REGENKLEEDING OCCASION PiansMel L. KLEIN „DE EEMLANDER" dbrW.SAUER Adviezen voor Geldbelegging Verhuring van Lips Safe -Loketten hier ter stede is KASTNER AUTO-PIANO Utrechtschestr. EERSTE blad. BUITENLAND. N.V. MIDDENSTANDS CREDIETBANK 24e Jaargang No. 51 ABONNEMEKTSPRUS3 "Ttr TT ioort 2.10, Idem lianco per pc*i 1 pc week (met gratis verrekena* legen ongclakkca) 0.17*. atroodetlykc noraeters 1 0j05. AMERSFOORTSCH DAGBLAD OIP.eCTEWft-t/ITQEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHERpOORTWAL POST»*.*,*, 4T«0. Vrijdag 28 Augustus 1925 PRIJS DEK ADVERTENTIEN Z, bewijsnummer, elke regel meer 01S, dicmtaanbre- dingen en Lieidadipheids-advei ten tien voor de befit der prijs. Voor bandei en bedrijf bc-Uan zcei voordeeltje bepalingen voce het advcriecxcss. Een# circulaire, bevattende da too*«marde*, woedt op aanvraag toegcaoeden. DUITSCHLAND. DE DUITSCHE VEILIGHEIDS- VCX>RSTELLEN. De indruk, dien de nota in Duit- schc kringen heeft gemaakt. Berlijn, 2 6 Aug. H. N.) Over den in druk, dien de vandaag gepubliceerde Fransche nota in toonaangevende Duitsdhe kringen heeft gemaakt, kan het volgende worden gemeld De opvatting, die aan het slot der Fransche nota tot uitdrukking komt, dat het geen zin zou hebben de wisseling van nota's verder voort te zetten, wordt odk door de Duitsche regeering gedeeld. Daarom zal Duitschland er voorloopig van afzien het standpunt, in zijn nota van 20 Juli ontwikkeld, verder toe te lich ten- De Duitsche nota van 20 Juli beperkte er zich toe, zooals bekend is, om het standpunt der Duitsche regeeri- g ten opzichte van enkele principieele vragen uiteen te zetten, terwijl de regeering zich voorbehield haar standpunt ten opzichte van verschillende afzonderlijke vraag stukken nader te bepalen. De opvatting in <3e Fransche nota, alsof in bedoelde Duitsche nota alle principieele vragen reeds volledig behan deld zijn, is dus niet geheel juist, terwijl ook enkele afzonderlijke vraagstukken ten deele een principieele betee'kenis hebben en dus niet als ondergeschikte vraagstukken kunnen gelden. In het tegenwoordige stadium acht de Duitsche regeering het echter niet gewenscht het ge- heele complex der vraagstukken nogmaals aan de orde te stellen, te meer daar voor een groot gedekte der te behandelen vraagstukken het definitieve standpunt der geallieerde regeerin gen nog niet bekend is. \V$t de Kwestie van het te sluiten veiligheidspact voor het Westen betreft, wordt .opgemerkt, dat in he Duitsche memorandum geen bepaalde oplossing door Duisdhland is voorgesteld, doch alleen verschil lende mogelijkheden voor een oplossing ter overweging zijn aangeboden. De Fransche nota van 16 Juni bepaalde er zich toe de Duitsche voorstellen te herhalen, zonder dat echter bleek, welke van de verschillende mogelijkhe den voor de geallieerden in aanmerking komt. In overeenstemming hiermede is het denkbeeld, door de geallieerden ter kennis van de Duiisohe regeering gebracht, om een Duitschen juridi- schen deskundige af te vaardigen voor infor- matorische besprekingen, waarbij in het bizon der de opvattingen der geallieerden zullen moeten blijken. Reeds vroeger is het denkbeeld van een juridische conferentie geopperd. Vol gens de eerste uitlatingen daarover in de pers ontstond de indruk, alsof deze besprekingen ertoe zouden moeten dienen om een ontwerp verdrag uit te werken. In dezen vorm was het denkbeeld voor de Duitsche regeering onaan