AMRSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" zfn.gigM.i«2s 23e Jaargang No. 269 DERDE BLAD. KOLONIËN. Mode. Hst is heel moeilijk om u nu over zomer- modes te vertellen wij hebben nog niet eens ]<jnte -gehad Het idee a'leen van dunne stofjes, tulle, mousseline, crêpes, zijde-variaties, e. d. bezorgen mij al een bibberkoorts I Hoewel het Mei is, nu ik dit voor u schrijf, loop ik nog trouw met mijn winterhoeden en trek ik met inrig welbehagen dagelijks mijn bontjas aan I A les star.t op zijn kop I Wij hebben nu den zomertijd, maar wij megen hem niet gebruiken en daarom blijft zeker ook de zomar zelf weg en stoken we maar door. Enfin 't kan met c-en dag verkeeren, en wie weet of u, wanneer deze brief u onder de oogsn komt, niet zit te puffert van de warmte I Ik hoop het I Warmte, zonneschijn en zomer die woorden roepen visioenen van helle, vroo- lijke kleuren op I En meteen bedenk ik mij, dot kleuren voor Hollandsche vrouwen haar „fort" niet zijn. Jammer, want kleuren brengen overal leven en vroolijkhcid aan. Neem een donker gemeu belde kamer, zoo'n grauw-vaal-grijs neutraal intérieur, zet er één vaas met rose rozen bij en plotseling verandert het uiterlijk van het gan- sch'e vertrek I Net zoo gaat het enze kJeedinggeef een vrouw een egaal grijs of bruin kostuum een rood, lila of blauw hoedje van een warme, goed geprononceerde lint en de gansche ver schijning wordt er door opgefleurd, krijgt iets liefs en levendigs. Wij, Hollanders, zijn over het algemeen al tijd te somber gekleed. De feestkleeding der boerinnen, de kostuums uit Zee'and, Marken en Volendam bijv. zijn geen van alle kleur rijk. O zeker, de witte kappen staan vioolijk, en de bloedkoralen snoeien met het gouden slot kunnen aardig oplichten in den zonne schijn, maar aan het kostuum ze'f is behalve bij het blousje cn den omslagdoek niet veel kleur te bekennen. Juist omdat de Hollandsche vrouw blond is, kan zij zooveel bereiken met kleuren Denk eens even hoe goed b'auw en rose haar staat, in de zachte pasteltinten Dat ver hoogt het goudblonde van haar haar en hei blanke van haar teint I En toch zien wij haast alleen kleine meisjes in die kleuren wandelen, cn tooit de volv/osscn vrouw zich graag met zwart. «Zwart flatteert natuurlijk ook bijzondei en het maakt slank dat zegt alles in den te- genwoordrgen tijd, maar u moet dan toch vooi al niet vergeten om ergens een kleurtje aan to brengenhetzij, dat u een cis stecnvocde knoopjes langs de s'uiting zet, of een smalle bies of dat u een klein zakdoekje op heup hoogte uit een gleuf in uw rok .te voorschijn laat komen. Ook kan het alleraardigst staan om bij een zwarte japon een tomatenrood hoed je te dragen. Dat geeft bovendien wat kleur in uw gezicht. Het is een grappig verschijnsel, dat de mees te vrouwen uren besteden aan haar toilet en ei bij het dragen niet aan denken hoeveel invloed een kleur op een stemming heeft I U heeft het toch allen wel eens beleefd, dat u in een brom- bui was, waarin u alles „zwart" zag, en dat ec dan opeens een kleurig aangekleed meiske bin nenkwam en uw stemming reeds door haar ver schijning alleen omsloeg Welnu op dezelfde wijze kunt u zelf uw „brombui verbeteren I Als u u heel vroolijk en opgewekt gevoelt, trekt u een lichte jurk of jumper aan. Doe dat nu ook eens, als u in den put zit en u zult bemerken, dat u, door uw fleurige kleeding geholpen, u zelf uit dien put omhoog werkt I Maar al te dikwijls zijn vrouwen, die overdag hard werken, bijv. op kantoor, geneigd, om, als zij thuis komen, op een stoel neer te vallen en daarin te blijven hangen en gapen tot het mo ment van aan-tofel-gaan. Het Is veel gezondei en (beleefder tegenover uw huisgenooten I) als u eerst dicect oven naor uw slaapkamer gaat, u daar waf opfrischt, uw haar over opmaakt en een