BINNENLAND. VIERDE BLAD. 23Ko!a269an9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Zaterdag 16 Mel 1925 HET KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM. s De soiree ten Paleize. Men meldt ons uit Amsterdam: De gisteravond ten Poleize gegeven soiree was buitengewoon druk bezocht. Het aantal ge- noodigden bedroeg niet minder don omstreeks TICO. zulks in verband met het feit, dat ditmaal in tegenstelling met vorige jaren geen particu lieren in audiëntie waren ontvangen, doch op ruime schaal uitnoodigingen tot het avondfeest waren verzonden. Omstreeks kwart over negen betraden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de Bur gerzaal. H. M. droeg een avondkleed van witte gebrocheerde zijde, afgezet met reseda's. Het kleed was rijk bezet met diamanten en paarlen. In het hoor droeg de Vorstin een fonkelend diadeem, in de hand een waaier van witte struisveeren. Naar wij vernamen bediende H. M. zich voor het eerst van een lorgnet. De Prins droeg de admiraalsuniform groot tenue. Om half tien trok de Koningin zich een oogenblik terug uit de Troonzaal, om doorna weer onafgebroken tot ongeveer half twaalf te midden van haar gesten te vertoeven, met ver schillende van wie zij zich eenigen tijd onder hield. De Prins bewoog zich ongedwongen temidden der gasten, die zich vermeiden in de Burger- zoowel ols in de Troonzaal, waar zich muziek deed hooren. Onder de genoodigden bevonden zich veel militairen, voorts merkten wij op den president en griffier van het Amsterdamsche gerechtshof, mr. P. J. van Bijleveld en mr, H. Huissinge, den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. dr. Röell, de Academische Senaten der Universiteiten en de Senaten der Studentencorpsen, alsmede tal van hoogleera ren, den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt, met de wethouders de heeren l er Haar, Vos en Drabbe, de leden van het Corps Consulaire, den heer Rud. H. du Mosch, vice-voorzitler \an de K. v. K., den heer E. Krelegc, voorzitter der Bloemententoonstelling te Heemstede, cn den heer Ed. Verkade, direc teur van het Ver. Tooneel. DE OEFENINGSDEVISIE NAAR DE OOST ZEE. Het reisplan. Hoj reisplan van de oefenings-devisie, be- Msnride uit H Ms. pantserschepen Tromp cn Heemskock, Mr. Ms torpedoboctc-n Z 3 en Z 4 cn Hr. Ms. onderzeebooten KX I en O. 8, voor de reeds gemelde reit naar de Oostzee, i~ nis vo'gf vastgeste'd Vertrek van Nieuwediep, de paniscrschepen 10 Juni, de overige vaartuigen 12 Juni. Verblijf te Kopenhagen van TG tot 22 Juni verblijf tc Memel van 25 tot 29 Juni; verblijf te Riga van 3 tot 7. Juli verblijf te Reval van TT tot TG Juli verblijf te Helsingfors van T7 tot 21 Ju'i verblijf te Stockholm van 24 tot 29 Juli 1eru£kom3t tc Nieuwediep 4 Augustus. De divisie stant, naar bekend is, onder bevel van Schout-bij-nacht K. F. Sluys, aan wien als adjudant zoj werden toegevoegd luitenant ter ze? Te klasse F. W. Costcr. De commandanten der schepen zijn von Hrr Ms. Tromp, kapitein ter zee C. Aronstein van Hr. Ms. Hcemskerck, kapitein 'ter zee J. A. E. Schenck dc Jongvan de Z 3r luitenant ter zee Te klasse J. Va» kevisser van de Z 4 'ui- tcïient ter zee Te klasse W. van een Donker van de K XI luitenant ter zee Te klasse G. E. V. L. Beekman, en van de O 8 luitenant ter zee 2e ki. jhr. F. M. van Such telen van de Haare. ONTSLAG BIJ DE RIJKSVERZEKERINGS BANK. Vragen van het Kamerlid Drcsselhuijs. Het bij Koninklijk besluit van 7 Mei T9I9 no. 52 vastgestelde Organisatiebesluit voor de ombtenaren der Rijksverzekeringsbank schrijft aan het bestuur der Rijksverzekerings bank een bepaalde gedragslijn