laison Je Nouveauté" STADSNIEUWS. I Alle soorten Dameskousen. Sterke Schoolkousen. Sportkousen. UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS RECLAMES. Prijs 1—3 rebels 1 1.53. elke regel meer f 0 50 Uirechtscheweg 38 Een comité to Parijs. Te Parijs heeft zich een comité gevormd tot steunvcrleening aan dc door de romp van Bor- culo getroffenen. Eere-voorzitter is de Neder- landsche gezant jhr. dr. Loudon, voorzitter de heer B. J. 'van Gelder, secretaris de heer H. v. Dam (secretaris der Ned. K. v. K.), penning meester de heer H. Spakler, oud-consul-gene- raal der Nederlanden. Het comité heeft den landgenooten te Parijs een circulaire doen toe komen, waarin het tot geven opwekt. Buitcnlondsche belangstelling. De regeering van het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slov/enen heeft aan de Nederlond- sche regeering door tusschenkomst van den consul-generaal van dat rijk te Amsterdam van hare deelneming doen blijken in dc ramp, dio Borculo heeft getroffen. Het herstel der schade. De N. R. Ct. meldt Notaris Kingma te Borculo stelt er prijs op, dat de mededeeling in ons blad dat de scha de aan zijn huis toegebracht; aanvankelijk op 3000 geschat, wel een 12.000 zou blijken te beloopen, wordt weersproken. Inderdaad zal zij een bedragx van 3000 h 3500 niet te boven gaan. Ook een standpunt. In een te Bellingwolde (Gr.) op initiatief van burgemeester mr. Venema gehouden vergade ring van ingezetenen, is besloten geen gelden te collecteeren en geen comité te vormen voor het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van de stormramp, omdat er voldoende gele genheid is aan het 'hoofdcomité of aan de dag bladen gelden voor dit dool af te staan. Vct duist ering. 'De politie te Velsen heeft aangehouden den kantoorbediende E. D., werkzaam op de papier fabriek van de firma Van Gelder Zonen aldaar, wegens verduistering. Het verduisterde bedrag moet in de duizenden loopen. D. is naar Haarlem overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. Malversatie. H. S., 'beëedigd klerk ter griffie op de recht bank te Winschoten, is gisteren geschorst ter zake van malversatiën. H. S. is voortvluchtig. Vermoedelijk vertoeft hij in Duitschlond. Van kwaad tot erger. Een politieagent te Bussum wilde op den Huizerweg aldaar een wielrijder zonder licht aanhouden. Deze reed echter door» en werd eerst na een jacht tot stilstand gebracht. Toen bleek, dat de fiets niet van een belastingplaatje voorzien was en d'.e in beslag genomen werd, volgde beleedaging van den agent, waardoor het aantal verbalen tot vier steeg. Dit was nog niet genoeg, want later op don avond werd de overtreder gesnapt, toen hij bezig was zijn in beslag genomen fiets op het politiebureau weg te halen. 't Eind ven 't lied was opsluiting in een cel. Oudheidkundige vondst. Bij de vergraving van het Koningsdiep in Opsterland zijn gevonden een oud zwaard van pl.m. 80 c.M. ler.gte, dagteekenendo uit de vroege middeleeuwen en een bronzen ridder spoor uit nog ouder tijdperk. Beide voorwer pen zijn opgezonden naar het Friesch museum. Een vruchtbare appelboom. (Een appelboom in den tuin van den hecT Voorbraak, agent van politie te Winschoten, staat dit jaar voor den tweeden keer in vollen •bloei. vw Luchtvaart. EEN VLIEGTUIG VERMIST. Een prinses als