NUTSSPAARBANK Vera-Kotfie-Hulsko RECLAMES. Prijs 1—3 rebels 1 1.53, elke regel meer 0 50i Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. Buitengewoon geurig. 25 besparing. Vera koflirf is van de beste kwaliteit en toch hst voordeeligst in het gebruik Vera koffie is ook bij Uw winkelier verkrijgbaar. Koopt nog heden een pakje, daar mee kunt U niet bekocht zijn. missnrris van de Stearineknarsenfabrick Apollo te Schiedam en van de Algemecne Hypotheek bank ïe Amsterdam hij is ook bestuurslid ge weest van de Vcieeniging van Effectenhande laren. Dok op maatschappelijk terrein heeft de heer Van der Hoop zich bewogen, 'lij was 0.9 boekhouoer van de Remcnstrantsche Gerefor meerde gemeente, bestuurslid van de Diergaar de en commissaris van de .Spaarbank. De be grafenis zal plaats hebben op Crooswijk te Rotterdam. CRÉMATIE H. KETNER. Onder groote belangstelling te Westcrvcld plaats gehad. Gistermiddag is onder groote belangstelling op Westerveld de verassching geschied van het stoffelijk overschot van den heer H. Ketner, oud-hoofdadministrateur der Hollandsch-Ame- rikaansche Plantage Maatschappij. Prof. Van Romburgh zeide, dot de over ledene ook als lid van den Volksraad in Ned.- Indië zijn stem heeft laten hnoren. In den Ncd.- Indischen Cultuurread werden zijn adviezen steeds op hoogen prijs gesteld. Veirvolgens sprak mr. Swart, voorzitter der Internationale vereeniging tot bevordering van de rubbercultuur in Ned.-Indië, van welker da- gelijksch bestuur de heer Ketner deel uit maakte. Hij zeide, dat de overledene zich op Sumatra een monument geschapen hoeft van Nederlandsche energie en Ncderlandsche kracht. Hij heeft door zijn kennis der cultures onzen Nederlnndschen naam hoog gehouden in het buitenland, vooral in Amerika. Namens de Hollondsch-Amerikaansche Plan- lage Maatschappij voerde een der Amerikaan- schc directeuren, dc heer Gallinger, het woord, waarna een familielid dankte voor de groote belangstelling. HET MIDDENSTANDSCONGRES. De verdere behandeling der agenda. Jeugdorganisatie. Gisteren is te 'Assen in de groote zaal van het Concerthuis 'het congres voortgezet. De voorzitter van het algemeen bestuur, de heer Ed. G. Sr.hürmann, heette bij de opening van 'het ccmgres welkom dien voorzitter van den Middenstandsraad mr. A. baron van Wijn bergen en de vertegenwoordigers van H.H. Exc. de ministers van Financien en Water staat. de heeren K. S. W. A. de Coster en G. \V. G. v. d. Voort Maarschalk (applaus). Nadat besloten was een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Kcrtingin, verleer.de de voorzitter het woord aan der, eersten praead viseur den heer N. F. Epkc.,.a, bestuurslid der Vereeniging Har.del en Nijverheid te Rotter dam, ter toelichting van het reeds gepubli ceerde praeadvies „Middenstand en jeugdor ganisatie". Door den ir.le:der werd slechts een enkel wooró ter aanvulling gesproken cm te deen uitkomen, dat hij geenszins de meening was toegedaan :f. zijn praruüvies volledig te zijn geweest t Hierop werd gelegenheid gegeven tot be spreking. De heer Adelsbergen, Amsterdam, drong er op aan vooral bij de vrcuwen belangstelling voor de organisatie van den middenstand te wekken. Tot nu toe heeft daaraan veel ebro ken. Men moet de vrouwen voor de beweging winnen en zal daardoor ook van zelf de jeugd binnen den krirtg der belangstelling trekken. Om dit te bereiken, geeft spr. in overweging - in de wintermaanden vergaderingen voor de vrouwen te beleggen. De heer v. d. Zwaan, Breda, zou zich niet alleen willen bepalen tot het samenbrengen van zoors van middenstanders, doch v/enschr dat jonge, krachtige mannen uit allen stand worden saam gebracht in jeugdverenigingen. Deze vergaderingen moeten aantrekkelijk wor den gemaakt en daarop kunnen op onderhou dende wijze de