voor, voor het geval dit bestuur het ontslag van een ambte naar om verschillende redenen, wegens onvol doende bekwoamheid, geschiktheid of dienst ijver noodig oordeelt. Het Kamerlid de heer Dressclhuys h'eetft den minister van Arbeid gevraagd, of het hem bekend is, dat bij een op 7 April 1925 plaats gehad hebbend ontslag van een klerk der Rijksverzekeringsbank, de bij genoemd Ko ninklijk besluit aan het bestuur der Rijksver zekeringsbank voorgeschreven gedragslijn niet is gevolgd, waardoor do formaliteiten onvervuld bleven, die noodig waren om dien ambtenaar in de gelegenheid te stellen de te zijnen aanzien beoogde maatregelen aan het oordeel der daarvoor ingestelde permanente commissie van onderzoek te onderwerpen Voorts vraagt de heer Dresselhuys of de Mi nister bereid is mede te deelen, waarom, zoo inderdaad het bestuur der Rijksverzekerings bank zich niet aan het voor de rechtspositie van het personeel der Rijksverzekeringsbank 7-oo belangrijke voorschrift hield, hij deze han delwijze heeft gesanctionneerd door het ver- leenen van ontslag, vóórdot de mogelijkheid tot onderzoek gegeven was AFSCHEID D. R. WUCKCRHELD BISDOM Als burgemeester van Almelo. In do Donderdagavond, gehouden vergadering van den gemeenteraad van Almelo, was inge komen een schrijven van den heer D. R. Wijc- kerheld Bisdom, aan wien met ingang van 1 Juni e.k. eervol ontslag is verleend ols Burge meester. In dezen brief nam hij in hartelijke bewoor dingen afscheid ven den Raad en de ambtena ren dezer gemeente. Hij deed dit schriftelijk omdat de doktoren onder wier behandeling hij zich had gesteld hem den ernstigen ioad hadden gegeven niet persoonlijk afscheid te nemen. De waarnemende burgemeester, de heer Mr. G_ Kortenhout van der Sluys, zéide, dat dit schrijven bij olie raadsleden een gevoel van deelneming en medelijden wekte, dat een man van den aanleg en de capaciteiten van- den burgemeester zich verplicht had gezien jp de volle kracht van zijn leven te bedanken voor deze eervolle betrekking, een betrekking, die hem nog tal van jaren een belangrijke en mooie levenstaak had kunnen zijn. Veel is er in de jaren van zijn 14-jarig be stuur gebeurd en het was spr. bijzonder aan genaam te ktinnen constateeren dat de heer Bisdom aan zijn opvolger kon overdragen het bestuur over een bloeiende cn groeiende land bouwende en industrieele gemeente. Hij hul digde hem verder als een bekwaam voorzit ter. BELASTINGVERHOOGING TE ROTTERDAM Een vermeerdering met ongeveer 20 pet. B. en Vr. van Rotterdam stellen den raad thans voor den vermenigvuldigingsfactor voor het komende belastingjaar voor de gemeente lijke inkomstenbelasting van l.T te verhoogen tot 1.3een verhooging dus van circa 20 pet. Aanvankelijk moesten, zooals bij de begroo- tingsdebatten bleek, ruim 20 millioen uit de inkomstenbelasting gedekt worden. Door ver schillende bezuinigingen kon het te dekken bedrag worden teruggebracht tot TT millioen. Wilde men dit geheel uit de inkomstenbelas ting vinden, dan zou de factor tot T.G verhoogd moeten worden. Dit achtte men onaanneme lijk. Door scherpere herziening der in de be grooting opgenomen cijfers is men thans ge komen tot een factor van T.3. Wij ontveinzen ons niet, aldus de toelich ting van B. en W., dat aan dat voorstel be zwaren zijn verbonden. Tc ontkennen valt niet, dat de bij ons zoo scherpe befcrrenzing van de verschillende begrootingsposten de noodige elas ticiteit voor het financieel beheer kan gaan ontbreken en dat bijv. niet tot overigens wen- schelijke verlaging van verschillende tarieven (o.a, haven- en kadegelden) kan worden