BINNENLAND. SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. c s-* De Franschcn beklagen zich over onjuiste berichtgeving-. Van Fransche zijde wordt opgemerkt, dat Nederlandsche bladen inlichtingen publiceercn over de gebeurtenissen in Marokko, afkomstig van zekere nieuwsagentschappen en verzon den uit verschillende hoofdsteden, met uitzon dering van Parijs. Deze tendentieuze berichten stellen den toestand in Marokko als zeer ernstig voor Fronktijk voor en reppen van daden van rebellie bij de strijdkrachten te land en ter zee. Deze berichten dienen alleen, aldus de Franscho uiteenzetting, do propaganda van Abd-el-Krim, die Fez ernstig zou bedreigen. Men verwondert er zich in Franscho kringen over te moeten constateeren, dot veel van deze berichten, door Ncderlundsche persagentschap pen gelanceerd, uit Berlijn gedateerd zijn. {Billijkheidshalve maken wij melding van bo venstaande Fransche uiteenzetting. Er worde echter op gewezen, dat de feiten vaak uitwij zen, dat do optimistische lezing, welke in de Fransche communiqué's omtrent de krijgsver richtingen in Noord-Afrika rvorden gegeven, niet beantwoordt aan de feiten. Red.) Gemeld wordt uit Fez. dot ongeveer 1300 Riffijnen op den weg naar Ain Aicha, in het centrum van de Fransche linie, de verbindingen over een gebied van drie tot vier mijl hebben afgesneden. Zij vuren aanhoudend op het Fransche kamp. CHINA. DE ONRUST IN CHINA. Het Amerikaansche standpunt. Behalve aan de negen mogendheden, die liet verdrag van Washington hebben geteekend, heeft de Amerikaansche regcering Zweden, •Denemarken, Spanje en Peru ingelicht omtrent het standpunt van Amerika ten opzichte van de Chineesche kwestie. Dit standpunt is, dat de regeeringen, die toegetreden zijn tot het verdrag en de beslui ten, voortvloeiende uit de ontwapeningsconfe rentie, gerechtigd zijn tot het deelnemen aan fep douane-conferentie en een commissie van onderzoek naar de exterritoriale rechten in China. 1 Verbanning van Dosscr. De gemengde rechtbank te Sjanghai heeft uit gemaakt, dat het certificaat van hot sovjet- departsment van agitatie, dat gevonden is onder het aan Dosser toebehoorende materiaal, authentiek is. Dosser's rechtskundige raads man had beweerd, dat dit een vervolsching was. Dosser is door het gemengdo hof ver bannen uit de internationale nederzetting. De uitvoering van *het vonnis is echter veejtien dagen opgeschort» Een interview met een Chi ncesche autoriteit. Den Haag, 17 Juli. (H. N.) Eén onzer medewerkers had gelegenheid met den heer Yangkan Pao, attaché bij het Chineesche ge zantschap te Brussel, die op het oogenblik ie 's-Gravenhoge vertoeft, een onderhoud te heb ben over het Chineesche vraagstuk. De heer Yangkan Pao verklaarde, dat het onjuist is om de tegenwoordige beweging in China als een uiting van het bolsjewisme te beschouwen. In China ontbreekt iedere economische aanlei ding voor het bolsjewisme, aangezien er in China geert sprake is van groot grondbezit, dat het uitgangspunt voor het bolsjewisme in Rusland is geweest. Van dc Chineesche bevol king zijn 80 grondeigenaars en het grond bezit is over het algemeen zeer geparcelleerd. Overigens bestaat er in China weinig sympa thie voor "het communisme en in de groots Chineesche steden zijn er talrijke nnti-coin- munistischo organisaties. Wel is het land sterk bevolkt en de sociale en economische organi satie moet in vele opzichten een hervorming ondergaan. Van een overbevolking