nemelijk, aangezien bij de opstelling van een ontwerp verschillende politieke vraagstukken betrokken zouden zijn, waarover zonder een be slissing en zonder de medewerking van de ver schillende ressorts, die de politieke verant woordelijkheid dragen, niet beraadslaagd kan worden. Daarentegen heeft de Duitsche regee ring geen bezwaar om een uitnoodiging aan te nemen voor een bespreking, waarbij inlich tingen kunnen worden verkregen over de détails van het verdrag, daar deze inlichtingen ertoe kunnen bijdragen om reeds een standpunt voor de latere mondelinge onderhendelingen te be palen. Overigens is de indruk, dat de Fransche antwoordnota de opvatting der Fransche re geering niet zoo scherp omlijnt als dit in de eerste Fransche nota het geval was. De ver zekering, dat er een feitelijke toenadering tot het in de Duitsche nota van 20 Juli weergege ven standpunt bestaat, is bij een eerste lezing niet zonder meer te aanvaarden, aangezien en kele uitdrukkingen, die gebruiktk zijn voor ver schillende uitleggingen, zoowel in optimisti- .ïchen als pessimistischen zin, vatbaar zijn. Engelsche opvatting-en. Londen, 27 Aug. (H. N.) De aandacht Ifer Engelsche bladen is nog steeds in beslag genomen door de onderhandelingen over do schuldregeling met Frankrijk, zoodat zij zich *#ver de Fransche antwoordnota nog met terug houding uitlaten. De diplomatieke medewerker «an de Daily Telegraph wijst in het bizonder op den verzoeningsgezinden toon der nota. Duitschland kan tevreden zijn met de verkla ring, dot onder het beoogde stelsel niet een- rij dig kan worden beslist wie de aanvaller is. dok de Daily News wijst op den tegemoet komen den toon der nota. Weliswaar draait de «tota meer om de Duitsche bezwaren heen dan dat zij daarop ingaat, doch er is een zwakke «janwijzing voorhanden, dat na Duitschland s toetreding tot den Volkenbond een middel zal borden gevonden, waardoor Duitschland s be zorgdheid ten opzichte van art. 16 van het covenant uit den weg geruimd zal worden. Het Fransche standpunt in deze zaak kan redelijk •worden genoemd. Duitschland zal veel beter fn staat zijn tegen een Franschen doormarsch door zijn gebied te protesteeren, indien het lid van den Volkenbond is. De overige geschil punten zullen minder groote moeilijkheden op leveren en gemakkelijker uit den weg te rui men zijn, indien Duitschland eerst lid van den Volkenbond is. Briand licht de nota toe. Fransche persstemmen. Pa r ijs, 2 7 Aug. (H. N.) Briand heeft gis teravond tegenover vertegenwoordigers van de pers de Fransche nota aan Duitschland nader toegelicht. Hij begon met te verklaren, dat de overhan- diging van de nota is vertraagd, doordien er op wensch der geallieerden en vooral van Bel gië nog enkele kleine formeele wijzigingen in aangebracht moesten worden. Voorts wees hij er op, dat Frankrijk in zijn antwoord geen consessies doet ten opzichte van de drie pun ten, die het als essentieels beschouwt, n.L het garantiepact, Duitschlands toetreding tot den Volkenbond zonder voorbehoud of voor rechten en tenslotte de onaantastbaarheid der verdragen. Volgens Briand is het zoogoed als zeker, dat er na do vergadering van den Vol kenbond geen conferentie der geallieerden zal worden gehouden en dat de al te langzame procedure van een conferentie waarschijnlijk vervangen zal worden door besprekingen tus- schen de geallieerde ministers van buitenland- sche zaken, bij welke gelegenheid de beslis