WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. REGENKLEEDING Vera-Koffie-Koffie Ojüatió }n mm. Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- UTR. SIRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RECLAMES. V" Prijs 1—3 recels 1 1.53. elke repel meer 1 05(1 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH; PER ANKER: Loden meisjesmantels in alle maten. Zie Etalage. station heeft gebouwd, waarbij zonder groot vorlies de electriciteit naar de gTenzen der provincie wordt gebracht Voorloopig kon nu 50.000 volt spanning slechts in Arnhem en Apeldoorn getransformeerd worden. Er wordt echter reeds gedacht over stations in Tiel, Doetinchem en Winterswijk. Thans is reeds een debiet bereikt van 40.000.000 K.W.U. en de capaciteit der cen trale laot nog een stijging toe tot 80 millioen. Vervolgens werden de werken, door den ar chitect H. Fels te Rijswijk ontworpen, bezich tigd. In de schakelafdeeling heeft de dochter ven den oud-commissaris der Koningin, freule S. M. van Citters, de plechtige openingshande ling verricht met het doorknippen van een lint, waarmede Gelderland haar eerste 50000 volt- net had verkregen. Ten slotte reikte jhr. S. van Citters aan ver schillende personen een gedenkpenning uit. Een huldiging van jhr. S. van Citters. Over een b'rief van het gewest Friesland over de plaats, die de gewesten in den bond innemen, werd eenig debat gevoerd. De voor zitter stelde vast, dat volgens de statuten niet gewestelijk kan worden gestemd, maar enkel per afdeeling naar het getal leden van elke afdeeling. Op deze zaak zal men later terug komen. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het aantal bondsleden is 4062. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd ook goedgekeurd. De balans per 31 December 1924 wijst een eind cijfer aan van f 56.875. Het kapitaal op 1 Januari 1924 bedroeg f 49.125. De rekening van den bond over 1924 wijst een voordeelig saldo aan van f 2851. De ex ploitatie-rekening van de bondscourant over 1924 sluit met een verlies van f 256. De penningmeester, de heer J. F. W. Wil mink, werd gedechargeerd. Meegedeeld werd dat von 1 Augustus of de fondsen in open bewaargeving zullen worden gegeven bij de Nederlandsche Bank. De begrooting voor 1926 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 51.950. De contributie voor 1926 werd bepaald op f 5. Een denkbeeld van de afd. Haarlem om de contributie te verhoogen tot f 7.50 werd niet ondersteund. DE BRIELSCHE NOORDPOORT. Vreemdelingenverkeer doet het verzoek om de overblijfselen niet te begraven. Uit Den Briel schrijft men aan het Vad.: Nadat in 1922, naar aanwijzingen van den archivaris, de grondslag van de vermaarde Brielsche Noordpoort en de daarbij behoorende oude vestingwerken waren teruggevonden en opgegraven, zoodot zij op den in April van dat jaar door de Koninklijke familie in oogen- schouw genomen konden worden, ging daar weer de aarde van den wol overheen, en alleen een zeer eenvoudig monumentje, door Koningin Wilhelmina onthuld, duidt voortaan de plek aan, waar de Watergeuzen Den Briel bestormd hebben, een van de populairste voorstellingen uit onze geschiedenis. Het monumentje zelf, in den trant van de steenhoopen, die in den Oud-Testamentischen tijd op geheiligde plaat sen werden opgericht, spreekt juist door dien eenvoud tot het Hollandsche hart, zou hier op deze door de geheele beschaafde wereld be kende plek niet anders mogen zijn, op straffe van aanstellerigheid. En het opschrift is insge lijks eenvoudige vermelding van het gebeurde, zonder eenige kleuring of opsiering. Dit alles echter neemt niet weg, dat het wederom wegstoppen van die oude poort en interessante vestingwerken onder