over gegaan, eenvoudig op grond van de omstan digheid, dat men het risico van eventueele deling von inkomsten niet kon loopen. TOEGEPAST NATUURWETENSCHAP PELIJK ONDERZOEK Het rapport der Stootscommissie. De Staatscommissie onder voorzitterschap van prof. dr. F. A. F. C. Went, die 30 Juni 1923 werd ingesteld, met opdrocht om tc on derzoeken, door welke maatregelen en in wel ken vorm het toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek hier te lande in hooger mate kan worden dienstbaar gemaakt onn het al gemeen belang, heeft haar rapport uitgebracht. De commissie maakt in haar rapport onder scheid tusschen controle- en keuringsonderzoe kingen, zooals die in proefstations, keurings diensten, controle-stations, voorlichtings diensten of in fabrieken, ols zg wetenschap pelijke controle wordt verricht eenerzijds, cn anderzijds het onderzoek waarbij doelbewust getracht wordt door het toepossen von reeds bekende, langs zuiver wetenschoppelijken weg verkregen resultaten, dat bekende dienstbaar te maken aon het algemeen belang, z g. „re search work". Waar het voor de beoefenaors der zuivere wetenschap noodig is, dat ze zich ongestoord kunnen verdiepen in de ingewikkelde proble men, en in het algemeen voor zuiver weten schappelijk onderzoek, een groote mate van vrijheid levenseisch is, zou deze vrijheid de resultaten van toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek ih gevaar kunnen brengen. Dit geldt zoowel voor keuringswerk als voor „research work". Het gevaar, dat de onderzoekers, die zich daarmede bezighouden, het gestelde doel uit het oog verliezen, zich niet meer voldoende concentreeren op dc oplossing van het voor gelegde probleem, en hun arbeidsvermogen verdeelcn, is geenszins denkbeeldig,, cn kan slechts vermeden worden door hen telkens weder in contact te brengen met de industrie of het deel der practijk, waarvoor zij werk zaam zijn. Bij het uitwerken van een organisatie vodr toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, zal hiermede terdege rekening zijn te houden. De beoefenaren der zuivere wetehschap zou den onafhankelijk moeten staan van laatstbe doelde organisatievrijwillige samenwerking zal echter zooveel mogelijk moeten worden be vorderd e Komende tot de bespreking van de taak van de overheid ten opzichte van toegepast 'na tuurwetenschappelijk onderzoek wordt o.m. op gemerkt, dot bij de beoordeeling van het stand punt, dat de Regeering heeft in te nemen te genover „research work", weliswaar moeilijk heden naar voren komen doch de commissie spreekt met nadruk ols haar meening uit, dat de overheersch ide beteekenis, die het stelsel matig dienstbaar maken van de natuurweten schap voor de gemeenschop heeft, den Staat verplicht zich hier geenszins afkeerig te hou den. Het rapport vestigt echter de aandacht op de bezwaren van algemeenen aard, verbonden aan den meest gekozen vorm van Overheids bemoeiing op dit punt, nml. dien, woarbij de Overheid de zórg voor de behartiging van het, onderzoek grootendeels op zich neemt, en de beoefenaren in ambtelijk verband brengt, (min dere krachten ten gevolge van karige* bezoldi ging, de stroefheid der ambtelijke machine, be lemmerende administratieve regelen, enz.) cn bij keuring door particuliere instellingen i? men niet steeds overtuigd van volkomen onpartij digheid. De commissie beschouwt vervolgens de wijze waarop momenteel het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek hier te lande wordt be oefend hoe het van overheidswege wordt be handeld, en langs welken weg particulieren van de overheid zelve adviezen op dit gebied kun