WIJNHANDEL J. A. SCHOT ERMAN Zn. F. H. Lomans REGENKLEEDING Gewas 1Ö2D RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- Loden Dames-Mantels Loden Kinder-Mantels f 8.90 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RECLAMES. Van t4 rebels 1 2.05. elke regel meer f 050 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER; Electrische Kookapparaten Kookplaten Strijkijzers Utrechtschestraat 15 Tel. 483 in alle maten. Prima Gummi Dames-Mantels alle kleuren NOORD-AFRIKA. DE STRIJD IN MAROKKO. Aankomst van versterkingen. Uit Casablanca wordt d.d. 8 Aug. gemeld, dat er voortdurend zeer 'belangTijk© versterkin gen van alle wapens aankomen.' Deze week wor den er weer nieuw© verwacht. Het troepen transport heeft met groot© snelheid plaats en Idoet, aldus 'het bericht, de militaire basis Ca sablanca eer nan. CHINA. DE ONRUST IN CHINA. De staking aan de Britschc le- ■x gatie te Peking. Studenten posten vóór de Britsche legatie ie Peking om te voorkomen, dat de Chineesche beambten de legatie in- of uitgaan. De studen ten keerden aan olie stokers een maand loon wit. iTTT VERSPREIDE BERICHTEN. GOUD OP DEN BODEM DER ZEE. 1 L o n d e n, 8 Aug. (H.N. Draadloos). Volgens leen bericht uit Cairo ds uit het Japaneesche iss Baza Kamoroe, dat in 1915 bij Port Said is gezonken, 100.000 goud geborgen. EEN NIEUW GROOT STOOMSCHIP. f Londen, 8 Aug. (H.N. Draadloos). Het nieuwe stoomschip van de Cunard Line, de .Carcnthia, gToot 20.000 ton, bevindt zich thons Ito Mersey. Dit is het derde passagiersschip Van de maatschappij, dat dit jaar gereed komt en het dertiende, 'dat sedert den o.orlog aan de ,vloot van de maatschappij is toegevoegd. De jCarenlhia is een zusterschip van de Francenia, en is gebouwd niet alleen met het oog op het transatlantisch' vervoer, doch ook om reizen om 'de wereld te maken. Het schip zal zijn eerste teis op 22 Aug. van Liverpool naar New York maken. In September zal het een reis om de [wereld ondernemen. HEVIGE VULKANISCHE UITBARSTINGEN L IN NICARAGUA. Uit Managua wordt gemeld, dat op het fciland Ometepe in het Nicaroguameer hevige yulconische uitbarstingen plaats vinden. Al het 'te velde staande gewas in den geheelen omtrek [Wordt volkomen vernield door de vallende laschregens. KON. BESLUITEN. 1 Verleend de eere-medaille der Oranje-Nns- $au-ord© in zilver aan G. van Lint, onderwij zer aan de Zondagsschool Zwaanhals der in wendige zending le Rotterdam. DE STAATSBEGROOTTNG. r\ Ze heeft het departement van finan ciën verlaten. Naar wij vernemen heeft de Staatsbegrooting yoor 1926 het Deportement van Finonciën ver- Jatea HET NEDERLANDSCH-BELGISCH TRACTAAT. Het troctaat. Aan een telegram uit Londen aan de Vos- sische Zeitung ontleenen wij het volgende: In diplomatieke kringen in Engeland's hoofd stad heeft het zeer de aandacht getrokken, dat 'de Belgische minister-president vergezeld door den minister v^n justitie en door den kabinet chef van den minister van buitenlandsche za ken, kortgeleden cenige dagen in den Haag heeft vertoefd in verband met een juristencon- gres. Hier wordt dit bezoek aangezien voor het bewijs van de stelling, dot België in zake het verdrag geen belangrijke stappen zal doen zonder eerst met Nederland intensief van ge dachten te wisselen, en wel op grond van die berichten, die behelzen, dat België en Neder land, vóór het aangaan van eenig© politieke of economische overeenkomst, zich van beide zijden over den stand der onderhandelingen en over de mogelijkheid van een gemeenschap pelijk optreden op de hoogte zullen stellen. lïlliï Het Schclde-vaarwatcr. De Antwerpsche