de aarde, wel héél jammer is. In een vergadering van Vreemdelingenverkeer in Den Briel werd daar om met algemeene stemmen besloten, zich tot het ministerie van Oorlog te wenden met het verzoek, of deze merkwaardige historische over blijfselen wederom aan het licht gebracht mo gen worden, waardoor zeker wel een voldoe ning gegeven zou zijn aan het verlangen van vreemdeling en landgenoot, om met eigen oogen als het ware een stuk levende geschiede nis te aanschouwen. RUILVERKAVELING. Een mooi succes op Ameland. Men meldt ons uit Hollum Op 'Maandag j.l. had in de Ned. Herv. Kerk te Hollum on der leiding van het lid der Ged. Staten van Friesland, den heer Okma, de vergadering van belanghebbenden in de ruilverkaveling der Hol- lumer Mieden plaats. Met slechts 4 stemmen tegen, in totaal nog geen 3 H.A. vertegenwoor digende van de 350 H.A. welke de aanwezigen in totaal bezaten, werd besloten tot de ruil verkaveling over te gaan. Deze overweldigende meerderheid is een goed teeken voor het komende werk der ruil verkaveling. Zonder eenigen twijfel is dit zeer gunstige resultaat voor een groot deel toe te schrijven aan het voorbeeld, dat het naburige Bedlum een tiental jaren geleden gaf. Ameland zal hierdoor een belangrijke plaats verkrijgen in de historie der ruilverkaveling in Neder land. Nadat de eerste vrijwillige 'J ruilverkave ling onder leiding der Ned. Heide Maatschap pij hier tot stand was gekomen, is het hier geweest, dat de eerste beslissing onder de nieuwe wet op de ruilverkaveling, genomen werd. Het was, zooals de voorzitter zeide, niet al leen een historisch moment toen de stemming plaats vond voor Hollum op Ameland, maar ook voor een groot deel voor de landbouwers in ons vaderland, want op vele plaatsen hopert het met de verkaveling. Moge de door de stemming tot uiting gekomen vastberadenheid der Hollumers niet alleen een gunstig voor teeken zijn voor den economischen vooruit gang van hun eigen dorp, maar het beeld worden voor de ruilverkaveling in het overige van ons vaderland. DE ZALMVISSCHERIJ EN DE ZALMTEELT IN HET RIJNGEBIED. Een internationale bespreking te Ems. De Nederlandsche regcering heeft eenigen tijd geleden tot de bij het Zalmtractaat aange sloten landen een uitnoodiging gericht tot het houden van een bespreking betreffende de zalmvisscherij en de zalmteelt in het Rijnge bied. Naar vernomen wordt, zal di? bespreking plaats hebben op 10 .Augustus tc Eems en zul len van Nederlandsche zijde daarbij tegenwoor dig zijn de heeren dr. H. J. Lovink, gevolmach tigde volgens art. X van het Zalmtractaat, en A. B. Brouwer, chef van de afdeeling vissche- rijen van het departement van binnenlandsche zalcen en landbouw. INTERNATIONALE NATUURBESCHER MING. Een vraagstuk van groot en actueel belang. Te Amsterdam is dezer dagen, op uitnoodi ging van Mr. P. G. van Tienhoven, en onder diens leiding een vergadering gehouden ten einde te overleggen op welke wijze men er hier te lande toe kan bijdragen, om internatio nale samenwerking mogelijk te maken in het beschermen van de wilde, onontgonnen na tuur. Een vraagstuk dat zich, naar de voor zitter opmerkte, de laatste jaren naar voren dringt, naarmate het gevaar grooter. wordt, dat de menschelyke hand zoodanig ingrijpt dat de in het wild levende flora en fauna van karakter veranderen, zelfs op het punt staan in zekeren zin vernietigd te worden. Bescher ming van de natuur in al haar uitingen, doch in de eerste plaats bescherming van die dier soorten, die tot niet langen tijd geleden in grooten getale leefden in streken, waar de mensch slechts sporadisch voorkwam. Wij denken hier, aldus mr. van Tienhovcn, in het bjjzonder aan de groote zoogdieren in dc bosschen en