passagier. Londen, 22 Aug. Er wordt hier een vliegtuig vermist, dat in particulier eigendom is. Vrijdagmiddag om 4 uur 20 vei liet bet Lympne met bestemming naar Parijs. De be stuurder, tevens eigenaar, is mr. Lesley Hamil ton. Hij heeft een passagier aan boord, n.l. de prinses Loewenstein-Weitheim, -geboren Lady Anne Seville, die sedert jaren bekend is door haar enthousiasme voor de luchtvaart. Het vliegtuig is echter door een Fransch vliegkamp gesignaleerd, zoodat het in elk ge val zonder ongelukken ever hef Kanaal is ge komen, doch men weet niet, wat er verder mede is gebeurd. De passagier, prinses Löwcnstein-Wertheim, huwde in 1807 met prins Ludwig Karei von Löwenstein-Wertheim. Deze sneuvelde twee jaar later in den Spaansch-Amerikoanschen corlcg, waarin hij aan Spaonsche zijde streed. De prinses kocht in T9I7 een vliegtuig cn heeft daarmede vele luchtreizen gemaakt- Lesley Hamilton is een bekend aviateur, die met de prinses als passagier, in de race rond om Groot-Britannië om de „King's Cup" heeft deelgenomen. (Tel.) VLIEGONGEVAL. Op het vliegveld Staaken is blijkens een bericht uit Berlijn een vliegtuig in brand ge vlogen. De vlieger kwam om. Kunst en Wetenschap. Pr. WILLEM ROyAARDS. - In het komende seizoen verbon den bij het Vereen. Rotterdamsch Hofstad Tooneel. Naar „Het Volk" verneemt, zal dr. Willem Royaards, directeur in ruste der Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" in de eerste helft van het komende speelseizoen zijn medewer king als regisseur cn als acteur verleenen bij het „Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Too neel", directeur Cor van der Lugt Mulsert. In een tot het jongste Fransche repertoire behoorende komedie zal dr. Royaards bij be doeld gezelschap nevens den heer en mevrouw Van der Lugt Melsert in een der drie hoofd rollen optreden, terwijl hij zich op verzoek van den heer Cor v. d. Lugt Melsert zoowel met de zorg voor dc regie als met dien voor de ver taling heeft willen belasten. HET GEVAL VAN BRANDSTICHTING GEVOLGD DOOR ZELFMOORD TE KOOTWIJK. De dader een 10-jorige Silcziër heeft wellicht in woonzin gehan deld, B a r n e v c 1 d. Omtrent het vrecsclijk dra ma te Kootwijk, dat zich in den nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft afgespeeld cn waarvan we reeds in 't kort melding hebben gemaakt, kan nog het volgende worden medegedeeld. Toen in dat cm zijn natuurschoon zoo bekende dorpje alles in diepe rust gedompeld was, ont waakte tegen half twee 's nachts een der pen siongasten van*„Het Hilletje" doordat hoog oplaaiende vlammen de slaapkamers verlichtten. En nauwelijks was toen gebleken, dat do op eenigen afstand zich bevindende machine schuur omringd door een vijftal groote korenmijten, in lichte laaie stond, of ook de vlammen sloegen uit het w-el TOO M. verder gelegen hotel-pen sion „Het Hilletje", evenals genoemde schuur en korenmijten toebehoorende aan den heer Mr. H. Blaupot ten Cate. Zoo snel grepen do vlammen ook hier om zich heen, dat de pen siongasten, onder wie zich een zieke en een oude heer van 85 jaar bevond, nauwelijks tijd hadden hun leven te redden. Hoewel genoemde gebouwen met korenmijten enz. geheel in vlam men zijn opgegaan, is het aan de bijna boven- mcnschelijke inspanning der bewoners van Kootwijk te donken, dat dit heelo