AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" vrodag29M.II«5 BINNENLAND. TWEEDE BLAD. SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. 23e Jaargang No. 279 Eerste Kamer. Voorz. de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. De Voorzitter opent te- 2 uur de ver gadering. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1. wij ziging van de bepalingen omtrent wissels en assignation. 2. wijziging van de wet van 2 Juli 1924 (Stbl. 326) tot regeling van de pensioenen van do reserve adjudanten, on derofficieren van de landmacht, die op grond van de door hen bekleede betrekking geacht worden in werkelijken dienst tc zijn of geweest te zijn, alsmede van hun wedu wen en weezen. Bij het ontwerp sub 1 maakt de heer V e r- kou teren (C.H.) aanmerking op de de finitie van een wissel. Het standpunt van definitie geven bij de wet is ij del vertoon en dit moet worden overgelaten aan de we tenschap. De verschillende wetten zijn door de woorden „arbeiden", „ingezetene", „on schendbaar" enz. verschillende definities, men late de bedoeling over aan het spraak gebruik. De heer Heemskerk, Minister van Jus titie, vreest dat het moeilijk is den geacli- ten afgevaardigde tevreden te stellen. De definitie van „wissel" in het wetboek van koophandel voldoet niet meer. Er is behoef te het begrip wisselbrief toe te passen over eenkomstig de eischen van den tijd. Dus .moet dit begrip worden omschreven inplaats van de thans geldende definitie. Overigens stelt spr. zich niet op het standpunt van den heer Verkouteren. In het wisselrecht dienen we toch in de allereerste plaats te weten wat een wissel is. De wensch van den heer Verkouteren gaat ook eigenlijk verder. Het stokpaardje van dezen is echter niet groot genoeg voor spr. om er mede op te zitten. Kon het heele wetboek van koop handel afgeschaft worden dan kreeg de Minister van Justitie het heel wat gemak kelijker. Er is echter al neiging genoeg om recht te vormen door rechtspraak, eigenlijk een verschuiving van (het constitutioneel gezag in den Staat waarmee spr. niet zeggen wil dat hij maar alles zou willen regelen Spr. is het niet eens met de theorie van het al te veel laten schieten van' de teugels. De heer Verkouteren repliceert. Hij zou zeker niet het geheele wetboek van koophandel willen afschaffen. Minister Heemskerk dupliceert- Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Dat sub 2 wordt zonder debat en z. h. st aangenomen. De Voorzitter zal de vergadering weer bijeenroepen op 9 Juni a.s. des mid dags 2 uur. Spr. sluit ten 2.30 uur de vergadering. Tweede Kamer. Na discussie wordt in de zitting van Don derdag besloten de wijziging van hoofdstuk X der StaatsbegTooting (subsidie Vroedvrouwen school Heerlen) op de ogenda te plaatsen, Z. h.s. wordt aangenomen de Pensioenwet voor de vrijwillige Landstorm. Bij het ontwerp tot aanvulling der Kieswet ontwikkelt de heer Vliegen bezwaren tegen het uitsluitend gelden van godsdienstige ge- moedsb ezwaren Minister Ruys antwoordt, dat bij de stemplicht uiterlijke kenteekenen van' gemoeds bezwaren noodzakelijk zijn. De heer Rutgers meent, dat ook andere gemoedsbezwaren geldig zijn. De Minister sluit zich hierbij aan. De heer S u r i n g heeft bezwaar tegen het beroep op gewetensbezwaren achteraf volgens art 3. Evcnzoo de heer v. Sasse v. 7sselt. De Minister antwoordt, dat speciaal voor 1925 een regel getroffen moest worden. Het artikel wordt verworpen met 3725 stemmen. Het Wetsontwerp wordt aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. (Bij de wijziging van de Hooger Onderwijs wet en de wet tot regeling van het Hooger Landbouw en het Hooger Veeartsenijkundig Onderwijs maakt de heer B e u m e r bezwaar tegen wijziging van de veeartsenij in de dier geneeskunde. De heer Deckers en de Mi nister bestrijden hem. Mej. W esterman heeft dezelfde bezwa ren als de heer Beumer. Art. 1 wordt verworpen mot 