NUTSSPAARBANK y Permanent Waving mzmz Fh. J. W. VAN ACHTERBERGHI Madras - Cretonnes en Landhuisstoffen MAISON VAN EIMEREN 3 WESTSINGEL 12-13 - TELEFOON 238 Rietmeubelen voor Serres. Utrechtscheweg 1 Rente voor elk bedrag 3,60% AMERSFQQRTSCH DAGBLAD S.H. MASSA, Havik 41. Tel. 292 I I HUMOR UIT HET BUITENLAND. (Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbankbureau) Onvoorwaardelijke waarborg der Gemeente Amersfoort AFD Advertentie Bureau Arnbemsche Pnorlwa! 2a. TeJ. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder £0 prijsverhooging ES Onze Advocaat onderscheidt zien door haar bijzonder fijucn smaak Zij heeft iets geheel eigens. U knnt haar herkennen tusschen velo andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuzo waardeercn, I fl Haarkundigen JWIJERSSTRAAT14 - TEL, 205 Amersfoort Zie de speciale étalage van ons Nieuwe Décor v KUNSTPLATEEL WERK Lage prijzen. Groote sorteerincj. Aanbevelend: H. BOKKING Jr. Langestraat 80 Tel. 100 Amersfoort. ,.Zooals in „Het Handelsblad" werd mede gedeeld, is met betrekking tot de Kanalen- kwestie nog al kritiek gevallen in Den Haag over het Belgisch-Nederlandsch verdrag. Dit was te verwachten .Het is trouwens een al gemeen verschijnsel, bij het ontwerpen van zulke verkeersmiddelen door twee of meer landen heen, dat er hier of daar bezwaren gemaakt worden. Maar te betreuren is, vooreerst, dat wij geen Regeering hebben om die critieken op te vangen en te ontzenuwen voor zoover zij ons van egoïsme beschuldigen, en vervolgens, dat de openbare meerung bij ons zoo onver schillig is aan gTOote ontwerpen als deze, waar in Nederland anderzijds heel wat meer belangstelling voor gevoeld wordt. Laat ons echter ook vast 'stellen dot do belangen in Nederland verdeeld zijn in dezen zin, dat de Nederlandsche Limburgers .die na 1830 als muiters en burgers van minder ge halte werden behandeld, nu in eens zoo ver troeteld worden door den Haag. dat men hun geen kanalen en spoorwegen genoeg kon be zorgen. De Limburgers weten echter, dat die verlossing uit hun oud verkeersisolement te danken is aan de ondergrondsche rijkdommen, in hunne provincie gevonden. Loten we de gevoelsargumenten dan maar liefst onbe sproken. Hollandsch Limburg is door de natuur ver bonden. in zijne volle lengte, door een heer lijke stroom met Rotterdam. Deze stroom werd echter door de Hollanders altijd onbe vaarbaar gelaten in Limburg, totdat men ei kolen ontdekte. Toen vroeg men België's me dewerking om hem bevaarbaar te maken op het gemeenschappelijk deel. Antwerpen ver zette er zich tegen uit havenbelang en er kwam eerst niets van deze plannen terecht. Bij de ontwikkeling van het' mijnwezen oan beide konten der Maas werden ze in 1912 weer hernomen, en hoewel men van Belgische zijde niet principieel tegen de bevaarbaarmaking van de Maas gekant wos, oordeelde men toch, dat er voor die concessie aan Nederland, dus aan Rotterdam, iets anders in ruil mo.est ver kregen worden. Dit was juist. En had Minister Regout van Maastricht doorgebeten, dan was de zaak heel anders geloopen. Toen nu, na den oorlog, op den vrede van Versailles, België het recht verkreeg op eeno kanaalverbinding Schelde-Rijn, ontdekte de Hollandsche Waterstaat ineens, dat er middel wa$, om Holl. Limburg met Rotterdam ito vertinden zonder gekanaliseerde Maas, en hij legde een lateraal kanaal aan van Maastricht naar Maasbracht, waardoor men België na tuurlijk niet meer noodig had. Hier zetten de Hollanders heel wat meer tocv;' - spoed en geld achter dan de Belgen voor hunne verbinding Antwerpen-Luik, om van den Rijn nog maar voorloopig te zwijgen met het gevolg, dat binnen korten tijd door hen, ten koste van tientallen millioenen guldens, een weg van groote scheepvaart zal zijn aan gelegd van