NUTSSPAARBANK WIJNHANDEL J. A. SCH01ERMAN Zn. „DE ADELAAR" Vera-Koffie-Hulsko Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.» f 40.-- Gewas 1920 St, EMILION f 1.40 f 56,- BINNENLAND. SPORTNIEUWS UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Voortzetting van onzen grooten Uitverkoop Restanten Overhemden - Dassen - Hoeden - Petten en alle soorten ondergoederen ruimen wij tegen ongek. prijzen op Tel. 224 Langestraat 40 RECLAMES. Prij3 1—a repels f 155. elke repel meer 0.50. Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCHPER ANKER: Buitengewoon geurig. 25 besparing. Vera koffie is van de beste kwaliteit en toch het^voordeeligst in het gebruik Vera koffie is ook bij Uw winkelier verkrijgbaar. Koopt nog heden een pakje, daar mee kimt U niet bekocht zijn. der mogendheden geleid door dc resolutie, door de conferentie te Washington aangeno men, volgens welke een commissie zou wor den ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de praclijk van de exterritoriale recht spraak in China en naar de wetten en het ju ridisch systeem en de methoden van juridi- ische Administratie in China,waarvan een rap port aan de regeeringen der verschillende mo- gerdheden zal worden uitgebracht. De benoe ming van deze commissie is uitgesteld, ten eerste op verzoek van de Chineesche regie ring zelf en later in verband met den verwar den toestand in China. Steun voor de stakers. Gemeld wordt d.<L 7 Juli uit Sjanghai, dat de Chineesche kamer van koophandel tot dus ver 620.0C0 dollar ter beschikking heeft ge steld van het bureau tot uitkeering van gelden aan de stakers. Men verwacht echter, dat het geld binnen korten tijd zal zijn uitgeput. VEREENIGDE STATEN. MOORDAANSLAG. Londen, 8 Juli. (H. N.) Volgens een bericht uit INew York heeft de vrouw van den bekenden acteur Allen Davis, die in de too- neelwereld zelf als Edith Parker bekend is, drie revolverschoten op haar man afgevuurd, tengevolge waarvan Davis zoo gewond is, dat men niet verwacht, dat hij er boven op zal komen. De vrouw, trachtte na den aanslag in een taxi te vluchten, doch werd spoedig inge haald en gearresteerd. Aan de Staatscourant van hedenavond pntlecnen wij de volgende Kon. besluiten ingetrokken de benoeming van J. G. Kloas^ isen, hypotheekbewaarder te Eindhoven, tot hy- potheeliewaarder t« Nijmegen, en is J. G. Kinassen voornoemd op verzoek eervol ont slagen els hypotheekbewaarder te Eindhoven op verzoek eervol ontslagen Jhr. J. E. C. v. d. Willige von Schmidt auf Altenstadt als hoofd commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en benoemd tot hoofdcommies G. M. Baron van Utenhove, vroeger in gelijke betrekking werkzaam benoemd tot tijdelijk odministr^teur bij den vreemdelingendienst te 's-Gravenhage die te vens zal worden belast met de leiding van het rijkspospoortenkontoor or.der den inspec teur der marechoussée, mr. L. P. J. Michiei- sen, thans tijdelijk adj. administrateur met de bepaling, dat bij bevoegd zal zijn om onder verantwoordelijkheid van den inspecteur der marechaussee den vreemdelingendienst te lei den bevorderd tot Commandant in de Oranje Nossau-orde dr. A. Sikkel te 's-Gravenhage voor vereenvoudiging eri ineen voeging van medische rijksdiensten toegekend do bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan mej. J. F. Wijk, dienstbode bij mej. M. A. A. Raaijmokers te Eindhoven op verzoek eervol ontslagen A. Frcdeiikse als paardenarts bij het Rijks-Serologisch insti tuut eervol ontslagen miiitie-eorste-luiteronts G. L. Kroes, van regiment grenadiersR J. Meijer, van zesde infanterieJ. G. Boumo, ven negende infanterie; H. G. R. Bremer, van tiende infanterie; M J. G. Thomassen, van dertiende infanterie M.