38 tegen 25 stemmen. De verdere behandeling wordt aangehouden tot morgen. Bij do conclusie op het adres van het comité tot hulp van Mobilisatie-slachtoffers te Drach ten dringt de heer K. Ter Laan aan op maatregelen. De Minister van Arbeid zal de op merkingen overbrengen aan den minister van oorlog. De heer Ter Laan stelt schorsing voor. Na dupliek van den Minister trekt do heer Ter Laan het voorstel in. Bij de pensioenregeling, voor spoorwegamb tenaren critiseert de heer van Braambeek het talmen met de indiening waardoor nadeel aan het spoorwegpersoneel is toegebracht. Ook de heer W ij n k o o p critiseert het uit stel en wijst op verschillende gebreken en ver slechteringen. De heer Hermans dringt aan op verbete ring van de wachtgeldregeling. Minister v. Swaay betreurt het uitstel, wijst op de verbeteringen dia 't ontwerp brengt en zegt nadere overweging van de wachtgeld regeling toe. Berichten. BOEKEN VOOR TOKIO. Joponsche dankbaarheid. Na de aardbeving, die o.a. de bibliotheek der Universiteit van Tokio verwoestte, heeft zich, naar men zich herinneren zal, hier te lande een comité gevormd, dat een aantal boeken bijeen bracht voor den wederopbouw der bibliotheek. Naar de voorzitter van curatoren der uni versiteit te Tokio, de heer Y. Kozai, berichtte aan den voorzitter van het comité, zijn de 46 kisten boeken, die vergaard werden, in Februa ri in Japan aangekomen en daar zeer dank baar ontvangen. Zoowel de gezindheid, die de gave inspireerde, als het geschenk zelf, zijn Jioogelijk gewaardeerd. In den brief leest het Hbld. o. a. „Naar u weet was er reeds -lang voordat Ja pan met de andere Europcesche landen in be trekking stond, tusschen uw land en het onze een zoo nauwe intellectucele aanraking, dat wij ons de geschiedenis van onzen intellectueelen vooruitgong niet kunnen denken zonder dat contact. Onze oude bibliotheek had zeer vele boeken, die in ons hart deze aangename her innering telkens tot nieuw leven wekten. Helaas waren die alle verloren gegaan. Dank zij u en uw comité, zien wij thans onze bibliotheek weer gevuld met deze kostbare documenten. Uw gave zal een zichtbaar en duurzaam te-eken zijn voor de vriendschap, die tusschen beide volken be stond. Bovendien zal uw geschenk voor ons een waardevolle bron van studie zijn over den wetenschappelijken en letterkundigen vooruit gang in uw land, waarvan deze boeken het le vend bewijs vormen." NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Een Hollendsche Club tc Montreux. Den 23en Mei is te Montreux opgericht De Hollandsche Club, met het doel het onderling verkeer tusschen de Nederlanders fe bevorde ren en hun belangen te behartigen. Het bestuur is bereid, inlichtingen te verstrekken aan land- genooten, die zich in Montreux en de omstre ken wenschen te vestigen of aldaar tijdelijk wenschen te vertoeven. Het is aldus samen gesteld presidentL. van Affelen van Saems- foort, vice-presidentbaron J. Fegel, secreta ris P. W. J. Bischoff, thesaurier P. Jongeneel commissaris J. ten Kate. HET VERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND. Instelling van Ferry-booten De Antwerpsche redacteur der Msb. meldt d.d. 26 Mei De Ferrybooten-dienst tusschen Zeebrugge en Harwich schijnt grooteren omvang te gaan krijgen. Zoo zijn er onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en Oostenrijksohe spoor wegmaatschappijen met de betrokken besturen om ook via Zeebrugge per Ferry-boot naar Engeland te verzenden. Voorts wordt gemeld, dat vlak bij de aanlegplaats der Ferry-booten een groot abattoir zal worden opgericht, waar het Argentijnsche vee zal worden geslacht om het dan in wagons op de booten naar Engeland te transporteeren. Gezien dit groeiend resultaat schijnt men ook in Nederland er aan te gaan denken per Ferry-boot te verzenden en men is aan het onderzoeken of een dergelijke dienst ook niet van Nederland uit kan worden ingericht. Ver