NUTSSPAARBANK REGENKLEEDING DE ADELAAR WIJNHANDEL J.-JL SCHOTERMAN Zn. "y Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.» Gewas 1920 St. EMILiON f 1.40 f 56.» inl-a-a -trr ri m ■J BINNENLAND. Telef. 224 Langestraat 40 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 n S.H. MASSA, Havik41.Tel.292 m RECLAMES. Van 14 rebels f 2.05. elke regel meer f O.oO Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechfcschewegl. Waterproofj Grootesorteering GÏmm?lne JdwGll LAAGSTE prijzen Ruime keuze Jongensregenjassen en Capes. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: It. t a.WOf 11 jg9} Onze Advocaat onderscheidt zich door hacï bijzonder lijnen smaak. Zij hecU iets geheel eigens. U kunf haar herkennen tnsschen vele andeEe soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. VEREENIGDE STATEN. DE AM.ERIKAANSCHE ARBEIDERS BEWEGING. Geen steun der arbeiders meer - aan een derde politieke partij. Het Amerikaansche verbond van den arbeid, dat in 1924 La Follette, den onafhankelijken eandidaat voor het presidentschap, heeft ge steund, heeft besloten zich in het vervolg niet aan te sluiten bij de derde partij-bewegingen. Het kondigt aan, dat er een heftige partijstrijd zal worden gevoerd ten behoeve van personen, die de labour-eischen steunen, ongeacht hun partij. A OVERBOORD GESPRONGEN. Gemeld wordt uit New-York, dat dertien Chineezen overboord sprongen van het tank schip Chilton, toen het schip de haven van New-York uitvoeT. Zeven Chineezen werden gered, maar de anderen kwamen om. Het be richt zegt niet, wat de ,Chineezen tot hun [wanhoopsdaad bracht. f',: AUSTRALIË. HET EINDE VAN DE ZEELIEDENSTKING. De afdeelingcn Queensland, Zuid-Australië ten Victoria van den zeelieóenbond hebben een stemmig (hun goedkeuring- gehecht aan de Overeenkomst tusschen de scheepseigenaars en den zeeliedenbond. De schepen worden onmid dellijk weer in de vaart g'enomen. VERSPREBDE BERICHTEN." VIER TOERISTEN DOODGEVROREN. Vier MüncKenaars, die Zondag den Tolen- (kirchl in den "Wilden Kaiser hadden beklom men, zijn op den terugweg door een. sneeuw storm overvallen en doodgevroren. r' De Staatscourant van gisteravond bevat O.a. de volgende Kon. besluiten: toegekend de zilveren eere-medaille der ,Oranje-Nassau-orde aan H. Hermans, voorzit ter van de R. K, Werkliedenvereniging „Sint Paulus" to Vaals; aan K. Kramer, eerste be diende bij de fa. D. Mijs, te Tiel; A. Tuerlings, meesterknecht bij de N.V. Wollenstoffenfabrie- ken van H. Eras en Zn., te Tilburg; H. Weeze- tman, ass.-apotheker bij de fa. Beker en Welse- laar, te Breda; toegekend de bronzen eere-medaille aan A. v. d. Fliert, broodbakkersknecht bij de fa. wed. M. K. van Heeswijk, te Nuland (N.-B.). (benoemd tot 2e luitenant 'A. bij het wapen der infanterie, onderschei denlijk bij hot 6de, het 4de, het 11de, het 9de, het 19de, het I2de, het 18de, en het 22ste re giment, de cadetten T. A. J. van Erp, R. P. Wirix, P. J. E. Junssens, C. F. H. Seyffardt, N. Hoger land, G, A. van Kooten, W. de Boer en A. F. M. van Son B. 'bij het wapen der cavalerie, onderschei denlijk (bij het Iste en het Ilde regiment hu zaren, de cadetten W. Slob en J. Hoytema van Konijnenburg; 1 C. bij het wapen der artillerie lo. bij het regiment vestin-, - t llerie, de ca detten J. L. Veerman. H. van der Vloodt, J. H. van G:essen, B. C. J. Brouwer, P. J. M. Schoonenberg, k M. Kamp en O. A. Kauh; 2o. bij het regiment kustortillerie, de cadet ten G. J. W. Gelderman, C. A. Bijlaard en Jhr. P. J. "A. A. van La wick van Pabst D. bij het wapen der genie, bij het regiment genietroepen, de cadetten H. K. Duhoux, J. W. E. Mulder, M. de Boer, C. J. J. Stoorvogel, A. de Wit, J. F. Dohna en T. J. C. Meeues. ■Bij Kon. besluit van 30 Juli j.L is, tfe reke nen van 1 Juli j.L, benoemd, bij het reserve- personeel der landmacht, bij den vrijwil ligen landstorm, bij het vrijwillig landstonmkorps luchtvaartdienst, tot reserve-eerste-! uitenant voor speciale diensten de