vroötijke jurk of schoonen jumper aan doet. Don komt u veel meer uitgerust beneden en ziet u er heel wat gezelliger uit I Het is een verkeerde gewoonte om u alleen „netjes te maken" als u uitgaat of bezoek bij u verwacht. Waarom zou u ook niet voor uw eigen huisgenooten de goede vormen in acht nemen en voor u zelf, indien u alleen woont, eVenzeer. U maakt er uw interieur behaaglijke! door, als u er aardig uitziet. Welke kleuren moeten wij nu dcagen U moet daarbij rekening houden met de kleui van uw haar en die van uw oogen. Het ge beurt heel dikwijls, dat een blond meisje bij een zwartharige vriendin een toiletje ziet, dot de laatste bijzonder flatteert. De blonde wil ei dadelijk net zoo een hebben en dan blijkt, dat zij er niet het minste succes mee heeft. Zoo zal een warme, bruine tint een vrouw mei een wat gelig gezichte heel goed staan, maar als een meisje met rose „appelwangetjes" haar draagt, ziet ze er leelijk mee uit. Vrouwen met kastanjebruin haar kunnen alle tinten van het faal-groen dragen hebben zij bovendien groengrijze oogen, dan (staat een zocht appelgroen haar het best. Ook licht paars en diep blauw zal haar dikwijls flatteercn. De gewone brunette mag bijna iedere kleui dragenroestbruin, rood, blauw, rose 't staat alles even goed, als zij ten minste zelf niet M te veel kleur heeft. Zij zal verder ver standig doen geen citroengeel of grijs te kiezen, De vrouw met het peper-en-zoutkleurig hom en de wat bleeke wangen moet zich vooral geen grijze of vaalbruine toilletten aanschaffen. Daardoor komt haar bleekheid n.l. nog meer uit en zij geven bovendien aan de huid een grijzen weerschijn. Marineblauw en mooi beu- kebruin zijn voor overdag hoar voocdeeligste kleuren en 's avonds kan zij gerust een wat °P" vallender tint gebruiken, bijv. vlamrood of ko ningsblauw. Wanneer u stof kiest voor een avondtoilet, moet u er altijd om denken, dat de kle.uren er bij kunstlicht een poor tonen lichter uitzien dan overdag. Voor tennis- of andere sport-kleeren is ben- gaTinc een zeer gewilde stof. Daarnaast zijden tricot of katoenen rips. Piqué stoot wel heel aardig cn frisch, maar het krimpt zoo sterk, wat ecg onvoordeeüg is. Gigolo, een katoen crêpe) cn ccn dun spons-stofje zijn zeer geschikt voor wandel- jurken of voor 's zomers aan het strand. Het zijn goedkoope materialen. Bovendien zijn zo proctisch in het gebruik, daar ze veel ge,wassen kunnen worden en men ze niet behoeft to strij ken. Wel moet u goed opletten, dat u uw jurk niet in de lengte, mour in de breedte te drogen hangtwant ook gigolo wil wol eens krimpen. U kunt het echter heel gemakkelijk weer op rekken, ook al is het al droog. Let goed op, dat u gelijk rektanders verandert de coupe van uw japon, en wees voorzichtig, dot de stof niet scheurt. Viyella is heel geschikt om achter de hand te hebben voor de koudere sportdagen en kan ook goed gewasscben worden. Oost-Indië. DE EERE-PROMOTIE VAN Ir. J. W. IJZERMAN. De correspondent tc Bandoeng schrijft aan de Tel. o.m.: Dch 7den April jl. had in de aula der Technische Hoogeschool te Bandoeng de officieele promotie plaats van Ir. J. W. IJzer man tot doctor honoris causa in de Techni sche Wetenschap. De plechtigheid had plaats op een open bare vergadering der Faculteit; zij werd bij gewoond behalve door den directeur van Onderwijs en de curatoren der Bandoeng- sche Hoogeschool, ook door vertegenwoor digers der curatoren en faculteit der Bata- viasche rechtshoogeschool, tal van S. S. autoriteiten en genie-officieren en vele belangstellenden uit technische en weten schappelijke kringen. De voorzitter der faculteit. Prof. Klop per, wéés er in een korte inleiding op, dat hier voor het eerst gebruik werd gemaakt van het door de Ilooger-Onderwijsordonnan- tio verleende promotie-recht. Vervolgens werd, terwijl