Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH Pracht collectie Loopers i MAISON VAN EIEREN 5 Permanent Waving WESTSiNGEL 12-13 - TELEFOON 238 GORS KALLMANN PIANO'S STADSNIEUWS. Ziet onze étaiage Vertegenwoordiger S. DUIJKER, Dip!. Toonkunst AMERSFQORISCH DAGBLAD Asthma t i Abdij n S.H. MASSA, Havik41.Tel.292 IBZBZfii i HUMOR UIT HET BUITENLAND. Voldoen zelfs de meest strenge criticie. Steeds voorradig Piano- en Orgelhandei HAVIK 29 (Magazijn boven) AMERSFOORT AFO Advertentie Bureau Arnüerasclie Pcortwal 2a. Tel. 513 Piaatsing van -dverlenliesin alie bladen zonder prijsverhooging BR Het middel dat de benauwd heden verlicht is AKKER's sïroo' Kaarkundioen I WIJERSSTRAAT14 - TEL, 205 Amersfoort 0 11 jij" Onze Advocaat onderscheidt zich Jsaj door haar bijzonder fijnen smaak. -- Zij heeft iets geheel eigens. U kunt haar herkennen tusschen vela andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. B 11 i Tijdelijke aanbieding- HASSAN HAVANA Sigaren. 1 kist 25 stuks 1.G0 I 2 kisten 50 stuks 3.1 4 kisten 100 stuks 5.60 Bijzonder geurig. Alleen bij: H. BOKKING Zn. Langestraat 80. Koloniën. a. Doorvoering der beginselverklaring ook voor Indië. b. Bevordering der zelfstandigheid van de in- landsche volksklassen. c. Regeling van de middenstandsvoorlich tingsdiensten en erkenning der organisaties. Buitenlandsche Zaken. a. Hervorming departement van Buitenland sche Zaken met democratiseering van den di- plomatieken- en consulaircn dienst. (Volkenbond). a. Eigen semi-officieele vertegenwoordiging voor den Middenstand in alle diensten. Binncnlandschc Zaken. a. Technische herziening van de Kieswet. b. Uitbreiding der bevoegdheden van Gede puteerde Staten der provincie. Wijziging Drankwet. d. Geen plaatselijke keuze. Afschaffing zakelijke bedrijfsbelasting. f. Armenzorgverbctering in verband met werk loosheidsregeling. g. Particulier initiatief bij woningbouw voorop. HET WETSVOORSTEL VAN MEJ. WESTERMAN. Het Nut cr tegen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer met het dringend verzcek het voorstel van wet van mej. Wes terman betreffende artikel 5 der Lager Onder wijswet 1920 niet aan te nemen. Uiteengezet wordt in dit adres dat aanneming van het wetsvoorstel in kwestie de vernietiging van een zuiver democratische idee op schijndemocrati- sche gronden tengevolge zal hebben DE ZOMERTIJD. Een Koninklijk Besluit van 13 Mei bevestigt thans, dat de Zomertijd zal ingaan 5 Juni en eindigen 4 October. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TEGEN VALLENDE ZIEKTE. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van mr. J. L. Gunning had de jaarvergadering plaats der Nederland- 6che Vereeniging tegen Vallende Ziekte Kon de secretaris 1924 nog „Pén tamelijk goed jaar" noemen, de penningmeester moest wijzen op de moeilijkheid om het Amsterdam- sche ziekenhuis in 1925 zonder subsidie te ex- ploiteeren. In verband hiermede raamde hij voor het loopende jaar een tekort van ruim ƒ9000. De directie bleef in dezelfde handen. Als plaatsverv. geneesheer-directeur werd aan gesteld dr. S. P. Bakker, neuroloog. Getrouw aan het principe der vereeniging om het zieken huis te beschouwen als terrein van onderzoek en studie voegde dr. J. J. H. M. Klessens, ge neesheer-directeur, een verhandeling non het jaarverslag toe over „De intoxicatiic-theorie der epilepsie". Het aantal patiënten was in 1924 geringer dan in het voorafgaande jaar, verpleegd werden 150 patiënten. Als genezen werden ontslagen 30 patiënten, veel verbeterd 59, niet hersteld 8, overleden 2, terwijl met een aantal patiënten de verpleging werd voortgezet. Het verslag ein digde met den wensch, dat belangstelling zou worden gewekt voor „een inrichting als deze, die eenig in haar soort is." De periodiek aftredende bestuursleden, dr. C. T. van