heer A. Groenendijk. Bij Kon. besluit van 30 Juli j.L zijïi benoemd, bij het reservepersoneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundig-en dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse de heeren A H. Schrage en E. A. M. Immink, artsen. Bij Kon. besluit van 30 Jidi j.L is aan 'reser ve-tweede-luitenant P. J. F. van Lier, van het Ï7de regiment infanterie, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Met ingang van 1 Augustus j.L benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht i. bij het wapen der artillerie, bij den staf van dat wapen, tot reserve-Ie-luitenant voor speciale diensten reserve-Te-iuitenent G. J. Burger, van het Ilde regiment infanterie, on der gelijktijdige eervolle ontheffing uit zijn te genwoordige betrekking; 'b. 'bij het wapen der genie, bij het regiment genietroepen, totreserve-kapitein reserve-le- luitenant M. H. G. Nijssen, van het 13de regiment infanterie, onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking. Bij Kon. besluit van 30 Juli j.l. zijn be noemd, bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse de 'heeren M. J. H. Limp ens en A. von Gulik, artsen. DE VERJAARDAG DER KONINGIN MOEDER. De viering te den Haag. Ter gelegenheid van de viering van den ver jaardag van de Koningin-Moeder wapperde gisteren de vlag van de Rijks-, gemcenteiijke- en gezantschapsgebouwen. Ook van particuliere zijde, vooral in de bin nenstad, werd druk gevlagd, terwijl de motor wagens der H. T. M. op de gebruikelijke wijze waren gepavoiseerd. Evenals andere keeren, was ook nu weder in het Lange Voorhout versiering aangebracht. In den loop van den dag werd op de ten paleizc liggende fclicitotieregisters druk getce- kend. Ter viering van dezen verjaardag was door het Haagsch comité voor volksfeesten in den Dierentuin een feest georganiseerd, terwijl in het Voorhout des middags eenige muzieknum mers werden ten gehoore gebracht. Ook gisteravond was er muziek in het Voor hout, terwijl dan tevens de gebruikelijke ver lichtingen aan de Departementsgebouwen wer den ontstoken. DE KABINETSWISSELING. De officieele bekendmaking in de Staatscourant. De Sluatscoirrant van heden bevet een Kon. Besluit, waarbij lo. niet aangenomen wordt door de Ko ningin het aangeboden ontslag van den heer H. Colijn, minister van financiën en van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken 2o. met ingang van 4 Aug. met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan de Kroon en aan den lande bewezen, eervol ontslag wordt verleend aan de ministers Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, de Visser, Westerveld, von Dijk, van Swaaij, Aalberse en de Graaf, en 3o. benoemd zijn met ingang van 4 Augus tus de door ons reeds medegedeelde nieuwe ministers, onder vermelding dat tijdens de ont stentenis van eenminister van koloniën het beheer van het departement van koloniën ad interim is opgedragen aan den minister van financiën, H. Colijn. De beëediging der ministers. In verband met de omstandigheid, dat H. M. dte Koningin het verzoek om ontslag van de ministers Colijn cn Van Karnebeek niet heeft ingewilligd, zullen morgen deze beide ministers 'niet worden beëedigd; doch alleen de in het kabinet nieuw optredende ministers. Dc nieuwe ministers bedanken voor het Kamerlidmaatschap. Het ligt in de bedoeling dat de ministers in het nieuwe kabinet, voorzoover zij tot Kamer lid zijn gekozen, voor hun Kamerlidmaatschap zullen bedanken De nieuwe minister ven Koloniën. Naar de Tel. verneemt is heden telegraphisch bericht ontvangen dat de heer Ch. J. L. M. Welter, lid van den Raad van Ned.-Indië, zijn benoeming tot minister van Koloniën aan vaardt. De heer Welter, die zich nog in Ned.- Indië bevindt, zal per eerste gelegenheid naar ons land vertrekken. De nieuwe minister van koloniën, de heer Ch. Li M. Welter (R.K.) lid van den Raad van Ned.-Indië, is in 1880 te Den Haag geboren. Na de H. B. S.