Manchester Schoolpakken y H NUTSSPAARBANK DE ADELAAR - Langeslr. 40 - Tetef. 224 WIJNHANDEL J. A. SCH01ERMAN Zn. BINNENLAND. My de school weer begint UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1820 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.-- Gewas 1820 St. EMILION f 1,40 f 56,- ■M S.H. MASSA, Havik 41, Tel, 292 ia-a""»— IJ r 1 KOLONIËN. RECLAMES. Prijs 1—3 rebels f 1.65. elke resel meer 1 0.5<1 kunnen uw jongens stoeien met onze ijzer sterke BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER; Onze Ad 5gs5 door haar t». II. I -.*0 Onze Advocaat onderscheidt zich door haar bijzonder fijnen smaak. Zij heeft iets geheel eigens. U kun? haar herkennen tosschcn vele andere soorten. Wanneer TJ Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. Jopnn en het Chineescho douane-vraagstuk. Namens het Japansche departement van bui- tenlandsche zaken is medegedeeld, dat de Ja pansche regeering, wat betreft de voorgestelde conferentie ter behandeling van het Chinee- sahe douane-vraagstuk, bereid is later te over wegen, of aan China op douane-gebied zelf bestuur kan worden toegestaan, als het daarom mocht vragen. TSANG-TSO-LIN IN LEVEN. Londen- 19 Aug. (H. N.) Het bericht van Tsang-tso-ün's overlijden wordt te Sjanghai officieel tegengesproken. VEREENIGDE STATEN. DE RAMP TE NEWPORT. Londen, 1 9 A u g. (H. N.) Volgens nadere berichten uit New-York zijn bij de ketelont ploffing op het s.s. Mackinac bij Newport 30 personen gedood. Twee personen worden ver mist, terwijl 50 passagiers ernstige brandwon den bekwamen, zoodat het aantal dooden ver moedelijk nog zal stijgen. (Een ander bericht zegt, dat er slechts geringe kans bestaat, dat 30 ernstig verwonden in leven zullen blijven. Daardoor zou het aantal dooden tot zestig stij gen). Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank.inlichtingen a.h. kantoor: Utrechtscheweg 1. en ouderdom van rang de majoors H. G. Win kelman van de grenadiers, C. J. H. van der Horst van het tiende regiment infanterie- laatst genoemde met bestemming voor de functie van hoofd der tweede ofdeeling aan he; de partement van oorlog. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN HAAR LEM. Bij het koninklijk bezoek aan Haarlem op 28 Aug. zal Prinses Juliana de Koningin en den Prins vergezellen. DIPLOMATIE. Te 's-Gravenhage zijn aangekomen mr. J. E. H. boran Van Nagell, Nederlandsch gezant te Boekarest, en de heer Emil Stutz, secrctoris van de Zwitsersche legutie te Londen. DE KAMERZETELS DER MINISTERS. Naar het Haagsche Correspondentie-Bureau verneemt, zullen de ministers, «idie bij de jong ste verkiezingen tot Kamerlid waren benoemd, hun geloofsbrieven niet inzenden. Aangezien volgens de Kieswet deze inzen ding moet plaats hebben binnen twee maanden na hun benoemd-vérklaring, zal in begin Sep tember de voorzitter van het Centraal Stem bureau in hun plaats opvolgers moeten aan wijzen. DE PACIFICATIE VAN GENT. Herdenking der 350ste verjaring. Naar de correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt, is te Gent het plan in wording tot 'het herdenken, in 1926, van de 350ste ver jaring der onder toeken ing, in het stadhuis al daar, van de pacificatie van Gent. Deze her denking zou met historische feesten gepaard gaan. TITULATUUR GRIFFIEPERSONEEL BIJ DE GERECHTEN. Een afgewezen verzoek tot wijziging. De minister van justitie heeft afwijzend be schikt op een verzoek van her bestuur van den Centralen Neder landschen Ambtenoarsbond tot wijziging van de verouderde titulatuur' van het griffiepcrsoneel bij de gerechccn, n.l. van tijdelijk hulpschrijvcr, Rijksklerk 2e klasse en Rijkskierk Ie klasse in die van schrijver, klerk en adjunct-commies. Voorts wordt uit een oogpunt van bezuini ging bezwaar gemaakt 'tot uitbreiding van het aantal bureelchefs bij do gerechten. DE HEER VAN HENGEL DIRECTEUR- GENERAAL VAN MARINE Naar aanleiding van het bericht van het Vaderland dat de kapitein-luitenant ter