Valkenburg en jhr. F. J. E. van Lennep werden herkozen. De raad van bestuur werd met twee leden uitgebreid, n.l. door de verkie zing van de heeren G. Havelaar te Rotterdam en C. F. Bierens de Haan te Bloemendoal. DE BRABANTSCHE ELECTRICITEITS- KWEST1E. Ontevredenheid over dc P. N. E. M. In een te 's Hertogenbosch gehouden verga dering van de afdeeling Noord-Brabant der Vereeniging van Nederlondsche Gemeenten was men zeer ontstemd over de wijze van behande ling door de P. N. E. M. inzake de bekende electriciteitskwestie. Burgemeester Van Sonsbeek, uit Breda, voor zitter der electriciteitscommissie, deed over de gesties der commissie uitvoerig mcdedeeling. De vergadering besloot unaniem de electri citeitscommissie te doen voortbestaan, vooral in het belang der kleinere gemeenten. Het concept-contract van den minister zal met al de daaraan verbonden bezwaren in af zonderlijke vergadering der afdeeling worden behandeld. De electriciteitscommissie zal op door het bestuur nieuw aan te geven basis haar werk blijven voortzetten, in vertrouwen op betere behandeling. GOED WONEN. Wij ontvingen het jaarverslag der Woning- bouwvcrecniging „Goed Wonen", waaraan wij het volgende ontleencn: „Goed Wonen T" (147 woningen in exploitatie). De totaalkostcn von dezen bouw zijn thans vastgesteld en bedragen 877.908.92W aan bouwkosten en 106.139.98 H aan kosten ter reinen, of in totaal 984.048.91. Bij dit be drag is inbegrepen een bedrag ad 25.026.10 aan renteverlies tijdens den bouw. Toegestaan was een bouwvoorschot van 882.320 cn een grondvoorschot van 132.185 of in totaal 1.014.505, verminderd met 10.000 grondkapitaal verstrekt door do Nederlandsche Spoorwegen of 1.004.505, zoodat een bedrag van 20.456.09 van het toe gestane voorschot niet behoefde te worden aan gewend. Genoemde bedragen vereischcn nog dc goedkeuring van het Departement van Arbeid, zoodat zij nog niet als vaststaande kunnen wor den aangenomen. 3 Juli 1924 vond de overdracht der wegen aan de gemeente plaats, zooals was bepaald in de koopacte bij aankoop van het geheele ter rein. Bij deze overdracht werd tegelijkertijd 35 M3. terrein overgedragen, toebehoorendc aan den heer Noack, hetgeen genoemde heer had. afgestaan ter verbreeding van de Aster straat, alsmede twee strooken grond, gelegen aan beide zijden van dc Rcsednstraat, toebe- hoorende aan onze Vereeniging, ter verbrecding an de Resedastroat daar ter plaotse. De clectrischc schellen zullen vervangen wor den door trekbellen, terwijl het buitenschilder- •erk nogal onderhoud vereischte. De bewoning is over 't algemeen goed te noemen. „Goed Wonen 2" (40 woningen in exploitatie). De algeheele oplevering vond eerst plaats 30 Sept. 1924. Zonder toepassing der in het be stek vastgelegde boetebepalingen zouden zeer zeker de huurprijzen der woningen hooger móe ten worden gesteld ad 5.35 per week, zoodot door den aannemer een boete moest worden betaald van 1326. De lange duur van dit werk en dc groote moeilijkheden-die hier te overwinnen zijn ge weest, zijn dan ook oorzaak dot wij aan den wensch, door bijna alle bewoners geuit, om tegelstraatjes voor de voordeuren der woningen te leggen, niet hebben kunnen voldoen. Waar het inderdaad een noodzakelijkheid is, dat zulk gebeurd, hopen wij in dit jaar aan dezen wensch te kunnen voldoen. Belangrijk onderhoudswerk vond gedurende het jaar 1924 niet plaats, behoudens een voor ziening in de dakbedekking der schuurtjes, welke bedekking op verschillende plaatsen niet bleek te voldoen. Ook hier is dc bewoning goed te noemen. „Goed Wonen 3" (105 woningen in exploitatie). Deze bouw is thans voor de eerste maal op geleverd cn wel het eerste gedeelte op 1 Octo ber en het tweede gedeelte op 1 November, zóodat verwacht kan worden dat op 1 Maart 1925 de aannemer van al zijn verplichtingen