AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMlandER"Za">rda915Aua-1925 DERDE BLAD. 24e Jaargang No. 40 De orkaan boven het Oosten van ons land. De toestand te Borculo. Een medewerker der N. R. Ct., die wijst op de verbetering in den chaos te Borculo, schrijft o.a.: „Die beterschap is te donken aan het be wonderenswaardige werk van de genie. Onop houdelijk rijden risten korren alle boeren wagens met paarden uit den omtrek zijn ter hulpe aangenomen of en aan voor het op redderen van de puinhoopen. De omgevallen boomen zijn afgezaagd, de als rietstengels af geknapte telefoon- en telegraafpalen, die stralen cn lanen versperden, zijn weggebracht en zoo doende is er weer een beetje orde in de woestenij gekomen. In het snelvlietende ri viertje de Berkel was een barricade van boo men, palen, stoelen, tafels, stukken muur en wat niet al, een barricade, die gevaar voor overstrooming deed ontstaan. In een oogwenk had de genie onder commando van den uitne- menden kapitein Wynoldy Daniels den boel in orde gebracht. Bewonderenswaardig is de burgemeester, jhr. R. de Muralt, die zich sedert Maandagavond nog geen oogenblik rust gegund heeft en die desondanks volkomen kalm en beheerscht iedereen te woord staat en orders geeft. Onder het spreken door dicteert hij telegrammen, geeft hij rustig bevelen. Welk een zegen voor de zwaar getroffen stad, dat er een man van zoo groote gaven, die gezag heeft en leiding te geven weet, aan het hoofd staat. Ik heb meer voor heete vuren gestaon, zegt ons jhr.. De Muralt; ik heb den watersnood bijgewoond en als het er op aan komt ben ik banger voor water dan voor een orkaan. Vol bewondering is de burgemeester voor ingenieur Hugenholtz. De heer De Muralt, voor zitter van den raad van beheer van de N. V. Electriciteitsmaatschappij De Berkelstreek, om vattende de gemeenten Neede, Ruurlo, Diepen- heim. Eibergen en Borculo, die stroom voor licht en kracht levert, wijst er voorts op, dat donk zij de prachtige medewerking van kapi tein Wynoldy Doniels de verlichting reeds func tioneert. Een prestatie van den eersten rang heeft ingenieur Hugenholtz, diréeteur van De Berkelstroom, ook geleverd door te zorgen dat de waterleiding, zaak van vitaal belang, vol komen in orde gemaakt is. Die meneer Hugen holtz zegt de burgemeester is voor groote dingen geroepen. Hedenochtend wordt de minister van water staat, ir. Bongaerts, verwacht. Het drukke bezoek. Men meldt dd. gisteren aan de N. R. C. T. uit Laag Keppe) Nu het mooie weer aanhoudt, groeit de be langstelling voor het verwoeste Borculo mèt den dag. Huurauto's worden hier overal dagen van te voren besproken en wie er een krijgt moet diep in den zak tasten. Iemand die aan den Ruurlo'schen weg woont cn blijkbaar niets beter te doen had, telde gis termiddag in 'een uur tijds 254 auto's en 500 fietsen. Hetb cgon op de smalle wegen nabij Borculo dan ook levensgevaarlijk te worden en daarom zijn thans de strengste maatregelen genomen. Auto's die Borculo weer verlaten moeten een grooten omweg maken; de weg naar Ruurlo mag maar van één kant bereden worden, misschien wel tot genoegen van den tolbaas, die er amechtig bij dreigt neer te zin ken. Door verschillende detachementen mare chaussees wordt de orde overigens voorbeeldig gehandhaafd. Die marechaussees zijn streng, onverbiddellijk, maar altijd correct. Met de gewonden die te Deventer verpleegd worden blijft het goed gaan er komen gerust stellende berichten. De bewoners, over den eersten schrik heen, beginnen wat spraakzamer te worden. Hun ver halen komen allen op hetzelfde neerniemand wist wat er ineens gebeurde en niemand heeft tijd gehad om er over na te denken. Mijn man en ik vertelt een juffrouw werden toen de geheele voorgevel van het huis instortte door den storm opgenomen en Uyintig meter ver op de wei achter ons huisje ncergesmakt. Toen we daar logen en overal ontzettend gegil en het oorverdoovend leven van de