redacteur dei Maasbode schrijft,: Het vraagstuk van het Schelde-vaaiwatei en de desbetreffende bepalingen in het Nederlandsch-Belgisch tractaa'c geven nog altijd aanleiding tot felle critieken in een deel der Nederinndsche pers. Men schermt er met wcorde als „wilde rivier" de N. R. C tracht b.v. deze kwaliteit der Schelde te be wijzen door het verloop der verzandingen to Bath, doch het blad vergist zich daarin jam merlijk en nu spreekt men weef van ge heimzinnige Scheldc-kweSties, waar niets ge heimzinnigs bestaat. Dit alles moet dienen om den Nederlanders schrik aan Ie jagen voct de bepaling van het verdrag wegens dewelke Nederland in de toekomst do kosten zal heb ben te dragen vooi' het onderhoud van het Schelde-vaarwater en wel op een diepte, welke de gemiddelde was gedurende een zeker aantal jaren, en die voor a'e geheele Schelde op be doelde kaarten welke natuurlijk z.uUen be kend gemaakt worden is aangegeven. Dc angstmakerij voor' onze portemonnoie lijkt ons sterk overdreven. De Schelde is een wilde rivier, zooals alle rivieren, die onn sterke getij-strocmen onder hevig zijn, „wild" mogen genoemd worden. Moor zij is toch niet zóó wild, dat de Belgen die, volgens hun eigen verklaringen, noch tans niet over de noodige waterbouwkundige krachten beschikken haar gedurende de 95 jaren van België's bestaan niet in toom konden houden. Het staat vast dat,wat de diepte betreft, h'et Schelde-vaarwatei' niet is achteruitge gaan bij een eeuw geleden. Integendeel het is verbeterd. Een om do vaargeulen op dot peil te bren gen en te houden heeft België geen buiten gewone kosten moeten maken. Gelijk men weet betaalde België tot nu toe alles wot noodig was voor bebakening, ver lichting, onderhoud en verbetering dier vaar geulen en het totaal bedrag, dat het daaraan uitgaf van 1850 tot 1914 beliepen 49 millioen frank. Let wel dit cijfer betreft de geheele Schelde, ook het Belgische gedeelte en daar in zijn ook begrepen de groote sommen, welke de Brusselschc regeering van 1894 tot 1897 besteedde ter verbetering der po^en van Melsde, <ie Parel, Kruisscnans en Lillo, op Belgisch gebied. Maar zelfs dit alles meegerekend komt men voor het onderhoud van de g e h e o 1 e Schelde tot een gemiddelde jaarlijksche uitgave van ongeveer 750.000 frank. De schatting als zou den de onderhoudskosten voor het Nedcrlansch gedeelte ongeveer 200000 gulden per jaar be- loopen, zal dus wel ruim voldoende zijn. De meest „wilde" deelen van onze „wilde Schelde zijn voorzeker de passen van Vallce- nisse en Bath. Te Bath werd in 1906 en 1908 gebaggerd en dan in 1913, dus vijf joar later. No den oorlog bleek de vaargeul daar nog in uitstekenden staat en eerst in 1923, derhalve na tien jaren, waren nieuwe baggerwerken noo dig, welke ongeveer 160.000 gulden kostten. In de geul van Valkenisse werden voor den oorlog do laatste baggerwerken uitgevoerd in 1908. Pos 16 jaar loter, in 1924, moest men er weer aan den arbeid. De Schelde is, gelijk men uit bovenstaande feiten ziet, toch nog zoo „wild" niet en het lijkt ons erg zwak om met deze opgeblazen ondeugd onzer rivier te ageeren tegen het ver- drog. Zeker zij kon verrassingen brengen, maar met den puiken Nederlandschen water staatsdienst behoeven wij daarvoor niet zoo erg benauwd ie zijn. Hij, die nu alles onder eigen beheer krijgt, zal wel zorgen, dot de zaak in orde is. Want onze waterstaat kent de Schelde. Herinneren wij slechts aan het ongeluk in het nauw von Bath een goed jaar gele den toen onze Schelde-diensten in een et maal voor de Belgen een nieuw vaarwater af bakenden. Velen mecnen onze