is ontheven. De bouw had voor de eerste maal moeten zijn opgeleverd in den aanvang van Augustus, zoodat het eerste gedeelte der woningen twee maanden, het tweede gedeelte drie maanden te laat gereed is. Reeds in ons vorig verslag spraken wij de verwachting uit, dat de bouw vermoedelijk drie maanden te laat gereed zou komen, in verband met de in dat verslag ge memoreerde moeilijkheden en den vrij stren gen winter 1923/24. Eenige verbetering is dus in den loop van het werk wel ingetreden, doch niet zoodanige, dat het werk cenigszins op tijd gereed was. Toch zal dit te laat gereed komen geen overschrijding ven het toegestane crediet tot gevolg hebben. Voor dezen bouw was toegestaan een bouw voorschot van 267.740 en een grondvoor schot van 58.460, dus in totaal 326.200. Uitgezonderd de post „renteverlies" is voor den bouw noodig gebleken in totaal 318-180.23. Waar de post „renteverlies" nog geen 8000 zal bedragen, zal ongeveer eenige honderden guldens beneden het crediet gébleven kunnen worden, zoodat de huurprijs der woningen kon worden vastgesteld op 4.50 per week. Wat hier tót stand is gekomen op het gebied van woningbouw, kon iederen toets der critiek doorstaan. Tot in de kleinste onderdeden is de bouw ol ..Goed Wonen 4" (155 woningen in aanbouw). fn ons vorig verslag vermeldden wij reeds hetgeen mét dit plan geschied was tot 1 April 1924, waaruit den leden zal zijn gebleken dat tot dien datum alles een vrij gunstig verloop had. Onze besprekingen en voorbereidingen op dit plan betrekking hebbend, vingen aan in December 1923; 1 April 1924 had het reeds alle instanties op een na doorloopen en was het goedgekeurd door den Raad der gemeente. Slechts dc goedkeuring van Ged. Stoten van Utrecht werd nog vercischt cn wij zouden de aanbesteding kunnen vaststellen. Waar de wo ningnood in onze gemeente nog groot was en er bovendien een groote behoefte aan werk be stond, twijfelden wij cr niet aan of deze goed keuring zou niet lang op zich loten wachten. Onze verwachtingen kwamen evenwel verkeerd uit. Toen de maand April enkele weken oud was, bleek ons reeds, nadat wij ter bevoegder plaotse hadden geïnformeerd, dat Ged. Stoten ernstige bezworen zouden maken tegen den bouw dezer woningen, waarbij dit College uitging van de meening, dat de woningnood in onze gemeente niet meer zoo nijpend was en het bovendien bezwaar had tegen nog meerderen financieelen bijstand door de gemeente, ten behoeve van den Volkswoningbouw. Maar bovendien bereikte ons het bericht, dat het Departement van Ar beid zijn in het begin van December 1923 gedane schriftelijke toezegging tot een bijdrage in het exploitatie-tekort, bedragende 7 Vj had ingetrokken en niet bereid was eenigerlei bij drage te verstrekken. Hiermede viel de geheele financieele opzet van ons plan in duigen. En tenslotte ontvingen wij half April 1924 de mc dedeeling van de R. V. B., dat het genomen raadsbesluit niet voldeed aan de eischen, die de R. V. B. hieraan moest stellen. De spaak was in het wiel gestoken; dc stilstand trad in. Na zeer uitvoerige onderhandelingen kwam eindelijk in October de goedkeuring van Ged, Staten, voor een plan echter, dat financieel be langrijk afweek van het in den Road van T April goedgekeurde. Het plan werd geheel om gewerkt en 2 Dec. door den Raad goedgekeurd cn 15 Dec. door Ged. Staten. Op 21 Jan. '25 had de aanbesteding plaats en de bouw gegund aan den heer G. C. Blan ken. „Goed Wonen 5" (81 woningen in voorbereiding). In ons versing over 1921 schreven wij, dat wij in Juli van dat jaar pogingen hadden aan gewend, om grond van de Nederlandsche Spoorwegen tegen kostprijs of in erfpacht te verkrijgen. Deze pogingen schenen aanvankelijk te zullen slager», doch in September van dat jaar ontvingen wij bericht van de directie der N. S., dat