zee A. J. van Hengel, die, zooals men weet» on der óe rechtstreeksche bevelen van Óen minis ter van marine ad interim is gesteld, direc teur-generaal van Marine zal worden, heeft de O. H. C. zich tot den heer Van Hengel zelf gewend, die het bericht „hoogst voorbarig" noemde. „Waarmee niet wil gezegd zijn, dat 't er niet toe zal komen, óat hij óoor den minister zal worden voorgedragen voor de functie van directeur-generaal der Marine, 't Schijnt in derdaad in de bedoeling te 'liggen, dit ambt te creëeren. En komt 't daartoe, óan zal óe heer Van Hengel ongetwijfeld de ervoor eerstaangewe zen man zijn. Maar op den weg, leidend naar de verwe zenlijking ervan Eggen nog enkele parle mentaire „voetangels en klemmen" Oost-Indië. DE MERBABOE WERKT. Aneta seintDe Merboboe werkt. Zware rookzuilen worden waargenomen en lichte aardschokken worden gevoeld. De Staatscourant van heden 19 Aug. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen met dank als lid van. de Centrale Commissie voor de Statis tiek P. J. J. Haazevoet; benoemd tot wederopzegging tot rijkskeur meester in bizonóeren dienst d*r. D. M. Hoog- 'land, hoofd van den gemeentelijken vlccsck- keuringsdienst te Breukelen; •benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Bergen op Zoom J. K Rak- horst* thons idem te Hulst; tot idem te Pur- merend A. Kuiler, thans hoofdcommies bij de posterijen en telegrafie; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Druten B. Opdien, thans idem te Waspik; op verzoek eervol ontslagen A. Coops als directeur van het post- en telegraafkantoor tc Almelo; benoemd in de delegatie, welke de Neder- landsche regeering zal hebben te vertegen woordigen in de internationale conferentie voor den industrieelen eigendom in October 1925 te 's Gravenhage te houden mr. J. Alingh Prins, als eerste gedelegeerde, mr. H. Bijleveld, mr. J. W. Dyckmeester; toegevoegd aan de delega tie mr. J. H. de Mol van Otterloo. i Overgeplaatst bij den generalen staf in rang De orkaan boven het Oosten van ons land. Do wederopbouw van Borculo. Men meldt ons uit Borculo Dagelijks komen er duizenden monschen kij ken naar de ruïnes, welko de veiwoesting van 10 Augustus j.l. heeft aangericht. Heden, Woensdag, komt hec hoofd van den Rijksgebouwendienst, de heer I. C. E. Baron van Lynden met een staf ingenieuis om het bouwbureau te instolleeren. De Rijksbouw meester, de heer G. B. Bremer, vertoefde gis- 'reren met den architect Westerhout reeds te Boiculo in verband met de inrichting van dit bureau. Do Burgemeester, zal vier ruime zalen in 't gemeentehuis ten behoeve van het bouw bureau afstaan. Twee belangrijke kwesaes houden thans de autoriteiten^ nu deze de zaken rustig kunnen oveizieru bezig. De eerste kwestie is Hoeveel zal do v/eikelijke schade bedragen, en de twee de Hoelang zal het duren eer Borcu'o weer geheel zal zijn hersteld Wat de eerste kwestie betreft, daaromtrent loopen de meeningen nogal uiteen. Men v:eet dat de Burgemeester van Borculo bij den eer sten aanblik der verwoesting, de schade op meer don drie millioen gulden raamde. Dc be kende Amsterdamsche architect, de heer Cuy- pers, die gisteren met een aannemer uit de hoofdstad de verwoestingen in ©ogenschouw nam, verklaarde ochteT aan den Burgemeester dat, hoewel het onmogelijk was thans reeds een ecnigszins bindende raming te geven, hij niet kon aannemen, doc men met het door den Burgemeester genoemde bediag van drie mil lioen gulden zal uitkomen. Andere deskundigen uit de bouwwereld wa ren echter optimistischer. Zij meenden dot de herstellingen mee twee millioen gulden ruim 'betaald konden worden Wat de tweede kwestie betreft, wordt alge meen aangenomen, dat binnen zes maanden alles v/eei zal zijn opgebouwd. Een veertigtal houten noodwoningen, die door de „Padox" worden neergezet zullen binnen enkel? degen gereed zijn. Burgemeester De Mu.ralt hoopt, dat het door hem ge'nnceerde denkbeeld om van do ver schillende