AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" BINNENLAND. TWEEDE BLAD. KOLONIËN. FEUILLETON. De gouden band. 24e Jaargang No. 51 Vrijdag 28 Aug. 1925 Oost-ïndië. AFSCHEID MINISTER WELTER. Aneta seint uit Batavia: De Landvoogd gaf een afscheidsdiner aan den heer Weiter, waaraan 70 pèrsonen aan zaten. De Landvoogd hield een tafelrede, waarin hij zeide, door een driejarige vertrouwde sa menwerking met den heer Weiter beter dan anderen te kunnen beoordeelen hoezeer de a.s. minister dool- zijn begaafdheden, grooto werk kracht en tact in staat zal zijn ook op het Plein in het belang van Indië en de bevolking werkzaam te zijn. De heer Weiter werkte krachtig mede tot het doordringen van het be sef, dat bezuiniging een eisch des tijds was, waaraan onverbiddelijk moest worden voldaan. Dat is nu voorbij. Financieele zorgen zullen minister Weiter niet meer kwellen, wat echter geen reden is tot wilde uitgaven, die door den bodem van de schatkist heen naar het moeras voeren. De Landvoogd is overtuigd, dot de minister de door den Volksraad aangenomen maatrege len en werken voor de economische ontwikke ling van land en volk in zijn begrooting over nemen en met warmte en overtuiging in de beide Kamers der Staten-Generaal verdedigen zal. Het is van groot belang, dot de nieuwe minister de Indische toestonden kent. Dit zal een goede verhouding en een werkelijk harte lijke samenwerking tusschen minister en Land voogd bevorderen. Des heeren Welter's advie zen toonen aan, dat hij aangaande 's lands positie ten aanzien van de stroomingen en be wegingen van de bevolking het standpunt der Indische regcering van de laatste jaren heeft ingenomen. De Landvoogd eindigde met den wensch, dot het den heer Weiter gegeven moge zijn, zeer veel in het belang van Indië en van de bevol king tot stand te brengen. De heer Weiter uitte in zijn dankwoord groote liefde voor land en volk, waarvan het scheiden hem zwaar viel. Hij hoopte in zijn nieuwe positie te kunnen medewerken aan de geestelijke en maatschappelijke verheffing van de bevolking en eindigde zijn rede met een be roep op den steun van den Landvoogd bij het geraken tot een harmonieuse samenwerking en voorlichting ook na des Landvoogds aftreden. BENOEMINGEN. Benoemd is blijkens een Aneta-telegram tot resident van Bantam J. D. de Vries, vroeger oss.-resident van Malangvon Krawang M. H. Doornik, ass.-resident von Probolinggo West- Preanger, standplaats Soekoboemi, F. A. E. Leceuille,* ass.-resident van BlitarMiddden- Preanger, met standplaats Bandoeng, J. G. van Heyst, ass.-resident terug van verlofOost- Preanger, met standplaats Tasikmalaja, H. C. van den Bos, oss.-resident van Modjokerto Indramajoe, D. D. P. A. Renardel de la Va- lette, vroeger ass.-resident van KendalChe- ribon, G. L. UI jee, ass.-resident van Poovtianok; tot resident ter beschikking, P. R. W. van Gesseler Verschuir, ass.-resident van Kedoc Voorts zijn de rang en titel van oss.-resident (oude stijl), belast met de functiën van resident (nieuwe stijl) toegekend te Batavia aan J C. do Bergh, vroeger ass.-resident van Semarang; idem te Buitenzorg, H. Kool, vroeger ass.- resident van Probolinggo. Met den rang en titel van ass.