NUTSSPAARBANK WMNHANDEL J. A. SCH01ERMAN Zn. DAMES-en KINDER REGENMANTELS Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.-- Gswas 1920 St. EMILiON f 1.40 f 58,- UTR. SI RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Ontvangen groote scrteering Lage prijzen RECLAMES. Van 1—1 rebels 1 2.05. clko rcscl mecr 1 0 50 Z3J, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (fembtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a.h. kantoor: Utrechtschewegf. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: in Zijn levensloop. Henri Hubert van Kol werd in 1852 geboren te Eindhoven; hij volgde eenige schoolcursus- sen cn studeerde te Delft aan de Polytechnische school. In 1876 vertrok hij als jong ingenieur naar Ncd.-Indië, waar hij twee groote werken .voltooide: de kanalisatie van Sampejan in Be- soeki en de irrigatie van West-Brebes in het tTegalsche. Reeds tijdens zijn ingenieursstudie ste'de de heer. Van Kol, reeds in 1871 lid der Internctionale geworden, belang in de sociale quaestie. Hij schreef verscheidene populaire werkjes, waarvan enkele een herdruk beleef den, andere geheel of gedeeltelij!: in vreemde talen werden overgenomen. In 1895 werd de heer Van Kol afgekeurd voor den Indischen dienst en ontving hij zijn pensioen als ingenieur le klasse bij den Water staat. In 1897 werd hij Tweede Kamerlid. Hij had zitting voor het kiesdistrict Enschedé, dot in 3901 en 7905 zijn manduot vernieuwde. Vooral de koloniale politiek vormde een be langrijk element van zijn twaalfjarigen arbeid in het Ncd. parlement. Nadat hij in. 1909 niet herkozen was als iTweede Kamerlid, is de heer Van Kol, die een echt globe-trotter was, verschillende streken van den aardbol gaan bereizen, waarbij Nedor- Jandsch-Indië niet vergeten werd. Behalve dat hij een tocht naar de Gnjoelanden maakte, heeft hij o.a. Sumatra en Bali in verschillende rich tingen doorkruist. Ven zijn hand verschenen omvangrijke werken over Oost en West, als Uit onze Koloniën (1903), Naar de Antillen (1904), In de kustlanden van Noord-Afrika (1911) en dan vooral twee boekdeelen over Japan, ver schenen in 1917 en 1921. Toen de Provinciale Staten van Friesland hem in 1913 kozen tot lid 'der Eerste Kamer, moest hij een studiereis van tien maanden door China, Korea en Japan af breken. Hij bleef lid van de Eerste Kamer tot 1924. Het stoffelijk overschot zal worden verascht. Het stoffelijk overschot van den overledene zal Woensdagmiddag te Wester veld worden verascht. DR. G. KYLSTRA f. Oud-lid der Prov. Stoten van Friesland enz. Te Heerenveen is overleden, 66 jaar oud, dr. G. Kylstra, oud-geneesheer, oud-lid van den gemeenteraad van Sohoterland en van de Pro vinciale Staten van Friesland. HET 650-JARIG BESTAAN VAN AMSTERDAM. Bezoek ven H. M. de Koningin aan de historische tentoonstel ling. Maandag 14 Sept. o.s. zal het 650 jaar ge leden zijn dat Floris V aan Amsterdam het privilege van tolvrijheid verleende. Feitelijk yalt de jubileum-datum van het 650-jarig be- fttaan van Amsterdam dus op dien dag. Daar om zal door de autoriteiten aan dien dag bi- zondere aandacht worden geschonken, en heeft H. M. de Koningin doen aankondigen dat zij Maandag 14 September a.s. door het bezoeken vun de historische tentoonstelling van Hare belangstelling in het feest der hoofdstad zal doen blijken. Ter gelegenheid van dit bezoek zal H. M, tevens den kruiser Java, die dan te Amster dam is gemeerd, inspccteeren. (Hbld.) SAMENVOEGING VAN GOOISCHE GEMEENTEN. Een bijeenkomst van rechtsche raadsfracties. Vrijdagavond heeft in