y 5 Permanent Waving 5 Vera-Koffie-Hulsko Rookt „ONZE JONGENS" H. BOKKING Jr. i MAfSON VAN EIMEREN S.H. MASSA, Havik 41, Tel. 292 UIT DEN OMTREK. HUMOR UIT HET BUITENLAND. v ifift RECLAMES. Van 1—4 rebels t 2.05. elke repel meer 1 0.50 Overheerlijke 6 cent sigaar 13 c.M. lang (geurige Sumatra) per kist van 50 stuks f 2.75. Alleen Langestraat 30a Amersfoort. I I II i m m i Onze Advocaat onderscheidt zich door haai bijzonder fijnen smaak. Zij heeft Iets geheel eigens. U kun! haar herkennen tusschcn vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. jb-M. Maarkundigen S I WIJERSSTRAAT14 TEL. 205 Amersfoort Buitengewoon geurig. 25 besparing. Vera koffie bestaat slechts in één kwaliteit, de beste. Probeert ook eens onze merken Ara bier koffie en Micadothce met prach tige premies. •het meisje den afwijkenden weg langs en door dc bosschen genomen, om er niet levend uit terug te keeren. De reden 'hiervoor is tot dus verre onverklaarbaar en de vraagwaarom ging zij* door de bosschen?" is nog steeds niet beantwoord. Waar zij, voor zoover bekend, nooit omgang tmet iemand (buiten haar familie) had, is he* twijfelachtig dat zij aan den tweesprong door een kennis, hetzij man of vrouw, is opgewacht, terwijl moeilijk is aan te nemen dat zij voor een onbekende zoo maar voetstoots zulk^ecn omweg maken zou. Dit is dus het laatste wat men van haar weet. Toen zij des morgens nog r.ïet terug was, werd men ongerust, daar men vr eesde dat haar een ongeval overkomen was. (Men 20] zich herinneren dat dien dog het noodweer te Roo sendaal viel, waarvan ook Oosterhout en óm- geving zijn deel kreeg). Men toog op onder zoek uit en door de politie werd het kanaal afgedregd, met negatief resultant. Toen kwam het bericht dat zij bij Dorst ge zien was en dus vermoedelijk niet in het kanaal ken zijn geraakt. Een onderzoek werd inge steld, dat bijna onafgebroken duurde tot in den avond van Zaterdag 15 Augustus. Op genoemd tijdstip vonden haar 32-jarige broeder en evenoude zwager in de bosschen „De honderd bunder" een rijwiel- dat zij als het hare her kenden. De beide broeders, die deze omgeving alleen afzochten, waarschuwden om II uur den •heer inspecteur van politie. Opnieuw toog men op onderzoek uit en om ongeveer kwert over elf van den volgenden morgen werd de aan dacht van een der broeders getrokken door een sterke reuk van in bederf verkeerend vleesch. Toen nu beiden op dien reuk ofgin- gen, vonden zij in een ondiepe greppel (meer een holte in don bodem), overgroeid met hei de, welke als een tunnel over het lichaam heen-, gespreid lag, htet onherkenbare lijk der ge zochte, dat alleen door de kleeding kon wor den geïdentificeerd. De aanblik von 'het in ver ren staat van ontbinding verkeerend lichaam was gruwelijk. Ook in de onmiddellijke nabij heid van het lijk was veel heide uitgetrokken, waarmede de open plaatsen waren gedekt. Het lichaam lag achterover, languit, de armen langs het lijf, dc hoed half afgevallen onder het hoofd. De kleeding was nog geheel gaaf en omhulde zonder vouwen het lichaam. Geen spoor van geweld was er f vinden, dan het touw waarmede de verstikking geschied moet zijn. Een gouden polsband-horloge zat nog aan den pols, terwijl niets er op wees dat er ge tracht was hoar (lit uf te nemen. Een bij haar gevonden tasch was ledig- maar een ingesteld onderzoek heeft aangetoond dot het lang niet zeker is dot hier wat in had gezeten Gn, mocht d:t toch het geval geweest zijn, dan was de inhoud slechts een kleinigheid. Het rijwielmerk harer fiets was verdwenen, monr meermolen ging zij zonder uit er, had zij het bij zich, dan hing het met een touwtje aan haar fiets. Hoe- we! nog niet gevonden kan het verloren zijn tijdens haar leatsten fietstocht. Werd plaatje en portemonnaic gestolen, waarom dan niet hoar horjoge Men vraagt zich af waarom zij, als