-resident (oude stijl) is ter be schikking gesteld van den Gouverneur van West-Java G. O. V. Mallien controleur B.B., belast met werkzaamheden betreffende parti culiere landerijen bewesten de Tjimanoek, ais hoofd van het kantoor voor particuliere lande rijen in West-Ja va. GROOTE FAILLISSEMENTEN. Aheta seint uit Batavia: Het faillissement is uitgesproken van: Yoe- soef Haji Achmat, met een passief van 2Ió imillioen; Gani Haji Achmat, met een passief van ruim II millioen en Gani Bin Dada, met >een passief van ruim 4 millioen. Het actief in deze drie faillissementen is vrijwel nihil. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, betreft het hier drie Britsch-Indische makelaars, die hoofdzakelijk speculatie zaken deden in tweede-handssuiker. Yoesoef, die reeds in 1920/2T, toen hij groote posities in tweede» handssuiker had loopen, failliet is verklaard, doordat de suikerprijzen daalden, waarbij toen twee banken grooie verliezen leden, is een broer var» Gani (Haji beteek ent: „zoon van"). Het faillissement zou een gevolg zijn van het wederom terugloopcn van de suikerprijzen. De Staatscourant van heden 27 Aug. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde mr. J. L. Boumn, burgemeester van Hoo- gevecn, W. Koelman, secretaris van Hoogevecn en H. G. Gratoma, rozenkweeker te Hooge- veen; onder dankbetuiging voor do bewezen dien sten zijn in verbond met de verecniging van de Vecortsenijkundige Hoogeschool te Utrecht met de Rijks-Universiteit te Utrecht eervol ont slagen H. Tromp van Holst, als secretaris van het college van curatoren, mr. J. B. de Buy, als bibliothecaris, M. C. P. Kruse als administra teur, D. J. de Jong, als lector in de artsenij- warenkennis en artsenijbercidkunde, allen van of aan de Veeartsenijkundigc Hoogeschool. STENOGRAFISCHE INRICHTING DER TWEEDE KAMER. Ontslagaanvrage van den directeur. Naar „De Rotterdammer" meldt, is de heer G. J. D. C. Goedhart, directeur dor Stenogra fische Inrichting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voornemens om, wegens ziekte, pensioen aan tc vragen met ingang van 1 Nov. a. s. De heer Goedhart, die ruim 50 dienstjaren heeft, was aanvankelijk voornemens in dienst te blijven tot hij den 70-jorigen leeftijd be reikt had. PUBLICATIES DOOR AMBTENAREN. Een aanschrijving van B cn W. van den Bosch. Onder dagteekening van 17 Augustus j.l. hebben B. en W. van den Bosch den onder- staonden brief gezonden aan de hoofden van dienst en chefs der afdeelingcn ter secretarie aldaar. Het komt den lontslen tijd herhaaldelijk voor dat ambtenaren zich geroepen gevoelen om in de plaatselijke bladen onderwerpen te behan delen, die betrekking hebben op de practischc politiek dezer gemeente. Wij hebben hierbij het oog op artikelen en ingezonden stukken, zooals dat, hetwelk is geplaatst in de Provin ciale Noord-Brabantsche en 's-Hertogenbos- sche Courant van 4 Augustus j.l. over de werkverschaffing aan de IJzeren Vrouw, en zooals die, verschenen in hetzelfde persorgaon van 8 Augustus j.l. over het pauperisme in deze gemeente en over de zokel'jke bedrijfs belasting. Wij zijn van oordeel, dat het tot onze taak behoort de burgerij voor te lichten met be trekking lot gemeentezaken en wel allereerst in de raadszaal tegenover de vertegenwoordigers der burgerij de taak der ambtenaren met be trekking tot het bestuursbeleid behoort als re gel beperkt te blijven tot voorlichting aan ons college. Wanneer van dezen regel wordt ah geweken, dan kan 't niet anders of vroeg of laat moet zulks tot moeilijkheden leiden en zal het gemeentebelang worden geschaad. Op grond hiervan richten wij tot alle amb