taak bewust zal zijn. De Minister ontveinst zich niet dat de fi nancieele consequenties van het onderha vige ontwerp nadere overweging vereischen. DEMOCRATISCHE POLITIEK? Een rede van prof. Slotemaker de Bruine. In een bijeenkomst te Rotterdam, belegd 'door de Christel ijk-historische Unie, heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine gister avond gesproken overDemocratische poli tiek Prof. Slotemaker de Bruine zeide, te zullen spreken over de vraag of democratische poli tiek op dit oogenblik mogelijk en gewenscht is. Verdient het aanbeveling, is het mogelijk in dezen tijd zijn stem te bepalen door de jtenschelijkheid van democratische politiek 5 Zoo niet, wat moet ons dan leiden bij het be palen van onze stem. De leuzedemocratische politiek heeft op dit oogenblik geen inhoud. Partijvorming, partijsteun op religieuzen gTondslag en binnen dat kader werken voor sociale gedachten, dat acht spr. den juisten weg. De principieele gTondslag der dingen bestaatde sociale en de religieuze gedachte bestaan. Niemand kan een groot vraagstuk behandelen, zonder te stuiten op een beginsel. Niennand kan over het sociale leven spreken, zonder telkens te doen zien, welke grondgedachten hem leiden. Laat niemand vergeten welk een enorm voordeel er ligt in de fundeering van de politiek op het geestelijkelaten wij daarna zoo demo cratisch mogelijk handelen. Zien wij de poli tiek als een daad, als een geestelijke overtui ging die ons drijft, dan doen wij een beroep op het beste wat er in den mcnsch leeft. Dan biedt niet de eene partij op tegen de andere, dan komt het in de eerste plaats aan op het geen ons geestelijk drijft. Spr. pleit don ook voor principieele politiek, opdat wij ons elan, onze illusie kunnen behouden bij de stembus, om daarna zooveel mogelijk de verwerkelij king te kunnen verkrijgen van hetgeen ons als praktisch ideaal voor den geest zweeft. Wie het geestelijke voorop stelt, zal stemmen op de christel ijk-historischen. Er was nog eenig debat. HET RADIOWEZEN IN NEDERL.-INDIË. Vragen omtrent het „broad- c as t i ng"-ver bod. HET COMMUNISTISCH CONGRES. Moskou is kwaad. Naar het Volk verneemt heeft de executieve te Moskou blijkens haar aan het partijbestuur der communistische partij gezonden telegram de beslissing van het congres zeer ongunstig ont vangen. De verwerping van de besluiten dei- communistische internationale wordt als rebellie beschouwd, waarvan de executieve de conse quentie zal trekken. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van het partijbestuur der com munistische partij kon men het over den verder te volgen weg niet eens worden. Besloten werd, dat de op het congres gekozen partijbestuur ders hun functie zullen neerleggen. Een min derheid van de meerderheid is tot onderwerping aan de loyole uitvoering van Moskous voor schriften bereid, de meerderheid niet. Boven genoemde minderheid heeft gisteren met de meerderheid vergaderd EEN N.V. BADPLAATS VLISSINGEN Pogingen onder leiding van den burgemeester. Te Vlissingen worden onder leiding van den burgemeester pogingen aangewend tot het op richten van een N. V. Badplaats Vlissingen. Thans is de xploitatie van de badplaats geheel in honden van de gemeente. DE WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBE MIDDELING. Stand op 25 April. Van der Hoop gaf uiting aan zijn gevoel van dankbaarheid tegenover de Britsche auto riteiten, in het bijzonder tegenover de Royal Air Force, voor de welwillende hulp en de har telijke gastvrijheid. Aon de Tel. wordt nog gemeld De lezing, waarin de heer Van der Hoop in da Royal Society of Arts in voortreffelijk Engelsch het relaas gaf van den Holland-Indië- vliegtocht, verlucht met de in