deze grond niet voor den bouw van woningen kon worden afgestaan. Wij besloten onze mededeclingen in ons verslag aldus: „Wij zullen zeer zeker ter zijner tijd op een en ander terugkomen." In verband met den nog steeds hoogen grond prijs, die onze Vereeniging voor den gemeente grond moest betalen, achtten wij in Decem ber 1923 dien tijd gekomen met het oog op een nieuw door ons ter hand te nemen plan. 20 December 1923 vond de eerste bespreking plaats met den heer chef der afd. Woningbe- heer der N. S., waarin wij zijne medewerking verzochten om te komen tot aankoop van een strook grond gelegen onmiddellijk langs den Soesterweg, op welken grond 70 a 80 wonin gen zouden kunnen worden gebouwd. Op dit verzoek, daarna schriftelijk toegelicht, ontvin gen wij 18 Maart 1924 mededecling, dat de di rectie in beginsel bereid was tot afstand van een gedeelte grond, mits de bewoners der nood woningen van de N. S. een voorkeursrecht zou den verkrijgen tot het huren der door ons te stichten woningen. Na bespreking met den wethouder van Open bare Werken der gemeente, verkregen wij van die zijde toezegging tot medewerking, indien door ons t. z. t. een bijdrage in het exploitatie tekort der te stichten woningen zou worden ver zocht. Dit bouwplan zal zeer waarschijnlijk tot uit voering komen, hoewel nog lang niet alle moei lijkheden zijn overwonnen. groote voordeden van dit plan dienen wel c vermeld tc worden, n.l.: de door de N. S. gestichte noodwoningen verdwijnen; 2. de op het terrein staande krotwoningen worden afgebroken; 5. de Soesterweg zal d. t. p. een belangrijk beter aanzien krijgen, terwijl het spoorwegter rein behoorlijk zol worden afgesloten; 4. voor de door ons te stichten woningen zol Rijks- noch Gemeentebijdrage noodig zijn. Leden. Het aantal leden was op 1 Januari 1924 396 en na bij- en afschrijvingen op 31 December 1924 gestegen tot 454. Bijgeschreven werden 164 en afgeschreven 126 lederv. Bestuur. De samenstelling van het bestuur onderging geen wijziging en was het geheele jaar als volgt: J. van Doorn, voorzitter; B. H. Struik, 2a voorzitter; H. G. Huslage, le secretaris; D. Plckkenpol, 2e secretaris, en D. Uitzinger Jr., penningmeester. De heer D. Plekkenpol, die dit jaar periodiek moest aftreden, werd in de d.d. 30 Mei 1924 gehouden jaarvergadering met olgemeene stem men opnieuw gekozen. Commissarissen. Dit college, waarin in den aanvang van 1924 een vacature bestond, werd in de ledenvergade ring d.d. 22 Februari 1924 aangevuld met den heer Ir. W. A. C. Dwars. Overigens onderging de samenstelling geen wijziging en is deze dus als volgt: Ir. G. J. de Vos van Neder veen Capelle, Ir. W. J. Niermeijer en Ir. W. A. C. Dwars. Eerstgenoemde, die dit jaar periodiek moest aftreden, werd in de d.d. 30 Mei 1924 gehou den jaarvergadering met algemeene stemmen opnieuw herkozen. Aan 't slot van het verslag wordt een speciaal woord gericht tot den vertrokken directeur van het Bouw- cn Woningtoezicht, den heer J. Schulte Nordholt, op wien in alles, waarin het bestuur steun behoefde, kon worden gerekend en die het nimmer aan medewerking heeft doen ontbreken *V r -5; Buitengewoon aardig weeuwtjel Dus je beet Jan? Al dei mannen die ik trouwde, heetten Jan. Typisch hè? (Humorist/ Bus-conducteur: Nou, vooruit meDeer. moet n er In of er alt? Jolige zie): Goeie hemel, k-k-kan jij je d-d-dat ook al niet herinneren? - (Passing Show) Dotter, bijziende, verwart z'n stethoscoop mei de radio telefoon. (Judgi| Oudetwetsche bootsman (een motorschip praaiend) „Schip ahoj" (met diepe minachting) ..Als )e )e eige tonminste een schip (roemt.''(Humorist) Hötel-kennis: Tusscheu ons gezegd: m'n man Is eigenrrj*- lid van den raad van Lutlegast. maar we celzen incognito, ziet u, j IHuror^i)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6