middenstandsvreagslukken be handeld worden. De heer Naumann, Schiedam, brengt naar voren wat er voor de middenstandskinderen kan worden gedaan. Voor c'les moc-t gezorgd worden dat de vrouw met een middenstand meeleeft. Door haar kurr.zn enn de kinderen het best liefde en belangstelling voor de zaak van den middenstand worden bijgebracht. Ver der zou spreker aan het orgaan van den Mid denstandsbond een rubriek voor de jeugd wil len toevoegen. De heer Wagner, Soest, wenscht, dat adspi- ranlleden op Tö-jarigen leeftijd kunnen worden aangenomen en dat cursussen e. d. voor jonge middenstanders niet door ambtenaren zullen worden geleid, doch door organisatiemannen. De heer Van Bommel, 's-Gravervhage, dringt er op aan speciale middenstandscursussen te organiseeren. Do heer De Jager, 'Arnhem, is van oordeel, dat het niet goedgezien is om reeds op 14-ja- rigen leeftijd de jongens lastig te vallen met middenstandsvroagstukken. Dc heer Kramer, Coevorden, besprak de moeilijkheden waarmede de handelss.cnd Inn Coevorden te kampen heeft. Met voldoening constateert hij, dat de jeugdorganisatie von de kleinste stad in Drenthe ten voorbeeld gesteld kan worden aan al de andere in den lande. Spr. hoopt dat van dit congres een krachtige actie voor de jeugdorganisatie zal uitgaan. De heer De Groot merkt op dat men langs kunstmatigen weg bij de jeugd belangstelling wil wekken voor den middenstand. Dit is ver keerd. De jeugd moet in het gezin liefde lee- ren voor zijn stand en voor het bedrijf, doch maar al te zeer wordt in da gezinnen dar mid denstanders zelf ontevredenheid gewekt. Dat men de jeugd aan de organisatie bindt door cursussen cn opleidingsscholen, juicht spr. ten zeerste toe, doch bovenal meet de belangstel ling voor den middenstand 'bij de jeugd gewekt worden in het gezin van den middenstander zelf. De heer De Graaf, Utrecht, acht den tijd voor het instellen van jeugdorganisaties nog niet gekomen en dient een voorstel in strek kende om een besluit dienaangaande aan te houden. De heer Epkema beantwoordt de onderschei den sprekers en blijft de jeugdorganisatie noodzakelijk achten, opdat de beweging niet aan bloedarmoede bezwijk e. Hij acht 'het ge- wenscht dat reeds op jeugdigen leeftijd m&t de organisatie der jeugd begonnen wordt c-n kan niet inzien waarom 14 jcar te vroeg is. Het voorstelUtrecht lean spr. niet overne men, wijl hij er van overtuigd is, dat de tijd voor het organiseeren der middenstands jeugd reeds lang is aangebroken. De voorzitter wenscht de conclusie, dcor den praeadviseur voorgesteld, eenigszins te wijzi gen en deze te laten luiden als volgt Het congres spreekt als zijn overtuiging ui:, dat het in het grootste belang van den Neëler- landschen Middenstand is de jongere midden standers aan zich te binden, en uit den wensch dat het hond-bestuur onverwijld maatregelen treffe, waardoor het als centraal punt leiding zal kunnen geven aan de bij den bond aange sloten vcreenigingen. De praeadviseur kan zich met deze gewijzig de conclusie vereenigen die hierna met alge- meene stemmen wordt aangenomen. ■Aan de orde kemt een voorstel van het bcndsbesluur tot, het heffen van een regeling met middenstandsorganisaties in het buiten land, waardoor aan jongelieden, zoons van ge- ergoniseerde middenstanders, gelegenheid ge geven kor. worden hunne vakopleiding buitens lands te genieten of te voltooien. Na toelichting door den heer A. In0enool wordt overeenkomstig het voorstel van h' B. B. besloten en de uitvoering opgedrogr. aan het Bcndsbureau. De heer Adelebergen licht een voorstel dar Deventer Handelsvereniging toe, o'nzake o"? noodzakelijkheid var. verlaging der Post- en Spoorterieven in Nederland Besloten wordt aan de directies der Pos'.c- rijen er? Spoorwegen een motie te richten, waarbij op verlcging