alle leden der faculteit zich met de tferet hadden gedekt, de promotie- formule uitgesproken: Overeenkomstig het besluit der Faculteit van Technische Wetenschap verklaar ik bij dezen Jan Willem IJzerman te bevorderen tot doctor in de Technische Wetenschap cn hem tc verlcenen alle rechten en voorrech ten, welke door wet en gewoonte daaraan zijn verbonden. Deze promotie geschiedt honoris caüsa. op grond der zeer uitstekende verdiensten van Ir. IJzerman: als ingenieur hij dep aanleg der Staats spoorwegen op Java en ter Westkust van Sumatra; als bevorderaar der kennis van de archi tectuur-monumenten in Midden-Java; als voorzitter van den Raad van Beheer van het Koninklijk Instituut voor hoogcr technisch onderwijs in Ned.-Indië, door wiens geestkracht de stichting der Tech nische Hoogeschool te Bandoeng een feit werd en wiens hooge en ruime opvatting hare eerste ontwikkeling heeft bevorderd. Hierna ging de promotor over tot het schetsen van IJzerman's werk; waarbij door teekenende details een beeld van zijn krachtige persoonlijkheid werd gevormd. 125 M.G. RADIUM VOOR HET NED.- INDISCH KANKERINSTITUUT. Den 5den April had; naar „D^ Loc." ver neemt, in de Senaatskamer der Technische Hoogeschool te Bandoeng de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats van de vereeni- ging het Nederlandsch-Indisch Kanker-insti tuut, voorafgegaan door een hoofdbestuursver gadering. In deze beide vergaderingen werd bespreken en vastgesteld een reorganisatie van het werk plan der vereeniging. Het daarvoor opgestelde schema omvat de volgende rubrieken verza meling van statistische gegevenslaborato rium-onderzoek klinische waarneming en be handeling propaganda. Tot het verkrijgen van zooveel mogelijk materiaal en zoo nauwkeurig mogelijke ge gevens zal een beroep gedaan worden op de medewerking van allen, die hiervoor in aan merking komen, in de eerste plaats dus van ziekeninrichtingen en geneesheeren in Ned.- Indië. De heer K. A. R. Bosscha deed staande de vergadering de zeer toegejuichte mededceling, dat hij, ter bevordering van het stroven van het Kanker-instituut cn ter vermeerdering van de in Indië aanwezige klinische hulpmiddelen in den strijd tegen den kanker besloten heeft, een hoeveelheid van T25 milligram radium, die reeds in Europa besteld is, ter beschikking te stellen voor de behandeling van knnkerlijders voorloopig is het zijn bedoeling, hiervan bet grootste gedeelte in bruikleen "te geven aan het militair hospitaal te Tjimahi (100), een kleiner gedeelte aan de C.B.Z. te Soerobaja (25 gram). Tot toetreding tot het hoofdbestuur van het Kanker-instituut zullen nog eeaige vooraan staande personen worden uitgenoodigdhet dngclijksch bestuur bestaat' thans uit de hee- ren K. A. R. Bosscha, voorzitter prof. H. M. Neeb, onder-voorzitterW. F. Zuur, penning- meest?! dr. H. C. Nautadr. A J. F. Ouden- cdal dr. W. J. Roos van den Berg, secretaris. Aan den afgetreden secretaris-penningmees- ter, prof. J. Klopper, werd dank gebracht voor het vele en goede werk, door hem ten behoeve van het Kanker-instituut verricht. EEN MERKWAARDIG AVONTUUR IN DE INDISCHE WATEREN. Een even merkwaardig als gevaarlijk avon tuur in de Indische wateren, waarvan een land- genoote, mejuffrouw C.B., de onvrijwillige hel din is, heeft een boven verwachting gunstigen afloop gehad. Naar zij aan een correspondent van de Straits Times den morgen na haar red ding meedeelde, was mej. B., die in dienst der Ned.