Maastricht naar de Waal. Deze weg wordt gevormd, zooals men weet, door het reeds in uitvoering zijnde kanaal Maas- tricht-Mansbracht en de reeds ver gevorderde Maaskanalisatie van Maasbracht tot het be ginpunt van het Mans-Waalkanaal, dat op zijne beurt een der ruimste en meest moderne binnenscheepsvaurtkanalcn is. len koste van deze opofferingen is Holl. Limburg uit zijne oude afzondering geraakt, die er zoo'n soort van buitenkolonie van den Haag van mankte, en worden thans tegelijker- \d öl de Zuidelijke. Duitsche en Belgische in dustriegebieden. die er aan grenzen, tot Rot terdam's hinterland getrokken. En dan deed een Belgische liberale Minister onderduims ann onnexatie-politiek na den oorlog I Juist op een oogenblik, dót de reeds bestaande banden door een breeden waterweg tusschen Zuid en Noord gingen versterkt worden. Laten wij bekennen, dat geen slechter oogenblik* hud kunnen gekozen worden Dit zijn echter allemaal zaken, waar zoowel Rotterdam als Holl. Limburg belong bij heb ben. Deze belangen zijn echter verdeeld van het oogenblik ,dot het op Schelde-Maos-Rijn- verbinding nonkomt. Het gevolg is, dot men in de Hollandsche pers van het Noorden be zworen ziet maken tegen de kanalen-overeen komst van het Belgisch-Ncderlondsche ver drag, terwijl de Limburgers er niets tegen hebben, want het brengt hen nog meer uit hun isolement Het Schelde-Rijn kanaal heeft in Holl. Limburg zijne sympathieën, dat is begrijpelijk, want het zal noodzokelijk dwars over de Maas heen worden gevoerd, tenzij in gemeen overleg ecne andere oplossing worde gevonden. Bij het graven ven dezen waterweg is ecne ver binding met de Limburgsche Maas begrepen,, te maken volgens de aanv/ijzigingen der Nederlandsche Regeering. Ook is het voor de Limburgsche steden aan de Maas, Vcnlo, Roermond, Sittord en Maastricht, niet onverschillig welk der plan nen zal aangenomen woracn. Men heeft er zoo al een half dozijn, waaronder dat der Belgische Openbare Werken, dat vnn Hentrich, Valentin, Sneidcr on van Van Caeneghcm, ieder gesteund dcor een groep van belang hebbenden. Maar alles hangt af van België dat noch geld, noch stuwkracht bezit, om dit voor Ant werpen onontbeerlijk kanaal, aan te vatten. De Hollanders zelf gelooven niet veelvnn eene spoedige uitvoering van een dezer kanaal plannen door België. Daarom zien wij t-cn Limburgsch Kamerlid aan bover.genoc v!e, een beetje ongeduldig aandringende steden, den volgenden raad geven „M.i. zullen die steden verstandig doen om zich niet door het aangeboden vei drag te laten illusioneeren, doch z.-r.h al vast in te richtert cn het Duitsche «.ervoer over hero havens in vaste banen te leiden. Want de Maosvaart op Rotterdam en Amste Jam zal altijd zekere voordeden X voor het aanbieden van lage vrachten nnn ha,e zijde hebben, ge steld al dat het werkelijk tot de uitvoering van een Antwerpén-RijnVnnvil zou komen. Int'usschen ook dit belang zal in het >og zijn te houden". Wat, met andere woorden beteekentTëlt niet te veel op eene kanaulverbinding met Antwerpen, en richt u in op zwaar-vrachten naar Rotterdam f De stad Venlo, op een paar K.M. van de Duitsche grens, gaat dien raad volgen en eene groote Maashaven inrichten, die als overlaad- huven moet dienen voor de DL'.sche goede ren naar en van Rotterdam. Wij hebben het noodig geoordeeld de ooo.v bare meening in België wakker te schudden voor dc Antwerpsche havenbelang ;n door te wijzen wat er allemaal voor RoftéVcam' ge daan wordt in het eigen Oostelijk hinterland van onze haven". DE KAMERVERKIEZINGEN. Een radic-rede van oud-minister De Geer. „De Nederlander" meldt, dat op Dinsdag 30 Juni", den vooravopd van den stemdag, de oud minister van Financiën, jhr. mr. D. J. de Geer, een rede zal uitspreken voor den redio-zender