moerassen in de eindelooze vlakten der overzeesche gewesten, in Afrika en Azië en andere werelddeelen, die door ko lonisatie betrokken worden in het cultuurge bied, of wel door ongebreidelden jachtlust, die dikwijls in moordlust overgaat langzamerhand zich zien beroofd van een schat aan dierenle ven, dat tot het merkwaardigste en zeldzaam ste der Natuur behoorde. Ook de afgelegen zeeën en wateren behooren hiertoe, waarin steeds intensiever jacht wordt gemaakt op walvisschen en andere waardevolle diersoor ten. Het vermeerderen van het aantal individuen van het genus homo sapiens de drang tot het in cultuur brengen van ongerepte terreinen, doch bovenal de onnadenkendheid en ruwheid van optreden van het blanke ras, als het in aanraking komt met niet alledaagsche dier soorten vooral als deze geldswaarde bezit ten zjjn in het kort de oorzaken, dat men in onzen tijd met problemen rekening dient te houden, die men in vroeger eeuwen niet kende. Daarna heeft mr. van Tienhoven een kort verslag gegeven van hetgeen de laatste jaren gedaan werd in verschillende landen ten be hoeve van de Internationale Natuurbescher ming. Tenslotte is overgegaan tot de vorming van een Nederlandsche Commissie voor Interna tionale natuurbescherming. Dit zal geen offcieel werkend lichaam zijn met allen omslag, daaraan verbonden, maar veeleer een groep natuurvrienden, die met el kander maatregelen bespreken betreffende In ternationale Natuurbescherming. Men achtte na de mislukte poging van dr. Sarasin den tyd nog niet gekomen om de internationale sa men werldng officieel op te zetten. Men was van oordeel, dat de internationale samenwerking het best zz(l worden gediend door onafhankelijke groepeeringen, die over leg met elkander plegen, elkander inlichtingen verschaffen, waardoor langzaam aan een ze keren band van verstandhouding scheppen, die het mogelijk maakt na enkele jaren een eenheid te vormen. De gedachte, dat de Vol kenbond deze materie zich later zal aantrek ken, door hare internationale beteekenis, blijft levendig. Evenzeer dat thans voor den Vol kenbond de kwesl-le nog niet rijp is. Hoofdzaak is, voeling te houden met groe peeringen en commissie^ in andere landen, een soort recherche-dienst in te stellen, die onder ling inlichtingen verschaft, opmerkingen zendt aanwijzingen doet. Alle aanwezigen traden tot de commissie toe. Hte zijn, behalve mr. van Tienhoven, de heeren: dr. J. C. Konings berger te Utrecht, dr. Jac. P. Thysse te Bloe- mendaal, dr. L. F. de Beaufort te Amersfoort, dr. L. P. de Bussy te Baarn, H. C. Rehbock te Amsterdam, mr. W. F. J .Laan te Dene kamp, J. Dryver te Zantpoort en G. A. Brou wer te Groningen. Voorts hebben de heeren mr. A. van Ryc- kevorsel te 's-Gravenhage, mr. P. A. V. ba ron van Harinxma thoe Slooten, te Leeuwar den, F. E. Blaauw te 's-Graveland, prof. dr. E. D. van Oordt te Leiden, Henri Polak te Laren en dr. G. J. van Oordt te Bilthoven hun ad- haesie betuigd met de oprichting. DE RAILLOOZE TRAM. Het systeem Jonkhoff. Het zal velen nog onbekend zijn, zoo lezen wij in het Vaderland, dat we een landgenoot bezitten, die beladen is met octrooien en pa tenten op eigen vindingen en die hoopt in het nog lang niet opgeloste vraagstuk van het ver keer en van de verkeersmiddelen nog een groo te rol tc spelen. Hetgeen wij verre von onmo gelijk achten. De heer Jonkhoff is technisch geheel een selfmade man. Jaren lang vertoefde hij in Indië en hij leverde door reeds o.a. aan het Leger tractor-treinen af, welke uitmuntend voldoen. Sinds een maand of wat toeft hij nu in ons land, omdat voor zijn stelsel voorloopig in Indië geen geld is. Zijn rapport over Indië luid de nog allesbehalve opgewekt. Trots den groo ten