tenaren het dringend verzoek zich voortaan te onthouden van elke publicatie, in welken vorm ook, met betrekking tot zaken, die de prac- tische gemeentepolitiek raken. Mocht een amb tenaar het in het belang der gemeente ge- wenscht of noodig achten, dat een bepaald bericht of artikel in de pers verschijnt, dan zou hij zich kunnen wenden tot het betrokken lid van ons college, dat dan hierop een be slissing zal nemen, en eventueel den vorm van hot bericht of artikel zal bepalen. Het spreekt vanzelf, dot dit verzoek zich niet enkel uitstrekt tot door een ambtenaar zelf geschreven of ingezonden artikelen of stuk ken, doch evenzeer tot mededeelingen verstrekt aan personen buiten ons college, waardoor de ze in de gelegenheid worden gesteld berichten of ingezonden stukken aan de pers te doen toekomen. Wij vertrouwen, dat alle ambtenaren zonder uitzondering, aan dit verzoek zullen voldoen, en hel in ruimen zin zullen opvatten, zoodat zij zich ook in twijfelachtige gevallen van elke inmenging naar buiten zullen onthouden. Wij verzoeken u ook het aan u onderge schikt personeel met den inhoud van dit rond schrijven in kennis te stellen. DE FEDERATIE EN HET GEORGANISEERD OVERLEG. Een uudiëntic bij den minister van waterstaat. Maandag heeft het bestuur van den Neder- landschen Federotieven Bond van personeel in openbaren dienst eon audiëntie gehad met den minis:er van waterstaat, om zich op de hoogte te stellen van het standpunt van de nieuwe re geering betreffende het weren van de federatie uit de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Van de zijde van het federatiebestuur werd betoogd, dat zijn organisatie, daar zij een al gemeen landelijk karakter heeft, niet don ten onrechte uit het G. O. kon worden geweerd cn verder, dat het niet opgaat aon toelating tot de C. C. voorwaarden te verbinden, gelijk de vorige regcering heeft gedaan, n.L, dat alleen organisaties tot de CC. worden toegelaten, die DcreV zijn gevonden mede te werken aan het doorvoeren van bezuinigingsmaatregelen. De minister zegde het federatiebestuur toe, deze kwestie nog eens nader onder de oogen te zullen zien en haar met de regeering te be spreken. Het federatiebestuur kreeg den indruk, dat do minister niet direct afwijzend stond te genover het standpunt van de federatie, om weder tot de C. C. te worden toegelaten. JOURNALISTIEK. Een dubbel jubileum van mr. Joh. J. Belinfonte. Dinsdag 1 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat do heer mr. Joh. J. Belin- fante verbonden werd aan het Nederlandsch Correspondentiebureau, waarvan hij sinds 1903 mede-directeur is. Tevens herdenkt hij in die zelfde week den dog, waarop hij 25 jaar gele den plaats nam op de parlementaire perstri bune. Er heeft zich een commissie gevormd om den heer Belinfante, die wegens zijn bekwaam heden en zijn karakter hoog aangeschreven staat, hij dit dubbele jubileum te huldigen. De commissie bestaat uit de heeren: D. Hans, mr. J. J. v. Bolhuis, P. A. Hoaxman Jr., G. P. Bon, 'A. J. Bothenius Brouwer, P. Derjeu, J Hollander, A. J. Luikingo, A. W. Sijthoff, me vrouw W. Wijnaendts FrankenDyserinck en G. Polak Daniels, allen Den Haag, A. G. Bie- mond, Zutfen; J. J. Bruna, Amsterdam; C. K Elout, Wassenaar; D. Kouwenaar, Amsterdam; mr. P. H. Ritter Jr., Utrecht en A. Voogd, Rot terdam. O.a. zal den heer Belinfonte op Dinsdag 8 September een diner worden aangeboden in restaurant Paulez. AFSCHEID