van het station tc Hilversum. De heer De Geer zal deze rede voor de Chr. Hist. Linie uitspreken van 8.40 tot 9.10 n.m. Er- wordt aan herinnerd, dat minister Colijn dien avond op dezelfde plaats eveneens een radio-rede zal houden, aanvangende om 8 uur n.m. Dc Middenstandspartij. In de gisteren te Amsterdam gehouden bijeen komst van het Uitvoerend Comité voor de te voeren propaganda voor de candidaten der Ne derlandsche Middenstandspartij, waarbij een aantal afgevaardigden uit alle kieskringen te genwoordig waren, werd besloten in diverse hoofdplaatsen spreekbeurten te doen vervullen ru'et alleen door candidaten, doch ook door eenige vooraanstaande middenstanders in den lande, die zich daarvoor ter beschikking had den gesteld. Met groote voldoening werd door hst Comité kennis genomen van de talrijke blijken van in stemming, welke uit alle oorden des lands bij het secretariaat van de Nederlandsche Midden standspartij waren ingekomen. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT 1925. Een adres der On denvijs-Centrale. De Onderwijs-Centrale, federatie van Onder- wijzersvereenigingen, bestaande uit: Het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, de Vereeni ging voor M. U L. O., den Bond van Onder- wijzeresseh bij het Fröbelonderwijs en den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs, heeft een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin verzocht wordt de garantie van art- 27 van het Bezoldigingsbesluit 1925, geldende voor de gehuwden, ook van 1 Januari 1925 af, van toepassing te verklaren voor on- gehuwden en weduwnaars. MIJNWEZEN. De werkzaamheden van Raad van Beroep. den Aan het jaurverslag van de werkzaamheden vnn den Raad van Beroep voor het Mijnwezen over 1924 is het volgende ontleend Er werden twee gelijkluidende beroepschrif ten ingediend; ze betroffen de inrichting van en het verkeer en vervoer door de ondergrond sche werken, en werden ingesteld tegen een beslissing van den hoofdingenieur der mijnen in zaken „afgemiddelde" voetpaden in rem- hellingen. De Raad besliste dot het voorschrift van den hoofdingenieur betreffende maximum helling, waarbij nog „afgemiddelde" voetpaden in remhellingen mochten worden gebruikt, ver- volt, en gaf nieuwe bepalingen voor den aanleg van dergelijke voetpaden. I BOND VAN MEISJLSVEREENIGINGEN OF GEREF. GRONDSLAG. Dc 7de bondsdag. In de beide groote zalen van Musis Sacrum te Arnhem is de 7de bondsdag van den Bond van meisjesvereenigingen op Gercf grondslag gehouden. Ruim 3000 jonge meisjes uit alle deelen van het land woonden de vergadering bij, die des morgens een huishoudelijk karakter droeg. In de eene zaal stond de bijeenkomst onder leiding van de eere-presidente, mej. H. S, S. Kuyper, in de andere onder die van de presidente, mej. C. H. Kwakkelstein. In beide zalen heeft minister Colijn een rede gehouden, getiteld„Dienst en wederdienst", waarin hij de positie der vrouw kenschetste, zooals deze werd door de gevolgen van de Fransche revo lutie. Verder sprak hij van de antirevolution- naire beginselen, welke hij een middel noemde om de vrouw te behoeden tegen de emancipa- tiezucht van den tegenwoordigen tijd. Ds. N. Büffinga, uit Rotterdam, maakte in een rede een vergelijking tusschen de christe lijke vrouwenwereld van vroeger en thans. BETONBOND. Te Amsterdam opgericht. Men meldt ons, dot op 5 Januari 1925 te Amsterdam is opgericht de Bctonbond. Hij stelt zich ten doel in den meest uitgebreiden zin do ontwikkeling te bevorderen van den betonbouw in Nederland, door in die gevallen op te treden, waarin de belangen van den betonbouw of van een of meer van zijn leden gediend kunnen wor den pn wel door het naleven van de gewapend beton voorschriften te bevorderen, het verzame len van gegevens