Stoatsportemonnaie ernstig bedreigd wanneer België zal komen vra gen om grootsche werken in dc Schelde, als die voor istroom-regeling, ter verdieping en uitbreiding der geulen in verband met de steeds hooger eischen der scheepvaart. Maar zij ver geten, dot België zqlf daarvan de kosten heeft te dragen en dat ons aandeel daarin niet groot zal zijn. Indertijd hebben wij wel eens een cij fer gehoord dat 100.000 gulden niet te boven ST. MICHAËL IN DE KAMER, "T Thans vier vertegenwoordigers in de Kamer. Naar „De Morgen" meldt, zal de heer Bulten zich bij „St. Michael" aansluiten. De nieuwe Kamer zal dan vier Miehaëlisten tellen. Als Michaëlist werden gekozen dr. Moller en mr. Veraart, terwijl onlangs de heer Van Rijzewijk ook is toegetreden. INDISCHE BETREKKINGEN. De Staatscourant van 4 Augustus 1925 be vat de maandelijksche opgave van betrekkingen voor den Nederlandsch-Indischen Staatsdienst cn voor 's Landsdienst in Curasao, waarin moe; worden voorzien door uitzending vanwege hel Departement van Koloniën. PERSONEELE BELASTING. Een vcrgelijkirtg met vorige jaren. In het zoo juist verschenen Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een aantal gegevens betreffende de personeele be lasting opgenomen, wourbij de cijfers over het laatst bekende jaar (1924) in vergelijking zijn gebracht met die der vorige jaren. Over de jaren 1920, resp. 1924, werden in deze belasting aonslagcn vastgesteld betreffen de 1.052.691, resp. 1.376.675 perceelen op den grondslag der huurwaarde en 482.382, resp. 706.079 perceelen op den grondslag der waarde van het mobilair. Bovendien werd ovei deze beide jaren belasting betaald voor 127.497 en 134.693 dienstboden, 45.505 en 40.239 paarden, 20.779 en 36.714 motorrij wielen 11.605 en 30.936 automobielen, 84 en 67 electromobielen van verhuurders, 2276 en 3449 pleiziervaartuigen, alsmede voor 15.446 cn 14.458 biljarten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in bovenstaande aantallen niet begrepen zijn do vrijstellingen, welke voor de verschillende grondslagen dor personeele belasting gelden( ONDERSCHEIDINGEN. De Koningin Kceft den heer W. P. Bijleveld, onder-bibliothecaris van het Koninklijk Huis archief, benoemd tot ridder 2e klasse in de Huisorde van Oranje, en den heer P. B. J. Pe- termeyer, administrateur van Pulohri Studio, het gouden kruis van verdienste in die órde toege kend. Dc President der Finsche Republiek heeft den commandant der Oostzee-divisie, den schout-bij-nacht K. F. Sluijs, benoemd tot com mandeur Ie kl. in de orde van de witte roos, den kapitein ter zee C. Aronstein en J. A. E. Schcnck de Jong tot commandeur 2e kl. cn don luitenant ter zee le kl. F. W. Coster tot ridder Ie klasse dier orde. HET BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAANSCHE LANDBOUWERS AAN ONS LAND. Hun aankomst en verwelko ming te Vlissingen. Vrijdagavond kwamen met Mailboot der Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen aan 30 Zuid-Afrikaonsche landbouwers, die werden op gewacht door Mr. H. C. Obreen, secretaris van de commissie voor den Ned.