schillende lichamen zooals de tuinders-orga nisatie die belang hebben bij snel vervoer zonder overlading, zijn in dien geest reeds werkzaam. Bovendien is deze week een Nederlandsche delegatie te Zeebrugge aangekomen, om tor plaatse een onderzoek in te stellen. DE GOULM7-SIGARENFABRIEKEN. De opheffing der Bossche fabrieken. Het „Eindhovensch Dagblad" verneemt bij geruchte, dat de sigarenfabrieken van Goulmy en Baar te Den Bosch worden opgeheven. S en Baar te Den Bosch worden opgeheven. Slechts èen klein gedeelte van het personeel, voornamelijk de muzikanten van het beroemde muziekcorps, zou worden verplaatst naar Am sterdam. DE SCHILDERSSTAKING TE 'S GRAVENHAGE. De bemiddelingspoging van baron Wittert van Hoogland. De patroons-organisaties, die door baron Wittert van Hoogland in verband met diens be middelingsaanbod tot een conferentie met afge vaardigden der werklieden-organisaties waren uitgenoodigd, hebben gisteren telegrafisch aan baron Wittert van Hoogland medegedeeld, dat ze aan de conferentie niet konden deelnemen, zoodat de bemiddelingspoging zonder succes is gebleven. HET -AUTOBUS-ONGELUK BIJ HEINO. Een monument voor de slachtoffers. Gisteravond is op de algemeene begraaf plaats te Raalte de onthulling geschied van eer. monument op het gemeenschappelijke graf van de slachtoffers van de autobusramp op 26 Aug. T924 tusschen Heino en Raalte. Uit de burgerij was een commissie gevormd, die gelden voor dit monument had bijeengebracht. Het bestaat uit een rechtopstaanclen steen, waarin de na men der slachtoffers zijn gebeiteld en. die ver der van een toepasselijken tekst is voorzien. Een groot aantal belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Ds, J. Cramer voerde namens het comité het woord. Hij herdacht do slachtoffers van de ramp en huldigde den heer A. Hartkamp, dia zich bij het reddingswerk zeer heeft onderschei den. Ten slotte droeg spr. het monument a de gemeente over De burgemeester, de heer W. A. P. Kerssen» makers, aanvaarde het uit noam van het ge meentebestuur. Bij de plechtigheid waren ook aanwezig de overlevenden van de ramp, de dames 'A. Ha- german en A. ten Dam en de heer W. Nyen kamp. DE MELKPRIJS TE AMSTERDAM. Verhooging met t cent. In de gisteravond te Amsterdam gehouden gecombineerde vergadering van de besturen der Bonden van Melkveehouders en de besturen van de Georganiseerde Melkhandel is besloten dat met ingang van Maandag a.s. de in- en ver koopprijs van de melk in de hoofdstad met I cent zal worden verhoogd. OVERTREDING DER ZONDAGSWET. Een verouderde wet. straf opgelegd. Geen Voor het kantongerecht te Deventer stond de voerman J. V.. te Olst. terecht omdat hij op Zondag 12 April onder Olst openbaren arbeid zou hebben verricht, bestaande in het spitten van een stuk grond. Dc verbalisant verklaarde bekl. den bewus- ten dag spittende tc hebben aangetroffen en op grond van overtreding von art T der Zon dagswet pro ces-verba al te hebben opgemaakt. De burgemeester verklaarde, dat hij per soonlijk voor het opmaken van een dergelijk verbaal niets voelde. De ambtenaar van het O. M., mr. Wasser- bergh, nam daarna, aldus do Zw. Crt., het vol gende requisitoir Hedenmorgen worden wij er aan herinnerd, dat de Zondagswet 18T5 nog steeds in onge wijzigde vorm van kracht is, immers ik heb iemand moeten dagvaarden wegens het ver richten van openbaren arbeid op een Zondag. Eerst zal de vraag moeten worden beantwoord of de bezigheid, waarmedo bekl. zich onledig hield, in het openbaar geschiedde. Het ant woord is bevestigend, omdat bekl. werkzaam was op een perceel grond, gelegen aan den openbaren weg. Onder openbaren arbeid toch zal moeten worden verstaan arbeid op een openbare plaats of vanaf zoodanige plaats waarneembaar. De tweede vraag is verrichtte bekl. „arbeid"; we mogen aannemen, dat bekl. iemand tciwille was en geen loon ontving. M.i. zou de kantonrechter kunnen beslissen, dat