der tarieven wordt aan gedrongen. Aan het slot d?r vergadering heeft de heer R. J. Koopmeiners uit Rotterdam een rede ge houden over „Het euvel der opzettelijke wan betaling". De heer Koopmeiners noodigde de midden standsorganisatie uit onverzwakt haar actie voor te zetten tegen de wanbetalers. Door applaus ondersteunde de 'zergadering dit voorstel. De heer de Coster, vertegenwoordiger van den Minister van Financiën, dankte hierop namens Z.Ex. voor de uitnoodiging. Met vreug de zeide spr. gehoord te hebben d.it de meer derheid het gevoelen r.iet deelt van de afgevaar digde van Soest om h-:t tafellaken tusschcn de regeering door te snijden. De Minister van Financiën beschouwt de middenstanders niet als fiscale objecten maar ziet ook hun be langen. Spr. heeft op dit congres gezien een geest om tot vermindering van 1 egeeringsbe- moeiïng te komen. D.t is ook de mecr.ing van den minister, die voorstander is van het vrije bedrijf. Met den wensch dat de bond in kracht moge toenemen, besloet spreker. De voorzitter antwoordde, dat er bij den middenstand geen streven bestaat om het tafel laken met de regeering door te snijden. Ever.min is de middenstand tegen de ambtena ren, mear wel tegen overtollige ambtenarij- De middenstand zal het gezag blijven steunen zooals 'hij steeds den hoeksteen van het gezag is geweest. Mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, wees op een drietal punten welke de middenstand in acht heef. te nemen. Ten eerste, dat het noodig is, dat de middenstand niet vergelc, dat wanneer men voortgaat met de toepassing van de weten schap en daarmede geen gelijken tred houdt de ontwikkeling van religie en moraal, die voor uitgang niet vruchtdragend zal zijn. Ten twee de, dat men niet vergete, dat de wet van den arbeid de menschheid nog altijd beheerscht en ten derde, dat men poge de menschcn en voor al de jeugd levensvreugde bij te brengen, op dat zij het lijden, dat nog steeds moet worden gedragen, dienstbaar maken tot verhooging der levensvreugd. De voorzitter dankte den heet- van Wijnber gen cn uitte den wensch dot de middenstand nog lang van zijn voorlichting gebruik zou mogen maken. Nadat mr. A. F. van Hall nog een woord had gesproken over de beteugeling der wan betaling sloot de voorzitter d? eerste zitting van het congres. Om 7 uur hod een gemeenschappelijke maal tijd plaats waarbij de burgemeester van As sen, de regeermgsvertegenwoordlgers en baron van Wijnbergen mede aanzaten. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. In vergadering bijeen te Arnhem. Woensdagavond kwam in Arnhem de Ver eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen onder voorzitterschap van den heer J. W. Albarda in algemecne vergadering bijeen, ter afdoening van de agendapunten die een huis houdelijk karakter droegen. Vastgesteld wer den o.a. de jaarverslagen van den secretaris der vereeniging, die van de Ned. Arbeidsbeurs te Oberhausen en van het correspondentschap te Parijs. In de nlaats van den heer Pot, directeur der Arbeidsbeurs te Leeuwarden, benoemd tot be stuurslid de heer Dalenoord, directeur der Ar beidsbeurs te Enschede; in de plaats van den heer Boonsma, lid werknemer te Hoorn, de heer J. Rozenkamp te Deventer. Als plaats van de volgende vergadering werd Maastricht aangewezen; het ligt in de bedoe ling van het bestuur aan die vergadering een excursie naar dc mijnen te verbinden. De Donderdag voort te zetten olgeir.esne vergadering is gewijd aan de behandeling der praeadviezen. In den middag werd de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging von leiders van openbare instellingen ten behoeve der Arbeids markt (V.E.L.A.R.). De verslagen van secretaris en penning meester getuigden van een opgewekt vereni gingsleven en van uitbreiding van het