A! onze Zomer japonnen, blouses en mantels wor den ssi onze OPRUIMING voor spotprijzen verkocht UIT DEN OMTREK. RECLAMES. Van 1rebels 1 2.05. clkc regel meer 0.50 zonderlijkc Nota van zijn afwijkende-mec- ning to zullen doen blijken, het voorgestelde aangenomen V. OVERDRIJVING SCHAADT, Een waarschuwing. In deze dagen von abnormale hitte gaat waarschijnlijk de gedachte van menigeen naar onze militairen, vooral nu verschillende kampen betrokken zijn, waar do in het mili- tail' pak gestoken jeugdige Nederlanders zich oefbnen. Daarom schijnt het niet kwaad, hiet enkele passages aan te halen, zoo schrijft het Han delsblad, uit een brief van zulk een jeugdigen soldaat oon zijn ouders, waarin een ernstige waarschuwing gelegen is tegen ovei'dirijving bij de oefeningen. Wij vestigen juist dnnrom gaarne de Qandacht op de ontboezemingen van den schrijver, omdat uit zijn geheelcn brief blijkt, dat hij een flinke jongen is, die tot het laatste heeft volgehouden en zich' geen slappeling getoond heeft. Hij Schrijft dan o.a.„Ik ben vandaag ge weldig moe, na die krankzinnige dogen, die we gehad hebben. Eerst gisteren 40 K.M. in dio hitte, waarbij massa's uitvtelen. Heden weer. Jq komt dan ir» een wanhopig stadium, je weet absoluut niei meer wat to beginnen van de hitte en de stof, 't is een raa'elocs 'ge val, net of je onder een plank zit, die steeds vaster aangeschroefd wordt en waai' je niet Onderuit kun komen. Je kan don heelemaal niet meer denken en soms krijg je een vlaag van woede, dut je je geweer wel zou willen stuk slaan en je jas aan flarden scheuren Wal 30 jongens vielen uit fcn daar moest dan Steeds op gewacht worden tot ze weer bij wa ren. Vlok voor mijn voeten zakte er ineens een in elkaar en als een koe werd hij aan zijn beencn de rij uitgetrokken. En zoo sjokken We maar weer door." Een zin, ten slotte, cie ons zeer trof, was de volgende „Ik ben blij, dat ik het zondei nn- deeÜge gevolgen heb kunnen meemaken, al leen is het een knak voor je zenuwgestel. Soms kreeg ik zulke rare ideëen in m'n hoofd dot ik nu denk, toen was ik compleet gek Ik had je reinsre vernielplannen om alles in brand, te staken en zoo. Bij X. kregen we weer zoo'n e lendige lachbui, geen gewone lach, maar een huillech, net of je gek bent. Nu iben ik gelukkig weer heelomaal normaal, al leen maar wat je noemt uitgeput." Tot zoo ver ons jong so'dnatje, dat ge toond heeft wilskracht te hebben om vol te houden. Zijn gedrag kan wellicht velen van zijn kemeraden tot voorbeeld strekken. Maar met zijn uitlatingen, die niet voor pu bliciteit bedoeld waren, kunnen de militaire autoriteiten misschien him voordeel doen Overdrijving toch schaadt, in alle opzich ten. Al merkt en ziet men niet onmiddellijk de nadeelige gevolgc-n. DE HUIZENSCHE BURGEMEESTERS- VACATURE. Een gemeenschappelijke ver gadering van de Taadjsledcn van Naardcn, Bussurn en Huizen Naar aanleiding van de vacature van bur gemeester van Huizen hebben besprekingen plaats gehad tusschen enkele raadsleden van Noardcn, Bussum en Huizen. Als gevolg hier van zal op uitnoodiging van het Bussumsche raadslid Kruisweg Vrijdag a.s. een vergadering gehouden worden dooi de 41 raadsleden der die gemeenten ter bespreking van de mogelijk heid von samenvoeging. f k AMUNDSEN IN NEDERLAND. Hij zal te Amsterdam een wlezing houden. Naar men ons meldt, is het de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos mogen ge lukken don beroemden Pooheizigcr Amund sen, voor hij in October naar Amerika vertrekt waar hij over nieuwe Pooleizen moet on derhandelen, voor een korte tournéo dooi Europa te controcteeren. Behalve verschillen de gi'oote steden in Duitschland en Frankrijk zal Amundsen ook Nederland bezoeken. Hij zal op Donderdag 24 September a.s. te Am sterdam in het Concei tgebouw groote zaal een lezing met lichtbeelden