zij vermoord werd, geen verzet heeft ge boden, want dr. Hulst uit Leiden, die ook foto's nam, is van meer.ing dat de dood zeer waar schijnlijk kalm was. De mogelijkheid, dat zij zichzelf doodde, is aan zoovele tegenstrijdigheden onderhevig dat zij feitelijk als uitgesloten kan worden be schouwd. Geen enkele reden voor zelfmoord kan gevonden worden. Wilhelmina Bosgoed leefde stil, maar was vriendelijk en beleefd te gen een ieder. Sinds den dood harer moeder regelde zij het huishouden harer 57-jarigcn vader en 32-jari- gen broeder, zonder dat er ooit een bits woord viel. Met haar verdere familie leefde zjj op goeden voet. Kennissen had zij niet en zoo zij ze hod, zou dit dan nooit gemerkt zijn lederen morgen ging zij ter kerke en verricht te na terugkeer haar huiselijke bezigheden. Tot op het laatste oogenblik was er geen zweem van onrust aan haar te bespeuren. De plaats waar zij gevonden werd, wordt in dezen tijd van het jaar door niemand bezocht en is gelegen bij de zeer diepe beerputten van v. d. Heuvel. In het najaar wordt hier wel ge sprokkeld door de bewoners van de z.g. „Voor- heide", maar thans zijn die allen in Oosterhout aan het werk op da ajuinpellerijen. Een onder zoek in die richting bracht niets aan het licht. Een huiszoeking ten huize van de familie B. leverde eveneens niets op. Geen snipper pa pier van of voor haar, geen enkele foto, niets werd gevonden. Het zoeken naar don dader is tot nu toe zeer moeilijk, daar ieder uitgangspunt ont breekt. De politie, die dag en nacht in de weer is en met speurhonden het terrein afzocht, heeft een zeer zware taak. Zij heeft de volgende oproeping gedaon De Officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Breda verzoekt een ieder die instaat is inlichtingen te verstrekken be treffende de levensberooving van Wilhclminn Bosgoed, welke heeft ploats gehnd tc Ooster hout, vermoedelijk in den namiddag van Zon dag 9 Augustus j.l.j alsmede een ieder» die haar in den namiddag van dien dag of later heeft gezien, of inlich tingen kan 'verstrekken omtrent personen met wie zij in den laatsten tijd omgang had, zich ten spoedigste te vervoegen bij den inspecteur van politie to Osterihout, die met de leiding von het onderzoek is belast. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Wonden met wagensmeer dichtgesmeerd. Voor het kantongerecht te Zwolle heeft te recht gestaan een voerman te Westenholte bij Zwolle. Bekl. werd aangehouden door de marechaus sees toen hij bezig was zijn paard met een stuk hout te slaan, omdat de wagen was blij ven steken in mul zand. Bij onderzoek bleek het broodmagere dier onder den zadel twee groote open wonden te hebben wonden, welke 't dier aan den buik had, waren met wagen smeer dichtgesmeerd. De kantonrechter herinnerde er aan, dat de ze bekl. nog betrekkelijk kort geleden veroor deeld was wegens verregaande verwaarloozing en mishandeling van zijn paarden. De dieren stonden tot hun buik in den mest en kregen eten noch drinken. De ambtenaar van het O. M. vroeg 150 boete of zes maanden hechtenis. De kanton rechter zal schriftelijk vonnis wijzen. BRUTALE GR A ANDIEFST ALLEN TE ROTTERDAM Diefstal van 14.860 K.G. tarwe van een lichtcrschip. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben te recht gestaan de 24-jarige J. K. en de 30- jarige P. S., beiden schippers die in den nacht van 21 op 22 Mei j.l. uit een bij de Oude Plantage liggend lichterschip een 14.860 K.G tarwe, toebehoorend aan de firma G. Plange, te Dusseldorp, zouden hebben gestolen. Beide beklaagden bekenden. Tezamen met nog eenige kameraden, waren ze met het bootje van bekl. K. naar de Oude Plantage gevaren. De zegels werden verbroken en de luiken van den lichter geopend. Met emmers hadden ze om beurjen de tarwe uit de ruimen in hun eigen bootje geschept. Hun kameraden hadden de