-Indische regeering is, uit Singapore met de „Insulinde" naar Batavia vertrokken. Om een laatsten blik op de lichten van Singapore te werpen leunde zij vóór het naor bed gaon nog even uit de patrijspoort, toen zij door een plotselinge beweging van het schip buiten boord werd geslingerd; en vóór zij in staat was om hulp te roepen, was het schip, aan boord waarvan niemand iets van het ongeval bemerkt had, buiten haar bereik. De zee was gelukkig kalm, doch er stond een sterke stroom, waarin zij zich drijvende hield, tot zij na drie volle uren eindelijk een Sompa met drie Chincc- sche visschers bespeurde en er in slaagde hun aandacht te trekken. De Chineczen kwamen hoar te hulp cn volkomen uitgeput werd zij in de Sampa opgenomen. De visschers be handelden haar vriendelijk en kookten wat rijst voor haar, doch in haar dunne onder- kleeding moest zij nog gedurende zeven uur de beproeving doorstuan van de felle zon, waartegen de Sampa geen enkele bescher ming bood. Toen zij echter 's avonds om 7 \iur in Sin gapore aan wal stapte, had zij van haar avon tuur geen andere nadeelige gevolgen don een door de scherpe zon verbrande huid, en den avond daarna heeft zij hoor zoo plotseling afgebroken reis voortgezet. Hoewel de zee in de buurt van Singapore gevaarlijk wordt gemaakt door een groot aantal haaien, heeft zij al dien tijd dat zij in het water was geen dezer ondieren gezien. Haar eenige ontmoe ting van minder aangenomen oord was met een zeekrab, die haar een lichten beet aan het been toebracht. De goede afloop van het avontuur is nog te merkwaardiger, daar mej. B. eerst verleden ZQmer in Holland had leeren zwemmen. LIJK IN EEN KRATER. In den krater van de Tangkoeban Prohoe is het lijk van een dertigjarigen Europeaan ge vonden, op dezelfde plaats, waar vroeger drie jongens omgekomen zijn. De duisternis heeft belet, het lijk te bergen. WATERLEIDING TE LEERDAM. Herdenking ven het 25-jarig' bcstaon. Heden herdenkt de Waterleidingmaatschap pij te Leiden haor 25-jarig bestaan. Ter gele genheid hiervan wordt aangeboden een tegel tableau als gevelsteen van Graniver (steen glos) een product van de glasfabriek „Leer dam", met opschrift 1900—1925, aangeboden door het gemeentebestuur van Leerdam. Het geheel geeft een symbolische voorstel ling van de werkzaamheid der Waterleiding- Maatschappij, die het gezuiverde water ver spreidt door de gemeente. Deze Maatschappij wordt hier verbeeld door de linksche figuur, achter wie de waterfontein uit het aordeduister opspuit en die uit hoor kruik het gulden water schenkt in de schaal van de rechtsche, lager geplaatste figuur, wel ke de gemeente voorstelt Het levengevende van het water, dat immers voor olke huishouding en elk bedrijf onmis baar is, terwijl het alle vcgetalatic moet door drenken, om daaraan kleur en frischheid te geven, is uitgedrukt in de felle, bloeiende kleuren van de gemeente-figuur met haar ach tergrond. Het geheel is ontworpen door den sierkun stenaar A. D. Copier, Leerdam. Afmeting 1.83 M. X 1.35 M. STRAATNAMEN. Een politiek succes. Het sociaal-democratisch raadslid Ter Laan te Rotterdam had onlangs in den gemeente raad bezwaac gemaakt tegen eenige nieuwe straatbenamingen, waarin hij een militaristische strekking zag. Burgemeesters en wethouders hebben den raad thans met gepasten ernst,, „ge let op de ter zake ingewonnen ambtsberichten"' voorgesteld, dien straten andere namen te ge ven en de Harnasstraat te herdoopen in Klos- straat, de Kurasstraat in Kegelstraat, de Vizier- straat in Wicf.erstraat, en de Lansstreat in Ko- kerstraat. FUSIE TUSSCHEN ORGANISATIES VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Nog steeds onderhandelingen. Aan het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond en den Loc. Bond is door den Algcmec- nen Bond dd. 13 dezer een schrijven gezon den, waarin wordt verzocht maatregelen te wil len nemen, opdat ree<fe onmiddellijk na afloop van het Congres van den Neutralen Bond ge meenschappelijk kan worden opgetreden cn eene vergadering van het Voorloopig Hoofd bestuur van. den door fusie gevormden Bond nog op 13 Juni c.k. des avonds kon plaats heb ben- DE WERKVERSCHAFFING