singen, waartoe de juridische deskundigen ge komen zullen zijn en eventucele bezwaren van Duitschland besproken zullen worden. De Fransche pchtendbladen bevatten, zoo als niet anders te verwachten was, alle min of meer uitvoerige besprekingen over de nota. De Matin stelt vast, dat de Fransche nota een zeer hoffelijk, doch tevens krachtig antwoord is op de door de Duitsche regeering opgewor pen vragen. Pertinox verklaart er zich in de Echo de Paris verwonderd over, dat men plot seling zoo'n grooten hoost heeft. Alles wel be schouwd, neemt Frankrijk in beginsel de Duit sche stelling aan. Slechts voor enkele bizonder flagrante overtredingen maakt Frankrijk voor behoud. Wij zijn thans, aldus schrijft hij, te ruggekeerd tot het pact van den Volkenbond, d.w.z. tot een liga van neutralen, die, om het bij den juisten naam te noemen, geen verplich tingen of sancties van eenigen aard kennen. Ook al wordt het veiligheidspact niet gesloten, don zal het verdere verloop hetzelfde zijn, slechts met dit onderscheid, dat wij grootere vrijheid van handelen behouden. De Figaro noemt de nota een Hink stuk, waarin, terwijl de wensch tot verzoening wordt uitgesproken, de hoofdbeginselen ten volle gehondhaofd worden. Wie zou, na kennis genomen te heb ben van deze nota, nog aan den goeden wil en de vredelievendheid van Fronrkijk kunnen twijfelen? De Homme Libre schrijft in denzelf den zin. De nota bewijst Fronkrijks goeden wil. Echter behoudt Frankrijk zich duidelijk zijn rechten voor, wat betreft d'e handhoving der garanties in het Rijnland, voor zoover die door het verdrag van Versailles zijn gegeven. Duitschland kan echter zeggen, dat de facto bepaalde verlichtingen ten aanzien van de militaire maatregelen in het Rijnland toege staan kunnen worden. De Excelsior schrijft, dat de Fransche regeering Duitschland loyaal tot voortzetting d<y onderhandelingen uitnoo- digt, doch deze onderhandelingen zullen na tuurlijk tot niets leiden, indien Duitschland daarvan zal willen gebruik maken als een mid del om zich aan zijn verplichtingen te onttrek ken en tot een herziening van de bestaande verdrogen te geraken. Thans is het woord aan Dmtschland, dat de oprechtheid van zijn voor stellen van Febr. j.l. moet bewijzen, door zon der voorbehoud opneming in den Volkenbond te vragen en deze toetreding en het in werking treden van het voorgenomen pact moet bevor deren door zijn ontwapeningsverplichtingen ten spoedigste te vervullen. De Gaulois betreurt het, dat men het aan juridische deskundigen wil overlaten om verschillende categorieën van grensschendingen vast te stellen, waarvan som mige tot arbitrage aanleiding zullen geven en andere een gewapend optreden kunnen recht vaardigen. Indien Frankrijk oorlogzuchtige be doelingen tegen Duitschland zou hebben, dan zou geen veilighcidspact, doch slechts de sterkte van Frankrijk, den doorslag geven. Het Duitsche antwoord te Parijs overhandigd. Berlijn stemt in met de juridische conferentie. De Duitsche gezant heeft gisteren Bnand het F)iritanJv* nntwnnrH np Hon jowgsifn Fran schen stap nopeas het waarborgverdrag te Berlijn overhandigd. Het antwoord is vrij kort: het beslaat één getypte pagina en zal morgen tegelijkertijd te Parijs en te Berlijn worden -ge publiceerd. Het Duitscne antwoord dnn.kt de F-arsche regeering vo v haar zoo hoffelijke nota en verklaart, dat let het voorstel aanneemt om een conferentie van juristen bijeen te