het gemeentehuis van Huizen een bespreking plaats gehad tusschen Raadsleden der rech'tsche fracties uit Bussum, Naarden cn Huizen over de samenvoeging van Gooische gemeenten. Deze bijeenkomst was op initiatief van het Bussumsche raadslid Wijn beek (a.r.) belegd, om eenige punten, waar omtrent principieele bezwaren gestaan (drank wetvergunning, Zondagsrust e.d.) te behande len cn te trachten, do houding te bepalen te genover de aanhangige samenvcegingsplannen Van de rechtsche meerderheid in den Huizer- Raad (a.r. en c.h.) was slechts één lid voor annexatie met Bussum. HET METAALCONFLICT. Het antwoord van de modernen. Hel bestuur van den (modernen) Algemee- nen Ncderlandschen Metaalbewerkersbond heeft het volgende antwoord gezonden op den be kenden brief van den Metoalbond. Uw geëerd schrijven d.d. 11 Augustus j.l. heeft een punt van ernstige bespreking in ons bestuur uitgemaakt. In antwoord op uw verzoek, een duidelijke erkloring te willen geven ter zake van de door u bedodlee principieele quaestie, doelen wij u het volgende mede: Ons bestuur kan zich niet vereenigen met het standpunt, dat met betrekking tot de vraag of in een of meer ondernemingen van onze indus trie langer dan 48 uur per week zal worden ge werkt, een beslissing van de regeering bindend zal zijn. Uw oordeel, dat de vakveroenligingen zich niet zou mogen -verzetten tegen verkregen over- werkvergunningen, vooral omdat zij daormee een macht zou vormen, die zich boven de regee ring stelt, is geheel onjuist, zooals trouwens het uitgangspunt van heel Uw gedachten-gang te dezer zake onjuist is. Uw standpunt zou juist zijn, indien in de Ar beidswet 1919 stond omschreven hoe lang er gewerkt moet worden. De wet bepaalt in al haar artikelen maximumgrenzen zonder meer. Elke ondernemer is vrij om korter dan den wet telijk vastgestelden tijd te laten werken, en in dit geval handelt hij niet, noch naar den letter, noch naar den geest in strijd met de wet en stelt zich evenmin boven de regeering. Wonneer de vakvereeniging zich dus ni^t kan vereenigen met een door een ministerieel besluit verhoogden maximum-arbeidsduur, is er even min sprake van „een macht boven de regeering vormen." Maar ook geheel afgezien van bovenstaande, kon ons bestuur er niet aan medewerker, den Minister van cid of die?.s hoogsten amb- te naar te la*. lissen hoe lang de arbeiders in onze indv. - llen moeten werken. Zoo goed als het loonvraagstuk moet ook het vraagstuk van den arbeidsduur, dat boven dien met het loonvraagstuk in uiterst nauw ver band staat, een zaak van overleg tusschen werk gevers en werknemers zijn en blijven, Tot dat overleg verklaren wij ons als steeds gaarne bereid. De mogelijkheid om ten aanzien van een uni forme regeling in de metaalnijverheid met irw Bond tot overeenstemming te komen, achten we nog altijd aanwezig en voor besprekingen ten aanzien hiervan stellen we ons gaarne be schikbaar. ACTIE IN DE HOUTHAVEN TE AMSTERDAM? De organisaties door de Scheep vaartver. Noord „genegeerd". Vanwege de afdeeling Amsterdam van den Roomsch-Kath. Bond van Transportarbeiders, Amsterdamsche Federatie van Transportarbei ders, afd. Amsterdam van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- cn Transportarbeiders, is d.d. 22 Juni en 7 Juli een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van de Scheepvaartverecniging Noord teneinde een bespreking toe te staan, naar aanleiding van de daarbij gevoegde voor gestelde wijzigingen omtrent enkele tarieven cn aanvullingen, op de bestaande loon- cn ar beidsvoorwaarden. Tot