-Zuid-Afrikaan- schen handel, vertegenwoordiger van het co mité van ontvangst. Direct werd per touring car naar het stadhuis gereden, waarvon even als van den St. Jocobstorcn de vlaggen wap perden. Na de voorstelling werden de gasten toegesproken door den burgemeester van Vlis singen, den heer C. A. von W o e 1 d e r e n, die allen hartelijk welkom heette in hun oude moedcrlond, in Nederland en in het bijzonder in Zeelond en Vlissingen, niet als vreemdelin gen maar als stamverwanten. Spr. herinnerde aan de jaren 1899 tot 1902 toen in Nederland vooral ork te Vlissingen het lot der Zuid- Afrikaanscho vluchtelingen zooveel mogelijk werd verzacht. Gelukkig beleven de gasten nu andere, betere tijden, maar de oude vriendschap cn sympathie is onveranderd gebleven, wat de gasten bij hun rondreis zullen kunnen vaststel len. Dat Zeeland, dat bijna geheel vnn den landbouw leeft, wordt bezocht, verheugt spr. Dot de Zeeuwsche boer gewaardeerd, wordt blijkt uit de oonwezigheid van den heer C. van de Putte met zijn echtgenoote in hoerendracht, den heer van Putte, die kort geleden nog en kele dagen waarnemend commissaris der Ko ningin was. Spr. denkt terug aan 6 April 1652 toen Jan van Riebeek voet aan wal zette aan de Kaap, dus in Nederlands gouden eeuw. En evenals een plant ols zij het krachtigst en gezondst is, hare levenskrachtigste loten af staat, is het Afrikaansche volk een der deelen van den Nederlandschen stam, zoo gezond en levenskrachtig en is men er in het moederland zoo trotsch op. Spr. wijst er don op, dat ook veel Zeeuwsche vrouwen naar Afrika trokken en waar de moeders grooten invloed hebben op de taal, is het geen wonder, dat de Zeeu wen de Afrikaansche taal beter verstaan dan bijvoorbeeld de Friesche of Limburgsche dia lecten, wat nog onlangs bleek, toen piof. Smith uit Stcllcnbosch te Vlissingen sprak. Men krijgt don ook in Zeeland den indruk, dat de gasten eigen menschen zijn. Spreker wijst don op den auto-rit, die nog door Walcheren zal worden gemaakt en zegt, dat de gasten, die den Zuid-Afrikaanschen land bouw op een zeer hoog peil weten te brengen, niet veel zullen leeren, maar wel zullen weten te waardeeren, dat men ook hier niet stil hesft gezeten. Spr. stelt nu den voorzitter en den secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatsohoppij, de hee- ren mr. P. Dieleman en T. J. E. B. Kielstra aan de heeren voor, onder wiens leiding heden een tocht door Zuid-Bevelond zou worden gemaakt. Ten slotte uitte - spreker den wensch, dat van de reis door Nederland aangename herinne ringen mede naar huis zullen worden genomen cn dat het bezoek krachtig moge bijdragen tot het versterken van de oude banden tus- schen loten van één stam. (Luide toejuichin gen). De heer J. P. Kleyhans, leider der Afri- koonders, bracht vervolgens in 't Afrikaansch namens allen hartelijk dank voor do woorden van welkom. Op 5 Juni is men scheep gegaan en in Engeland, Sohotlond cn Ierland heeft men alom bij de boeren gastvrijheid gevonden, maar men voelde, dat de tocht niet volmaakt zou zijn, als men ook niet nflör Holland ging. De Afrikaonders weten, dat Kaapstad, waar Rie- beek voet oan wal zette, Stcllenbosch en zoo veel andere plaatsen herinneren aan de ban den, die Nederland en Zuid-Afrika binden, cn dit is zoo in Transvaal met het standbeeld van Paul Kruger, in Oranje-Vrijstaat met mannen als Martinus Seyn en zeer vele onderen. Men weet ook, dat Nederland nog steeds is een der voornaamste plekken in de rij der staten. Het zijn de moeders, die zorgen dat de witmen- schen niet worden overheerscht door de zwar ten. Het moge thans een klein volk zijn van blanken in Zuid-Afrika, de Hollandsch en En gelsch sprekende blanken zullen samen Zuid waarvan de Afrikanders den hoeksteen zul- waarvan de de Afrikaanders den hoeksteen zul len vormen. Spreker weet, dat ir.enigen hand druk zal worden gegevcp door menschen mef warme horten. (Applaus) Nadat o.a. door twee kleindochters van den heer v. d. Putte in haar Walchersche klee derdracht vcrverschingcn waren aangebeden, nam de heer Canhom, vertegenwoordiger de Nationale Unie, die den