is echter geen sprake, daar China reusachtig groot is. De beweging in China is een natuurlijk ge volg van het streven van het Chineesche volk naar werkelijke onafhankelijkheid en feitelijke souvereinitcit. Zooals de toestand thans is, kan van een werkelijke souvereiniteït r.iet wor den gesproken. Voor het C'.uncesche volk is het bizonder pijnlijk, dot de buitenlandsohe consuls rechtsbevoegdheid hebben, doch nog pijnlijker is het ontbreken van souvercinite.t, wat de douanetarieven betreft. China kan niet naar eigen goedvinden de douanerechten vast stellen en is gedwongen buitengewoon hooge uitvoerrechten te dulden, zonder dot daarvoor het reciprocjteitsbeginsel wordt toegepast. Het Chineesche volk streeft er ijverig naar de Europeesche beschaving over te nemen, wat b.v. in het bijzonder blijkt uit du organisatie van juridische faculteiten bij de acht Chinee sche universiteiten, waar een Engelsche, een Fransche, een Duitsch-Jopanscha en eqn Chi neesche afdeeling is en wam het desbetreffen de buitenlandsche recht, dot ais uligangsnum voor de hef vormingen van het C «esche rijk zal dienen, door leeraars van de '^sb"treffen de nationaliteiten onderwezen wordt. Hetzelf de geldt van de litteraire faculteiten. HEVIGE STORTREGENS. Verscheidene dooden, Hongkong is de laatste dagen geteisterd door hevige stortregens Een aantal huizen is ipgestort. Een 15-lal personen werd gedood, terwijl verscheidene personen gewond wercen, Hulpbrigades zijn naar 82 plaats des onheils vertrokken. VEREENIGDE STATEN. DE MONKE/-CASE, Nadere bijzonderheden over (hët proces inzake de evolutieleer. Clarence Darrow. de bekende advocaat voor strafzaken uit Chicago, hoeft bij zijn pleidooi tot nietigverklaring der beschuldiging tegen den jeugdigen evolutielecraar Scopes rechter Raulston voor de keus gesteld om öf op zijn pleidooi in te gaan öf het gevaar te loopen een godsdienstoorlog te ontketenen. Als het van daag tot een misdaad wordt gestempeld om in de openbare school de evolutieleer te onder wijzen, aldus zijn betoog, geldt dit misschien morgen voor de particuliere school en het vol gende jaar voor verkiezingsredevoeringen of de kerk Weldra worden misschien Katholieken tegen Protestanten opgezet. Waarbij Darrow herinnerde aan den brandstapel voor ketters uit vroeger eeuwen. Bryan, „do aarts-apostel van godsdienstig fanatisme", moest het in htv bijzonder bij Dar row ontgelden bij dit pleidooi. De staat Tennes see, aldus Darrow, heeft nii meer recht om to zeggen, dat de bijbel godd^. ijk is dan om to zeggen, dat ditzelfde gek voor de boeken van den Koran, van Boeddha Mormon of Emer son. Het stond voor hem even vost als dat twee maal vier is, dat de bepaling inzake de evolutieleer een schending was van de grond wet van Tenessee en van de V. S. Kunt gij mij zeggen, zoo vroeg de advocaat den rechter, wot het bijbelsch relaas der schep ping is De verhalen spreken elkaar voortdu rend tegen. Er zijn in de V. S. 500 christelijke secten, die het niet met elkaar eens zijn ovei Bijbeluitleggingen. Moet mijn cliënt al die 500 uitclggingen kennen De advocaat-generaal Stewart verdedigde do wet van Tennessee cn betoogde nadrukkelijk, dat de wetgevende macht het recht had den rooster voor de scholen vast te stellen. Zoo lang ieder naar de kerk kon gaan, die hij wenschte, kon gelooven wat hij wilde en bui ten de openbare school naar iedere leerstelling kon luisteren, werd er geen inbreuk gemaakt op de gewetensvrijheid. De