WIJNHANDEL J. A. SCH01ERMAN Zn. REGENKLEEDING DE ADELAAR UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1820 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMIUON f 1.40 f 56.-- Kebt een Taxi of Auto nccdrg? Bei dan op No. 42 Loden Dames-Mantels Loden Kinder-Mantels f 8.90 IPIHTOVERBRENGING RECLAMES. Prils 1—3 repels 1 1 55 elke repel meer f 050 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER in alle maten. Prima Gummi Dames-Mantels alle kleuren KORTan ARBEIDSTIJD ARBEIDSPRESTATIE a\U B.SCHOOLEMAN CSMéyCLtCTRO TtCHNISCn BUREAU AMCRSrOOPT ^SMALLe CADI2 Teier 423 vensters zijn uit de sponningen gerukt, de deken zijn prootendeels verdwenen. Een der veldwachters die de geheele orkaan meegemaakt heeft, vei telde ons nog het vol gende omtrent het verloop van den orkaan Ongeveer zeven uur verzamelden zich boven de gemeente een mcnigte wolken, die een zoo- denige duisternis veroorzaakten, dat het leek alsof de nacht was aangebroken. Na enkele oogenblikken was de lucht pikzwart en vooi- dat iemand er op bedacht was, barstte de bui los. Het vuur was niet van de lucht, maar von de donder hoorde men niets De machtige ra telende slagen werden overstemd dooi het ge- roas van de instortende huizen, het gocril der beangste menschen wanneer men naar buiten keek, zag men allerlei vreemde voorwerpen door de lucht zweven kachels, kasten, bedden alles werd door den wind meegevoerd. Vel schillende personen die naar buiten vluchtten werden door de zuiging opgenomen en tien tallen meters v-r door de lucht gesleurd Te legraafpalen w rden finaal omgewrongen, zoo- a's men een deken uitwringt. Toe overmaat van ramp s'oeg de bliksem in in de tabaksfabriek ochter den Stationsweg, die in een oogwenk in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken, de fabriek brandde cot den grond toe af. Niemand be- kommeidc zich feitelijk om deze brand, in de eerste plaats was er geen druppel water, en dan had ieder genoeg met het zijne te stel len om ook nog op de have van onderen te k-'itcsu Vanmorgen stonden er niets anders don de rookendc puinhoopen. Hulp kon van buitenaf s'echt bij deze ramp geboden worden, want alle toegangswegen naar het dorp waren versperd door de zware boomen, die dwars over de straten gestort waren. En zoo ging de nacht in, met gillende vrou wen, die' in 't puin naar hun kinderen zoch ten» of met mannen die suf van alle ellende, zich maar op de puinhoopen van hun huis neer zetten, het gelaat in de handen gesteund. Toen de dag aanbrak, kalmeerden de gemoederen wat. Militairen en politie ordenden de chaos en tuften sh trur arriveerde een vrachtauto met brood; oan elk ingezetene werd één wittebrood overhandigd. Velen begonnen in de massa, die vroeger hun tot woonplaats diende, hun eigen dommen terug te zoeken. Maar veel succes had den die pogingen niet. Zoo zagen wij een man, die slechts behalve het veege lijf en zijn ge-' scheurde kleeren, twee horloges van al wat hij bezav had kunnen redden. De rest lag onder tientallen kubieke meter steen. Krab het er maor eens irit, zei hij met gal genhumor tegen ons. Maar niet- allen waren even opgewekt en dat is te begrijpen. Een droevige figuur was de man, wiens dochtertj0 levenloos onder het puin wos uitgehaald. Met starre oogen zat hij op de ruïne'van zijn huis. Het kon hem niet meer schelen wat er gebeuren moest' of nog gebeu ren zou. Hij had zijn slag al beet Erger dan het platgeschoten Lier. De correspondent te Deventer van het Hbld. die eveneens naar de onheilsplaats is gegaan, seint; Toen het noodweer Maandagavond kwam op zetten over deze streek, heeft Borculo vermoe' delijk den zwaarsten druk gekregen in een ty phoon, die in luttele minuten het stadje tot een puinhoop maakte en geen huis ongerept liet. De beide torens zijn omgeworpen en tot gruis geslagen, de huizen zijn omvergeworpen, een fabriek is verbrand. Het is, zooals ons vannacht de