op wetenschappelijk, tech nisch en economisch gebied, betreffende den betonbouw; het verstrekken van inlichtingen van algemeenen of bijzonderen aard, het ma ken van propaganda voor den betonbouw door het doen houden van besprekingen, lezingen, voordrachten, het zoo mogelijk uitgeven van een bondsorgaan, enz., en het stelling nemen tegen misstanden waar deze zich voordoen. Het bestuur is als volgt samengesteld Ir. A. A. Boon, voorzitter, A. van Geluk, Am sterdam, secretaris, Ir. J. C. Gegrom van Ecten, Amsterdam, Penningmeester, K. P. van Waning, Ir. H. G. A. Treep. H/GIENE-AFDEELING VAN DEN VOLKENBOND. Zuid-Amerikuanschegenees kundigen in Nederlnnd. Do Nederlandsche inrichtingen op hygiënisch gebied hebben de belangstelling van het bui tenland. In 1924 bezochten enkele groepen ge neeskundigen, uitgezonden door de Hygiëne- afdeeling van den Volkenbond ons land op 18 Juni zal weder een aantal buitenlandsche ge- eeskundigen ons land bezoeken en wol de doc toren Zwonk (Argentinië), Maltos (Brazilië), Nunez (Cotha Rico), Alvares (Cubn), Alba (Mexico), Gubetisch (Paraguay), Valega (Peru), Larde Arthes (Salvador), Schieffino (Uruguay) en Maldonado (Venezuela) onder leiding van dr. Destouches (secretariaat van de Hyglëne-afdee- lirvg van den Volkenbond). Op Vrijdag 19 Juni worden de buitenland sche gasten ontvangen op den gezondheids* raad, door den voorzitter, dr. Josephus Jitta, waarna door dezen en door dr. Terburgh mede- deelingen zullen worden gedaan resp. met be trekking tot *de organisatie van den gezond heidsdienst in ons land en tot de bestrijding Van pokkon in Nederland en Oost-Indië. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het Roode Kkuisziekenhuis (Den Haag), waarna te Rotterdam het bureau van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt bezocht, alwaar de directeur, de heer Fortanier, mededeellngen zal doen omtrent de zen dienst. Op 20 Juni wordt hef herstellingsoord de Nederlandsche Buitenschool te 's-Gravenhago bezocht, benevens het sanatorium „De Lig- hallen", waarna arbeidswoninigen worden be zichtigd onder leidii\g van ir. Bakker Schut. Op 22 Juni wordt onder leiding van den heer Heyermans een bezoek gebracht aan den geneeskundigen en gezondheidsdienst te Am sterdam op 23 Juni worden, onder leiding van ir. Keppler Amsterdomsche arbeiderswoningen bezichtigd op 21 Juni het Veiligheidsmuseum en het laboratorium van den Keuringsdienst van Waren, terwijl op dien dag dr. van Eden een lezing houdt over de Ongevallenverze-ke- r»ng. Op 2t> Juni wordt een bezoek gebracht aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te V Gravenhage, waar prof. Methorst een uiteen zetting zal gpven van de bevolkingsstatistiek, waarna het bureau van den Burgerlijken Stand wordt bezocht. Des avonds vertrekt het gezelJ schap, dot uit Engeland komt, naar België. Moesje, Is het dessert qngezond voor me, of is er genoeg voor iedereen? (Humorist) Bezuinigings-expert: U verknoeit veel te veef tijd aan uw uiterlijk. Typiste: Dien verknoei ik niet. Ik ben hier neg maar drie maanden en ik ben al verloofd ge weest met den directenr en den jongsten vennoot.j (Passing Show>* TV accepteerde Fred niet den eersten keer dat hij aanzoek deed Ja, dat weet ik wel. Je was er niet bij. (London Mail) Geduldige echtgenoot: Ik heb den heelen dag op de kans gewacht, lieve. Ik zal je nu eens precies zeggen, wat ik eigenlijk van je denk. (Gaiety) Kom je d'er niet in, Tomrale? Nee. moeder vindt het niet goed. Kom, vooruit jö, ze merkt het ommers toch niet. Jaj dat doet ze wel. 't Is baddog yanavond. (Passing Show) Stem op een afstand: Beri jij daar, Georg&j Heb je wel gezien, hoe prachtig het portaal} geboend lit -,/ ^ssing Shoyr)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6