leden tal. Die uitbreiding was mogelijk geworden door de laatste statutenwijziging, waardoor naast de directeuren van Arbeidsbeurzen thans ook de leiders van andere instellingen op het terrein der arbeidsmarkt kunnen toetreden (leiders van bureaux voor beroepskeuze, werk- loosheidsverzekeringsofdcelingen, enz.). In de vacatures ontstaan door het bedanken wegens drukke werkzaamheden van de hoe ren Aarssen, directeur Arbeidsbeurs te Gro ningen en Foppele, id. te 's-Hertogenbosch werden gekozen de heeren Lcmstra cn v. d. Steen resp. directeuren der Arbeidsbeurzen te Deventer en te Nijmegen. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het orgaan der Vereeniging „De Arbeids markt" waarbij in het algemeen de waarde en de betcckenis van het bestaan' van dit or gaan als vrije tribune voor de zaken betref fende de arbeidsmarkt werd uiteengezet. HET 650-JARIG BESTAAN VAN AMSTERDAM. Een algemeenc fccstdog. Naar dc Maasbede vemeemtt zal het Ge meentebestuur naar aanleiding der herdenking van hec 650-jarig bestaan van Amsteidam een nlgemcenen feestdag aanbieden, welke zich zcii concentreeren in feestelijkheden op het Sta dion. Met de uitvoering van een en ander is belast de heec Frank Luns. MOEILIJKHEDEN IN HET BOUWBEDRDF. Als een gevolg van de taxatie voor de tweede rijks-hy potheek cp particulieren ar beiderswoningbouw. Het Volk schrijft Dezer dagen vernamen wij, dat in dc bouw wereld voor .ren vrij groot aantal bouwonder nemer men spreekt van p!m. een T40-tn! financieele mpeilijkhecen zouden dreigen. Bij infc-rmntie in de kringen der bouwonder nemers, bleek ons dat deze moeilijkheden ver band zouden houden met de taxatie, die van gemeentewege geschiedt voer het toekepnen van een 'tweede rijkshypotheek op den paiticu- lieren arbeiderswoningbouw. Naar men weet, geschiedt deze hypotheekver- leening voor dc helft door het rijk, ondci waar borg van de gemeente. Vorens het desbetreffende Kon. brs'ui». mo gen de eerste en de tweede hypotheek sarpen niet meer bedrogen dan 65 pet. van de ver- kcopswaaide, terwijl de tweede hypotheek door de gemeente wordt toegepast. Bij de taxatie wordt n.l. de verkocpswaardc der pcrccelen verminderd met 10 pet. vooc executiekosten en met een zeker 'bedrag voor waardevermindering dcor pcijsdruk, als igroote complexen woningen tegelijk aan de markt komen. Deze taxatiemethode nu, zou er toe leiden, dat nan vele bouwondernemers, die na Maart van dit jaar toen de raad de voorcYocht tot het verleunen van tweede hypotheek goed keurde met het uitzicht op het verkrijgen von ren tweede hypotheek non ho; bouwen zijn gegaan, die hypotheek thans niet of tot zeer geringe bedragen zul'en krijgen. De bouwers, die dit betreft, zouden zich daar door voor ernstige financieelc moeilijkheden zien geplaatst, die een crisis binnen korten tijd zou moeten uitlokken. Von andere zijde vernemen "ij nog, dat de taxatie-commissie op dezelfde normale wijze te weik gaat, a^s in ce bouwwereld gebiuikelijk is. Wanneer het inderdaad waar is, Ó8t er fi- nandeele moeilijkheden dreigen, dan kan dit, meende men, slechts een gevolg zijn van te hoog gespannen vecwachtingen van dè bou wers, of wel van exïn lagere verkoopwaard: dan zij aanvankelijk hebben aangenomen. Ook achtte men het moge'ijk, dot d? hypot heekbanken, er op rekenende, dat het rijk en de gemeente met een tweede hypotheek ochte; hen zouden komen te staan, tc hcoga bedrogen als eerste hypotheek hebben verstrekt. Van deze zijde verklaarde men ons niet te begrijpen, hoe financieele moeilijkheden moge lijk zijn bij particuliere bouwers, die toch in ieder geval een hypotheek verkrijgen, die 85 pet. ven de geschatte verkoopwoarde dekt. Nader vernemen wij neg, dat de bouw-on- derncmers, die zich door de taxatie-methode von de gemeente bedieigd