®F. J. Bajon van Boc- cop, van vijftiende infanterieK. Lutomirski, van achttiend? infanterieen J. J. M Volke naar en B. J. Duetz van regiment vesting-artil lerie f alsmede reserve-eerste-luitenants L. G. Salomé, J. de Hamer en L. J. M. Maertens, van veertiende infanterie verzoek eervol ontslagen militie-eerste-luite- nonts G. B. R. de Graaff van regiment grena diers en J. F. Hazewinkel van vierde veld be nevens rcserve-eerste-luitenants J. P. M. Rode maker van vijftiende infanteriereserve-kapi tein voor speciale diensten N. J. Stallinga van vrijwillige .landstormkorps motordienst en eerste-luitenant P. Wefers Bcttink, van wapen artillerie. DIPLOMATIEK NIEUWS. Jhr. O. van Nispen tot Sevenner, gezant bij den Heiligen Stoel, is met verlof hier te lande aangekomen en logeeit in het Oranje Hotel te Scheveningen. DE POLITIEKE TOESTAND. Wie wordt minister-president ,Het Volk", de regeeringscrisis besprekend, zegt, uit volkomen betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat de kans van den heer Ruys de Beerenbrouck om minister-president te blij ven, de laatste dogen is gestegen. Colijn heeft met de meeste beslistheid vastgehouden aan den cisch, dut geen andere katholiek minister-pre sident zou worden don Ruys. De hecren Kooien en Nolens hebben, zoo wordt voorts verklaard, deze eischen van Colijn ingewilligd. Dit zou in hoofdzaak geschied zijn om het in de verkie zingen onloochenbaar gebleken nnti-papismc niet te prikkelen. Jhr. de Geer minister In een Woensdagavond gehouden vergade ring van de Chr. Hist. Unie hebben verschllen- de aanwezigen, o.w. Mr. Verkouteren en mej. mr. Frida Katz medegedeeld, dot de kans zeeï groot is, dat de heer Rutgers van Rozenburg weer in de Kamer zal terugkecren. Naar de Tel. verneemt, houdt deze uitlating verband met dc mogelijkheid die men in Chr. Hist.' kringen aanneemt, dat jhr. mr. D. J. de Geer deel zal uitmaken van het nieuw to ver men minis/téric. DE KAMERVERKIEZINGEN. De niet-herkiezing van den heer ter Hall. Ten gevolge van de toewijzing van een Kamerzetel aan den heer Staalman die op de bijlijst van den Vrijheidsbond 15552 stemmen of circa 36 pet. der op haar uitgebrachte stem men verkreeg, tegen 25842 stemmen of 59 pet. uitgebracht op den heer Henri Ter Hall, zijn cenige groepen kiezers bijeengekomen om onder het cog te zien hetgeen kan worden ge daan tot bevrediging van het zeer geschokte billijkheidsgevoel der kiezers. Dc vorming van een comité tot het yerkrij- gen van een meer positieve actie is in voor bereiding. UIT DE ANTIREV. PARTIJ. Verkiezing van leden voor het Centraal Comité. Aan de verkiezing voor zes leden van het centraal comité hebben, naar de Stand, meldt, deelgenomen 207 kiesvereenigingen. De stem men waren verdeeld over 263 personen. De 15 personen, die het hoogste aantal stemmen verkregen zijn ds. M. van Grieken, te Rotter dam ds. G. Hofstede, te Blokzijlmr. J. A de Wilde, te 's-GravenhogeC Smeenk, te ArnhemB. Schuurman, te Meppelmr. R Koppe, te Groningen J. Schouten, te Rotter dam dr. J. Severijn, te Dordrechtmr. H. A Dambrink, te Utrecht; ds. C. v. d. Zaal, te Deventermr. J. Terpstra, te 's-Graven hoge prof. mT. P. A. Diepenhorst, te Am sterdam prof. dr. H.Bouman, te Kampen W. Warnaar, te Sassenheim, en mr. G. H. A. Grosheide, te Amsterdam. Dus zijn gekozen om in September nis lid van het Centraal comité op te tredends. M. van Grieken (aftr.), ds. G. Hofstede (uftr.), mr. J. A. de Wilde (aftr.), C .Smeenk (aftr.), B. Schuurman en mr. R. Koppe. De negen volgende heeren zijn aangewezen als plaatsvervangers. Gelijk bekend was mr. J. A. de Wilde reeds door de deputatenver- gadering gekozen als tweede voorzitter. DE TOESTAND IN DRENTE. Het vericenen van faciliteiten. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw hac-ft ten vervolge op d? beantwoor ding van een vraag van het lid der Tweede Ka mer, den heer Weitkomp, betreffende: het; ver- leenen var faciliteiten ten opziohte der kanaal- rechten op net Almelosche kanaal aan Drent- sche verveners, meegedeeld Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij het toestaan van faciliteiten, bedoeld in de vraag, in verband met den omvang van het vervoer van fabrieksturf uit de Drentsche ve nen naar de Twentsche fabriekscentra, practisch geen belang van eenige beteekenis is gemoeid. Het antwoord moet daarom ontkennend lui den. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF. De werktijden. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer De Boer, betreffende het ver- leenen van vergunningen voor verlengden ar beidsduur ten behoeve van hen, die in takken van landbouw en nijverheid een bedrijf uitoe fenen, in het bijzonder de vlosroterij, luidende: 1. Is het den minister bekend, dot in de laat ste weken in sommige streken van Zeeland zeer streng wordt opgetreden ter hondhoving der Arbeidswet 2. Is het den minister bekend, dat door deze strenge toepassing voor velen, die in takken van landbouw en nijverheid een bedrijf uit oefenen, met name de vlasroterij, veel last -en schude wordt veroorzaakt 3. Zoo ja, is de minister bereid, zooveel mogelijk, vergunningen voor verlengden ar beidsduur te verleenen, opdat deze bedrijven kunnen worden uitgeoefend en voorkomen wor de, dat de concurrentie van het buitenland dezen tak van nijverheid onmogelijk maakt, waardoor de werkloosheid zich zal uitbreiden? heeft de minister van arbeid, handel en nij verheid geantwoord 1. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Het toezicht wordt door de Arbeids inspectie in den laatsten tijd niet anders uit geoefend dan te voren. 2. In verband met het antwoord op vraag 1 kan deze vraag niet beantwoord worden 3. Voor het repelen van vlas in de open lucht is, voor zoover zulks is gevraagd, ver gunning verleend om gedurende het seizoen door arbeiders van 16 jQTcn en ouder 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te doen verrichten. Terwijl het roten van vlas, oor zoover dit in het landbouwbedrijf plaats vindt, niet volt onder de bepalingen der Ar beidswet 1919, worden voor deze handeling in de open lucht in vlasserijen eveneens der gelijke -vergunningen verleend. Ten behoeve an de overige werkzaamheden in vlasserijen wordt op gelijke wijze een arbeidstijd van 9 uren per dag en 50 uren per week toege staan. DE PASVISA VOOR DUJTSCHLAND. Nog geen resultaat bereikt. De ministers van Arbeid, Handel en Nijver heid en van Buitenlondsche Zaken, hebben ge antwoord op de vragen van het Tweede-Kamer lid Weitkamp, betreffende afschaffing van Ne derlandsche pasvisa voor Duitschers. Het antwoord op de vraag of de berichten in de bladen juist zijn, dat, waar de Duitscho regeering bereid is de pasvisa voor Nederlan ders af te schaffen, de Nederlandsche regeering daartoe niet wenscht over te gaan, wijl ze een trek van Duitsche arbeiders naar ons land brengt, moet, volgens de ministers, in het al gemeen ontkennend luiden. Er zijn onderhandelingen met Duitschland gaande. De Nederlandsche regoering streeft ei echter naar, dat, indien tot afsohaffing der