Hoeren Gummi- en Gabardine-Jassen Enorme sorteering BINNENLAND. Vraagt onze Reclame-Gabardine-Jas, geheel gevoerd f 16.90 „DE ADELAAR" Langestr. 40 - Tel. 224 RECLAMES. Prijs 1—3 regels f 1.55. elke regel meer 0 5(1 DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT VOOR MEINDERT VAN DER THYNEN. De redder van Coevorden in 1672. Giscer is te Coevorden het monument voor Van der Thynen onthuld. De voorzitter van de monumentcommissie de heer DeLongen bracht bij den aanvang der plechtigheid ccn woord van dank uit aan den Commissaris der Koningin en begroette de aanwezigen, die van hun belangstelling voor dezen dag hadden blijk gegeven. Spr. las een telegram voor van H.M. de Ko~ mngin, waarin deze van haar sympathie voor deze gebeurtenis blijk gaf. Vervc-Igens was het woord aan Dr. Theissen bibliothecaris van do Universiteitsbibliotheek te Groningen. Spr. wees op de ups and downs in de ge schiedenis. De volkeren gaan nu eens door diepe vernedering, om dan weer te stijgen tot lichtere hoogten. Zoo herinnerde hij aan de jaren 1672 en T813. Als een dreigende cycloon kwam het optreden van Lodewijk XIV met rijn "bondgenooten over ons land. Wie de geschie denis dier dagen naleest in de archieven, voelt de beklemming waaronder Noord-Nederland gebukt ging. Steenwijk en Coevorden waren de wachters, die toegang gaven tot het Noor den. Johan van Buuren, commandant der vesting Coevorden drong aan op een krachtig ver weer. Tevergeefs echter. Den lien Juli werden de poorten voor den bisschop Van Munsrct geopend. Alles ging verloren. Een eenvoudig schoolmeester tevens koster, ontwierp echtei een plan van verdediging. Deze man, Van der Thynen geheeten, vertrok uit de ves ting en wisr voor zich en de zijnen in Dalen voor negentien gulden een wogen te huren, welke hem naar Groningen bracht. Onmiddel lijk na zijn aankomst had hij een onderhoud met Rabenhaupt. Drukke conferenties volg den. De commissie van defensie werd in het plan betrokken en reeds 19 December kon de lao'tste hand gelegd worden aan de voorbe reiding. De overrompeling gelukte, elf dagen later trok een detachement troepen onder de tonen van den Prinse-marsch, Coevorden binnen en werd de stad in ccn uur tijds vermeesterd. De herinnering aan den kloeken Van d<n Thynen, is in den loop der 'tijden eenigszins in vergetelheid geraakt. Dit monument zal den ïoem van zijn daad bewaren. De commissaris der Koningin, Mr. J. T. Rinthorst Homon, noemde het een gelukkige gedachte van de initiatiefnemers om plannen voor die monument te ontwerpen. Spr. memo reerde, hoe hij in 1922 een gedenksteen heeft mogen onthullen in de Hervormde Kerk en bracht voorts in herinnering, dat de Koningin verleden joai den eersten steen voor dit mo nument heeft gelegd. Laat v. d. Thynen ons loeren, besloot spr., op welke wijze de burge rij van een kleine stad groot kan zijn. Burgemeester Gauthier aanvaardde namens de gemeente het monument, dat hij in de hoe de van ieder CoeVordenoar warm aanbval. Vervolgens legde spr. een krans neer bij hec monument, welk voorbeeld gevolgd werd door den voorzitter der voorbereidende com missie. Ten slotte sprak nog ds. Uitenhoudt, predi kant te Coevorden, die er aan herinnerde, dat de strijd, welke in 1672 om Coevorden werd gestreden zoo fel was, als maar eenigszins mogelijk kon zijn. Een tiende gedeelte der deelnemers sneuvelde. Meindeit van der Thy nen tracT na het gevecht bescheiden terug, al werd zijn daad aan de vergetelheid ontrukc, doordat hem een gouden medaille en een zil veren beker werd vereerd. Hij overleed in 1707 als burgemeester der stad, welke hij uit de handen van den vijand had helpen ontrukken. Met een gemeenschappelijk gezang werd de plechtigheid besloten. Het monument is opgesteM op een histori sche plek in het Van Heutszpar'k, daar, waar eens de troepen van Rabenhaupt met Meindert v. d. Thynen aan het hoofd, de vesting Coe vorden zijn binnengedrongen. Het