24Vo^r9 AMERSrOQRTSCH DAGBLAD „de eemlander" BINNENLAND. FEUILLETON. TWEEDE BLAD. De gouden band. De StOQtscourant van heden 3 Sept. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot ambtenaar bij het O. M. aan de kantongerechten te Den Haag, Delft, -Alkmaar en Woerden met standplaats den Haag mr. J. S. Loke, thans in gelijke functie bij de kantonge rechten Groningen, Appingedom en Onderóen- <3am met standplaats Groningen; in het arrondissement Middelburg met uit zondering van Zierikzee met standplaats Mid delburg mr. G. J. B. Dussen, advocaat en pro cureur te Arnhem, tevens waarnemend ambte naar van het O. M. bij óe kantongerechten in het arrondissement Arnhem; benoemd tot substituut-griffier aan dc recht bank te Amsterdam mr. J. Sprey, te Hilver sum, wnd. griffier bij genoemde rechtbank; tot gTiffier van het kantongerecht te Zaan dam mr. C. H. van Dam, thans idem te Goor. HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van baronesse van Ittersum, eerste hofdame en graaf van Limburg Stirum, kamerheer, heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan de histon'sche tentoonstelling, gehouden in het rijksmuseum, naar aanleiding van het 650-ja rig bestaan van -Amsterdam. HET KON. PALEIS NNORDEINDE. Het Koninklijk Poleis aan het Noordeinde te Den Haag is voor het publiek gesloten van Woensdag 9 tot en met Woensdag 23 Sep tember a.s. AUDIËNTIES. De audiëntie van den minister van Water staat zal a.s. Maandag 7 dezer niet plaats heb- ben-i MINISTER VAN KARNEBEEK. Het vertrek van Minister van Kornebeek naar Genève in verband met de Volkenbondsverga dering zal a.s. Zaterdag plaats hebben. MINISTER DE GEER. Naar wij vernemen, zal de Minister van Bin- renlandsche zaken en Landbouw, Jhr. mr. de Geer in de Residentie het perceel Prins Mau- ritslaon 61 gaan bewonen. DE OPENING DER STA TEN-GENERAAL. De route van den Kon. stoet. Ook de door den Koninklijken stoet bij de opening van de zitting der Staten-Generaal te volgen weg van het Koninklijk paleis naar de Ridderzaal, zal dezelfde zijn als vorige jaren, n.l. door Heulstrnat langs Lange Voorhout (nuddenpad), Toumooiveld, Korte Vijverberg naar het Binnenhof en terug in omgaande volg orde. Bij velen bestond n.l. blijkbaar de verwach ting dat, nu de verkeersweg langs den Hofvijver geheel gereed was gekomen en ook het Buiten hof zijn nieuw aanricht heeft behouden, de route wijziging zou ondergaan en over den nieu wen verkeersweg zou leiden. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Verkiezing van Gedeputeerden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland ko zen tot lid van Gedeputeerde Staten in de vacature Rutgei's, den heer Th. Heukels (anti- Rev.) lid van de thans nog zittende Tweede Kamer, wonende te Rotterdam, en in de va cature Schokking den heer H. van Boeyen (Christ. Hist.) wethouder van Voorburg, ieder met 40 van de 76 uitgebi achte stemmen. In beide gevallen kregen de heeren Schaper (soc. dem.) 22 en Crena de Jongh (Vrijhb.) 10 stemmen GEMEENTE-AMBTENAREN EN PERS. Naar her Hsgz. meldt, is in de e.v. raads vergadering van den Bosch een intei'pellatie te wachten van den heer Jos. Meyring naar aanleiding van de circulaire, door B. en W. tot de gemeente-ambtenaren -gericht in zake het vei strekken van medeelingen en het me dewerken aan de pers. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Dc wijze van opkomst onder de wapenen. Ten aanzien van het uur van opkomst onder de wapenen bij de a.s_. herhalings-oeteningen heeft de minister van oorlog bepaald, dat de diens'.plicht-gen, die niet van een openbaar middel van vervoer gebruik behoeven te maken om de opkomstplaats te bereiken zich op den voor de opkomst bepaalden dag vóór 8 uur voorirrddngs aldaar moeten aanmelden. Zij, die wèl van spoortrein, tram, stoomboot of onder openbaar middel van vervoer moeten gebruik maken zijn verplicht de reis naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddags aan te vangen. Is, volgens de geldende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoermiddel, vertrek naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddags niet mogelijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eerste na dit uur vertrekkende gelegenheid daarheen. De dienstplichtigen, die buiten Nederland verblijven, melden zich op' den voor de op komst bepaalden dag vóór 4 uur namiddags aan bij het korps of op d-e plaats van bestem ming. Bij de korpsen zal worden nagegaan, of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van op komst tijdig hebben aangevangen en rich na afloop van de reis onverwijld hebben aan gemeld De dicnsplichtigc, die zonder geldige reden niet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich bloot aan bestraffing en daardoor aan de mo gelijkheid om tot nadienen te worden ver plicht. ZONDERLINGE WAARDEERING Geen „Regceringspupil'cn" m het Indische leger l Het Handelsblad vestigt in zijn nummer van 25 Augustus jl. óe aandacht op een bepaling, voorkomende in de algemeene voorwan rden, waarop het mogelijk is dienst te nemen bij het Nederlandsch Oosl-Indische leger als aan bevolen militair. Deze bepaling luidt„personen die ter beschikking „van de Regeering zijn of zijn geweest (Regeeringspupillen) worden niet aangenomen voor dienstnnme bij het Indische leger". Dit is inderdaad een zonderlinge disquolifi- catie van de rijks- en particuliere opvoedings gestichten, zegt het Vad. Het rijk beoogt door jongelingen aan die opvoedingsgestichten toe te vertrouwen hen in een betere omgeving te brengen en hen op te voeden tot „nuttige leden der maatschappij". Ondanks alle kosten en moeiten die daaraan besteed worden, is Kolo niën blijkbaar reeds bij voorbant overtuigd van de mislukking van dit streven. Althans voor dienstneming in het Indische leger zijn deze nuttige leden der maatschappij ol bij voor baat ongeschikt geoordeeld. Waar een depar tement van algemeen bestuur voorgaat, is be zwaarlijk te verwachten, dat particulieren an ders zullen handelen. Op deze wijze bevordert het Rijk dat zijn eigen opvoedingsgestichten geboycot worden en de nuttige leden der maat schappij, die het met zooveel kosten vormt, buiten de maatschappij gesloten blijven. Deze niet-gestrofte rijkspupil'en schijnen in de schatting van Koloniën zelfs nog achter te staan bij ex-gevangenenbij dezen worden althans nog redenen vermeld, waarvoor de ge vangenisstraf moet zijn opgelegd om deze straf als een motief voor uitsluiting te doen gelden. Terecht vraagt het H.bld. of niet een der Kamerleden eens vragen over deze aangelegen heid zou willen richten tot de ministers van Koloniën en Justitie. Laatstgenoemde, die tot voor korten tijd nog als godsdienstleeraar aan het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden werk zaam was, is daardoor bijzonder in de gelegen heid geweest om te beoordeelen of de op voeding daar zoo slecht verzorgd was, dot zij fen achter gesteld moet worden bij die in elk ander milieu NATIONALE GROTIUS- HERDENKING. Sympathie-betuigingen uit het buitenland. Behalve de reeds vermelde gel uk v/ons ch en uit het buitenland kwamen bij het comité voor de nationale Grotius-herdenking te Delft nog tele grammen van gelukwensch in van de Poolsóhe Vereeniging voor den Volkenbond, van de Zwcedsche Vereeniging van die voor Catalonië, gevestigd te Barcelona en die van Lithauen. De Finsche Vereeniging voor den Volkenbond te Helsingfors verzocht den Finschen zaakgelas tigd? te Den Haag uit haar naam een krans te leggen op het graf van Grotius, waaraan door dezen vóór den aanvang van de plechtig heid der herdenking op j.l. Vrijdagmiddag is voldaan. Het Comi(c voor de Jongere Vredesactie, dat in vergadering bijeen was, en dientengevolge verhinderd om tegenwoordig te zijn, zond een