instortende huizen hoorden begrepen wij pas goed wat er gebeurd was. Iedereen dacht dat de jongste dog gekomen was. De straatcollecte blijft flinke bedrogen ople* veren wij hoorden dat er ruim twaalfduizend gulden opgehaald was. Van andere zijde meldde men Donderdag nog: Het bezoek aan Borculo was vandaag weer zeer groot. Vanmiddag is door de drukte een man door een auto aangereden; hij brak een been. Zelfs per vliegtuig komt men de verwoesting aanschouwen; herhaaldelijk cirkelen vliegtuigen boven de puinhopen. Men spreekt er schande over dat do fabri kanten van dakpannen de prijzen zoo omhoog «rifven. Thans heeft men zekerheid dat er geen slacht offers meer zijn. De herbouw van Borculo. Naaf wij vernomen, is de noodwoningvoor- ziening te Borculo opgedragen aan de N. V. Houtbouw- en Houthandel Maatschappij „Padox" te Warmond. Reeds gisteren werd de eerste treinzending naar de geteisterde plaats verzonden. Verwacht mag worden, dat binnen zeer korten termijn velen op deze wijze weder een onderkomen zal worden verschaft. Ook buiten Borculo is hulp noodig. Het is zeer verklaarbaar dat thans aller aan dacht op het zwaargetroffen Qelderschc stede ke gevestigd istoch mecnen wij goed te doen er op te wijzen dat ook een paar dorpen den kant van Zevenaar uit jammerlijk geleden heb ben. Kapitale boerderijen te Didam zijn ver woest. Van de T800 schoven koren, die één bo-u had staan, zijn er nog 250 over; van de oncere was niets meer terug te vinden. Ook daai zijn vele menschcn volkomen geruineerd; ook daar wordt zwaar geleden en reikhalzend naar hulp uitgezien. Het schüdeherstel in andere plaat sen van den Achterhoek. Hoewel in den 'Achterhoek Borculo het meest is geteisterd, is de schade in andere ge meenten aangebracht, natuurlijk eveneens zeer groot. Zoo wordt deze te Ruurlo, alleen wat de schade aan de huizen betreft, op f 40,000 geschat. De burgemeester sprak in een onder houd met den correspondent van de Tel. de hoop uit, dat ook Ruurlo in de eventueelo op brengst van de verschillende steunocties zou mecdeelen. Nu in het Nationaal Steuncomité alle ver schillende steunacties samenkomen, mag op een rechtvaardige verdeeling der ingekomen gelden gerekend worden. Te Neede is een plaatselijk steuncomité on der voorzitterschap var den burgemeesto- ge- o.md, dat telegrammen gezonden heeft aan den minister ven binner'nndsche zaken en non hej Nat. Steuncomité' ten einde aon te dringen op spoedigen steun voor de zwaar getroffen bevolking Begrafenis van slachtoffers ïo Borculo. Gistermorgen heeft de begrafenis plaats ge had van eén der slachtoffers bij de ramp, den 64-jorigen Cutshoven, op het R. K. kerkhof. In den stoet, die zich vonaf het gemeentehuis door de bouwvallen naar het 'kerkhof bewoog, liep mede de burgemeester jhr. De Murolt en de gemeente-secretaris, de heer Poulie. Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde wos toevertrouwd, sprak pastoor Kroot een enkel woord. Hij zeide: Wij staan aan het grof van een der slachtoffers van de grootste romp, die ooit deze gemeente heeft getroffen. Wij allen, en dat mogen wij niet vergeten, moeten dankbaar zijn, dot er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Wij hebben nog geen tijd gehad hieraan te denken, omdat wij nog niet geheel tot ons bewustzijn zijn gekomen. Wij leven als het ware nog in een roes, en hebben een kort vreeselijk oogenblik doorgemaakt. Het is een wonder dot hier niet meer dooden zijn te betreuren. Wij allen heb ben in dit ontzettende oogenblik gedacht: het gaat verkeerd met mij. Vreemdelingen, die hier komen, staan verbaasd over de aongerichte schade. Hier is nu het grof van één der slacht offers, een braaf man. In de tien joar, dot ik aan het hoofd dezer porochie sta, heb ik hpm niet anders dan als een braaf man gekend. Wij hebben gezien wat een mensch is, en hoe alles wat hij tot stand bracht, in een oogenblik kon worden weggevaagd. De burgemeester legde namens de