houden over zijn jongste reis. VIADUCTBOUW IN BUSSUM Ernstig sp—rke van de vcrwezen- lijking ven een oud plan. De Bussumsche correspondent van het Han delsblad schrijft Eenige maanden geleden is in dit blad ge wezen op de wenschelijkheid van de uitvoering van een oud plan der H. IJ. S. M., n.l. om ten behoeve van het verkeer een viaduct te bouwen over dc spoorlijn ter verbinding van de Brink laan en den Hilversumscheweg in Bussum. Er schijnt thans ernstig sprake te zijn van de ver wezenlijking van dit plan. Dezer dogen zijn opmetingen gedaan en is latwerk gesteld om de richting en de verlangde kruinhoogte van den weg en het toekomstige viaduct vast te stellen. Daaruit blijkt, dat men zich dc nieuwe verbinding gedacht heeft zooveel mogelii': in de richting van don ouden weg met zoo lang mogelijke opritten, waarbij de spoorlijn schuins overbrugd zou worden op een afstond van ongeveer 150 M. ten Noorden van den Water toren. Gerekend 'is op een hoogte boven de spoorlijn van 8 M. De zeer gevaarlijke, smalle overweg met zijn dubbele scherpe bocht, waar bovendien het uit zicht benomen wordt door het wachtershuisje, eischt dringend voorziening; in de raadsver gaderingen is daarop reeds meermalen aange drongen. Volgens het uitbreidingsplan-De Ba zel zou de overweg slechts worden verbreed en het huisje verplaatstmocht inplaats daar van een viaduct worden gekozen, don zou dit uitbreidingsplan, dat een oplossing geeft waar bij ook rekening gehouden is met de vestiging van een halte-plaats, geheel moeten worden omgewerkt, waarvoor uit piëteitsoverwegingen bij de Bussumsche overheid nog wel eenige aarzeling schijnt te bestaan. DE HAAGSCHE UITSLUITING. Do patroons handhaven hun standpunt onverzwakt. Van werkgeverszijde meldt men Naar aanleiding van het voorstel der werk- liedenorganisoties in de bouwbedrijven d.d. 17 dezer aan den rijksbemiddelaer gedaan in ant- wcoid op het patroonsvoorstel, deelt men van R.-K. patroonszijde mede, dot dc patroons de voorstellen, door de werkliedenorganisaties ge daan, niet aanvaardbaar achten, en de samen werkende patroonsorganisatie in verbond hier mede, op de jongst gehouden ledenvergadering nn uitvoerige discussie het besluit namen, met 55 stemmen voor, 15 tegen en één blanco, den strijd onveizwakt voort te zetten. Door dit besluit willen dc patroons bewijzen, dat ze besloten zijn, na hun laatste tegemoet koming, hun standpunt onverzwakt te hand haven. HET GEBEURDE TE BRUNSSUM. Een protcstvergadering van de Vrijdenkersverccniging. Donderdag is op aanstichting van de vrij- denkersvereeniging De Dageraad een bijeen komst gehouden in den tuin van het Volksge bouw te den Haag om te protestceren tegen den overval te Brunssum. De voorzitter, de heer Havers, zeide in zijn openingswoord: Wij leven in z.g\ vrij Nederland IV .ar in den L ^'stcn tijd is «an die vrijhwd wel een luchtje. Hij memoreerde verschillende feiten, in het bijzonder den overval van eenige sociaal-democratische propagandisten door roomsch-katholieken te Brunssum in den loop van de vorige maand. De heer K. ter Laan, burgemeester van Zaan dam, zeide, dat van katholieke zijde aan de sociaal-democraten is verweten, dat zij „beest- menschen" waren, omdat bij hen de godsdienst ontbrak. Maar eenige dagen vóór de verkie zingen geschiedde de overval te Brunssum. Toen bleek, dat niet de beestmenschen waren aan de zijde der sociaal-democratische propa gandisten, moor bij de katholieken, die zoo 'hoog opgegeven hadden van hun zedelijkheid. De katholieke Kerk heeft tot stelregel: Het bloed der martelaren is het zaad der Kerk. Zij zal den invloed van dezen regel nu z'elf onder vinden. De machthebbers ten Zuiden van de Moerdijk zu'len wellicht nu reeds spijt heb ben van het ophitsen van de bevolking. De geschiedenis leert het ontwijfelbaar, dat gods