hartelijk gesteld telegram naar Delft. DO GEDEPUTEERDEN-VERKIEZING IN ZUID-HOLLAND. Heftige critick der sociaal democraten. Nadat in de gister gehouden vergodcring der Prov. Staten van Zuid-Holland de voorzitter de aftredende Gedeputeerden Rutgers en Schokking dank had gebracht voor den ijver, de toewijding en dc bekwaamheid, waarmede zij verscheidene jaren long het ambt, het zoo gewichtige ambt van lid van Ged. Staten vun Zuid-Holland vervuld, was aan de orde dc be noeming van twee nieuwe leden van Ged. Sta ten, waarvan de uitslag door ons reeds is ge meld. Dc heer J. ter Laan (S.D.A.P.) achtte de stemming thans gehouden ten nadeclc der provincie. In de jongste zitting der Staten heeft spr. over de bezetting in het college van Ged. Staten een rede gehouden, waarin hij heeft aangegeven, dat die samenstelling niet was volgens recht en billijkheid, maar over eenkomstig de positie van enkele minderheids groepen in het persoonlijk belang van een aantal leden der Staten. Door deze samenstelling wordt een deel van de bevolking uitgesloten van invloed in het college van Ged. Staten. De stemmingen kunnen niet anders worden opgevat don als een grenzelooze brutaliteit van de rcchtsche groepen. De voorzitter hamerde en merkte op, dat hij dergelijke woorden niet kan toelaten. De heer ter Laan wilde brutaliteit vervan gen door vrijmoedigheid, moor de beteekenis dier woorden noemde hij dezelfde. Spr. wees er voorts op, dat de kerkelijke groepen elders zetels aannemen uit handen van andere groe pen, terwijl zij hier een groote minderheid van de zetels in Ged. Staten uitsluiten. Nu bij herhaling deze dingen geschieden, dient te worden overwogen of de regelmatige handelwijze van de groote soc.-dem. fractie verandering zal "moeten ondergaan en of cr niet met meer pootighcid moet worden opge treden. (Bijval bij de ^soc.-dem.) Dc Voorzitter was er von overtuigd, dot de nadere overweging de soc.-dem. zal leiden tot handhaving van him houding cn eerbiediging van een stemming, gegrond op het algemeen kiesrecht. De heer Schaper (S.D.A.P.) wilde over deze kwestie thans spreken, hoewel er voor hem eenigszins een persoonlijke kant oon zit Hij schntte het compliment, gelegen in de woorden van den voorzitter, hoog, maar toch zal het moeilijk zijn 'met de rechtsche groepen, troepen ware hier een beter woord, voortaan op regelmatige wijze frerVerk te doen in de Staten. De houding dier troepen is schandelijk en laf. De voorzitter hamert. De heer Schaper geloofde, dat de voor zitter, die zijn woorden niet kon toelaten, dc waarheid ervan zal voelen. Het ging om een baantje voor den heer Heukels. De voorzitter hamerde opnieuw en dreigde den heer Schaper hem het woord te zullen ontnemen De heer Schaper merkte op, dat eens dc heer Limburg gekozen is door d'c rechterzijde, maar dat was niet uit edelmoedigheid jegens de minderheid, het was omdat zij zelf niet beschikte over een groot jurist, want edelmoe digheid kennen deze lieden niet. Zij hebben van spreker geëischt ec^ ver klaring, dat de soc.-dem. van revolut: 'en afzien. Die verklaring heeft spr. nooit willen afleggen. Evenwel waren zijn woorden hier over in de Tweede Kamer op II December T9T8 gesproken, duidelijk genoeg en de cisch van een verklaring is dan ook een praatje. Het gaat om het baantje, zooals vroeger bij de liberalen. De voorzitter: Meneer Schaper, nu is het heusch genoeg. Als de heer Schaper, voortgaande, den heer 'Hof f man een fraseur noemde, onderbrak de voorzitter hem opnieuw, met de woorden, dat men zich moest gedragen als fatsoenlijke men- schen. Geroep bij de soc.-dem. Juist, juist I De heer Schaper: Juist, mijnheer de voorzitter, fatsoenlijke mcnschcn, inderdaad I De hevr Hoffman (R.K.) herinnerde er aan, dat eenige weken geleden dit onderwerp behandeld is en dat toen de argumenten, der sociaal-democraten weerlegd zijn. Spr. herin nerde oan die bestrijding der soc.