DE ADELAAR 10°|o korting RESTANTEN COSTUMES Magazijn „Voorwaarts" Langestraat 60 - Telefoon 529 RECLAME-WEEK op alle artikelen Langestraat 40 - Telef. 224 RECLAMES. Prijs 1—3 repels f 1.55. elke repel meer 0.50. Al onze ruimen wij voor zeer LAGE PRIJZEN op Prima Wiphcord Costumes zuiver Kleermakerswerk 33,90 goed. Op deze wijze geëxploiteerd, zal zij een nuttige cn logische aanvulling van hc*t stede lijke tramwegnet vormen. Na langdurige besprekingen is mot de H. IJ. v>. M. volledige overeenstemming bereikt. Het resultaat der besprekingen is neergelegd lïn een drietal ontwerpovereenkomsten. Een ervand raagt aan de gemeente deels door koop en deels in huur, alle goederen en wpr- iken over van den stoomtramweg, uitgezonderd het emplacement aan den Loosdirin^cheweg en uitgezonderd de spoorwcgbovenbouwTnateria- ïen, die voor den electrischen tramweg niet bruikbaar zijn. >J- KUKELEKU!! Volgens artikel zooveel van de Haagschc politieverorde ning is Kukeleku in de resi dentie streng verboden. De residentie geniet de eer de eerste stad an ons land geweest te zijn, waar bij politie verordening den hanen het kraaien verboden ds. Dat is alweer eenigen tijd geleden. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor dat de jonge hanen geboren na het in werking tre den der verordening, van het verbod niets schijnen of te weten. Er bereiken ons ten min ste klachten vooral zomers meer geuit Idot het geen doen is nu met open ramen te felapen. Vóór de zon ter kimme verschijnt be gint het hanen-concert, reeds. Omstreeks half Vijf in den vroegen morgenstond zetten ze thun kuheleku-melodicën in, spoedig overge komen door de geheele omgeving. De oorver- 'doovende aria's van chanteclair wekken de één na den anderals men de klachten ge- looven mag. Speciaal oude heeren blijken Itiet bestand tegen de aubade's. Na talrijke adressen aan den Raad, protest- vergaderingen, hoofdartikelen en stapels inge zonden stukkè-n is destijds de politic-verorde ning gewijzigd. 'Artikel 31 behelsde de bepa ling dat aan een ieder de verplichting wordt opgelegd door noodige voorzorgsmaatregelen "to waken dat honden die onder zijn hoede staan geen rumoer of burengerucht verwek ken. Dit is daarop uitgebreid tot alle dieren die onder iemands hoede staan. Het practisch gevolg van deze wijziging is geweest, zoo meldt d^ Tel., dat lawauimaken- de hanen op order van de politie 's nachts niet meer te midden van hun harem in den tuin mochten vertoeven. Zij werden getrans porteerd naar het woonhuis, om daar den eigenaar te tracteeren op morgenstond-con certen. Een welverdiende straf. Het resultaat is geweest, dat de eene haan na den andere in... den soeppot is verdwenen I Tot heden schijnt er slechts één halsstarrige eigenaar ge weest te zijn, die het vertikte zijn hanen 's avonds in zijn woonhuis op te bergen. De politie is er can te pas gekomen, proces-ver baal werd opgemaakt en de kantonrechter heeft den man tot een geldboete veroordeeld. Afdoende is het echter niet. De jongaphanen negecren ten minste het verbod finaal en trek ken zich van boete of hechtenis niets aan. Misschien is hier de wetswijziging onbekend. Dot d-3 eigenaars ze spoedig inlichten of topetcn. Zoo gaat Het niet longer r~ ROOMSCH IJUISVESTINGSCOMITÊ. Gedenkboek den Paus aangeboden. Ecnige maanden geleden, toen monsejgneur rA. F. Diepen (thans eere-voorzitter) nog voor zitter was van het Nederlandsch Roomsch Katholiek Huisvestingscomité, heeft het bestuur door tusschenkomst van monseigneur Eras aan "den Paus een exemplaar in prachtband van het door den serr.