burgemeester van dit nu ongelukkigste aller oorden, jhr. De Muralt, zei- lk heb gezien hoe Lier in België er uit zag, toen het zenvenmaal was gebombardeerd door de Duitschers, maar dit is erger, veel erger Nog zeer onder den indruk van het ontzettend gebeuren, waarvan wij dezen nacht de gevolgen zagen, zal het ons moeilijk vallen hier eenig beeld te geven van hetgeen wij zagen. De wer kelijkheid, de ruinc van Borculo laat zich nie» beschrijven. Wij kwamen Borculo van de Lochemsche zijde binnen en troffen daar het kloeke brandweer corps uit Zutphen aan reeds bezig met het red dingswerk. Ook vonden wij den burgemeester, jhr. R. de Muralt, lid der Eerste Kamer, aan dat werk leiding gevend. Hij had behalve dp brandweer nog 50 man van de Ned. Heide maatschappij aan den gang in deze ruinc van wat eens een stad was. Ontzetting greep ons aan, toen wij de ver woesting zagen. Een brandweer zoeklicht be scheen de puinhopen, waartiisschen half wezen loos de bewoners rond liepen. Wij hebben van hen met moeite gewaar kun nen worden hoe het gruwelijk gebeuren gister avond moet zijn geweest. Zij spraken van een snel vallende diepe duisternis, hevig onweer, een windhui! en dan opeens een windzuiging als nooit te voren werd gevoeld. Wellicht heeft'het feit, dat voor de bui zoo velen in de huizen vluchtten, talrijke menschen van den dood gered. Er zijn nu wel vele ge wonden van wie verscheidene ernstig getroffen, maar gelukkig weinig dooden. De zolderingen hebben, hoewel instortend, nog ruimte gelaten voor de arme bewoners, die daar binnen waren gevlucht. Jhr. De Muralt verklaarde in zijn woning te zijn geweest, toen de ramp plaats greep. Hij waakte bij zijn echtgenoote, die ziek te bed lag. Een oorverdoovend gekraak maakte hem duide lijk wat er gebeurde; hij boog zich over zijn vrouw ter bescherming van haar lichaam, wacht te zoo af hoe het met hen gaan zou. Wie de verwoesting aan en om zijn huis aangericht ziet begrijpt welk een angst men ook daar uitstond. Thans is Uc burgemeester die angst geheel kwijt en leidt hij het reddingswerk, waarbij zijn we tenschappelijke kennis als ingenieur hem goed te pas zal komen. Hij heeft direct gedaan wat noodig was. Hij seinde de regeering om hulp en vroeg 500 mili tairen aan om van zijn gemeente te redden wat er'nog te redden is. Hij requireerde brood en andere voedingsmiddelen van elders voor zijn van alles beroofde gemeentenaren Burgemeesters van omliggende gemeenten, n.l de heer Wittewaal, burgemeester van Lochem, de heer Mulder, locoburgemecster van Zutphen. de dokters uit Laren ten Boekei, Hunnink cn Plantenga, de Zutphensche dokters Franken en Siemens en een wijkverpleegster uit Zutphen snelden toe en gaven hulp aan de arme ge troffenen. Heden komt baron Van Geen naar Borculo om namens H. M. de Koningin informaties in te winnen en vermoedelijk komt H. M. zelf ook Borculo bezoeken. Schade 4 millioen gulden; 2000 inwoners op 5000 daldoos. De burgemeester verklaarde ons, "dat hier wat ook gebeuré het rijk moet ingrijpen om hulp te bieden. De materieele schade schafte hij op 4 millioen gulden. Van,de 5000 inwoners, die het nijvere stadje telde zijn er zeker 2000 volstrekt dakloos, de anderen wonen nog in de puinen. Hier zal, zei hij, het rijk moeten betalen met of zonder daarnaast werkende steunactie, want de bevolking van Borculo zelf is financieel krachtig en thans door de ramp geruïneerd. De bevolking die dezen nacht grootendeels in de buitenlucht doorbracht moet, zoo zei ons dc bur gemeester, in een half jaar een nieuwe stad heb ben en dat kan, als de regeering niet talmt met het beschikbaar stellen der noodige middelen. ...In Borculo is letterlijk geen huis gespaard. Hedenmorgen 9 uur komt een groep Borcn- loërs bijeen in het gemeentehuis of althans in een nog behouden gebleven deel er van om onder leiding van burgemeester De Muralt een comité te stichten tot regeling