achten, dezer dagen een vergadering zul'en beleggen tec bespreking van wat hun in dezen te deen staat. SOLLICITANTEN BIJ DE VLEET. Ook voor gemeente-architect Voor de betrekking van gemeente-architect te Huizen hebben zich 198 liefhebbers aange meld I Waar is de markt niet overvoerd? KILOMETERBOEKJES. Er bestoet kans dat déze boek jes bij dé Spoorwegen terug- keeren. Er bestaat kans, dat de zoo zeer geliefde kilometerboekjes bij de Spoorwegen terug- keeren, zoo lezen wij in Het Vaderland. Wij hebben deze tijding uit dc beste bron. Op het oogenblik wordt de mogelijkheid ter dege onderzocht, daar een hoofdbezwaar te gen de boekjes is weggevallen. Tegen het voor deel we spreken van de zijde des spoor- wegbestuurs van het Waarborgfonds dat gemiddeld uit een 400,000 bestond (men herinnert zich dat elke houder van een boek- e een waarborgsom moest storten) en dat fei telijk renteloos aan de Spoorwegmaatschappij geleend werd en tegen het voordeel, dat de houder van een kilemeterboekje gemakkelijker zich tot een niet strikt noodig reisje liet ver lokken, stond een groot nadeel var. kostbaren administratieven aard, namelijk het uitzoeken van de reizen en gedeelten van reizen over de lijnen der verschillende maatschappijen. Nu alles één lichaam is geworden, verviel lie tijd- roovende en veel geld kostende rompslomp. Verlaging van tarieven is helaas echter nog niet te verwachten. Zooals bekend, werd ver leden jaar mooi gewerkt en het tekoit inge haald. Dit werd bereikt èn door bezuiniging èn door vermeerdering van de ontvangsten Uit den aard der zaak heeft de bezuiniging haar grenzen. W-aren de ontvangsten goed geble ven, verlaging van tarieven zou zeker ernstig overwogen zijn. Doch de ontvangsten dalen weer gevoelig en derhalve zou tarief verlaging redeneert men in het Hoofdbestuur on verantwoordelijk zijn. De daling von de ontvangsten wordt toe geschreven aan de concurrentie-tarieven der buitenlondsche maatschappijen, vooral de Duitsche. Er is weinig aan tc doen zonder medewerking der Regeering. Het beste zou zijn inhouding van credieten. DE TOL AAN DEN WEG DELPT-RIJSWIJK Een opbrengst die er naar doet verlengen méér ven dcrgelijke tol len te stichten. Een uitkemst voor menige gemeentekas I Het Weekblad „Bedrijfsauto" deelt mede op twee werkdagen aan dezen Delftschen tol een telling gehouden te 'hebben. Deze tol moet gel den bijeenbrengen voor de verbetering en'het onderhoud van dien weg, cn nu dat jaarlijks ontvangen zeer groot blijkt te zijn vraagt het blad„waar blijft dat geld?" De verkeerstelling had plaats op Maandag 29 Juni LI. van 6 uur v.m. tot 2 uur n.m. en op Dinsdag d.a.v. van 2 tot 8 uur n.m. Op de ze twee halve dagen passeerden er respectie velijk 274 en 428 personenwagens, 235 en 215 vrachtauto's, 103 en 102 autobussen. Het tarief voor de verschillende soorten voertuigen in aanmerking nemende, weren dc ontvangsten voor totaal 1356 wagens 355.20. Daar ci geen rekening gehouden is met 'het veel druk ker verkeer op Zon- en feestdagen en andere opbrengsten, kunnen de opbrengsten per 24 uur dus veilig geschat worden, zegt het blad, op 360, of ruim 150.000 per jaar. Hiervoor heeft de gemeente Delft in onder houd 5, 7 K.M. wegen met een totale verharde oppervlakte van 28.500 M2. De kosten door- ven ruim berekener.de op T per M2, (in Den Haag 0.15 per M2) bedragen deze dus f 28.500, zoodat Delft per jaar minstens een winst van 100.000 op dezen tol zou maken. Naar aanleiding van deze cijfers vraagt het blad Is dit niet reeds op zichzelf in strijd met de wet, welke slechts het maken van een re delijke winst toelaatbaar acht en denkende aan den toestand, waarin enze wegen zich be winden, zegt het„wat kosten ons de tollen door het ge'heele land cn wat wordt hiervan a on den weg besteed HET CONFLICT