gisteren is genoemd schrijven door het bestuur der Scheepvaartvereeniging Noord niet beantwoord. Na mondelinge inlichtingen daar omtrent werd mondelinge mededeeüng gedaan door den -directeur der Scheepvaartverecniging Noord, dat beantwoording niet zal plaats vin den. Klaarblijkelijk vindt dat zijn oorzaak hierin, dat de beide confessioneele organisaties zich in combinotie met de Amst. Fed. van Trans portarbeiders tot de Scheepvaartvereeniging hebben gewend. In verband hiermede is de onrust in de hout haven groot. De arbeiders zien in de houding van de Scheepvaartvereeniging een ncgeeien van hun organisaties. De besturen der organisaties zullen met hun leden den stond van zaken bespreken, en hun houding daaromtrent nader bepalen. ONHEILIGE IJVER. Grafschennis tijdens de verkiezingen. Voor de Kamerverkiezing had iemand propa- gandabiljetten op grofsteenen van het kerkhof tc Boornbergum (Fr.) geplakt. Hij is thans des wege veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. HET DRAMA IN DE LASSUSSTRAAT TE AMSTERDAM. De bedoelingen van den dader nog- jn het duister. In zake het geheimzinnige geval in de Lassusstraat te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, bij nader onderzoek van het restant van het bedwelmingsmiddel gebleken, dat dit van betrekkelijk lichten aard was. Het schijnt een middel te zijn, dot bij operaties aangewend wordt alvorens een zwaarder verdoovingsmid- del den patiënt wordt toegediend. Met dat al ligt de bedoeling van den medicus in het duis ter, want indien hij vrouw uit den weg wilde ruimen, waarom paste hij dan niet een ander middel toe Het onderzoek heeft nog iets eigenaardigs uitgewezen. En dat is, dat de dokter de bewuste dame te middernacht eveneens een bezoek heeft gebracht. Toen hebben zij samen zitten praten en heeft hij haar een glas port inge schonken. Daar de vrouw hem niet vertrouwde, dronk zij het glas niet op, moor zetle het weg, Ook zijn de verdere handelingen van den dader eenigszins nader gepreciseerd Hij vluchtte te kwart voor drie het perceel Las susstraat 5 uit met achterlating van zijn col bertjas. In zijn hemdsmouwen is hij over de schuttingen geklommen. Aan een achterraam van een der huizen in de De Lairessestrant klopte hij aan. De bewoner, die met zijn echt- genoote sliep, werd wakker, en vroeg door de hor, die in het raam stond, wat de nachtelijke bezoeker wenschte. Deze verklaarde toen, dat hij twist met zijn vrouw had gehad en over de tuinschuttingen gevlucht was, daar ze hem be dreigde. De bewoner van de De Loiressestraat liet hem door en de doder vlood weg door de voordeur Vervolgens begaf hij zich naar een garage en huurde een auto. Doch het toeval wilde, dat deze wagen spoedig een aanrijding kreeg en defect geraakte. De medicus kocht toen van den chauffeur voor een goeden prijs z'n chauffeurspok en pet en was spoedig in de duisternis verdwenen. Men heeft zijn spoor dien geheelen dag vrijwel kunnen volgen. Zoo bracht hij den nacht volgende op dien van het drama, door in een logement op de Marte laarsgracht. Een zijner familieleden ontving kort daarop een schrijven, waarin hij mededeelde zich in het IJ te zullen verdrinken. Op last van den commissaris van het bureau Overtoom heeft men ter plaatse gedregd, doch er werd niet gevonden. EEN PSEUDO-NEDERLANDER. Werkloosheidskas en liefdadige instellingen door hem opgelicht. Uit Lonneker wordt aan Tub. het volgende bericht: Eenige jaren geleden vervoegde zich een man aan do afd. Bevolking van het Amsterdamsche stadhuis, met het verzoek om als