-dem. argu menten. Daaraan had spreker geen woord toe te voegen. Spr.'s geweten verbood hem onder deze om standigheden mannen als de heeren Ter Laan, en Schaper te verkiezen in het college van Ged. Staten. De heer M o 1 (S.D.A.P.)Man, zwendel niet met je geweten. De voorzitter sloot de vergadering. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEM EEN TE-AMBTEN AR EN De voortgezette vergadering te Vlissingen. Zooals reeds gemeld, hield bovenstaande Bond Woensdag in hotel Britannia te Vlissin- gen zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. Komman uit Helder. Nadat de voorzitter de openingsrede had uit gesproken, kwam de 'burgemeester van Vlissin- gen, de heer C. A. van Woeldcren, ter vergade ring, dien spreker eveneens welkom heette, ter wijl hij later ook twee afgevaardigden van de Vereeniging van ambtenaren der gemeente-fi nanciën kon verwelkomen. Namens de aanwezige Duitsche afgevaardig den sprak de heer D. Ehrmann en wees er op, dot de betrekkingen tusschen beide organisa ties reeds van ouden datum zijn, en gestand zijn gebleven ook door de moeilijke tijden heen. Hierna werd medegedeeld, dat o. 0. de voor zitter van den Belgischen Bond bericht had ge zonden tot zijn spijt wegens ongesteldheid ver hinderd te zijn do vergadering bij te wonen. Aan de 01de was het in het Weekblad gepu bliceerde jaarverslag en de verslagen cn reke ningen van de'verschillende instellingen von den Bond. Naar aanleiding van een opmerking van Zuid-Holland zegde de Bondssecretaris nadere mededeelingen over het Rust- cn Vocontieoord en over het hulpfonds in het orgaan toe. Vervolgens werd behandeld het bestuursvoor stel om niet over te gaan tot het overbrengen van de bondsbibliotheek van Utrecht naar het Bondsbureau te Amersfoort, omdat dit geen be zuiniging cn ook geen verbetering in de verzor ging van de bibliotheek zal breng-en en het bureau geen plaats genoeg heeft ook. Na uitvoerige discussie werd het voorstel aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Zender hoofdelijke stemming werd aangeno men het bestuursvoorstel om toe te treden tot de vereeniging tot ondersteuning van burger lijke ambtenaren. Het voorstel tot het houden van een loterij ten bate der stichting Rust- cn Y«cantieoord en het hulpfonds, lokte veel' d-scussie uit. O. a. werd de vraag gesteld of het kapitaal van het fonds niet voor steun kan worden bestemd, na melijk voor het verstrekken van voorschotten. Hierover bleek veel verschil van meening te be staan, waarom dit punt nader onder de oogen zal worden gezien. Het voorstel werd ten slotte met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Bij de behandeling der ontwerp-begrooting voor 1926 en het rapport daarover van Zuid- Holland kwam voornamelijk ter sprake het door die ofdeeling bestreden plan om de toelage aan den penningmeester te verhoogen vnn 500 op 1000 en toch te handhaven 350 voor extra hulp aan het Bondsbureau, wat voor namelijk ten behoeve van het werk van den pen ningmeester is geschied Over deze kwestie ontspon zich een discus sie van bijna twee uut. Door den penningmeester werd een zeer uit voerig overzicht gegeven van het aan zijn ambt verbonden werk, mede door de gewijzigde wijze van contributie-heffing. Het slot was, dat met 7 tegen 4 stemmen het voorstel van het hoofdbestuur werd verworpen. Nadat verschillende voorstellen uit dc vergade ring herhaaldelijk ingetrokken of gewijzigd waren, kwam in stemming een voorstel-Noord- Brabant, om dan voor 1926 toch de 500 te geven. Bij stemming verklaarden zich 6 afge vaardigden voor en 5 tegen. Daar dit geschil zoo gering' was, werd eerst tevergeefs getracht met zitten en opstaan dc gevoelens van de leden tc hooren, toen werd hoofdelijk gestemd en het voorstel verworpen met 57 tegen 54 stemmen. Thans werd besloten voorloopig de regeling van een en ander oan