J. AALTSZ. Als commissaris van politie te Den Haag. Gistermorgen heeft de commissaris van po litie in afdeeling D, te Den Haag, de heer J. Aaltsz, afscheid genomen van het Haagsche politiecorps. Vele leden van het corps hadden zich in de komer van commissaris Besseling verzameld om hun collega en chef vaarwel te zeggen. De heeren Besseling, commissaris von politie in afdeeling E., P. Kramer, commissaris der of- deeling C, hoofdinspecteur Dulfer, als oudste lid van het Haagsdh politiecorps. Van Slobbe uit Amsterdam, namens den Bond van hooger politiepersoneel in Nederland, hoofdinspecteur Hierdorff, voorzitter van de Haagsche afdeeling van dien Bond, Harrebomée, namens het examen-instituut voor inspecteurs, waar de heer Aaltsz gedurende vele jaren deel van heeft uitgemaakt en inspecteur Bosma, namens het personeel der afdeeling D, hebben het woord gevoerd. De heer Aaltsz dankte ollen voor de goede wenschen en de hulde hem gebracht. De verschillende sprekers hebben den heer Aaltsz fraaie geschenken aangeboden. DE NATIONALE GROTIUS-HERDENKING. Kransen op het Grotius- standbecld. Graaf van Lynden van Sandenburg, opperka merheer van de Koningin, zal vanmiddag een krans leggen op het graf van Grotius in de Nieuwe kerk te Delft. Vanochtend omstreeks II uur wordt aan het standbeeld van Grotius op de Markt een krans gehecht namens het nationaal comité voor de Grotiusherdenking. De Spaansche gezant in Den Haag zal, in opdracht van zijn regeering, de herdenking in het koor van de Nieuwe Kerk bijwonen cn ook een krans op het graf van Grotius neerleggen. Bij de herdenking zullen jongedames het pro gramma van de herdenking verkoopen, waar van de opbrengst ten goede komt von Borculo. Biritenlandsche belangstelling. Behalve de reeds vermelde buitenlondschc or ganisaties zullen ook d© International Council of Women, de Wereldbond der Kerken en de Union der Volkenbondsvereenigingen te Brus sel bij de herdenking vertegenwoordigd zijn, resp. door mevrouw Doorman te Rotterdam, Nederlandsch lid van den Raad; prof. dr. J. W. Pont, secretaris von de Nederlandsohe of- deeling en prof. J. van Overbeke, te Gent. Poolsche juristen, vertegenwoordigers van het Rechtsgeleerd Genootschap te Lwow, zul len eveneens de plechtigheid bijwonen. De correspondent te Genève der N. R. Ct. seinde gisteren De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft aan de Nederlandsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een brief gericht, waarin hij zijn groot leedwezen erover uitspreekt, dat het, met het oog op de aanstaande zitting van den Volkenbondsroad en van de Volkenbonds vergadering noch hem zelf, noch eer. der an dere hooggeplaatste ambtenaren van den Vol kenbond mogelijk is, in Nederland te komen om daar bij de Grotius-herdcnking aanwezig te zijn. Sir Eric Drummond verzoekt de Nederland- sdhe Volkenbondsvereeniging echter ervan overtuigd te zijn, dat de Volkenbond zich vol komen bewust is van de beteekenis von het voorbereidende werk, dat de grooto Nederlan der Grotius verricht heeft in het belang van do heerschappij van het recht en von do harmonie tusschen de volkeren en dot de Volkenbond zich gaarne aansluit bij de hulde, die er oon de nagedachtenis van Grotius gebracht zal worden. DE NIET GOEDGEKEURDE BEGROOTING VAN HAARLEM. Al dan niet vacantictoeslog. Voor den Raud van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is behandeld een