nen inwinnen. Zij komt daarbij tot de conclu sie, dat op het gebied van toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek hier te lande moet gesproken worden van versnippering van krachten, en gebrek aan systeem. Het rapport geeft 'vervolgens een overzicht van hetgeen in verschillende landen voor or ganisatie van het natuurwetenschappelijk on derzoek werd gedaan en behandelde daarna de vraag, op welke wijze hier te lande een betere organisatie zou zijn te verkrijgen. Voorop wordt gesteld, dot von Rijkswege voorloopig zeker in gelijke mate als tot heden gelAilijke steun voor keuring en onderzoek dient te worden gegeven. De door de Commissio ontwikkelde bezwaren tegen het opdragen van toegepast natuurwe tenschappelijk werk aan ambtenaren, doen het haar wenschclijk voorkomen, dit stelsel te ver laten en hebben er na zorgvuldig overwegen toe geleid te advisecrcn den overheidssteun te geven in den vorm van een subsidie. De commissie stelt voor het subsidie te doen beheeren door een Uitvoerend Comité, ge vormd uit personen, die algemeen als weten schappelijk of maatschappelijk hoogstaand wor den erkend. Het Uitvoerend Comité zou uit een niet te groot aantal, bijv negen personen, moeten zijn samengesteld, benoemd door de Regecring. Deze benoeming zou moeten geschieden op voordracht van een college De Commissie denkt zich het voordragend college samengesteld uit den voorzitter van de Natuurkundige. Afdeeling der Koninklijke Aca demie van Wetenschappen nis voorzitter cn 24 leden, aan te wijzen door een aantal door haar met name genoemde op dit gebied com petente cn belanghebbende instituten en orga nisaties. De commissie acht het noodzakelijk dat aan de leden van het Uitvoerend Comité een trnc-' tement zou worden toegekend. Ten einde zekerheid te hebben, dat de voor de beoefening der Rcgeeringstaak noodzake lijke veelal bij wetten voorgeschreven keuringen cn onderzoekingen op afdoende wijze zouden worden verzorgd, stelt de staatscom missie voor dat aon het Uitvoerend Comité de hoofden der afdcelingen van departementen, die thans met onderzoek op natuurwetenschappe lijk gebied te maken hebben, al buitenge wone leden met aduscerende stem ambtshalve worden toegevoegd. Het Uitvoerend Comité behoort te worden bijgestaan door een ndministraticvcn cn comp tabelen dienst, terwijl het daarnaast stelsel matige voorlichting zal behoeven*van velen. Met het oog op dit laatste stelt de Staatscommissie voor, een uitgebreide adviscerendo commissie in te stellen, waarin vooraanstaande geleerden, ingenieurs, technici, industrieclen, hygiënisten, hondelaicn, landbouwkundigen, civiele- en mili taire ambtenaren zouden moeten zitting nemen. De in de Pidefstations, keuringsdiensten en laboratoria werkzame onderzoekers zouden bij bedoelde regeling geen staatsambtenaren meer zijn. Door het afsluiten van contracten zou het hoogere nersoneel voor zekeren tijd zijn te binden. Alle beslissingen omtrent aanstelling, salaris, verlof, enz. zouden in honden moeter» komen von het Uitvoerend Comité, Uiteraard zouden regelingen moeten getrof fen worden om de verworven rechten van de thans in Rijksdienst werkzame personen volle dig te waarborgen. len einde er Ccn denkbeeld van te geven, welke instellingen onder de leiding van het Uitvoerend Comité zouden zijn tc stellen cn vvelko intenties onder zijn bemoeienis zouden moeten komen, is in het rapport een voorloo- pige lijst opgesteld, waar van dc commissie ech ter erkent, dat zij niet volledig is. In 't alge meen ware bij de beslissing over dc vraag, wat wèl cn wat niet onder de bemoeienis von het