AAN DE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ NIEUWE WATERWEG. De queestie van het z.g. be smette werk. Giste"nd heeft te Rotterdam een verga dering t. jats gehad van het personeel van dti Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, daar toe opgeroepen door de vier samenwerkende organisaties in het metaolbeweikersbedrijf, dei Algemeenen, d'er Roomsch-Katholieken, der Christelijken en der Neutralen Metaalbe- werkersbond, ter bespreking van de vraag of het werk, dat van de maatschappij Nieuwe Waterweg komt, aan de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij moet worden afge maakt of niet. De vergadering was strikt huishoudelijk. Na afloop werden ons door het bestuur van den Algemeenen Metaalbcwerkersbond de volgendo mededeelingen verstrekt Het woord is geveerd door dc bestuurders Oosterhoorn (Alg. Bond). Van Abbevé (R.-K en Hordijk (Chr. Bond). Deze hebben bespro ken de oorzaken van het conflict, de onder handelingen, gevoerd met den directeur van den Metaalbond en de conferentie, gehouden met den rijksbemiddelaar, de vertegenwoordi gers van de organisaties en de directie var» de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij. De 'neer Oosterhoorn behandelde in het bijzondei het z.g. „misverstand" over de loonen. Na d*e inleidingen volgde een discussie, waaraan een achttal leden van het personeel deelnam. In die discussie deelde een der leden van de fabrieksvereeniging mede, dat hij een onderhoud had gehad met den heer Dijkgraaf, directeur van de Rotterdamse^? Droogdok- Maatschappij, die o.a. had verklaard, dat de arbeid aan de Lobitho geen besmet werk was, daar d^ reparatie aan dit schip werk van ide Droogdok-Maatschappij was en die ernstig had gewaarschuwd niet tot staking over ta gaan. Na beantwoording van deze sprekers door de inleiders werd de beslissing- genomen bij zitten en opstaan. Met overgroote meerder heid sprak de vergadering zich aldus uit, dat het werk van de Nieuwe Waterweg niet zal worden/gemaakt bij de Rotterdamsche Droog dok-Maatschappij. Ze droeg de gezamenlijke besturen op de maatregelen te treffen, noodig om dit besluit tot zijn recht te doen komen. DE VREFMDELINGEN ISN DEN HAAG. Het is er zoo ordelijk en be schaafd. Alles is zoo fatsoen lijk en zoo rustig. En je volt er als buitenlander niet over de oplichters. De stad ligt te soezen in den zonneschijn, zoo lezen wij in Het Vaderland. Zij laat zich blakeren en wéldoen, weinig verwend door zulk een zuidelijke zomerachtigheid. Heel Den Haag is loom geworden door de vriendelijke, lekkere, warme ko-estering Overal gaan de gordijnen dicht, om de kamers koel te hou den. De menschen vertellen elkaar om strijd of ze el of r.iet goed, beter en best tegen de warmte kunnen en wat ze straks alzoo van plan zijn, om milddadig af te koelen. De stad ligt te suffen en te droomen. Da winkels zijn in schemering verhuld, v/mwego de tallooz^ zonneschermen De winkeldoch ters droomen van aardbeienijs en ranja. Da dames kijken lui en gemakzuchtig naar nog enkel voile japonnetje, 'n paar meter mousse line, op een of anderen uitverkoop, dat met behulp van dc huisnaaister en de eeuwige wijsheid van de Weldon. zomergarderobe zal verrijken met het luchtigst hitte-toilet, dat in Nederland ooit nocdig is De stad ligt gezellig te gapen. Op de kan toren wordt geslabakt onder 't mottokom kommertijd. De straten zijn lamelijk leeg. Hier rijdt goedig cn gesloofd, een eapjeskoelsier naar luie vrachtjes te loeren, ginds staat een vriendelijke politieagent in z'n tropisch khaki- pakje en met een bekoorlijken strooien helm op 't hoofd en kijkt welgevallig naar de on verstoorbare zomersche ordelijkheid. Het is völ-zomer cn het drukke, bezige Den Haag, stad van tinteling en stevigs opgewektheid, puft, g'scuwt, dommelt