Maison de Nouveauté SPORTNIEUWS I-, door d'e ontruimingen ie op de onbewoonbaar, verklaringen moeten volgen, mettcr" 1 moge lijk -worden gemaakt. De ontruimingstermijn zou aanmerkelijk kunnen worden verkort, indien het mogelijk zal zijn, tijdens het onderzoek naar de kelder verblijven een begin tc maken met den bouw der woningen, welke deze zullen moeten ver vangen. Het aantal woningen, voor welker bouw B. en W. ccn machtiging zouden willen vragen bedraagt 1500. Dit is meer don het totaal aantal onbewoonbaar te verklaren kel derwoningen. Aan die meerden» woningen be staat echter zeer zeker behpefte. De 200 ge meentewoningen met bijzondere bestemming, tot welker oprichting is besloten, moeten voo* verschillende doeleinden dienen, zooals huis vesting van gezinnen, afkomstig uit voor be woning absoluut onbruikbare woonschepen en dergelijke verblijven van gewinnen, afkomstig uit woningen, die dreigen in te storten of voor verbetering van plaatselijke toestanden nood* zakelijk moeten worden afgebroken en ten slotte om mogelijk te maken, op bescheiden schaal te beginnen met het doen van voor stellen tot .onbewoonbaarverklaring, in de eerste plaats op Volkenburg. Waar thans voorstellen te wachten zijn voor grondige ver betering van die buurt, grijpen B. en W. de gelegenheid, dat toch op ruime schaal ge meentewoningen moetén worden gebouwd, aan om in totaal zooveel woningen te bouwen, dat ook de door verbetering van Valkenburg ont stane behoefte ten volle zal worden gedekt De te bouwen pl.m 1500 woningen zullen met inachtneming van de eischen, die men voor een behoorlijke woning stellen moet, een eenvoudig karakter dragen. Niettemin achten B. en W. het onmogelijk, een sluitende exploi tatierekening te verkrijgen Bij een zich dekkende exploitatie zullen deze woningen moeten opbrengen gemiddeld 6 per woning per week. Aangenomen moet worden, dot van de toe komstige bewoners een hoogere huur dan ge middeld vier gulden per week, niet gevorderd kan worden. Er zal dus een janrlijksoh tekort van 156.000 te dekken zijn. B. en W, stel len zich voor aan de regeering machtiging to vragen een deel van dit tekort voor rekening van 's Rijks kas te nemen. Ten slotte vragen B. en W. machtiging van den Raad le. tot het ontwerpen van een plan tot on- bcwoonbaarverklaring als bedoeld in art. 21 sub 4b der Woningwet, waarin worden opge nomen alle in dc gemeente voorkomende kel derwoningen 2e. ean de regeering voorschot en bijdrage op den voet der Woningwet te vragen voor den bouw van pl.m. 1500 gemeentewoningen in hoofdzaak bestemd tot huisvesting van ge zinnen, afkomstig uit onbewoonbaar verklaar de kelderwoningen die verdwijnen in 'verband met de plannen tot verbetering van Valken burg. VEREENVOUDIGING VAN ONZE SCHRIJFTAAL. Jaarlijksche vergadering der Vereaniging. Zaterdagmiddag heeft de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal te Am sterdam haar jaarlijksche vergadering ge houden, onder leiding van haar voorzitter, prof. Salverda de Grave. Deze deelde in zijn openingswoord mede. dat vertegenwoordigd yaren: de Vereeniging van Leeraren in le vende talen; de R.-K. Leeraren vereeniging St. Bonaventura; de Vereeniging Leeraren openbare II.B.S.-5 te Amsterdam; de R.-K. Onderwijzersbond in de bisdommen den Bosch en Roermond; de Vereeniging van Leeraren bij het Christelijk M Ode Ver eeniging van Mulo; de Bond van R.-K. Kweekscholen en,van de R.-K. Mulo-veree- niging; de Rond van R.-K. Openbare Onder wijzers in Utrecht en Haarlem; de T-Toofden van Scholen, de afd. den Haag van A.V M O de Unie van Chr Ond. in Nederland: de Bond van Ned. Onderwijzers en de Levende Talen. Daarna bracht prof. P. Valkhoff het jaar verslag uit. Daaraan is hef. volgende ont leend Het aantal leden van de vereeniging is weder gegroeid. Bedroeg dit 1 Mei 1P2i 4412, op 1 Mei 1025 was- 't 4500. Toepotro'lon zijn 404 nieuwe leden: 337 moesten worden geschrapt. Een verblijdend teeken was het toetreden als lid tot de vereeniging van vel schillende groote onderwijsvereenigingen; do Algemeene Vereeniging van leeraren M. O.; het Ned. Ond. Genootschap; de R.