-penningmeester den heer Jan van Goor samengestelde gedenkboek, v.an ge noemd comité uitgegeven ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan, doen aanbieden. In dit gedenkboek was een opdraoht aan den Heiligen [Vader gecalligrofeerd, onderteekend door alle Heden van het dngelijksch bestuur. Thans mocht monseigneur Diepen het volgende schrijven uit Rome ontvangen van kardinaal Gasparri: Monseigneur, De Heilige Vader- heeft gaarne aan vaard de hulde, welke gij Hem hebt can- geboden als bewijs van de liefdadigheid der katholieken van Nederland. Zijne Hei ligheid bedankt U evenals alle ondertecke- naars voor dit bewijs van kinderlijke ver eering; dat tevens een welsprekend bewijs is van Ned?rlandsche liefdadigheid ten behoeve van een zoo treffende klasse van slachtoffers van den grooten oorlog. D? Heilige Vader is gelukkig, als onderpand Zijner welwillendheid U Doorluchtige Hoogwaardigheid cn de leden van het co- f mité voor hun liefdewerk, hunne families én allen, die tot de inzameling hebben bij gedragen een bij zonderen Pauselijken ze- j gen te schenken. Aanvaard Monseigneur do verzekering van mijne toegenegenheid in Christus. (w. g.) GASPARRI. DE STOFPLAAG. Zclfspoeicnde auto's. Grint- of klinkerwegen Eon paar weken geleden hebben wij, zoo schrijft de heden verschenen Kampioen, naar aanleiding van een opmerking, van een Bonds lid,- geschreven „Een outo zijn eigen weg laten besproeien gaat nietvoor een tochtje van 10 K.M. zou 500.000 L. water noodig zijnDat is on mogelijk." Het Bondslid meent, dat bij dez© opvatting geen rekening is gehouden met één belangrijk ding, n.l. dat een outo niet behoeft te spocien. waar zijn voorganger dit ol 'gedaan heef. En hij gelooft, dat er al iets te beiëiken zou zijn, wan neer iedere auto een reservoir met 50 L. water meevoerde op de drukste wegen. Dat dit waai- schijnüjk leeggesproeid zou zijn als de wagen op een minder drukken weg komt, is te ver helpen door weer bij te vullen, schrijft hij. Thcoi'etisch is hieéï wel wat voor te zeggen, doch in de praktijk vreezen wij, dat er van een gelijkmatige wegbesproeiing weinig terecht zou komen. Een onder Bondslid gelooft niet, dat we ooit Stofvrije (geteerde) wegen krijgenmisschien een enkelen giooten weg. En daarom zou hij willen, dat alle grint- en macödam-wegen over al verdwijnen, waar een bctcekenena' auto-ver keer is, omdat zij verreweg het ergste stuiven en tegen het autoverkeer het minste bestand zijn. Zij moeten z. i. vervangen worden dooi wegen van groote platte keisteenen, zooals men ze op verschillende groote wegen in Brabant heeft aongébiacht, omdat deze het minst stui ven, een behoorlijk vlak dek hebben, in aanleg niet te duur zijn en in onderhoud betrekkelijk goedkoop. Ook de klinkerbestrating zou hij dcor dezelfde keibestrating geleidelijk vervan gen willen zien. Wij vragen ons of, wat duurder zou zijn de bestaande wegen opbreken en van keibestrating voorzien of de bestaande wegen stofvrij te ma ken. De modcTne teer-macadam-, bi tinne- cn andere dergelijke wegen zijn n.l. inderdaad stofvrij. In Engeland zijn vrijwel alle hoofdwe gen op deze wijze geplaveid. In België en Frankrijk vele, hoewel men daar ook nog vee! de overigens goed voldoende keibestraling vindt. HET NIEUWE BRANDALARM TE 'S GRAVENHAGE. Onverwacht