dorpje geen prooi van het vernielend element is geworden. Uit verschillende omstandigheden konw orden afgeleid, dat aan brandstichting moest worden gedacht, en toen de gewezen kellner uit „Het Hilletje", een 18-jarige jongen uit Silezië, ver mist werd en men zijn rijwiel met gesprongen achterband nabij de vuurzee von dliggcn, viel al aanstonds het vermoeden op dezen jonge man, die den vorigen dog een kleine woorden wisseling met do exploitantc van „Het Hil letje" had gehad. En dit vermoeden werd schier zekerheid, toen men enkele uren later vernam, dat een lijk, welks hoofd totnol van de romp gescheiden was, op de naburige spoor lijn was gevonden, cn in welk verminkte lichaam toch duidelijk de jeugdige Sileziëer, genaamd Jozeph Schols, te herkennen was. Naar wij tor plaatse vernamen, was dit jon- gemensch op een regenochtigen Zondagmid dag der maand Augustus 1924 te Katwijk ge arriveerd, na de reis uit zijn verre vaderland naar hier geheel te voet te hebben afgelegd. Reeds enkele jaren geleden, was zijn vader, als krijgsgevangene bij den heer Blaupot ten Cate, te Kootwijk, werkzaam geweest, cn, in ziin land teruggekeerd, had deze zóóveel goeds van dezen landedelman verteld, dat bedoelde Joseph besloot ook dit Dorado op te zoeken. En geheel doorweekt van den regen, met bij na geen kleeren aan het lijf en meer dan half uitgehongerd, stond hij dan eindelijk voor den weldoener zijns vaders, met de onderdanige bede, zich ook over hem te willen ontfermen. En hoewel geen behoefte aan werkkrachten hebbende, heeft mr. Blaupot ten Cate den beklagenswaardigen jongen dadelijk onderdak verschaft en een plaats aan zijn tafel inge- <iuimd. Toen echter eenigen tijd later de Rus sische barones von Sass, wier bezittingen in haar land waren geconfisqueerd, ook haar toe vlucht in Holland zoekt en door mr. BI. ten C. aan een bestaan werd geholpen, door haar meergenoemd hotel-pension „Het Hilletje" te doen exploiteeren, ging Joseph in dienst dezer dame ever. Toonde dit jongmensch zich de eerste maanden een dankbare, gewillige bediende, den la.it- sten tijd was hierin een verandering gekomen Prikkelbaar cn lastig als hij werd, had Joseph Vrijdag den dienst aan zijn meesteres opge zegd. Daarop heeft hij zich in zijn kamer op gesloten en ol zijn hebben cn houden totaal vernietigd, waarna in genoemden nacht de dubbele brandstichting, gevolgd door zelf moord, heeft plaats gehad. Daar echter niet mag worden aangenomen, dat de jongeling d? groote gastvrijheid van mr. Blaupot ten Cate op deze onmensohclijke manier heeft willen vergelden, lean het bijna niet anders of de ongelukkige heeft in een vlaag van waanzin gehandeld. HET ZWEMFEEST VAN NEPTUNUS. I K.M. wedstrijd. Alles werkte Zaterdogmiddag mede om hel zwemfeest van „Neptunus" te doen slagen. Eerst het weder, niet te koud en niet ts warm, daarna een regenbuitje cn weer even later een vroolijk zonnetje. De temperatuur en de toe stand van het water, volgens verschillende zwemmers, beter dan ooit. Veel belangstelling van het publiek, zoowel langs de beek als in de zwem-inrichting cn in de inrichting de vroolijk schetterende ko permuziek van dc jongelui van het R. O. G. Precies half drie zou de estafette over T090 meter, te zwemmen door ploegen von vijf jon gens, die dus ieder2CO meter voor hun re