-jaren volgde de studio voor ingenieur te Delft en toen deze jaren met goed succes verloopen waren, begaf de heer Weiter zich naar Ned.-Indië, waar hij spoedig in dienst van het gouvernement trud. Als 3e commies aan het Departement van Binnenlandsch Bestuur kwam hij in 1902 in dienst. Na drie jaar volgde zijn benoeming tot adsp. controleur B. B., in de residentie Pe- kalongan, terwijl in 1906 zijn bevordering lot controleur afkwam. In 1908 werd de heer Weiter tijdelijk ge plaatst aan de Algemeene Secretarie, een jaar later gevolgd door zijn benoeming tot hoofd commies. Reeds na èen jaar was hij referen daris,-weer een jaar later, in 1911, adjunct inspecteur voor agrarische zaken. In dat jaar werd de heer Weiter ziek, zoo dat hem een jaar verlof naar Europa werd ver leend. Hij herstelde hier spoedig en werd in 1912 tijdelijk tewerk gesteld aan het Depar tement van Koloniën in Nederland. Na weer teruggekeerd te zijn naar Java, werd hij in 1915 ter beschikking gesteld van de Algemeene Secretarie. Twee jaar later werd hij aangesteld als een der secretarissen van het Gouvernement van Ned.-Indië. In 1918 volgde zijn detachecring op het bu reau van den Directeur van Binnenl. bestuur, in verbond met de voorgenomen hervorming van het bestuursstelsel. De heer Weiter werd in 1919 benoemd tot le seCretaris van het Gouvernement en eenige maanden later tot Algem. Secretaris van het Gouvernement van Ned.-Indië. Als zoodanig toonde hij zich de rechter hand van den Gouverneur-Generaal mr. Fock. Hij werd als hoofdambtenaar belast met de voorbereiding dér Reorganisatie van het In stituut der Regentsohapsraden. In Juni 1924 werd hem een II maands ver lof naar Europa verleend. Nauwelijks eenige maanden in Holland, ont ving hij bij Kon. besluit van 27 Oct. v. j. de benoeming tot lid van den Raad von Ned.- Indië, het hoogste bestuurscollege in Jnsulinde, waarom hij zich al spoedig weer naar Indië begaf. De Minister van Buitenland sche Zaken. Naar aanleiding von tegenovergestelde ge ruchten, deelt de Standaard mee, dat haar met stelligheid bekend is, dat niemand anders is aangezocht geworden dan degene die ten slotte benoemd werd (jhr. mr. van Karnebeek). Morgen de eerste ministerraad Woensdag zal het nieuwe kabinet zijn eer sten ministerraad hc-utlen. De premier, de heer Colijn, zal zich in den oop van deze week met verlof near het 'bui tenland begeven. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 6 Augustus 1925 niet plaats hebben. HET SCHOONMAAKWERK IN POSTKANTOREN. Bezuiniging op werkvrouwen. Het Kamerlid Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat de werk vrouwen van het postkantoor te Amsterdam allen tegen 30 Juni j.l. zijn ontslagen en dat er plannen in voorbereiding zijn ora met in gang van 1 Augustus a.s. het dagelijksche schoonmaakwerk uit te doen voeren door de firma Spiegel Ls de Minister van oordeel, dat hej reinigen der postkantoren in het algemeen moet wor den 'opgediagen aan met zorg gekozen perso neel Acht de Minister het niet gewenscht, dat met het oog daarop de directeuren der post kantoren de aanwijzing van de werkvrouwen onder eigen verantwoordelijkheid doen plaats vinden en dus de uitvoering der reinigings- werkzamheden volledig in eigen beheer hou den, ook al zou het eigen beheer iets duuder uitkomen Is het den Minister bekend, dat de groote meerderheid der in dienst zijnde werkvrouwen niet in dienst van de firma Spiegel wenscht over te gaan Is de Minister bereid mede te deelen, welke bezuiniging met dezen maatregel mocht wor den verkregen, nu enkelen dezer werkvrouwen krachtens de bepalingen der Pensioenwet 1922 pensioen zal moeten worden toegekend J. M. VAN HEEL. f Oud-burgemeester van Maasland. Op 76-jarigen leeftijd is te den Haag over leden de heer J. M. van Heel, cud-burgemees- ter van Maasland, ridder in de orde van Oran- je-Nassau. J O. N. INGENOHL. f Bekend architect. Te Amsterdam is hedenochtend op 70-jari gen leeftijd overleden de architect J. O. N. Ingenohl. De