WACHTKAMER STATION S TRAM NAAR ZEIST S OpeiÈehispel te Soesterberg KASPER HIDDINK'sWUNHANDEL Wist Vakken B. NIEWEG "aanbesteding. aanbesteding. FILIAAL CHOCOLATERIE W. PEPER CE RABBIJN VAN SELCHAFEI,K,E, mmBmmï] f 1.50 per Liter Passages naar Oost- en West-inclië Amerika - Afrika enz, enz. Compleet groot Steriliseertoestel f4.eo Firma Gebr. Sanders KamPe^lnn1eg"poort 4' Vacantie. VisBSen en iRepsareeren van Lasigestraat 39 - Tel. 462 RADIO-TOESTELLEN Dr, A. G, NIGÖLAï 3 min. Zit- en Slaapkamer Zit- en twee Slaapkamers Kost en Inwoning Benedenwoning Juüanaplein No. 1 periode verricht. De vereeniging bemoeide zich anet den occijns op gedistilleerd. Maar daar nevens stelde zij ook een uitgebreid-onderzoek in naar de somenstclling van den jenever en van bier, opdat deze drank niet of door te hoog alcoholgehalte, of door andere schadelijke bestanddeelen nadeelige uitwerking zou heb ben. Ook practisch zorgde zij voor de vervan ging van jenever als volksdrank door licht bier, door het oprichten van volkskoffiehuizen. Door de openbaarmaking van do resultaten van het onderzoek werd het publiek gewaar schuwd en begonnen de fabrikanten in te zien, dat zij de samenstelling moesten verbe teren. Alcoholcursussen werden, waar noodig, vanwege den Volkslóond opgericht. Zoo werd menigmaal op het gevaar van den alcohol ge wezen. Hetzelfde doel heeft ook het Museum op het gebied van huisvlijt, volkshuisvesting en •-voeding. Door allerlei middelen, waarvan Spr. een opsomming gaf, werd getracht het gebruik van sterken drank te doen afnemen. Bevorderde de Volksbond reeds dadelijk de tot standkoming van een drankwet, hij liet zich ook veel gelegen liggen aan haro richtige toe passing en verbetering. Nuast de bestrijding van drankmisbruik en eigenlijk als een onderdeel daarvan, dacht de Bond ook aan de genezing van drankzuchti gen. Nevens het werk op het terrein van de rechtstreeksche drankbestrijding, arbeidde de Bond op wetenschappelijk en maatschappelijk gebied. Aan het einde van zijn historisch overzicht sprak de voorzitter nog een opwekkend woord. „Laten wij aldus spreker ons noch vol daan rekenen door hetgeen wij deden in die 50 jaren, noch ontmoedigen door gemis aan erkenningook zonder deze is onze taak schoon genoeg en zijn de vruchten van ons werk verblijdend genoeg om die taak te blij ven voortzetten, zoolang ons volk ons noodig heeft. En dat zal nog langen tijd het geval zijn. Daarom met nieuwe kracht en frisschcn moed en lustige opgewektheid aan den arbeid, opdat wij ons verleden waardig blijven. De rede van mr. Snijder van Wisse- ikerke werd langdurig toegejuicht. Namens een groot aantal afdeelingen van den Bond overhondigde de heer Koch den voorzitter een lauwerkrans, als huldeblijk voor al het werk, dat hij voor den Bond verricht •heeft. Do voorzitter is gebleken de rechte man op de rechte plaats te zijn, en gaarne brengt Spreker hem dank voor zijn werkkracht en werklust. Namens de afdeeling Deventer sprak ds. Do Boer, die mevrouw Snijder van Wissekerke huldigde als de trouwe hulp en steun van haar man, niet het minst in bondszaken. Spr. overhandigde aan mevrouw Snijder van ^issekerke een ruiker bloemen. Na goedkeuring van het jaarverslag en het verslag der commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester was aan de orde verkiezing van twee leden van het hoofd bestuur. Bij acclamatie werd herbenoemd Z. Exc. W. F. Pop, die deze benoeming aanvaardde. Vervolgens kwamen eenig-a hoofdbestuurs voorstellen aan de orde. Het eerste voorstel diende tot aanvulling van hot algemeen ^huishoudelijk reglement met een nieuw artikel (8a), strekkende om te voor zien in een noodtoestand, die ontstaan zou door nalatigheid van afdelingsbesturen. