Maison de Nouveauté BINNENLAND. Galons, Kanten, Tressen, Knoopen enz. RECLAMES. Van 14 regels f 2.05. elke regel meer f 0.50 Utrechtsche weg 38. Tel. 302 Alle garneeringen zooals Naaisters Fournituren. Alle mode-artikelen. vochten, thans aan zijn zijde strijden. Frank rijk is verplicht de trouwe stammen te be schermen tegen invallen van de Riffijnen. Painlevé verklaarde, zinspelend op de Woens dag door Renaudel gehouden rede, dot allo leden der regeering een even groote afschuw van den oorlog hebben als Renaudel. Ons eenig doel aldus de eerste minister is de stammen aan de Wergha te beschermen tegen rooftochten. Painlevé betoogde voorts, dat de communisten zich vergissen, als zij meenen in hun propaganda vrij te staan. if v v r kwestie der Fransch- Spaansche samenwerking. Uit een openbaar gemaakte mededeeling van Primo de Rivera blijkt, volgens een be richt uit Barcelona, dat het directorium met de Fransche regeering geen enkele afspraak heeft gemaakt, die het leger van den eenen staat zou machtigen op het gebied onder pro tectoraat van den anderen staat te operee- ren. Een voorstel van Renaudel. De Fransche socialistische afgevaardigde Renaudel heeft in de commissie voor buitcn- landsche zaken het voorstel ingediend om een parlementaire delegatie naar Marokko te zen den, om aldaar het haar toekomende parlemen taire recht van controle uit te oefenen. JAPAN. vulkaanuitbarsting: De vulkaan op het eilandje Osjima dat ge legen is voor den Westelijken uitgang van Straat-Tsoegaroe (tusschen het eiland Hakodate en het hoofdeiland van Japan) is in werking gekomen. De uitbarsting had een rotsstorting tengevolge, die een aantal woningen aan den voet van den berg vernielde. De bewoners zijn van het eiland weggevlucht. CHINA. DE BURGEROORLOG. Maarschalk Tsjang-tso-lin is uit Moekden naar Tien-tsin vertrokken en wordt spoedig te Peking verwacht. Men gelooft, dat zijn aan komst zal leiden tot veranderingen in de re geering, waarin meer van zijn aanhangers zullen worden opgenomen. Troepen van Tsjang hebben kazernes bij Peking betrokken, waarin tot voor kort troepen van den Christen-gene raal Feng-hioe-siang waren ondergebracht VEREEN1GDE STATEN. DE RIJKE AMERIKAANSCHE UNIVERSITEITEN. Londen, 28 Mei. (H. N.) Uit het ver slag van het bureau voor onderwijs der Ver. Staten blijkt dat de Harvard Universiteit de rijkste onderwijsinstelling in Amerika is. Zij beschikt over fondsen, door giften verkregen, tot een bedrog van 52 millioen, terwijl de terreinen, gebouwen enz. 22 millioen waard zijn. De rijkste staatsuniversiteit is die van Texas, welke over ruim 10 millioen fondsen beschikt. Voorts zijn er 121 universi teiten in het bezit van een kapitaal van s 1 millioen of meer. DE STRIJD TEGEN HET DARWINISME IN TENNESSEE. Overtreding der „apenwet". De heer William Jennings Bryan schijnt er nu toch heusch in te zullen slagen, aldus de N. R. C, in Óen staat Tennessee de wijzers van de klok driekwart eeuw terug te gaan zetten en voor zich zelf de duVeuze vermaardheid te gaan verdienen, die de 1- strijders van Gallileï, en. later Darwin, voor zich hadden weten te vermeesteren. Een groote jury te Dayton heeft het aange durfd prof. T. Scope in staat van beschuldiging te stellen wegens overtreding van een wet van den souvereinen staat Tennessee, welke wet verbiedt binnen de jurisdictie van den staat on derwijs te geven in de afstammingsleer en de daarop gebaseerde natuurfilosofie. De bedoelde wet is pas een maand of twee van kracht. De groote jury was dadelijk met haar besluit gereed, na eenige meisjes en knopen te hebben gehoord, die indertijd van Scope les hadden ge had in de Da/ton High School, dus een soort middelbare school, waaraan Scope toen als docent verbonden was. De meisjes en jongens getuigden o.m., dat Scope het in