bloei in eenige cultures blijft de algemeene toestond slap en stil. De malaise voert er nog hoogtij. En nu is hij naar Holland gekomen en som migen hebben hem reeds, naar hij zeide, als een verkeersengel Gabriël verwelkomd. Men zal deze ontboezeming eenigszins kunnen ver staan, als men verneemt, dat de heer Jonk hoff een stelsel heeft uitgevonden, dat het mas sa-verkeer van den rail op den gewonen weg overbrengt, zonder dat die weg eenige bij zondere versterking behoeft te ondergaan. Ver" keersvraagstuk en wegenprobleem dus heeft opgelost enmillioenen bespaard. Hoe aanlokkelijk zoo iels ook klinke, aan lokkelijker is het, wanneer de praktijk de theo rie kan steunen. Dat is in Indië op allerlei plaat sen Bandoeng, Soerabaja en in het Indische leger bewezen. Ieder weet, hoeveel de onderbouw van de electrische tram vörslindt. Moet alleen niet het verleggen van de rails in de Vlemrstraat 100.000 kosten? Welnu, de hger Jonkhoff mankt trams zonder rails en een tramproject kost in verhouding tot de gebruikelijke bij groote trajecten 1A van de railstram l Deze wonderen worden bereikt door de con structie van den wagen. Deze constructie maakt het mogelijk wagvns te bouwen voor 100 pas sagiers en daaraan aanhang u-eg ens te koppe len, zonder dat de weg extra versterking be hoeft en zonder dat treinslingeringcn optreden De Jonkhoff-trein loopt even vast zónder rails als de gewone trein op rails. De heer Jonkhoff geeft de voordeelen van zijn stelsel 8ldus aan 1. Benoodigd kapitaal slechts een vierde van dat voor een gewone electrische trom met dezelfde vervoerscapaciteit, waardoor de aanleg komt binnen het finoncieele be- reik yan verschillende gemeentenen waar? door tevens belangrijk wordt uitgespaard op de vaste kosten. 2. Veel geringere exploitatiekosten per rijtuigkilometer. 3. Het bestrijken van veel grootei ar beidsveld, vooral in heuvclterrein, daar de maximale helling over gladde railbanen slechts 3 peic. bedraagt, terwijl de klim- capociteit van de raillooze gelijk staat aan die van een gewone automobiel, zoodat te vens een gemakkelijke cn weinig kostbare uitbreiding von de lijnen mogelijk is, terwijl in de toekomst berglijnen met b.r. 1200 volt lijnspanning met hun materieel even eens zonder bezwaar op het stadsnet van 600 volt lijnsponning kunnen overgaan. 4. Indien 't verkeer zich wijzigt of een bepaald traject niet rendeert kan zondei veel kosten de lijn worden verlegd naar een nieuw gekozen route. 5. Een grootere populariteit in het ge bruik, daar de electrische raillooze Jonk- hofftram met aanhangwagens stopt buiten de verkeersdrukte en het publiek in en uit stapt van het trottoir af 6. Een betrekkelijk zeer korte aanlegtijd, zoodat het renteverlies van het kapitaal tot een minimum wordt beperkt, terwijl de stad niet gedurende jaren in wanorde wordt ge bracht door het opbreken van de straten. 7. Door de goedkoope exploitatiekosten kan men dc raillooze electrische trom betet do strijd tegen concuri cerende voertuigen worden gevoerd dan met dc dure electri sche tram op rails. Zooals gezegd, wordt dit wonder mogelijk door de vernuftige wagenconstructie. Jonkhoff bouwt een motorwagen met I volgwogen en vervoert daarmee 220 passogieers. Het geheim is de balanceerende dubbcltruck-constructic en het stelsel van 4 assen, waardoor een vermin dering van 50 perc. gewichtsdruk per c.M*. wordt verkregen en waardoor het mogelijk wordt massieve rubberbanden te gebruiken met hetzelfde effect voor stadsstraten als bij auto bussen met den luchtbank bereikt wordt Hij haalt mer zijn wagon op den gewonen weg gemakkelijk een snelheid van 30 tot 40 K.M. De electrische motorwagen heeft 50 P.K. motoren, welke in het midden van de ba- lnnceei'cnde trucks worden ingebouwd. De wagen weegt vol belast 12000 K.G., terwijl de maximale wieldruk van alle wagens be draagt TOO K.G. per strekkenden c.M.