pas visa voor Nederlandsche en Duitsche onder- dunen wordt overgegaan, ook de economischo belemmeringen, welke Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland gaan of wcnschen te gaan werken, aldaar van overheidswege ondervinden, als gevolg van de in DiritSchlond geldende voor schriften, worden opgeheven. Nopens dit onderwerp, hetwelk mct# dot dei afschaffing van de pnsvisa nauw verbonden is, is een nader onderzoek gaande. EEN ROOKVERBOD VOOR KINDEREN. Te Leiden Overeenkomstig een verzoek van dc ouder- commissic aan de Duivenbodestraat te Leiden stellen B. en W. den raad voor een strafbe paling in het leven te roepen, waarbij het aan kinderen beneden 14 jaar verboden zal zijn op den openbaren weg of op een voor het pu bliek toegankelijke plaats tabak, sigaren of sigaretten te rooicen of bij zich te hcbbcn. NED. BOND VAN VEEHANDELAREN. Het bondsgebouw te Utrecht. Gistermorgen werd in de Harmonie te Gro ningen de vergadering van den N«derlandschen Bond van Veehandelaren voortgezett De heer Van de Rhoer (Meppel) bepleitte de wensohe- lijkhcid om het daarheen te leiden, dat voortaan door veeartsen geen willekeurige attesten wor den afgegeven. Geruimen tijd werd gesp rok cc; over het bondsgebouw te Utrecht. Er gingen stemmen op om het te verkoopen. Het vóór en tegen werd onder de oogen gezien. Het hoofdbestuur zal het te berde gebrachte nader overwegen en te zijner tijd het resultaat van die overwegin gen aan de afdeelingen bekend maken. Dat hoofdbestuur zal mede zijn aandacht schenken aan hetgeen in de vergadering werd opgemerkt over het keuren van de uier door den kooper. NEDERLANDSCHE BOND VAN BOEKBINDERSPATROONS. Algemcene Jaarvergadering. In de te Amsterdam gehouden jaarvergade ring van den Nederl. Bond van Boekbinder patroons, heeft de voorzitter, de heer F. L. v. d. Bom, er in het bijzonder op gewezen, dat do vereeniging een patroonsvereeniging is. Een dergelijke organisatie in de boekbinderij is geheel iets anders dan in andere bedrijven. In de boekbinderij heeft men in Nederland enkele grootbedrijven, daarnaast tal van kleinere be drijven, waar de afstond tusschen werknemer en werkgever of patroon zeer gering is. Daar naast heeft men nog wat Spr. zou willen noe men het „patriarchaal" kleinbedrijf, boekbin derijen van vader op zoon, dat vrijwel een gelijk beeld vertoont ols de gildebroeders van enkele eeuwen geleden. De invoer der machines heeft in de boek binderij veel verandering gebracht. In de laat ste juren echter is een wederopleving van het kleinbedrijf waar ,te nemen; allerlei werkzaam heden, tot voor kort machinaal verricht, ge beuren weer met de hand. De directe oorzaak daor\ a is te vinden in de benarde tijdsom standigheden indirect ook van invloed is ons beperkt taalgebied. Deze dingen heeft men goed in het oog te vatten. In de boekbinderij als vereeniging kan men geen copie vormen van de vereenigingen der buitenlandsche vak- genooten. Er gaan soms stemmen op, om het karakter der organisatie te wijzigen. Zij letten op andere werkgevers vereenigingen, waar een contact, zooals de boekbinder dat met zijn arbeiders kent, niet bestaat. Enkelen wenschen zelfs het voorbeeld van die organisatie te vol gen, waar alle contact met de werknemers wordt afgewezen. Spr. was daarentegen van meening, dat het bedrijf zich alleen kan ont wikkelen, indien de eenheid van het bedrijf op den voorgrond wordt gesteld en dit op zoo danige wijze geschiedt, dat èn patroon èn ar beider hun soamhoorigheid erkennen en el kanders rechten eerbiedigen en samen aan den opbouw van het bedrijf