niet bewezen is, dat bekl. arbeid in den zin der wet verrichtte en zou vrijspraak moeten volgen. Is de kantonrechter dit niet met mo eens, dan komt de kwestie welke straf. Hieromtrent moge ik een enkele opmerking maken en stel ik voorop, dot dit het eenige ver baal, opgemaakt wegens overtreding von art. I der Zondagswet, is, dat ik in een tijdsverloop van 4 jaar heb ontvangen ik zou willen zeg gen net een verbaal te veel, immers zou een strenge handhaving van art. 1 der Zondagswet practisch onmogelijk ten gevolge hebben, dat geen trom zou mogen rijden, geen kellner bezoekers op een terrein een verfrissching mo gen brengen, geen chauffeur een auto mogen besturen, geen veerman een pont mogen be dienen. Men mag dan ook zeker zeggen, dat de Zondagswet is een verouderde wet. Wét is nu dc schuld van dezen bekl.? Hij was niet vooraf gewaarschuwd en had van het bestaan eener Zondagswet geen Ahnung, bo vendien werkte hij niet om voordeel te beha len, doch hielp iemand. Moeilijk kan in dit geval de stelling geponeerd worden, „ieder wordt geacht de wet te kennen." Toch is bekl. wanneer de kantonrechter aanneemt, dat 't geen hij deed is „openbare arbeid", strafbaar. Het is niet aan den rechter'de billijkheid der wet te beoordeclen, doch wel moet hij bij de straf- toemeeting Jetten op de sociale beteekenis van het begane feit voor de rechtsorde cn meen ik, dat deze beteekenis zeer onbeduidend is, om dat door bekl. die wericzaom was aan een af gelegen landweg, waar geen kerkgangers pas seerden, geen enkel belang is geschaad. Moge de Zondagswet een verouderde wet genoemd worden, cjaar staat tegenover, dat we thans in het bezit zijn van een zeer modern artikel in ons Strafwetboek, waarbij den rech ter de bevoegdheid wordt gegeven in gevallen, die hij daarvoor geschikt acht, schuldigverkla ring uit tc spreken, zonder oplegging van straf. Ik heb dan ook de eer te requireeren, dat de kantonrechter öf bekl. zal vrijspreken, omdat niet bewezen is, dat hij arbeid verrichtte, èf bij schuldig vinding bekl. zal schuldig verklaren zonder toepassing van straf. De kantonrechter wees direct vonnis, ver klaarde dat de door bekl. verrichte werkzaam heden was „openbare arbeid" in den zin der wet, verklaarde bekl. mitsdien schuldig aan overtreding van art. T der Zondagswet T8I5, doch legde hem geen straf op. DE MOORD TE WYCHEN. Het psychiatrisch rapport in zake bekl. v. Munster. Donderdag 28 Mei heeft het gerechtshof te Arnhem behandeld de strafzaak tegen J. van M., die door de Arnhemsche rechtbank wegens een te Wychen gepleegden dubbelen moord is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het hof heeft indertijd een onderzoek naar v. M 's geestvermogen opgedragen aan de psy chiaters dr. Caspari te 's-Hertogenbosch en dr Drossaers te Arnhem. In hun rapport ko men deze deskundigen tot de conclusie, dot van M., is een psychisch gedegenereerde, die slechts in geringe mate behept is met gebrek- kigeontwikkeling van de verstandelijke vermo gens en die wel in stoat'geacht kan worden het strafbare en het moreel verwerpelijke van zijn misdaad, begaan in den nacht von 4 op 5 Mei 1924, in te zien. Het O. M. heeft levens lange gevangenisstraf geëischt. LETSEL DOOR SCHULD. Een onvoorzichtige baanwachter es. De rechtbank te Arnhem veroordeelde de Wed. B. aldaar, die op 10 December de af- sluitboomen bij den spoorweg-overgang bij Diependaal had geopend, teneinde een vracht auto der firma Kooy door te laten, welke auto toen werd gegrepen door een locomotief, tot één maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Geëischt was 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd. VERDUISTERING Een streek die niet opging. Voor de rechtbank te Almelo stonden twee Duitschers terecht, kooplieden in Metelen en Dortmund, wegens verduistering ten nadeele van den boomkweeker F. de Boer te Almelo. Bij een transactie over de levering van