-K. Ond. Bond Bisdom 's-IIertogenbosch; dc C.hr. M.U.L. O.-vereen i ging. Als opmerkelijk feit kan nog vermeld wor. den. dat van de twee nieuwe hoogleeroren in 't Nederlandsche te Leiden dr. T H. Kern steeds de peheele vereenvoudigde spelling toepast en de ander. dr. Albert Verwev. bij zijn schrijven de buigingen weglaat Twee nieuwbenoemde Groningsche hoogleeraren dr. P. Harting en mr. J. H van Meurs, pas sen eveneens beiden de vereenvoudigde spelling toe. Op voorstel van het bestuur werd de heer J. G. Talen, die jarenlang penningmeester Is geweest, maar nu wonschte af te treden als bestuurslid, benoemd tot eerelid. In, zijn plaats koos de vergadering tot lid van het bestuur (tevens penningmeester) den heer D. Vredeveld. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Daarna had de bespreking plaats van de nieuwe statuten. Krachtens besluit van de vorige Jaarvergadering ziin de statuten van de vereeniging aan een herziening onder worpen. De naam der vereeniging zal voort aan ziln: Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling (in plaats van schrijf taal). Het doel der vereeniging blijft geheel hetzelfde. In de tweede plaats zullen voort aan de aangesloten verecnigingen een lid' van het bestuur kunnen aanwijzen. Hierdoor zullen de autoriteiten zien. dat de beweging niet is het drijven van één speciale veree niging, maar het streven van 'het geheele georganiseerde ojiHerwijs. Deze statutenwijzigingen werden goed gekeurd. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Vergadering tc Maastricht In een der zalenvan het Natuurhistorisch genootschap te Maastricht heeft de Nederi. Natuurhistorische Vereeniging vergaderd on der voorzitterschap van dr. J. H. van Burkom. Besloten wérd tot toetreding tot de Vereeniging voct Onderwijs- en Ontwikkelin'gsfilms. Na afhandeling van huishoudelijke zaken werd het gezelschop ten stadhuize ontvangen door B. en W. in de burgemeesterskamer. De burgemeester heette allen welkom, vooral omdat hij er zoo trotsch op was, dat Zuid- Limburg wel het rijkste gebied van Nederland is, zoowel waf ilora als fauna betreft en waar van het museum te Maastricht onder de kun dige leiding- van rector CremeTS, zich een naam verworven heeft verre over de grenzen van ons land. Dr. van Burkom dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en den burgemeester voor de hartelijke woorden. De Ned. Hist. Vereeni ging» heeft de grootste waardeering voor de wijze, waarop het gemeentebesuur de pogingen van het Not. Hist. Genootschap steunt. Ook de mooie parken en begroeide stadswallen geven daar b'ijk van. Een donkere wolk is de Pieters berg. De Ned Hist. Vereeniging strijdt voor zijn behoud. Hij hoopte, dot de burgemeester nog véle jaren zal kunnen strijden voor h'et behoud van het natuurschoon en in het bijzonder voor den Pietersberg. 's Avonds hield prof. Van Baren een voor dracht over de geologische grondgcsteldheid van Maastricht en omstreken, over de löss (Limb klei), over het laag-, midden- en hoog- terras, over de opeenvolgende geologische tijd perken, over de carboonp!anten enz. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTFLLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Vooruitgang in kindenritzending. Het Centraal Genootschap voor Kinderhen* stellings- en Vncantiekolonies heeftin de zoo genaamde voorjoarsverpleging van Januari tot Mei 100 kinderen meer verpleegd dan in 1024. Het aantal in verpleging zijnde en aange melde kinderen in de z.g. zomerverpleging van Mei tot October toont reeds een vooruitgang von ruim 300 kinderen tegen 1024. Nieuwe afdeelingen werden nog opgericht te Marken Binnen, Onderdendam en Hauwert. DRANKBESTRIJDING. Het Haagschc Consultatiebureau. Het bestuur van het