onderstuk vermeldt een tweetal inscrip- ïies Aan de voorzijde staat Alsoo is deeze ovei'winninge ons van den Hemel gegeven. Daarvan Godt alleen tde eere moet hebben en seggende Het is van den Heere also geschied. En het is een wonder in onse oogen. Aan de linkerzijde staat Eerste steen gelogd door H.IvI. Konin gin Wil'helmina 6 Juni 1924. Rechts Het dankbare nageslacht. Aan Coevor- dens Held 2 Sept. 1925. De uitvoering van het monument was op- •gedt'agen aan den heer Lagedoorn te Delft. (Tel.) INTERN. HOMOEOPATHISCHE RAAD. De O.S. vergadering tc Rotterdam. De Internationale Hoemoeopathische Raad zal ditmaal zijn jaarvergadering te Rotterdam in het Parkhotel houden op 9, 10, II en 12 Sept. Woensdagochtend 9 Sept. half elf zal dr. J. N. Voorhoeve de leden van den Raad welkom hceten. Na de officieele ontvangst der gedele geerden spreekt dr. George Burford uit Lon- over: de noodzakelijkheid van internatio nale hoemoeopathische onderzoekingen, met name over doeltreffende geneeskundige behan deling van kanker en andere ziekten van het moderne leven. 's Avonds om acht uur houdt dr. Roy Upham uit Brooklijn als voorzitter van den Raad zijn presidentieele rede. Donderdagochtend 10 Sept. half elf houdt dr. Bulari uit Barcelona een verhandeling over een nader mede te deelen onderwerp, 's avonds om acht uur spreekt dr. Tessier uit Parijs over nieuwe aanhangers von de homoeopathie en hoe hen te winnen. Vrijdagochtend 11 dezer half elf verhandeling van dr. Fergie Woods uit Londen over de in stelling van een permanent hoofdcentrum voor het secretariaat, de bibliotheek en de officieele werkzaamheden van den Read, s Avonds om acht uur spreekt dr. E. -A. Ncatby uit Londen over het belang van voorlichting en opvoeding van de openbare meening over de voordeden van de homoeopathie voor 't gezin en den staat. Zateidagochtcnd 12 dezer wordt een bezoek gebracht aan het Homoecpathischc Ziekenhuis te Utrecht en 's middags vergadert de Ne- derlancTsche Vereeniging van homoeopalhischc genecsheeren in een zaal van dat ziekenhuis, waarbij over wetenschappelijke onderwerpen met deelneming van de gedelegeerden uit het buitenland van gedachten gewisseld zal worden. Een banket in het Parkhotel te Rotterdam zal de bijeenkomst van den Raad 's avonds be sluiten. De vergaderingen zullen voorts op verschil lende dagen afgewisseld worden met een be zoek aan de Rotterdomsche havens, een boot tocht naar den Hoek of Dordrecht en een be zoek aan Wassenaar, v/aar de heer H. P. var. Vliet, Japonsch consul te Rotterdam, en zip echtgenoote cp hun buitenverblijf in den mi.l- dng van den llden den gedelegeerden thee zul len aanbieden. (N. R. Ct.) DE HAAGSCHE BIJEENKOMST VAN GEZONDHEIDS-COMMISSIES. De plannen tot vorming van oen centraal bureau van Ge- zondheids-commissies zijn ge vormd buiten medeweten van het Congres van Openbare Gezondhcidsregcling. Onlangs is meegedeeld, dat de Haagsche Gezondheidscommissie tegen 12 September een vergadering van alle gezondheidscommis sies heeft bijeengeroepen ter bespreking van het rapport der staatscommissie-Sikkel tot vereenvoudiging cn ineenvoeging van genees kundige Rijksdiensten en ter bespreking van de wenschelijkheid, een centraal bureau der gezondheidscommissies te stichten. In het pas verschenen nummer van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne deelt prof. dr. H. Aldershoff, redacteur van dit tijdschrift en secretaris van het Nederlandsch congres voor Openbare Ge zondheidsregeling (waarvan, zooals men weet, bijna alle gezondheidscommissies lid zijn) mee, dat hij noch als redacteur, noch als secretaris kennisgeving heeft ontvangen van deze bijeen komst dut 't congr.