overledene was een bekend ar chitect 'hier te lande.. O.a. bouwde hij de over dekte bod- en zweminrichting te Utrecht. De begrafenis zal 6 Augustus a.s. op Zorg vliet plaats hebben. HET WERELD-PLUIMVEECONGRES TE BARCELONA. Spaansche onderscheidingen. Ter erkenning van bewezen diensten aan Spanje ter gelegenheid van het te Barcelona gehouden wereld-pluimvee congres met daar aan verbonden wereld-pluimvee-'icntoonstel- Hng zijn hcoge onderscheidingen verleend aon een vijftal officieele Nederlandsche gedele geerden naar dat congres. Benoemd zijn tot commandeur in de Bur gerlijke Orde van Landbouwverdienste B. Wilton Voorburg (Z.-H.) voorzitter der dele gatie; G. S. Th. van Gink, Voorbuig (Z.-H.), secretaris; W. baron Snouckaert v. Schou- burg, den HaagJ. Mantel, Soesterberg en or. B. J. C. Te Hennepe, Rotterdam, leden der delegatie. DRANKBESTRIJDING. 90ste Vergadering der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Heden werd te Leeuwarden de 90ste al gemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende dranken, de oudste der drankbestrijders- vereenigïngen in ons land Aan de algemeene vergadering, ging gasteren een congres vooraf, waarop een drietal onderwerpen werden be handeld. De heer F. A. Brandt, ingenieur bij de Nod. Spoorwegen, te Utrecht en voorzitter van de Spoorweg-Onthouders Vereeniging (S. O. V.) refereerde over „Alcohol en Snel verkeer", waarbij hij een aantal stellingen ver dedigde. De heer P. v. d. Meulen van Zeist, algemeen voorzitter der Ned. Ver, sprak hierna over „Productiebeperking von Gedistilleerd" (rant soeneering). Spr. deed dit aan de hand van een 14-ta'l steilinggn. Hierin zeide hij o.a., dat men 'het financieel Belang van den drankhandel geheel of gedeeltelijk zal kunnen uitschakelen. Een andere stelling dringt aan op ernstige overweging aan een regeling van overheids wege van de distributie, die op voortgaande productievermogen gericht is en de overheids kas niet bevoordeelt. Tenslotte behandelde de 'heer P. Voogd, uit Laren, secretaris van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling te Haarlem een referaat over „Drankbestrijding en culturèële vorming", zulks eveneens aan de hand van een aantal stellingen. Op alle onderwerpen volgde eenige discus sie. DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. De meening von den heer Heykcop. Wethouder A. W. Heykoop, een man voort komende uit de vakbeweging hij was im mers 10 jaren lang voorzitter van den Centra- len Bond van Transportarbeiders en bestuur der van het N.V.V. bleek, toen de Tel. hem naar zijn meening vroeg over de denkbeelden van den heer Stenhuis, daar zeer sceptisch te genover te staan. „Zoo verschrikkelijk belangrijk aldus do heer Heykoop vind ik de kwestie niet, om dat het heele plan van een zoogenaamde ar beiderspartij of eigenlijk een meer Hollandsch getypeerde „Labour Party" een zeer persoonlijk bedenksel is van mijn vriend Stenhuis, een man, die mij meer dan 20 jaar persoonlijk bekend is, waarvoor ik zeer groote sympathie cn waaTdeering heb en aien ik ken ols een zeer belezen, self-made man met een sterk ge zond verstand en een helder oordeel. Maar 'oarnaast heeft hij nog altijd een zeer impul- ieve, impressionistische natuur. Ik vind de i:!ee dus een zeer persoonlijk denkbeeld van den heer Stenhuis. Ik neem absoluut niet aan en mijn eigen ervaring wijst daarop dat dit denkbeeld als een verlangen in de Nederlandsche arbei dersbeweging leeft. Er is uitsluitend wat be langstelling voor in de kringen van de leiden de menschen in de beweging cn bij enkele in- tellectueelen, omdat wat een man als Stenhuis op zijn plaats zegt op zich zelf 'natuurlijk be langrijk genoeg is om besproken te woiden. Maar van eenige beweging, eenige actie in die richting of eenige algemeen verlangen is mij niets bekend. Bovendien geloof ik er niet aan. Ik geloof dat dit denkbeeld weer even gemak kelijk verdwijnen zal, als het is opgekomen. De arbeidersbeweging in