gemeente een krans op het grof. Diep onder den indruk verlieten allen den doodennkker. Gistermiddag 1 uur is het tweede slachtoffer van de ramp te Borculo, de slagersknecht M. Nijenhuis, grafwaarts gedragen. In den stoet, óie van het gemeentehuis vertrok, liepen behal ve de familieleden de burgemeester, de ge- meenteisecretaris en ds. Ort. De belangstelling was groot. De teraardebestelling geschiedde op de ge deeltelijk verwoeste algemeene 'begraafplaats. Toen de lijkkist in du groeve wos neerge laten, sprak de burgemeester woorden van troost tot de weduwe en legde hij namens de geheele gemeente een krons op het graf. Vervolgens sprak ds. Ort woorden van troost en deelneming. Om 2 uur werd het stoffelijk overschot van den li-jarigen Grooters op de algemeene be graafplaats ter onrde besteld. De stoet Vertrok an het verwoeste ouderlijk huis van den ge storven knaap. Op de begraaf plaats sprok de burgemeester tot de ouders, het broertje en zusje woorden von troost en hij verzekerde dat de geheele gemeente deelt in hun zwaar ver lies. Hij legde namens de gemeente een bloem stuk op het graf. Daarna spraken ds. Ort en het hoofd van dc school, de heer Baarslag. De eerste raadszitting van Borculo na dc ramp. Gisteren had te Borculo de eerste officiecie raadsvergadering plaats na de ramp. Op plech tige wijze opende de burgemeester de vergode- ring en hield hij een toespraak tot den Raad, waarin het ontstaan en het verloop von de romp besproken werd en uitvoerige mededce- lingen werden gedaan omtrent het overleg met dc Regeering. Vooral maokten zijn woorden diepen indruk, toen hij de vergadering verzocht op te staan ter herdenking von de dooden. Sommigen raadsleden was het moeilijk hun tranen te bedwingen, meldt de Tel. Nadat de enkele minuten stilte ter herdenking van de dooden waren ofgcloopen, las de burgemeester een bericht voor oon de bevolking. Hij gaf hierin te kennen dat de herbouw spoedig tot stond zal komen, cn dat men hierop gerust gesteld kon zijn. Besloten werd een telegram van dank te zenden aan H. M. de Koningin, aan H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik, en aan de Regeering. Het oudste raadslid, de heer N. Elsas, dankte ook den burgemeester voor zijn snel en ener giek optreden. Genietroepen naar Neede. De burgemeester van Neede heeft zich tele grafisch tot den minister van Oorlog gewend om hulp van genietroepen, teneinde alle bui tenwegen vrij te kunnen maken. Deze troepen zullen heden te Neede ter beschikking worden gesteld. Betuigingen van deelneming. De gezanten van Venezuela, Zwitserland, Zweden, Brazilië en Polen, evenals de tijde lijke zaakgelastigden van Tsjecho-Slowakije en Denemarken, hebben aon het Departement van Buitenlondsche Zaken namens hun regeeringen deelneming betuigd met de romp, die het oos telijk gedeelte van ons land heeft getroffen. De Amerikaonsche gezant en de Braziüaan- sche hebben van hyn deelneming doen blijken. De steimactie in verschil lende plaatsen. Te Haarlem zal getracht worden een steun comité op te richten voor de slachtoffers in het Oosten van ons land, onder leiding van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. In dc eerstvolgende raadsvergadering ral es** voor stel ter tafel komen om uit de gemeentekas een bedrag voor de slachtoffers beschikbaar to stellen. De gemeenteraad van Zandvoort heeft aangenomen een voorstel von den voorzitter, burgemeester Boeckmon, om uit de gemeente kas een bedrag van 500 te verlcenen aan het Nationaal Stouncomité voor de stormramp in Nederland. De burgemeester zal óok voorstellen het steuncomité, dat in Maart is opgericht voor de slachtoffers van den brand in de Passage te Zandvoort, voor deze riotuurramp permanent te verklaren. Te Zutphen is een comité opgericht voor het inzamelen van gelden voor de door den storm geteisterde striken von Gelderland. Eere voorzitter is de burgemeester, voorzitter jhr. mr. B. de Jonge, secretaris