zijn lessen had gehad over apen, de ontwikkeling der soor ten, Darwin etc. Het was dus zonneklaar, dat Scope de vermaarde „apenwet" waarmee Ten nessee zich aan de spits der ware beschaving had geplaatst, had overtreden. Tot hiertoe was de zaak nog niet zóó erg; immers de malle wet was nu eenmaal gemaakt en de overheid in Tennessee heeft dus toe te zien, dat de wet gerespecteerd worde. Voor de jury den docent in staat van be schuldiging stelde, vond de rechter, die de zaak leidde, het geraden om behalve de overtreding te signaleeren ook de dwaling van Scope nog eens aan de leden der jury in te scherpen. Hij deed dat op de manier, die omstreeks het mi- den van de negentiende eeuw ook in Europa nog wel werd gevolgd, n.l. door het eerste hoofdstuk van Genesis voor te lezen en in het bijzonder aan de verzen 24 tot en met 30 re- lief te geven. Dat was voor de leden der groote jury, brave dorpsnotabelen, al lang genoeg. Er komt dus nu een strafgeding van; en het merkwaardige hierbij is, dot de groote Wil liam Jennings Bryan hierin als ambtenaar van het openbaar ministerie zal optreden- Bryan staat op hetzelfde standpunt als rechter Roul- ston. Hij komt zich met het geval bemoeien omdat hij het gezag van den Bijbel niet wil laten aantasten en omdat hij „niet verkiest, dat iemand zou beweren dat hij, Bryan, afstamt van een aap met luizen." Bryan is naar men weet tot driemaal toe de banierdrager geweest van de democra tische partij bij verkiezingen voor het presi dentschap der Unie. Hij is een politicus, jour nalist, advocaat en democratisch denkend en voelend man van een naïef, kinderlijk en gebor neerd karakter, doch toch altijd iemand, die in zijn tijd ook al door zijn verwonderlijke wel sprekendheid grooten invloed heeft gehad. Het staat te wachten, dat zijn inmenging in het proces-Scope hem een nieuwe vermaardheid zal bezorgen, die hij nooit meer zal te boven komen en die voor zijn politieke partij niet prettig en niet voordeelig zal wezen. Inmiddels zijn de juryleden te Dayton, wat betreft den materieelen kant van het geval, nog niet zoo dom geweest. In Tennessee en ook buiten den staat vatten velen de zaak op als een soort pu blieke vermakelijkheid, duizenden zullen naar Dayton stroomen om daar het spektakel mee aan te hooren. De hotelhouders maken reeds hun toebereidselen voor het proces, dat tegen 10 Juli wordt verwacht en dat publiek zal trek ken. De inwoners von Dayton overwegen zelfs het plan er een kermis aan te verbinden met kramen, draaimolens e. d. DE MIJNRAMP IN NOORD-CAROLÏNA. Alle hoop opgeheven. Gemeld wordt uit Raleigh, dot men thans geen hoop meer koestert om de 50 mijnwer kers, die ingesloten zijn bij de romp in de mijn te Sanford, te kunnen redden. EEN ONGEVAL OP EEN RIVIER. Vier personen verdronken. Uit Cornwall in Ontario wordt gemeld, dat vier personen (één man, twee vrouwen en een kind) verdronken bij het het omslaan van een boot op de St. Lawrence rivier. TREINONGEVAL. Uit Longview in Texas wordt gemeld, dat vier personen gedood en vijf gewond werden bij een ongeval met de internationale Great Northern passagierstrein, die van een steilen dijk afviel, AUSTRALIË. "'W DE OPVOLGER VAN MASSEY. Gemeld wordt uit Wellington, dat de caucus (het kiescomité) der hervormingspartij Coates, den minister van spoorwegen, gekozen heeft als premier van Nieuw-Zeeland. VERSPREBDE BER8CHTEN. HEVIGE ONWEDERS. Aan do Duitsch-Tsjechischc grens hebben hevige onweders gewoed, waardoor vele bran den ontstaan zijn. Aan de Staatscourant van gister ontlee- nen wij nog de volgende Kon. besluiten opnieuw benoemd tot burgemeester der ge meente BestJ. F. M. Dobbelaere, der ge meente Haarlem C. Maarschalk der gemeente St. Maarten A. Klerk, secretaris dier gemeen te der gemeente Rockanje mr. F. L. J. E. Rambonnetder