staat, aldus Stewart, kon ook beslissen welk soort aardrijkskunde onderwezen zou worden, al was het dan dat er geleeraard werd dot de aarde plot was en als de staat dit recht heeft, mag hij ook verbie den, dat er geleerd wordt uit een boek, dat het bijbelsche verhaal van de godde'ijlce schep ping van den mensch ontkent. Aan de tallooze bizonderheden, die bijv. de Daily Telegraph zich over het proces laat sei nen, ontleent het Hbl. nog, dat Darrow do voorzorg heeft genomen zijn eigen kok uit Chicago mee te brengen, dat rechter Raulston tal van brieven krijgt met goeden raad, dat de verdediging bezwaar heeft gemaakt tegen de opening der zitting met gebed (iets wat de rechter steeds zeide te doen als cr een geeste lijke aanwezig was), dat er veel vraag is naai kaarsen in Dayton, omdat het electri^ch licht niet schitterend is en de advocaten tot 's avonds laat moeten werken cn dat dit proces voor reclame-doeleinden wordt gebezigd door houders van wildebeestenspellen, die allerlei soort apen naar Dayton gebracht hebben. De zer dagen wandelde er zelfs een chimpanzee uit een circus in een naburige stad door Day ton met een heerencostuum aan en een wandel stok. De derde, eigenlijke dog van het proces is Woensdag, volgens een draadloos bericht, te midden van stormachtige tooncclen geëindigd, zonder dat cr een jury was beëedigd en voor rechter Raulston zijn beslissing had oangekon- digd inzake het verzoek der verdediging tot nietigverklaring der beschuldiging. Het verzoek der verdediging, om niet meer met gebed te beginnen, werd van dc hand ge wezen. STERKE DRANK BINNEN DE MUREN VAN SING SING. De gouverneur van de New-Yorksche Sing- Sing-gcvangenis heeft medegedeeld, dat er groote hoeveelheden sterken drank de gevan genis worden binnengesmokkeld. ZUID-AFRIKA. DE VERKLARING VAN SMUTS OVER HET VEILIGHE1DSPACT. Londen, 17 Juli. (H. N.) Volgens een bericht uit Kaapstad is bij het debat in het parlement over de Zuid-Afrikaansche leening ook liet telegram ter sprake gebracht, dat generaal Smuts over het veiligheidspact aan de Daily News heeft gezonden.Smuts beant woordde de sprekers cn wees er op, dat de onderhandelingen over het pact in Europa reeds aan den gang zijn en dat hij er tegen hsd willen waarschuwen, dat de Engelsche poli tici een afzonderlijke politiek volgen en op eigen gelegenheid uon het pact zouden deelnemen, waardoor een wig in het lichaam van het Bnt- sche rijk zou worden gedreven. Later zouden deze politici misschien moeten erkennen, dat door hun optreden het hort uit het lichaam van het Engelsche rijk is gerukt. Waarschijnlijk zul len verschillende dominiöns niet tot het pact toetreden, h hun eigen weg gaan, waardoor wellicht een politiek van tweedracht zal ont staan, wat zeer ernstige gevolgen zou kunnen hrbhen DE F1NANCIEELE TOESTAND. Londen, 17 Juli. (V. D.) De Times meldt uit Kaapstad De mogelijkheid van het sluiten een leening in New York werd hfcdcnnurri Jdag ia het parlement besproken, toen d'e minister van financiën, Hovenga, zijn program uiteen zette, dat neerkomt op uitgaven tot een bedrag v«n 14 millioen p st., waarvan 1QV. millioen moet worden geleend. De minister verklaarde, dot de onderhandelingen over een leening te Lon den voorduren, doch dat hij geen definitieve mededeclingcn omtrent de resultaten kon doen. Bij het daarop volgende debat werd dc vrees te kennen gegeven, dat Zuid-Afrika niet in staat zou zijn geld op de markt te Londen te