rcepen. Die conferentie zal woidia, maar op een nog niet bepaalden datum, bijeenkomen Duitsche persstemmen over Briand's nota. B e r 1 ij n, 2 7 Aug. (H. N.) De Duitsche bladen nemen bij hun besprekingen over <3e Fransche nota over het algemeen een gereser veerde houding aan. De democratische bladen stellen vast, dat er door de nota een vooruit gang is te constateeren omdat thans mondelin ge onderhandelingen mogelijk zijn. De Duitsche nationale bladen daarentegen zeggen, dat er van een vooruitgang geen sprake kan zijn en dat Duitschland het in zijn laatste nota ge maakte voorbehoud ongewijzigd moet handha ven. De Beiersche bladen toonen zich o/er het algemeen ontstemd. De Münch. Neueste Nachrichten brengt een hoofdartikel onder den titel „naar een nieuw dictaat" en zegt dat de Fransche nota met gaen enkel woord melding maakt van het offer dat Duitschland brengt. De Münchener Augsb. Abendztg. schrijft in denzelfden geest noemt Briand een meester in de kunst van het verdraaien. GESSLER VERVANGT LUTHER. Tijdens zijn vacontieverlof zal de rijkskan selier Luther door den rijksweerminister Gess ier vervangen worden. HET BOOZE WEER IN MIDDEN-DIHTSCHLAND. Uit Halle wordt gemeld, dat de schade, dooT het onweder in den Mansfelder Seekreis ver oorzaakt, volgens de laatste ramingen 1,200,000 maik moet bedragen. De voortdu rende regen der laatste dagen heeft de schade nog vergroot en het verzakken van meer hui zen ten gevolde gehad. RECLAMES. Prijs 1—3 rc#e]9 f 3.05. elke regel meer 1.— NH.oscnn Walchep) fronnfuht-AODER VERTFaRWWDMIBURG PIANO 0BGEL HRNDEL voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Langegracht No. 4 - Telefoon 304 HET JUISTE ADRES VOOR Dames-Mode-Magazijn „L'HIRONDELLE" 16/18 Langestraat - Amersfoort tegen zeer aannemelijken prijs aangeboden ZIE ONZE ETALAGE HET GESCHIL IN DE BOUWVAKKEN. De besturen der' economische organisaties publiceeren een verklaring naar aanleiding van de staking in de bouwvakken, waarin zij een verdere loonsverhooging voor onmogelijk ver klaren, omdat deze van nadeeligen invloed zou zijn op heel het economische leven en een toe neming der duurte ten gevolge moet hebben. Daarop antwoordt de Vorwaits, dat het een-1 heidsfront der werkgevers onvermijdelijk een eenheidsfront der arbeiders-organisaties ten gevolge zal hebben en dat alle beschikbare geldmiddelen der georganiseerde arbeiders beweging voor de ondersteuning der bouwvak arbeiders moeten worden aangewend HET ZOOVEELSTE TREINONGEVAL. Gisterenochtend is een trein uit Juvisy bij het binnenkomen in het station aan den Quai d'Orsay op een stootblok geloopen. Een twin tigtal reizigers werden gekwetst. BELGIE. DE STAKING DER METAALBEWERKERS. Het einde in zicht. Gemeld wordt uit Brussel, dat, aangezien 75 procent der stakers Maandag het werk reeds zullen hervatten, men feitelijk het einde der sta king nabij acht. De Soir verklaart nog, dat de patroonsvereeniging zich vereenigd heeft met het voorstel van het centraal comité der metaal arbeiders. De staking der metaalbewerkers kan dus als geëindigd beschouwd worden. FRANKRIJK BRIAND NAAR GENEVE. Parijs, 2 7 'Aug. (H. N.) Briand zal Dins dag naar Genève gaan, waar hij het voorzitter schap over de vergadering van den Raad von den Volkenbond zal waarnemen tot de aan komst van Painlevé, die 6 Sept. wordt ver wacht. HET SOCIALISTISCHE CONGRES TB MARSEILLE Een voorstel inzake Rusland. De vergadering van het internationaal