ingezetene te worden ingeschreven. Hij gaf op H. tc heeten en ingezetene der gemeente Lonneker te zijn, en om zijn bewering te staven, vertoonde hij eenige papieren, waaronder een geboorteakte. De man werd inderdaad als inwoner van Am sterdam ingeschreven. Nadat hij eenigen tijd in de hoofdstad des lands had vertoefd, werd hij werkloos en daar hij zonder middelen van bestaan was, werd hij verwezen naar de werkloozenkas en liefdadige instellingen, die hem steungelden verstrekten. De man maakte kennis»'met een Duitsche vrouw, met wie hij dezer dagen in het huwelijksbootje wilde stappen. Daartoe moest hij weer naar het stadhuis om de noodige papieren te toonen. De Amsterdamsche recherche, die bij het gevai te pas kwam en die reeds eerder verdenking tegen H. had opgevat, verzocht de politie to Lonneker om inlichtingen. Toen kwam aan het licht, dat H., zooals de bedoelde persoon voor gaf te heeten, nog steeds in deze gemeente woonachtig was. Van een getoond portret van den Amsterdammer herkende de vrouw van H. een zekeren E. \V., een Duitscher, did eenige jaren geledon een aantal weken te 'hunnen huize had vertoefd. Gisteren is de speudo-Nederlander dooi eenige rechercheurs naar hier overgebracht. De man hield aanvankelijk stokstijf vol, dat hij werkelijk H, heette. Ten slotte viel hij echter door de mand en bekende, dat hij de papieren van' H. gestolen had en in Amsterdam een valschen naam had opgegeven. Onder den naam H. heeft hij zelfs in Juli j.l. aan de stem ming voor de Tweede Kamer deelgenomen. Voorts bekende hij in werkelijkheid E. \V. te heeten en Duitscher te zijn. De man heeft zich schuldig gemaakt aan overtreding van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, waarop een jaar gevangenisstraf staat, terwijl werkloos heidskas en liefdadige instellingen door hem zijn opgelicht. W. is weer naar Amsterdam teruggebracht. H. had in al dien tijd de ge stolen popieren niet behoeven te gebruiken en was daardoor met de vermissing ervan niet op de hoogte. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Omdat de een geen voorrang wil de geven aan de ander Men meldt ons uit 's-Gravenhage, d.d. 22 Aug. Vannacht om half 3 heeft de auto van den 28-jarigcn student H. J. K, wonende te Biltho- ven even voorbij de Koningsbrug cp de Ko ningskade aangereden een auto, bestuurd door den chauffeur H. S., in dienst van de garage gebr. P. in de Palacestraat te Scheveningen. De laatste auto kwam van het Bezuidenhoirt en ging in de richting Scheveningen. De eerste, die door K zelf bestuurd werd, kwam van het korte Voorhout en schijnt geen voor rong te willen hebben verleenen aan de ande re. Het was een gelukkig toeval, dat in de huur auto zioh geen passagiers bevonden want de ze zouden het er niet levend hebben afge bracht. De wagen werd bijna geheel versplin terd. Nu heeft er niemand eenig letsel beko men. De heer K. heeft met een huurauto zijn weg naar Bilthoven vervolgd. EEN FINSCHE BARK DOOR AANVARING GEZONKEN. De bemanning te water doch gered. Dc kapitein door een vallende ra gedood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft op de Noordzee, 200 mijl van IJmuiden, een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen den stoomtreilcr Christina Catharine Yin. 13" van dc Visscherij Mij. Aneta en de Finsche drie mastbark „Tjerimai", uit Mariehammen, waar door dc laatste aan stuurboord midscheeps werd gerookt en binnen 10 minuten zonk. De bemanning had zich in de sloep begeven cn wilde zich van het zinkende schip verwijde ren, wat evenwel niet mogelijk