een partij beukenootjes hadden bekl. zich bereid verklaard een cheque te teekenen, waarvoor zij als model de chèque vroegen te mogen ge bruiken, die de boomkweeker in zijn bezit had ten loste van de moeder van den eersten bekl. Toen de boomkweeker de chèque daarvoor afgestaan had, verscheurde de tweede bekl. het papier, zeggende„Daar gaat-ie"Zij sprongen onmiddelijk daarop in een auto en verdwenen, maar werden te Hensrelo door de maréchaussee gearresteerd Het O. M. eischte tegen ieder der bekl. vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek der pro- ventieve hechtenis. STEIGER INGESTORT. Drie schilders zwaar gewond. Hedenmorgen is aan de nievw gebouwde kerk in het Ossenveld te Maastricht een, door schilders gemankte, steiger van een hoogte van 14 meter omlaag gestort. De schilders W. Saris, H. Willems en P. van Engelshoven wer den zwaar gewond. Zij werden opgenomen met bekken-, ribben-, arm- en beenbreuken. Saris is er het ergst aan toe. Door den gemeentelij ken geneeskundigen dienst werden zij naar het ziekenhuis vervoerd. School- en Kerknieuws. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. De algemeene vergadering te Amstcrdum. In het kerkgebouw der Rcmonstrontsohc ge meente te Amsterdam is Dinsdag de alge meene vergadering dér Remonstrantsche Broe derschap begonnen Het te voren schriftelijk uitgebrachte jaar verslag der Commissie tot de Zaken en der afzonderlijke gemeenten vermeldt, dat over het algemeen de toestond der Broederschap gun stig mag worden genoemd. Uit de gemeente- berichten klinkt een opgewekte tooner is sohier overal leven en waar dat nog niet is, althans opleving. Het kerkbezoek is vrijwel overal zeer be vredigend vele bijzondere samenkomsten, wijdingsdiensten en gemeente-avonden werden gehouden. Een zeer gToot verlies leed de Broederschap door het overlijden van dr. H. L. Oort, predi kant te Utrecht, gedurende de laatste jaren secretaris der Commissie tot de Zaken en oud curator van het seminarium. Het jaarverslag noemt hem man met veel geloof en niet min der gave om ervan te getuigen, vol idealen en toch rijk aan zin voor de werkelijkheid, pen voerder met fijnen humor, maar altijd iets naar buiten brengend van zijn innerlijke worm- te. Een gestalte, die opvoerde naar het beste leven, waarvan hij getuigde in zijn prediking en dat hem kracht gaf zijn lijden zoo to door strijden als hij deed Aan het seminarium te Leiden zijn inge schreven 6 mannelijke cn 8 vrouwelijke stu denten. De heeren Smit Sibenga en De Koning zijn inmiddels tot proponent bevorderddo laatste stelt zich voorloopig niet beroepbaar, daar hij voor eenige jaren het secretariaat van de federatief verbonden Vrijzinnig-Christelijke Jongerenbondcn zal waarnemen. De gezamenlijke ledenlijsten vermelden een totooi aantol van 16,400 ingeschreven Remon stranten, welk aantal in de laatste jaren vrijwel stationair is gebleven. De voorzitter, ds. L. B. Houtgast, predikant te Boskoop, opent dc algemeene vergadering met een rede, waarin, behalve dr. H. L. Oort, de beminde en geziene Utrechtsche predikant, en de bestuursleden J. W. Boerman en M. Hei- kens, ook herdacht wordt het onlangs over leden bestuurslid der gemeente Gouda, mej. Emeis. Nieuwe geluiden werden in het afgeloopen jaar hier en daar vernomen. Met name wordt genoemd het zoeken onder vele jongeren naar voller uitbeelding van het religieus beleven. Zoo heeft het vraagstuk Religie en Tooneel veler belangstelling, ook in den kring der Remonstranten. De Broederschap ging ook voort op den weg, gedurende de laatste jaren gewezen, van steeds verdere bewustwording in zake haar roeping en taak in de samenleving. Zal dit op den duur, waar wij dit ook elders zien gebeu ren, moeten leiden tot een nieuwe oriëntatie, zooals in het tijdschrift Uit de Remonstrantsche Broederschap reeds werd gememoreerd Zal de oude onderscheiding orthodox-modern moe ten plaats maken