arbeiden. Objectief en nuchter het leven beziende, acht Spreker het dwaasheid, indien een werkgeversorganisatie meent zich in het bedrijfsleven te kunnen hond haven en het bedrijf in zijn geheel te kunnen dienen, zonder geregeld contact met de werk nemers te zoeken. Onze oproeping van werkgeversorganisatie in het Nederlandsche bedrijfsleven verstaande, zullen wij dan ook er op uit zijn, om de rechts positie van onze arbeiders vost te doen zijn, maar daarnaast niet minder, om ons bedrijf als zoodanig de plaats te doen innemen die het toekomt. In het jaarverslag von den secretaris, den heer J. Stokkink, wordt opgemerkt, dat de sta bilisatie in de loonen, gepaard aan een ietwat verbeterde personeelindeeling, voor de komen de jaren den grondslag vormen voor de ver koopsprijzen in den handel en met klem wordt dan ook aangedrongen op het vaststellen van prijsnormen. Als middelen om tot betere toestanden te geraken, worden in het jaarverslag genoemd samenwerking in centraal overleg en het nieuw reciprociteitsverdrag met de drukkerijbonden, waarbij de gemengde commissie toezicht houdt; de gereorganiseerde vereeniging voor de be langen des boekhandels, waarin ook deze ver eeniging als buitengewoon lid zal worden op genomen, onderdeel van den centralen rand, waardoor een beter en nauwer contact met de bonden der afnemers en leveranciers zal wor den bevorderd; de strijd tegen het ongeorga niseerde bedrijf en tegen ambtenaars-concur- rentie; het vakschoolonderwijs en meerdere on der werpen van meer ideëel belang als verte genwoordiging van den bond in binnen- en buitenlandsche toonaangevende organisaties ci\ bij de overheid. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat het jaar 1924 afgesloten is met een voordeelig saldo van I71I.78JÓ. Tot bestuurslid werd gekozen de heer D. J. Wöhrmann; in de vacature A. van Hooft (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer J. G. Pulle te Leiden. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Brokken werd gekozen de heer L. C. C. de Bruyn te Roosen daal. LOONRAAD VOOR HET SPOOR WEGPERSONEEL'. Dc minima en maxima der loonen. De Loonraad vergaderde op 8 Juli 1925 on der voorzitterschap van mr. Kooien, en heeft be slist, dat, waar van den aanvang af is vastge houden aan den regel dat de notulen der ver gaderingen van den Loonraad of van sub-com missies alleen voor de leden zijn bestemd en de inhoud daarvan niet mag worden gepubli ceerd, ook de stukken door het secretariaat aan de leden toegezonden ter behandeling in een vergadering van den Loonraad of een der sub commissies niet voor publiciteit zijn bestemd. Verder heeft de Loonrood besloten aan do Directie te adviseeren de minima en maxima dei loonen en de jaarlijkschc periodieke verhoo gingen, behoudens de daarop voor de loon- klasse II, III en IV toe te passen aftrek, vast te stellen als volgt: Voor schaal 1 1400 1600 50 2 1450 1700 50 3 1500 1800 50 3a 1550 1900 (Tot 1750 50, daarna 75). „4 1600 2000 75 „5 1650 2100 75 6 1400 1800 100 7 1700 2300 75 8 1800 2500 100 9 1850 2800 100 „10 1900 3400 - II 2250 3700 125 12 2500 3900 125 13 2900 4100 125 14 3200 4400 175 15 3600 4700 175 Over het bedrag deT periodieke verhoogingen over schaal 10 zal nader worden beraadslaagd. De vertcgenwoordigcrs deT N.V. hebben de vergadering verlaten. De heeren Moltmaker en var» Hinte,* deden aan de leden der Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Trampersoneel mede, zonder in bijzonderheden te kunnen treden over de bij zondere motieven, dat de vertegenwoordigers der N.V. de zitting van don