cn luiert er op los. Maar Weten* wij Hagenaren wel iets van onszelf af Kennen wij onze residentie, wij, die een groot woord plegen tc hebben over de aan trekkelijkheden van ons woonoord weten wij wél, wat Den Hoog nu is Neen, want wij soezen en wij zomeren, wij knipperen met do oogen en vinden het een warm weertje. En intusschen Intusschen zijn wij „het" wereldwonder, de gróótc, mooie, héérlijke Stad Den Haag, het ideaal en de bekroning van hen, die ons nu aanschouwen met glanzend blije oogen. Nu komen ze los, bij hcele regimenten I Uit alle oorden von ons land, uit Gasselternijeveen, uit Nifc Haske, uit Oude Haske, uit Heerewaard en Vrouwepolder, komen dc schoolkinderen, komen de klassen met opgetogen jongens en meisjes, die hét schoolreisje maken en den droom zien verwezenlijkt. Op de kaart is het hen aangevszen daar gaan wij heen I Als 't nu maar mooi weer wordt I En het is mooi weer geworden. Nou en of I En ze hebben allemaal precies op tijd aan den trein gestaan mot pakjes boterhammen. En meester was nerveus van verantwoordelijk heidsgevoel, zelf óók eenigszins onder den in druk van het feit, dot hij, in zijn rustige Pro vinciale autoriteit, nu toch meor heusch naar 't Haagje kwam. In den trein zijn de school liederen gezongen cn op het drukke perron van de groote stad, daar hadt je de beredde ring. Moor de extra tram stond werkelijk klaar en zonder ongelukken konden het Po lcis aan het Noordeinde, het Vredespaleis en het Huis ten Bosch (van buiten) bezichtigd worden. Erv maar van buiten bezichtigd Maar dachten die zalige kinderen er dan ook maar cén seccnde aan, dat er ook nog een „binnen" zou zijn Al het mooie, el het vreemde, al het nieuw?, het groot-steedsche, vroolijke, zomersche, bijno uithcemsche van den Haag, die groote s'.ad, waar onze Konin gin woont en waar zij akinderen van, de zes de klas der Openbare Schooi te K'undert, Zundert of Zwartsluis nu óók waren! En terwijl Den Haag z'n gciv.akijo neemt cn alles best vindt en liefst nergens aan denkt, worden hier talloozc kV.ne hoofden en harten geleden met indrukken van schoon heid, kennis, wijsheid en geluk. En na jaren, als rz van school af zijn cn zoo zoetjesaan treden in de volwassenheid tu'len ze ec«g ver tellen van al die mirakelen en wonderdadig heden, die zij op dien uitverkoren s^uw-dag, met hun klas hebben beicerd. Weten wij Hagenaren wei iets of van de buitengewor.-e aantrekkelijkheden, die wij be zitten Heeft iemand onzer zóó'n or tv onkel ijle gemoed, als een gelukkig schoolkind uit Steenbergen, Veenbergen ol Bunnik, dat hij iets meevoelt von de geweldigheid en het won derbaarlijke der hofstad, die wij nu allemaal zoo dull vinden Say, brother, wVres a barbar here? Deze gemoedelijke, broederlijke vraag bracht me plots in de werkelijkheid terug. Terwijl Den Haag zijn zomerdutje doet en de schoolkinderen hun reisjes maken r.aai Ge vangen Poort cn Passage, komen terzelfder stonde anderen naar onze kusten. Geenszins uit onze achtbare provincies, maar van verre, uit dat groote geweldige land, waar "t héélc- maal niet gek is, tot een vreemdeling te zeg gen „Zeg, broeder Hij wou naar een barbier, maar ik had hem beet. Hij was nog niet van mc af I Ik proefde een contrast en wou het uitbuiten. Zooeven die opgetogen klas uit Klein Klazina er. nu drt vriendelijk meneertje met 't lolligste tweed hoedje en d-a wijdste plus fours, die zich maar laten denken. Hij lint zich willig ondervragen, deze goed aardige Mr. Geo M. Lilienthal uit Craddles bij Boston, vend het heelemaal niet gek, dat een journalist hem interviewde. En toen kreeg ik den smaak te pakken en tramde naar Sche- veningen. Scheveningen behoeft hier niet beschreven te worden. Wie zou hier (willen lezen dat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6