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting voor Let jaar 1926 drong de afdeeling Utrecht oan op meer steun voor het sanatorium voor drank zuchtigen Hoog-Hulle. De begrooting werd vervolgens goedgekeurd. Aan dc orde was daarna een bespreking van de verpleging van wegens dronkenschap ver oordeelden in Rijkswerkinrichtingen en even tueel daaruit voortvloeiende voorstellen, be- oogende de genezing van de alcoholisten en het voorkomen van recidive. In de toelichting van het hoofdbestuur wordt opgemerkt, dat de straf van plaatsing in een Rijkswerkinrichting niet terug houdt van reci dive, vooral niet hen, die reeds meermalen deze straf hebben ondeigaan, en niet zoozeer als wel wenschelijk is gericht is op genezing van den drankzuchtigen veroordeelde. Ook worden de dronkaards in dezelfde inrichtingen en op gelijken voet verpleegd als bedelaars en land- loopers. Deze methode wordt niet bevorderlijk geacht voor de genezing van drankzuchtigen. Verbetering wordt zeer wenschelijk geccht. De oprichting van een asyl, uitsluitend voor drank zuchtigen, zou echter met groote kosten ge paard gaan. Er zal dus op andere wijze naar betere verpleging gestreefd moeten worden. De vergadering vcreenigde zich met deze beschouwing van het hoofdbestuur en liet de redactie' van een adres, dezer dagen door den bond over deze aangelegenheid aan den mi nister van justitie te zenden, aan het hoofdbe stuur over. Betreffende de bevordering van de oprich ting van volkshuizen hod het hoofdbestuur een voorstel ingediend om afdeclingen, die succes belovende pogingen aanwenden voor de totstandkoming van volkshuizen, een bijdrage an de oprichtingskosten van 1000 in uit zicht te stellen. Ds. de Boer lichtte dit voor stel toe. Na eenigc discussie vereenigde de vergade. ring zich met dit voorstel. Besloten werd, de volgende algemeene ver gadering te Hilversum te houden. Aan het eind der vergadering dankte de voorzitter de afdeelingen voor dp hem ge brachte hulde. De heer v. d. Voort dankte voor de woardeerende woorden, tot hem ge sproken en de secretaris, de heer Polak, dankte voor de onderscheiding, hem uitgereikt, •maar sprak er zijn leedwezen over uit dat de regeering geen termen gevonden heeft, den Volksbond op andere wijze te huldigen, inzon derheid in den persoon van den algemecnen voorzitter. Met het uitspreken van den wensch, dat heer Snijder van Wissekerke nog jaren behouden moge blijven voor den Volksbond, besloot spr. De vergadering juichte daarop den voorzit ter langdurig toe. Daarna is de vergadering gesloten. Na een noenmaal, docr het hoofdbestuur aan de afgevaardigden aangeboden, werd een tram rit door de slad en de omstreken gemaakt aan geboden door het gemeentebestuur. De tocht werd onderbroken docr oen thee in het*restau rant De Bcschjes van Poot, aangeboden dooi afdeeling Den Haag. Woensdag is het feest ter gelegenheid van van het 50-jarig bestaan van den Volksbond tegen Dranksmis'bruik besloten met een ge- meenschappelijken maalijdL Oan. zaten aan burgemeester Patïjn, de heer de Brey, inspec teur van de Volksgezondheid en de heer Hoe- jenbos, directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon. Do burgemeester hield een toespraak, waarin hij gewaagde-van de 'groote instemming van het Haagsch gemeentebestuur voor het streven van den Bond. In de ofgeloopen 50 jaar heeft het