van het reddings werk. Dan zal men ook de hulp van goede menschen vragen, die de Borculosche kinderen willen opnemen. Spontaan nemen velen al kin deren op. De op straat als versuft rondloopende zeggen niet veel; ze kunnen het nog niet. Ze zeggen wel later op straat te zijn gevlucht. Van goed weten is weinig sprake; enkelen waren erger dan wezenloos; een man gaf teckenen van krankzinnigheid na het gebeurde en is wegge bracht, anderen zijn nog geheel van de kook. De puinhoopen. De puinhoopen zijn enorm. Wij baanden ons een weg door wat eens straten waren. Daar liggen nu de binten en balken dooreen, halve daken kromgewrongen, ijzeren steunpalen der electrische en telefoonleidingen omgevallen; boomen, stukken huisraad, glas en wat niet al het zijn letterlijk de scherven van een ver woeste stad. De sigarenfabriek van de firma Van Dassen brandde nog toen wij te Borculo waren. De brandweer kan haar niet naderen; er is ook geen water, want de waterleiding is defect geraakt. Gelukkig, zoo zei ons de burgemeester, die den geheclen nacht op het terrein bleef, is de geest der bevolking voortreffelijk. Zij draagt gelaten haar leed. Een schrikkelijk feit moet de instorting der beide torens zijn geweest. De massieve toren der Hervormde Kerk is tot op de helft afgebro ken en op de naast en omliggende huizen te recht gekomen. Ook de toren der Roomsche kerk is afgebroken. De Hervormde Kerk is ge deeltelijk ingestort, de Katholieke Kerk zwaar gehavend. Uit het postkantoorgebouw greep de cycloon een stuk weg van de bovenverdieping; het nieuwe gebouw der spaarbank is bijna ge heel ontredderd. Dc spoorweg is beschadigd; een trein werd uit de rails gelicht. Eeuwenoude boomen braken af, en verpletterden wat er onder stond. Een motorfiets lag op 200 meter afstand van de garage, waar ze was neergezet, de garage zelf werd een puinhoop. De slachtoffers. Een deel van hen wordt in enkele nog ge deeltelijk gespaard gebleven gebouwen in de gemeente verpleegd, terwijl velen naar elders zijn vervoerd. De doktoren Ten Bokkel Huinink en Plantenga hebben het gemeentehuis tot ambulance ingericht, terwijl voorts medici uit Zutphen en Barchem, alsmede de hoofdverple gers uit het oude en nieuwe gasthuis te Zutphen de eerste geneeskundige hulp verleenden. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de tegenwoordigheid van geest gehad onmid dellijk de huizen te verlaten. Daaraan is het danken dat de ontzettende ramp zoo betrekke lijk weinig slachtoffers geëischt heeft. Het verhaal van de ramp. Omtrent hetgeen precies geschied is vernamen wij, dat even voor 7 uur een angstwekkende windstilte intrad, terwijl de wolken zich lood- zwart kleurden. Het was drukkend zoei en liet werd geheel donker. In het Westen van het stadje stak plotseling een hevige wervelwind op, die voortdurend in hevigheid toenam. Een vreeselijk v indgehuil en geloei -zooals men nog nimmer gehoord had steeg op, onmid dellijk gevolgd door een ontzettend gekraak en oorverdoovend lawaai van instortend gesteente, vallende dakpannen en neerslaande boomen. De typhoon verspreidde zich door de nauwe hoofd straat, alles met zich nieesleepertd en wegva gend in Oostelijke richting. Toen men reeds in iiet Westelijk gedeelte van de plaats alleen nog in de stroomeu neergutsende regen en hagel hoorde, vernam men nog steeds in de verte het loeiéh van de orkaan in het overige gedeelte, van Borculo. „Toen wij ik met een kind van een jaar op den arm en een vrouW met een 4—jarig meisje aan de hand uit ons huis vluchtten", ver- telde ons een bewoner van het voormalige Bor culo, „zagen we reeds den geileden kerktoren in balken en splinters op den grond liggen, ter wijl dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om de ooren vlogen; alles moet zich in enkele seconden, den tijd dat wij naar be neden vlogen, hebben afgespeeld." Vele inwoners zijn door den schrik bevan gen; zij antwoorden wezenloos op gestelde vragen, vertellen alleen, dat de straten reeds bezaaid waren met puin en pannen, toen zij hun woning ontvluchtten Dc verwoesting. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten, het huis raad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorp straat is wel het ergst geteisterd; de straat is een ruïne, huis aan huis zijn de bovenverdie pingen ingestort of de daken afgeslagen, bal- cons werden afgerukt* en liggen tusschen het puin, een wieg lag aan den kant van den weg. De palen der electrische centrale zijn afgeknapt. In een café was de zolder naar beneden geko men, een meubelwinkel vertoonde een totale verwoesting, er was blijkbaar niets heel geble ven dan een tweetal ruststoelen, waarop de eigenaar zich op straat had uitgestrekt. Alleen een uithangbord was verder het bewijs, dat hier eens een fietsenwinkel was geweest; het uiter- rieur vertoonde slechts eenigc ijzergeraamten, waartiisschen geheel gaaf eenige fietslantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden uit de ruitlooze ramen, waarvan kozijnen waren mee gesleurd, beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolderverdiepingen. Van een heerenkleedingmagazijn was het bovenste gedeelte totaal vernield, de winkel zelf was herschapen in een chaos; alleen hingen er nog onberoerd een rijtje keurjge overhemden geprijsd cn wel als een tarting aan de woeste elementen. Hoezeer de typhoon heeft huisgehouden, blijkt wel uit 't feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijvende heeft gevonden, afkomstig uit een 40 meter verder het dorp in gelegen zilverwinkel. Ook het huis van den burgemees ter, jhr. De Muralt, is geteisterd; vooral daar in de buurt is ernstig huisgehouden. Zware boo men zijn er ontworteld en versperren in dichte rijen den eg. Tuinen en- te velde staande ge wassen zijn een prooi der elementen geworden. De spoortrein RuurloBorculo is uit de rails gerukt, persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. In de buurt van het tramstation Is het een ware woestenij. Het hotel ,,Het wa pen van Borculo" levert met zijn kapot geslagen ruiten en vernield dak een triest beeld, terwijl alle boomen er van hun kruinen beroofd zijn en slechts naakte stammen ten hemel strekken. Te Didam. Uit Didam wordt ons nog getelefoneerd, dat de schade daor niet zoo groot is. Het bericht, dat het tentoonstellingsterrein een groote ruïne is, is niet juist. De tenten, waarin de tentoonstelling wordt ondergebracht, zijn niet weggeslagen. In en om Nijmegen. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat ook aldaar Maandagavond het onweder heeft gewoed. In de stad zelf is geen bijzondere schade aange richt, doch de omgeving heeft veel van het noodweer te lijden gehad. Het tramverkeer met de electrische tram van Nijmegen naar B^ek is gestremd, daar het electrisch net vernield is. De dienst wordt on derhouden met autobussen. Van de langs den weg staande huiz- n zijn vele doken afgewaaid, terwijl vele boomen zijn ontworteld. Ia Heumen-Malden zijn zes huizen ingestort; de bewoners waren niet verzekerd. De gemeenteraad van Heumen-Malden komt hedenmiddag in spoedvergadering bijeen, om te beraadslagen over de te verleencn hulp. Ook in Uden zijn verschillende daken of- gewaaid. Voor zoover bekend, zijn nergens menschenle^cns te betreuren. Met Kekerdam was hedenmorgen geen ver binding te verkrijgen. De schade leOIdcnzaol. De door het noodweer te Oldenzonl aan gerichte schade wordt op ongeveer 100.000 geschat. Tc Enschedé. Te Enschede was het Maandagavond nood weer. Hevig onweer met zware regens, hagel en krachtigen stormwind, welke laatste heel wat boomen in tuinen, non wegen en straten heeft ontworteld of van takken beroofd. Vooral non den straatweg van Enschedé naar Hengelo was de verwoesting groot en wns de weg niet te passecren door rijtuigen of auto's, von weike laatste enkele