Holland al be kende fraaie lantaarnplaten, werd met groote belngstelling gevolgd door een talrijk publiek, dat den koenen vlieger met een hartelijk ap plaus verwelkomde en hem bij monde van den heer Stoop even hartelijk dankte voor de ge boden gelegenheid om 't verhaal van den tocht der drie vliegers, met zoo groote spanning door de Nederlandsche kolonie uit de Hollandsche bladen gevolgd, uit zijn eigen mond te ver nemen en voor de voldoening hem persoonlijk en door hem zijn kameraden hun hulde te heb ben kunnen betuigen. DE OLYMPISCHE SPELEN. Waar zullen de spelen in 1928 worden gehouden Men seint ons uit Parijs „Excelsior" wijdt een artikel aan de „Olym pische Spelen 1928", waarin allereerst herin nerd wordt aan hetrieit, dat de Nederlandsche Tweede Kamer geweigerd heeft een garantie van een millioen toe te kennen aan het Olym pisch comité voor de spelen in 1928. Het schijnt het blad echter zeker dat de internationale com missie, welke te Praag zal bijeenkomen, een andere stad zal moeten kiezen om óe spelen te organiseeren. „Het is waar", schrijft „Excelsior", „dat de Nederlandsche leiders nog steeds hopen een bevestigend antwoord aan het internationaal comité te kunnen geven. Inschrijvingsbiljetten circuleeren, waarop reeds voor aanzienlijke be dragen is get eekend, doch het schijnt echter toch waarschijnlijk dat de keuze van een ander lend dan Nederland onder de oogen zal moe ten worden gezien". Het blad herinnert er verder aan, dot Amerika de Olympiade in 1932 moet organiseeren. Amerika is er niet op gesteld dezen datum te vervroegen, daar het leven in Colifornië thans zeer duur is. „De leden van het internationaal comité, van hun kant, zijn vastbesloten om, teneinde het succes te verzekeren, een land met een lagen wisselkoers te kiezen. Duitschland, Zwitserland en Italië zijn momenteel, noar „Excelsior" meent, de drie landen wier candidatuur in aan merking komt en die de meeste kans 'hebben om gekozen te worden. De candidatuur van Duitschland zsl zeker verdedigd worden door die naties, die van meening zijn, dat thans het moment gekomen zou zijn om aan de Olym piade het vredelievende karakter terug te ge ven. En Berlijn bezit sedert 1916, de datum waarop de spelen aldaar plaats gehad zouden hebben, een geheel compleet Stadion." De candidatuur van Bern of Genève zou eveneens verworpen worden tengevolge van de hooge levenskosten, maar daarentegen zouden Rome en Italië talrijke verdedigers hebben. „En tenslotte", zoo besluit „Excelsior" het artikel, „zou Parijs, indien geen overeenstem ming bereikt kan worden, met veel kans een candidatuur voor 1928 op den voorgrond kun nen stellen". Niet te Amsterdam maar in Duitschland De Parijsdhe redacteur der Msb. meldt het volgende: „Naar wij uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen, is er overeenstemming tusschen de Italiaansohe, Amerikaansohe, Engelsche en Fransche leden van het Internationaal Olym pisch Comité, om de aanstaande Olympische spelen in Duitschland te doen plaats hebben. Het niet toekennen der regeerings-subsidie of het al of niet tot stand komen van een waar borgfonds door particulier initiatief, hebben daar niets mede" te maken. Het is mogelijk, dat de subsidie-kwestie aan het Int. Olympisch Comité de ontheffing van Amsterdam zal vergemakkelijken, doch ook al ware de regeerings-subsidie toegekend, zou het Comité zich toch verplicht hebben gezien op het Nederlandsche Comité een beroep te doen de beurt prijs te geven, aangezien vitale belan gen voor de spelen een andere keuze noodzake lijk maken. v Het Internationale Comité wil namelijk een poging doen de spelen hun werkelijk internatio naal karakter terug te geven en daardoor het algemeen