TE SLEEN. Zaterdag as. stilzetting. De, arbeiders bij de werkverschaffing von de gemeente Sleen zullen a.s. Zaterdag het werk moeten neerleggen. De oorzaak hiervan is, dot de begrooting der gemeente Sleen tot nu toe nog niet door Ged. Steten is goedgekeurd Ged. Staten hadden de gemeente slechts toe gestaan de helft van de uitgaven te besteden Aangezien dit geld nu op is, zal de 'gemeente niets meer aan de arbeiders kunnen verschaffen cn zal het werk moeten worden stilgezet. DE ROTTERDAMSCHE BEROOVINGEN. „Nijmecgsche Jansje" veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 25-iorigc Jansje L., bijgenaamd „Nijmeegsche Jansje", die op 13 October medeplichtig was geweest aan de be- rooving van 020, ten nadeele van een assu radeur, met wien zij zicK naar een huls aan de Dclftschevaart had begeven. Zooals men zich herinnert wist zij uit het Huis von Bewaring te ontsnappen. Later werd zij te Haarlem aangehouden. De rechtbank veroordeelde haar thans tot éón jaar gevangenisstraf. Het O. M. had cón jaar en zes maanden ge- eischt. DOOD DOOR SCHULD. Het outo-ongcluk tc Bluricum, Voor de buitengewone kamer der rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan de 42- jarige chauffeur A. K., beschuldigd van dood door schuld. Volgens de tenlastelegging heeft hij op of omstreeks 2 September te Blaricum op de Prins Hendriklaan als een bestuurder van een auto mobiel daarmee grovelijk onvoorzichtig cn na latig gereden. Von den kant toch van Blaricum naderde hij het gevoarlijke knooppunt Prins Hendrikloan bocht van het Oranje Nassau- plein, door welke bocht het verkeer uit de Koningin Emmalaan en Koningin Wifhelmina- laan naar de Prins Hendriklaon (richting Blari cum) in scherpe niet een geheel vrij uitzicht biedende bocht uitmondde op de Prins Hendrik- laan met roekeloos groote snelheid van om streeks 50 K.M. per uur. Op datzelfde oogen- blik naderde von de Koningin Emmalonn een automobiel, bestuur door J. L. de Greeff, die uit de bocht, de Prins Hendrikloan en de voor hem rechts gelegen weghelft opreed. Bckl. heeft toen volgens de dagvaarding roe keloos en onoordeelkundig niet naar rechts, maar naar links uitgehaald, bleef naor links uithalen en minderde niet tijdig vaart, noch bracht hij zijn wagen tot stilstond, hoewel hij toch de automobiel, bestuurd door De Greeff aan zijn rechterhand had. Bekl, is door deze handeling met zijn auto in botsing gekomen met de automobiel bestuurd door De Greeff. Hierdoor bekwam De Greef zwaar lichamelijk letseldefecten en breuken von den schedel, talrijke hersenbloedingen, een bloeduitstorting in de linkerborstholte, een gebroken rib cn bloe dingen in enkele inwendige organen. De Greeff is weldra aan de bekomen verwondingen over leden. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor eisch- te het O. M. 4 maanden. De verdediger was nvr. De Grovere, die vrij spraak bepleitte. KINDERMOORD. Een woanzinsdood De 25-jorige opperman F. de W. te Gronin gen, wiens vrouw kort geleden overleden is cn hem een kind van een paar maanden had nage laten, heeft naar men zegt in een vlaag van waanzin dat kind onder dekens doen stikken. Tevorwen was het kindje te Dorkwerd uitbe steed, maar men had het don vader terugge stuurd,» omdat hij het kostgeld niet betaalde. Twee vrienden, wien hij zijn misdaad had ver teld, hadden de politie cr mee in kennis gesteld. DE MOORD OP DEN MAKELAAR Bl'SCH. Dc instructie zul binnenkort worden gesloten. Het Hbld. verneemt, dat binnenkort de in structie tegen M. Muijlwijk, verdacht van den moord cp den makelaar Busch gepleegd, en bcroovhg van het slachtoffer, zal worden ge sleten Er is neg geruimen tijd gezocht nnnr het goud n horloge met gouden kast en slagwerk, dr:t eveneens aan makelaar Busch moet zijn ontroofd en aanvankelijk in de Bonk van