a. h. w. gevangen zaten rus- schcn omgevallen boomen voor en achter. De bliksem sloeg door den schoorsteen in een woonhuis aan de Waldeckstraat zonder echter brand te veroorzaken. Ook aan het elec trisch net werd schade toegebracht en gingen alle opgestoken licht op een gegeven oogen- bl.K uit, welk ongerief echter van betrekkelijk korten duur .was Geen vliegtuig vcronge'ukt. Von verschillende zijden bereikten ons het bericht, dat gisteravond tijdens den hevigen storm in den Achterhoek een vliegtuig zou zijn neergestort, waarbij twee inzittenden zouh-n zijp gedood. Dit bericht is absoluut onjuist. Er wordt geen enkel vliegtuig vermi-t. S'echts heeft een vliegtuig van den diepst KopenhagenAmster dam een landing gemnokt nabij Hurderwijk, om dat de bestuurder'het raadzaam achtte de ieis niet verder voort te zetten. Het vliegtuig is evenwel hedenmorgen' weer opgestegen cn te Amsterdam oangekomen. Tc Ruurlo een vrouw gcdcod. Uit Ruurlo wórdt ons geseind, dat in de buurtschap Binnenbroek gisteravond l\dens het noodweer de vrouw van Dijkman onder een neerstorten'en muur is geraakt en gedood werd Uit Denekamp. Men meldt ons uit Denekamp Ook hier h°eft de storm groote schade aan gericht. Drie huizen zijn ingestort, terwijl de schade eon de ndsie huizen èn aon den oogst groot is- Wat burgemeester De Muralf vertelde. De burgemeester vertelde Dinsdag aan den icdoct"ur „Onder de Menschen" der N. R. Ct. het volgende: „De stad Borculo bestaat uit vier kerkelijke gemeenten met vier kerken: Gelselaar, Geeste- ïen, Haarloo en Borculo. Zij tellen te zamen vijfduizend inwoners. De geteisterde kom heelt er ongeveer 1600. De buurtschappen hebben weinig geleden. Het ontstellend natuurver- se' jnscl deed mij denken aan de Japansche toi con een zware onweersbui, een dui-ternis, zoo zwart, dat overal het electrische licht werd aar gestoken. „Toen zag ik een violettig schijnsel. Ik hoorde het aankomen, als brullende. Mijn huis werd er grootendeek door vernield. De bekende groote boomen in mijn tuin, waar dertig men schen onder konden zitten, werden versplin terd in enkele seconden, en toen het om ons heen al weer stil was, hoorde ik als wegrol lenden donder het instorten van mijn stad. „Met een ongekende snelheid wervelde de cycloon voort, nam den toren van de Room sche kerk op en zette hem weg, kneep de Ro- maansche kerk op de markt in puin, en liot geen enkel huis ongedeerd, zocdat het nu overal tusschen die nog staangeblcven muren binnenregent. „Houden wij nog een regenperiode, dan is aanstonds een olgemeene verplaatsing van de 'dok'oozen onvermijdelijk. Maar in ieder geval moet van alle kanten finoncieele steun aan stonds binnenkomen om het onheil niet tot hel uiterste te laten voortduren. In een korte toe spraak tot de notabelen heb ik vandaag ge zegd, dat de regeering zeer zeker mijn zoo zwaar getroffen gemeentenaren tegemoet zou treden, naar billijkheid, zonder onderscheid van rang of stand, omdat allen even zwaar getroffen zijn en er van verzekering tegen deze romp geen sprake kon wezen. Dit plaatselijke leed zal nationaal gedragen worden door den Staat en door particulieren. „Vanmorgen is da Commissaris der Ko ningin gekomen cn heeft gezien, dat het werk marcheert. Ieijer weet zijn taak. De bevolking draagt - haar leed gelaten, omdat zij weet, dat een hocgere, geen rp en schel ïjke macht het hnar hoeft aangedaan. Ik schot de schade op drie rnilliocn. Wordt hierin niet voorzien, dan be- teekent dit volslagen armoede voor onafzier - baren tijd. De burgerij bestaat meerendeels uit welvarende middenstanders, uit nijveren, die de boeren oorzien van wat zij noodig hebben, veelal winkeliers, die door zuinigheid en ijver een eigen huis hadden gespaard. „Ik heb gisternacht telegrafisch de regeering en de noodige autoriteiten ingelicht en den minister van oorlog verzocht om genie-sol daten met hun officieren, ten einde te zorgen