gemeenten arbeiderswoningen in plaats van geld cadeau te krijgen, door vele gemeentebesturen zal worden overgenomen. Voor twintigduizend -gulden kunnen gemakke lijk drie arbeiderswoningen gebouwd worden en de gemeenten, die daotvoor het ge'd beschik baar stellen, zullen dun tevens arbeiders uit hun eigen gemeenten de daaraan verbonden werken kunnen laten uitvoeren, zoodat zij te gelijkertijd eigen werkloosheid bestrijden. De BurgemccsVei is voornemens in de gevels van da geschonken huizen de namen te vernielden van de burgemeesters der gemeenten, die de huizen 'hebben aangeboden. Op 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin zal de gemeente Borculo vcor vreemdelingen worden ofgetsloten. Des mid dags zal op de maikt tusschen de puinhoopen een muziekuitvoering worchn gegeven en daar na zal de burgemeester een toespraak tot de bevolking houden. De burgemeester heeft verder zijn collega s in de omliggende gemeenten verzocht, om op dezen dag in hun gemeenten een specialen keikdienst to doen houden. Koninklijke belangstelling. H. M. de Koningin heeft telefonisch laten in- forrneeren naar den toestond van de slachtof fers van de stormramp te Borculo, die in een der ziekenhuizen te Enschedé worden verpleegd. D behandelende chirurg kon gelukkig mededee- len, dot de toestand der gewonden, waarvan twee ernstig vooruitgaande is. Ongelukken bij het drukke bezoek aan Borculo. De heer F. van dor Haar uit Almelo begaf zich per motorrijwiel naar Borculo met zijn echtgenoote op de duo. Tengevolge van den slechten weg kwam de motor bij Diepenheim in een sloot terecht, tengevolge waarvan mevr. v. d. Haar een been brak. Zij is per auto naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. Nabij Winterswijk is 's avonds laat een vrachtauto vol menschen, die uit Borculo terug kwamen, tegen een boom gereden. De schok was zco hevig dat. de kap van de auto afvloog. De inzittenden kwamen er gelukkig slechts met lichte kwetsuren af. Tusschen Borculo en Lochem is tenge volge van het enorm drukke verkeer een per soon uit Kampen onder een wagen van de Geldersch-Overijsselsche Stoomtram geraakt. Hij bekwam ernstige kwetsuren aan beide bee- nen Aanmanig aan de caféhouders te Borculo. De burgemeester heeft de volgende waar schuwing in de café's doen aanslaan. „De Burg. van Borculo verzoekt den café houders voor de aan de burgerij te leveren consumptie gewone normale prijzen in reke ning te brengen. Ook ten aanzien van militai- ten en vreemdelingen. Wie voor werkzaamhe den in Borculo vertoeven geldt hetzelfde ver zoek. Voor zooverre betreft de vreemdelingen, die bij wijze van interessant uitstapje thons ons stadje bezoeken, wordt door mij geen beper king van prijzen gevergd." Geen dienstmeisjes uit Borculo. Het Huisvestingscomité deelt mede: Aan allen, die een dienstmeisje uit Borculo gevraagd hebben, wordt medegedeeld, dat er geen enkele te verkrijgen zal zijn, daar alle meisjes in haar dienst blijven en ook hier al gebrek aan dienstboden is. Prentbriefkaarten van do romp. De firma Le Rivière en Voorhoeve te Zwol le zond ons een tiental prentbriefkaarten van die punten in Borculo waar de cycloon de grootste verwoestingen heeft aangericht. De schade aan de elcctromotoren- fabriek „De Vijf" te Doetinchem, Dc schade aan de electromotorenfabriek „De Vijf" te Doetinchem is door de deskundigen geschat op 100,000 èi 120,000. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft uitgemaakt, dat de schoorsteen bij de fa> briek het eerst door den bliksem is getroffen en dat het hemelvuur is overgesprongen op een stoomketel en zoo in de fabriek, waar dc ont lading plaats greep. Geen steun uit gemeentekassen? Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de besluiten van de raden van Dnntumadeel, Dokkum en Schiermonnikoog tot wijziging der begrooting over 1925 in verband met het be sluit dier raden tot hot verleenen van steun uit de gemeentekas oon de getroffenen door de stormramp te Borculo enz. ter nadere over weging teruggezonden, op grond, dat, naar het oordeel van Ged. Staten, het niet op den weg van deze gemeentebesturen is gelegen om in dezen hulp te bieden uit de gemeentekassen en hier, naar hun oordeel, ook met het oog op de doelmatigste wijze van verleening van de hulp, veeleer een taak voor de individueele inwoners des rijks bestaat om steun te bieden aan de geteisterde streken. De steunoctie. 48 imr 'ce werken, wij daartegen geen bezwaar De <e Enschedé gehouden «rootcollecte hoddcn. overtuigd nis wij zijn dat daaimede oor do slachtoffers der stormramp hooft ruim °°k hc_t_ belang von ce arberders wordt ge- 2690 opgebracht. De gemeenteraad von Markelo heeft 400 gegeven. De Gemeenteraad van Wierten besloot op voorstel van B. en W. 1000 beschikbaar le stellen voor het Kon. Nat. Steuncomité ten bate vnn dc slachtoffers van de stormramp. De N. V. Foma, fobrieken ven naadlooze vloeren, te 's Gravenhage, heeft den burge meester van Borculo aangeboden, voor 1COO Famavloeren kosteloos te leggen in openbare gebouwen, scholen, kerken e. d. De te Apeldoorn gehouden collecte tot leniging der stormramp in de geteisterde stre ken heeft ruim 12000 opgebracht. Hierbij zijn niet gerekend de buitenbuurten, waar dezer da gen nog zal gecollecteerd worden. Op de Effectenbeurs zijn sinds gisteren lijsten ter tokening gelegd voor de slachtoffers der door de stormramp geteisterde streken. De Ned. Mirax Mij. te Amsterdam heeft ten behoeve van de gemeente Borculo voor de houten barakken gratis 15 Mirax-lO Literbrond- bluschtocstellcn ter beschikking gesteld. Te Huizen (N.H.) is gisteren door de wet houders, raadsleden en andere notabelen langs de huizen gecollecteerd voor de slachtoffeis der geteisterde streken. Dc opbrengst was 1746.- De toestand tc Neede. De toestond te Neede is veel ernstiger dan aanvankelijk werd vermoed. Verschillende hui zen, inzonderheid in de buurtschappen, zijn zoo zwaar beschadigd, dat ze onbewoonbaar zijn geworden. Voor de getroffen gezinnen zullen noodwoningen worden gebouwd. Door de genie soldaten is Zaterdag het opruimingswerk met kraait ter hond genomen, zocdet Dinsdag het verkeer op de buitenwegen grootendcels was hersteld. Ook de rechtstreeksche verbinding tusschen Neede en Borculo is hersteld. De boorncn worden verkocht. De door den storm omgewaeide boomen van de eertijds prachtige laan Enschedé—Hengelo zijn bij opbod verkocht. De boomen brachten meer dan 2100 op. Dc groote drukte. Alleen op het station Noord te Enschedé zijn in enkele dagen meer dan 3500 kaartjes voor Borculo verkocht. De collecte van de op initiatief van B. en W. te Bergen (N.-H.) ingestelde commissie alsmede de door de vereeniging Maranatiha ge houden bloempjes-dag brachten tezamen op pl.m. 3600, welk bedrog aan het Nationaal Steuncomité zal worden gezonden. Te Huizen (N.-H.) is door de wethouders, raadsleden en andere notabelen langs de hui zen gecollecteerd voor de slachtoffers dor ge teisterde streken. De opbrengst was 1746. De opbrengst óer collecte voor de slacht offers in Noord-Brabant vanwege het Neó. R.- K. Huisvestings-comité is in vollen gang. In den kring Valkenswaard werd f 4500 opge haald; Luykgestel 315, St. Oedenrode 895, oorlcopig drie parochies van Eindhoven ƒ1200; Budel ƒ817* Borkel en Schaft f156. De aan alle kerken to Tubbergen gehou den sohaalcollecte op j.l. Zondag, heeft opge bracht een bedrag van ƒ1469.606, welke gel- óm zullen worden afgedragen aan het Natio naal Steuncomité. In Duitschlend. Men meldt uit Frankfort aan óe Main aan de N. R. Ct. In den gemeenteraad hebben verscheidene leden gesproken tegen het voorstel van het gemeentebestuur om 10,000 Mark beschik baar te stellen tot leniging von den nood in Oost-Nederland, door den storni veroorzaakt; zij motiveerden hun standpunt met te zeggen, dat Diritschland een arm volk is. Het voorstel is vcor rader onderzoek naar een commissie verwezen. NATIONALE GROTIU S-HERDENK1NG TE DELFT. Sprekers de hceren Dresselhuys en Treub. Het comité voor de Nationale Grotius-her- denking, die op Vrijdag 28 Aug. a.s. in het koor der Nieuwe kerk te Delft zal plaats vin den, heeft de hceren mr. LI. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamcr> oud-secretaris-generaal van het departement van justitie en voorzitter van de centrale organisatie voor een duur- zamen vrede, en prof. mr. M. W. F. Treub, voorzitter van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, oud-voorzitter van de Union des Associations pour la Société des Nations, bereid gevonden om als sprekers bij de her denking op te treden. De herdenking zal des namiddags te half drie aanvangen. DRINKWATERVOORZIENING VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND. 18 gemeenten aanvaarden de rijksvoorwaarden. Er hebben zich thans van de 18 gemeenten op Schouwen en Duiveland 14, omvattende on geveer 87 pet. van de bevolking van het eiland, bereid verklaard, op de door het Rijk gestelde voorwaarden toe te treden tot de naamlooze vennootschap, die zich ten doel stelt dit eiland van een drinkwaterleiding te voorzien. Dit resultaat is bereikt door somenwerking van den raad van beheer, het Rijksbureau voor drink watervoorziening en het bestuur der provincie, vooral den commissaris der Koningin. Men wacht nu nog op een beslissing van de ge meenten Burgh, Haamstede, Kerkwerve cn Re- nesse. HET CONFLICT IN DE METAAL NIJVERHEID. Een schrijven van den Chr. Mc* taolbcwcrkersbond. Door den Chr. Metaalbewerkorsbond in Nc- derlond is aan. den Metoalbond het volgende schrijven gezonden Mijne hceren, Naai aanleiding van Uw schrijven dato II Augustus, hebben wij de eer U hei navolgende te berichten Onze bond heeft nimmer gestaan op het standpunt, dat er ïen koste van a'les slechts 48 uur zou mogen worden gearbeid. Ons standpunt is steeds geweest, dat, indien het voor een bedrijf noodzakelijk was langer dan diend. Wij willen hier tevens opmerken, d-t het conflict Schiedam voor ons nimmer ge staan heefc in het teeken uitsluitend van een strijd voor de 48-urige-werkweek. Het con flict is opgezet als een loonconflict en wij be schouwen dit op het oogenblik nog zoo. In dit verbond zijn wij zoo vrij tc wijzen op een onjuistheid in Uw brief bovengenoemd. Gij schrijft„de Vakverccnigingen hebben, a's voorwaarde voor hare medewerking aan de oplossing van het conflict, aan den Metaa'bond een piincipieelcn eisch gesteld van zoodanige strekking, dat de beslissing van de Rcgccring inzake a''gemecne overwerkvergunning niet doorslaggevend zoude zijn". Een principieel-cn cisch nopens dc 48-urige werkweek stelden wij niet. Uw meening, neergelegd in meergenoemd schrijven, dat nl. de Regeering beslist óf de arbeiders zullen overwerken, kunnen wij niet aanvaarden, 't Is toch ook niet geheel gelijk of de arbeiders den eisch steTen 48 uur, den bij de wet vastgesteldcn arbeidstijd, te werken, of dot, zooals de werkgevers dot wcnschen, van die wet, zij het op grond van in die wet voorkomende uitzondccingsbcpahngen, wordt afgeweken. Naar onze mecning moet een aan vrage tot overwerken gebracht in her „Over- leg", voor welk overleg neder een tijd moet worden vastgesteld. Brengt dit overleg geen overeenstemming, dan dient de werkgever of dc Metoalbond de aanvrage lot overwerkver gunning bij de betrokken autoriteiten in. Beide partijen hebben, vb&r het nemen von de be- slisLring gelegenheid hunne aanvrage 'te steu nen of de bezwaren daartegen nader tc om wikkelen. Een Commissie, van elk der partijen twee personen, welke vier een onpaitijdigen voor zitter benoemen wordt gevormd. Mocht een der partijen nn d? uitspraak van dc Regeering zich daarmede niet kunnen vcrefcnigen, dan wordt de kwe ;ti? aan deze Commissie ter be slissing voorgelegd De uitspraak van deze Commissie is bin dend. Dezen toestand te aanvaarden gedurende een nog nadcT, in overleg vast te stelen