socia listencongres werd gisterochtend voorgezeten door Wibaut uit Amsterdam. Daar do subcom missie over Oost-Europa niet tot overeenstem ming is kunnen komen ten opzichte van Rus land, heeft men haar met 3 leden aangevuld. Een duidelijker redactie van ort. 19 van 't volkenbondspact gewenscht. De vredescommissie van het socialist en con gres i9 het eens geworden over een motie, waarbij geëischt wordt, dat de Volkenbond een universeel en democratisch karakter zal dragen. Artikel 19 van 't volkenbondsverdrag moet dui delijker worden geredigeerd om het doeltref fend te maken. De motie spreekt verder den wensch uit, dot men komen zal tot het voimen van een internationalen collectieven economi- schen raad en tot verplichte arbitrage voor alle geschillen. Het vraagstuk van den vrede en het vcilighcidspoct. Bij do bespreking van de vraagstukken von den vrede en van het waarborgverdrag heeft Wibaut de motie, door de commissie voor den vrede aangenomen, toegelicht. Hij verklaarde, dat de internationale eensgezind moet zijn bij 't bevestigen van de overtuiging en den wil van het socialistisch wereldproletorioat. ENGELAND. DE VAN FRANKRIJK TE VORDEREN SCHULD. Cailloux betuigt zijn tevreden heid over het bezoek aan Lon den. Toen Caillaux -gisteren vertrok, liet hij zich tegenover de talrijke journalisten, die aan het station aanwezig waren, zeci v/aordeerend uit over de Engelsche ministers, die hij heeft ont- moet. Hij voegde daaraan toe Bij de groote mannen van zaken, die ik het voorrecht heb gehad te spreken, heb ik de zelfde hartelijkheid en dcnzHfden wensch naar cveieenstemming ondervonden. Wat minister Winston Churchill betreft, diens ernstig stre ven naar overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk, volstrekte loyauteit en moed bij het nemen van beslissingen, hebben veel bij gedragen tot een verzoening van ons beider standpunten De Fransche minister van finan ciën in Parijs terug. Caillaux heeft zich bij zijn aankomst, gis:e- ren te Parijs, ertoe beperkt te zeggen, dat hij niet den geheelen veldslag heeft kunnen win nen. Britsche Jjeschouwingen over het Engelsche aanbod. Uit Londen wordt d.d. 27 Aug. gemeld Als men de beschouwingen in de bladen mag aanmerken als een criterium, dan is het duide lijk, dat het eindaonbod der Britsche regeering irinzake de vaststelling von de Finnsche schuid de gtens uitmaakt van do concessies, dio do Britsche openbare moering gerechtigd' zou achten. Er wordt op gewezen, dat bet Btiischo voorstel aan Frankrijk een bed-og van tus». schen de helft en twcedeido van hetgeen het verschuldigd is, vrijscheldt, dnf de Britsche inkomstenbelasrtingbetaier 7 snuivers op een pond von de Fransche schuld betaalde en dat door het tegenwoordige vooistel slechts 2K Stuiver van dat bediog zal worden afgebroken, zoodat door den Britschen belastingbetaler nog 4% stuiver per pond opgebracht moet worcten ten behoeve van zijn Fransche vrienden. Andeizijds wordt he; voorstel in sommige kringen gerechtvaardigd geacht door de uit werking die een regeling van de kwestie zou hebben op de „algemecne herleving en pacifi catie van Europa." Dit was de uitdrukking, die Churchill gebruikt heef; en de bladen zijn van meening, dat het voorstel der lergcering inzake de schulden een voldoende aanwijzing is voor de groote waarde, die de rrgeenng hecht oan het bereiken van dat ideaal. Algemeen wordt goedgekeurd 'de aandrang, door de