beproefd en zeer deugdelijk bevonden. We reden vanmiddag door de Timorstraat, zoo schrijft een Hoagsch verslaggever aan zijn blad, en zagen daar bij de kiosk van de Sior- knn het nieuwe brandalarm aangebracht. Met de stoutmoedigheid, welke den verslaggever eigen moet zijn, besloten we het zaakje mom eens te beproeven. We namen het toestel van den haak, trokken den handel omlaag en nau welijks was dit geschied, of het hoofdbureau meldde zich cn wij hadden de gelegenheid den hoofdcommissaris geluk te wenschen met den goeden uitslag. Tusschen alarm cn gesprek ver liepen geen tien seconden. Weldra zijn 27 van die alarmtelefooncelletjes gereed. Ze^Jijken ons een enoime verbetering bij het oude alarm. Vermoedelijk waren wij de eerste gebruikers van het eerst gereed gekomen toestel. De hoofdcommissaris heeft ons grootmoedig het valsch alarm vergeven. EEN GEHEIMZINNIG LICHT. Gezien boven de Veluwconge veer boven Apeldoorn. Een Hagenaar, die in Apcldocrn logeert, schreef vandaar aan Het Vaderland t In den nacht van 14 op 15 Juli ontwaakte ik ongeveer om 2 uur en zag door het geopende raam een vrij groote sterk lichtende bol, die mij deed denken aan een lantaarn pf/cen ach ter een venster brandende lamp en schonk daaruan toen verder geen aanducht. Na eenig gesluimer, keek ik opnieuw naar buiten en zag toen het licht veel hooger aan den hemcl^staan, dot schijnbaar bewoog van West naai Zuid en min of meer heen en weer zweefde. Het zal toen ongevjer een hoek ge maakt hebben met den horizon van 50 gr. Tegen 3 uur was het meer naar het Westen getrokken en weer lager van stand. Ik kreeg den indruk dat het wellicht een licht, verbonden aan een luchtbalon kon zijn geweest. Weet u ock of het door meerderen is opgemerkt en^of het bekend is wat dit ge weest kan zijn Te Apeldoorn werd dor mij het licht gezien in de richting Assel. VERKIEZINGSWOEDE. Het slachtoffer daarvan is een hoffelijk man. Hij richt tct de agi tators in zijn woonplaats een woord van donk. In de „Zierikzeesche Nieuwsbode" kwam onder het hoofd „Brieven van een Schouwe- naor" de volgende dankbetuiging vcor Mede namens zijne kinderen cn klein kinderen betuigt ondergeteekende den on bekenden heeren, die hem op 1 Juli jl. uit zijn woning haalden, naar een auto sleep ten, de trappen van het dorpshuis opzeul- den, een stembiljet in de hand duwden, tegen een stemhokje smeten, op de stem bus lieten vallen, en. hem vervolgens cp de voor het slachtoffer zeer pijnlijke wijze naar huis transporteerden, zijn zeer be leefden, welgemeenden en hoogst gevoe- ligen dank. In zijn lung leven heeft ondergeteekende veel vriendelijkheid zijner medemenschen mogen ondervinden, doch 'n hardhandige en spontane hulpvaardigheid, op I Juli betoond, was hem tot op dien dag te eenenmale vreemd gebleven cn zal door hem dan ook nimmer worden vergeten. Ook den leden van het Comité van Actie der onbekende Kiesverecniging, die hem ten tweeden male een pleizderreis wal den laten maken, wordt hier openlijk dank gebradht en do verzekering gegeven, dai hun wil gaarne voor de daad wordt geno- imen- Uit aller naam PIET OUD. ONDER TOONEBLSPELERS. Wat is het verschil tusschen. Weet jij het verschil tusschen de film, de radio en de uitbetaling van de gages „Neen, jij 2" „Ja natuurlijk. De film is iets dat je ziet maar niet hoort, de radio is i:is dat je hoort en niet ziet." „En de uitbetaling van de gages „Daar zie je niets van en