deelnemen weer voor de toekomst te verzekeren. Het wil daartoe de eerstkomende Spelen in Duitschland doen houden. Het lijdt geen twijfel meer of het Internationaal Comité zal in zijn geheel die meening deelen. Het is zelfs onwaarschijnlijk, dat de subsidie-kwestie aangevoerd zal worden, daar men in Nederland, voor hetwelk de wijziging wellicht teleurstellend zou zijn, moet begrijpen, dat het hooger belang der spelen, het volkomen herstellen van de waarlijk internationale deelneming, de keuze van Duitschland za] ingeven." De Msb. teekent hierbij aan: Met allen nadruk willen we onze lezers erop wijzen, dat dit bericht, hetwelk een ontmoe- digenden invloed op de actie voor het benoo- digde Garantiefonds zou kunnen tengevolge hebben, het Nederlandsche volk juist moet aansporen om de sommen, welke ter waar borging der spelen bijeen moeten zijn, zoo snel mogelijk op te brengen. Het is niet uitgesloten, dat een actie tegen Amsterdam wordt gevoerd ^en 'n groote kans, om deze actie te breken, is het élan van het Nederlandsche volk, om het benoodigde be drog vóór de Proagsche bijeenkomst te verzeke ren. Dan zal ten minste het -ontbreken van een garantiefonds nooit als een argument, orn de spelen niet in Amsterdam te doen plaats heb ben, kunnen worden gebruikt. Zoo ooit, dan moet nu het Garantiefonds spontaan bijeengebracht worden. De financiering en controle van het garantiefonds. Voor de financiering en controle van het garantiefonds van het Nederlandsch Olympisch Comité van de inkomsten, die de Olympische spelen kunnen opbrengen, heeft zich thans een commissie gevormd, bestaande uit de volgende hoeren: H. Cremer, directeur der Delimaat- schappij, voorzitter; mr. T. H. Abbing, secreta ris der Nederlandsche Handelsmaatschappij; As Andriessen, lid der firma Pierson en Go.; J. T.- de Beaufort, directeur der Nederlandsche Bank; A. B. van Holkema, namens het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité; mr. J. G. do Hoop Scheffer, directeur der Nationale Hypo theekbank; G. H. de Marez Oyens Jzn., lid der firma H. Oyens en Go.; R. May, lid der firma Lipman Rosenthal en Co.; Ph. Mees, lid dei firma R. Mees en Zonen te Rotterdam; R. G. Pierson, lid der firma Heldring en Pierson t« Den Haag; Ed. Tegelberg, directeur der stoom vaartmaatschappij Nederland; A. J. M. van Ogtrop, lid der firma H. J. van Ogtrop en Zoon, Amsterdam; mr. A. J. Guepin, advocaat en pro cureur, Keizersgracht 311, secretarissen. Het bestuur der Olympische Spelen 1928: A. Schimmelpenninck v. d. Oye, voorzitter; S. w Roosen en W. A. M. Westerouen van Meeto* ren, algemeene secretarissen. I uur loon voor het goede doel. Het personeel van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam heeft met algemeene stemmen besloten I uur loon af te staan aan het Olympisch Comité, terwijl de directie besloot een gelijk bedrag te geven. Een oproep van den N. V. B. De Nederlandsche Voetbalbond richt den vol genden oproep aan alle voetballers en voetbal vrienden in Nederland: Voor de Olympische Spelen in Amsterdam is geld noodig! Door het weigeren van het door de Regeering aangevraagde millioen wordt de plicht tot het bijeenzamelen van het noodige geld gelegd op het particulier initiatief! Dat wil zeggen op sportlievend HollandI De Nederlandsche Voetbalbond meent zijn leden te moeten opwekken met ernst en met warmte, om al het mogelijke te doen de ga rantie voor de fondsen bijeen te brengen. Onderstaande commissie, op uitnoodiging van het bestuur gevormd, heeft zich belast met de organisatie van den steun, door de voetbalge- mcenschap te verleenen. Op verzoek van het bestuur van den N. V. B. hebben wij op ons genomen de krachtige deel neming van de