tarwe later verkocht. Aan wie en voor hoe veel, wisten ze niet. Het O. M., waargenomen door mr. Schut ter, noemde de beklaagden „zeeroovers" in de Rotterdamsche haven. Spr. herinnerde vooits aan de geruchtmakende transito-diefstallen aveneens in de Rotterdamsche haven gepleegd, welke Rotterdam allerminst een goeden naam hebben bezorgd. Strenge straffen legde d® rechtbank hiervoor destijds op. Spr. wilde hier eveneens een zware gtraf eischen, nl. tegen ieder 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. KORTE BERICHTEN. Bekneld geraakt. Maandagavond waren, ten huize van den landbouwer Fr. B. wonende aan de Holterberg- schestraat te Roosendaal, twee zoons van 17 en 15 jaar bezig een kar haver in de schuur af te laden. Toen de kar leeg was, sprong 83 15- jarige jongen van de kar teneinde een bezem te nemen, waarmee hij de kar zou afvegen. Op het oogenblik dat hij van de kor sprong ging het paard vooruit, met het gevolg dat de jon gen tusschen den domp van het wiel en den muur bekneld raakte. De jongen bleek zwaar gewond te zijn en is Woensdagrr?orgen onder hevige pijnen in het ziekenhuis te Roosendaal overleden. Verdronken. Gistermorgen geraakte het jongetje van den heer S. te Smilde spelenderwijs te water in de nabijheid van de ouderlijke woning. Do moe der, die daar met haar huiselijke werkzaam heden bezig was, zag het kind te water gera ken en sprong, naar de Asser Crt. meldt, het na. Zekere T. slaagde er in het knaapje te red den, de moeder evenwel verdronk. De vader blijft met eenige kinderen alleen achter. Het -ja rig zoontje van H. J. S. te Si- monswolde is in een gracht verdronken. Te Middelburg is een 7-jarig jongetje el spelende op balken in de gracht gevallen en verdronken; het lijkje is nog niet gevonden. VLIEGTUIG TEGEN EEN HOOG- SPANNINGSLEIDING AANGEVLOGEN. De vlieger gedood. Gister ontving dc Pandei-vliegtuigfabriek uit Dantzig het volgende telegram: „Vliegtuig H—NACO tegen hoogspannings leiding aangevlogen. Raparlier overleden". Raparlier, de bekende Belgische vliegenier, die reeeds eenige jaren in Holland woonde, was Woensdag 19 Augustus met een klein vliegtuig uit Rotterdam vertrokken met bestemming naar Lithauen en Rusland. Vermoedelijk heeft het ongeval bij de lan- J ding plaats gehad. VOLKSGEZONDHEID EN GROENE KRUIS, ffl. De heer Ad. ter Cock, voorzitter van de Prov. Utr. Ver. „Het Groene Kruis" schrijft o.m. Vóórdat ik tot mijn eigenlijk onderwerp over ga, een enkel woord over ons steunfonds. In verband met de stormramp, die een gedeelte van ons Vaderland getroffen heeft, gaan cr stemmen op de Jubileum-collecte voor ons steunfonds voor Invalide Wijkverpleegsters tij delijk uit te stellen op grond van kieschheids- en tactische overwegingen. Waar voor de on- gelukkigen dier stormramp thans zooveel ge vraagd moet worden, komt het ook mij voor aan dien wenk gehoor te geven. Men bedenke echter wel, dat uitstel geen afstel mag zijn. Terwille von onze Invalide Wijkverpleegsters moeten wij alles in het werk stellen t. z. t. Ju bileum-Fonds oan zijn doel tc laten beantwoor den. Het Groene Kruis te Borculo heeft groote ver liezen geleden en wil het in staat zijn zijn werk als voorheen te verrichten, dan zal het ook ge holpen moeten worden. Onze Algemeene Voor zitter Ds. F. C. Fleischer stelt ons voor, dot elke Provinciale Verecniging 25.geeft en elke afdeeling in ons land 5.