regeering geoefend, om te zorgen, dat de jaarlijksche betalingen -gedaan zullen wor den onder uitsluitende vei an two ordelijkheid von Frankrijk en dat elke verwijzing naar de Dawes-annulteiten uitgesloten zai worden. Hec is inmiddels duidelijk, dat elke Fransch- Engelsch'e overeenstemming slechts een voor loopig karakter kon dragen, zoolang de onder handelingen tusschen Frankrijk en de Ver- eenigde Staten, die hervat zullen worden, i iet tot eenig aanvullend resultaat geleid zul'en hebben. Verder zijn; er nog een aantal detailkwesties te regelen. Daaronder zijn de kwesties von een gedeeltelijk moratorium, dat volgens Caillaux tot 1930 verleend moest worden Onder dat moratorium zou Frankrijk kleinere, maar stij gende betalingen doen voor enkele der-eer ste jaren. Daarna zouden er eompensee-ende betalingen plaats hebben om hn gedurende het moratorium te weinig betaalde en de inte rest daarop te dekken. In het eerste jaar zoo de Fransche betaling het lage cijfer van 2 of 3 millioen pond sterling bedrogen. Maar deze punten zijn nog voorbehouden voor nadere be schouwing, wanneer de besprekingen h'eivnt zullen worden. Fransche opvattingen. P a r ij s, 27 A u g. (H. N.) De bladen toonen zich tamelijk voldaan over het i«^ulteat der besprekingen van Caillaux te Londen, dat uit- geloopen is op het voorstel van Churchill om de betaling in annuïteiten van 12% millioen te doen geschieden. Mer wijst ev op, dat he'f e, lij de ondeiha?de.ingen yan Caillaux om gi:«g of Fraiduijc aar. Engelond en Amerika meer moet betalen dan het zelf ontvangt en of cr verband kan woden gebracht tusschen Fronkrijks betalingen en het Dowesplan. De bladen zijn het met Caillaux eens, dat F»ank rijk slechts betalingen kon nanvaoiden, inoitn het zelf gedekt is. Indien En-geland en Amerika oprecht tegenover Frankrijk zijn geweest, toen zij het voorstel van het Dnwesplan doden, moet dix verbond bestaan, terwijl Frankrijk in geen geval meer zal behoeven te betalen don hei- zelf ontvangt. Intusschcn volt °P merken, dot de uitslag nog niet dcTinitief is en dat voor loopig slechts is vastgesteld met we'kc beta lingen Engelond evreden zal zijn. Het verbond tusschen Fronkrijks schuld oan Engeland en die uon Amcriko. Zoools men weet, verlangt Engeland, dot er, naar verhouding, gelijkheid zal zijn tusschen de wijze, waarop Frankrijk door zijn andere crediteuren zal worden behandeld en de be handeling, door Engelond toegestaan. Nopens deze dwingende voorwaarden heeft Churchill verklaard De Britsche regeling heeft het van den beginne af aan volkomen duidelijk gemaakt, dat elke overeenkomst, waartoe zij met Frank rijk zal kunnen komen, zal moeten beantwoor den oan het zoo dikwijls verkondigde beginsel, dot Engeland van Frankrijk betalingen moet ontvangen, die naar verhouding en pari passu gelijk zijn oan die, welke Frankrijk eventueel zal overeenkomen met do Ver. Staten, wan neer Frankrijk zijn oorlogsschuld mot dat land regelt. Het zou geen dienst zijn aan het toch al zoo zwaar bezochte Europa, indien de op offeringen, die één schuldeischer van Frank rijk zich getroost, enkel maar diende tot het voordeel vun een anderen schuldeischer. Elke overeenkomst, die op dit oogenblik tusschen Frankrijk en Engeland zou kunnen tot stond komen, kan dus in dit opzicht slechts een voorloopig karakter dragen, zoolang ondero onderhandelingen nog hangend^ zijn. Aan het slot van zijn verklaring bracht Churchill