voetbalgemeenschop in de finan cieele garantie te bevorderen. Daartoe is ingesteld een Fonds. N. V. B. Garantiefonds IX Olympiade, dat door den N. V. B. wordt geopend met een in schrijving van tien-duizend gulden. Dit Fonds zal door den N. V. B. te zijner tijd aan het N. O. C. worden overgedragen. Lijsten zijn toegezonden aan de Secretarissen van alle vereenigingen en aan alle officials. Vult de lijsten in cn doet dit oogenblihkelijk! Meerdere lijsten zijn op aanvraag bij het Bondsbureau, van de Spiegelstraat 21, 's-Gro- venhage, verkrijgbaar, aan welk adres ook de terugzending van do ingevulde lijsten, onder bijvoeging van de gestorte bedragen, moet ge schieden. (Uiterlijk 20 Mei a.s.). Het Nederlandsch Olympisch Comité moet einde dezer maand de zekerheid hebben, dat Nederland do Spelen voor zich wil behouden. Zendt ons daarom dadelijk Uwe bijdragen in het Fonds, dat de N. V. B. heeft ingesteld en zendt ons Uwe toezeggingen. Wij kunnen dan iooncn, wat het gezamelijk voetballend Neder land kan en wil doen ten bate van een Natio naal Sportbclang. Ir. J. W Kips, voorzitterG. van Calcar, S. Coldewey, A. de Haan Azn., G. J. F. M. Hohmann. Jac. F. Lamey, L. J. J. Lobach, Joh. J. Meyer, J. Moorman, Dr. D. J. van Prooye, D. C. Spaan, P. Timmermans, L. F. Ver woerd. SecretariaatBondsbureau N.V.B., Van de Spiegelstraat 21, 's Gravcnhage. Ged. Staten van Noord-Holland nemen voor 100.000 deel aan het garantiefonds. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben naar de Tel. verneemt besloten cvfc ondanks de verwerping van de Staatsgarantie aan de Prov. Staten voor te stellen voor de Olym piade voor een bedrog van 100.000 deel te nemen in het Garantiefonds. Een plaatselijk comité fe Arnhem. Gisteravond is te Arnhem een plaatselijk Olympisch Comité opgericht, dat zich ten doel stelt voor 25 Mei a.s. gelden bijeen te brengen voor de Olympische Spelen in 1928. De burgemeester van Arnhem mr. de Munchy is eere-voorzitter. Steun der K. v. K. De agenda voor de openbare vergadering van de K. v. K. te Amsterdam op 19 Mei bevat o. a. het voorstel tot het verleenen van een geldelijke bijdrage ten bedrage van 10.000 voor het houden der Olympische Spelen te Amsterdam in 1928 en tot het deelnemen in het waarborg fonds voor die spelen tot een bedrag van. 15,000. 10.000 uit Londen. Naar de Tel. verneèmt, heeft een lid van da Anglo-Batavian Society te Londen een som van 10.000 ter beschikking van het N .O. C gesteld. Een comité in Genève. Ook te Genève is door eenige Hollanders, onder wie prof. Van Hamel, een comité gevormd om gelden in te zamelen voor de Olympische Spelen. Soesterberg. De Rijksstraatweg Utrecht Amersfoort en de weg SoestKamp van Zeist vormen te Soesterberg nabij het café „Het Zwaantje" een zeer gevaarlijk kruispunt nu het verkeer aldaar de laatste jaren zoo sterk is toegenomen. Volgens „De Kampioen" heeft het g^meenw tebestuur van Soest nu plannen ontworpen tot verbetering van dezen toestand, terwijl do eigenaren van de ter plaatse aan deze wegen grenzende perceelen hun medewerking daar voor hebben toegezegd. In de kosten van deze wegverbetering is door den A.N.W.B. en de K.N.A.O. elk een bijdrage van 250 toegezegd. lelefonisch Weerbericht Naar waarneming in den morgen van heden. Hoogste stand 769.3 te Va'dersund. Laagste stand 748.