—. Don stoot het Borculosche Groene Kruis weer op zijne beencn en kon het weer zijne gewaardeerde hulp verlcencn. Gaarno wek ik mijne medele den op dit streven te steunen. In mijn vorig stuk had ik het 07er het Groe ne Kruis-Magazijn en de Groene Kruis-Wijk- verpleegstcrs, een gedeelte slechts van ons Groene Kruiswerk. Ons werk gnat over het gc- heele gebied der Volksgezondheid, cn al moge het dan zijn, dat voor enkele werkzaamheden in enkele plaatsen aparte verecnigingen werkzaam zijn, toch zal men zien, dat het Groene Kruis in ellcs een werkzaam deel heeft. In het Tijdschrift „Sociale Voorzorg" van De cember 1922 gaf Dr. E. J. Buning te den Haag een artikel over Volksverzekering en Volksge zondheid. Hij deelde zijn artikel in 4 declen in en kwam tot de conclusie, dat vermindering van het aan tal ziektedaqen bereikt kon worden door a. gezonde menschen te vormen b. ziekten af te weren; c. doelmatige arbcidshygicne d. goede ziekenverzorging. Nu zal ik de onderdeelcn dier 4 rubrieken natuurlijk niet bezien von het standpunt, zoo als de schrijver dat gedaan heeft; ik zou daar toe als leek onbevoegd zijn. Ik zal dit alles be schouwen uit een oogpunt van Groene Kruis werk. En zooals het in alles gaan moet, gaat het ook hier, wij moeten met het begin begin nen. Het begin van een mensch is een menschje, een kind. Het kind, de toekomstige man of vrouw. Een Staat, die bogen kan op gezonde mannen cn vrouwen, tot werken in staat cn met lust tot werken, kan zich gelukkig achten. Wer ken is geen straf, arbeiden is oen geluk. Doch werken met een ziek lichaam kost veel in spanning, soms te veel inspanning, met als noodzakelijk gevolg een te vroegen dood. En nu is het ook al weer het Groene Kruis, dat zich aan dc spits gesteld heeft van de Zuige lingenzorg, Kraamvrouwenverzorging en Zwan- gerenzorg. Door hare cursussen aan moeders en toekomstige moeders zorgt het er voor, dat ook in deze richting ons Ncderlandsche Volk wordt opgevoed en zorgt het er voor, dat ba kers worden gevormd, die de verzorging vol gens de regelen der kunst op zich kunnen ne men. Ik mag in dit verband wel vermelden, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht een voorstel aan de Provinciale Staten von ons Gewest de den om dit werk tc steunen door aan de op hun initiatief opgerichte vereeniging „Utrecht- sche Verecniging tot behartiging der Hygiëne van Moeder en Kind" eene belangrijke jaar- lijksche subsidie te verleenen.) In het bestuur dier vereeniging hebben zit ting 2 leden van Gedeputeerde Staten, 2 Hoog leeraren, 2 vertegenwoordigers van de Prov. Ver. Het Groene Kruis, 2 van den Ned. Bond tot bescheming van Zuigelingen en 2 van het Wit-Gele Kruis. Voor de school-hygiëne heeft het Greene Kruis steeds zijn beste krachten gegeven: in talrijke plaatsen is de schoolarts aangesteld en heeft de cchool-tandnrts ook daar zijn werk gekregen. Ook hier hccf'c het Provinciaal Be stuur van Utrecht het weer mogelijk gemaakt, dat de kleinere plaatsen ven dit instituut kun nen profiteeren, door aanwijzingen cn subsi die te geven aan eer. complex van Gemeenten, waarvoor één Schoolarts kan worden aange steld. Behoef ik nog te zeggen, dat ook de li chamelijke opvoeding en de beroepskeuze enze medewerking heeft? Al kon dit in vele plaatsen nog niet daadwerkelijk gebeuren, dan tracht men het nut daarvan toch te propogee- ren. Ook hierbij houden onze Groene Kruis- menschcn het mogelijk bereikbare in het oog cn trachten zij zooveel mogelijk uit eigen mid delen hun doel te bereiken. Bij de afwering van ziekten zien wij ons Groene Kruis in het voorste gelid. De strijd tegen dc z.g. (Iria volksziekten besmettelijke ziekten, tuberculose, alcoholisme, wordt dap per mede gestreden. Men begriipe dit goed, dat bij de twee eerste ziekten en ook bij den strijd tegen de geslachtsziekten de Groene Kruismcn- schcn de hulptroepen zijn en de geneesheeren en verpleegsters en verplegers de leiders. En nu weet ik wel, dat wat de bestrijding van het alcoholisme betreft, vele Groene Kruismen- schcn zich niet stellen op het standpunt der geheelonthouding, maar wel op dat van den Volksbond. En toch meen ik, dat wij in dien strijd goede helpers kunnen zijn. Ofschoon de arbeidshygiëne van overheidswege is geregeld geven dc Groene Kruisledcn zich