comité hoort, als regel te stellen, dat alle la boratoriumwerk dat momenteel met rijksgel- den wordt bekostigd (behalve dat voor onder wijsdoeleinden en het zuiver wetenschappelijke) daartoe is te rekenen. In haar slotwoord wijst dc commissie er nog maals op dat bij don strijd met concurreerendo naburen in de komende jaren, meer nog don in do voorafgaande, kennis van de natuur en hare verschijnselen en bekwoamheid in het ten nutte maken daarvan, den uitslag zullen bepalen. NEDERL. BOND VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. Voorjaarsvergadering. In „Moison Boer" tc Amsterdam ving gister aan de voorjaarsvergadering van den Neder- londschen Bond van Huis- cn Grondeigenaren er. Bouwondernemers. Aan het jaarverslag, dat in de ochtendzitting werd uitgebracht, ontlcenen wij het volgende Het jaar 1924 zal een donkeie bladzijde blij ven in de geschiedenis van den Nedcrland- schen Bond. Mr. Vos werd in dit jaar door den dood weggenomen en deze gebeurtenis heeft gedurende een groot gedeelte van het jaar een schaduw geworpen op alle werkzaam heden van den Bond. De periode van het voorzitterschap van mr. Vos is door zijn dood niet ufgesloten en als vanzelf sprekend is He- sloten in zijn geest te blijven voortwerken, op welke wijze ook het beste zijn nageduchtenis blijvend kan worden geëerd. En om daadwer kelijk nog beter in de gelegenheid te zijn in den geest van den overledene te blijven C-oort- arbeiden, heeft het Centraal Comité van den Bor.J in zijn najaarsvergadering besloten, over te gaan tot de stichting van een mr. Benno Vos-fonds. Het aantal afdeelingen van den Bond ver meerderde met één, door oprichting van een vereeniging van huis- en grondeigenaren te Noord wijk. Pogingen om in plaatsen, waar de Bond nog geen aangesloten vereenigingen heeft, dit te bereiken, hadden tot op heden nog niet het gewenschte succes. Uit dc balans over het jaar 1924 spreekt het resultaat van de genomen bezuinigingsmaat regelen. Wees de blans van T923 een nadcelig* saldo van 722.60 aon, het is mogelijk ge bleken op dit bedrog in het afgeloopen jaar 392.13 in te loopen. Uit het vele, waaraan het Bondsbestuur in het afgeloopen jaor zijn aandacht gewijd heeft, willen wij een enkelen greep doen en het naar onze meening belangrijkste vermelden. Het officieuse bericht in de dagbladen, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zich tpt den Rijkswoningraad gewend had, ten einde een prae-advies te verkrijgen over do wenschelijkheid van opheffing der Huurwetten en het rondschrijven aan verschillende ge meentebesturen, teneinde te vernemen of voor die gemeenten handhoving van de Huur com missies noodig werd geacht, is voor het Bonds bestuur aanleiding geweest aan het hoofd van dit Departement een request te richten, waarin werd gewezen op het onlogische van hand having der huurwetten en werd aangedrongen op spoedige opheffing daarvan. Van Zijne Excellentie is nog geen antwoord op dit request binnengekomen De in T923 ingevoerde wijziging van de Registratie wet- stond het bouwondernemers- initiatief in den weg. Dit was aanleiding voor het Bondsbestuur rich tot den Minister von Finonciën te wenden met het verzoek, de in T923 in deze wet aangebrachte wijzigingen weer ongedaan te maken en de vroegere, voor den nieuwbouw gunstige bepalingen, weder te herstellen. De N' meende echter aan deze redelijke wer -cn gehoor te moeten geven. Het Bondsbestuui, overtuigd dat dc in do laatste jaren in verschillende gemeenten opge richte woningbeurzen niet aan hoar doel beant woordden cn de uitgaven hiervoor do gemeen telijke budgetten