dienst niet voldoende is om de menschcn van ruwheid en wreedheid terug te houden. Do coalitie heeft de overwinning behaald. Maar zij zal vriendelijk onthaald worden in September. Dan mordt n.l. herdacht, hoe 400 jaar geleden op het Buitenhof te 's Gravenhago Jan de Bakker van Woerden door de katholie ken verbrand werd. Bij die verbranding waren priesters aanwezig. De plaats is er nog, maar ir.en deed beter, de daad te vergeten. Spr. noemde vervolgens nog eenige voorbeel den, hoe de vrijheid van den geest zijns in ziens door een starre, dogmalieke kerk aan banden woidt gelegd. De vrije meeningsuiting is, zoo zeide hij verder, het hoogste van elk •mensch. De godsdienst mag niet misbruikt worden om een beweging te onderdrukken, die aan sommige machthebbers onwelgevallig is. De wassende invloed van de arbeidende klasse in Limburg, dat is het wat de geeste lijkheid ongerust maakt. En vandaar dat het volk opgehitst is, niet voor geestelijke, maar voor wereldsche doeleinden. Ds. P. Eldering, uit Rotterdam, herinnerde aan het pamf'ct, dcor eenige vrijdenkers in de mijnstreek rondgedeeld, dot de eigenlijke aanleiding is geweest tot het gebeurde te Brunssum. Hij kan dat pamflet niet bewon deren, hij kan zich voorstellen, dat de gods dienstige gevoelens van sommige menschcn daardoor gekwetst worden. Maar, zoo vroeg Spr., is dat nu een reden om elkaar naar de keel te vliegen Neen, wij vechten voor edele en hooge dingen en ook met edele en hooge wapenen. De heer J. Hoving, uit Amsterdam, redacteur van De Vrijdenker, zeide, dat de principieele beteekenis van alle misdaden door de roomsoh- katholieke kerk gedurende de eeuwen bedre ven, is, dat niet de meeioopers, maar dc lei ders van de beweging dc wreedheden veroor zaken. Spr. ziet hiervoor twee redenenhet roomsch-kstholieke geloof is een sociaal-eco nomisch bijgeloof, en de katholieke leer wordt als de eenig ware voorgesteld. De geheele ge schiedenis door is de God van de roomsch- katholieken het steeds eens geweest met den kapitalist. En de roomsch-katholieke leer sluit de onverdraagzaamheid in. Spr. herinnerde aan Voltaire, dien hij schetste als den grooten strij der voor de cultuur. De katholiéke kerk is, al dus spreker, geen goddelijk instituut, maar een laag, menschclijk instituut. Als laatste spreker voerde het woord dr. Jan v. d. Brink, oud r.k. priester. Deze noemde verschillende voorvallen, die hij meegemaakt had en waarbij hij door roomsch-katholieken was gemolesteerd. Rome is, zoo zeide hij, een voortdurende bedreiging van den godsdienst vrede. De schuld hiervan zijn de peusen; deze hebben het Christendom vervalscht. Aan de hand van citaten betoogde Spr., dat de pau sen in verschillende documenten den dood voor den ketter gecischt hebben. Ten slotte criti- seerde hij het gezantschap van Nederland bij den paus. De toespraken werden langdurig toegejuicht. DE VERDUISTERING BIJ HET KROONDOMEIN. Het cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van D. G. M. uit Nijmegen, rent meester van het Kroondomein, die door de r chibank te Arnhem en vervolgens door het Hof aldaar is veroordeeld tot 1 jaa- en G maan den gevangenisstraf, met aftrek van de vooi- loopige hechtenis, wegens verschillende feiten van verduistering. VALSCH GELD. In de noordelijke provinciën. Zoowel to Oude Pekela als te Ekoelo zijn valsche zilveren guldens in omloop gebracht. Verschillende daarvan dragen het jaartal 1923, doch missen het randschrift. Bij eenige oplet tendheid zijn deze muntstukken zeer wel van echte te onderscheiden. VALSCHE ENGELSCHE BANKBILJETTEN. Een nader onderzoek wordt inge steld. Men meldt ons uit Den Haag: Bij een wisselkantoor in de Passage alhier werd Donderdag door een Engelsch sprekend heer een 35-tal bankbiljetten van een pond ter omwisseling aangeboden. Dit geschiedde en eenigen