de heer J. Ruibing en penningmeester de heer H. G. J. Schille- mons. De burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roosmole Ncpveu, heeft eénige dames en hoe ren uitgenoodigd zitting te nemen in een co mité, dot werkzaam zal zijn tot leniging van den nood in de geteisterde gedeelten van Ons land. De feestelijkheden, die dezer dogen te RüUrlo zouden worden gehouden, goon niet door. De voor het feest ingezamelde gelden zijn bestemd voor de slachtoffers von Borculo. Op initiatief van de hoeren prof. dr. J. W. Pont» W. N. Dinger en M. J. F. Porfielje, vormende het dogelijksoh bestuur van 'het Bus- sumsche Comité tot leniging van de nooden in Oost-Europa, is te Bussum een steunactie in het leven geroepen voor de slachtoffers von de ramp in Oost-Nederland. Tijdens de voorstelling van Boefje door de N.V. Rotterdomsch Hofstadtooneel, Don derdagavond in de Parkzaal te Hoorn, is een bedrëg van 153 gecollecteerd ten bate vnn de slachtoffers vnn de romp te Borculo. De burgemeester van Gouda heeft het initiatief genomen tot oprichting von een co mité tot steunverleening aan de getiuffenen door de stormramp in het Oosten des lands. De collecten te Deventer hebben tot gis teren toe 7300 opgebracht. Het comité der Kaïh. Soc. Actie te Roer mond heeft het initiatief genomen tot inzame ling von gelden ter leniging van den nood in de door den orkaan geteisterde streken. Op initiatief van den burgemeester 'heeft zich te Epc een comité gevormd tot inzame ling van geld voor de slachtoffers van de ramp. In de raadsvergadering te Veenendanl verklaarden zich de raadsleden, op verzoek van den voorzitter, allen bereid, gezamenlijk een commissie te vormen tot bijeenzamelen Van gelden voor de ramp te Borculo, enz. Staande de vergadering werd reeds beslgfcn 500 uit de gemeentekas en nog f 500 bij voorschot, dus direct f 1000' op te zenden. Te Goes heeft zich een comité tot steun van de door de jongste stormramp getroffenen gevormd, dat een inzameling langs de huizen der ingezetenen zal doen houden. Een commissie uit de Middenstandsver- eeniging te Winterswijk heeft Donderdagavond 423 opgehaald voor de slachtoffers in de geteisterde streken. De Oranjevereeniging te Renkum heeft 100 gezonden voor de noodlijdenden te Bor culo. De Donderdag te Middelburg onder de vreemdelingen gehouden collecte voor de slachtoffers van den cycloon heeft f 390.92 opgebracht. De Raad der gemeente Gendringen heeft in cene spoedeischende vergadering besloten, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, van het batig saldo van den dienst 1924, ad ruim 31,000.—, een bedrag van twee duizend gulden ter beschikking te stellen van het gemeentebestuur van Borculo, tot leni ging van den nood, waarin die gemeente en hare bevolking tengevolge van den storm is komen te verkeeren. De Road overwoog o.a., dat in dit zeer bui tengewoon geval het nemen van een dergelij- ken buitengewonen maatregel alleszins gerecht vaardigd is, vooral ook omdat het oprichten van gemeentelijke, provinciale of nationale steuncomités en het inzamelen van gelden door die comités vrij veel tijd vordert, ter wijl voor Borculo de leuze goldtspoedige hulp is dubbele hulp. De raad der gemeente Wassenaar besloot heden een bedrag van 1000 beschikbaar le stellen tot leniging van' den nood in de geteis terde gebieden van ons land. Het penningske der weduwe. Het AmsterdamSche Comité 10 Augustus 1925 heeft gisteren zijn werkzaamheden aan gevangen. De eerste gift bedroeg 53.15, die den secretaris gistermorgen werd ter hond ge steld door den heer A. W. van Minnen, huis meester van het Huiszittende Weduwcnhof (on- derafdeeling burgerlijk armbestuur) in de Kart- huijzerstraat, zijnde bijeengebracht door het personeel en de weduwen van genoemd We duwcnhof, welke ook gaarne hun penningske widen offeren tot leniging von den nood in de door den cycloon geteisterde streken van ons vaderland. De verpleegden in het