Nederland zooals deze georganiseerd is in de S.D.A.P. en het N.V.V. zijn resultanten van de historische ont- ckeling van ons volk. Zoowel de scheiding, de aparte organisatievorm, als ook de goede verhouding tusschen deze twee groote licha men, zijn logisch gegroeid uit de ontwikkeling onzer beweging. Even logisch als in Engeland de „Labour Party" gegroeid is uit het oude Engelsche „Trcde-Unionisme". Elk land de monstreert nu eenmaal met behoud van de groote internationale gedachte, zijn eigenaar dige schakeering in de vormen der beweging. Onze Hollandsche beweging heeft te dien op zichte altijd de meeste overeenkomst vertoond met de Duitsche en dit klopt naar mijne mee ning hr t best op de economische en politieke verhoudingen in ons land het ligt in de histo rische ontwikkelingslijn, 't Is zeer wel moge lijk en er valt allicht iets voor te zeggen, dat geleidelijk N.V.V. en S.D.A.P. meer nog dan tot heden naar elkaar toe groeien en geleide lijk meer hetzelfde terrein gaan bestrijken, zoodat uit de oogenblikkelijke goede formatie onzer beweging zich een meer geconcentreerde zal vormen. Maar dot zal zich dan ontwikkelen en naar de behoefte groeien. Daarvoor is geenszins noodig, dat eenigermate sensatio neel en bij decreet een nieuwe meer centrale „Labour Party" wordt gegrond, een partij, waai aan momenteel zeker geen groote behoef te bestaat. DE TWEEDE BINNENHAVEN BIJ SCHEVENINGEN. Het graven en maken gegund voor 915,000. Naar wij vernemen is het graven en maken van de tweede binnenhaven te Scheveningen opgedragen aan de aannemers-maatschappij, voorheen Hillen Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam voor de som van 915,000. Deze maatschappij was niet de laagste in- schrijfster. KAMPEN TOCH BADPLAATS. Een oplcssing gevonden. De toezegging, door het gemeentebestuur aan het hevig teleurgestelde publiek gedaan, dat naar middelen zou worden gezocht om de belemmeringen weg te nemen, welke den „trek naar zee" verhinderden, die toezegging is naar het Hbld. meldt gestand gedaan. Met bekwamen spoed is naar de gewensch- 1c oplossing gezocht en veel eerder nog dan gehoopt werd, is gisteren bij publieke aankon diging het heuglijk bericht vernomen, dat de weg naar zee heropend is en het verblijf aan het strand weer opengesteld. Vooral voor de vacantie-genietende jeugd en niet minder voor de vele ouderen, die de genoegens van het Noordzeestrand slechts bij name kennen, opent dit bericht een veelbelovend verschiet I DE ZUIDERZEE-VISSCHERS BIJ DE RUN VAART. De „Prins Hendrik" naar Duitschland. Onder leiding van den (heer G. de Jong, oorzitter van 'het „Onderwijsfonds voor de Binnenvaart" is gistermorgen het Instructie- vaartuig „Prins Hendrik" van Arnhem naar Duitschland vertrokken. De tocht, die een week zal duren, gaat naar Duisburg-Ruhrort, Dusseldorf en Wezel en staat in verband met de mogelijkheid van plaatsing van Zuiderzee- vissohers, die tengevolge van de droogmaking der Zuiderzee werkloos worden, bij de Rijn vaar'. Behalve een aantal directeuren en leeraren der Binnenvaartscholen nemen aan den tocht deel de heer Folmer, directeur van den Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering, een tiental leden van het Centraal Comité lot Stetmverleening aan de Zuiderzeevisschcrs cn vertegenwoord gers van de Werkgevers- en arbeidersorganisaties in het Rijnvaartbedrijf. TEGEN VERKEERSANARCHIE TE WATER. Een veiligheidsbrigadc gevormd. Uit de Nederlandsche Vereeniging van Kapi teins en Stuurlieden bij de Rijn- en Binnenvaart heeft zich sedert eenigen tijd een veiligheids brigade te water gevormd. Het is de bedoeling von deze brigade om te trachten wat meer orde te brengen in het bevaren van onze binnen wateren. De amateurs, die er Zondags met motorboot, zeiljacht en roeiboot op uittrekken, zondigen nog al eens tegen de rogels die op het bevaren van de binnenwateren zijn gesteld. Zoo is gisteren door deze brigade op den Amstel te Amsterdam gekruist. Aan velen