-bestuur reeds had over wogen, het rapport op een vergadering te be spreken, maar met het oog op het niet direct urgente van de zaak en de kosten aan een vergadering verbonden, daaraan nog geen ge volg gegeven* had. In deze omstandigheden verwonderde het hem ten zeerste, dat de Haag sche gezondheidscommissie, die lid is van het congres en welker voorzitter, mr. Tak, zelfs bestuurslid van 't congres is, ter zake geen overleg heeft gepleegd met het congresbestuur. Professor Aldershoff schrijft dan verder, dat deze gang van zaken niet in het belang is van het congres voor openbare gezondheids- regeling, dat tcch in het bijzonder een congres van gezondheidscommissies is. Wil het congres reden van bestaan houden, dan dienen de vraagstukken voor alle gezondheidscommissies van belang, zocals tot dusverre, in den boezem van het congres te worden behandeld, en zou het ten zeerste moeten worden betreurd, indien naast het congres nog een vereeniging van gezondheidscommissies met een afzonderlijk centraal bureau ontstond Prof. Aldershoff dringt er op oon, niet tot instelling van een centraal bureau te besluiten, tenzij vastgekop peld aan het congres voor openbare gezond' heidsregeling. Geschiedt dit niet, don maakt hij zich over de toekomst van dit congres ernstig bezorgd 16e NEDBRL. PHILATELISTENDAG. zamenlijk bedrag van f 20,000 en clat er in ternationaal een regeling moet worden getrof fen, waardoor slechts één internationale ten toonstelling in één jaar wordt gehouden. Ne derland reservcere zich nu reeds 1954 ter her denking van het 50-jarig bestaan. De derde voordracht wos getiteld „postze gels als millionnadrs" van Al. de Raay. Spreker behandelde een 'heele serie rariteiten en uni cums, waarvan hij de waaide aangaf. Er zijn zegels, die thans 300,000 ff1, waard zijn. D.e collectie Ferrari bracht te Parijs de som van 20 millioen francs op. Bij stemming werd de wisselbeker toegekend aan don heer Vreoenduan met 206 punten. Namens de vereeniging Zuid-Limburg sprak de heen Nijst een woord van afscheid en gaf uiting aan de hoop, den Nederlondschen Bond weer spoedig binnen Maastrichts muren terug te zien. 'Hierna volgde sluiting van het congres. De orkaan boven het Oosten van ons land. De wederopbouw van Borculo. Het bestuur van Architectura et Amicitin zond aan het gemeentebestuur van Borculo een adres, inhoudende het verzoek bij den weder opbouw aan de aesthetisohe zijde van dit uiter aard moeilijke vraagstuk de noodige aandacht te schenken. Eerste verantwoording van het Nationaal Steuncomité: 127.073.45. Wij ontvingen de eerste verantwoording der gelden van het Nationaal Steuncomité „Storm ramp" tot en met 29 Augustus 1925. Ze ver- cldt de bekende giften vari H.M. de Koningin cn H.M. de Koningin-Moeder, een gift van f 10.000 van de Kon. Petroleum Mij., bene vens ettelijke andere groote giften van por- licuüeicn; daarna volgen de afrekeningen van een groot aantal gemeenten, corporaties en particulieren. Het totaal bedrag 'cot bovenge- noemden datum is 427.073.45,. Te Maastricht gehouden. Maandag werd, in aansluiting aan de alge- rtveene vergadering van daags te voren, te Maastricht een congres gehouden, waarop een drietal voordrachten gehouden werd op phila- telistisch gebied. De eerste voordracht over „Herinneringsze. gels" was van den heer P. Vaedenduin Jr. uit Amersfoort. Spr. vond, dat de series herinne- ringszegels in den regel véél te groot en dus te kostbaar waren en dat herinneringszegels wer den uitgegeven voor van alles en nog wat. Deze zegels behooren volgens spr. alleen uitgege ven te worden ter herdenking van belangrijke feiten of voor groote nationale doeleinden en zullen niet meer mogen bedragen dan één serie van drie stuks, waarvan de grootste waar de die is van het port van een brief naar het buitenland. De tweede voordracht, van mr. P. Bonn, be handelde „Wat heeft ons de Hangsóhe ten toonstelling geleerd?" Spr. ging in uitvoerige details no de voorbereiding, den afzet, de finan- ciee'.e basis, de expositieruimte en de feeste lijkheden, verbonden aan de internationale post zegeltentoonstelling te Den Haag in 1924; wat daaraan goed cn wat daaraan