tocht door Nederland medemoakt, 't woord in het Engelsch, daar hij tot zijn spijt niet voldoende Nederlandsch kent, O.m. bracht hij dank voor de ontvangst, die hij op zeer hoogen prijs stelt. Hij wees op de goede verstandhouding tusschen Nederland cn Engeland cn zeide, dot, als hij geen Engelsch- man was, hij een Nedei lander zcu willen zijn. Spreker eindigde met de beste wenschcn voor het welslagen van den tocht. Hierna werden de auto's weer bestegen cn namen de gasten met een driewerf hoera af scheid, om een tocht te gaon maken over West- kapelle en Domburg naar Middelburg en van daar terug naar Vlissingen, waar in hotel Brit- tannia werd gedineerd. Aan boord van de mailboot werd overnacht. Een tocht naar Zuid-Beveland. De Zuid-Afrikaansch'o landbouweis zijn Za terdagmorgen per trein van Vlissingen naar Goes gereisd met enkele uit Parijs gekomenen waren het nu 39 personen. Te Goes werden zij aan het station omvangen door het doge lijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaot- schappij, den inspecteur van den landbouw, den heer I. G. J. Kakebeeke, en ©nkele andere personen. Met daarvoor beschikbaar gestelde 14 par ticuliere auto's werd daarna direct afgereden over 's-Gravenpolder naar Biezelinge-Ham waar men een fraai zicht over de Westerschel- de heeft. Verder ging het naai' de hofstede van den heer P. Scheele onder Biezelinge, waar de auto's werden verlaten. Op den dorschvloer had bij monde van den heer Dieleman de offirieele verwelkoming plaats door de LandbouwmaatSchappij, die zeide haar gasten welkom te heeten ols ver want volk. Nadat Zeeuwsche meisjes ververschingcn hadden aangeboden, dankte de heer Kleijnhans leider van het gezelschap. Vervolgens begaf men zich naar de weide achter de hofstede, waar pracht-exemplartm van het Nederlondsch-Belgisch trekpaard van verschillende eigenaren uit de omgeving wa ren opgesteld. Vooral ook het voorbiengen •an 3 vierspannen merries trok groote bewon dering. Nadat foto's waren gemaakt, werd de ieis voortgezet over Biezelinge, Kapelle, weer door Schore en langs Kruiningen naar Icrseke cn verder over Wcmeldinge en Kloe'ringe naar Goes. Reeds op dezen morgentocht waren de gas ten vol bewondering over de netheid van de boerderijen, de vruchtboarheid van den bodem en de goede zorg aan de vruchten besteed. Aan het noenmaal heeft de heer Dieleman een drenk uitgebracht op de Zuid-Afrikaansche vrouwen, in het bijzonder op die, welke mede aanzaten, waarop mevrouw Weyers—Smuts, een kleindpchter vnn den bekenden genei aal, antwoordde met een dronk op Koningin Wil' helmina. No het noenmaal werd een zeer mooie rij toer gemaakt door den uitgestrekten Wilhel- minapolder en namen de gasten met groote belangstelling waar, welk een bloeiend lond- bouwbedrijf dit is. De tocht werd onderbroken met een bezoek bij den heer H. E. Hank en, di recteur van dit bedrijf, die gastheer was voor de thee en die nog even aan veler, der gasten zijn prachtig fokvee liet zien- Daarna sprak hij hen toe en wees er op, dat hij zelden met zulk een genoegen gastheer voor de deelnc- meis aan eeh excursie is geweest als nu, nu hij de verwantschap zoo goed voelt. De heer Piet Veraas, bijgenaamd Oom Piet, een oud-strijder voor de vrijheid der Boeren, dankte hier voor en zeide nu zoo goed te voelen dat zijn grootvader een Nederlander is geweest. Nimmer is hij zoo ontvangen als hier in Nederland. Spr. bracht dank voor de ont vangst en ook aan hen, die hun ayt's afstonden en zeide dot een samenwerking ols deze het beste vcor de toekomst verzekert. De heer Kleijnhans sprak ten slotte nog en