hoor je niets van." (Hbld) DE VREEMDE OORLOGSSCHEPEN TE AMSTERDAM Passagierende jantjes. De vijf buitenlondsohe oorlogsschepen, wel ke thans in de Amsterdamsehe haven liggen, trekken den geheelen dag zeer de aandacht, zoo lezen wij in.de Telegraaf. Zoowel de Ame- rikaansche jagers, als bij de drie Italiaanschc verkenningsschepen, staan troepjes" menschen te kijken naar de bedrijvigheid op het dek. Er wordt gepoetst en geverfd, en voortdurend zijn de matrozen in den weer, totdat zij bij gedeel ten gaan passagieren. Men bestudeert er het seinen met kleine, ge kleurde vlaggetjes tusschen de „Pantera" on d? „Trige", of 's avonds omstreeks negen uui kijkt men naar de ceremoniën van het strijken van de vlag, wanneer de wacht in het geweer komt, en de bemanning met het gezicht near het och ter dek, waar de vlag gestreken wordt, in de houding staat. Daarna gaan de anker lichten aan. 's Avonds is echter het mmerendeel von de equipages aan den wal, en den ziet men ze op het Damrak cn in de omliggende straten wan delen. In de cafés zijn verscheidene tafeltjes bezet, en met smaak proeven de droog-gel egde Amerikanen speciaal, het Ho'.laivdsche bier of ds andere dranken, die weinig gemeen hebben met „Ranja" of Fosco. In den avond zagen wij ook de matrozen \en de Amerikaansche scheeps-politie patrouillee ren, die dienst hadden en om hun mouw een band dragen met de letters S. P. er op. Zij 'hadden bij zich stokken, zooals de Ne w-York- sche politie heeft, z.g. „hickory clubs", waar mede, naar beweerd wordt, gevoelige tikken kunnen worden gegeven op de matrozen, die zich onordelijk gedragen in een vreemde ha venstad. Maar tot dusver is het passagieren, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, heel orde- tijk geweest. EEN NIEUWE UITVINDING. Bchung en taschjcs ui stroo. De correspondent van Het Volk te Veendam meldt aan zijn blad Naar wij vernemen, heeft een Engelsch schei kundige aangetoond, dat er in stroo gummi- deelcn zijn aan te tteffen, die door een zekere scheikundige behandeling van het stroo een geheel nieuw product kunnen maken. Zonder dat het stroo gelijk in de karton-industrie tot heden het geval is gekookt wordt, is er een product van te maken, dat groote voor deden biedt, boven strookorton. Men verkrijgt niet meer het grauwe glanslooze produkt, dcch een stof die te kleuren is. Ook heeft men dan niet meer te maken met karton dat gebroken kan worden, doch' met een deukbare, elastische slof. Het nieuwe product is te gebruiken voor vloerbedekking, zolderbedekking cn wandbe- kleeding. Het is buitengewoon sterk en kan te gen een stootje. De firma Woldering en Nienoord alhier heeft de beschikking gekregenover de voor malige kartonfabriek „Wilhelmina" to Oude Pekela, waar het „Weygang-procéde" praktisch wordt toegc^st. Het is reeds gebleken dat dit nieuwe sooqf karton zich zeer geschikt leent voor het maken van allerlei damcsartikelen als: damestaschjes, werktaschjes, maar ook brillen- doozen en do voor heeren onmisbare sigaren koker. Het piocédc is reeds over de geheële werèld gepatenteerd. De directies van allerlei karton fabrieken hebben "reeds een bezoek gebracht aan de demonstraties, welke* in de fabriek „Wilhelmina" plaats hebben. Verder hebben we vernomen, dat de directie der Erica fabrieken te Oude Pekela reeds be sloten heeft, om met deze nieuwe wijze van het verwerken von slroot te beginnen cn dat voor genoemd doel de vroegere fabriek „Al bion" te Oude Pekela bestemd geworden is. De proeven worden reeds dezer dagen daar ter plaatse in het groot genomen. Blijkt dit alles aan de verwachtingen to be antwoorden, don gaat de strookultuur een on getwijfeld goede toekomst tegemoet. Voor de Veenkoloniën, het Hoogeland en het Oldambt, bijna voor de geheele provincie Groningen behalve het Westerkwartier is deze aange legenheid van bijzonder groot belang. FRAUDE Een heel bedrijf stop gezet. De chocoladefabriek Tik Tak ie Reutershaag bij Vaals, waai circa 300 mcnschen werkzaam weren, is volgens Het Vaderland plotseling stil gelegd en alle arbeiders zijn ontslagen. De di recteur D. is in verbord met fraude gearres teerd, terwijl de gebouwen von ambtswege ver zegeld zijn. ONGEWONE EIERDIEVEN. Stroopende eekhoorns. Boschwachter De Bruin uit Croilo zijn kip petjes deden hef goed, maar de eicropbiëngst was niet naar verhouding. Bij lange nietvol gens de rekening kwam de baas eiken dug wel tien of twaalf eieren te kort. Daar moest een bunzing achter' zitten. Om dien roovèr te ver delgen en aan de scha een einde te maken, daar had de boschwachter wel een nachtje voor over. Gewapend met ziJn spuit stelde hij zich verdekt op om den eierdief op heeterdaad te betrappen en neei te vellen. Toen de duisternis was ingetreden verscheen geen bunzing, zat- gegecen aan de dure eitjes, maortwee eekhoorntjes kwamen door het kippenpoortje op hun achterpootjes naar buiten trippelen en in hun teere voorpootjes droegen ze elk een zwaar kippenei. KWADE DROES TE WEERT. Uitgebroken in een woonwagenkamp. In het woon wapenkamp te Weert is bij ecnige paarden kwade di'oes uitgebroken. Daar deze ziekte buitengewoon besmettelijk is, is het kamp geïsoleerd. EEN HAND AFGEZAAGD. Ernstig fabrieksongeval. Een timmermansknecht in de werkplaats van den heer Lcmrofcns te Roermond, geraakte tus schen de zaagmachine, woai'door hem nagenoeg zijn heele hand werd afgesneden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Beklag overbodig. Dc auto's reden met razende snelheid. Alles dus aan eigen schuld te wijten. Gisteren is een kleine autobus van den Zwijndrechtschen Autobusdienst op R'dam dooi' 'n naar België 'gaande luxe auto, bestuurd door een dame, achterop gereden en bij 't passeeren met 't achterwiel bij het voorwiel gegrepen, ten gevolge waarvan de chauffeur van de bus het stuur kwijt raakte en dc bus tegen een boom sloeg. Beide auto's gingen in de richting Dor drecht, en er werd met- razende snelheid ge reden. De chauffeur en een passagier vlogen dcoi de voorruit, de chauffeur werd aan het hoofd verwond, doch kon met de volgende bus weer near Rotterdam vertrokken. De 70-jorige v. N., uit Rijsoord, een der passagiers, werd zwaar aan het hoofd verwond en is per rader - brancard naar zijn woning vei'yoerd, na eerst behandeld en verbonden» te zijn. De overige passagiers bekwamen gc«n letsel, een van hen bezeerde de knie. De autobus is van voren to taal vernield en een wiel van den wagen is ge- bioken. OVERAL AUTO-ONGELUKKEN. Het aantal ongelukken neemt toe. Gisterenmiddag heeft op den Haarlemmer weg nabij de Liebrug nabij Halfweg een ern stige autobotsing plaats gehad. Een personen auto, rijdende in de richting Haarlem, kwam in botsing met een vrachtauto, welke op weg was naar Amsterdam. Beide automobielen re den eerst aan de goede zijde van den weg, doch plotseling schoot de personen-auto naar links, waardoor de botsing