kening namen, uit de zwem-inrichting ver trekken, maar dit was niet mogelijk. Ben der deelnemende ploegen, de Utrechtsche, kwam niet op tijd aan en dus moest er gewacht wor den. Toen de booten met zwemmers aan boord naar de wisselplaatsen vertrokken waren, werd er haast achter gezet en vertrokken de eer ste zwemmers reeds zóó vlug, dat de eerste boot nog geen boei in de beek kon hebben uitgezet, doch dadelijk werd de boot zelf als boei gebruikt en kon de estafette ongehinderd voortgang hebben. Het was een aardig ge zicht door het donkere water in ons mooie plantsoen met zijn eeuwenoud geboomte die jonge kerels met hun gekleurde mutsen te zien voortzwemmen. Rood (A. Z. en P. C.) nam al spoedig de leiding en triomfeerde in 19 min. 45% sec., gevolgd door de witte mutsen (U. Z. C.) die het traject in 2Q min. 13% sec. aflegden. Daarna volgde „Neptunus" (oranje mutsen) in 22 min. 3 sec. Dit voor Amersfoort geheel nieuwe zwemnummer is uitmuntend geslaagd en „Neptunus" heeft de moeilijke organisatie hiervan goed volbracht. Het was een proefneming, waarvan het „Nep- tunus'-bcstuur zelf vreesde, dat die wel mis lukken kon. Wij hopen vaker zulk eene esta fette te aanschouwen, alleen zouden wij de zwemclubs in overweging willen geven dit nummer meer als oen propaganda-nummer te beschouwen, waarin de clubs niet hun beste zwemmers moeten afvaardigen met het cenige doel den prijs te bemachtigen. Hier moest door onderling overleg een spannend nummer van gemaakt worden, door van alle deelne mende vereenigingen gelijkwaardige zwem mers uit te zoricen of door een vóórgift te geven. Al zou de vereeniging, die de snelste zwemmers heeft, den prijs dan eens niet ha len, wat maakt dat uit tegen het groote, al- gemeene voordcel, dat de zwemmers elkander ols het ware vasthouden en het geheele tra ject van 1000 meter voor de vele toeschou wers van een wonderlijk bekorende spanning maken. Hierin moeten A. Z. en P. C. en U. Z. C. een volgend maal eens medewerken met „Neptunus". Toen de estafette afgezwommen was, ging de helft der deelnemers aan den 1 K.M. wed strijd te water en wel de deelnemende dames, de veteranen en de jongens van „Rood-Wit". In de nu ontstane pauze weiden cenige klei nere wedstrijden gehouden en weerklink de muziek van het R. O. G. door de zwem-in- richting. Kort daarop kwamen de eerste deel nemers binnen, voorop natuurlijk mej. Marie Vierdag, die 19 min. 49% sec. er over deed, gevolgd door haar zuster Georgine, die 2T min. 44 sec. er voor noodig had. Langzamer hand kwamen alle deelnemers terug en toen de laatste aanwezig was, kon een aanvang ge maakt worden met het weggaan der overge bleven deelnemers. De nu ontstano pauze moest de judy viij houden voor het berekenen der tijden cn werd door den voorzitter vo^\ „Neptunus" benut om den heer Pezie cn zijne helpers. Klaas en Tinus, te danken -voor hun ne medewerking, de jury voor de belangelooze aanvaarding harer moeilijke taak, alle mede werkers voor het geven van hun tijd en hun krachten voor deze uitvoering, den nieuwen secretaris van „Neptunus" den heer A. Von- keman, voor zijn bereidwilligheid om midden in het zwem seizoen deze moeilijke functie op zich te nemen, de pers cn vooraf het Amers- foortsch Dagblad voor den ondervonden steun, de schenkers van bekeTS en medailles voor