drukten, heeft onder dc af deelingen een enquête gehouden over de wer king van deze beurzen. Het resultaat van deze cnqicête, waarvan de conclusie was dat do woningbeurzen, zonder aon het algemeen schad te doen, konden worden opgeheven, werd in een schrijven aan den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid kenbaar ge maakt. De Regeering gaf bij schrijven van dezen Minister onzen Bond kennis, ven onder gevoelen tc zijn. Het totaal ledental is vooruitgaande. Toch zijn er nog afdeelingen, die hierin haar zusters niet kunnen volgen en hoar ledental geleidelijk achteruit zien gaan. HET BL0EMENFEEST TE HEEMSTEDE. De laatste Ronde. Dc Zesde tijdelijke Tentoonstelling. Het Hoofdgebouw met nieuwe Bloemenpracht. (15—2T Mei). Een speciale medewerker sohrijft ons De laatste ronde I Het loopt nu naar 't einde, maar vóór in den avond van Hemelvaartsdag voorgoed de tentoonstelling wordt gesloten, is nog éénmaal en dan voor 't laatst, het hoofdgebouw in een nieuwe bloemenwereld herschapen. Voor 't laatst. Dit is dan dc zesde „metamorphose", de zesde „gedaanteverwisseling". Wij gaan struks het hoofdgebouw binnen. Eerst willen we ook voor 't laatst nog eenmaal een wandeling, een excursie maken, over dat machtig mooi terrein, waarop reeds meer don 300.000 driemaal honderd dui zend bezoekers zich hebben verlustigd, ge noten, zooals nergens anders. Grocnendaal was een Voorjaars-Hortus. Nergens ter wereld en er zijn vele Horti waren er ooit zooveel voorjaarsbloemen in zóó groote verscheidenheid en van zulk een kwaliteit bijeen, als hier. Deze tentoonstelling is geweest de groote botanische leerschool voor landgenoot en reemdeling. Nooit is er dan ook zooveel plantkundige kennis onder 't publiek verspreid ols in dezen tijd te Heemstede. Want ook ner gens was ooit zooveel te zien. En toen we vandaag de zon scheen zoo heerlijk nog eens rondwandelden, toen wer den wc dan toch wel dankbaar gestemd tegen over al die heeren, die deze expositie hadden voorbereid en in elkaar hebben gezet Heel Nederland is hen verplicht Men vocrc vrij nnn, dot het döel v. as de bevordering van de vakbelangen der bloembol- lenkweckers^der bloemisten en van allen, die bij den tuinbouw zijn betrokken, en dat is ook juistdeze tentoonstelling was geen liefdadig heidsinstelling.. Ze had een economischen ondergrond. Maar, hebben net tienduizenden bij tiendui zenden doorvan genoten Welnu, daarvoor zijn wij dankbaar. Een massa tulpenbcdden liggen nog maar steeds te schitteren in de zon. En de ccnc soort is al fraaier don de andere. Men hoore 't publiek maar. Vakmenschen bekijken de tulpen met an dere oogen die letten op de individueele vor men. Het publiek ziet alleen de enorme kleu renpracht. En beide groepen genieten intens. Het zijn nu dc late tulpen, die domineeren. Lang en kortstelige, alle bijzonder fraai. Wie daarvan nog genieten wil, moet zich nu hoasten het is zóó gedaan. Wat nu, vooral ook goed uitkomt, dat is 't zoogenaamde bijgoed, de kleinere cn lagere bol- en knolgewasjes. De Anemonen weten van geen heengaan en blijven kleuren in do zon. De Muscoria, de druifjes-hyacinthcn, deen het nu eerst goed. En zie nu eens 't zomerk lokje, Lcncojum, dat pas goed op dreef is. Iedere tuinbezitter wil deze lieve gewnsjes in zijn tuin hebben. Trouwens,' niet ollccn voor zijn tuin, ook voor versiering in huis zijn al die bloemen bijzonder geschikt. Nooit zagen we de Rotstuintjes als nu zo zijn al weer fijner dan een dog of tien geleden. Alles staat nu wel in bloei. De groote stcenen zijn hier en daar geheel bedekt met die lieve, kleurige kleine bloempjes. is 