was door de zuiging, waardoor ten slotte de boot omsloeg en allen te. water geraakten. De Ym. 13 had inmiddels een boot uitgezet en wist de 12 schipbreukelingen op te pikken, benevens het lijk van den kapitein, die door een vallende ra was getroffen en gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de „Christina Catharine" te IJmuiden binnen met de 12 geredden van de „Tjerimai" aan boord, benevens het lijk van den kapitein. De „Christina Cotharina" kreeg een ingedrukten boeg. Na aankomst te IJmuiden werden de Finsche zeelieden in het Koning Willemshuis onderge bracht, terwijl het lijk van den gezagvoerder naar de Algemeene Begraafplaats werd over gebracht. De „Tjerimai" was in ballast op reis van Londen naar Mariehammen, waar het schip thuis hoorde. Het was oorspronkelijk een Hoi- landsch schip, een Oost-Indië-vaarder, in 1883 te Amsterdam gebouwd op de scheepswerf van den heer F. J. Meursing. Het was 1012 register- ton groot. De schepelingen hebben bij deze ramp alles verloren. (Ct.) BRAND TE ROTTERDAM. Ontstaan door broeiing in kotoen en jutte. Te 7 uur Zaterdagavond werd brand ontdekt in het groote fabriekspand van de N. V. alge meene Textielindustrie te Rotterdam, gelegen op de hoek van Aelbreohtskade en Grofhal- straat. In het souslerrein waar partijen ruwe jute en zakken waren opgeslagen woedde het vuur. De brandweer werd gewaarschuwd, doch voor deze ter plaatse was, wisten enkele brandweer lieden in het gebouw te komen en mot een slang op de fobrieksleiding het vuur aon te tas ten, weldra bijgestaan door de inmiddels ge arriveerde brandweer, die met 3 slangen op de waterleiding aan het blusschingswerk deel nam. Om 8 uur kon het grootste deel van het brand- weermateriaal inrukken. De schade is vrij aan zienlijk. De oorzaak is nog onbekend. Vermoedelijk echter is de brand ontstaan door broeiing in balen katoen en jutte. KORTE BERICHTEN. Ernstige val. Te Reuver is de 30-jarige leidekker S. uit Roermond, die werkzaam was aan een in aan bouw zijnde fabriek, van een hoogte van 15 meter gevallen. Mee ontwrichten schouder, een vijf cal gebroken ribben en een op twee plaat sen gebroken been weed hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Hij verkeert in ernstig levensgevaar. Nederlander in België bestolen. De heer C. Matse, uit Waddingsveen, die in België vertoefde en in een hotel nabij het Noorderstation te Brussel logeerde, kwam tot de ontdekking, dat hem een portefeuille met 600 en 100 francs was ontstolen. Gedood door den clcctrischen stroom. Vrijdagmiddag was, naar de Linvb. Koerier meldt, in een in aanbouw zijnd huis te Heerlen de schrijnwerker J. Leufkens bezig met het plaatsen van een trap. Doorbij 'had hij het on geluk in aanraking te komen met een uit den muur hangenden draad, noodig voor het be vestigen van een schakelaar. De ongelukkige kreeg de stroomlading van 220 volt juist aan den halsslagader en was oogenbÜkkclijk dood. POSTTARIEVEN HIER EN ELDERS. Een mol geval. Voor een brief uit Nederland naar Zwitser land moet men, schrijft men aan Democratie, twintig cent port betalen, voor een brief uit Zwitserland naar Nederland 30 centimes, dus neg geen 15 cent. Een mal geval. Maller is nog het volgende Ik ontving dezer dagen, in Zwit serland vertoevende..een brief, die ontoereikend •was gefrankeerd, n.l met 10 cent. Ik moest aan strafport betalen 15 centimes, dus oi\geveer 7 cent. Samen 17 Dus onvoldoende fran- keering is 2'; ct. goedkooper dan voldoende portbetaling. Brand. Donderdagmiddag is er brand ontstaan in een der grootste