hunne mildheid, de jongens van het R. O, G. voor hun mooie muziek en de geheele familie Vierdag voor den steun, dien zij sedert jaren altijd weer onvermoeid aan „Neptunus" doet genieten. Daarna dankte de heer Vierdag den voorzitter voor zijn ijver voor de goede zaak. Er werden heel veel goede woorden gespro ken en als die alle in vervulling gaan, dan wordt „Neptunus" de meest bloeiende van alle vereenigingen hier ter stede I De jury, be staande uit de heeren C. Minnes, sccr. van den Ned. Zwembond cn J. v. Doorn, secr. von den Utr. Prov. Zwembond, had een zware taak cn de heer Pezie niet minder. Er waren veel deel nemers en er was veel werk. Moeilijk werk vooral, omdat in een volle zwem-inrichting zoo weinig ruimte over is cn het werken veel minder geregeld kan gaan bij zulk een uit voering don b.v. in een zaal met tooneel. En hoe „Neptunus" het werk opvat, blijkt wel uit dit feit, dot de secretaris der jury, de heer Leyenhorst, toen de wedstrijden afgeloopcn waren, reeds alle diplomo's voot de deelnemers ingevuld met hunne namen en hunne tijden en met dc handteekeningen van jury- en bestuurs leden ter uitdeeling gereed had. Er is achter de schermen hard gewerkt, alleen hadden dc deelnemers telkens op tijd can den stort aan wezig moeten zijn, doch wij schuiven de schuld hiervan voor een groot deel op het feit, dat men elkander in een volle zweminrichting bij na niet bereiken kan. Toen nu ook de leden van „Neptunus" en die van andere zwemvereenigingen uit de pro vincie binnen waren, volgde een fraaie zwem- demcnstratic van mej. M. Vierdag, die na afloop daarvan boven op den springtoren ge- noodigd werd om daar uit handen van het „Neptunus"-bestuur een fraai kunstvoorwerp te ontvangen met een dankbetuiging van de ruim 30 jongelui, die dezen zomer op de ge regelde oefenavond onder leiding van mej. Vierdag zoo veel mochten leeren. Een oor- verdoovend applaus bewees, hoe spontaan deze hulde door de bezoekers von het zwemfeest op prijs werd gesteld en hoe populair mej. Vierdag bij hare stadgenooten is. Nu volgde een fraai nummer waterspringen, een partijtje waterpolo, waarvoor A. Z. en P. C. en U. Z. C. aangezocht waren en een spring-demonstratie van den heer Biet van „Het IJ". In de Serre van „Het Boompje" had de fees telijke prijsuitreiking plaats, daar vroolijkte een keurig strijkje onder leiding van den heer Eymnnn het samenzijn op, de heer Kamperman droeg keurig voor en oud en jong bleef daar nog long gezellig bijeen. Een keurig geslaagd feest en een waardige sluiting van het sei zoen. En nu de uitslagen. Wij geven die ditmaal alleen maar van den 1000-meter-wedstrijd. In de afdeeling Leden van ,Neptunus" won C. van Zwol voor de eerste maal den prach- tigen wisselbeker van „De Lindeboom" met de medaille van den Chr. Nat Werkmansbond in 20 min. 24% sec. 2. A. Vonkeman 21.05. 3. J. v. Bekkum 21.31 4. A. Vonk 22.05%. 5. J. D. v. Zwol 22.47. 6. D. Niezen 23.17. 7. A. P. Zwarteveen 23.22%. 8. B. van Breda 23.50%. 9. A. C. v. Nieuwkerk 25.28. Van de dames-afdeeling von „Neptunus" won Mej. Vierdag voor de eerste maal het wisselbord van Sporthuis Bokking met de be- stuursmedaille van „Neptunus" in 21 min. 44 sec. 2. H. J. v. Wieringen 25.48. 3. G. Alvers 28.28%. 4. P. Eygenbrood 29.38%. 5. A. Vonkeman 29.48%. 6. C. Schimmel 54.18%. 