arbeidsveld zich breed uitgestrekttal van afdeelingen zijn over het geheele 'land verspreid. Spr. achtte liet een juiste therophie om niet de drankzucht maar de dieper liggende oorza ken daarvan 'te bestrijden. Als spr. vraagt of hef doel, dat de Volkenbond zich gesteld heeft in die 50 jaar naderbij gekomen is, dan moet het antwoord daarop bevestigend luiden. Do toestand in Noorwegen, die beter to vergelijken is met die in ons land dan de toestand in Ame rika, bewijst wel dot het standpunt, dat de Volksbond inneemt, beter aan het doel beant woordt don volstrekte drooglegging. Wij, vrij heidslievende Nederlanders zijn niet gediend on dwang. Spr. wensch. den voorzitter toe, dat hij neg lange jaren voort zal gaan met zijn nuttig en sympathiek werk. Dr. Josephus Jilta, voorzitter van den ge zondheidsraad, huldigde den voorzilcr en sprak zijn leedwezen uit, dat hij als hoofdbestuurslid moest aftreden- Spr. roemde de goede ver- Standhouding in het hoofdbestuur. Nog veerden het woord de heer Breukink namens de Haagsche afdeeling en mej. Kra mers Ten slotte dankte mr. dr, SnijdeT van Wis sekerke voor de bewijzen van sympathie, welke hij ter (gelegenheid van dit jubileum van de leden heeft ondervonden. Spr. bracht dank aan den burgemeester voor de vriendelijke woor den tot hem gericht en voor de welwillende houding, die de burgemeester steeds tegenovei den bond acrigenomen heeft. Bij de bestuursverkiezing werd nog in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van dr. Josephus Jitto, gekozen de heer C. E. van Vccrcn, inspecteur der belastingen te Tiel. NED. WERKLOOSMEIDSRAAD, Jaarvergadering. Dezer dagen hield de Ned. Werkloosheids- raad zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van prof. dr. W. H. Nolens. De secretaris deed mededseling van de se dert dc vorige vergadering ingekomen stukken. Hieronder waren twee aanvragen om uitgenoo- digd te worden tot het lidmaatschap van den raad. Besloten werd deze aanvragen in nadere overweging te houden. Op voorstel van de commissie tot het na zien van de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1924 werd de pen ningmeester voor zijn beheer gechargeerd. Be noemd werd een commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1925. Het jaarverslag over 1924 werd vastgesteld. Over het beleid van de redactie van het Tijd schrift van den Raad over 1924 werden geen opmerkingen gemaakt. Bij acclamatie werd de voorzitter herkozen Besloten werd tot instelling van een commis sie tot voorbereiding van een advies over maat regelen, die met name van regeeringswege die nen te worden genomen om blijvende verrui ming van werkgelegenheid in ons land te be vorderen. Besloten werd voorts, dat de Nederlandsche Werklooshcidsraad als nationale sectie van de Internationale Vereeniging tegen de Werkloos' heid zich zal neerleggen bij de samenstelling ran dc drie bekende internationale vereenigin /en tot één internationale vereeniging voor so ciale politiek. Besproken werd de agenda van de jaarver gadering van de Internationale VeTeenigmg tégen de werkloosheid op 2122 September o.s. te Bern te houden. Besloten werd na te gaan of voor den Ne- derlandschen Werkloosheidsraad inzake het be- erken der gegevens door het Centraal Bureau voor de stutistiek gepubliceerd over de^ econo mische conjunctuur, cok een taak kan zijn weg gelegd. In de volgende vergaderig zal over het resultaat van dit onderzoek een besluit worden VERRUIMING VAN WERKGELEGENHEID. Verbetering van het wegennet en plaatsing van orders bij Ned. fa