verkeerd was. De hoofdzaak van zijn betoog kwam hierop neer, dat er gevormd moet worden een tentoonstel- I lingsfonds en een garantiefonds tot een ge CONGRES INTERNATIONALE HOTELBESITZER VEREIN. Een ontvangst te Amsterdam. In verband met het Congres der Internationale Hotelbesitzer Verein, hetwelk van 48 Sep tember a.s. te Scheveningen wordt gehouden, zullen 400 deelnemers aan dat Congres Am sterdam op 8 September komen bezoeken. Vanwege het gemeentebestuur zullen de deelne mers, die met een e^tra trein uit Scheveningen zullen arriveeren, aan het Station worden ver welkomd, bij welke begroeting ook de Secre taris van het Koggeschip Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer den heer Jac. P. Stom, het hoofdbestuur cn AfH. Bestuur van den Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- cn aanverwante Bedrijven „Horecaf" aan wezig zullen zijn. Door de gemeente wordt dc-n congressisten een rondvaart door de Amsler- damsche havenwerken, meteen daaraan ver bonden tea aan boord, aangeboden. Na terug komst zijn de congressisten de gasten van „Horecaf" en wordt hun een autotocht door Amsterdam, benevens een voorstelling in het Theater Tuschinski aangeboden, waartoe de heer Tuschinski zijn' zalen ter beschikking heeft gesteld. Vertoond zal worden de film „Mooi Nederland", zoodat cc heeren, die uit den aard der zaak 'slechts zeer kort hier te lande verblij ven, een nlgomeenen indruk van ons land zullen rijgen. In het Theater Tuschinski zulien nog verver- schingen woidcn aangeboden. MEDEDÈELINGEN VAN DEN PLANTEN- ZIEKTENKUNDIGEN DIENST. Het sterk optreden van een rupsje in de ajpelboomen. Allerwege in het hna, maar vooral in het Costen en Zuiden, treedt hoofdzakelijk in de appelboomen, soms ook in andere ooftboomen, beschadiging op, waa_bij de bladeren bruin worden cn er er uitzien of zij verschroeid zijn. Bij nauwkeuriger beschouwing blijkt, dat aan een zijde der bladeren het bladmoes wegge vreten is, zij zijn z.g. geskeletteerd en de over blijvende opperhuid is bruin geworden. Ver der zijn de bloderen aan een V.ijde omgevou wen en het omgeslagen stukn aan de rest vastgesponnen, of wel 2 of 3\bladeren zijn aan elkaar vastgesponnen. In spinseltjes vindt men de daders, de kleine\ gele, zwart gevlekte zeer beweeglijke rupsjis van het skelettcermotje der ooftboomen, SWethis pa- riono. De thans aanwezige rupsjes,nie nu on geveer aan het verpoppen zijn, waaroe zij zich in een witten cocon op de vreetplaYs inspin nen, zijn die van de tweede generatie; de eer ste generatie, die veel minder talrijl aanwezig is, ontstaat uit eieien, wi zijn door de kleine in hoofdzaak motjes, die in het een of ander hebben overwinterd. Het insect doet schade von beteekenis, en ock dit jaar in Juni gelegd [ngrijze oekje Iden uilen er hoe algemeen en hevig de plaag ol wel geen blijvende schadelijke gevolgen voor de boomen uit voortvloeien, zelfs niet bij kal- vraat, en wel omdat de beschadiging eerst yiat in den zomer plaats vindt. We] is het lijk, dat bij zeer sterk aangetaste boomen vruchten tc vroeg noodrijp worden en n schien te vroeg afvallen, doch in het volg jaar zullen de boomen zich hoogstwoarschiji lijk weer normaal ontwikkelen. Bestrijding zou kunnen plaats hebben doo bespuiting der boomen met een maaggif, doch daarvoor is het nu te laatdeze bcspuiting moet n.l. plaats hebben, als het bijeenspinnen der bladeren pos begonnen is. Er bestaat eenif^e kons, in verband met het dit jaar - betrekkelijk vroeg in den tijd optre den der tweede generatie, dat zich nog een derde generatie van rupsjes vertoont. Deze zou dan nog door bespuiting bestreden kunnen worden, doch noodig zal dit waarschijnlijk wel niet zijn, daar deze late rupsen dan vermoe delijk wel voor het grootste gedeelte ten ge volge van nachtvorsten of ongunstig wedeT zullen omkomen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantcnziektenkundigen Dienst te Wagcningen