Reddingshuls van het Leger des Heils aan do Weespcrzijde te Amsterdam hebben aan de directrice verzocht, gedurende een week het vleesch von het menu te schrappen, ten einde op die wijze door be zuiniging iets te kunnen afzonderenv voor de slachtoffers van de romp. Hulp uit Indic. Aneta meldt uit Batavia Allerwegen zijn plaatselijke steuncomités ten bate van 6e cycloonramp opgericht. De herbouw dor N. H. Pasto. rie te Borculo. Gemeld wordt In de overtuiging dat ds regeering en de particuliere liefdadigheid bij de leniging van den nood te Borculo den steun van de ver schillende maatschappelijke groepen en orga nen niet zal kunnen missen, zal het hoofdbe stuur van den Bond van Nederlandsche Predi kanten een beroep doen op de predikanten om te zomen de kosten te dragen voor den her bouw der pastorie en de vergoeding von do schade geleden door hun ambtgenoot to Bor* culo. Het hoofdbestuur zal tevens aan het bestuin: von de Vereeniging van Kerkvoogdijen cn non de Federatie von Diaconiën in overweging ge ven om op d'ozelfde wijze te trachten uit eigen kring de gelden bijeen to brengen voor het horstel van do schade door kerk cn dioconio to Borculo geleden, opdat te midden vnn den grooten nood, do schade door dc kerk gelo- den door de kerken wordo gedragen. Von een cn ander znl officieel kennis gege ven worden oan dc Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk en aan het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland. Oproep van den Zuivclbond. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivclbond heeft aan de besturen van alle bij den F. N. Z. aangesloten fabrieken een oproep om steun gericht voor de noodlijdenden door de storm ramp in Noord-Brabant en den Geldcrschen Achterhoek. Vooral de gemeenten Borculo (Gld.) en Zee land (N.-Br.) rijn zwaar geteisterd; do coöpe ratieve boterfabriek te Borculo ligt zoo goed als geheel in puin. In verband met het bizon- dei^e van deze ramp, waartegen geen verzeke ring dekking biedt, wordt steun gevraagd tot leniging van den nood der getroffenen. Huisvesting. Het Centraal Protestontsch Comité voor Hol- landschc en Duitscbe kinderen uit West- Duitschlnnd heeft zich in verbinding gesteld met den voorzitter von het Comité voor Huis vesting te Borculo, teneinde na te kunnen gaan, in hoeverre huisvesting van kinderen of vol wassenen gewenscht werd. Bij de gehouden bespreking bleek, zoo schrijft het Centrool Prof. Comité, dat men, nog geheel onder den indruk der geleden ellende er niet aan dacht op dit oogenblik thans voor korter of langer tijd afstond te doen von zijne kinderen, hetgeen Zeer begrijpelijk is. „Toch zoo Zeldc dc voorzitter van het Burculo'sche Comité «zul len wij bij plotseling optredende verondering van de thans nog gunstige weersgesteldheid, tot huisvesting op groote scheol moeten over gaan en zullen wij zoo noodig van de aange boden hulp uit verschillende deelen vop ons land, gaarne gebruik maken.' Het Centr. Prot. Comité verzoekt allen, die in de ofgcloopen jaren zijn werk steunden door de opneming van oen Hollondsch of buiten- londsch kind, dringend, het Centrool Prot. Comité hunne aanvrage tot huisvesting vnn een kind of volwassene te willen doen toeko men, opdat het bij eerste aanvraag over deze adressen kon beschikken. Aonvragen kunnen worden gericht tot mevr. H. L. Oosting—de Mnrez Oyens, tel. 31, Oranjelaan 31, Bussummevr. B. J Schney- der—Burgerhout, tel. 770, Nieuweloon 10, Bussum, en mevr. W. J. M. PolmanBlekklnk, Kerkstraat 342, Amsterdam, die den oproep namens het Centraal Prot. Comité hebben onderteekend. In Duitschland. De Frankfurter Zeitung doet een oproep lot hulpverleening aan de door den storm in Ne derland getroffenen. Daar Nederland in óe moeilijkste tijden de Duitsche noodlijdenden krachtig heeft geholpen, heeft Duitschland than9 een eereplicht van dankbaarheid te ver vullen, aldus het blad. De Nederlandsche Korter van Koophan del te Den Haag roept