die gisteren op den Amstel gevaren hebben zijn in het belang' van het veilig verkeer aanwijzingen gegeven. UIT HET HAVENBEDRIJF. Staking bij de havenarbeiders- reserve te Rotterdam. Gistermorgen is bij de havenreserve te Rot te) dam een staking uitgebroken. De vor'rfj weck was een kwestie ontstaan tusschen een groep arbeiders en de directie van Veltenasr's transportbedrijf. De havenarbeiders meenden, dat zij recht hadden op uitbetaling van twee taken, terwijl de werkgevers slechts één taak wilden betalen, alsmede dan tijd, die zij lan- gei' hadden gewerkt. Enkelen van de groep arbeiders namen (genoegen met het voorste! van de werkgevers, doch de anderen bleven uitbetaling van twee taken eischen. Als straf werd Zatei'dag van de laa'tsten hun boekje voor een week ingehouden. Daarmede konden de overige arbeiders, ingeschreven bij de H. A. R. zich' niet vereenigen en weigerden gisteroch tend het werk. Alleen aan het annneemkan- tóor aan de Maashaven zijn ruim 1000 arbei ders bij het conflict betrokken. Aan hec aan- neemkantoot' aan den Jobsweg, rechter Maas oever had het aannemen gister geregeld plaats, doch om II uur bes'ooc een aantal havenreservislen van dit kantoor zich bij de Staking aan te sluiten. Deze staking gaar ge heel buiten de erganisate om. Onverantwoordelijk optreden van opruier51. De Scheepvaartvereeniging „Zu.'d" deelt om trent dit conflict het volgende mede Een 24-tal losse havenarbeiders weigerden Zaterdag 25 Juli nog één a anderhalf uur over te "werken tegen 'het vastgesteld loon (niet tegenstaande zulks geheel in overeenstemming is met de geldende loon- en arbeidsvoorwaar den), doch eischten een ongeveer drievoudige 'betaling. Bij de loonbetaling, hier over onder houden, zagen 18 arbeiders 'het onjuiste van hun optreden in en aanvaardden alsnog de reglèmentaire betaling. Tegenover hen is het bij een waarschuwing gebleven. De andere zes werden gestraft met een week schorsing. Hun weekboekjes werden ingetrokken. Maandagmorgen weigerden de losse arbei ders aan de Maashaven zich voor eiken arbeid 'beschikbaar te stellen, naar ons werd meege deeld als protest tegen dezen maatregel. Niet tegenstaande elke reëele grond voor een con flict ontbreekt, blijkt, dat de zeshonderd a acht honderd losse arbeiders zich door het drijven van enkele laten beïnvloeden. Het eenige ge volg ervan zal zijn, dat wederom eenige ge zinnen de dupe worden van het onverantwoor delijk optreden van eenige opruiers. Om ze ven uur verliep de aanneming van 'havenar beiders op de Rechter Maasoever zonder stoor nis. Om tien uur stelde ook daar slechts een gedeelte zich beschikbaar. BOUWVAKSTAKING BIJ PATRIMONIUM TE ENSCHEDÉ De aannemer erkent het col- Ieciicf contract. De staking van de bouwvakarbeiders, werk zaam aan den bouw van 200 woningen voor de vereeniging Patrimonium, is gisteren ge ëindigd. De staking, die 4 Mei begonnen en dus 13 weken heeft geduurd, heeft tot resul taat gehad, dat de eischen der arbeiders ge deeltelijk zijn ingewilligd. Door den aannemer is thans het plaatselijk collectief contract er kend. KUIKENDIEVEN OPGERUIMD. Een bosebkat in den val. Zes bunzings gedood. Een paar weken geleden oefende te Beek bergen een onbekende kuikendief zijn moord dadig bedrijf uit en honderden jonge hennetjes en haantjes werden reeds de prooi van dezen roover. De varkenshandelaar J. Eikendaal maakte evenwel aon deze roofmoorden een einde. Hij plaatste op zijn erf een val en nog denzelfden avond was daarin een volwassen boschkat, ter lengte van 1.25 M., gevangen. Vermoedelijk was dit prachtig grijs gestreepte dier uit Duitschland, waar ze meermalen in de bosschen worden aangetroffen, naar de Veluwe overgekomen. In het laatst der vorige week werd ook te Beekbergen door den winkelier F. v. d. Trappe de ontdekking gedaan, dat hem in één nacht ruim 20 kuikens waren ontstolen. Daar hij vermoedde, dat de diefstal door bunzings was

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2