kele woorden van dank en wees ook op het .eendracht maakt macht", als het den boeien goed gaat, fleureert het heele volk. Ook sprak de heer JCleijnhans nog enkele woorden tot den heer Peder Jergensen, een Deen, die den tocht medemaakt cn diukte zijn spijt uit, dat men het plan ook hod Denemarken te bezoeken, heeft moeten laten varen. Spoedig werd nu teruggekeerd naar Goes, waar het volgende telegram aan de Koningin werd verzonden Die Sud-Afrikaanse boeren, wat tans Nederland bereis en die goede igast- ijheid van die nederlandse volk geniet, wens hiermee huUe nederige erkentelijkheid betuig vir goedgunstige vergunning deur Uw majes teit ontvang te word. Aon het station werd hartelijk afscheid ge nomen. De Zuid-Afrikanen zouden in het stotior Roosendaal maaltijden cn dan naar den Haag doorreizen. 2. De strijd tegen het militairisme, door K. ter Laan. 3. De strijd voor de 48-urige werkweek door S. de la Bella. 4 De medezeggenschap en de bedrijfsor ganisatie door G J. A. Vis Jr 5. Het onderwijsvraagstuk door A. H Ger hard. 6. De olgemeenc economische situatie en de positie der arbeidersklosse door R. Stenhuis. De eerste zitting van het congres, die Za terdagmiddag 1 uur aanvangt, zal gewijd zijn aan dc huldiging van mr. Troelstra. Des ovonds zal een groote demonstratie ter huldiging van Troelstro plaats vinden, gevolgd door een groote meeting, waar Suze Groene- weg en J. A. van Zutphen zullen spreken. STEENINDUSTRIE OM EINDHOVEN. Een nieuwe C. A. O. Naar wij vernemen, is no een reeks van onderhandelingen en na tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar, den heer Fruytier, over eenstemming bereikt tusschen de boksteen- fabrikonten van de groep Eindhoven en den R.-K. Steenfabriekarbeidersbond. De collectieve arbeidsovereenkomst gaat I April j.l. in en geldt tot het volgend jaar 1 April 1926. HET FASCISME IN NEDERLAND. De Eerste Nederlandsche fascisten- organisatie opgericht. Naar het Volk verneemt, is onder leiding van jhr. Godin De Beaufort, wonende op het kasteel Maarsbergen te Maarsbergen, een ver- eeniging opgericht, genaamd De Eerste Neder- landsche fascisten-organisatie. Daarbij hebben zich aangesloten de afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Bussum, Naarden, Alkmaar, Tilburg, Breda en Den Bosch van het verbond van actualisten. Aanklacht tegen actualistlsche kop stukken. Do oud-voorzitter der Nationale Arbeiders organisatie de heer G. W. Linze heeft, naar Het Volk verneemt, bij den officier van justitie in Den Haag een aanklacht ingediend Vegens verduistering tegen den ex-hoofdredacteur van „De Vaderlander" J. S. en het lid van den cen- tralcn rand van het verbond van actuolis'en K. H DE BRAND IN DE TUINEN TE LEEUWARDEN. De bewoner in voorloopige hechtenis. De meubelmaker De V., in wiens zaak do brand, die op 28 Juli j.l. in de Tuinen te Leeu warden woedde, ontstond, is gisteren voor den rechtcr-commissaris in het huis van bewaring verhoord. Na het verhoor is hij heden in voor loopige hechtenis gesteld. EEN BRUTALE DIEFSTAL MET BRAAK TE HAARLEM. Een receptie door den minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw zal ter gelegenheid van het bezoek hier te lande van de Zuid-Afrikaanschc land bouwers een receptie houden in het Kurhaus- hotel heden avond te 9 uur. DE GESCHILLEN TUSSCHEN S.D.A.P. EN N.V.V. Overeenstemming verkregen. Te Den Haag zal een gemeen schappelijk congres gehouden worden. Het Volk van hedenavond bevestigt het de zer dagen verspreide bericht omtrent de ver kregen overeenstemming inzake de aan den dag getreden meeningsverschillen tusschen het N.V.V. en de S.D.A.P. Tusschen de besturen dier beide organisaties is overeen gekomen, dat op 19. 