tijdsduur. Waar evenwel in de praktijk meermalen ge bleken is, dat de werkgevers aan tijdelijke ver lenging van den werktijd (overwerkvergunning) verbinden loon- cn aibeidovcorwaarden, wi'ten wij uitdrukkelijk verklaren, dat wij ons doar- onitrent volle vrijheid wenschcn voor te be houden-. Ten slotte verklaren wij, waar ons uit Uw schrijven bleek, dat gij ten opzichte van eng standpunt inzake het conflict Schiedam Rotterdam een verkeerde meening hebt, gaarne bereid te zijn hierover nader met U te spreken. Het standpunt van don Neutra len Bond van Metaalbewerkers. Do Nederlandsche Neutrale Bond van Me taalbewerkers en Arbeiders in aanverwante vakken, zond het volgende schrijven aan den Metaalbond: Uw schrijven van 11 dezer kwam in ons bezit en van den inhoud namen wij goede nota. Naar aanleiding daarvan berichten wij U, dat dc principieel aan ons gestelde eisch n.l. „dat de vakvereenigingen zich niet mo gen verzetten tegen het uitvoeren van langs wettigen weg verkregen overwerkvergunnin- gen" niet door ons kan worden aanvaard. Naar onze meening mist Uwe organisatie zedelijk het recht dezen cisch aan ons voor te leggen, omdat Uwe organisatie zelf zich principieel en indien het mogelijk ware ook practisch verzet tegen maatregelen die langs volkomen wettel ijken weg zijn tot stand gekomen. Immers tot op heden goldt nog steeds de door U op li Januari 1923 eenzijdig vastgestelde „landelijke regeling", waarin, in strijd met den wettclijken ar beidstijd van 4S uur per weck is bepaald, dat de normale arbeidsduur 56Vk llur Pef week bedraagt. Waar dus Uwe organisatie zich principieel verzet en, indien mogelijk ook practisch zou verzetten, indien zij een macht zou kun nen vormen, staande hoven de Regecring tegen de langs wettclijken weg verkregen arbeidsduur, ontkennen wij van onze zijde, dat U het zedelijk recht zoudt hebben ons deze eisch te stellen zoolang U zelf niet in toepassing brengt, wat thans door U van ons wordt gccischt. Wij willen U bovendien doen opmerken, dat een dergelijke principieele o:sch als door U vermeld wordt in Uw schrij- en, nim mer en ook nu niet door ons in het geding is gebracht. Inzake den gestelden eisch mcencn wij, dat dit zou betcekencn het prijsgeven der zelfstandigheid van de vakbeweging betref fende de handhaving van den wettelijk be paalden arbeidsduur. Daardoor zou het be slissingsrecht over een voor dc nrbciders zoo vitaal belang gelegd worden in handen van de Regeering of een vertegenwoordiger daarvan en dc handhaving dezer wettelijke bepalingen afhankelijk worden gesteld van dc politieke constellatie. Dit wil niet zeggen, dat wij tegenover el ke tijdelijke verlenging van den wettelijken arbeidsduur afwijzend zouden staan. Inte gendeel nemen wij het standpunt in. dat, wanneer blijkt dat overwerken noodzakelijk is, wij daar onze medewerking aan kunnen verleenen, mits reëel overleg aan het toe passen van een dergelijken maatregel is vooraf gegaan. Wij meenen dan ook, voordat aan de auto riteiten een aanvrage tot het verkrijgen van een algemeene overwerkvergunning wordt goricht, eerst overleg behoort tc worden ge pleegd tusschen betrokken partijen, de orga nisaties van werkgevers en werknemers. Wanneer in dit overleg geen overeenstem ming wordt bereikt kan do workgever(s) of werkgeversorganisatie zich tot de autoritei ten wenden en wanneer dan de overwerk vergunning wordt verleend, zijn wij bereid het dus ontstane geschil aan het oordeel van een in te stellen commissie, door partijen naar evenredigheid samengesteld en onder leiding van een onpartijdig deskundig voor zitter, te onderwerpen. Gaarne verklaren wij ons bereid dit standpunt nader met U te be spreken. Tenslotte mogen wij cr U nog op wijzen, hetgeen wij ook reeds hierboven deden, dat do principieele eisch, zooals U meende ons te moeten stellen in Uw schrijven van 1L idezer, nimmer.door ons,in het gedingjfi^ge^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2