be roep van den gemeentoraad van Haarlem tegen een besluit van Gcd. Staten von Noord-Hol lend, woaibij 'goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor T925. Gedep. Stalen hadden hun goedkeuring ont houden uit overweging, dot in de begrooting uitgaven zijn geraamd voor het uitkeeren van vacantiegeld aan ambtenaren en weiklieden in dienst der gemeente. De gemeenteraad voerde in beroep aan, dat hij ontkent, dat er in verband met den finan- cicelen toestand en met den belastingdruk aan leiding zou zijn tot bet niet goedkeuren der begiooting. Ten bewijze daarvan werd verwe zen naar het besluit van den rood van 22 April 1925, waarin het percentage der heffing der plaatselijke inkomstenbelasting over 1924/25 3 pCt. bedragende, voor 1925 cp 2 pCt. kon worden bepaald. De raad zag in den bijslag een middel tot het bevorderen van een juist ge bruik van de vacojvhie, waardoor niet slechts het persoonlijk belong van ambtenaren weiklieden, maar evenzeer het gemeentebe lang woidt gediend. Bovendien hield de hand hoving verband met een compromis, waortoe de behandeling der arbeidsvoorwaarden had geleid. Het 'gemeentebestuur van Haarlem was ver tegen wooidigd door den wethouder dier ge meente, den heer M. A. Reinnlda, die het be roep mondeling inlichtte. Hij bepaalde zich tot de overwegingen van Ged. Staten te be spreken en wees er op, dot er „in beginsel geen bezwaar" bestond bij Ged. Staten tegen vocanticbijslag van overheidspersoneel. Toen het tegenwoordige lid van Ged. Staten, mt. Bomans, wethouder van Haarlem wos, heeft deze ook piedegewerkt oan het geven van vacan+ietoeölag oan het personeel der ge meente. Do gemeente Haarlem heeft de loonen niet verlaagd en geen pensioenbijdrage gevor derd. Gedepu*<rerde Sinten lunnen- daaraan niets doer m echten nu de bezuiniging te vinden op den va con tic toeslag. B ijkens uit latingen in- hun verweerschrift, wenschen Ged. Staten de richtlijnen aan te geven voor het beheer der financiën, dus zich niet 'te bepalen tot het oefenen van contröle. Spieker bestreed voorts de mededeeling van Ged Staten, dat tot nu toe geen bezwaar werd gemaakt tegen een vacairtietoeslog aan perso neel in dienst der gemeente Haarlem. Hij legde ren brief van Gcd Staten over van 30 Apfi" 1924, waarin evenzeer bezwaar werd gemankt tegen vacanrietoeslag. Nadat de rood zijn be sluit handhaafde, is de begifcoting toch goed gekeurd. Uit het antwoord van Ged. Staten op vragen van het lid van Pi'ov. Stalen, mr. Monde's, bleek, dat cr sproke was van een algetneene dispositie von de gemeentebesturen von Noord- Holland door de mededeeling aan de gemeente besturen, dat de begrooting voor 1925 niet zou worden goedgekeuid nis daarop voorkwam een posr voor vacontiebijslag. Spr. teekende pro test tegen deze wijze vun nontnsten van de autonomie der gemeenten. Het college van Ged Stoten heeft hier zolf willen uitmaken, hoe de positie zou zijn von het gem een te per soneel, terwijl de raad deze positie had uitge maakt na ampele onderhandelingen in het gc- ojganiseerd overleg. Voljjtms spr. missen Ge<L Sroten wettelijk en moreel het recht op deze manier in te grijpen In de gemeentelijke huishouding. Zij hebben dan ook gehandeld in strijd met het gemeente recht en hun positie door deze daad misbruik r Spr. wees nog op de meening von Oppen- heim te dezen aanzien. Deze schreef dot Ged. Staten aanleiding kunnen vinden In hof nfet- goedkeuren