krijgen, als gevolg waarvan men gedwongen zou zijn naar Amerika ti2 gaan. Generaal Smuts wees er op, dat, indien dit gebeurde, Zuid-Afrika het Amerikaansche geld niet al leen duurder zou vinden, doch ook andere moeilijkheden zouden er uit voortspruiten, b.v. valutamoeilijkheden. Andere sprekers drongen er op aan, dat d'e regeering het leeningspro- gram zooveel mogelijk zou beperken. Gehoopt werd, dat het gebrek aan geld op de Londen- sche markt slechts van korten duur zou zijn. Minister Hovenga zeide in zijn antwoord, dat 14 millioen p. st. het absolute minimum was, dat de regeering noodig heeft. VERLAGING VAN HET BRIEFPORT. Met ingang van het volgende jaar wordt in de Zuid-Afrikaansche Unie het binnenlondsch briefport verlaagd tot een stuiver. De mindere ontvangsten worden daardoor op 400.000 geschat. De postmeester-generaal zal echter den terugkeer tot het stuiversport he'rdenken door de uitgifte van een afzonderlijke serie postzegels, waaruit hij een extra-ontvangst van 500.CC0 hoopt te verkrijgen. VERSPREBDE BER3CHTEN. DE KOMEET VAN WOLF. Op het Observatorium te Bergedorf (Hol- stcin) is mef een sterke pliototelcslccop dc komeet van Wolf gevonden, weikei terugkomst dit jaar werd verwacht. De komeet werd ont dekt in 1884 en is daarna enkele keeren weer gezien het laatst in 1918. Dre jaai geleden kwam zij zóó dicht bij Jupiter, dat haar klein ste afstand van de zon van 150 millioen mijlen groeide tot 240 millioen mijlen. De komeet za dus waarschijnlijk een zeer klein waarne- mingsobject blijven, ook wanneer zij de aaide het dichtst genaderd is (in November). Thans is zij von de vijftiende grootte. EEN GEWELDIG DROOGDOK. Te Esquimalt in Vancouver is dezer dagen een nieuw droogdok opgeleverd, dat op één na het grootste ter were'd genoemd weidt en bij een ocrlog in den Groolen Oceaan nis opemtiebasis zal moeien dienen. In vredestijd zullen cr ook koopvaardijschepen in worden opgenomen. Het is ongeveer 350 M. lang, 46 M. breed en 12 M. diep. DOOR EEN ROG GEDOOD Sinds tal van jaren is het voor he* eirst ln Engeland voorgevallen, dat een mensch on middellijk gestorven is nan een wend, dooi' een stekelrog toegebracht. Doz0 visch komt anders alleen in tropische wateren voor. Her slachtof fer is oen jonge man uit Jeisey. NOG NET VAN DE STROP GERED. Gemeld wordt d.d. 18 Juli uit Montreal, dat Russel Scott, de vroegere millioenair, die be schuldigd was van moord te Chicago, in de laatste minuut van de galg werd gered. Hij ontving het volgende telegram „Wacht met het ophangen van mijn broer. Ik zal mij zelf aangeven. Ikwas degene, die Jos ph Mauzet doodschoot." Het telegram was geteekend Robert Scott. Gedurende het proces beweerde Russel Scott, dat zijn broer Robert, die ver mist werd, den moord had gepleegd. Men wilde hem toen niet gelooven en veroordeelde hem tot de strop. BELASTINGINVORDERING. De oorzaken der vele vergissingen en wat ter verbetering zou kun nen strekken. In de laatste maanden hebben ons zco schrijft het Handelsblad herhaaldelijk klachten bereikt van de zijde van het pub'iek, en daaronder waren er van zeer ernstigen card, over ver gissingen, welke op de belastingkantoren waren gemaakt ten aanzien van ce afboekingen op de kohieren van bedragen, welke ann de belalings- lokcttcn of per giro warén afgedragen. Nu eens betroffen <?e klachten het ontvangen von ver- volgingsstukkcn voor aanslagen, die reeds ge heel waren aangezuiverd, dan wedec golden zij de uiterste