7. C. van Eeden 42.10. Van de veteranen won de heer C. Dekkers den eersten prijs, aangeboden door Lunchroom „Amsvorde" in 23 min. 35 sec. 2. W. Goorhuis 27.41%. 3. S. Houtman 43.01%. In de afd. Vrije Deelname voor Dames won Mej. M» Vierdag yoor de eerste maal den „Uiltjes"-beker met de medaille van de „A.Z. cn P. C." in 19 min. 49% sec. 2. C. Lcibbrand 22.58%. 3. J. v. d. Stal 23.15. 4. J. Polman 23.21%. 5. J. von Eek 26.13. In dczelfdo afdeeling voor Hecrcn won de heer J. C. v. d. Leij („Triton" Weesp) voor de eerste maal den fraaien „Miss Blancho"-beker met de medaille von de R. K. Gymnast. Ver. „St. Hubertus" in 18 min. 45 sec. 2. G. Volmer 20.55. 3. G. Pompo 21.15. 4. C. Miphels 22.06%. r 5. N. C. de RuyteT 22.43. 6. J. v. d. Berg 24.12%. 7. H. W. Mozor 26.35%. 8. C. Moon 26.43. Van de jongens von „Rood-Wit" was de uitslag de volgendeNo. 1 C. Polland, die dc fraaie sigarettenkoker met pijp in étui ontving, aangeboden door den ouden heer Pezie en een tweetal leeraren van het R. O. G.23 min. 40% sec. 2. W. Cremer 26.08. 3. M. v. Amen 26.14%. 4. J. Sintnicolaas 27.16%. 5. P. Spaan 32.37%. 6. W. Alink 33.00. 7. D. de Niet 33.29%. 8. J. Gedc 33.46%. 9. P. Domen 39.13. 10. J. v. d. Berg 39.50. 11. Th. Meijzen 39.52%. 'Tvv Wielrennen. f DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De Belg Hocvenaars wint den wegwedstrijd. Men seint ons uit Apeldoorn Dc uitslag van den heden gehouden weg wedstrijd om het wereldkampioenschap wiel rennen is T. Hoevcnears (Belgic) 5 uur 40 min. 9 sec. 2. Bocher (Frankrijk). 3. v. d. Berg (Holland). 4. v. d. Aar (Holland). Het Stoycrs kampioenschap. Gisteren (Zondag) is de finale voor het Stay- erskampioenschop verreden. Do volledige uit slag luidt: 1 Grassin (Frankrijk) in 1.20%, wereldkampioen 1925 over 100 K.M. voor be roepsrijders; 2 Snoek (Holland), 1050 meier achter; 3 Sérès (Frankrijk), 8350 M. achter; 4 Linart (België) 2900 M. ochtor. De landenklasscering. Na iedere wereldkampioenschap wiel rijden wordt er, zooals men weet, een landcnklossc- ment opgemaakt om uit te maken welk land de beste totaolprestotic heeft geleverd. Het winnende land krijgt voor een jaar den De Bcukclocr-bekcr in bezit, een beker welke in 1922 ols wisselprijs is ingesteld ter nagedach tenis nan den in dot jaar overleden U. C. I - president, den hcee Em. de Beukelaer. De toekenning der punten is aldus bepaald, dot voor iedet onderdeel der kampioenschap pen voor den winnaar vijf punten, voor No. 2 drio punten voor No. 3 één punt wordt toe gekend. Het resultaat der landcnklosseering is vol gens de Courant Sprintwedstrijden profs: Zwitserland 5 p.; Frankrijk 3 -F 1 4 p. Sprintwedstrijden amateurs: Nederland 5 -f 3 1 9 p. Wegwedstrijd: België 5 p.; Frankrijk 3 p:; Nederland I p. Stayers: Frankrijk 5 1 6 p.; Nederland 5 p. -;- Toleol resultaat: 1 en 2; Frankrijk cn Ne derland, elk 13 p.; 3 en 4; België en Zwitser land elk 5 p. Voor het definitieve bezit van den beker luidt de bepaling, dat het land, dot na 10 jaar de meeste punten heeft behaald, eigenaar zal zijn. Dc stand luidt thans 1922 1923 7924 1925 Totaal 1 Frankrijk 1 11 18 13 43 2 Nederland 8 9 5 15 35 3 Zwitserland 3 10 6 5 24 4 Engeland 15 1 16- 5 België 6 5 3 16 6 Italië 5 1 6 7 Australië 3 3- 8 Duitschlond 1 I ATHLETIEK DE ATHLETÏEK-KAMPIOENSCHAPPEN. Eenigc records verbeterd. De uitslagen van de gisteren te Eindhoven gehouden othletiek-kompioenschappen luiden volgens de Maandagmorgen 200 M. hardioopen. Beslissing1. v. d. Berghe 23 1-10 sc. Kamp van Nederland, 2. van Maonen, 3 Herzbcrger. 