plaats had. Beide voer tuigen werden zeer ernstig beschadigd. De chauffeur van de personen-auto, in welke niemand anders zat, klaagde over pijn in de borst. De beide personen die op de vracht auto zaten, werden niet gewond. Thans weer te Haarlem. Twee gewonden. Te Haarlem had een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto en een 16-jarige viel- rijdster. Het meisje kwam onder den auto en werd eenige meters meegesleept <Zij kreeg, behalve een schaafwond, kwetsuren aan het voorhoofd. Per auto is zij naar het St. Eliza- bcthgasthuis vervoerd. Na de aanrijding reed dc auto tegen huisjes aan <ien lagen kant van de Oostvcst op. Een puneel en twee ruiten werden ingedrukt. De chauffeur viel door den schok op den grond en kreeg wonden aan de boist en den mond. De politie stelt een onder zoek in. Volgens ooggetuigen treft d^n be stuurder geen schuld. DE SLACHTOFFERS VAN IEDEREN ZOMER. Heden weer een zwemmer in hel Noordzeekanaal verdrenken. Bij h'ec baden is een 14-jarige jongen in het Nooidzeekanaal nabij de Coenhavenv noorde lijk van Amsterdam, gezonken en verdronken. Dreggen had geen resultaat, zoodat het lijk neg niet gevonden is. ZWARE ONWEDERS. In verschillende streken van ens land. Gistei avond omstreeks 9 uur heeft beven Dodeweard een hevig onweder gewoed, dat nogal groote schade heeft aangericht. Tal van bèomen werden door den bliksem geveld. Ook werk dp elec'rrische geleiding beschadigd, waar- doot vei- tidene inwoners zonder licht heb ben gezeten. Een koe in de weide werd op slag gc-dood. Het hemelvuur sloeg vco'ts in de we ning van den landbouwer Vim Soest en ver nielde daar gedeeltelijk het dak. doch verooi - znnkte geen brand. Pcisocnlijke ongelukken kwamen niet voor. Gistermiddag èlo:g 'tijdens een zwaar onweer de bliksem in de wening van een fabrieksarbei der E. v H. te Hellcndoorn. De 36-jarige vrouw des huiles werd dcor hot hemclvuui getroffen en overleed onmiddel ijk. Het gtzin be-tond uit man, vrouw cn twee kinderen. Boven Hoogeveen. Tijdens het hevige onweer, dat te Hoogeveen vannacht woedde is de blksem geslagen in de Spaorbankh'oeye, liggende midden in het be kende Spaarbankbosch cn bewoond door den heer H. Koopman. De bewoners konden zich met moeite redden en hadden niet de gelegen heid iets mede te nemen. De geheele veestapel bestaande uit3 koeien, 3 varkens, cén geit, 10 kippen, een schaap cn een hond werden een prooi der vlammen. De geheele oogst, turf en stroo weiden eveneens vernield alsmede do inboedel. Alles Is verzekerd. School- en Kerknieuws. ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Tweede zitting. Van de gelegenheid om voorstellen in te dienen, wordt gebruik gemaakt door prof. Slo- temaker de Bruine, dr. Niemeijer en ds. Bar bas Later zal op deze voorstellen worden te ruggekomen. De volgende commission worden benoemd voor de tabellarische verslagen der Provinciale Kerkbesturen over de examens de heeren dr. G F. M. Deeleman en A. Sneep. Voor de kleine toelagenmr. S. J. Hogerzefl en M. E. van der Veen. Vooi de consideraties over de voorloopig aangenomen veranderingen in de reglementen: A. Dr. J. van Beek, P. Bongcrs, L. S. van Zwet, P. Landsman en M. E. van der Veen. B. D. Eilerts de Haan, D. Zoete, G. E. M. Picard en H. Veenmon. Voor de stukken ter behandeling: prof. A. van Veldhuizen, J. Barbas, F. Temmens, J. H. Buinink, A. Sneep en P. Wolffensperger. Voor de nieuwe wetsvoorstellen: prof. J. R. Slotcmaker