brieken. De Rijkscommissie voor werkverruiming ver gaderde een dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Op voorstel van den voorzitter werd op grond van practischc overwegingen besloten, de gedachten wisseling over de bespreking van de taak der commissie, uit te stellen tot de vergadering, die gehouden zal worden in de eerste dagen van September. Uit de bespreking omtrent de uitvoering van waterstaatswerken bleek, dat vermoedelijk voor 1926 grooterc be- dvagén kunnen worden beschikbaar gesteld, dan voor 1925. Voornamelijk werd van gedachten gewisseld over de maatregelen, welke kunnen worden getroffen ter bevordering* ven een krach tige terhandnoming vun de verbetering van het wegennet. De commissie stelde het standpunt vast, dat dient te worden ingenomen ten aanzien van enkele industrieën, welke in moeilijkheden ver- keeren en de tusschcnkomst der commissie hebben ingeroepen. In de mededceling omtrent de bemoeiingen der commissie ter zake van plaatsing van orders bij Nederlandsche fabrieken, bleek, dat belang rijke orders, welke dreigden naar het buiten land te gaan, voor de Nederlandsche nijver heid zijn kunnen worden behouden. Er werd be sloten met het departement van Binnenlandschc Zaken in overleg te treden omtrent maatrege len, die kunnen worden genomen om te bevor deren, dat ook de waterschapsbesturen in de toekomst meer rekening met de Nederlandsche nijverheid zullen houden, en den minister van Binncr.landsche Zaken te adviseeren aan de be sturen van groote gemeenten een schrijven te richten, om er de aandacht op te vestigen, dat in de leveringsvoorwaarden voor kolen cn cokes meermalen de eisch wordt gesteld, dat deze van buitenlandschen oorsprong moeten zijn en dat v/anr.eer naar de reden gevraagd wordt, bleek, dat deze oisch niet gesteld is, om dat inderdaad aan kolen cn cokes van buiten landschen oorsprong de voorkeur wordt gege ven, maar otndat die bepaling in de leverings voorwaarden voorkwam, en er niet .aan ge- da cht was deze bepaling te wijzigen. Gewezen werd op de taak, welke de vak organisaties kunnen vervullen om het gebruik van Nederlandsch fabrikaat te bevorderen. lifilISKi EIGEN HULP. Studiefonds cn buitenverblijf. Te Arnhem is gisteren onder voorzitterschap ven den heer R. J. de Ruiter de 49e algemeene vergadering van de vereeniging „Eigen Hulp" gehouden. In zijn openingswoord bracht de voorzitter hulde -aan de energieke propaganda van het Arnhemsche districtsbestuur, die in zeer kor ten tijd bijna tot verdubbeling van het ledental heeft geleid. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de jongste instelling der vereeniging „de retraite voor ouden van dagen", gevestigd in het reeds sedert een vijftiental jaren in het pen sion Rozenburg te Beek bij Nijmegen door de o^emcenc afdeeling „Mij. tot Exploitatie van Buitenverblijven voor leden van E. H." geëx ploiteerde zomerverblijf, dat dit jaar voor het eerst aan het nieuwe doel wordt dienstbaar ge mankt. Verslag, rekening over het afgeloopen jaai en begrooting voor het komende, werden onge wijzigd goedgekeurd. Voor het nazien %der re kening over 1925 werden de districten Amster dam, Rotterdam en Leiden aangewezen. In de in het hoofdbestuur dcor periodieke aftreding ontstane vacatures werd voorzien door herkie zing met algemeene stemmen van de heeren R. J. de Ruiter, J. P. Logemann en W. F. van Cnmpen, die hun herbenoeming aanvaardden. Na afloop der vergadering werd met de af gevaardigden een excursie naar het buitenver blijf Rozen'beng te Beek gemaakt, waar een