Consultatiebureau voor Alcoholisme te 's-Gravenhage heeft aan den heer dr. F. J. Soesman op zijn verzoek met T Juli a.s. eervol ontslag verleend als voorzitter en medisch leider. "Het bestuur droeg de waarneming van hot medisch leiderschap voorloopig op aan den heer F J. Drukker, arts te 's-Gravenhage. VEREENIGING VAN PROTESTANTSCHE GODSDIENSTONDERWIJZERS IN NEDERLAND. De 70e olgemeene vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield j.l. Woens dag, 3 Juni, haar 70ste Algemeene Vergadering in h'et Wijkgebouw van de Ned. Hery. Kerk, Arnhemscheweg, te Apeldoorn, onder leiding van haren voorzitter, den heer D J. Spaling, van Amsterdam. Uit de verslagen van den secretaris, den heei G. Kervel, te Vorden, bleek o.a. dat, in het be gin van dit jaar, de eenige jaren geleden op geheven afdecling Utrecht herleefd was en in de overige afdeelingen de werkzaamheden hun gewonen 'gang gingen. De heer W. den Boer, 's-Gravenhage, werd als 2e penningmeester herkozen. Evenzoo de beer P. H. van Dijk, als lid der Commissie vm. Toezicht op het Weduwenfonds. Een voorstel von het Hoofdbestuur, om het ledental van het Hoofdbestuur uit te breiden van vijf op zes, werd verworpen. Door deze be slissing, en de reeds gehouden verkiezing, werd het echter onmogelijk naar efsch' van het reglement de afdeeling Utrecht vertegen woordiging in hei Hoofdbestuur te geven. Ten einde uit de moeilijkheid te geraken, namen, no rijpe di.^russie, dc afgevaardigden genoegen met het voorstel dot het Hoofdbestuur voor één jaar uif zes leden zou bestaan, waarbij er de nadruk op gélegd weed, dat, welke uitweg ook gevonden werd, de afdeeling Utrecht eon ver tegenwoordiger behouden zou in het Hoofd bestuur. Onmiddellijk daarop weid de heer Corn. Kamp te Utrecht, als lid van het Hoofdbestuur gekozen. Uit het aan de vereeniging verbenden We duwenfonds kon in het afgeloopen jaar aan acht weduwen ieder f 200.-*- worden uitge keerd. Voor het komende jaar werd de uitkee- ring bepaald op 210.per weduwe. Als plaats der volgende algemeene verga dering werd LItrecht aangewezen. HET KATW1JKSCHE ZIEKENHUIS. j Deze week geopend. Dinsdagmiddag is het Kutwijksche ziekenhuis officieel geopend. Tegenwoordig waren o.a. het dagelijksch bestuur der gemeente Leiden, alle plaatselijke predikanten en vele raadsleden. Verschillende sprekers voerden het woord. IN CULTUUR BRENGING VAN GRONDEN. Een mooi plan verworpen. De provinciale waterstaat van Groningen had een plan van bedijking uitgewerkt van kwelders achter Uithuizen en Uithuizermeeden, waarbij ongeveer 635 H.A. cultuurgrond zou wordeij verkregen. Tevens was aan dit plun verbonden een konalisatieplan, waorbjj scheep- vaartgelcgenhcid werd verkregen, zoowel naar het Oosten door den Oostpolder, als naar het Westen, aansluitend aan het Noordpoldcrka- noal. Van deze kanalen zouden ongeveer 5000 H.A. kunnen profiteeren. De kosten van het totale plan werden ge schat op ruim 1,'a millioen. Een rijkssubsidie van 70 pet op de loonen was in uitzicht ge steld, waardoor het mogelijk zou zijn, met een bijdrage van dc eigenaars der kwelders van 1000 per H.A. de kosten van de bedijking te bestrijden, terwijl d'e kanalisatie ruim 100 per H.A. zou moeten kosten. Gedeputeerden hebben, naar Het Volk meldt, op 20 Mei met belanghebbende land bouwers eer. bijeenkomst gehad op het provin ciehuis, Ier bespreking van de aanhangige plannen. Ongevee. 60 personen waren ter vergadering aanwezig. Ten slotte zijn met vrij groote meerderheid de versohillende onderdee- len van het geheele plan en daarna het ge heele plan zelf verworpen. UIT DF TEXTIELINDUSTRIE Een nieuwe Losser. textielfabriek te Te Losser, met een groote fabrieksbevolking, die haar werkkring \*>ornamelijk in de textiel fabrieken te Gronau en Enschedé vindt, is door den grootindustrieel L. v. Heek te Enschedé grond aangekocht voor de stichting van een textielfabriek, met welker totstandkoming de ge meente Losser zeer gebaat zal zijn. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN. Een aparte vennootschap voor het radiobedrijf. De directie van de N. V. Philips' gloeilam penfabrieken meldt ons, dat zij in verband met den grooten omvang, welke de eenige jaren ge leden opgerichte afdeeling voor het vervaardi gen van en den h'ondel in radiolampen, heeft (genomen, besloten heeft dit bedrijf in een aparte vennootschap onder te brengen. Daartoe is met hare medewerking opgericht de N. V. Philips-Rodio gevestigd te Eindhoven, aan wel ke vennootschap het voormalige bedrijf is overgegaan. ONMENSCHELUKE AMBTELIJKE UITSPRAKEN. Je doodvonnis thuis. In h'et „Geneeskundig Tijdschrift der Rijks verzekeringsbank" komt de arts V. Gravestein terug op het, ook door ons vermelde geval, van een patiënte van den arts Blees uit Scher- penzeel, opgenomen in het .,Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" onder bovenstaonden titel Het betrof n.l. een t. b. c. patiënte, die op haai beroep bij de R. V. B. zwart op wit ten ant woord kreeg met redenen omkleed, dat ZÜ ongeneeslijk verklaard was. De heer Gravestein schrijft nu o.a. „Tot goed begrip der zaak wil ik in de eer ste plaats meedeelen, dat dergelijke berichten, aan patiënten nooit van de R. V. B. uitgaan. Zeer vaak komt ^et voor, dat de patiënt zelf een familielid, of een andere belangstellende in lichtingen vraagt omtrent een beslissing der R. V. B., daarbij verwijzend naar de door zijn geneeskundige ingediende rapporten en uitleg verzoekt, waarom hij niet voor een rente aanmerking komt. Hij krijgt daarop geen an der antwoord, dan dat in verband met de be palingen der I. W. een invaliditeitsrente niet kon worden verleend, doch dat hij. zooals reeds bij de afwijzing der rente is medegedeeld, van deze beslissing in beroep kan gaan enz. Om trent zijn ziekte, de speciale reden tot afwijzing in verband daarmee wordt hem niet bericht alleen wanneer het niet voldoen aan den ver zekeringsplicht aanleiding was tot de afwijzing, kan hij een nadere inlichting krijgen. Zoo kan het ook voorkomen dat medegedeeld wordt, „omdat u nog niet 6 maanden invalide is." „Eischte nu de wet maar, dat steeds zes maanden invaliditeit moest bestaan vóór een Invaliditeitsrent© wordt toegekend, dan zou den beroepszaken, als door dr. Blees vermeld, niet voorkomen en do mededeeling, dat verz. blijvend invalide is, ook worden vermeden. „Zeer gewenscht zou ik het achten dat <^en verzekerde alleen door den Raad van Beroep werd medegedeeld, dat de rente werd toegekend of niet, waarbij dan een toevoeging als de heer Blees aangeeft „gezien het geneeskundig rap port" of y,gezien d'e overgelegde stukken", zoo oppervlakkig gezien, voldoende zou schij nen. „Tenslotte zouden m.i. m het meerendeel der ge fallen reeds nu ongelukken kunnen voor komen worden, als de beroepsrechter als regel zou kunnen aannemen, in zijn mededeeling alle vermelding von beschouwingen omtrent aard en ernst der ziekte achterwege te laten en alleen op uitdrukkelijk verzoek van betrokkene inzage der stukken te geven aan zijn gemachtigde. „In hoeverre dit juridische moeilijkheden zou opleveren kan ik niet beoordeelen, maar het is zeker de moeite waard, een uitweg in deze te zoeken, om ernstig psychisch' nadeel voor de verzekerden te voorkomen. „Ook nu zou een geval als de heer Blees meldf zich vrijwel nooit meer kunnen voordoen, als alle geneeskundigen en anderen die de be langen van verzekerden behartigen, meewerk ten, om het principe, dat het bestuur van de R. V. B. met zijn geneeskundigen adviseur aanneemt, door te voeren dat voor blijvende invaliditeit vrijwel absolute ongeneeslijkheid meet vaststaan en dus ook overigens ernstige zieken, maar die nog binnen twee jaar bijv. voldoende herstellen kunnen, niet in aanmer king komen vóór ze 'zes maanden invalide zijn. Dit 1S o-i. de strikte bedoeling van de wet en vele beroepszaken