Lee ning was beleend, doch van de verschillende horloges, door de recherche opgespoord, heeft niemand van de kennissen van het slachtoffer cr een herkend als speciaal dat, aan B. te hebben behoord. De verdachte is bij zijn bekentenis, eerst aan den predikant Le Roy, daarna aan den rechter van instructie gedaan, geblevenhij zou den heer Busch niet naar den Overtoom hebben gelokt, en had ook het doel niet, hem te dooden, noch om B. te berooven; doch over zaken sprekende is een woordenwisseling ont staan, waarbij, volgens zijn uiteenzetting B. in eenzakte, toen M. hem bedreigde, en de levens geesten van den makelaar toen plotseling •waren geweken. Hij heeft den man daarop de portefeuille ontnomen, waarin volgens M., een bedrag van ruim 7000 moet hebben gezeten. De justitie, deze verklaring niet voetstoots aannemende, heeft de laatste maanden door de recherche het onderzoek doen voortzetten. Thans wordt nog gezocht naar een getuige, die met Muijlwijk jarenlang in zaken-relatie stond. Het ligt in de bedoeling binnen enkele maan den het strafgeding door de rechtbank te doen behandelen PETROL^UM-TANKWAGEN OMGESLAGEN. 5000 L. verloren. Op het terrein Van de „American Petroleum Cy." aan den Sluisjesdijk te Rotterdam reed naar het station Feijenoord een z.g. petroleum- tank-trcin, bestaande uit een groot aantal tank wagens. Ter hoogte van de Doklaan haalden eenige jongens een wissel om, met het gevolg, dat de dertiende wogen van den trein, die daar juist passeerde, derailleerde en omsloeg. Daar de trein zeer lang"20®™ reed, bleef het ongeval hierbij beperkt. De inhoud van den wagen, ongeveer 5000 liter, ging grootendeels verlo ren. De schade is vrij aanzienlijk. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door e^n trein gegrepen. De bestuurder cn zijn zoontje ern stig gewond. Aan den onbewoakten overweg achter het Apeldoornsche bosch bij wachtpost 89 had gistermiddag een ernstig auto-ongeval plaats. De wagenbestuurder F. Stelling had een auto van den heer Rijken van de Ericastichting op sleeptouw cn reed daarmede in de richting Apeldoorn. Hoewel het uitzicht daar geheel vrij is, schijnt hij den naderenden trein, die om 5.30 van Zutfen r.aar Apeldoorn vertrekt, niet opgemerkt te hebben. De auto werd door den in volle vaart zijnden trein gegrepen en totaal vernield. De kap werd terzijde geworpen, ter wijl het onderstel met bestuurder nog 300 M. door de machine werd meegesleurd eer dat de trein tot stilstand werd gebracht. Ernsjig ge wond werden de bestuurder cn zijn 10-jarig zoontje opgenomen. Geneesheer en verpleeg ster vnn het gesticht „Het Apeldoornsche Bosch" waren spoedig ter plaatse en verlecni den eerste hulp, wuarna beiden naar het zie kenhuis te 'Apeldoorn vervoerd werden. Ment vreest voor beider leven. Nader seint men ons dat het zoontje is over* leden. ERNSTIGE BRAND TE VELSEN. „Tivoli" in de osch gelegd. Vannacht heeft ccn groote brand gewoed aan den Rijksstraatweg VclscroordUmuiden. Do houtopslagplantsen van dc firma Van Heij- ningen en Van Krolingen zijn totaal uitge brand. Tevens zijn twee arbeiderswoningen en de vroegere Gercf. Kerk, thans restaurant- en concertzaal Tivoli, benevens vcrscheidcno vrachtauto's en andere wegens in dc asch ge legd. Oorzaak is onbekend. VERKEERSONGEVALLEN. Onder een auto. Gistermorgen is te Zoetermcer het TO-jorig zoontje van den hoofdonderwijzer S. te Leiden, dot daar met eenige Leidsche vriendjes aan het fietsen was, op zij tegen een passecrcndcn auto gevallen en eenige minuten later overleden. Een aanrijding. Woensdagavond reed op dc Nassaukadc bij de Raampoort tc Amsterdam een vrachtauto, tengevolge van het defect ger/ikcn van de stuurinrichting, het trottoir op. Op een stoep bevonden zich drie personen, die werden aan gereden. Eén von hen, een ze ven jo rig