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 16 Mei: Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, - - De heer Bomans, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van koloniën de vol gende vragen- gesteld Is het Zijn Excellentie bekend, dat het vraag stuk om vrijheid te geven aan het radio-wezen in Nederlandsch-Indië sinds lang „in studie" is, maar practisch elke „broadcasting" daar door is verboden Wil Zijn Excellentie de redenen mededeelen waarom en hoelang dit verbod in stand blijft DE GEMEENTEBEGROOTING VAN HAARLEM. Niet goedgekeurd door G. S. Ged. Staten van Noord-Holland onthouden hun goedkeuring aan de begrooting van Haar lem wegens don vacantietoeslag aan het gc- meentepersoneel. DIRECTEUR-GENERAAL VAN LANDBOUW. Dc heer P. van Hook legt zijn ambt neor. Naar wij vernemen zal de hevr P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, die reeds geruimen tijd wegens ziekte zijn functiën niet hoeft kunnen uitoefenen, eerlang wegens ge zondheidsredenen zijn ambt nedcrleggen. METEOROLOGISCHE JOURNALEN. Onderscheidingen voor goed bijhouden. Als bewijs van waardeering voor het bijhou den en inzenden van meteorologische journa len ten dienste van het Kon. Ned. Meteor. In stituut zijn bij Kon. Besl. de volgende onder scheidingen toegekend de gouden medaille aan de gezagvoerders J. M. Meerburg („Rott. Lloyd")C. de KorveT („Hall. Amerika-Lijn")E. H. Kroes (,r7ava~ China-Japnn-Lijn") de zilveren medaille aan de gezagvoerders H. F. SoomerM. F. Mörzer BruynsW. A. BeijerC. E. Plugge (allen „Nederland")R. Borst J. J. BrrlsingA. Vertregt (allen „Rott. Lloyd")A. DekemaG. C. Herbschleb (bei den „Holland-Amerika Lijn")W. van Eyken („Holl and-Zuid-Afriko-Lijn"). MAJOOR T. VAN TOORENBURG. f Op 77-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gep. majoor der cavalleric O. I- Leger D. van Toorenburg. E. W. BETH, f Gop. Rijksontvanger. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer E. W. Beth, geipen- sionneerd rijksontvanger te Rotterdam. D. BEUNDER. f Commissaris van politic te En schedé. Te Enschedé is in den ouderdom van 71 jaar overleden D. Beunder, commissaris van politie te Enschedé, officier in de Oranje Nossa u-orde, oud-hoofdbestuurslid von den Alg. Ned. Politie bond. BEGRAFENIS MEVR. VAN STEIJN- VAN OVERZEE. In tegenwoordigheid van de Koningin en Prins Hendrik. Woensdagmiddag is op de nieuwe begraaf plaats te Apeldoorn ter-aaarde-besteld het stof felijk overschot van mevrouw J. A. van Steijn— Van Overzee. Op het kerkhof waren, met een groote schare andere belangstellenden, verschei dene hofdignitarissen en autoriteiten. Even voordat de rouwstoet daar aankwam, arriveerden de Koningin en Prins Hendrik met den adjudant van H. M., baron De Vos van Steenwijk, die een krans droeg. Met den burgemeester, mr. W. Roosmale Nepveu, bleef het Koninklijke paa; nabij het hek staan, tot de stoet aankwam. De Koningin trad toen op den heer Van Steijn toe, drukte hem de hand en schreed vervolgens met hem achter de baar naar het graf, waar ds. H. J. E. Westerman Holstijn, ook namens hot Roode Kruis, da doodc herdacht. Ds. C. Hat- tink sprak een gebed uit. De heer G. E. H. Tutein Nolthenius, rentmeester van het Kroon domein Het Loo, sprak namens de Dinconessen- vereeniging. Nadat de heei Van Steijn de Koningin, Piins Hendrik cn alle andere aanwezigen voor hun belangstelling had bedankt, legden de Koningin en do Prins samen een krans op het graf. Hierna werden nog andere kransen en bloemen op het graf gelegd. De Koningin en de Prins vertrok ken daarop per auto naar Het Loo. VRIJHEIDSBOND. Een afdeeling Zuilbommel. Te Zaltbommel is een afdeeling van den Vrijheidsbond opgericht, met aanvankelijk 37 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. Bert, candidaat-notarisW. v. Loo- keren Campagne, ingenieur en v. Voorden, in- duatrtatf- Zaterdag 25 April j.l. waren bij 203 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen ingeschreven (hetgeen niets steeds be- tcekent werkloos) 29.500 personen. Bovendien stonden bij die organen inge schreven 30.900 andere mannelijke werkzoe kenden, die tot de meer ongeschoolde beroe pen moeten worden gerekend en niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden ge rangschikt. Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 6975, te Rotterdam 4600, te 's-Gravenhage 2800, te Utrecht 1600, te Dord recht 540, te Schiedam 1000, te Arnhem 600, te Haarlem 550. Ingeschreven waTen van beide bovenvermel de groepen op 11 April bij 203 organen 30.840 én 31.890 personen. DE TOESTAND IN DE VENEN. Sabotage. Te Valthermond is gisternacht een locomo biel van den vervener H. door baldadigen ge heel vernield. DE ONEERLIJKE RENTMEESTER. Het arrest van het Arnhemsche Hof. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden recht gewezen in de zaak tegen den 52-jarigen rent meester D. G. M., die wegens verduistering door de rechtbank was veroordeeld tot joar gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Het vonnis werd bevestigd. Kunst en Wetenschap. „HE^. NIEUWE NEDERLANDSCHE toonïïKT Het tableau de la troupe van „Het Nieuwe Nederlandsche Toonecl", is als volgt samen gesteld GastenMevrouw Jacqueline Royaards— Sondbcrg, Mevrouw Greta Broakensiek en Louis de Vries. Spelenden v de damesSophvs de Vries, Anna Sablairólles, Mcrie Meunier—Nagtegaal, Hélène Treep—Vink, Henriëtte Demmink, Lize van der Raay, Miep van den Berg, Dina van Krieken en de heeren Louis Saalborn, Bart Kreeft, John Gobau, Oscar Tourniaire, Elias van Praag, Carl Veerhóff, Philip d-a Vries, Jo- han te Wechel, Rien van Noppen, Jan Wensma en Fraas Nienhuys. RIDER HAGGARD, f Gistermiddag is de Engelsche schrijver sir Henry Rider Haggard, 68. jaar oud, in een ziekeninrichting te Londen overleden. Van zijn romans zijn „King Solomon's Mi nes" en „She", dat in 1887 verscheen cn acht tien jaar later werd gevolgd door „Ayesha u the return of She", ook buiten Engeland alge meen bekend. Beide werken zijn avonturen-ro- mans, die zich afspelen in Afrika, dat de schrij ver herhaaldelijk bezocht. Reeds op negentien jarigen leeftijd vertrok Rider Haggard naar Zuid-Afrika als secretaris van den gouverneur van Nntol. Na zijn huwelijk, in 1879, keerde hij terug naar Transvaal en spoedig daarop schreef hij zijn eerste boek, „Cetywayo and his White Neighbours", waarin hij de annexa tie van Transvaal verdedigde. Zijn eerste ro mans, „Dawn" en „The Witch's Head", ver schenen in 1884 en '85 daarop volgde „King Solomon's Mines", waarmee hij voor goed naam maakte. Rider Haggard was, aldus stelt het Hbl. vast, een populair en zeer vruchtbaar schrijver; bijna jaarlijks verschenen een of meer ro mans van zijn hand. Van zijn latere werk noe men wij nog „9he and Allan", „The Virgin of the Shun" en „Wisdom's Daughter". Ook op sociaal gebied was hij een bekende figuur in Engeland. Zoo werd hij in 1905 door de Engelsche regeering naar de Vereenigde Sta ten gezonden, om rapport uit te brengen over de kolonisatie van het Leger des Heils, in ver band met plannen voor een dergelijke koloni satie in Zuid-Afrika en ook met de landbouw vraagstukken in zijn eigen land heeft hij zich veel bezig gehouden. Rider Haggard werd in 1856 te Bradenham in Norfolk geboren. Luchtvaart. NA DE HOLLAND—INDIË VLUCHT. Van der Hoop te Londen. De heer Van der Hoop heeft Dinsdagavond in de Royal Society of Arts te Londen een lezing gehouden over de Holland-Indië vlucht. De voorzitter der vergadering, generaal sir Frederick Sykeh, de vroegere commandant van den luchtdiensl, merkte op, dat het succes van de vlucht in Engeland even geestdriftig wns begroet als in Nederland: De luchtvaart bracht de naties samen en spr. hoopte, dat alle landen zouden profitee- v» 4» ftrM» Jusbtva®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6