zouden worden voorkomen als olie belanghebbenden het hier over een9 waren." POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Een aanslag met een bijl. Voor het Haagsche Gerechtshof is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 29-jarigen schoenmaker B. F. uit Den Haag, beschuldigd von poging tot moord op, subs, tot zware mis handeling van zijn vrouw, meer subs, van be dreiging met die misdrijven van zijn vrouw en van vernieling. De Haagsche rechtbank heeft bekl. wegens bedreiging met een tegen het le en gericht misdrijf veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Bekl. is in den avond van den Sen Dec. 1924 noor het huis gegaan van zijn zwager in de Newtonstraat, waar zijn vrouw, van wie hij sinds cenigen tijd gescheiden leefde, woonde. Hij was naar hij zeide uitgedaagd daar te komen, dan zou hij 'n pak slaag krijgen van zijn zwa ger; een bijl zou klaar staan achter de deuT. Als voorzorgsmaatregel had bekl. toen zelf ook een bijl meegenomen. Nadat hij aangebeld had, heeft bekl. plotseling een paar stompen tegen zijn hoofd gekregen. Hij heeft zelf niet gezien of de deur open is geweest. Daarna was de deur echter weer dicht. Bekl. heeft toen in woede met de bijl de deur gedeeltelijk ver nield.; hij ontkende de bedoeling gehad te heb ben zijn vrouw te dooden, ook heeft hij haar niet bedreigd. De vrouw, haar zuster en zwager, als getui gen gehoord, zeiden, dat de vrouw de deur, na dot er gebeld was, had opengedaan. Bekl, heeft daarop direct met de bijl naar haar gesla gen; zij gooide de deur echter dicht, met het gevolg, dat de bijl daarin terecht kwam. Bekl heeft vervolgens nog eenige keeren tegen de deur geslagen. Dot hij tevoren gestompt zou zijn, ontkenden de getuigen. Een getuige décharge verklaarde gezien te hebben, dat bekl. aanbelde. Vervolgens zog hij een arm uit de richting dei deur naar bekl. slaan. Later had bekl. een buil op zijn hoofd en was zijn hoed stuk. Na het slaan heeft bekl met de bijl op de deur gebeukt. .De procureur-generaal achtte de poging tot zware mishandeling en de vernieling bewezen en eischte deswege 6 maanden gevangenisstraf. Bekl.'s verdediger, mr. Bourlier, meende, dot noch de primaire noch de subsidiaire tenlaste legging bewezen is. Alleen de vernieling is ko men vast te staan. EIGENAARDIGE OBLIGATIES. Copieën van bankbiljetten* De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Haarlem heeft gisteren tegen den koopman H. M. G. J. H. wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van druk werken, die op bankbiljetten van 10 geleken, 25 boete of 25 dagen hechtenis geëischt met verbeurdverklaring van de biljetten. Het waren z.g. obligaties van een soort sneeuwbalsysteem. Niet minder dan 15.000 biljetten en d© clichés zijn in beslag genomen. Als deskundige werd gehoord de heer Huis man van de firma Enschedé Zn. te Haar lem, die verklaarde, dat wat aangaat het for maat en ook andere punten de biljetten ge lijkenis hadden met bankbiljetten van 10. Alleen stond in de plaats van TO 2.50, het watermerk ontbrak en in de figuur was eveneens een afwijking. De verdediger, mr. Wdllekens Mac Donald, pleitte vrijspraak. HET DRAMA TE HAARLEM. De dader nog steeds in verzekerde bewaring. In sommige bladen werd bericht, dat de 15- jarige J. B. op vrije voeten zou zijn gesteld. Gistermorgen vernam de Tel. aan het parket van den Officier van Justitie te Haarlem, dat dit bericht onjuist is. Verleden week Vrijdag is J. B. naar het ziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam vervoerd voor een psychiatrisch on derzoek. Het rapport is nog niet bekend. J. B. bevindt zich in het ziekenhuis in verzekerde be waring. De toestond van de moeder is zeer gun stig. Zij vertoeft evenwél nog steeds in de Maria- stichting. KORTE BERICHTEN. Ongeluk bij de Velserpoort. Hedenmorgen is vanaf den steiger van de stoompont te Velscn een paard en wagen het Noordzeekanaal gereden. Men