boerderijen van Boxtel, De Oor- sprong genaamd. Stol en schuren brandden ge heel uit. De geheele oogst is verloren ge gaan en bovendien zijn drie varkens en een aan tal kippen in de vlammen omgekomen. Verzeke ring dekt de schade. Verdronken. Gistermorgen was de 13-jarige zoon van den peurder K. te Dordrecht, toen zijn vader van zijn nachtelijke vischvongst thuis was gekomen, naar het bootje van zijn vader gegaan, liggende in de Voorstraatshaven, om zooals hij wel meer had geóaam de gevangen paling te halen. Toen het kind wat lang weg bleef is de moeder naar de boot gegaan, waar zij haar zoontje met zijn broek hangende aon de boot verdronken vond. Het ventje leed aan toevallen en is vermoedelijk bij het aon boord gaan ongesteld geworden. Inbraak te Leiden. Waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag is te Leiden in een tijdelijk onbewoond huis van den heer F. aan den Rijnsburger weg ingebroken, waarbij zijn ontvreemd o.a. een gouden dames ketting met collier waarop een pareltje, en gou den damesring voorzien van 2 pareltjes, in den ring gegraveerd 51 Maart 1922 P. M. B-, een zilveren dameshorloge, twee zilveren ouderwet- sche domeshorlogekettingen, twee zilveren ge sloten kinderarmbandjes en twaalf zilveren ont- bijimesjes in étui. De politie is de daders nog niet op het spoor. De commissaris te Leiden ver zoekt omtrent deze voorwerpen ingelioht te wor den. Inbraak in een station. Te Leerdam is gisternacht door inkllnvnving in 'het station ingebroken.» Een bedrag aan geld wordt vermist. Een gevaarlijke dief. Vo^r de rechtbank te Den Bo^ch, verscheen R. mandenmaker te Budel gedetineerd, beklaagd van verschillende nachtelijke diefstal len, waarbij hij .had weten buit te maken le Zee land een groote partij jonge kippen, eèn natte wnsch, een zak haver en een damesrij wiel, te Rosmalen een heerenrijwiel. De dief hield er een revolver op na en was cr op voorbereid indien hij gegrepen werd dc p&litie peper in de oogen to gooien. De eisch van het O. M. luidde2 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en I jaar cn 6 maanden gevangenisstraf. De orkaan boven het Oosten van ons land. Bcëediging der toxatic-commissiën. Gisteravond heeft burgemeester De Muralt in de burgemeesterskamer de verschil lende taxatiecommissiën beëedigd. De burge meester wees daarbij op het moeilijke werk dat de leden wachtte. In het bijzonder zegde hij dank aan de leden van buiten de gemeente, o. a. de heeren mr. Maas Geesteröftas, substi tuut-griffier van de rechtbank te Amsterdam, voorzitter van alle commissiën, en den heer ir. Bosch ridder van Rosenthal uit Lochcm. Te Zeeland en Langenboom. De 's-Hcrt. Ct. meldt Omtrent de besprekingen, welke door het Provinciaal Comité voor hulpverleening bij rampen gehouden zijn met de steun-comité's tc Zeeland en Langenboom vernemen wij het volgende Besloten is dat zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met den opbouw van de ver woeste woningen on dat onder leiding van don Bosschen architect den heer Danser de teeke- ningen enz. zullen worden gereed gemaakt, ter wij] de heer Danser voorlichting zal geven om trent het herstel, opdat dit zco spoedig moge lijk zal kunnen plaats vinden. Daarna zal na der overleg worden gepleegd, omtrent het ge heel opnieuw optrekken van woningen. De slachtoffers, die thans in noodwoningen zitten, hebben te kennen gegeven dat zij daar wen- schen te blijven totdat zij een nieuwe woning hebben. De burgemeester van Zeeland (N.