in Duitsche bicden de in Duitschland wonende Nederlanders op tot ondersteuning van de noodlij étende slachtoffers von de stormramp in Nederland. HET CONFLICT IN HET METAALBEDRIJF. Een conflict van groote prin- cipiccle betcekcnis. Er ontwikkelt zich in het metoulbedrijf een conflict, dat aldus de N. R. Ct. van groo te prlncipieele béteckenis is. Den 7den Juli is aon de Scheepsbouwmaat schappij Nieuwe Waterweg te Schiedam een stoking uitgebroken naar aanleiding van o'e inwerkingtreding van een overwerkvergunning v/onrbij oan de diicctie werd 'toestaan den ar beidstijd van 49uur op te voeren tot 53 uur per wcok. Het vermoeden werd geuit, dat a'eze staking oan een misverstand te wijten was, maar spoedig breidde hot conflict zich uit tot de Rotterdamscho Dioogdok-Maat- schappij, die eigenaresse van de Mij. Nieuwe Waterweg is. Aanvankelijk hadden wij den inoruk, dot deze uitbreiding verbond hield met de uitvoering van aan de Mij. Nieuwe Water weg opgedragen werk door de Droogdok- Maatschappij en 'dat dus de arbeiders weiger den z.g. besmet werk te verrichten. Langza merhand werd het echtci duidelijk, dat de vakVereenigingen deze strubbeling aangrepen om een oplossing in haar geest te verkrijgen van do vraag, of den arbeidersorganisaties hét recht toekomt, al o'an niet hoor goedkeuring te hechten oan do inwerkingstelling van een overwerkvergunning, die door do oveihcid reeds is verleend. Het is te begrijpen, dat de Metoalbond on- ó'er dezo omstandigheden het Rtftterdomschc conflict, zoowel in zijn dagelijksch bestuur, als ook in al zijn ofdeelingen, heeft ter sprake ge bracht. Uit een brief, door dezG belangrijke organisatie tot de verschillende arbeidersvak bonden gericht, blijkt dat de werkgevers zich van den ernst van den toestand volkomen be wust zijn. Zij verklaren zich bereid in het Rot terdomsch conflict een voor beide partijen be vredigende oplossing te bevordeten, maar zij stellen ols voorwaarde, dat de arboidersvok- verecniging den Metaalbond vooraf schriftelijk de verklaring geven, dat zij niet beoogen voot de vakbeweging een recht VQn sanctie en veto over reeds door de arbeidsinspectie of den mi nister gegeven overwerkvergimningen op te eischen. De Metaalbond laat niet na ei" op te wijzen, dat hef eventueel vasthouden van de vokver- eenigingen aan het hierboven omschreven standpunc tot buitengewoon ernstige gevolgen aanleiding zou geven. Dc stokers welgemoed cn on bezorgd. 4400 lustige feest gangers maken een uitstapje noar den Hoek. Do stakers bij do mctaalindustrio hebben volgons de Voorwaarts corgistoren «een gc- noegelijkcn dog" gehad met een uitstapje noar Hock van Holland. Aon het verslag in het genoemdo blad daar over is het volgende ontleend Begunstigd door zeldzaam mooi weder ver trokken Donderdag do stokers van do Droog dok Maatschappij cn uitgvslotencn van do Scheepsbouw Maatschappij Nieuwe Waterweg in gezelschap von vrouw on kindoren nanr Hoek von Holland. Dit uitgoonsdagje wos hun geboden door den Algcmecncn Ncd. Mctanl- bewerkersbond. Ongetwijfeld heeft de Bond den donk verdiend von do velo honderden, dio von den geboden feestdag hebben geprofiteerd. Rottordnm leverde het aanzienlijk gotal lief hebbers van 2650 personen, Schiedam 1650 cn Vlaardingen 100, zoodat in totaal 4400 lufctig zingende fecstgongcrs nanr den Hoek op stoomden, Het was uiteraard een fleurig gezicht do zes versierde booten kameraadschappelijk, naast cn achter eikonder varend, naar Rotterdam aan Zee te zien trekken. Voor Rotterdam waren gerequircerd do s.s. T.H.O.R. II. „Schelde", „Monsnymph" en de Pndnng. Voor Schie dam cn Vlaardingen dc „Mcrwcdo I" en do „Prins Hendrik". In zeer vroolijke stemming nrriveerdo de roode vloot tegen tien uur in den Hoek. Do ontruiming van do booten geschiedde zeer or delijk en in verschillende optochten wandelde de massa naar 't strand. Hier werd onmiddel lijk oongevongen met strondspelcn, waarvoor een groote