zal trachten den wagen te lichten, daar een der ponten thans niet kan varen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In brand geraakt. Hedenmorgen was de 69-jarige mevrouw C. van Dijk, wonende in de Van Citterstraat te Rotterdam, bezig handschoenen te wassohen in benzine Zij deed dit dichtbij een brandend gaskomfoor. Plotseling geraakten de hand schoenen in brand, met het gevolg, dat de kleeren van de vrouw vlam vatten. In enkele oogenblikken stond mevrouw van Dijk in lichte laaie Op haar hulpgeroep kwamen bu ren, wikkelden haar in dekens en bluschtcn de vlammen. Mevrouw van Dijk had zeer ernstige brandwonden bekomen aan het hoofd en het geheele bovenliohaam. In hoogst ernstigen toestand werd zij door den geneeskundigen diénst naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor haar leven. RECLAMES. Van 1I resels 1 2.05. elke recel meer f 0.50 Utrechtsche weg 38. Tel. 302 Ruime Keuze In fijne Tafelkleedjes, zakdoeken, Pochettes, Sjaals, Kragen Ceintuurs enz, enz, Het geheele klein vak OPLEIDINGSCURSUSSEN CEN'TR. VEREEN. VAN OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN. Het directeursdiploma werd uitgereikt aan de dames L. van Baer, 's-HertogenbcschC. M. Bondam, Bi^daJ. C, E. v. <L Brink, Rijswijk C. M. Haringsma, 's-Gravenhage H. Hondius, Middelburg L. C. M. v. Luttervelt, Hilversum A. J. Nanningar WinnerveerJ. Rietemo, Gro ningen C. H. de Vries, Haarlem. Oneerlijke brievenbesteller. De rechtbank te Leeuwarden heeft een be steller der posterijen te Bozum wegens ver duistering tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Electriciteitsstoring te Amsterdam. Gistermiddag ongeveer 4 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak een hoog- spanningsstóring in het schakelstation .van de Gem. Electricitcitswerken in de Meeuwenlaan, aan den overkant van het IJ. Door deze sto ring was het geheele tramnet stroomloos. Be grijpelijkerwijze veroorzaakte een en ander groote stagnatie in het tramverkeer. Overal in de stad stonden lange rijen trams stil. Na ruim tien minuten was de storing verholpen en het verkeer weer normaal. Sluwe oplichters. De vorige week vervoegde zich bij enkele bewoners aan den Essenburgsingel te Rotter dam een heer, die voorgaf van de belasting te komen. Hij informeerde naar de huur welke werd betaald en wie de eigenaar was. Nadat hij verschillende inlichtingen had bekomep, vei- trok de onbekende man. Dinsdag j.l. kwam een onder persoon, die de huurkwitantie aanbood. Zonder eenige aigwaan werden door de bewo ners de verschuldigde huren, varieerende tu»* schen 50 en QO gulden, betaald. Donderdag ochtend echter kwam dc eigenlijke huisbaas de huur ophalen en toen kwam uit, dat een vier tal huurders de dupe was geworden van een handig stel oplichters. De politie stelt een nauwgezet onderzoek .in. Doodelijk mijnongeluk. Op de Staatsmijn Hendrik te Rumpen is de 21-jarige ongehuwde hulphouwer J. H. Wou ters uit Maasniel door het breken van een ket ting bekneld geraakt tusschen een koolzaag en een stempel. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij naar het St. Jozefziekenhuis :e Heerlen vervoerd waar hij enkele uren later overleed. Luchtvaart. DE BEMANNING DER R 33 BELOOND. Londen, 4 Juni. (H. N. Draadloos). -Sir Samuel Hoare, de minister voor het vliegwe- zen, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het vliegkamp te Pulham en medailles en 'hor loges uitgereid aan de bemanning van het 4 luchtschip R 33 ter belooning van de diensten, bewezen bij het losslaan van het luchtschip tij dens den jongsten storm. Hoare zeide, dat hij er trotsdh op was de medailles aan de bemanning te kunnen uitrei ken. Hoewel de koninklijke luchtstrijdkrachten nog slechts enkele jaren bastoon, staan de an nalen van het Engelsche vliegkorps reeds vol van verrichte schitterende daden. Vele dezer daden van dapperheid worden, onopgemerkt door het publiek, verricht, doch er gaat