Loonraad hebben verlaten. Er is een meerderheid in den Loonraad die voor de hoogere ambtenaren loonsverhoogmg wil doorvoeren, ten koste van loonsverlaging voor de lagere groepen. Toen de vertegenwoordigers schorsing van do beraadslagingen vroegen tot o. a, Maandag, om nader hun standpunt in overleg met hun hoofdbestuur tegenover dezen gong van zaken te bepalen, weigerde de meerderheid van den Loonraad zelfs dit te verleenen. Na protest zijn zij toen weggegaan. HET CONFLICT AAN DE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ NIEUWE WATERWEG. Geen wijziging in den toestond. In den stand van het conflict aan de Scheeps bouwmaatschappij Nieuwe Waterweg is giste ren geen wijziging gekomen. Gisterochtend om 7 uur hadden zich eenige honderden werklie den voor de poort verzameld. Het aantal, dat naar binnen ging, was geringer don Dinsdag. De nachtploeg is kalm aan het werk geble ven. Voor deze werklieden bestaat op het oogenblik geen reden, zich in het conflicht te mengen daar voor hen nog de 48-urige werk week geldt. Bij het wisselen van dc ploegen, als de -nachtploeg van thans dus weer over dag gaat werken, komt voor deze arbeiders pas het oogenblik om partij te kiezen. De samenwerkende organisaties staan op het standpunt, dat men hier met een uitsluiting te doen heeft. Dit kan voor de ongeorganiseer den moeilijkheden opleveren, in verband met de uitkeeringen. Op de personeelsvergadering j.l. Maandag gehouden, waar ook de ongeorga niseerden meegestemd hebben, is met geen woord over een steunregeling voor niet-aan- geslotenen gerept. Gisterochtend hielden de werklieden, geor ganiseerd in den R.-K. M. B., een bijeenkomst in de zaal van den R. K. Volksbond. Met na druk werd er op gewezen, dat men geen be sluiten op eigen verantwoording moest nemen, maar zich aan de leiding te onderwerpen heeft. Gistermiddag had een besloten vergadering plaats van hen, die aangesloten zijn bij den A. N. M. B. Tegelijkertijd kwamen de christe lijke georganiseerden bijeen. Ter aanvulling en verbetering van ons be richt von Dinsdag zij nog meegedeeld, aldus verder dc Schied. Crt., dat van 1 Juli af tot en met Maandag j.l. gewerkt is volgens de nieu we voorschriften van de directie van den N. W, De arbeidersorganisaties hebben eerst ernstig overwogen, wat hun in dezen te doen stond en de bestuurders hebben het resultaat van de con ferentie afgewacht, die zij Maandag met den directeur van den Metaalbond, den heer Schou ten, hadden, die ook namens de directie van den N. W. sprak. I Naar men het bind van arbeiderszijde mee deelde, fs aan de werklieden von de R. D. M, nog geen „besmet" werk opgedragen. DE SENSATIONEELE ONTVLUCHTING, Het vonnis der Amsterdam- 1 s?he rechtbank. De Vierde Kamer der Amsterdamsohe Techt* bank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen koopman U., die terecht stond wegens wedersponnigheid en zijn zoon den 23- jarigen koopman uit Schoten, die zich te ver antwoorden had wegens poging tot bevrijding van iemand die zich in hechtenis bevondL Naar men zich zal herinneren had op dert 12den Mei j.l. dc zoon met een auto zijn va-* der opgewacht, toen deze die zich in gijzeling bevond van het Huis van Bewaring naar den president van de rechtbank zou worden over1* gebracht om verhoord te worden. De vader was teen in de auto gesprongen welke be stuurd door den zoon in volle vaart er vandoor ging. Toen een veldwachter op de treeplank! sprong werd hij er vanaf geworpen, waardoor hij lichamelijk letsel bekwam. Dc rechtbank veroordeelde heden den vader tot 8 maanden gevangenisstraf en