eenet begrooting als zeer stellig b'ijkr, dat de gemeente-fin and en in 't gedrang komen en het gemeentebestuur erkent, dat lichtvaardigheid in 't spel is. Slechts dan kan aan nict-vcrplichto uitgaven den doortocht worden geweigerd. Spr. wees verder nog op do schuldenlast van Haarlem, die 220.97 per inwoner bedraagt, wat sinds T9T4 oen stijging van 148 pCt. be- teektnt. Blijkens een statistiek vnn do Ned. Maatschappij voor Nijverheid cn Handel, be draagt van do 37 steden het percentage van 31 gemeenten meer dan van Haarlem. Op een vraag van den i'upportcur mr. Fa- bius, antwoordde de wethouder, dat dy> vacan- tiebijslag alleen ge'dt voor salarissen beneden 2900. Mr. J. B. Bomans verdedigt het standpunt van Gcd1. Stoten. Mr J. B. Borr-ans, b'd van Ged. Staten vnn Noord-Holland lichtte «et standpunt von dat college toe. Hij wees op het grondwettelijk recht van Gcd. Stoten om een gemeentcbegroo- ting al of niet goed to keuren. Spr. erkende, dot hij. toen hij wethouder van Haarlem was, heeff medegewerkt oon het ge ven van vacontiebijslag. Moor de tijden zijn vernndei'd en doormed^ spr.'s inzicht ten deze. Wat het eene jonr goed is, kon hef volgende verderfelijk zijn. Rijk en provincie zijn voorgegaan met bezui niging. Daarom is het goed van Ged. .Stater, geen vocanticbijslag te tolereeren, in welke ge meente ook. Do belastingen zijn nog steeds zeer hoog. In Haarlem bepraat nog hot ver schijnsel. dat de 'gemcentev.-CTklieden ver boven do arbeiders in het vrije bedrijf begunstigd zijn. De zaken stunn dnnr zeeT scherp tegenover elkaar. Het zou strijdig zijn met een richtig financieel beheer om van de belastingbetalers, ook van die arbeiders in het vrije bedrijf, nog 23.000 gulden te holen voor vooantiebijslag. Indien maatgevend was het overeenstemming krijgen in ons georganiseerd overleg, wanr zon dnn de bevoegdheid von Ged. Staten blijven Do wethouder der gemeente Haarlem heeft een moeizame worsteling om 't hoofd boven water te houden. Spr. heeft don ook als raadslid in 1923 openlijk gepleit voor ofschoffing van d/on vacontiebijslag, waartoe bij eerst bod medege werkt. Haarlem is 'n zeer zwaar belaste ge meente, die bovendien geen gunstige toekomst tegemoet g«ot. De uitbreiding, die bij wetsont werp wordr voorgesteld zal, indien zij tot stand komt, weer meer lasten brengen. Wanneer de gemeente zelfs niet weet tc be zuinigen op vacnntietoeslagen, dan begint hW: college van Ged. Stoten te wanhopen oon an dere bezuinigingen. Het besluit van Gcd. Sta'cen om de begroo ting niet goed te keuren, was volgens sproker onaantastbaar. Gcd. Sta'rcn waren tevens nog ontstemd over het zich vrij telefoon -geven dooT olie raadsleden, nadat het gemeentebestuur reeds was aangeschreven over noodzakelijke bezuiniging. Gcd. Staten van Noord-Holland hebben dit motief echter niet willen laten gel den, daar het college alleen een uitspraak van de Kroon wenscht over de kwestie van den v a contfetoesl n g. De Koninklijke beslissing volgt later. 