het hoofdbestuur over te laten. In afwijking met de agenda kwam thans aan de orde de voorgestelde statutenwijziging, waar van hot voornaamste is, dat men geacht wordt door de aanmelding als lid het werkprogram van den bond te onderschrijven en in het werk program, dat de bemoeiingen van den bond zich ivict uitstrekken over hen, die tevens lid zijn ccner vereeniging, welke beoogt, zoo noo- dig anders dan door wettige middelen, verande ring te brengen in de bestaande staatsorde en wier belangen tengevolge van dat lidmaatschap in het gedrang komen. De afd. Noord-Brabant en ook de afdeeling Limburg verdedigden met klem de personen, die staatsgevaarlijke beginselen huldigen, uit den bond te weren en kunnen rich met het voorstel van het hoofdbestuur, dat him alleen steun ontzegt, niet vereenigen. Het bleek dat velen de kwestie nog niet vol doende overzien hadden en daarom werd met 9 stemmen en 2 onthoudingen (N.-Brabnnt en Lintburg) besloten de zaak oan to houden tot do volgende vergadering, en het hoofdbestuur op to dragen dan met een moer uitvoerig toegelicht voorstel te komen. Nadat door Noord-Brabant cr op wns aan gedrongen té bewerken, dot geen volontairs meer worden aangenomen, die niet het voor bereidend examen hebben gedaan, werd z. h. s. besloten het hoofdbestuur te machtigen tot het houden eener enquête inzoke het volontairschap en den omvang daarvan. Nadat Zuid-Holland hulde had gebracht.voor do somenstelling van het rapport inzake wacht geldregelingen en daarop nog eenigo inlichting was gegeven, werd overeenkomstig het rapport in principe besloten rich bij de regeling daarin vervat neer te leggen, terwijl de secretaris toe zegde te zullen tTachten nog betere bepalingen te verkrijgen. Na een toelichting van den rapporteur, den vice-voorzitter Rijnenberg, veTeenigde de ver gadering zich z. h. s. met het voorstel om c.q. in overleg met andere voceenigingen, de noo- dige stappen te doen om te kómen tot oprich ting van een ziekenfonds. Alleen drong de afd. Overijssel nog aan op vrije artsenkeuze. Als ofdeeling, waar in 1926 de algomeene vergadering zal worden gehouden, word Gel derland aangewezen en als plaats Arnhem. Bij de rondvraag werd door den afgevaardig de van Limburg gewezen op den achterstand in de salarissen der ambtenaren in vele plaatsen dier provincie, waarop werd toegezegd, dat het bestuur voor de provincies Limburg en Fries land in het bijzonder te dezer zake diligent zal zijn. De heer Rijnenberg bracht hulde aan den voorzitter voor alles wat hij ook in hot ofgeloo- pen jaor voor den bond heeft gedaan, waarvoor de heer Kamman dank bracht en daarop de vergadering sloot. Na afloop werd een diner in het hotel Bri tannia gehouden, waaraan behalve het Dag. bestuur der gemeente o. a. de griffier der Staten van Zeeland, de heer H. J. G. Hartman en het lid von Gedcp. Stoten mr. van Dusseldorp gas ten waren. Gisteren werd een autotocht rond Walcheren gemaakt en o. a. de Marktdag te Middelburg bezocht. VEREENIGING NEDERLANDSCH HISTORISCH SCHEEPVAART-MUSEUM. Bezoek von Prins Hendrik. De gisteren te Amsterdam gehouden al gemeene vergadering van het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum werd bijge woond door haar bcsohermheer Z. K. H. Prins Hendrik. De Prins, die vergezeld was van zijn adju dant, kapt ter zee jhr. von Mühlen, werd aan het Museum ontvangen door den voorzitter der Vereeniging, den heer Paul den Tex, deiuse- cretaris, den heer Vatticr Kraane, cn den di recteur, den heer W. Voorbeijtel Cannenburg. In de jaarvergadering werd het verslag over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Dit verslag vermeldt, dat de verzameling gedurende het afgeloopen jaar door schenkingen, bruikleenen en aankoopen belangrijk is uitgebreid en dat bovendien eenige belangrijke giften de voor naamste aankoopen in het verslagjaar hebben mogelijk gemaakt. De