dwangmaatregelen ven beslagleg ging met een aankondiging van executorialcn verkoop van het mobilair veor aanslagen, waarvan dP belanghebbenden de ten vol'c ge kwiteerde biljetten in hun bezit hadden. Informatics, doer ons ingewonnen zoo voivolgt het Handelsblad naar de oorzaak van deze vergissingen, leerden dat ZÜ vooi een belangrijk <jeel voortvloeiden uit een te vluchtig werken op dc kontoren, gevolg weder voor <cn deel van de aanstelling van niet volkomen geroutineerd personeel en voor een onder deel van de enorme uitbreiding der werkzaamheden. Deze uit breiding van werkzaamheden houdt ver band met het inheien van oen achterstand in do aanslagregeling der inkomstenbe lasting, waardoor het aantal in te vorderer. posten in een kort tijdsbestek enorm toe nam. Voorts is deze uitbreiding sterk be ïnvloed door den omslag, welke voort" vloeide uit het treffen van tal van uitstel- regelingen. Eu niet het minst is er een Toeneming van werk gekomen door den einde loozen stroom van verzoeken om Wijt scheiding en door de geringe mede werking van het publiek om uit eigen beweging voor een tijdigs aanzuivering van de aanslagen te zorger. Wij vermogen liet niet die onvoorwaar delijk te veroordeelen. De onzinnige hoog te van de Nedcr'andsche belastingen on liet ontbrekend j-.'oof in een richtige be steding der belastinggelden maken dpt verschijnsel voor een deel althans, verklaar baar. Ook de late anslegcn hebben schuld. Voor een onder deel zal men een verkla ring mogen zoeken in de ontbrekende ge legenheid de belastingen in zoo klein mogelijke, bijvoorbeeld weke'ijkschc. frac- ties te voldoen. Aan dat laatst. Gobeeron velschillende spaarbcnbinstellingen tegemoet te komen cn het instituut der bcTasting-ophaalkan- tcren heeff bij ons wellicht ook een toe komst. a's de leiding in gcede en betrouw bare» handen komt. Een feit is inmiddels, dot het grootste doel van den werktijd van e-en belangrijk percentage ven het kantoorpersoneel in beslag wordt ge nomen voor het uitschrijven van tienduizenden vervolggingsstukken, aanmaningen, dwangbe velen en loonvordermgen. We nemen voetstoots ann, dat er in vele ge vallen moeilijkheden van financiee'cn aard be staan om voor een geregelde aanzuivering op tijd zorg te drogen. Ook anders factoren hier boven aangeduid hebben daarop invloed. Maai daartegenover staan ook vele (gevallen, waarbij van een moedwillige nonchalance blijkt. Zoodat liet er iets van heeft, of men door een op de lange baan schuiven het den fiscus zoo moei lijk mogelijk wil maken, met de speculatieve bijbedoeling de kans te loopen, dcor een ambts halve afschrijving van de achterstal Here posten, geheel vrij le komen xan betaling. Een soort afschuifsysteem, waardoor men wij trachten de gemcenschapslosten geheel te doen dragen dcor onderen, terwijl men zelf zijn inkomsten volkomen ten eigen bate kan aanwenden. Niet het minst zijn het de loontrekken- den, die in dit opzicht ten achter blijven ir\ hun verplichtingen tegenover de ge meenschap. Vele duizenden posten betref fen personen, die nu eens bij dezen werk gever dan bij genen werkzaam zijn. Maan den van geregeldcn arbeid worden afge wisseld door weken en maanden van werk loosheid en steuntrekking. Ontzaglijk veel arbeidstijd wordt gevergd voor dc invor- deringspogingen van deze aanslagen. Ter- wijl het resultaat in verhouding tot do meer belangrijke posten, waaraan men heter dien tijd had kunnen besteden, slechts poover is