beval zijn gevangenneming. De zoon werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. De eisch was tegen den vader 8 maanden en tegen den zoon 4 maanden ge* vongenisstraf. HEVIGE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Geen menschenlcvens te betreuren, Men melot ons uit Rotterdam Heden nacht even na vier uur heeft in de Beverstraat alhier in pand 104 een hevige ex plosie plaats gehad. Op den hoek van ge noemde straat en de Beierlandsdhe straat was in de benedenverdieping gevestigd de kruide nierswinkel van J. v. d. Woerd die. met vrouw en kinder achter de winkel woonde. Het bo venhuis was in gebruik door den metselaar J. C. St. Nicoloas en diens gezin 'bestaande uit vrouw en vijf kinderen. Ruim vier uur wer den de bewoners van dit pand' en de buren opgeschrikt door een hevigen slag, inmiddels gevolgd door een verschrikkelijk gekraak. In een oogwenk schoten velen toe om de behulp zame hand te bieden. Het bleek dat de voor zijde van het geheel e pand bestaande uit een •winkel en een daarboven gelegen woonkamer en een gedeelte van het dak geheel waren weg geslagen. De brandweer werd inmiddels ge- alm eerd en was spoedig ter plaatse, om het vuur dat inmiddels snelom zich heen greep te bestrijden. De vlammen vonden echter alleen aan de achterkant voedsel. De winkel was een ruine. De bewoners opgeschrikt door de op laaiende vlammen hadden nog kans gezien in nachtgewaad te ontkomen. De winkelier met vrouw en kind hadden 'hint woning kunnen ont vluchten over de puinhopen heen, alleen de man bekwam bronwonden aan arm en hand. De bovenbewoners kwamen eveneens wonder boven wonder er goed af, hoewel zij meer moeite hadden om zich in veiligheid te stellen. De metselaar M. was met twee kinderen de trappen of gegaan en bevond zich nog maar ruiuwlijks buiten toen een deel van het da'K omlaag stortte. Zijn vrouw en drie dochtera konden echter niet meer dien wag volgen en waren genoodzaakt. door de inmiddels snel voortwoekerende vlammen aan de achterkant van het huis een goed heenkomen te zoeken. Teneinde raad konden zij over de afscheiding ,van de waranda, in de achter het pad gelegen tuin vluchten. Door buren, werden allen liefde rijk cpgenomen. Intusschen was de brandweer begonnen met acht stralen het vuur te bestrij den I Onder le«ding van den hoofdman Kee- man werd het vuur langen tijd aangetast. Te gen 9 uur 'hedenmorgen was de brand ge- bluscht. Men h°eft nog niet kunnen vaststellen of de explosie het gevolg van brand ii of dat de brand werd veroorzaakt door ontploffing. Heden morgen s'.elde de justitie een onderzoek ter plaatse in. ATHLETHIEK. In aansluiting op ons bericht von Dinsdag avond betreffende de N. A. U.-kampioenswed- strijden kunnen wij nog melden, dat voor die wedstrijden een ongekende belangstelling be staat. Niet alleen van het publiek (de tribune plaatsen op het U. V. V.-veld zijn reeds bijna alle uitverkocht!) doch vooral van de deelne mers. En het is een blijk van goeden vooruit gang in de athletiek, dat een tweehonderd-tal jongelui mecnen in de termen te vallen voor den kampioenstitel op een of ander onderdeel. Natuurlijk zullen enkelen aan zelfovcrschati ting lijden, maar het grootste deel is stellig in staat om een poging te wagen, vooial nu de gelegenheid tot vóórtraincn zoo gunstig was en is. Als we de onderdeden van do wedstrijden nagaan, don zien we reeds bij de 1 0 0 meter hardloopen 52 deelnemers, waaronder voor de Amersfoorlers twee bekende nomen zijn: F, C. Bührmonn en G. P. Scheffer. Maar ook an*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6