periodiek aftredende bestuursleden wer den allen herkozen, terwijl de oud-minister van onderwijs, dr. J. Th. de Visser, tot eere-lid werd benoemd. Na afloop der vergadering bezichtigde de Prins het Museum, waar hij werd rondgeleid door den voorzitter en den directeur. Om half vijf vertrokken de Prins en zijn ad judant per auto naar het Loo. De Liefde is oorspronkelijk een en dezelfde doch er zijn duizenden copiëcn van en wel licht, alle verschillend van elkaar. LA ROCHE FOUCAULD. Naar het Engelsch van DAVID L7ALL. 66 Juffrouw Tebbit zuchtte en zweeg. Er was blijkbaar weinig te hopen van zulk een ge moedstoestand. En den gonschen dag volgde rij Winnie in gedachten met een bezwaard hart naar Portsmouth. Het kwam niet bij haar op, dat Winnie het geheele verhaal van den ontvangen brief had verzonnen en slechte naar Portsmouth ging om den sluier van stilte en geheimzinnigheid, die op Jack scheen te zijn neergedaald op te lichten. Zij had geen brief ontvangen en deed slechts een sprong in de duisternis, hopende dat het beter zou uitvallen dan ze verwachtte. Maar ze was veroordeeld tot de grootste en volkomenste teleurstelling. Zij verliet Waterloo-station 's morgens om negen uur en was vóór twaalf uur te Ports- moulh. Het mooie landschap waar de trein haar doorvoerde, boeide haar belangstelling, al stonden haar oogen wat onverschillig, terwijl rij in een hoek van den coupé zat en strak naar buiten keek zonder de minste aandacht te schenken aan haar reisgenooteru Ze had veel zorg aan haar toilet besteed,; •ze had een aardig mantelpak oan, een klein zwuit en wit ruitje en een zwart hoedje met een opgeslagen rand, dat haar aantrekkelijk gezichtje goed tot zijn recht deed komen. In haar reistasch had ze eenige schoone blouses en een rok van grijze zijde, dien Jack eens had bewonderd. Haar moeder had zich verbaasd over haar geringe bagage, maar Winnie h.ad.een einde# aan haar vragen gemaakt, door te zeggen, dat Jack niet lang te Portsmouth dacht te blijven en slechts op kamers woonde, zoodat het geen nut had een grooten koffer mee te nemen, voordat zij zelf zou hebben vernomen wat zijn plannen eigenlijk waren. Toen zij aan het vreemde station was uitgestapt, begaf zij zich naar de „handbagage", gaf daar haar reistasch, regenmantel en paraplu af en ging op weg om het nummer in Caterham Terrace te vinden, het adres, dat haar man in zijn laatsten brief had opgegeven. Zij merkte, dat het in het hartje van de stad was in een soort doodloopendc straat van ouderwetsche heerenhuizen, die nu gebruikt werden voor het verhuren van kamers. Toen zij op nummer zeventien aan een wat slordig dienstmeisje naar mijnheer Sherston vroeg, keek deze haar met stomme verbaring aan. ,,Er is hier niemand van dien naam, juf frouw, en is er ook niet geweest, zoolang ik hier ben," verzekerde ze haar en toen Winnie op het punt stond een andere vraag te doen, kwam een dame van middelbaren leeftijd in een zwartzijden japon, die het gesprek aan de deuT had gehoord, uit de zitkamer er naast. „Goeden morgen, hoorde ik u naar mijnheer Sherston vragen „Ja," antwoordde Winnie levendig. „Woont hij hier „O neen. Hij is al vertrokken Iaat mij eens zien vijf weken, ja vijf weken geleden. Ik geloof naar het buitenland. Hij vertrok in groote haast op een telegram, dat hij ontvangen had, ik geloof uit Egypte." Het was of Winnie's hart stilstond. „Vijf weken geleden I Weet u dat héél zeker?" zei zij flauwtjes. „Heel zeker I Neen, nu ik mij goed bedenk, moeten het zeven weken zijn. 