-bend- breedtc. De volgwagen weegt vol belast 8000 K.G., terwijl een beladen 2-tons vrachtauto 154, een 3-tons 166, een 5-tons 220 K.G. di\ik heeft per een timeter-ba ndbrcedte. Een geniale automatische besturing en een auto matische initiatief rem-inrichting voltooien de tram. Meegedeeld zij nog, dat ingenieurs van naam in Indië en Amerika de technische berekenin gen hebben ondei zocht, en volkomen juist be vonden en dat de heer Jonkhoff dit najaar in technische kringen lezingen over zijn vindin gen gaat houden, 't Was ons voorloopig alleen er om te doen, de aandacht op dezen bijzon deren landgenoot en zijn technische gaven te vestigen. Ze komen inderdaad piëcics op het goede oogenblik. Eindelijk kunnen wij nog meedeelen, dat heer Jonkhoff is aangezocht om de bussen te costrueeren voer een groote maatschappij die een mussa-vervoer wil instellen tusschen Am- steidam en het Gooi. We zagen reeds eenige teekeningen van modellen. De wegens kunnen 50 en 100 personen vervoeren. \Y> LEENING DEN HAAG. 10 millioen h 97% Na een geheime zitting heeft de Gemeente raad gister besloten, voor de aflossing dei van Rijkswege aan de gemeente 's-Gravenhage verleende voorschotten voor het verstrekken von hypothecaire geldlecningen ten behoeve van den aanbouw van woningen, ten laste ö'eT gemeente aan te gaan esn geldleening van 10 millioen (nominaal), tegen een jaarlijksche lente van 4y af te lessen in 40 jaar. Be sloten is den koers van uigifte dei leening te bepalen op 97 DE TOENEMENDE BLOEI VAN ARNHEM. Een nieuw goederen-terrein. Maandag a.s. zal het nieuwe goederenempla cement der Staatsspoorwegen te Arnhem, gele gen op 6e nieuwe industrieterreinen der ge meente, in gebruik worden genomen, tegelij kertijd met het nietiwe overlaadstation te Eist. Het goederenslation zal zijn bestemd, ter be diening van de convooien die van het overlaad station te Eist uit lcc-pen, behalve van de trei nen van de richting Zevenaar die te Arnhem direct bediend zullen worden. Het nieuwe goe derenemplacement dat de Nederlandsche spoorwegen ongeveer 3 millioen kost, is in zeer korten tijd gebouwd onder architectuur van den heer Van Ravesteyn. In de eerste plaats is een viaduct aangelegd waaronder de toekomstige nieuwe verkeersweg naar WestervooYt en de Duitsche grens gaan zalt Een groot aantal sporen, ook verschillen de spooraanshritingen met bedrijven in de stad, is gelegd. Op dit terrein 'bevindt zich de eerste van een serie laischrijven van een nieuw type die voo: a door de spoorwegen zelf vervaar digd zullen worden. Zij zijn geschikt voor de keering van dia grootste locomotieven. Op het terrein bevinden zich tevens een lo comot ie venloods met waterreservoirgebcuw, dienstgebouwen voor personeel van den bui tendienst en een seinhuis. De goederenloods is van een reusochtigen omvang14 Meter breed 350 Meter lang. Zij is verdeeld in drie afóselingen: een douane loods, een „uitslagplaats" waar de goederen door de d-ouane worden geïnspecteerd en een z.g. vrije loods voor de goederen die de douane gepasseerd zijn of die door dezen dienst niet gecontroleerd behoeven te worden. Daarnaast bevinden zich bureaux voor de douane en voor de ambtenaren der Ned. Spoorwegen. Woensdagmiddag heeft een groot aantal autoriteiten op initiatief van de Geldersche Ir.