gemeenten Westmaas en Mijnsheerenland G. J. B. ter Kuileder ge meente Brouwershaven N. A. Berkhout der gemeente Rilland-Bath P A. Schwartzder gemeente Kampen M. Fernhout; der gemeente Gennep W. C. M. J Woltersder gemeente Mesch J. H. Duysens, secretaris dier gemeen te der gemeente Nunhem mr. Th. J. H. Aquarius der gemeente Rogg'el P. L. H. Mer- tens. op verzoek eervol ontslagen met donk J. M. v. Meetelen, als burgemeester van Uithoorn benoemd tot adj. commies bij de nlgemeene rekenkamer K. v. Leeuwen, thans klerk. op verzoek eervol ontslagen de dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse W. A. A Tuyt van den Geneeskundigen Dienst dei Landmacht en is hij benoemd en aangesteld lot reserve-dirigeerend officier van gezond heid 2e klasse benoemd tot lid van den Voogdijraad Amsterdam IIjhr. A. H. P. K. van Suchte- len van de Haare, secretaris van de Vereer.i- ging „Pro Juventute" 'Amsterdam Haariem W. Korvinus, wonende te Haar lem Rotterdam IA. M. I. Determeijer-geboren Mersch te Rotterdam. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan W C. Hemerik, als lid van het hoofdbestuur voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal in den kieskring VII, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; bij oormeid hoofdstembureau benoemd: tot lid J. A. Bots, ans plaatsvervangend lid; tot plaatsvervangend lid mr. D. A. van Eek, lid van den raad der gemeente Leiden; bij het hoofdstembureau voor de verkiezing- van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in den kieskring XVI benoemd H. v. Erp, lid der Prov. Staten van Groningen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Het vertrek naar het buitenland. De koninklijke familie is gisteravond van Het Loo vertrokken, ten einde eerst eenige dagen door te brengen bij den Hertog en de Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, te Wiligrad en zich van daar naar Zwitserland te begeven voor het jaariijksch verblijf in het buitenland. HET VERBLIJF VAN H. M. DE KONINGIN IN HET BUITENLAND. De Staatscourant van gisteren meldt: Op last van H. M. de Koningin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende Harer Ma- jesteits verblijf in het buitenland de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres van Hare Majesteit op de gewone wijze per post kun nen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te s Gravenhage. 's Gravenhage, 28 Mei 1925. G. C. W. van Tets. VERSLAG DER ALGEMEENE REKENKAMER De aansprakelijkheid bij kos- o verneming. Versch'er.en is thans het vervolg op het ver slag van de Commissie voor do Staatsuitgaven over het vei slag dfr Ag..neen© Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden in 1923. In het verslag der Rekenkamer wordt mel ding gemaakt van het icko in de kas van den •hans veroordeelden korps-administrateur von het Ï0e re£- i^L te Ede. De Ie luitenant, die gedurende het vei lof van den kopitcin-odministroteur diens functie had waargenomen, had bij de overneming van de' kas verzuimd zich er van te vergewissen, of het saldo der postrekening, dat blijkens het kasboek 44.206.88 moest bedragen, doch in werkelijkheid»slechts 206.88 beliep, ook wer kelijk aanwezig was. Naar de meening der Rekenkamer, waarmede do Commissie voor de Staatsuitgaven kan in stemmen, heeft genoemde luitenant daardoor een grove nalatigheid gepleegd. De minister van Oorlog erkende dit ook, maar achtto het niettemin onbillijk, om den luitenant aansprakelijk te stellen, omdat hij de dupe zou zijn geworden van de misleidende i handelingen van den kopitein^administrateAir, dic gebruik had gemaakt van de onervarenheid van een jongeren officier. De commissie kon h'et billijken, dot de luit- niet aonsprokeliik wordt gesteld, maar meent dot een 200 2fr°f verzuim niet behoort te wor den vergoelijkt, door te wijzen op de onerva renheid von een jongeren officier. De commissie spreekt dan ook de verwach ting uit, dat de minister van Oorlog de onder hem ressorteerende ambtenaren zal weten te doordringen van het feit, dat overneming van een kas een ernstige aangelegenheid is. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË (Vervolg). Het Kanoal Antwerpen— Moerdijk. 6. Verscheiden leden hadden ook bezwaar tegen den aanleg van het kanaal, uitgaande van het havengebied van Antwerpen en uitko mende in het Hollandsch Diep in de nabijheid van Moerdijk. Zij betoogden, dot België hiei voor dezelfde zaak dubbele betaling krijgt. Im mers. naar het niet dit beoogde doel zijn vroe ger reeds de konalen door Walcheren en Zuid- Beveland gegraven. De aanleg ven het thans beoogde kanoal levert alleen voordeel op voor Antwerpen, dat ccn zoetwaterkanaal naar Moei dijk verkrijgt cn daardoor in dezelfde om standigheden komt als Amsterdam dat door middel van het Merwedekonnnl verbinding met den Rijn heeft. Dit kanaal heeft geen ander doel dan om Antwerpen, hetwelk zelf een Scheldehaven is, den handel en de scheepvaart van de Maas- en Rijnhavens deelachtig te doen worden waar door de Nederlandsche Mans- er. Rijnhavens zullen woiden benadeelt. Ook is h'et niet onmo gelijk dat België daar op het nieuwe kanaal giatis sleepdiensten in te richten, zooals het thans doet tusschen Dordrecht en Antwerpen, een nog steiker© bevoorrechting van Antwerpen ten nadeele van ons land in het leven roept. Deze leden begrepen niet dat de Regeering hiertegen 'geen waarborg in het tractaat h'ad weten te bedingen. Andere leden hadden tegen den aanleg van dit kanaal minder bezwaar. Antwerpen zal daardoor t.o.v. den Rijn niet in voordeeligei conditie komen don Amsterdam en altijd noch achterstaan bij Rotterdam. Bovendien zuVen door dit kanaal ook Nederlandsche belangen worden gfediend. Zij dachten hierbij o.m. aan de gunstige positie waarin Bergen op Zoom dientengevolge zal komen. De kostenloozo sleepdienst van Dordrecht naar Antwerpen is een tijdelijke maatregel waarvan te verwachten is dat hij zal vervallen wanneer het kanaal Ant werpen—Moerdijk is fot stand gekomen. Waterweg RijnMaasSchelde. 7. Opgemerkt werd, dat de aanleg van een waterweg RijnMaasSchelde ten gevolge zal hebben, dat de provincie Limburg en het Ruhr- gebied een betere verbinding met Antwerpen zullen verkrijgen dan met Rotterdam. Deze be langrijke gebieden, welke thans t°t het achter land van Rotterdam Eehooren, zullen daardoor in de toekomst bij hef achterland van Ant werpen worden getrokken. Het gevolg zal zijn dat de groote uitgaven, besteed om het verkeei te water van Limburg naar het noorden te ver beteren, ten slotte zullen blijken tevergeefs to zijn geweest. Het beloog in de Memorie van Toelichting, waarmede dit kanaal wordt ver dedigd, achtte men niet overtuigend. Het ver drag van 1839 liet aan België de keus tusschen een land- en een waterverbinding. Doordat Bel gië in T873 zijn keuze lief vallen op een spoor wegverbinding hëeft Nederland aan zijn ver plichtingen voldaan. Het beroep op een toezeg ging welke in T9T2 t.a.v. een waterverbinding werd gedaan, achtte men niet juist. In de rede van minister Regout, waarop in de Memorie van Toelichting een beroep wordl gedaan, zegt deze bewindsman dat hij met België in overleg was getreden om medewer king te verkrijgen voor de Maaskanalisatie. België had daarop verklaard in beginsel gaarne met de Nederl. Regeering te willen medeAS'er- ken tot het tot stand brengen van die kanali satie maar had tevens betoogd dat dit werk zoozeer in het belang van Nederland was dat ongetwijfeld de Belgische Regeering tegenover haar medewerking meerdere consessies of com pensaties van Nederland zou moeten ontvan gen die Nederland al te duur