tijd later wisselde de houder van het wisselkantoor voor een tot nu toe onbekend gebleven persoon Hollandsch geld rn tegen biljetten van een pond aterling. Hij gaf den onbekende een achttal biljetten. De overblijvende 27-pondsbiljetten werden korten tijd daarna door den houder van het wisselkantoor aangeboden aan Cook's reis bureau. Dit bureau weigerde echter de bankbiljetten te accepteeren, daar ze vermoedelijk volsch waren. Toen het advies van de Ncderlandsche Bank gevraagd werd, werd ook van die zijde het ver moeden uitgesproken, dat van de 27 biljetten 21 valsch waren. De bankbiljetten zijn door de politie in be slag genomen en naar dc- valsche geld-centrole le Amsterdam opgezonden ter nader ondel- zoek. DE ONEINDIGE REEKS. Weer een slachtoffer ernstig verwond. Woensdag zijn ter hoogto van do Alberding Thymstraat te Santpoort twee motorwiolrijders met elkaar in botsing gekomen, doordat zij el kaar bij een bocht in den weg niet hadden gezien. Een der motorrijders werd inwendig zwaar gewond; hij werd p :r ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes Deo te Haarlem vervoerd. De andere bestuurder en zijn duo- rijder kwamen er met eenige lichte kneuzingen of De toestand von den patient was vanmorgen edel ijk wel. Bij Apeldoorn, twee auto's in botsing. Gistermorgen circa TT uur geraakte op den driesprong tusschen Aarhuis cn Udcelermeer de auto van den he*?r Wiersinga te Apeldoorn, die uit de richting Uddel kwam in botsing met die van den heer G. uit Haarlem. De heer W. bekwam geen letsel; de heer G. liep een kleine hoofdwonde op. Zijn auto had het meest geleden. Beide defecte wagens werden naar Apeldoorn vefvoerd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Mk'. H. J. Kcyzcr, cdyoceat te Amsterdam, overleden. Cp de Nieuwe Parklnon bij het Gevers Deynoorplein te Scheveningen heeft zich Don derdag een ernstig ongeval voorgedaan. De reeds bejaarde en sedert tal van jaren bij de Amsterdamsche rechtbank als advocaat irgeschrevea Mr. H. J, Keyzcr uit Amsterdam, o'ie op genoemden weg wandelde, kwam ver moedelijk tengevolge van aanrijding door een motorrijwiel, [e vallen, waarbij bij zijn linker onderbeen brak. Door den Eersten Hulpdienst wei'd mr. K near het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij echter zeer spoedig na aankomst overleed. De juiste oorzaak van het ongeval staat neg niet vest. Wel is echter uitgemaakt, dot dt?n motorrijder geen schuld traft. De politie stel' nog een nader onderzoek ina ERNSTIGE MOTORBOTSING. Een rijwielpad verzakt. Tv.ec zwaar gewonden. Cp den Haarlemmerweg, bij den tweeden molen voorbij den Uitweg, bet z.g. Groene weggetje, had Donderdagmiddag een ernstige botsing lusseken een automobiel en een mo torrijwiel piaa's. Een Studeba'ker-nuto uit 'Amsterdam re?d in de richting van Halfweg. Ter plaatse voor neemt pessceide hij links cm vrachtauto, een verhuiswagen. De Studiebaker kwam goed om de vrachtauto heen, maar tot recht begrip van wat nu volgde, dient men te weten, aldus het Hife-ld., dat het oude rijwiél'pa-c), 'inks van den weg, zcoder.ig verzakt is, dat cie straat klinkers over een paar honderd meters acht a tienc.m. beven het rijwielpad uitsteken een toestond die overdag, maar vooral 's avonds levensgevaarlijk is en geen oogenblik langer bestendigd mag blijven. Bij het passeeren nu r an d? vrachtauto kwam eis Studebaker met het l'nkerwiel van den hoogen kant der steenen af. De bestuur der wilde nu weer naar rechts zwenken, te gen de steenen op, teneinde het midden van den weg te bereiken. Hij wrong zijn stuur met kracht naar rechts, maar reed toen met zijn wagen tegen de kleine steentjes naast den weg der Electrische Spoorwegmaatschappij op. In zijn V' rbouwereerdheid stuurde hij toen weer zoodanig naar links,, dat hij tegen het talud aan de linkerzijde van het