en door de bij den dienst werk zaam zijnde ambtenaren. VOGELS IN 1925. De Plantenziektenkundige dienst te Wage- ningen deelt het volgende mede In 1925 heeft rich op bijna alle terreinen waar thans, vooral door middel van nestkas ten de vogelstartd wordt opgekweekt, een suc ces voorgedaan, dat in verband met de uit komsten der voorgaande jaren, buitengewoon kan worden genoemd. Een uitvoerig verslag daarover verschijnt in den loop van het jaar. Hier kunnen thans de getallen van een twee tal terreinen, die hun natuurlijk maximum reeds hebben bereikt, volstaan: Oranje Nassau Oord herbergde in de jaren 1924, 1925 ach tereenvolgens 147 en 287 legsels, Hoogevc- luwe 323 en 550. Br zijn vele terreinen met dergelijke verhoudingen voor den dag geko men. Het is zeker, dat deze toeneming in ver band staat met de buitengewone ontwikkeling van sommige insecten. Deze sterke vermeerde ring van insecten kan zich tot een plaag ont wikkelen wij moeten in onze bosschen een goeden vogelstand onderhouden, om het op treden van dergelijke plagen te voorkomen. Er zweeft dus thans door ons land een bui tengewone hoeveelheid jonge vogels, die voor een deel naar hun geboorteplaats zullen terug- kceren, voor een ander deel zich in andere omgevingen zullen vestigen. Het is wensche- lijk dat getracht wordt van deze vogels een zoo groot mogelijk gedeelte vast te houden. De omstandigheden zijn nu buitengewoon gun stig, om op vogelarme terreinen in 1926 met vogelcultuur (vermeerdering van het aantal insecten-etende vogels) te beginnen en ook om de vogelstand op andere terreinen te vergroo- ten. Daarvoor hange men bij voorkeur nu da delijk nieuwe nestkasten op, opdat ze de jonge vogels lokken en 's winters tot slaapplaats kun nen dienen. 'Adviezen hierover worden gaarne door den Plantenziektcnkundigen Dienst gege ven, terwijl men een uitvoerige handleiding voor het vervaardigen en de behandeling van nestkasten vindt in Mededeeling no. 17 van den Dienst. In het bijzonder wordt de aandacht geves tigd op het verschaffen van nestgelegenheid aan spreeuwen, die door hun voortdurende aanwezigheid 'kunnen bijdragen tot het vermin deren van de emeltenplaag. De eerste pogin gen daartoe in 1925 begonnen, met expresse- lijk geconstrueerde spreeuwenkasten hebben eveneens een buitengewoon resultaat gehad In de Snippert b-v. bij Oldcnzaal werden langs weiden 65 spreeuwenkasten opgehangen, waarin 62 eerste en 45 tweede legsels werden gebracht. EEN SLEEPC0NV001 VAN ADELAIDE NAAR ROTTERDAM. Een record voor de Nederlandsche sleepvaart en een mooi stak werk voor de Mcderl. scheepsbouwnijver heid. De zecsleepbooten „Willem Barendsz" en „Vlaanderen" van Buveau Wijsmuller, zijn 31 Aug. den Nieuwen Waterweg binnengeko men met het stoomschip „City of Singapore" op sleeptouw, welk schip bij de Rottordam- sehe Droogdokmaatschappij zal worden ge repareerd. Dit transport is, naar het Hbld. meldt, uit twee oogpunten merkwaardig. In do eerste plaats is het de langste reis, die Nederlandsche zëesleepbootcn tot dusver met een sleep heben afgelegd. Het schip moest uit Adelaide in Australië worden gehaald en de afstand, die de sleepbooten met de „City of Singapore", een schip van 10,000 ton heb ben afgelegd bedraagt 13000 zeemijlen. De tweede merkwaardigheid is, dat bedoeld schip heel uit Australië naar Nederland ge sleept is om hier gerepareerd te worden. Dat er aan dat schip nogal het een en ander op te knappen valt, zal men dan ook wel willen aannemen. De „City of Singapore", een schip van 10.000 ton d.w., tocbehoorende aan de Eller- man I-ine, heeft op zijn eerste reis een ont ploffing gehad. De brand, die tengevolge van die ontploffing ontstaan is, heeft het schip zoo zwaar beschadigd, dat do reederij reeds besloten had het op te geven, omdat in ver band met dc hooge arbeidsloonen in Austra lië de kosten van reparatie daar te lande te hoog zouden worden. Een Engelsche scheepsbcrger