kwamen te staan. De Minister had toen een andere oplossing ge vonden die ons geheel onafhankelijk maakte van België en dus geen verplichting tot con cessies of compensaties zou medebrengen Met geen mogelijkheid kan ook uit de verdere me- dedeelingen van den Minister iets worden gele zen dat wijst op een verplichting van Neder land om zonder meer thans naast de landver binding neg voor een waterverbinding te zor gen. Bovendien is in het tractaat van Ver sailles sprake van een verbindingskanaal van den Rijn hij Ruhro-rt met de Maas en niet van een verbinding von den Rijn met de Schelde zooals in het onderhavige tractaat wordt ver meld. Hiertegenover werd opgemerkt dat een ver zet tegen den aanleg van dit kanaal op grond van vrees dat de Maaskanalisatie dientenge volge geen voldoende resultaten zou afwerpen, niet zou strooken et een juiste opvatting van de moreele verplichtingen, wclko een Staat tegenover aangrenzende Staten heeft. Voorts blijft t.a.v. de Rijnvaart de openver- kcersweg naar Rotterdam toch steeds aantrek kelijker dan een kanaal naar Antwerpen. Luik—Maastricht—Zind-W ill ems voort. 8. De voorgenomen verbetering van het kanaal van Luik naar Maastricht cn van de Zuid-Willemsvaart rnet de daarbij behoorende werken, werd over het algemeen met instem ming begroet. Intusschen trof het dof, waar in dit tTOctaot als regel is aangenomen dat de uitvoering van werken aan de verschillende kanalen wordt bekostigd door den Staat op wiens gebied dio werken worden uitgevoerd, ree1-: bij voorbaat hier is bepaald dat °'1« kos- ten van het op Belgisch gebied gelegen gedeel te van de Zuid-Willemsvaart door Nederland zullen worden gedragen. Enkele leden vreesden dat de uitvoering von de nieuwe plannen de totstandkoming van het scheepvaartkaoal van Bonn naar Maastricht in gevaar zal brengen. Andere leden betoogden dat dio vrees hun ongegrond voorkomttot den aanleg van dit kanaal is bij de wet besloten- Mocht dit kanaal onverhoopt niet fot stand komen, dan zal toch in elk geval do kanalisatie van het Maaspand door Maastricht volgens de wet van 28 Juli 1921, Stbl. 1012, moeten plaats hebben. 9. Sommige leden wenschten dot t. a. v. de commissies die volgens dit tractaat zullen worden ingesteld, h'et voorzitterschap bij toer beurt door een Nederlander en een Belg znl worden bekleed en dat de vergaderingen beur telings in Nederland en in België zullen wor den gehouden. 10. Gevraagd werd, welke de beteekenis Is van de Toelichtende Memorie en of de inhoud daarvan dezelfde krocht heeft als het verdrag. 11. Gevraagd is waarom de Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp alleen gecon- trogsigneerd in door den Minister ven Buiten- landsche Zaken en niet ook door de Ministers ven Waterstaat, van Oorlog en ven Marine. 12. Sommige leden verzochten het ontwerp tractaat waaromtrent in 1920 de onderhande lingen zijn ofgesprongen, te publiceeren, of al thans ter griffie voor do leden ter inzage te leggen. 13. Verscheiden leden zouden het op prijs stellen indien bij do Memorie van Antwoord een kaartje kon worden overgelegd waarop do in het tractaat genoemde kanalen en plaatsen zijn aangegeven ri Artikelen von het tractaat. Art. n. Geklaagd werd dot do bepalingen van dit artikel een zworen lest zullen leggen op de polders en waterschappen in Zeeuwschu Vloanderen. Voorts vroeg men of wei voldoen de is rekening gehouden met de gevolgen von de verontreiniging van afvloeiend water door de industrie, cn waarom alleen Nederland de kos ten moet dragen van de in het 4e lid bedoelde werken die op Nederlandsch gebied worden uit gevoerd maar toch Belgische belangen dienen. Art. m. Gevraagd werd of de Schelde stroomopwaarts van Antwerpen en de Maas boven Luik, voor zoover zij bevaarbaar is of tol worden gemaakt, onder de in dit