800 Meter hardioopen Beslissing1. Visser 2 min. 43-5 sec., Kamp. van Nederl., 2 Bol ten, 3 du Heu. 5000 Meter hardioopen 1 Zeegers (A.V.A.C.) 16 min. 25 3-5 sec.. Kamp. van Nederl., 2 Dullaert (Pro Patrio), 3 Wolf (V. en L.). 3500 Meter snelwandelen 1. C. A. Gubbels (Pro Patrio) 16 min. 6 2-5 sec.. Kamp. van Nederl., 2 S. Boogaard (Pro -Patria), 3 P .H. v. Doesburg. 400 Meter hardioopen 1ste serie 1 Britstra (U. V. V.) 1 min. 2 2-10 sec., 2 Huij- bers (Feijenoord), 2e serie 1 J. Haitsma, A.V. 1923, 1 min. 5 sec., 2. P. Ramakers, U. S. V. Beslissing 1 Huijbers 1 min. 1-10 sec.. Kamp. van Ne derl., 2 Britstra, 3 Haitsma. 4 maal 400 Meter Estafette 1 Quick Nijmegen, 3 min. 34 1-5 sec.. Kamp. van Nederl. (nieuw record), 2 A.V. 23, 3 Phi lips S.V. 4 maal 80 Meter Estafette (Dames) 1 Hijgiea, Haag, 43 9-10 sec., Kamp. van Nederl., 2 Philips S. V. Verspringen met aanloop (Dames) 1 Mevr. M. Schilling, Hygiea 5.19 Meter, Kamp. van Nederland, (nieuw record), 2 mej. A. Mallon, Quick, 3 mej. Kusters, Sparta, ^oogspringen zonder aanloop 1 W. R. v. d. Kuip, B. Wit, 1.40 Meter. Kamp. van Ncderlond, J. G. Britstro, U. V. V., 3. H. Huberts, Quick N. Polsstok verspringen 1 Runio, zeemacht, 8.74 meter. Kampioen van Nederland, 2 Spaorwatcrf A.A.C., 3 Haits ma, A.V. 1923. Kogclstootcn T. J. Selman, A.V. 1923, 12.55 Meter, Kam pioen van Nederland, (nieuw record), 2 H. Ka merbeek, P.S.V., 3 A. Stccker, Quick N. Discuswerpen 1 Selmcn, 37.38 meter, Kampioen van Nc derlond, 2 v. d. Kuip, 3 Kamerbeek. Touwtrekken, lichtgewicht: I Arnhem II, Kampioen van Nederland, 2 Kunst cn Kracht, 3 Arnhem 1, gediskw. Touwtrekken, zwaargewicht 1 Arnhem 1, Kampioen van Nederland, 2 Arnhem II, 3 Kunst cn Krocht, Culemborg. 10.000 M. snelwandelen 1 Gubbels, 49 min. 11 9-10 sec., Kampioen van Nederland, 2 Ekkcrs, 3 v. Doesburg. Verspringen met aanloop 1 H. de Boer 6.84 Meter, Kampioen van Ne derland, 2 J. G. Britstro, 3 C. v. Erp. Jammer genoeg ontbrak onze kampioen (200 M. hardioopen) Harry Broos, wegens een knieblessure. GEMEENTEZAKEN. Pensioenen wethouders. Onze stadgenoot de heer A. R. Veenstro, schrijft ons De commissie ad hoe heeft den gemeente raad een gewijzigd voorstel aangeboden in zake de pensionneering van de wethouders. In do daarbij gevoegde ontwerp-verordening wordt gezegd» dat recht op pensioen ontstout na 4 jaren dienst. Daarop zijn een paar uitzonderingen ge maakt. En omtrent eene daarvan zegt 8e com missie (ik citeer dit blad) „en om aan den wensch van de sociaal-democratische raads fractie tegemoet te komen, hebben wij tevens een uitzondering gemaakt voor hem, die ken- lijk tegen zijn wil, ophoudt, hetzij wethouder, hetzij raadslid te zijn", enz. (vetgcorukt van mij). Waarom genoemde fractie deze bepaling wenscht, wordt niet vermeld, wat zeker niet aangenaam aandoet. Moor van meer 'belang is wellicht de vraag waaruit moei blijken dat iemand, kenlijk tegen zijn wil, ophoudt, hetzij wethouder, (hetzij raads lid te zijn? Wie beoordeelt of het geval zich werkelijk voordoet? Deze kwestie is van ongemeen