veel moeite om beroepsziekten te voorkomen en zullen zij ook het hunne bijdragen om do veiligheid in fabrieken cn werkplaatsen te bevorderen. De bescherming van Vrouwen en Kinderarbeid en overmntigen arbeid is thons aan de zorg van het Rijk overgelaten. In verschillende doelen van ons lond heeft dit onderdeel ook de be langstelling van het Groene Kruis. Een goede ziekenverzorging bespraken wij heel terloops al, toen wij het over de Wijk verpleegsters hadden. De opleiding tot Wijk verpleegster geschiedt door het Groene Kruis, zoodat men overtuigd kan zijn, dot de zorg voor zijne patiënten, die non onze Verpleeg sters in huis worden overgelaten, uitstekend zal zijn. Dat wij bij ecne goede ziekenverzor ging over oen voldoend aantal huisartsen en specialisten moeten kunnen beschikken, is wel bekend. Hieraan doet het Groene Kruis na tuurlijk niets, al zal het dan wel ijveren om in plaatsen, waar geen voldoende genees- en verloskundige hulp te Verkrijgen is, daarin verandering ten goede te brengen. Goede Ziekenhuizen zijn ook voor de ver zorging en behandeling noodig, en deze treft men wel nan door het Groene Gruis, gesticht. De Herstellingsoorden en Sanatoria dragen ook het Groene Kruis embleem, ofschoon wat de Herstellingoorden betreft, onze oudere Zuster, het Witte Kruis (Noord-Holland) daarmede ons de baas is. Een goed ingericht Zicken- fondswezen draagt het zijne bij eene goede verzorging te bevorderen. En hierbij heeft het Groene Kiuis ook menigmaal den stoot ge geven een Ziekenfonds opgericht te krijgen. Men merkt uit dit alles wel, dat het „Self Help" van het Groene Kruis aan tal van men schep. ontzaglijk veel nut heeft verschaft en ontzettend veel leed heeft bespaard. In mijn slotartikel de volgende week zal ik de bijzon dere sociaal hygiënische maatregelen bespre ken. Wij naderen nu langzomerhand de Jubileum- degen en het is mij aangenaam tc kunnen medcdeclen, det het Bestuur der Alg. Ned. Ver. Het Greene Kruis er voor gezorgd heeft, dat heel Nederland van een gedeelte van ons congres kan profiteeren. Daartoe in staat ge steld door enkele belangstellende Groene Kruisleden zullen den len September des mid dags om 4 uur de Groene Kruisliederen, die door een Gemengd Koor ender leiding van den Heer Johonnes Röntgen worden gezongen, naar muziek en onder pianobegeleiding van den Heer Prof. Julius Röntgen, en de door Zijne Excellentie dep Minister uit te spreken rede, door het radiostation tc Hlversum aan het Nedcrlandsche Volk worden overgebracht. Tal van belangstellenden zullen om verschil lende redenen de congresdagen te Utrecht niet kunnen mecmoken. Wanneer nu de be zitters van een radio-aansluiting hunno hui zen op 1 September 's middogs 4 uur voor belangstellenden ter plaatse willen openstellen, dan zal er indcrdöad gelegd kunnen worden, dat ons Jubileum-Congres in alle plaatsen van ons Vaderland is meegemaakt kunnen worden. Mogen de groote kosten, welke de onge noemde Groene Kruisleden zich hiervoor ge troost hebben, beloond worden door ecne tal rijke beschikbaarstelling van radio-aansluitin gen in alle plaatsen, waar Groene Kvuisaf- deelingen gevestigd zijn. Kleine jongen (de oorzaak van alle ellende, z'n nieuwe horloge Vgen z'n oor houdend): Gelukkig, het tikt nog goed. (Humorist) K jy Verkwisting. (Passing Show) I Dc pessimist onderneemt een cano-tocht met z'n meisje. (Judge) Vrooljjk stemmetje: Jack, ik vind oom's hoed prettiger dan die van vader, er k&fl meer watai in. (Punch) 1 Katy: Wim heeft me z'n hart toevertrouwd. Willy: Nou, ik zou er maar voorzichtig mee zijn. Hij ver- ride me de vorigg week dat ik het gebroken had. ((Londen Mail) Hij: Wat zijn er toch een massa meisjes, die niet willen trouwen. Zij Hoe weel Je dat? Hjj: ik heb ze gevraagd, {Passing Shoy/ji

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6