heeft echter daarop de reederij een contract aangeboden, waarbij hij op zich nam het schip naar Ne derland te laten vervoeren en het na repa ratie alhier, in zijn oorspronkelijken toe stand aan de reederij terug te bezorgen. De sleepbooten, die dit transport volbracht hebben de „Barendtz" onder hevel van ka pitein Moerman en dc „Vlaanderen" onder bevel van kapitein Srpuit zijn 16 Juli 1924 met het dok voor Sabang uit Amsterdam vertrokken. Na dit te hebben afgeleverd heb ben zij baggermateriaal van Socrabaja naar Melbourne gesleept. Toen dc booten daar vertoefden zijn de onderhandelingen over het transport van de „City of Singapore" aangevangen. Dc reis, die eerst eind Januari reeds zou aanvangen, werd telkens uitgesteld omdat de zaak nog niet beklonken was. Zoo werd het 11 April voor men kon vertrekken. De beide sleepbooten zijn 11 April met het schip vertrokken en hebben dientengevolge in den slechtsten tijd van het jaar den Indi sch cn Oceaan moeten overstekèn. Zij hebben zich onderweg van kolen voor zien uit den voorraad, die de „City of Singa pore" aan boord had. Onderweg hebben zij nog cenigo malen 'slecht weer gehad, zoodat 'er gevaar was voor breken der sleeptrossen. Desondanks is alles naar wensch gegaan cn hebben zij hun sleep behouden thuis ge bracht. Dit record voor de Nederlandsche sleep vaart is des te verheugender omdat de twee ^sleepbooten voor de Nederlandsche schccps- )ouwnijverheid een mooi stuk werk hebben tee terug gebracht van hun reis. ONZE SCHEEPVAART. Opgelegde schepen te Amsterdam. de haven ven Amsterdam zijn thans op- gcitd de volgende Nederlandsche stoom- schken Madoero (9360 bruto ceg. ton) SmAra (5850); Nias (5916); Bengka'is (5ö4; Mnnoeran (9364); Moena (9573); Ambi (3598) Boihco (6550)Salawati (664(4 Lombok (5934)Jason (3209)Vlie- stroorft (655) Drechtestroom (1717); Jaar- stToon*23C0) en Betsy Anna (880), alsmede de 4-r%sc motorschoener Bovenkarspel (615) het Grieksche stoomschip Jannakis (654), het Fransche stoomschip Biompton Manor (1726) en het Belgische stoomschip Tervaete (2663 tons). UITZONDERINGSBEPALINGEN VOOR VERPLEEGSTERS. Aan tafel niet in verplecg- sterscostuum I Onder den titel Uitzonderingsbepalingen voor verpleegsters schrijft dt. Putto (den Haag) in het Tijdschrift voor Ziekenverpleging van September o.m. het volgende „Zoo vlakweg zouden wij geneigd zijn, vooi ons land te schrijven, dat de vei'pleegster meet en meer in de achting van het publiek stijgt- Toch schijnt men er in semmige kringen een andere zienswijze op na te houden. Ziet hier, wat rich dezer dagen in Scheveningen af speelde. Een dame besprak voor zich en voor haié verpleegster kamers in een der grootste hotels van Scheveningen. Er we d toen aan de verpleegster medegedeeld, det rij er wel aan moest denken, aan tafel niet in verpleeg- sterscofftuum te verschijnen. Dit was voor schrift van de dii'ectie. De verpleegster merk te op, <3at zij als diacones verplicht was haar costuum te dragen, dat rij dus niet met een andere kleedij aan tafel kon komen. Zeer ontstemd over het feit, dat een directie een dergelijk voorschrift uitvaardigde, zag ge noemde dame van hare kamers in het hotel af cn besprak er in een ander. Alles was in orde, telefonisch werd een en onder nog even beveScigd en reeds werd de directie van het tweede ho'tel genoemd, totdat.... ook vanuit dit hotel werd bericht, dat voorschrift was, dat verpleegsters niet in vecpleegstersccs'tuum aan tafel mochten komen. Nadat de domo eens onomwonden hare meening had gezegd, werd water in den wijn gedaan. Ja, voor een diacones kon wellicht een uitzondering worden -gemaakt, eagezien zij verplicht was een verpleegsterspakje te dragen! Wordt het tdet meer dan tijd, dat krachtig pro'resit wordt aangeteekend tegen dergelijke uitzonderingsbepalingen voor verpleegsters STAAT JE BUURMAN'S HUIS IN BRAND..... De brandweer die niet spuiten mocht. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd meermalen opgeworpen vraag, speciaal in ver band imet den fabrieksbrand te Oosterbeek, waarom de gemeente Arnhem niet aan de na burige gemeenten in geval van brand hulp ver leent, of -waarom zij, ofschoon ter hulp ge sneld, soms niet, of niet tijdig daadwerkelijk hulp heeft geboden, hebben B. en W. dier go* meente aan de besturen dier naburige gemeen ten een schrijven gericht, met verzoek te mo gen vernemen of op een regeling wordt prijs gesteld, ingevolge welke in voorkomende ge vallen door de Arnhemsche Brandweer op hun gebied huip wordt verleend. Gelijk bekend is, is de gemeente niet be voegd, haar materieel en haar personeel te doen optreden in andere gemeenten, tenzij daar om wordt gevraagd, en, wordt deze hulp ge vraagd, dan spreekt het van zelf, dat de uit de hu'pverlecnmg voortvloeiende kosten door de aanvragende gemeente behooren te worden ver goed. Het is echter wel voorgekomen, dat de betrokken gemeentebesturen niet bereid waren de hulp van de Arnhemsche brandweer in te roepen, zelfs dan, wanneer het materieel dier brondweer reeds naar de plaats van den brand was gedirigeerd. Ten einde eenerzijds bij voorkomende bran den buiten de gemeentegrenzen, een noodeloos uitzenden von de brandweer te vermijden en anderzijds aan de omliggende gemeentebestu ren, die op de hulp van de Arnhemsche brand weer in voorkomende gevallen prijs stellen, de zekerheid te verschaffen, dot die hulp zoo spoedig mogelijk zal worden verleend, hebben B. en W. het wenschelijk geaoht, zich hierom trent mc-t de naburige gemeenten te verstaan. Het ligt in de bedoeling, in het belang van een doeltreffende hulp verleen ing, aan het oordeel van den commandant dier brandweer over te laten, of hulp noodig en mogelijk is, zoodat niet behoeft te worden afgewacht of door het betrokken gemeentebestuur in een bepaald ge val hulp wordt gevraagd. Omtrent de door de Arnhemsche brandweer in rekening te brengen billijke vergoeding is het adries gevraagd van de Koninklijke Neder landsche Brondweervereeniging. FAILLISSEMENT „CETEM". De derde kamer der rechtbank heeft heden op eigsn aangifte failliet verklaard het N.V. „Cetem" (Centrale Telefonisch Mededeeling Bureau) en het Intern. Cetem Arbitrage Bureau. Curator mr. W. A. Moeréi en rechter-commis- saris n\r. Bcncdetty. DOOD DOOR SCHULD. Aanrijdingen met auto's. Voor het gerechtshof te den Haag heeft gisteren terecht gestaan de 29-jarige chauf feur M. v. d. B.r chef-monteur bij de firma Bolland te 's-Gravenhage. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 11 November j.l. als be stuurder van een auto, komende uit de Fre- dcrik Hendriklaan, met veel te snelle vaart de Antonie Duyckstraat is ingereden. Doordat hij voor een groentenwagen uitweek, kwam hij op het tr'ottoir terecht, reed een lantaarn paal omver cn reed op het trottoir de 7-jarige Marianne Hirsch aan, die uit school kwam. Het kind geraakte onder den auto en is on middellijk daarop overleden. De rechtbank had beklaagde vrijgesproken. Voor het hof verklaarde getuige H. V., dat de auto in roekelooze vaart den hoek omreed. De monteer J. C., die zich in den auto be vond. schatte de vaart op 10 a 15 K.M. Ook andere getuigen, onder wie eenigen déchar ge, verklaarden, dat beklaagde met matige vaart reed. Een andere getuige had niet het kind van het trottoir af zien loopen. De procureur-generaal achtte het van onder geschikt belang of het kind op het trottoir of wel op den rijweg liep, of de auto uit meest wijken of nret. Bij de meeste ongeluk ken, veroorzaakt door automobielen, is te snel rijden in het spel. Zoo ook hier. Als de hoek kalm was genomen, had geen aanrijding plaats behoeven te hebben. Het is steeds moeilijk van getuigen te weten to komen, hoe een zaak zich precies heeft toegedragen. Al is het kind ook een stap van het trottoir afgegaan, dit

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2