belang, nu vaak de wethouders niet door den Raad, naar vrije keuze, worden eongewezon, maar niet zelden de zetels worden verdeeld door de po litieke clubs, die ook de personen aanwijzen. Uit vele denkbare gevallen vermeld ik dit een partij wellicht door het minder tactisch optreden van haar vertegenwoordiger in 'het dagcüjksch bcSiUur, gaat bij de verkiezingen sterk achteruit; zij wenscht óf geen wc tbc u- derszetcl meer te aanvaarden, óf zij verlangt oen persoonsverwisseling. In de partij wordt niet eenstemmig gedacht, cn do wethouder zelf wenscht te blijven. Ivlaar dc partij beslist dot geen zetel zal worden aanvaard. Is hier nu het geval, als in de verordening bedoeld, aanwezig? Zoo ja, en cr zijn redenen om dit to ver onderstellen- don diernt met kracht geprotes teerd te werden tegen de opgenomen bepaling. Ten eerste raakt zoo'n kwestie dc politieke verhoudingen in de partij, waarvoor echter do gemeentekas niet behoeft te worden openge steld. Ten tweede werdt met dc bepaling voedsel gegeven aan de toch al niet wenschclijke machtsvorming dei politieke partij-besturen. Maar bovenal, de bepaling L gevaarlijk voor de poii.ieke zeden. Immers co betrokken per soon wordt voor de keus gesteldmeegaan met de meerderheid met verlic7. van recht op pensioen, of zich voegen bij de minderheid, waardoor recht cp levenslang peniroen werdt verkregen. Voor deze keuze mag men iemand niet stel len I HENGSTENKEURING. Op I September te Utrecht. Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te maken bekend, dat blijkens de beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw van den 4cn Augustus 1925 no. 100'1 F., 2e afdeeling, directie von den land bouw, de in het najaar van 1925 te houden gewone rijkskeuring von tot dekking bestem de hengsten, voor^zoovcel dc provincie Utrecht betreft, vastgesteld is op 1 September a.s. te Utrecht, alleen voor hengsten type tuigpaard. Voor het aannemen van inschrijvingen heeft de regelingscommissie bereids zitting gehou den op den 15den Augustus j.I. Dc hengsten moeten op 1 September a.s. des voormiddags ten 10 ure aanwezig zijn op een terrein van de veld-arlillerie-küzerne „Damlust" te Utrecht. N'BDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Gocdkoopo trein naar Den Haag. Op Zordag 30 Aug. a.s. zal een goccT.toope trein worden ingelegd naar Den Haag. Voor prijzen, dienstregelingen enz. verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer en naar dc strooibiljetten, die aan 'het station verkrijgbaar zijn. GARNIZOEN. Dctochcering reserve-officieren ven gezondheid. De hierna genoemde reserve-officieren van gezondheid worden van 14 tot en met 26 September a.s. (tijdens de herhalingsoefenin gen te dezer stede) gedetacheerd bij do na- vermelde, alhier in garnizoen zijnde, korpsen bij het 5e regiment infanterie res.-offirier van gezondheid le kl. J. van der Kous, zoo mede de res.-officieren van gezondheid 2e kl. D. den Hoed, A. R de Wijn, W. C. Meiss, A. H. Dael, D. von Vugt en G. Oltmans bij het 16e regiment infanterie res.-officier van gezondheid le kl. W. J. Mulder, zoomede de res.-officieren van gezondheid 2e kl. M. van der Stoel, H. Hartingius, dr. J. B. Zwaardema ker, E. Q. H. M. Hoelen, K. C. von Berckel cn T. C. Spruit

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3