't Was ongeveer in het midden van Juni. Wilt u niet binnenko men en een oogenblik plaats nemen? U ziet er heel moe uit en het is vanmorgen erg warm." „O neen, dank u, ik voel me héél goed. Is mijnheer Sherston don voorgoed vertrokken. Stuurt u geen brieven of iets anders op? Heeft hij iets von zijn goed hier gelaten De hospita keek de jonge vrouw, die zoo bleef aandringen, scherp aan, en vroeg zicll af, wie zij was en wat zij met mijnheer Shers ton te maken had, dien zij zoo graag als huur der had gehad, daar hij zoo weinig last ver oorzaakte. Zij was genoodzaakt het hoofd te schudden. „Er kwamen hier alléén zakenbrieven, en toen hij heenging, bestond zijn zaak natuurlijk niet meer." „En u denkt niet, dot hij terugkomt?" zei Winnie, bij zichzelf overleggend, of zij zeggen zou, dat zij Sherston's vrouw was. Zij besloot het niet te doen, cfear zij zeer waarschijnlijk niet geloofd zou worden. Het was toch een on aangename positie voor een vrouw om aan een vreemde deur te moeten bellen en aan een hospita inlichtingen te moeten vragen omtrent haar man I „Indien hij ooit weer te Portsmouth komt, zal hij waarschijnlijk hier terugkomen, wont hij zei altijd, dat hij het hier zéér naar zijn zin had. U zou de laatste berichten over hem bij zijn eigen familie kunnen hooren Ze wonen in So merset. Indien u een vriend van hem bent, zult u wel v/eten waar." „Ja natuurlijk, te Digswell Prioiv, bij Cleve- don. Ik dank u héél vriendelijk! Het spijt mij, dat ik u lastig ben gevallen! Ik ging de stad door en dacht hem op te zoeken. Goeden mor gen." Winnie slaagde erin dapper te glimlachen en wendde zich of met ól de wuordigheid, die hoor ten dienste stond. De hospita keek hoar met groote belangstelling na, totdat zij den hoek om was. Zij had veel von Sherston gehouden en zich dikwijls verwonderd over zijn eenzel vigheid. Hij had haar nooit over zijn huwelijk gesproken, noch over zijn vrouw, zelfs niet, toen hij Winnie had geschreven om haar te vragen over te komen. Zóó bestond er groote kans, dat, indien Winnie zich als mevrouw Jack Sherston had voorgesteld, men haar niet zou hebben geloofd. Toen rij weer in de breede straat gekomen was, liep Winnie zeer snel met een stap, die groote zenuwachtigheid verried. Jack was weg, verdwenen, opnieuw verzwolgen in de nevelen van vreemde landen, alsof hij, zooals zij nu en don hud verteld, weer tot den octieven dienst wos teruggekeerd. Gewoon snel iets te over- leggen cn ten uitvoer te brengen, nam zij op dit oogenblik een geweldig besluit, dat den grootsten Invloed op haar leven had. Zij zou naar Digswell gaan en uitvinden wat er wel met Jack was gebeurd en waarom hij Engeland moest verlaten. Het was natuurlijk mogelijk dat ze haar een onderkomen weigerden, en nadat rij zoo zon der veel omslag door haar eigen moeder was behandeld, zou zij er niet verbaasd over zijn; maar zij zou tenminste vernemen, v^nrom hij Engeland had verlaten. Ze zou zichzelf als verloten vrouw kunnen voordoen, voor wie niet was gezorgd. Er ston den tal van wegen voor hoor open, daarom zou zij naar Digswell gaan. Zij spoedde zich terug naar het station en was zoo gelukkig nog oen vroegen sneltrein te kunnen nemen die haar terug bracht naar Wa terloo. De ondergrondscho voerde haar snel naar Poddington, waar zij hoorde, dat een trein naar Clevedon met verbinding naar Digswell tien minuten over vier vertrok. Even over zes kwam zij op een liefelijken avond aan het aardige, kleine station, dot Sal ly Withers zoo in verrukking had gebracht en vroeg naar den koristen en snelsten weg near de Priory. De man, aan wien zij het vroeg, legde haar uit, dat zij een mijl moest loopen langs het smalle pad en den oprijweg en keek onzeker naar haar reistasch. ,,'t Kan zijn, dat er een handkar van dc Priory komt, juffrouw. Wordt u misschien ver wacht „Neenik zal mijn goed maar achter laten, als je het bewaren \vilt Indien ik er over nacht, wordt het gehaald." „De laatste trein terug- vertrekt twintig mi nuten over zeven, juffrouw, u heeft dus niet zóóveel tijd; maar ik zal in elk geval voor uw goed zorgen." Winnie donkte hem en gaf hem twee shil lings, waarna ze zich op weg begaf. (Wordt vervol^dl"?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5