Door vereenvoudiging van het stelsel der loonbeslagen waarbij de werkgever gedwongen woidt telkens een deel van het uit te betalen loon of salaris in te houden voor bc'asting heeft de fiscus getrachl te redden, wat men kon. En inderdaad kan men ook op succes bogen. Maar een feit is het geworden, dat het aantal van deze loonbeslagen een omvang heeft aangeno men, zooals men nimmer had kunnen ver moeden. Het aantal gevallen waarin vor deringen aan de werkgevers moeten wor den beteekend, is lot vele duizenden aan gegroeid. De dtenst von de Nederlandsche ondernemers gevraagd is veel belangiijke- geworden don men ve»wacht had. Wellicht is hieruit deze, leering te put ten, dat het publiek instemt met een stel sel van regelmatige inhouding op loonen en salarissen ten behoeve van de afba^ taling der belastingaanslagen. Dan zou het cp den weg van den wetgever liggen aan dit verlangen op eenvoudiger wijze tegemoet te komen. Hij kon den geheelen omhaal der aons'egsregelimg aan kant steden cn daarvoor in de plaats doen komen een wettig stelsel van een percents gewijze looninhouding als be'nsting op het inkomen. Een matige heffing bij een niet al te zeep afdalen in persoonlijke omstan digheden zou voor de schatkist ongetwij feld een grooter voordeel opleveren dan men thans weet te verkrijgen onder veel moeite en strijd met de nu geldende wet telijke bepalingen. Maar hoe eenvoudig voor den fiscus de zaak aldus mogo worden, men kan de ondernemers niet billijkheidshalve verplichten, om ten bato van de schatkist nog weet nieuwe onbetaalde diensten tc verrichten. De ondeinemer heeft zijn administratie en mede dientengevolge zijn algemecne onkosten percentsgewijze in de laatste jaren toch reeds zoo geweldig verzwaard gezien, dat men waari 'ijk dezen last niet ook nog op zijn rug rv\ag Schuiyen. Het ware wel een compliment aan het social verantwoordelijkheidsgevoel von den or.der- neiner, als men van hem cok dezen dienst weer ging vragen. Maar d-ze^ methode von lasten afwentelen gaat toch verder den behoorlijk mag worden geacht. De voordee'en van een verbeterde heffing cn invordering behooren aan alle burgers in gelijke mate ten goede te komen. Men mag piet eenvoudig een verplichting, die de staat dcor zijn organen niet zelf behoorlijk kan na komen, afschuiven op een bepaalde categorie van Nederlanders. Wil men den ondernemer tot belastinggaar der maken, dan dient men hem dien dienst aan de gemeenschap behoorlijk te vergoeden. GELDBOETE IN PLAATS VAN HECHTENIS. Verhaal op pensioen en loon mogelijk. v In Stbl. 314 is opgenomen de wet varr den 29sten Juni 1925, houdende uitbreiding van de mogelijkheid om gevangenisstraf of hech tenis te wijzigen in een geldboete. De voornaamste bepalingen houden het vol gende in In geval van schuldigverklaring aan een strafbaar feit, ter z-ake waarvan de rechter, bij toepassing van vrijheidsstraf, als hoofdstraf ge vangenisstraf van niet meer dan drie maanden of hechtenis zou hebben opgelegd, kan hij 1°. indien op het feit niet tevens geld boete is gesteld, niettemin geldboete op leggen 2°. indien op het feit tevens geldboete is gesteld, doch oplegging ook van het maximum der geldboete niet voldoende zou zijn, eene hoogere geldboete opleggen. De ingevolge het eerste lid op te leggen geldboete bedraagt ten hoogste vijf dui zend gulden bij feiten, waarop gevangenis straf van niet meer dan drie maanden of hechtenis is gesteld en ten hoogste tien duizend gulden