de Bruine, A. B. te Winkel, D. Eilerts de Haan, dr. C. J. Niemeijer, G. E. M. Picard, J. W. Bolt. Voor de combinotiesP. Bongers, dr. C. J. Niemeijer. Voor de adviezen omtrent de buurtgemeen- ten: J. Barbas en A. B. te Winkel. Voor dc eindredactieprof. J. R. Slotema- ker de Bruine en D. Eilerts de Haan. Wegens commissievergadering werd de zit ting gesloten. Luchtvaart. DE LUCHTDIENST AMSTERDAM-ESSEN. De opening van dezen dienst nog even uitgesteld. De directie der Nederlandsche Wereld Ven kocrmaatschoppij moet <le opening van dert vliegdienst van Amsterdam op Essen nog tof nader bericht uitstellen, doordat de Duitsch# i'egeering in tegenstelling met de verwachting gen de noodige landings- en doorvlucht-farili» teiten nog niet heeft verleend. VLIEGWEDSTRIJD IN ENGELAND. Londen, T7 Juli. (H. N.) Naar de Daily Mail meldt, zullen in Aug. voor het eerst se dert den oorlog Duitsche vliegtuigen mét Duit- sche bemanning naar Engeland komen. Men verwacht op zijn minst 6 der kleine vliegtuigen, die aan de Duitsche rondvlucht hebben mee gedaan, voor den wedstrijd, die van 1—3 Aug. onder de auspiciën van de koninklijke Engel- sche luchtvaartclub te Hayth zal plaats hebben. Daur ook België en andere landen aan dezen wedstrijd deelnemen, noemt de Daily Mail dien één der belangrijkste internationale wedstrijden van den laotstcn tijd. DE TOCHT VAN Dl PINEDO. Een telegram uit Sydney meldt dat de Itali- aansche vlieger di Pinedo daar is aangekomen, op weg naar Japan INGEZONDEN STUKKEN. Buiten vcrantwoordelijleheid der Bedactie, Dc co pie wordt niet teruggegeven. 'Alleen mei den naam des inzenders onderteekende stukken komen voor plaatsing in aanmerking. ONZE STANDBEELDEN. L. S. Sedert eenige jaren heeft het de aandacht van ondergeteekende getroffen, dat aan het onderhoud van onze standbeelden en dergelijke monumenten zoo weinig zorg wordt bestoed. Waar ook deze kunst aanspraak maakt op een juiste en oordeelkundige behandeling van hare voortbrengselen, is het treurig te zien in welk een verwaarloosden en onooglijken toe stand vele beelden en monumenten verkecren. Deze toestand kan cn mag echter niet wor den bestendigd. Een goed? deskundige verzorging van ccze voortbrengselen der kunst zijn we niet alleen verschuldigd aan hen, die deze kunstwerken hebben voortgebracht, doch ook verplicht in het belang van lend en volk. Er schuilt opvoedkundige waarde in een sier lijk wel onderhouden monument, waarmede veelal de nagedachtenis onzer groote mannen wordt geëerd, terwijl de liefde voor de historie en dc historische personen hierdoor wordt be vorderd en de kunstzin wordt ontwikkeld. Een onvoldoende verzorging met als gevolg onooglijk uitziende monumenten kon hiertoe niet medewerken, nog daargelaten het feit, dat niet goed onderhouden monumenten op de vele vreemdelingen, die ons land bezoeken, een minder gunstiger» indruk moeten maken ten op zichte vanrde kunstzin van ons volk. Het is naar de meening van ondergeteekende dan ook dringend noodig, dot er een instituut in het leven wordt geroepen, wier taak het zal zijn, een oordeelkundig onderhoud van de standbeelden te verzekeren. Zij die met ondergeteekende van dezelfde gevoelens zijn, werden beleefd verzocht adhaesie te betuigen aan J. F. HUB EEK, Dunne Bierkade 13, 's Gravcnhoge, Lid van het comité voor het Ruiterstandbeeld van wijlen Koning .Willem E,^r.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 10