voor maatschappelijk-be- houdzuchtig of maatschappelijk-vooruitstre- vend Men zou dit kunnen meenen, gezien het ge beurde in den Nederlandschen Protestanten bond, gezien ook de pas opgerichte groep van vrijzinnig-godsdienstige liberalen. Spr. gelooft dit echter niet. Hij zou het ook zeer betreuren, wanneer het dien kant opging. Veeleer is hij van oordeel, dat in de Broeder schap, op de algemeene vergaderingen der laatste jaren, bij alle verschil van gevoelen, iets groeiende is van een dieper eenheidsbesef, niet te vinden cn uit te drukken in een om schrijving naar buiten, slechts té beleven in dieper bewogenheid. Onze algemeene vergadering is steeds meer geweest dan het besturend college der Broeder schap. Zij heeft bezielend 'gewerkt. Met den wensch, dat die bezieling ook in deze zitting niet moge uitblijven, waar zulk een ingrijpend voorstel als van Rotterdam haaT wordt voorgelegd, opent de voorzitter de ver gadering. In de vergadering hebben nog de volgende verkiezingen plaats gehad. Het resultaat der gehouden verkiezingen is, dot gekozen zijn tot curator dr. Hoentjes, tot voorzitter der verga dering in 1926 dr. Fetter, tot assessor ds. We- gerif, tot secretaris dr. Sax, tot tweeden secre taris ds. Houtgast De gemeento Rotterdam wordt voor drie jaar aangewezen om de boek houding der broederschap te voeren. Nadat eenige kleinere voorstellen hoofdzake lijk van financieel en aard waren behandeld, kwam aan de orde Het voorstel der commissie over de blanco stemmen. Dc gemeento Rotterdam wil, in plaats van het commissievoorstel aan de bestaande artike len betreffende dro stemmingen toevoegen de bepalingzoowol bij stemmingen over zaken als over personen tellen blanco stemmen niet mee. De commissie kan met het voorgestelde door Rotterdam ndet meegaan. Bij dit voorstel blijft de mogelijkheid, dat bij vele blanco stem men een klein deel der vergaderden een beslis sing zou kunnen forceeren. Men mag toch ook verwachten, dat de aanwezigen ter vergadering voldoende voorbereid zijn om een positief oor deel uit te spreken. Het voorstel Rotterdam wordt met groote meerderheid aangenomen. Na afloop der middagvergadering werd door de vergadering een boottocht gemaakt op uit- ncodiging der Amsterdamsohe gemeente. Daar na vereenigde men zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. Dc Remonstranten cn dc dienst plicht. In de Dinsdag gehouden vergadering zijn neg een aantal punten van meer internen aard behandeld, o o. een voorstel om onn dc socië teitscommissie op te dragen het volgend jour met voorstellen te komen betreffende de pen» sionneering der predikanten; een commissie uil de vergadering wordt benoemd, die haar daar bij zal voorlichten. Tot vast lid der vergadering wordt benoemd de heer mr. H. Ph. Visser 't Hooft, vele jaren boekhouder van het onderling pensioenfonds. Gistermorgen werd de bijeenkomst voortge zet. Aan de orde is het voorstel-Rottordnm „De algemeene vergadering dor Rcmonstr. Broed, drage aan de commissie tot de zaken der Broederschap op om zich, zoo mogelijk in verbinding met de vertegenwoordigende licha men van andere kerkgenootschappen cn godsd. verecnigingen, of anders alleen namens <k» Rem. Broed., tot de Ncderl. regeering te wenden met een adres, waarin aangedrongen wordt het zoo spoedig mogelijk daarheen te leiden, dat de algemeene dienstplicht afgeschaft worde." Een uitgebreide discussie aldus het ver slag in het Hbld. ontwikkelde zich over dit hoogst belangrijke punt, dat zooveel harten bezig houdt, waarbij wurmgestemde voor- en tegenstanders de degens kruisen. Bij de Mat sten bestaat vooral bezwaar, dat de Kork zich zou gaan hegeven op het gebied van vermen ging van Kerk en Staat (prof. De Louter), ter wijl de eersten vooronderstellen, dat talloozen in den lande verlangend uitzien naar een uit spraak door de Kerk in dezen (prof. Heering). Alleen, wanneer do gansche Broederschap