artikel ge noemde wateren vallen. Voorts vroeg men of onder de vrijheid van scheepvaart verstaan moet worden vrijheid van tol-, brug- en sluisgelden en of de thans in België geheven wordende patentrechten cn ver- blijfgelden nog zullen kunnen worden gehand haafd. De oendacht werd gevestigd op de mogelijk heid dot Nederland in oorlog is met een land, waarmede Belgic in vred© verkeert. Van vrije vaart op de Schelde van Bchepcn van dat land zou don toch ge^n sprake kunnen zijn. Opgemerkt werd, dat in de toelichtende memorie bij dit artikel melding wordt gemaakt von den tak van de Schelde, genoomd Ooster- schelde in plaats van het Kreekerak, wolk water blijkbaar bedoeld wordt. Art. IV. Men was van oordeel, dat h'et aan beveling zou verdienen, dat de vergaderingen van de commissie von beheer beurtelings in Nederland en in België worden gehouden cn dat het in par. 4 genoemd huishoudelijk regle ment voor deze commissie met algemeene stemmen worde goedgekeurd. De bepalingen van par. II van dit artikel be treffende d0 visscherij achtte men niet "geheel duidelijk. Blijft de visscherij op de Ooster- schelde geregeld zooals deze thans is, namelijk dat ze o Heen mag worden uitgeoefend door de ingezetenen van het Rijk? Efen uitbreiding tot de Belgisché visschers zou voor onze visschers den ondergang "kunnen beteekenen. Van e^n dergelijk recht van onze visschers in Belgische wateren is in het tractaat niets te vinden. Gevraagd werd, of onder de Schelde in deze paragraaf ook het gedeelte der Schelde boven Antwerpen is begrepen. Verscheidene leden hadden er bezwaör teÉTon, dat Qan Belgische visschers de bevoegdheid is toegektnd, hunne mosselen to lossen in de hoven van Bouchante, dat op Nederlandsch ge bied is gelegen, welke bevoegdheid zij tot dus ver niet hadden. Art. VII. Betreurd werd, dat aan Nederland niet evenals aan België het recht is toegekend, water aan de Maas te ontnemen, indien de rivier bij den uitlaat te Maastricht 25 kub. m. of minder per seconde afvoert. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat onder par. 5 van dit art. de kosten aan de wer ken noodig voor een regeling von den water afvoer in het stroomgebied van den Dongel, do Mark en de Roozendaalsche Vliet, door de bei de landen zullen worden gedragen naar den maatstaf von hun wederzijdschle belangen. Het ware billijker, dot België in de kosten van de werken op Nederlandsch gebied zal bijdragen naar den maatstaf van den snelleren toevoei van water. Voorts betreurde men het, dat terwijl in par. 7 van dit artikel bepalingen zijn opge nomen betreffende de werken in de gekanali seerde Nederlandsche Maas, daartegenover niets is bepaald over de stuwen in het Belgische gedeelte. Deze leveren ook wel bezwaar voor Nederland op. k'fiss&i de tarjefwet. N V I Juli in werkingtreding. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad No. 202, houdende het besluit van den 26en Mei 1925, betreffende vaststelling van den dag, waarop de Tariefwet 1924 (Stbl. No. 568) volle dig in werking treedt De Tel. verneemt, dat hierbij is bepaald, dat de Tariefwet op 1 Juli as in werking zal treden. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Het ontwerp ingetrokken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief von den minister van Arbeid, Handel cn Nij verheid, houdende intrekking van het wetsont werp tot wijziging van de bepalingen der Ar beidswet 1919 betreffende den arbeid in brood- bakkerijen. DE ZUIDERZEEWERKEN. $T Een voortvarende uitvoering. Op «en vraag van het Tweede Kamerlid Van der Woerden Is do regeering bereid tijdig maatregelen te nemen en do gelden aon te vragen, noodig voor het voortvarend uitvoeren van de Zuider zeewerken, opdat nog in deze zitting hierom trent kan worden beslist hebben do ministers van woterstoat cn van