1 Omgang met de jeugd houdt jong. Naar het Engelsch van DAVID L7ALL „Daar dacht ik heelemaol niet aan, gekke meidmaar als ik iets heb gezegd, dat je kon beleedigen, dan neem ik het terug, zei kWinnie, want ze was vast besloten binnen te gaan en met Sally te praten, van wie zij veel meer hield, dan ze zichzelf ooit had bekend. „Het is niet zoo'n erg fraaie verontschuldi ging, maar ik zal het er maar mee doen," zei Sally terwijl ze de deur wat wijder opende. „Je riet er doodmoe uit. Ga ginds in dien la gen stoel zitten. Ik was juist berig mij wat op te frisschen voor ik naar beneden ging voor het avondeten." Sally was in haar witten rök en onderlijfje, haar bruine armen geheel bloot. „Vindt je het niet ontzettend warm vroeg Winnie, terwijl ze haar taschje en handschoe nen neerwierp en op den aangeboden stoel neerviel. O Sal I Ik heb overal genoeg van. Ik wilde dat ik dood was I Dat wilde ik werkelijk. Waai dient het voor te leven Sally die op den lend van haar bed zat, kruiste haar beenen onder zich en bekeek haai vroegere vriendin critisch en niet onvriende lijk. „Arme oude Win. De weg van zondaars is moeilijk „Dank je hartelijk. Ik heb niets van een zon daar. Ik heb een afschuwelijken tijd bij moe der thuisik heb den heelen morgen gewas- schen. Hoe vindt je dat „Het is stellig een heele goede oefening, maar het moet een beetje warm zijn geweest Je hebt zeker nog geen ander bountje?" Winrde schudde het hoofd. „Ik heb er niet echt naar gezocht. Ik was moe, ofschoon je het misschien niet gelooft. Ik heb in meer dan drie jaar geen dag vacantie gehad. Er is niet veel rust te „Paradise Grove". Moeder is gewoonweg een slavendrijfster. He mel, wat werkt zij en zij vindt het prettig ook. Dat is wat mij drukt. Ze is een ware schik. Indien je daar niet werkt, dan krijg je ook niets te eten, dat kan ik je verzekeren. Zij neemt vijf tien shilling per week voor mijn kost. Een beetje veel, vindt je niet?" „Dat zeg ik niet. Het is billijk. Zij zijn niet in zoo'n heel goeden doen, is 't wel „Zoo, zijn ze niet Ze zijn beter af dan je denkt. Maar dat is moeders manier om ons allemaal gelijk te stellen. Zij n^cmt het van de jongens en ook van Mabel. Ik heb al heel erg gewanboft. Ik zal het je vertellen, ofschoon ik niet geloof, dat jo de makker bent, die je placht te zijn." „Precies dezelfde," viel Sally in, terwijl ze één been heen en weer zwaaide en langzaam haar kleine hoofdje schudde. „Ik ben blij het te hooren, maar ik geloof, dat nog niet geheeL Nu, je weet dat ik veertig pond van do Rigby's kreeg, voor hetgeen zij van mij overnamen op de kamers. Je herinnert je juffrouw Catley Solly knikte, maar Kaar oogen stonden ern stig. „Zij haalde mij over om een kans te wagen in een Fransche loterij verkocht mij haar lot. De prijs was vijftig duizend francs en dio van het lot twintig pond. „Bedoel je, dat je twintig pond aan juffrouw Catley hebt gegeven voor een kans in een Fransche loterij, zonder iemand raad te vra gen of er zeker van te zijn, dat zij het ervoor had betaald Winnie knikte. „Nu j© bent een grooter dwaas dan ik had gedacht Winnie. Men kan jou werkelijk geen geld toevertrouwen en je hebt natuurlijk eiken stuiver verloren Winnie knikte en overhandigde haar den brief, dien zij dien middag had gekregen van den postbode op den hoek van „Paradise Gro ve" en Brixton Road. rrHet spijt rne voor je, maar je verdient het; dat weet je, Win. Juffrouw Catley I Be ver trouw haar voor geen cent Ze is door en door slecht." „Be geloof, dat ze wist dat de kans heel ge ring was, maar het is gebeurd, het helpt niet naar haar toe te gaan, want ik weet dat zij het geld heeft uitgegeven. Ze heeft wat afbe taald aon al de winkeliers bij wie ze in 't krijt stond. Waar denk je dat ik vanmiddag ben geweest Sally schudde het hoofd. „Be weet waar ik het prettig zou vinden te