oude rijwielpad op vloog om aan den berm van den weg tegen d?n slootkant in het zand te blijven steken. Tegelijkertijd, dat oe Studehaker tegen het talud vloog, kwam het motorrijwiel uit Half weg de Sludebaker tegemoet rijden. Met volle kracht reed het motorrijwiel tegen de auto op. De bestuurder en zijn eohtgenoote, die ach terop zat, werden van het motorrijwiel geslin gerd cn moesten zwaar gewond naar het Bin nengas'huis vervoord worden. Het echtpaar, aan den Haarlemmerweg woonachtig, is in hef ziekenhuis opgenomen moeten werden. De Studebaker is door de pob'tie in beslag genomen. De bestuurder werd op het politie bureau aan den Admiraal de Ruyterweg ge hoord. Hij schijnt met een snelheid van 50 u 60 K.M gereden te hebben, een snelheid, die op den Haarlemmerweg niet buitengewoon groot is. Op 'T NIPPERTJE AF. Auto onder de rpoorboorr.cn. Gistermiddag waren dc afsluitboomen van den spooroverweg Spaomdammcrdijk te Am sterdam gesloten, daar een trein naderde. Na dat de trein gepasseerd was en de hoornen weren opgehaald, reed een auto, welke voor dc hoornen had staan wachten, op, toen de seinhuiswachter plotseling nog ccn trein zag naderen en de afsluitboomen weer liet zak ken, met het gevolg, dat één der boomen op de kap van dc auto terecht kwam, waardoor deze werd beschadigd en de boom over de spoorbaan werd gedrukt. Door de trein on middellijk tot stilstand tc brengen, werd erger voorkomen. Volgens verklaring van den over wegwachter werd hij afgeleid door twee per sonen, die zich onrechtmatig op den spoor weg bevonden. ONWEER. Bliksemslag cn branden. De boerderij van den landbouwer Alferink te Lettele is door den bliksem getroffen en af gebrand. fc Derrie werd do boeren-,vön-lng van H. Stevens "*oor het inslaan ven den bliksem een prooi der vlammen. Donderdag woedde boven Oldcnzaal een hevig onweder, gepaard gaande met storm en hagelslag. De bliksem sloeg in in het huis van den her B., bewoond door een jachtopziener. Het huis brandde geheel of. Ook op verschil lende andere plaatsen is de bliksem ingeslagen, evenwel zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. SLACHTOFFERS VAN DE HITTE. Verdrinkingsgcvallcn. Bij het verrichton van werkzaamheden aan boord van het Engelsche stoomschip Clun Macquoirie, liggende in de IJselhavcn te Rot terdam werd de 46-jorige havenarbeider D. G. vermoedelijk door de warmte bevangen, onwel en zakte in elkaar. Enkele oogenblikkcn later was hij overleden. In den Heelderpecl nabij Roermond is de ongehuwde onderwijzer aan de ambachtschool te Roermond W. uit Blerick bij het baden verdronken. Bij het verhalen van een zolderschuit met hout, welke in de Houthaven te Amsterdam lag, is een 22-jarige man overboord geslagen cn verdronken. Even verder op, in de Minervahaven, is een I6-jarige knaap bij het zwemmen verdronken. In cle Heelderpeel, voorbij Roermond, is ze kere Wtilbers uit Blerick bij het baden ver dronken. School- en Kerknieuws. OE KWESTIE-P. L. TACK. Eindelijk vergunning verleend om onderwijs te geven. Bij Kon. besluit van II dezer is, naar het Hdlb. meldt, aan dr. P. L Tack, ex-voorzitter van den Rand van Vlaanderen, die in Neder land de middelbare akte voor Ncderlandsche taal en letterkunde en de akte A voor Duitsch heeft verworven, de vergunning tot het geven van middelbaar onderwijs verleend. Vroeger is hem, naar men zich herinneren zal, deze ver gunning onthouden. ALGEMEENE SYNODE DER NED- HERV. KERK. vni. Tot voorzitter van den pensioenraad wordt benoemd mr. C. F. Schoch, te Amsterdam en tot secretatïs o'e heer D. Boer, em. predikant, te 's-Gravenhnge. Aan de orde is het verslag van de h'oog- lecraien vanwege ds Ned. Herv. Kerk ove:' den s'caat van het hoogcr onderwijs in den cur sus T924192d. Namens de synode betuigt de president dank aan de hoogleer aren, die in de synode