't ook in do vrije natuur waar alles ten slotte met een plan ten- en blocmenkleed wordt bedekt. Ook voor rer.dbloemen zijn vele bijzonder geschikt. Wat zouden veel tuintjes van particulieren er veel aardiger uitzien, als de grasranden hier en daar werden vervangen door laget bloem planten. Soms wordt ook de Buxus (palm- paasch) gebruikt als randplant, maar wat is dat een stijve plant. Men zou de plantjes zóó wel van de tentoonstelling naar zijn eigen tuin willen medenemen, zoo intens mooi zijn ze. Het zijn heusch niet altijd de groote en forschc planten, die ons in verrukking bren gen. Wat weer niet wegneemt, dat de Rhododen drons in den vollen grond, die nu in bloei staan toch bijzonder imponeeren. Het zijn dan toch monumentaio heesters. a De fruittuintjes, waarover we ook de vorige maal sproken, staan nu in vollen bloei. Peren, appels, kersen, aardbeien, ze beloven heel wat. En zoo hebben we bij iederen stap, dien we op het terrein zetten, telkens wat nieuws en wat moois te zien. Nu werkt de achtergrond van het terrein ook buitengewoon mede. De hoogopgaande boschboomen, die nu alle getooid zijn met het pas ontplooide zachte Meigroen, geven aan 't geheel een majestueus voorkomen. En zoo komen we in stemming om de na tuur te bewonderen, om met onzag en eerbied vervuld te wordep van deze sohoone gaven. De vogels houden niet op met mee te ju belenvooral de lijsters doen hun best. En of hij niet achter wil blijven, de koekoek hoorden we overal. Dat is 't buitenlevendèt is do natuur in al haar aangrijpend© schoonheid. Duizenden bijtjes zoemen over 't terrein von bloem tot bloemnooit hadden ze zoo'n rijk voorzicncn disch. Wie nog niet in Heemstede was, make nu ten minste één dag vrij. Een excursie over 't terrein blijft ons in het geheele verdere leven bij. Zóó intens mooi is alles. En nu het Hoofdgebouw in. Het volt direct op, dot deze tentoonstelling in hooge mate is een rustige expositie. Ver schillende dingen, die we nog niet hebben ge zien, komen nu meer naar voren. En dan volt ons direct bij het binnentre den op een inzending Gerbero's, buitengewoon mooi. Gerbero's zijn tot zekere hoogte bizon- dere bloemen, destijds ingevoerd door een Fronschc firma. Dat thans een Hollandsche firma met zulke mooie exemplaren voor den dog komt, is wel heel iets bijzonders. Gerbe ro's duren, evenals allo composieten, zeer lang als haar groote veelkleurigheid geschikt zijn voor snijbloem. Hoe bijzonder geschrikt de late tulpen zijn voor decoratie onzer huiskamers, zien we al direct bij het binnenkomen en zijne inzending van do firma Bos int Ovcrvecn, aangevuld met Anemonen en Lencojum, palmen en varens. De afdeeling Heemstede droogt hier dc tul- pcnofdeeling. Zij beschikte over een opper vlakte von 200 M2, die bezet is met minstens 400 vozen, gevuld met eerste klasse tulpen, waaronder vooral Darwin-tulpcn. Het volt nu bizonder op, hoe groot de ver scheidenheid in deze tulpen is roode en rose, paarse cn daaraan grenzende kleuren, tot in de donkerste. De voorwand is uit een architectonisch oog punt zeker 't mooistin 't midden een enorme spiegel, omlijst met blauwen regen, en daar vóór prachtig bindwerk. Rechts daarvan een prima inzending Cinerari's cn Gloxinia's, links een eerste klasse inzending van Dorwintulpei*. Dan volgt de rotstuin van de firma Koper. Al wat nu buiten op het terrein in de verschil lende rotstuinen groeit en bloeit, is hier bij een gebracht. Schitterende rhododendrons vor men een rijken achtergrond. En nu iets heel bizonders De bekende Fransche firma Vilmorin, An- drieuw Cic., zond een schitterende collectie