gemeenschappelijke maaltijd werd gehouden cn waar men den volgende morgen weer is sarnen- ekemen ter bespreking van de b^origen van de afdeeling „Het studiefonds der vereeniging E. H.", die in 1926 weer een studiebeurs zal uitgeven. Als plaats van samenkomst in 1926, het jaar wharin de vercen'ging haer 50-jarig be staan hoopt te herdenken, werd Haarlem aan gewezen. Nieuwe Uitgaven. Königsmerk, door Peter Benoit. llitg. J. M. Meulenhoff, Amster dam. In de loopgraven vertelt luit. Vignerte zijn avonturen aan het hof van Lautenburg-Det- mold. waar hij als gouverneur van hertog Joachim vertoefd heeft. De heldin van het ver haal is dc groothertogin Aurora, een geboren prinses Tumène uit het Russische gouverne ment Astrakan. Aan het hof gebeuren vreemde dingen, men sterft er niet altijd een natuurlijken dood, waar aan ook Vignerte maar ternauwernood ontsnapt Want hij is een vorscher en onthult moer zaken dnn dienstig is te weten :n de hofkrin gen van het Duitsche staatje. Zijn liefde vooi de groothertogin, die ook hem gaarne mag, redt hem echter, en als het mobilisatiebcvel is gegeven brengt zij hem zelfs naar Frankrijk terug. Aurora is een persoonlijkheid, die den lezer aanhoudend boeit, niet alleen door hei wans van geheimzinnigheid dat haar leven om sluiert, maar ook door haar vaak doelbewust optreden, dat groote gedecideerdheid verraadt Haar leven is daardoor geworden zoo aangrij pend cn zoo meesleepend, dat men geheei op gaat in het met veel meesterschap gegeven verhaal. Geen wonder, dat dit boek dan oolc grooten opgang heeft gemaakt en in deze Ne derlandsche vertaling zal het ongetwijfeld even eens een uilgebrciden lezerskring vinden. Zij die waakten, doth Ernest Perochon. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Llitg.-Mij., Utiecht. ,Tn dit eenvoudig vertelde boek zijn oer krachten aan 't woordhier wordt niet ge daasd, hier gebeurtMonumentaal staat hier de figuur van „la Miraine", de Fransche vrouw. Moeder en waakster over haar familie, hun have en goed, uit." Aldus de vertaalster, Ellen Forest, in het voorwoord. En zoo is het inderdaad. Dit boek is een hecht, massief weik, dat sober maar niettemin, of wellicht juist daarom, krachtig spreekt van het werk dei Fransche vrouwen, terwijl hun mannen en zoons weggeroepen warer. van den akker des albeids naar het veld des doods. Onvermoeid zijn de vrouwen en dochters in haar bearbeiding van den akker, opdat de voedselvoorziening nir-t zal stokken. Diep voelen zij haar -plichten als Fransche vrouwen en ook daar, waar ze in het dierbaarste, wat zo bezitten, getroffen worden, blijft l\et werken voor het land parool. Nie1 allen zijn zoo. Ook ziin er, die ie zwak blijken de beproevingen te doorstaan, maar dan zijn ei familieleden of buren, die door v.cord en voor beeld den moed er weten in te houden Er straalt groote Avermte van dit boek uit, niet alleen door de groote f vaderlandsliefde maar ook door de liefde van Francine, het meisje uit het Gesticht, voor Geoige. Hna: beeld is een prachtstuk van teekening, vol fijn gevoel en begrepen zielelcven. Berrington's Taalgidsen, dooi John. S. Beriington. Uitg. Scheltens cn Gillay, Am sterdam. Nu het reisseizoen aanbreekt en meer dan vroeger plannen worden gemaakt voor buiten- landsche reisjes, zullen deze gidsen bijzonder welkom zijn. Ze zijn niet bestemd voor n< n, die volkomen vreemd staan tegenover het Fransch, Duitsch of Engclsch. Mogelijk zou het met „Hoe maak ik mij verstaanbuor in Duitschland" nog wel gaan, maar voor Frank rijk en Engeland dient men van