20 en 21 September in plaats vnn het N.V.V.-congres een gemeenschappelijk congres zal worden belegd te 's Graven^iage, waar do volgende inleidingen zuilen worden ge houden 1. De algemeene politieke situatie en de po sitie der arbeidersklasse, door J. W. Alberda. Een brandkast gestolen en op een kar geladen. AUes te ruggevonden. De daders in een nachtelijk gevecht gear resteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in het kantoor von de American Pe troleum Cy. aan de Friesche Varkensmorkt op de terreinen van de Phoenix te Haarlem. Om streeks half zeven Zaterdagmorgen ontdekte een terreinknecht de inbraak. Voor de deur van het kantoor lag gereedschap een der vensters was uit den gevel genomen de brandkast was erdwencnuit een stal had men een paard gehaald en dit vermoedelijk gespannen voor een platten wagen, die op het terrein had ge staan en ook verdwenen was. Daar er ook een partij hooi wordt vermist, wordt veronder steld, dat men de brandkast bedolven heeft onder hooi op den wogen. D<^ politie stelde dudelijk een uitgebreid onderzoek in. Ontdekt werd, dat een automo bielketel wagen was opengebroken. Daaruit en van het terrein, waar juist gebouwd wordt, hebben de inbrekers zich alle benoodigde ge reedschappen verschaft. In de brandkast was een kleine 1000. De vertegenwoordiger van de A. P. C. te Hearlem had Vrijdagochtend juist afgerekendanders zou de buit grooter zijn geweest. Voorts was in de brandkast d'e geheele administratie ge borgen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Verzekering dekt de schade. Er is nog gebruik gemaakt yen de diensten van een politiehond van een particulier, maar het onderzoek leverde geen resultaat op. Het wordt zeker geacht, dat de dieven met handschoenen hebben gewerkt, daar er geen vingerafdrukken zijn gevonden. Nader wordt gemeld In den loop van den dag zijn het paard en de wagon, waarmede de gestolen brandkast vervoerd is, in de Bannesteeg te Haarlem te ruggevonden. Het onderzoek naar de daders duurt voort. De Ct van hedenmorgen meldt nog het vol gende: Toen in de Bannesteeg peard cn wagen ge vonden waren, zocht de recherche direct den omtrek zorgvuldig af. De inspecteur der re cherche Zwart had het geluk in een schuurtje in den Waarderpolder de gesloten brandkast te inden. De brandkast was nog ongeopend. De recherche vermoedde dat de inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag wel zouden ko men om de kast open te breken. Rechercheurs stelden zich in het schuurtje verdekt op. Tegen half één 's nachts naderden inderdaad met de grootste behoedzaamheid twee perso nen. Zoodra zij dicht genoeg genaderd waren, werden zij door de politiemannen overvallen. Een verwoede worsteling volgde. Een der ver dachten, J. K., wonende in de Nassaustraat te Haarlem, had een Revolver in de hand, maar toen hij ook van achteren gegrepen werd, viel het wapen uit zijn hand in een sloot bij de schuur. Hij werd na hevig verzet gearresteerd cn naar het bureau overgebracht. De andere verdachte maakte van de verworring gebruik om te vluchten, dadelijk werd hij door de 1e- cherche achtervolgd. Het werd een jacht door en over slooten. Rechercheurs gingen som tot ann hun kin door het water. Hoewel de man wist te ontsnappen, weet de politie wie hij is. Evenals K. is hij een oude bekende der politie. De brandkast was nog geheel onbeschadigd en het geld, plm. 1000, zoowel als de ge heele administratie zijn dus behouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2