-B.) maakt bekend, dot hem door de Koningin bij haar vertrek uit die gemeente op 18 dezer is opgedragen aan de door de stormramp op 10 Augustus bevorens getroffen Zeelandsche be volking. Haar Hoogstdorzelver hartelijke deel neming te betuigen in het groote leed, dat over die bevolking in een zoo kort tijdsbestek ge komen is. Voor dc geniesoldaten. Ingevolge dc aanvraag van den burgemees ter van Borculo tot het zenden van versnape ringen aan de te Borculo werkzaam zijnde ge niesoldaten, heeft de Bogdanoff-sigarettenfa- briek 10.000 sigaretten voor deze militairen beschikbaar gesteld. De stcunoctie. Een te Sassenheim gehouden collecte voor de slachtoffers van den storm heeft rond 2000 opgebracht. De collecte te Krimpen a. d. Lek gehou den ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp Augustus 1925 heeft 1176 opge bracht. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft te Harderwijk, vermeerderd met nagekomen giften, 1701.87bruto op gebracht. De stroQtcollccio te Zuidlaren (Dr.) heeft 1200 opgebracht. Door nagekomen giften is het bedrag der i collecte te Aardenburg tot 1004 gestegen. De deurcollecte ten bate van Borculo in de kerken der Nederd. Herv. gemeente te Am sterdam heeft 6161 opgebracht. De collecte in de gemeente Velsen voor de slachtoffers heeft opgebracht 6244.22 te Zandvoort 1335.70%. De te Helder gehouden collecte heeft pl.m. 4000 opgebracht. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp, georganiseerd door de afd. Weesp en O. van het Roode Kruis en de afd. Wees- pcrkarspel van „Het Witte Kruis" heeft in totaal opgebracht 3815. Het kantoor Borculo van de Nationale Bankvereeniging ontving sedert de vorige op gave nog giften tot gezamenlijke bedreen van 613.05 en 1T92.45, welke giften het to taal hebben gebracht op 145,201.16. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft in de gemeente Nijkerk op gebracht 4130. Te Goor werd do-ar het plaatselijk comité met lijsten Ingezameld een bedrag van 2547. terwijl door het personeel der Twentschc Stoombleekerij 540.35 werd bijeengebracht, in totaal 3037.55. De derde vei antwooi ding van het Am- stcrdamsch Comité .,10 Augustus 1925" be draagt 16.792,70, zoodat in totaal thans door dit Comité is bijeengebracht 75.644.06%. De volgende opbrengsten van collectes wor den nog gemeld? Lisse 4114, Gorinchem ruim 2200, Goes 5113.82%. (en 60.van de gezamenlijke stondplaatshoucers op de kermis, Rijnsaterwoude 173, Leimuiden 489, Hardinxveld 1180.53%, Steenwijk 1700, Bleskensgraaf 1448.55, Borscle 538.35, Waarder 481.15 Loosduinen ƒ1224,50, Epc 5421,85, Wan- rcy ƒ1498, Klundert ƒ1245. Helvoit ƒ1000, Sambeek 1073, Hops 1136, Oploo 1140. De totale opbrengst der te Goes gehouden inzameling ten bate der slachtoffers van de stormramp bedraagt 5113.82%, waaronder een bedrag van ruim 60 van de gezamen lijke standplaatshouders op de kermis. In een gehouden vergadering van het be stuur en den raad van toezicht van dc Coöpj Boerenleenbank Haarlemmermeer, is met al gemeene stemmen besloten uit het reserve fonds der bank een bedrag van 1000 be schikbaar te stellen voor de noodlijdende le den van de bij de Raiffeisenbank aangesloten boerenleenbanken in het bij de stormramp ge teisterde gebied in den Achterhoek. Hulp uit Belgic. Op initiatief van oud-minister Franck is op het Provinciaal Gouvernement in Antwerpen een vergadering gehouden, waarin besloten is tot vorming van een comité tot steun voor de slachtoffers van de ramp te Borculo. Vooraan staande personen hebben er dadelijk hun volle instemming mee betuigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2