uitspraak en de eerste beginselen op de hoogte te zijn. Maai voor die personen zijn dc gidsen o. i. zeei bruikbaar, daar ze practisch zijn ingericht en veel voorkomende woorden en uitdrukkingen geven, zonder welke men nu eenmaal in een vreemd land zich niet .verstaanbaar kan maken, Bovendien zijn de boekjes handig van formaat, zoodat men ze gemakkelijk in zijn zak kun stc ken en ze aldus altijd bij de hand kan hebbciy Heden openen wij een in de wachtkam&f van het station der tram naar Zeist, waaraan wij verbonden hebben een afdeeling waar U de meest bekende merken choco» lade en bonbons voorradig kunt vinden. Beleefd aanbevelend, Sigarenmagazijnen „Kariima" Kiosk Stationsplein Vlasakkerweg hoek Stationsstraat Wachtkamer Ooster-Stoomtram Opvoeringen Zondagen 12 en 19 Juli aanvang 5 uur. Prijzen der plaatsen: fO.SO, f 1.—f1.50 (geen belasimg). Voorverkoopkaarten Sigarenmagazijn Tillemans en Boakenoogen aan de Langesfraat te Amersfoort. Extra tram en Autodiensien. Voor verdere bijzonderheden zie Reclame- bi-jetten. Filiaal HAVENSTRAAT 14a - Tel. 1459 - HILVERSUM voor hef inmaken van alle soorten vruchten suiker toevoeging onnoodig Aangenaam en pikant van smaak Bestellingen worden van uit Hilversum in Soest Amersfoort en Spakenburg zonder prijsver- hooging aan huis bezorgd. Vraagt prijscourant. JAMS Co. agenten, BERGSTRAAT 37 IRex Sterillsserglazen Komt U met de a.s. Yaeantie té 'Apeldoorn of omgeving? Zoo ja? Breng dan ook eens een bezoek aan onze Inrichting. U zult U <;lc tijd daaraan besteed niet beklagen en U WEET dan te vens, waar IJ de wasch na de va- cantie zult laten behandelen. Stcomwasscherij „De Nijverheid" Firma W. KASREMAN, Veeuweg 22-24- Apeldoorn. A f3* if* E5 (Afhalen en bezorgen zonder prijsverhooging) Prijscourant eerste klas. en Ondersleelcnmetwesiken en schema's gralis te bekomen. Vakkundig leider J. APPEL. is van 11 JULI tot 3 AUG. AFWEZIG. Dc ovérigc geneesheeren nemen de praktijk waar. H. B. S. en Gymn. (herexamen alle klassen). Lesuur 2 yld. C. A. HEUNKS, Hoogl.weg 8. van het station te huur aan geboden voor heer Gem. met ontbijt voor 40.per maand, inlichtingen verstrekt v. Hasaien's Woningbureau, Snouckacrtlaan. Aangeboden met a.s. Sept. of eerder een gem. m. of pension, geschikt voor 2 personen. Franco brieven onder No. 4206 bur. Amersf. Dagblad. GEVRAAGD door man, vrouw en meisje van 11 jaar -n eenvouuig ge zin; prijs niet boogcr dan 75 zoo nocur eigen meubelen. Br. onder No. 4219 bureau ArnersT - Dagblad. Direct TE HUUR Koningin Wjlhelminastr. 40. Huurprijs 35.per maand. Te bevragen Woningbureau VAN HASELEX, Snouckaert- laah. De Directeur van Openbarë- werken te Amersfoort is voor nemens 31 Juli aan te beste den: a. Bestek No. 7 dienstjaar 1C25 Eet maken van een clo set en urinoir inrichting in het Gymnasium. b. Bestek No. 8 dienstjaar 1025 Het aanbrengen van ka» saltine tegels en zand bakken op de speelplaat sen van scholen. De Bestekken met teekc» ningen zijn verkrijgbaar van af IS Juli a.s. aan het Bureau Opènbarewerkcn resp. a 1.50 en 2.50. De Directeur van Openbare- werken te Amersfoort is voor» nemens 31 Juli aan te beste den: Bestek No. 6 dienstjaar 19252 Hei bouwen van een schcol aan den Ouden Soesierweg. Bestek met teekeningen is verkrijgbaar vanaf 14 Juli a.s. a. h. Bureau Openb&re- werkên a 4.per post 4.30. Notaris KLAASSEN te Amersfoort maakt bekend, dat zijn kantoor is gevestigd en dat onder hem berusten de minuten van wijlen de nota rissen BOLK cn VAN DER WANT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 10