bijna geen week voorbij, zonder dat een daad van grooten moed wordt verricht. EEN NIEUW GROOT VLIEGVELD. Londen, 4 Juni. (V. D.) Het Britsche ministerie voor de luchtvaart heeft besloten een groot vliegveld te bouwen te Colchester-. De uitgaven worden geschat op 500,000 p st. - DE WERELDVLUCHT VAN Dl PENETO. De Itolioonsche wereldvlieger Di Peneto werd bij zijn aankomst te Perth (Australië) door een groote menigt haTtlijk toegejuicht. EEN VLIEGTUIGONGELUK. Gistermiddag half vijf is Ungewitter, één van de deelnemers aan de Duitsche rondvlucht, met zijn eendekker van geringe hoogte neergestort. Het vliegtuig is totaal vernield. Ungewitter brak een been. i ERNSTIG VLIEGONGEVAL. .Tr Krnkou, 4 Juni. (V. D.) Een PoolscK militair vliegtuig is op het vliegveld te Kra- kau in botsing gekomen met een ander toestel. Beide inzittende officieren werden gedood. VLIEGONGELUK BU MIDDELHARNIS. Een groot Havfllard vliegtuig geheel vernield. Men seint ons uit Middelharnis Hedenmiddag ongeveer half één is in de Van Pallandpclder een dubbelbestuurbear vliegtuig von de Havillard Aero Company neergestort. Het toestel vloog van Londen naar Berlijn en werd bestuurd door den wereldberoemden vlie genier Copham. Copham en de waarnemer Edward, afgevaardigde van het Engelsche mi nisterie voor de luchtvaart bleven ongedeerd. Het toestel is geheel vernield. Het ongeval is te wijten aan een motordefect. Het vernielde toe stel wordt thans gedemonteerd, teneinde naar Londen vervoerd te worden. EEN NOODLANDING. Gistermiddag ongeveer 3 uur moest de mi litaire vliegmaohine Spijker 34 uit Soesterberg bij Haarlem, onder de gemeente Haarlemmer- liede, een noodlanding maken wegens een defect aan den motor. Er waren n.l. bougieka-- bels gebroken. Het vliegtuig kwam neer in een land bij het Spaame, bij het z.g. Zwarte weggetje, in de nabijheid van den Ouden mg, en geraakte met den voorkant in een sloot. 'AHeen een vleu gel werd beschadigd. De leerling-sergeant-vlieger B. v. d. Kamp en een sergeant-mecanicien kwamen er goed af. Ii:t vliegtuig zal door auto's uit Soesterberg gehaa id^worden. Op een hoogte van circa 200 M. was de mo tor plotseling stil blijven staan. School- en Kerknieuws. DE ONDER WIJSCENTRALE. Tot de Onderwijs-Centrale is, behoudens de sanctie der algemeene vergadering, ook toe getreden de Bond van Leeraren bij het Nij verheidsonderwijs. De Unie van Christelijke onderwijzers heeft met groote "meerderheid bij referendum de toetreding bekrachtigd, zoodat de Onderwijs-Centrale thans omvat de vol gende zes vereenigingen het Ned. Onderwijzers Genoot; chap, de Unie van Chr. Ond.ers en ond.essen "in Nederland, de Ver. van Hoofden van Scholen, de Ver. voor M. U. L. O., den Bond van Onderwijzeressen bij het Frö belonderwijs, den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. DE OLYMPIADE 1928. Nog bijna twee het ton waarborgfonds tekort Het bestuur „Olympische Spelen 1928" deelt mede, dat het bedrag voor de Nationale Inschrijving, gezien de vele toezeggingen, kans heeft bijeen te komen, indien de comités, die op het oogenblik nog aan het werk zijn, flink succes blijven hebben, dat echter voor het Waarborgfonds van 1 millioen tot dusverre geleekend is voor niet meer dan 805.000. Ook indien men op het subsidie, aange vraagd aan het bestuur der provincie Noord- Holland, rekent, ontbreekt nog een aanzienlijk bedrag. Het comité doet nu een beroep op die Nederlanders en Nederlandsche instellingen, die tot dusver een afwachtende houding aan namen, doch waarvan velen thans, nu er ze kerheid is, zeker bereid gevonden zullen wor den de lasten mede te dragen. Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den morgen van heden: Hoogste stand769.9 te Blaavanshoek. Laagste stand: 745.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 6 Juni Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warman

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6