financiën geantwoord Voor het voortvarend uitvoeren van de Zui derzeewerken wordt een systeem van finan- cieering vercischt, hetwelk de daartoe benoo- digde grootcre kapitalen kon beschikbaar stel len. Een en ander maakt wijziging van do wet ten von 14 Juni 1918 (Staatsblad no. 354) en von 20 December T9T8 (Stoatsblad no. 827) noodig. De daartoe vereischte wetsontwerpen hebben het departement van waterstaat 4 Mei j.l. ver laten. SCHADEVERGOEDING AA NREEDERIJEN. Voor de requisitie van 31 schepen in 1907. Naar de N. R. C. verneemt heeft de Ne derlandsche regeering eenlgen tijd geledon 3,150,000 betaold nis schadevergoeding aan 13 Rotterdamsche en Amsterdomsche reede- rijen voor de requireering van 31 schepen in 1917. De vcrdeeling van dit bedrag heeft geen en kele moeilijkheid opgeleverd. De Holland- Amerika-lijn heeft er 700,000 van ontvan gen. DE SCHEIDENDE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN, Een huldeblijk Een deputatie van leden der Provinciale L.o- ten van Groningen heeft igister aan den aftre-" denden commissaris dezer provincie een cadeau overhandigd, bestaande uit een fraai zilveren blad, voorzien van de wapens der familie Tjtuda van Starkenborgh Steehouwer en der provincie Groningen, benevens een inscriptie, vermeldende de datums 1 October 1917I Juni 1925. DE HEER E. H. KRELAGE GEHULDIGD. De gouden medaille der Horticultural Society. In opdracht van den voorzitter der Horticul tural Society of New-York heeft de heer Schee pers, die als afgevaardigde dier vereeniging de bloemententoonstelling te Heemstede bezocht, den heer E. H. Krelage medegedeeld, dat hfem de gouden medaille, welke éénmaal per jaar door die Horticultural Society wordt toegekend, is toegewezen als waardecring voor de tentoon stelling te Heemstede en haren invloed op de ontwikkeling van den Tuinbouw. DE KWESTIE-IJSSELMUIDEN. 1 Uitspraak von den eereraad. Uit Arnhem wordt gemeld De e ereraad, bestoande uit de heeren jhr. mr. D. J. de Geer, E. G. C. Scheidius en mr. J. R- H. von Schaik, h'eeft uitspraak gedaan in zake den Arnhemschen wethouder J. J. W. IJssel- muiden, als accountant van de Hanzc-Bonk te Utrecht. De eereraad komt tot de conclusie, dot de vraag, voor welke zij zich in verband met de feiten, voorzoover daarover geen twijfel be staat, geplaatst zag, deze was of hot een ac countant past, ter behartiging van de gezamen lijke belangen der betrokkenen onder bepaalde omstandigheden een niet geheel zuiver beeld van den feitelijken toestand te geven, of met zijn verentwoordelijkheid te dekken. De road megnt vraag ontkennend te moe- en beantwoorden. Hij vindt daarbij steun o.a. in het bepaalde in het reglement van orde van drie der groote occountantsvereenigingen hier te lande, t-w.de Ned. Ver. van Accountants,, het Ned. Instituut van Accounans en den Ned. Bond van Accountants. Zonder eenig voorbe houd wordf in het reglement als plicht van den' accountant aangeduid, dat hij op goede gron den overtuigd behoort to zijn van de door hem medegedeeld© uitkomsten. De accountant van de Utrechscho Hanzebonk was niet bij de be doelde vereeniging en aangesloten en in dus niet in Strijd gekomen met de geschreven regie* men ten van orde, doch' wel met den ongeschre ven regel, die ook hieraan ten grondslag ligt t KORTE BERICHTEN, jnrül 1 Brand, j Gisteravond is brand ontstaan door onbe kende oorzaak in den fouragehandel van J. Teu- nissen aan de Westmeesterstraat te Arnhem. Het gebouw is geheel uitgebrand. De woning bleef behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Noodlottige vaL Gisteren is mejuffrouw S. in haar woning aan het GalgewateT te Leiden van de trap ge vallen. Zij bekwam een ernstige hersenschud ding, aan de gevolgen waarvan rij spoedig -«verleed.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3