voorjaarsgroenten in, zoonis Nederland die niet kon leveren om dezen tijd. Dot moeten onze huismoeders zien en ook onze groentenkweekers. Het is een aansporing voor hen. Wie zag ooit zulke prei 1 Intusschen, in onder opzicht toonen onze kweekers toch weer heel wat mans te zijn. Men zie de schitterende inzending van wintcr-L«- thyrus. Zoo ook de kasrozen uit Aerdenhout, waaronder eenige nieuwigheden. Wat een ver scheidenheid I Speciaal willen we de aandacht vestigen op de inzending Hortensia's von de firma D. Bonrdse Bzn. uit Haarlem. Dat is in Holland en ook daar buiten nog nooit vertoond. Uit een zaaisel van 3000 plan ten zijn tenslotte een2C0-tol kleurvaste exem plaren voortgekomen, zoo mooi van vorm cn kleur, óls we nog nooit zogen Deze inzending vertegenwoordigt een kapitaal, waarvan de waarde nog niet is vost te stellen. Al onze bloemisten en bloemenwinkeliera moeten dit zien. Men vergelijke hiermede de inzending van een Duitsche firma, die toch ook nog al wat beteekent, maar toch niet haalt bij hetgeen Bonrdse loot zien. Wij zeggen niet te veel, ols we beweren, dat de inzending van Baardsc de mooiste is, die op het oogenblik, woor ter wereld ook, zou kun nen worden vertoond. En zoo bevat het Hoofd gebouw op het oogenblik weer een schot van bloemen, die een lust voor de oogen zijn. Donderdagovond 21 Mei sluit de tentoonstel ling. Wie nog iets moois wil zien, moet zich' haas-ten. Het is zóó Hemelvaartsdag. r\ DE MAANDKAARTEN DER NEDER- r: LANDSCHE SPOORWEGEN. Beperkende bepalingen. Met de nieuwe dienstregeling, welke 5 Juni ingaat, zullen, wat betreft de maondknartcn, eenige beperkende bepalingen worden inge voerd die zeker de meeste forensen weer zul len noodzaken zich de duurdere trajcctkaarten aon te schaffen. Dc directie der Ned. Spoorwegen heeft na melijk bepaald, dot de maandkaortcn geldig zullen zijn in alle treinen, wier aankomsttijd non het station, tot waar de kaart geldig is, niet later zal zijn don uur voormiddag en in de treinen, wier vertrek- en aankomsttijden vallen in het tijdvak van 4 tot 7 uur 's namid dags. Dit beteekent dus, dat dc talrijke forensen in onze provincie, die op banken of kantoren werkzaam zijn, welke om negen uur aanvan gen, van de maapdkoorten geen gebruik meer kunnen maken Noor men ons vnn de zijde der spoorwegen nog mededeelde, baseert deze nieuwe maatregel zich op het principe, dat de maandkaarten ter wille van de arbeiders in het leven zijn geroepen, wont slechts zij zullen met hun trein natuurlijk vóór achten des morgens binnen zijn. Het is dan ook niet te verwachten, dat in da zomerdienstrcgéling enkele forensentreinen ver vroegd zullen worden, zóó dat zij juist voor acht uur aan zouden komen. ONTSLAG BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. Naar het Haagsche Volk meldt, is aan het lagere personeel der recherche te Den Haag een examen afgenomen om de eventueele ge schiktheid voor den opsporingsdienst bij de politie Zast te stellen. 21 Rechercheurs wer den ongeschikt geachtzij worden met ingang van Zaterdag ontslagen en bij den straatdienst ondergebracht. Onder hen zijn rechercheurs met 20-jarige practijk. Zij worden vervangen door nieuw, goeddeels jonger personeel. telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den morgen van heden. Hoogste stand 7G8.T te Stockholm. Laagste stand: 742.0 te Vestmonoer. Verwachting tot den avond van T7 Mei1 Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, aan* vankei ijk nog helder of licht bewolkt en droo£ weer. later kans <?J> onweer en koeler.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 13