~ dustrieele Club, een bezoek gebracht aan het goederenemplacement. Onder hen bevonden zich de Commissaris der Koningin in Gelder land, mr. S. baron van Heemstra, en leden von Gedeputeerde Staten, de griffier der Staten, jhr._ mr. dr^ Snpudk Hurgronje^ de [waarnemend wordt bereid uit de fijnste koffiesoorten der wereld. Waarom zcudt U niet eens een pakje koopen om U van de kwaliteit te overtuigen. in ceder paAje h pt Amdndeiiyespuddinh^p^j Hier heeft men het loofhout omgezet in naaldhout v.n.l. zceden doch later ook veel grove dennen, omdat ook hier de zeeden in koude winters nog el eens last heeft van be vriezen. Men komt echter in de laatstev tijden weer meer tot den zeeden terug dear deie nog lager eischen stelt dan de grove den en gebleken is dat op veel plaatsen van de aan gelegde grove denrtenbosschen ook niet veel terecht komt. Trouwens op dergelijke armere terreinen •lean men hier van ons nog veel leeren. Hier bij dient echter niet uit h«t oog te worden Verloren dat de groote schaarste aan arbeids krachten vaak een beletsel vormt tot het ne men van die maatregelen die hier noodig zou den zijn. De laatste dag van de excursie was gewijd fcan een bezoek van het bosch' van Fontaine- bleau en speciaal aan de ongeveer 1600 H.A. groote „serie artisticpue." Een prachtig bosch met schitterende eeuwen oude boomen, met prachtige vergezichten en mooie rotspartijen (zandsteen) dat speciaal als natuurmonument in stand wordt gehouden en waarin niet mag worden geveld dan met bijzondere machtiging van den Minister. Men treft hier tol van boomen aan die een Beeftïjd hebben van 500—600 jaren en die in den loop der eeuwen, zich betrekkelijk in vrijstand ontwikkelend, enorme afmetingen hebben verkregen. Ook vaak boomen die al jaren lang dood zijn, maar die toch als hi storische relekwieën nog behouden blijven. Dit gedeelte wordt jaarlijks door duizende vreemdelingen bezocht die hier helaas niet altijd even voorzichtig zijn, wat blijkt uit de ivele branden die hier jaarlijks voorkomen en Waardoor menig mooi plekje wordt vernield. Het geheele bosch is ongeveer 17000 H.A. «groot. Het gedeelte buiten de „serie artisti- que" wordt wat meer boschbouwachtig be handeld. Echter wordt ook hier pas geveld als de boomen geheel uitgeleeft zijn en het terrein nooit geheel kaalgeslagen doch meer een plenterachtige bedrijfsvorm toegepast. Het spreekt wel vanzelf dat dit hier ook de aan gewezen weg is. Wat echter niet wegneemt dat men zich wel eens afvraagt of het natuurschoon bij een ïneer boschboinvkundige behandeling nog niet vaak beter tot zijn recht zou kunnen komen. Want het bosch dat geheel aan zich zelf en aan de verschillende natuurkrachten is over gelaten, zal vooral op den duur tegen moe ten vollen en niet kunnen blijven beantwoor den aan onze opvattingen van landschap- Schoon. Nadat hier ten slotte nog een bezoek was gebracht aan het bekende kasteel, werd de terugtocht naar Parijs aanvaard, waar de ex cursie Zaterdag werd ontbonden. PROV. GELDERSCHE ELECTRICITEITS- MAATSCHAPPIJ. 1 Opening van het nieuwe 50.000 volts-lransformatiestation. Woensdag heeft te Lent in tegenwoordig heid van vele autoriteiten de officieele opening plaots gehad van het tronsformatiestation der Provinciale Geldersohe Electriciteits Maat schappij. De heer H. Lohr, directeur der vennoot schap, zette uiteen, dat men een 50.000 volt Woensdag is te Arnhem de algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Prov. Gel- dersche Electriciteits-Maotschappij gehouden. Na afloop dezer vergadering is de schei dende president-commissaris, de oud-commis saris der Koningin in Gelderland, jhr. S. van Citters, van verschillende zijden gehuldigd in tegenwoordigheid o.a. van den raad van com missarissen der P.G.E.M. den directeur ir. Lohr, den administrateur den heer Kruissink, inge nieurs en afdeelingschefs en de burgemeesters van Apeldoorn, Barncveld en Rheden. Namens de commissarissen sprak mr. dr. H. P. de