bij feiten, waarop gevan genisstraf van mésr dan drie maanden is gesteld. Het bepaalde in het eerste en tweede lid blijft buiten toepassing, indien cp het fc^ gevangenisstraf van meer dan zes jaren is gesteld. Het tweede lid van art. 23 van het Wetboek van Strafrecht wordt gelezen als volgt „Bij varoordeeling tot geldboete, wordt die boete, bij gebreke van betaling, indien de om- standighedc '.niks toelaten, op de goederen en inkomsten v den veroordeelde verhaald." Met wijzigiu'! vun het tot nu toe voorgeschre- vene in art. 24 ven voornoemd Wetboek, is bepaald, dat betaling of verhaal van een ge deelte van de boete, bevrijdt van een evenredig gedeelte van de vervangende straf. Ook in het Wetboek van Strafvordering wor den eenige wijzigingen aangebracht. Zoo wordt art. 544bis vervangen door een geheel nieuw artikel, waqrvan het eerste lid luidt „Bij gebreke van betaling binnen den in artikel 341 bedoelden termijn zal de geldboete na aanmaning door de tot ten uitvoerlegging bevoegde autoriteit, indien naar het oordeel van den ambtenaar, in wiens naam de tenuitvoerlegging geschiedt, de omstandigheden zulks toelaten, worden verhaald op de roerende en nde goederen van den veroordeelde, op de op brengst van zijnen erbeid, alsmede op wachtgelden, pensioenen of andere uitkec- ringen, welke door den veroordeelde perio diek worden genoten. Nn vorenbedoeld artikel worden twee nieuwe ertikelen ingclascht, waaruit wij aanstippen, dat, indien verhaal op de opbrengst van den arbeid van den veroordeelde of cp de wacht gelden. pensioenen of andere uitkeeringen, mo gelijk is, de tot verhaal der geldboete bevoegde autoriteit, in wiens naam de tenuitvoerlegging geschiedt, bevoegd is, van de niet-vojdoening der geldboete kennis te geven aan den persoon," van wicn de veroordeelde loon of wedde of uit- kooring geniet. In het Wetboek von Militair Strafrecht wordt in verbond met deze wetswijziging aan art. 12 een nieuw 5e lid toegevoegd, luidende „Voor de toepassing van artikel 23 bis van het Wetboek van Strafrecht wordt de militaire detentie onder de gevangenisstraf begrepen geacht." In de Rechtspleging- bij de Landmacht wordt ingclascht een nieuw artikel 207a, inhoudende dat ten nonzien van dc- executie van vonnissen, strekkende tot het opleggen eener geldboete, het met betrekking tot dergelijke vonnissen in het Wetboek van Strafvordering bepaalde, overeenkomstige toepassing vindt. Ten slotte is bepaald, dot deze wel niet van toepassing is, ten aanzien van vóór hare in werkingtreding opgelegde geldboeten. School- en Kerknieuws. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De vijfjaarlijkschc vergadering Dinsdagmorgen werd in het kerkgebouw dei Doopsgezinde Gemeente te Haarlem ondei praesidium van ds. B P Plantenga de vijf- jaarlijksche vergadering van Doopsgezinde Ge meenten in Nederland gehouden. Als gasten waren ter vergadering aanwezig prof. J. G. Ap peldoorn, uit Amsterdam, en ds. J Westerman Holstijn, emeritus-predikant te Haarlem. O ver de vereenigingen, die de dochterver- eenigingen der „Vijfjaarlijksche" mogen hea- ten, word door den secretoris, ds. A. Bjnnerts Szn., gerapporteerd. Ds. C. Vis, van Kampen, bracht verslag uit over de „Vereeniging voor de Doopsgezinden in de verstrooiing". Na ampele besprekingen werd, op voorstel van het bestuur, besloten nu de Algemeenc Doopsgezinde Sociëteit do centrale vereeniging in het vertegenwoordigend lichaam der Nederlandsche