voor het opruimingswerk, en het verleenen van onderdak en van voeding. Dat deze tweehon derd man per slot ook ingekwartierd en door ons gevoed moeten worden, berust waarschijn lijk op een vergissing, want tegen den avond zijn hun keukenwagens gekomen. Voorts werd er voor de noodige politie gezorgd ter bewa king. „De burgemeesters der omliggende plaatsen hebben voorbeeldig geholpen, alleen reeds door het noodige brood te zenden, want de bakke rijen zijn ook vernietigd Autoriteiten op het gebied van hygiëne namen den toestand op. Talrijke doktoren verbonden, met behulp van enkele zusters, de gewonden, die m,eest allen hoofdwonden en fracturen hebben opgedaan. Dat bij deze geweldige ineenstorting het aantal dooden voorloopig slechts vijf bedraagt, schijnt een wonder. De brandweer uit Zutfen rukte reeds vanmorgen aan om door het afzagen van versperringen door omgevallen boomen en verder opruimingswerk de straat vrij te maken. De genie heeft dit nu overgenomen. „Ik vaardigde op zware strof tapverbod uit, omdot ik vernomen heb, dat zeer slechte sujetten al onderweg zijn naar Borculo. Van nacht zullen alle vreemdelingen van- de straat worden geweerd. Voorts heb ik laten omroe pen, dat bij de eerste verschijnselen van storm alle huizen verlaten moeten worden om nieuw onheil te voorkomen. „De wonderbaarlijke kracht van den wervel storm blijkt onder meer hieruit, dat een motor fiets werd opgenomen en tweehonderd meter verplaatst, dat verscheidene doken een eind van de huizen werden neergezet, de sigarenfa briek van de firma Van Dassen totaal is afge brand." Een officier vertelde, dat hij onder het puin van een boerderij tweeduizend gulden had ge vonden.- Zoo is alle bezit letterlijk door den storm weggeslagen. Opmerkelijk voor de encigie van sommige notabelen was, dot ik de avondpost rond zng brengen, of er niets gebeurd was, uit het zoo bouwvallig geworden postkantoor. In den tele grafische dienst wordt door motorrijders op dc naburige kantoren voorzien. Tientallen foto grafen waren beng de ruïnes te fotografen en en dit gebeurd.- ook in de lucht mét een twee dekker. De eerste hulp is verleend direct no de ramp door dokter Schey, bijgestaan door de tijde lijke wijkverpleegster zustei Van der Ham, die samen den ganschen nacht onn het werk zijn gebleven. Nog dmzelfdcn avond hebben twee doktoren, die met vacontie in den omtrek o- geerden, zich bij hen gevoegd. Uit het belong- stellerd publick gingen verscheidene heeren cn dames' r-et open schalen rood voor de slaeht- c-"Ars. De hulpvaardigheid h1~k groot te ziin; Z'i is een gr d-* Hollandse'? eignvehap, die zich ook vc cL niet zn! verloochenen. Een lochl door Gelderland. het geteisterde Ann het relaas van een autotocht dien een verte :enwcordiger der N P C gister door de gete;sterde straten in Ge!d:ihnd heeft gemaakt ont eer.en wij het volger.de Allereerst hebben wij een ^czoek gebracht aan Didam. Het blijkt dot de berichten, die daaromtrent verspreid zijn, wel wat overdreven zijn. Wel zijn eenige huicen verwoest, doch de la-idbouwtcntoonstelling heeft het er betrekke lijk goed afgebrocht. Enkele gebouwtjes cn ten ten zijn vernield, de poort is omgewaaid, wat glaswerk is vernield, enz., doch de tentoor. icl- 'ing zal op den voorges. :-n tijd geopend kunnen worden. In s Hecrenberg 1 Wn wij een onder zoek ingesteld naar den ecv. efdigen fabrieks brand, we'ke aldaar zou 1. Len plaats "-chad in de Emmericher Machinefabriek und Ei-en- giesserei, waarbij eenige personen zouden zijn omgekoirion. Het bleek ons. dit bericht ge heel uit dc lucht is gegrepen. In 's-Heerenberg is geen bv<ind ge en van het noodweer heeft men betrekkelijk ook weinig 'ast gehad. Er zijn ook hier ocriae boerderijen bcschedigd en Zoomen omgewaaid. Wij vernamen evenwel, dót de bedeelde fabriek te Emmerich gevestigd is en det aldaar inderdaad gistermiddag brand is uitgebroken, cie echter