meisje, was zeth- ernstig gewond cn verloor het bewust zijn. Zij is naor het Binnengasthuis vervoerd. Do beid,e onderen, de ouders van het kind, hadden slechts lichte verwondingen. Noor de rem-in- richting von de outo is een deskundig onder zoek ingesteld. KORTE BERICHTEN. Op zoek naor schotten. Te Ruinen is in het bijzijn von den opper- robijn uit Utrecht op lost van den officier van justitie te Assen het Israël, kerkhof opgegra ven, op zoek naar schatten, die door bij ge ruchte begTavcn logen. Er is na heel wat orbeids niets gevonden. (N. R. C.) Vrijgesproken chauffeur. De Hnngsche rechtbank heeft vrijgesproken de chauffeur M. v. d. B. uit Den Haag, be schuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Deze bekl. zou het aan zijn schuld to wijten hebben, dat hij in do Antony Duijck-, straat met een auto een 8-jorig meisje heeft aangereden, dat tengevolge van dc bekomen verwondingen is overleden. Dood door schuld. Dc rechtbank le 's-Gcnvenhagc heeft veroor deeld den chauffeur J. N. M. S„ uit Den Bosch wegens het veroorzaken van dcod door schuld, tot één maand hechtenis. Deze beklaagde heeft op 8 December 1924 op dc Koningsknde met zijn outo een 16-jarig meisje aangereden, dat ernstig werd verwond en voorts in het water van de Koningskade terecht kwam. Tengevolge vnn ccn cn ander is hdt meisje overleden. Geheime branderij. De rechtbank tc Tic] heeft iemand uit Gel- dermolsen, wegens het inrichten eener geheim© branderij, veroordeeld tot één maand gevange nisstraf. De eisch was 1000 of 6 maanden hechtenis en 3 maanden gevangenisstraf. Buldadigheid gestraft. De rechtbank te Tiel heeft twee I9-jarig© jóngens uit Ammerzoden, die bij avond een touw over den weg hadden gesponnen met het doel voetgangers te laten vallen, veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf. De eisch was tegen ieder 3 maanden gevangenisstraf. Valsche rijwielplaatjes. Gisteren betrapte dc Rotterdamsche recher che in de omgeving van de Boompjes een drie tal mannen dat daar valsche rij wiel plaatjes ver handelden. Onder hevig verzet werd het drie tal gearresteerd en naor het politicbureau over gebracht Het bleken te zijn A. K., L. v. B. en W. L. L. Bij fouilleering werden verschillende valsche plaatjes bij de lieden gevonden. Ook op straat vond men nog een pakje valsche rij- wielmerken. Later in den middag zijn nog ge arresteerd J. B. en J. M. C., verdacht van he ling in deze zaak. Het drietal bekende zich met het vervaardigen van valsche rijvyelplaatjes te hebben beziggehouden. Ten huize van v. B. vond men alle benoodigdheden voor dit bedrijf, als eenige platen aluminium en een pers. Aonstootelijkc briefkaarten. De politierechter te Zutphen heeft den boek- verkooper G. H B. te Winterswijk, wegens het in voorraad hebben ten verkoop von prent briefkaarten met voor de eerbaarheid oonstoo- telijke voorstellingen, tot 100 boete of twee maanden hechtenis veroordeeld en den 18-jori- gen koopman D. M. tc Winterswijk wegens hetzelfde feit tot 40 boete of een maand hechtenis. Soort en Wedstrijden; DE OLYMPISCHE SPELEN. De financieele opzet. Daar van verschillende zijden is gevraagd, hoe dc financieele opzet der Olympische Spe len in 1928 gedacht is, deolt het Comité Olym pische Spelen Amsterdam 1928 ons daarom trent het volgende mede: In verband met gegevens van de Olympi sche Spelen te Londen, Stockholm, Antwer pen en Parijs werd in het najaar 1924 door het Comité Olympische Spelen Amsterdam eene begrooting vastgesteld. Volgens deze bogrooting zouden de kosten ongeveer ƒ2.000.000 bedragen; met de Regee ring werd besproken een loterij te mogen or- ganiseeren welke pl.m. ƒ1.000.000 zou kun nen opbrengen, aan de Gemeente Amsterdam werd, een subsidie van, 400.000. gevra8gd.cn _i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9