warme hulde aan Caillaux. Verder zeide hij, dat de onderhandelingen zouden wor den voortgezet. In een verklaring, gericht tot de pers, verklaarde Caillaux dat Churchill hed ingestemd met zijn verdereneisch, dat een gedeeltelijk moratorium tot 1930 non Frank rijk zou worden toegestaan. Het oordeel der Engelsche bladen. De Times is van oordeel, dat een flinke stap gedaan is op den weg naar een regeling. Daar Frankrijk zijn aanbod van 10 millioen slechts met 2S millioen heeft te vorhoogen, mogmon een spoedige hervatting der besprokingen ver wachten. Echter voegt het bind hieraan toe, dat het gehcele vraagstuk gecompliceerd wordt door het feit, dat Frankrijk twee schuldoischera heeft en het voor Frankrijk geen voordeel zou meebrengen, als Engeland offers bracht, dio alleen ten l>ate van den anderen schuldeischer zouden strekken. Daarom is het van groot belang vast te houden aan de voorwaarde, dot wanneer Frankrijk relatief meer betaalt aan de Ver. Staten, het ook aan Engeland mcér zal hebben to betalen. De Manchester Guardian is overtuigd, dut Cailluitx redon heeft tevreden te zijn. Voot den Engelschen belastingbetaler zou een an nuïteit van 12% millioen neerkomen op een vermindering van ongeveer 2 stuivers in het pond van de inkomstenbelasting, terwijl hij zou blijven opkomen voor ruim 4 stuivers in het pond ten gerieve van den Franschen be lastingbetaler. De Daily Express meent, dat Churchill een slecht zaakje heeft gedaan en dot zijn aonboB een grootcr offer is don het Engelsche volk vermag tc drogen. „Engeland kan zich de rol van 's werelds rijken oom niet veroorloven." De Morning Post acht den toestand op het gebied der schulden verbeterd en zegt dot Churchill's aanbod de olgemeene herleving en pacificatie van Europa in de hond zal werken. Het blad voegt hieraan toe „Goed dient men in te zien, dof nog geen accoord is bereikt, maar slechts een grondslag voor een overeenstemming, welks waarde nog afhangt von de houding der Ver. Stoten." Noor de Westminster Gazette hoopt, zal Frankrijk thans begrijpen, dat Engeland geen Snylock is de Daily News noemt Churchill's aanbod het toppunt van edelmoedigheid en zegt dan „Naar onze overtuiging heeft de Engelsche regeering juist gehandeld, maaT zij behoeft niet onder stoelen of banken te steken, dat in de geheele wereldgeschiedenis nog nooit een schuldenaar zoo schappelijk is behandeld." DE ONTSLAG-AANVRAGE VAN DEN MINISTER VAN HANDEL. INGETROKKEN. Vernomen wordt dat sir Cunliffo Lister, de minister van handel, wiens ontslagaanvraag gedurende drie weken in honden was van don premier, deze aanvraag heeft ingetrokken. DE ZEELIEDENSTAKING. Reed in staat von beschuldiging gesteld, maar op vrije voeten gelaten. De tweede secretaris van den zeeliedenbond. Reed, die in staat van beschuldiging is gesteld wegens het drogen van vuurwapens en poging tot moord, bij den communistischen aanval op het efdeelingsgebouiw von den beeüedenbond te Stepney, is tegen borgstelling in vrijheid gesteld. ZWEDEN. DE NOBELPRIJZEN. Stockholm, 27 Aug. (V. D.) Elk der vijf Nobelprijzen van dit jaar zal 118165 kro nen groot zijn. Het is thans de 25ste keer, dat de Zweedsche Nobelprijzen zullen worden toe gekend. Van 1901 tot 1924 zijn 13.866.670 kronen verdeeld. Het Nobelfonds bedraagt tharvs 30.626.597 kronen. Gedurende deze 24 jaar ziin de Nobelprijzen naar de volgende landeh

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 1