belangstelling bestond. Er is touwgetrokken, blokjes geraapt, hord- geloopen, vergesprongen, en al wat dies meer ïlj. Het verslag gaat op dezo wijze nog een poos voort, totdat weergegeven wordt oen toespraak von den bondssccretoris G. v. d. Houven tot de door een hem voornfgnanden spreker „hier zoo onbezorgdip de duinen" gehcetcn stakers over den bekenden brief van den Metaalbond oon de metaalbewerkers-organisaties. Wanneer het dc bedoeling von den Metoal bond is, zeldo opr., om de regecring als door slaggevende partij te erkennen, wanneer het een verlenging van den arbeidstijd betreft, don verklaren wij volgaarne, dot de Alg. Ned. Me- toalbewerkersbond zich daartegen zal verzetten met alle kracht waarover hij beschikt. ('Ap plaus.) Wij kunnen ons niet en nooit neer leggen bij wOt -deze regeering dvcretcert. Dit te meer niet, nu de heer Kooien het minister- ambt van Aalberso heeft overgenomen. Ons hoofdbestuur znl niet aarzelen om, gesteund door de 22.000 leden van di? orgonisatie cn indien noodig van 't N. V. V., den toegewor pen hondschoen op te rapen. We goon niet te rug we moeten vooruit. ZIEKE BOOMEN. Ook kersenboomgoorden worden ol aangetast. Men schrijft oan de Tijd Het is bekend, dat hier te lande duizendtal» len iepenboomen onn de zoogenaamde „iepen-* ziekte" zijn ten gronde gegaan. Nog voortdu rend moeten massa's dezer boomen vroegtijdig worden gerooid, ton doode gedoemd als zij zijn door deze verraderlijke boomcnkwnol. Noor than9 uit Mierlo (N.-Br.) wordt gemeld, doen zich soortgelijke verschijnselen voor in de ker- senboomgnarden onder die gemeente. Boomen von 8 h 10 jaar, in fleurigcn opbloei, worden van bovenaf door een dorheid aangetast, welk verschijnsel zich in benedenwnortscho richting op de boomen voortzet. EEN GRIEZELIGE VONDST. Die vermoedelijk herinnert oon de minder zachtzinnige rcchts- plcging von vroeger dagen. Te Middelburg is men bezig een ouden dijk, die geen dienst moer o'oet, af te graven om den grond to gebr uiken bij den aanleg vnn een nieuwen dom over de vosc. Bij dit graafwerk is men gestooten op een aantal geraamten, al thans gedeelten van geraamten, vooral hoof den. En ronó' dezo doodshoofden zitten meest zware ijzeren kettingen met schakels vnn veru schillende grootte. Men vermoedt, dat dc kot- ringen daleeren uit den tijd dot Zg neg mot do hano' werden gemaakt. Verschillende doodshoofden bevotten nog mooie witte tan den. Vele kettingen vertoonen oon hot einde et:n pin, die vermoedelijk in een pool of oen muur is bevestigd geweest. Het deel o'ot' gemeente waar de dijk zich bavindt, moot vroeger den nonm van galgen veld hebben gehad, cn dit znl er ook wel op wijzen, dot het zeer vermoedelijk met den doocf gestraften zijn, die in een massagraf zijn be graven. Do wijze waarop de lijken liggen, doet vcrondeibtcllen, dat men zo moor links en rechte door cn over elkaar heeft gelégd' cn er is don ook tot nu toe geen geheel geraamte ge vonden. Het graafwerk ter plaatse zal nog wor den voortgezet. Nadvir wordt gemeld, dat men hier vermoe delijk tc doen heeft met begraven gehangenen, omdat die altijd aon een ketting werden opge hangen cn de galg eertijds, tot ongeveer 1620, in de buurt van den dijk hoeft g>2Staan. DE STRIJD TEGEN DE ONTSIERENDE RECLAMEBORDEN. Maatregelen in Laren. Te Laren hebben ccn aantal middenstanders, in hoofdzaak zij, die in de omgeving von den Bnnk wonen, een schrijven van B. en W. ont vangen, waarbij binnen zekeren tijd hun recla meborden moeten worden verwijderd. Het co1- lege /beroept zich op art. 26 der Politieveror dening, waarbij B. en W. dc bevoegdheid is gegeven, ter behoud van den welstand in de gemeente, reclameborden enz. te doen verwij deren. Verschillende neringdoenden achten zich hierdoor gedupeerd, hetgeen ten gevolge heeft, dat men de hoofden bij eikaar heeft ge stoken om van dezen maatregel ontheffing te verkrijgen*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9