Doopsgezinden is geworden de bovengenoemde vereenjgingen onder dak te brengen bij de Algemeen" Doops gezinde Sociëteit en dus de „Vijfjauriijksche" op te heffen. Na het koffiemaal werd de algemeenc ver gadering der Doopsgezinde Weezcnvcreeniging gehouden, wederom onder het voorzitterschap van ds. Plantenga. De secretaris, ds. A. Binnerts Szn., bracht verslag uit van den arbeid ten bate von Doops gezinde weezen van onvermogende gemeenten, gedurende de laatste vijf jaren verricht. De penningmeester, de heer P. H. CroandijV, bracht het financieel verslag uit. De gemeenten Middelie, Westzoan-Noord en IJmuiden werden aangewezen als commissaris sen voor de eerstvolgende vijf jaren. Uit den boezem der vergadering werden den scheidenden penningmeester woorden van dank gebracht voor zijn goede zorgen. De heer Croandijk wordt als penningmeester opgevolgd door mr. J. W. van der Vlugt. B a a r n Het Plaatselijk Comité voor d* Olympische Spelen alhier is voornemens op 25 Juli a.s. in dsn mooi gelegen overturn van Kolel „Groeneveld" een tuinfeest te houden met medewerking von de Baarnsebc Jazz-band De tuin zal des avonds door de Provinciale Blcctriciteits-Maatschoppij verlicht ■worden. VIJFKAMP OFFICIEREN. Leatsto dag. De laatste dag van deze vijfkairvp bestond uit granaatwerpen en veldloop. Granaalwcrpcn gaf de volgende uitslag I. Dulfer, 2. v. d. Trap/pen, 3. Berghuis, 4. ds Visser, 5. de Bie, 6. Voncken, 7, Leyssius» 8. Kloppenburg, 9. Haas, 10. Douwes, IT. Schotman, 12. Gctschall, 13. Scherpcnhuyzerv, 14 Ze-gers, 15. van Royen, 16. Warnslnck, 17. Kuiper, 18. Scheffer, 19. Hillenga. Veldloop, 1. Schotman, 2. Srherpenhuyzen, 3. Schef fer, 4. van der Trappen, 5, Zegers, 6. Klop penburg, 7. Warnsir.ck, 8. Dulfer, 9. de Vis ser, 10. Hoos, 11. Berghuis, 12. Kuiper, 13, Voncken, 14. van Royen, 15. Got scha 11, 16. de Bic, 17. Leyssius, 18. Douwes, 19. Hillenga. - De cipdujlslag luidt I. van dar Trappen, 2. Berghes, 3. Dulfer, 4. Scherpenhuyzen, 5, de Visser, 6. Leyssius, 7. de Bie, 8. Schotman, 9. Warnsinck, 10. Vcnckep., 11. Kloppenburg, 12. Zcgers, 13, Douwes, 14. Scihelfer, 15. Hoos, 16. Kuiper, 17* van Rcyen, 18. Heringa, 19. Gotschalh CüNCOURS-HIPPIQUE. 1 Hot piogiumma voc-i het op 8 Augi^us op Birkhoven te houden concours-hjppique luidt als volgt No I. 2.00 uur nam, Behendigheidsweds rijd voer Onderofiiciers- patioiulles der Regimenten Veld-ArtiHecie, welke op Vrijdag 7 Augustus een afstar.dsrit van 75 K.M, hebben volbiachx. Geen injeggeld. Ie prijs „Dc BekeT der Depot-Commar.dan- ten". Wisselbeker, aangeboden docr de Comman danten der vooimalige Depots van 1, 2, 3 en 4 R.V.A., voor het winnende korps. Voorts 4 herinneringsbekertjes voor de On der cfficieieri' der winnende patrouille. Aange boden door den heer Wil'em Groenhuizen, Ju welier te Amersfoort. 2e Prijs 4 kunstvoorwerpen voor de Onder officieren der patrouille. No. II. 2.50 uur nam. Concours vcor liet schoonste Landbouwtirig- paard. Aangespannen toebehooieno'e aan landbouwers of fokkers. Hengsten ui'tgeslo-? ten. Geen ipleggeld. Ie prijs 25.— benevens een verguld-zal* veren medaille, aangeboden door het Beduur van het Utrechtsch Landbouwgenootschap. 2e prijs: 15.— benevens zilveren medaille aangebeden door den' heer W. F, van Beeck Calkoen, Burgemeester van Cothen. 3e prijs 10aangeboden door hef Be stuur der afdeeling Amecsfooit van het U'rechtsch Larvdbouwgenootschap.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2