Wilde den heer Van Citters toe. Hij wees er op, dat de provinciale electriciteilsvoorzie- ning, belichaamd in deze N.V., diens geestes kind is Spreker verklaarde o.a., dat allen het heen gaan van den president-commissaris ten zeer ste betreuren, en allen hem de verzekering wil len geren van groote dankbaarheid cn erken telijkheid voor het verrichte werk. Als een blijvende herinnering aan diens werk bood spreker den heer Van Citters een zil veren schrijftafelgarnituur aan. Nadat de heer H. P. J. Bloemers, burge meester van Rheden, nog namens de gemeente aandeelhouders gesproken had, dankte jhr. van Citters voor de waardeerende toespraken. Ten slotte bracht hij hulde aon de directie en haar staf. HET N. V. V. EN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Een publicatie in Het Volk. In Het Volk publiceert het Dag. Bestuur van het N. V. V. een verklaring, waaraan wij ont- leenen De plannen omtrent de stichting van een arbeiderspartij zijn, zooals iedereen bekend kan zijn, persoonlijke uitingen van R. Stenhuis. Hij zelf heeft geen andere voorstelling gewekt. Deze aangelegenheid is tot op dit oogenblik in het Dag. Bestuur noch in het Verbondsbestuur noch in de hoofdbestuTenvergadering bespro ken. Wat het door het N. V. V. te houden con gres betreft, meende het Verbondsbestuur, dat na de verkiezingen, ongeacht hoe deze zouden afloopen, sterk de eischen der moderne arbei dersbeweging naar buiten moesten worden ge dragen door een groot congres met de verte genwoordigers der arbeiedersbeweging uit het geheele land. Een dergelijk congres zou dan den inzet kunnen vormen voor een intensieve pro paganda en actie gedurende de a.s. parlemen taire periode. Geen enkel lid van het N. V. V.-bestuur kon zelfs moor vermoeden, dat de partij zich tegen een dergelijk congres van het N. ,V. V. zou verzetten. Noch bij de besprekingen, noch in de correspondentie is dit tot uitdrukking ge komen. Een verzoek om het congres niet te houden of enkele onderwerpen te schrappen, heeft het Verbondsbestuur nooit bereikt. Het N. V. V.-bestuur wijst ten slotte op het ontbreken van regelmatig contact tuschen de beide organisaties en geeft daarvan de schuld aan het Partijbestuur, dat tot zes of zeven maal een voorgenomen onderhoud heeft afgezegd. NEDERLANDSCHE BAKKERSBOND. De jaarlijksche algemeene vergadering te Groningen. Onder voorzitterschap van den heer F. C. Stühle, te Laren, is te Groningen de jaarlijk sche algemeene vergadering van den Neder- landschen Bakkersbond gehouden. De heer J. Bus, voorzitter der afd. Gronin gen van den bond, sprak een begroetings woord. Namens een vaandelcommissie bood me vrouw Van der Muil te Eenrum den provin ciale Groninger bakkersbond een vaandel aan. De heer Stahle opende de vergadering met een toespraak Hij huldigde allereerst de na gedachtenis van den heer Stuurman, in leven eerelid van den bond. Verder zeide hij het te betreuren, dat de heer Smitskamp gemeend heeft, wegens een verschil von meening met andere leden van het centraal bestuur als be stuurslid te moeten bedanken. Spr. herinner de voorts aan de acti-e met betrekking tot den bakkersnochtarbeid en aan de actie, ge voerd in verband met de indiening van het ontwerp-weeldebelasting. Spr. deelde mee, dat een rapport inzake reorganisatie van den bond in studie is. Hij deed een beroep op de leden om door een heid den bloei en de kracht van den bond te verzekeren. In dit verband waarschuwde hij tegen de geheime krachten, die den bond tegenwerken onder het mom van te zijn bondsvrienden, maar in werkelijkheid alles wét dc bondsbestuurders doen afkammen, ten behoeve van persoonlijke belangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6