hooren, dat je geweest was," was al wat rij zeide, maar Winnie ging er niet op in. „Ik ben naar een film-agent geweest om te vragen hoeveel het kost cn hoelang het duurt om film-actrice te worden." Sally lachte. „O, helpl Dat is niet te zeggen, Win. Film actrices, tenminste zij die iets beduiden, zijn precies als de echte actrices; zij worden ge boren, maar niet gemaakt." „Ze moeten toch allen opgeleid worden, zou ik zoo denken. Maar het kost tien pond voor de tien lessen en don nog kan hij niets waar borgen. Hij zou evengoed duizend hebben kun nen vragen. Je kunt me zeker geen tien pond lecnen, Sal „Ik zou het wel kunnen, maar ik wil het niet. Niet voor filmlessen," zei Sally heel kalm. „Dan zal ik het ergens moeten gaan verdie nen. Morgen zal ik naar een geschikt baantje uitzien." Solly zei gedurende enkele oogenbliltken niets en de stilto was in de gezellige kleine kamer wat drukkend. Ze was heel hoog gelegen, op de vierde ver dieping en het room gaf voor Londen een vrij ïirim uitricht. Winnie voelde plotseb'ng joloe- zie opkomen op Solly's onafhankelijkheid en geriefelijke kamer, waardoor haar geloot er somber en gemelijk uitzag in het heldere avond licht Ook Sally vond, dat haar uiterlijk er op verminderd wos en voelde diep medelijden met haar, ondanks het feit, dat haar moeite en ver driet het gwolg waren van haar eigen optre den en zij die elk oogenblik kon doen eindigen door haar huwelijksgelofte te houden. Heel onverwacht veranderde Winnie van on derwerp. „Zeg eens Sal, is het waar wat moeder mij zoo juist zei over wat Lily Pogley hoor von- doog had verteld dot je een Zaterdag en Zondag in Digswell bent geweest „Het is volkomen waar," antwoordde Sally' zonder een spier van haar gelaat te vertrek-j ken. „Het is vanavond juist drie weken geleden dat ik er geweest ben." „HemelJe had moed om daarheen tc dur-1 ven gaan. Wie heeft je gevraagd „Juffrouw Sherston. Voordat rij hier vandaan ging, en rij bleet maar schrijven en aandrin-1 gen dat ik moest komen, zoodat ik ten lautsto ging." „En hoe kon je het met hen, vinden? Vondt je hen geen afschuwelijk verwaanden troep Solly wochtto een oogenblik, want het wos noodig heel voorzichtig te zijn met wat zij zei. „De eenige, die je werkelijk verwaand zou kunnen noemen, is mevrouw Sherston, erv na een poosje werd het al minder," antwoordde zij voorzichtig. „Do oude man is een hcelc beste kereldaar zijn er niet veel zóó in deze wereld." Winnie luisterde aandachtig, Kaar oogen richtten zich strak op Sally's gelaat. „Zeiden zij iets over mij?" „Een heeleboel," stemde Sally toe. „Natuurlijk afkeurend. Woede omdat ik hun ooilam wegnam. Zij zeiden natuurlijk niets van de wijze, waarop hij mij inpalmde?" „Ze zeiden niets dergelijks, rij wenschten slechts van gonscher harte, dat jullie samcni te Portsmouth waren. Het eerste wat zij hem vroegen, toen hij daarginds lcwam, was, of hij jou had meegebracht." Het hooge woord was er udt. Het was opzettelijk gezegd door Sally, om dat zij heel goed begreep, dat Winnie vroeg of laat niet alleen van haar bezoek te Digswell zou hooren, maar óók dat Jack cr tegelijkertijd wos geweest. „Hij is cr dus geweest," vroeg Winnie snel als een bliksemschiht. Sally knikte langzaam en ernstig, terwijl zij den hiel van haar rechtervoet in de palm van hoar hond hield cn haar oogen strak op Win nie's gelaat richtte. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5