als één geheel lper naast clkondcr stond, zou oen dergelijk verzoek misschien gerechtigd zijn, maar aldus staat 't niet (prof. Groencwegen). Doch zeifs, al zou 't voorstel-Rotterdom met cene kleine meerderheid worden aangenomen, dan nog gaan wij in de richting vnn de tank, die ons Nederlandsche volk historisch heeft to vervullen, n.L op te komen voor de vrijheid (dr. Fetter.) Het blijft echter con open vraag, of wij, zooals wij hier gezeten zijn, het recht hebben tc zoggen, dot wij do gemeenten vol doende vertegenwoordigen, om namens haar onze stem uif te brengen (dr. Delhcz uit Dor drecht). Evenwel, waar van verschillcndo kan ten is uitgesproken, dof dit onderwerp ons tot innerlijke bewogenheid dringt, door moet "geko men worden tof de daad von vóórstemmen (ds. Sirks). Dr. Haentjens stelt mede namens den voorzitter (ds. Houtgast) cn ds. Mackenzie een motie voor, die aldus luidt „De algemeen© vergadering der Rem, Broe derschap, bijeen te Amsterdom op 27 Mei T925 gehoord de discussies op het voorstel-Rotter- dam en belevend de stuwkracht daarvan, over tuigd van de roeping der Christenen t.o. van de handhaving der gewetensvrijheid, tevens be seffende het conflict, waarvoor het vervullen van deze roeping den Christen als Staatsburger vooralsnog stelt, spTeckt den emstigen wensch uit, dat, mede dooc het getuigenis cn den arbeid der kerken, de gewetensvrijheid in ruimere ma te don tot dusver zal worden gewaarborgd." De motie wordt door Rotterdam geamendeerd in dier voege, dot zijn voorstel nog eens daarin wordt igcnocmd en daaraan worden toegevoegd dc woorden „in de Ie plaats door verruiming op de wet van 13 Juli 1923 en besluit deze motie ter kennis (e biengen van dc regeering en dc besturen der verschillende kerkgenootschap pen en godsdienstige verecnigingen." Bij stemming blijkt deze motie aangenomen. De volgende nlgmccrco vergadering in Utrecht Aan h'efc slof van de algmeene vergadering der Remonstrantsche Broederschap is tot alge* meen secretaris der Remonstr. Broederschap door de Socictcitscommissie uit haar midden benoemd ds. N. Blokker van Vloardingen. De volgende algemeene vergadering zal op uitnoodiging deT gemeente Utrecht aldaar wor den gehouden. R.-K. KERK. Do pous schenkt I millioen lire voor Nederlandsche doeleinden. Blijkens een telegram van den Romeinschen correspondent van de Tijd heeft de Paus één millioen lire ter hond gesteld nan Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht. De gift was be stemd voor het priesterconvict der Nijmeeg- sche universiteit en voor de oprichting van een Hollondsch college te Rome. DE OLYMPISCHE SPELEN. De heer Leo Mc Son te 's Gravenhage heeft aan het Nederlandsch Olympisch Comilé het aanbod gedaan een schilderij van Maris ten bate van het N. O. C. op Amcrikaansche wijze te doen verkoopen. Het aanbod is dankbaar aanvaard. NATIONALE BOND VOOR PLAAT SELIJKE KEUZE. Algemeene vergadering. Te Utrecht vond Woensdagmiddag do 7c algemeene vergadering plaats van den Natio- nalen Bond voor Plaatselijk© Keuze. De voorzitter van den Bond, dc heer Van der Meulen, opende de bijeenkomst met een welkom tot de aanwezigen, hierbij tevens wij zende op het feit, dat men bij de vorige al gemeene vergadering verwacht had, dot er geen andere meer op zou volgen. Het wets ontwerp betreffende de Plaatselijke Keuze mocht echter in de Eerste Kamer geen meer derheid verwerven, waarom dan ook thans de 7o algemeene vergadering van den Bond plaots vindt. Onze tegenstanders zeggen wel, dat onze actie geen grond van bestaan meer heeft. Zij voeren aan, dat hot drankmisbruik dusdanig verminderd is, dat er van een be strijding eigenlijk geen sproke meer kan zijn. Wanneer men evenwel bedenkt, dat er jaar lijks in ons klein Nederland nog 25.000 pro cessen-verbaal v/orden opgemaakt terzake van openbare dronkenschap, dan komt het onjuis-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5