vertegenwoordigd zijn door dr. van Veldhuizen en dr. Slotcmoker de Bruine. Ge durende den cursus T924—'25 zijn in 't album der kerkelijke hoogleeraren ingeschreven te Leiden 40 studenten, v. w. 15 voor het eerst Utrecht T02, v. w. 24 vooi het eerst, en te Groningen 36, v. w. T2 voor het eerst. Vervolgens rapporteert d;. Dceleman over de tabellarische verslagen der examina. Toege wezen werden tot de Evangeliebediening 27 candidaten. Over het examen zelf cn over de studie der céndidaten worde een uitvoerige ge- dechtenwisseling g-ehcuden, welke geen aanlei ding -geeft tot het nc-men van eenig besluit. Dr. Niemeyer rapporteert over vier voorstel len van dr. Lasonder, betreffende de archieven. Besloren wordt in deze voorstellen niet te tre den, omdat zij, gedeeltelijk althans wijziging van het reglement zouden noodzakelijk maken, hetgc-on ean de synode thans niet gewenscht voorkomt. Daarna behandelt dezelfde rapporteur een voorstel van de clossikale vergadering van Heerenveen tot aanvulling van art. 27 regle ment vacaturen, (de kerkeiaad zendt bij het ontstaan van een vacature afschrift van oen legger aan den quaestor van een Ring). Dix voorstel wordt overeenkomstig de conclusie onder hoofdelijke stemming verworpen, om dat de noodzakelijkheid tot reglementswijzi ging niet is gebleken. Dr. Slotemaker de Bruine behandelt een voor stel van de clossikale vergadering van Deven ter (meerderheid) en comsum (minderheid), om in art. 6 al. 3 algemeen reglement de woorden „ouderlingen of oud-ouderlingen" te vervangen door „ouderlingen of tot ouderling benoembare lidmaten", en dat dc 4de en 5de alinea worden vervangen door„Tot leden van het provinciaal kerkbestuur en van de synode zijn alleen benoembaar predikanten en lidmaten, die leden zijn of geweest zijn van een classikaol bestuur en hun secundi". Het argument voor deze wijziging is, dat voor het lidmaatschap van do hoogere besturen allereerst bestuursbekwoamheid vereischt wordt cn deze kan worden aangetroffen bij niet-ouderlingen, terwijl zij bij ouderlingen kan worden gemist. De cene helft der ropportccrende commissie adviseert, het voorstel af te wijzen, omdat de grondgedachte der tegenwoordige regeling deze is, dat de besturen worden samengesteld uit de ambtsdragers. Deze grondgedachte moet wor den gehandhaafd. De andere helft beschouwt de ouderlingen in do besturen niet a's ambts dragers, doch als vertegenwoordigers van het nier-piedikantcn-element. Zij steuntdaarom het voorstel dat lidmaten als zoodanig en dat niet de ouderlingen als zoodanig -zullen zitting hebben in dc hoogere besturen, moor dan moet deze bepaling ook consequent worden doorge voerd en moet zij ook onvoorwaardelijk gelden voor de provinciale kerkbesruren en voor du synode. Dc conclusie van hen die het voorstel willen afwijzen, wordt aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. Dezelfde lapporleur behandelt een vocTStel van de clossikale vergadering van Hoorn, tot wijziging van art. 38 cn 39 algemeen regle ment, in dien zin, dof ook de ouderlingen, welke lid zijn ven een classiknal bestuur, in die hoedanigheid als advisccrcnde leden zullen kun nen tegenwoordig zijn 'n de clossikale verga- dering. Do rapporteercnde commissie wijst op het bezwaar, dat in een vertegenwoordigend lichaam advisecrende leden mindei op hun p'aats zijn. Bovendien kon de voorlichting, die de niet ter clossikale vergadering aanwezige ouderling-leden van het clossikaal bestuur zou den behoeven, hun worden vei strekt door col lega's, die de vergadering wel hebben bijge woond. Het voorstel wordt verworpen. Dezelfde rappoiteur bespreekt ccn schrijven van de clossikale vergadering van Dordrecht. Deze vergadering verklaait zich tegen het hulppredikerschap van de vrouw en verzoekt „zoodanige wijzigingen in de reglementen aan te brengen, dat