weinig te fceteekenen had en waarbij geen persoor.' ke ongelukken zim voorgekomen. In het dorpje K i 1 d e r, behoorend? tot de gemeente B e r g h, had de cycloon echter weer fink huisgehouden. Berichten hieromrtent wa ren nog niet naar buiten doorgedrongen Een boerderij was door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het hrtis van den schoenma ker Jansen was in puin gewaaid. Jansen zelf werd zwaargewond cn men vreest voor zijn le ven. Twee boerderijen van Borkus en Peters zijn dóór den storm vernield. Men schat de schade hiervan op TO.OOO. Dc molen van de weduwe 'illink werd, zooa's men dot noemt van de ig geslagen. De wieken werden door den cy cloon in duizelingwekkende vaart rondg- draaid, totdat de geheele molen in elkaar werd ges'a- gen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M. verder teruggevonden. Er werd ons hier verteld, dot .tijdens den cycloon de lucht geheel zwart was. Men kon geen 5 meter voor zich uit zien. In Ruurlo is een zware boom terecht ge komen op het hotel Avenarius, waardoor de seire werd verwoest. In het dorp zelf zijn ge weldig zware boomen gewoon afgeknapt. Vele huizen zijn beschad:gd, twee huizen ingestort, n.l. van Wolsing en Brinkerhof. Wat ons od dezen tocht vooral opviel is. dat slechts weinig boomen ontworteld zijn. Vrijwel alle zijn boven den grond afgebroken. Van de meeste ziin stukken van T tot 2 meter van den stam blijven staan. Sommige boomen zijn tientallen meters weggeslingerd. De geheele weg, dien de cycloon genomen heeft, is door gevallen boomen afgeteekend. Naar we meen den te constateeren, is de strook, dien de cy cloon verwoestte, ongeveer 1 2 K.M. breed. Al'es wot daarbinnen ligt, is vrijwel wegge vaagd. Niets vermocht de kracht van den wind te weerstaan. Men kon gerust aonemen, dat duizenden boömen zijn neergeveld Hooi en korenoppers zijn door den wind meegenomen. Wij spraken een boer, d:e een korrenopper bij zi:n huis had liggen, welke hem niet toebehoorde,, en waar zij vandaan kwam wist hijzelf niet. In de tele foondraden. langs den weg hangen hier en daar korenschoven, die men eveneens vindt op de wegen en in de sloten en grachten. Landbouw werktuigen. die buiten stonden, vindt men soms een kilometer verder 'erug. In het geheele gebied, waar de cycloon pas seerde, is geen huis onbeschadigd Het is on doenlijk een opsomming te geven van alle ver nielingen, doch op opzen tocht zagen \vij hen derden boerderijen en woonhuizen, die alle meer of minder ernstig beschadigd waren. Van de een was 't dok weggeslagen; van de ander was 'n stuk van den gevel ingedrukt. Wij zogen een groote boerenschuur, waarvan het dok ver dwenen was. De boer wees ons, dat bij een buurman op h?t land het dak vrijwel geheel on geschonden terecht was gekomen. Vruchtboomcn zijn bij honderden, vernield; De Veldvruchten zijn tegen den grond gesla gen; koo'akkers zijn op sommige plaatsen ge heel verdwenen. Telefoon- cn telegraafpalen ziin vernield of als ijzerdraad gebogen. De dra den slingeren overal langs den weg. Kortom, a'les wat door den cvcloon gepakt werd, was reddeloos verloren. Hoeveel schade hier overal is aangericht zal eerst later kunnen worden vastgesteld, dacr het vrijwel onmogelijk is daaromtrent ook maar eeüigszins betrouwbare gpnrevens te verkrijgen. Wij hebben eens hier en daar geïnformeerd naar de telefoon- en telegraafverbindingen. Doch het bleek wel, dat de heele Achterhoek geïsoleerd is. Hier en daar kan men langs een omweg nog een enkele verbinding tot stand brengen, doch aan de meeste -kantoren worden de telegrammen per post besteld. In Borculo was men gistermiddag reeds zoover, dat men de straten weer zoo goed mo gelijk begnonbear heeft gemaakt. Dc genie is overal met het opruimingswerk bezig, voor zoover dit olthons noodig is om het verkeer vrij te maken, terwijl brokstukken van huizen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2