het verdwijne." De commissie merkt op, dat het niet tot d- taak der synode behoort, gedachten vnn per sonen of vergaderingen to kleeden in dcti vorm van voorstellen. In dit bijzonder geval kon het schrijven niet in behandeling worden genomen. Ten eerste is de bedoeling niet dui delijk uitgedrukt. Immers worcfen in art. I reglement hulppredikerschap meerdere werk zaamheden aangewezen; en het is wel uitgeslo ten dat, naar het oordeel der classikale verga dering", geen enkele dezer werkzaamheden door een vrouw zou mogen worden verricht; te minder, waar tegen den arbeid der gods- dicnstondcrwijzeressen geen bezwaar wordt ge maakt. Ten tweede, onibreckt ieder argument de mededceling toch, dot een aantal personen tegen een bepaalde zaak is, kan op zichzelf niet als argumenteering gelden. Overeenkomstig de conclusie gaat de synode met betrekking tot het bedoelde schrijven over tot de orde vnn den dag. Ten slotte worden in zoke twee rehabilitatie- verzoeken besluiten genomen. BEZOEK PALEIS SOESTDIJK. B a a r n. Hars Mejesteit Koningin Wii- helmina is -gistermorgen per auto op het Pa leis Socstdijk gearriveerd cn zal daar vertoe ven tot na d'_n verjaardag van H. M. de Ko ningin Moeder. ERNSTIG ONGELUK IN DE VUURWERK FABRIEK VAN DE FA.RUYSCH. Een doode, twee gewonden. Gisteravond omstreeks zes uur had in de vuurwerkfabriek van de firma Ruysch, gelegen aan den Koppeldijk even buiten Utrecht een ernstig ongeluk mot doodelijkcn afloop plaats. Twee arbeiders en een meesterknecht waren in een der loodsen die allen op flinken onder- lingen afstand staan, aan het bewerken van kardoezen. Op een wijze, die totnogtoe geheel onverklaarbaar genoemd mag worden, is een dezer kardoezen ontbrand met het noodlottige gevolg, dat in een oogwenk de geheele loods in een vuurzee veranderd was. De beide arbei- deis snelden het gebouwtje uit, maar deson danks liepen zij nog vrij ernstige brandwonden op. Nog fataler liep het af met den meester knecht, die zich geheel achter in de loods be vond en dus den langsten Weg had af te leg gen. „Als een brandende fakkel", zoo verklaar de men ons gisterenavond, kwam de ongeluk kige naar buiten. Men spoot hem af met Be hulp van eigen bluschmiddclen en wist zoo zijn kleeren, die geheel in brand stonden te dooven. Het slachtoffer viel op een grasveld neer cn vroeg zijn vrouw en kinderen te willen waar schuwen. Alle drie werden naar de Rijksklinie ken vervoerd; de beide knechts konden na verbonden te zijn, heengaan. De meesterknecht, de 37-jarige L. O. van de Weerd, woonachtig te Utrecht, is echter in den afgeloopen nacht aan de bekomen brandwonden overleden. Hij laat vrouw en kinderen na. De overledene stond be kend als een uiterst bekwaam en secuur vak man, die reeds geruimen tijd bij de firma Ruysch in dienst was. Men begrijpt dan ook niet hoe de ontbranding heeft kunnen plaats vinden. Vuur is er absoluut niet in de loods geweest. Het gebouwtje is tot den grond toe afgebrand. De politie uit Maartensdijk stelt een onder zoek in. De beide knechts zijn reeds gehoord. Hedenmorgen omstreeks half twaalf heeft dc burgemeester van Maartensdijk de plek des on- hcils in oogenschouw genomen. Wij vernemen nog dat uit de verklaringen van de beide knechts is komen vast te staan, dat v. d. Wecrd bezig was dc kardoezen te vullen met een der beide andere knechts. Juist de kardoes, die hij vulde is ontploft. De overle dene was bestuurslid van de afd. Utrecht var. den Ned. Fobricksarbeidersbond. Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste st$nd767.8 te Röst. Laagste stand 755.7 te Frankfort. Verwachting tot den avond van 26 Juli Zwakke tot matige Z.W. tot N.W, wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk onweers-1 buien, weinig verandering ia temQ£ratinir%

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 10