NUTS8PAARBANK WIJNHANDEL J. A. SCH01 ERMAN&Zn. S. DIMKER HAVIK 29 Amersfoort - Utrechtscheweg 1 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILIQN f 1.40 f 56,- UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RECLAMES. I'rijs 13 regels I 1.35. elke regel meer t 0.50 Afgezien van de opvoedende kracht welke van goede muziek uitgaat, is het be zit van een piano of orgel een bron van blijvend genot. Een ruime keuze tegen lage prijzen vindt U in den Piano en Orgelhandel Gemakkelijke betalingscondities. Langdurige garantie. Magazijn boven. Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- inbraakvrije kluis d f 3.— per jaar en hooger. Ook des avonds toegankelijk en BIJZONDEF AANBEVOLEN PER FLESCHPER ANKER: DE HISTORISCHE TENTOONSTELLING TE •AMSTERDAM. V Bezoek von H. M. de Koningin-Moeder. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin-Moe der een bezoek gebracht aan het gedeelte der historische tentoonstelling, hetwelk in het Rijksmuseum is ondergebracht. Per auto was H. M.# vergezeld van baronesse van Ittersum, eerste hofdame, en graaf van Limburg Stirum, kamerheer, van Soestdijk naar Amsterdam ge komen. Aan de grens der gemeente was zij door burgemeester De Vhigt verwelkomd Aan het Rijksmuseum werd H. M. ontvangen door den directeur, den heer dr M. Schmidt Dege- mer, den onder-directeur jhr. "W. H. Röell en den directeur van de afd. Neder). Museum, den heer F. \V. Hudig. De bestuursleden van de vereeniging „Am- Btelodamum", prof. dr. H. Brugmans, dr. Joh. C. Breen, den heer J. Th. Boelen en den heer C. W. H. Baard, dir. van het Stedelijk Museum waren bij den ingang van de tentoonstelling iter begroeting aanwezig. Prof. Brugmans reikte H. M. een fraai exem plaar van den catalogus over. H. M. vertoefde geruimcn tijd in het museum. De tentoonstelling bij avondlicht. Men meldt ons uit Amsterdam Door het bestuur van de historische tentoon stelling Amsterdam 1925 werd gisteravond een thé aangeboden aan een aantal genoodig- Üen in de verlichte zalen van het Stedelijk Mu seum Onder de velen daar aanwezig waren tal van raadsleden, hoofdambtenaren der gemeen- Ite, directeuren van gemeentebedrijven en tal van journalisten. Er ging onder hen maar één roep op over de uitnemende verlichting van de zalen. Vooral de kamers in historischen stijl behoorende tot de Sophia Augusta Stichting, (trokken de aandacht. In het warme electrische Jicht hadden ze een ander aanzien gekregen. Ze deden veel warmer en intiemer aan.en ook het tentoongestelde kwam (hier en daar beter 'tot zijn recht. De lichtbronnen zijn dikwijls zeer vernuftig aangebracht, waardoor óe pla fonds o.a. van de kamers in Louis XV-stijl enkel in al hun pracht te bewonderen waren. Het avondlicht geeft een geheel ander aspect ean dit doel van de tentoonstelling. Deze ge- heele maand czal ze ook 's avonds voor het pu bliek geopend zijn. NEDERLANDSCHE WERKI.OOSHEIDSRAAD. Een schrijven aan de rcgec- ring inzake welvaartspoliliek. Z-.terdag 29 Augustus vergaderde de Ne derlandsche Werkloosheidsraad te 's-Graven- hcge onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Vastgesteld v/erd een schrijven aan de re geering inzake welvaartspolitiek, ontworpen door een in de Juli-vergadering daartoe be noemde commissie. De Raad besloot het schrij ven to verzenden. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. Belangengemeenschap met Belgi sche fabriek. 1 Tusschen de Philips Gloeilampenfabrieken en de Belgische firma „La Lampe Electrique Beige 4e Brussel, is dezer dagen, naar de Duitsche bladen melden, een belangengemeenschap ge sloten. Laatstgenoemde firma zal gloeilampen fabriceeren volgens het patent van Philips en de productie tot jaarlijks 1.500.000 lampen op voeren. De algemeene vergadering van aan deelhouders heeft de overeenkomst goedge keurd en besloot het aandeelenkapitaal van 5 tot 10 millioen francs te vergrooten door uit gifte van 10.000 stuks preferente aandeelen van elk fr. 500. Verder worden uitgegeven 5000 gewone aandeelen zonder nominale waarde. Van de 10.000 preferente aandeelen neemt Phi lips 8000 over, terwijl de resteorende 2000 stuks en de 5000 gewone aandeelen door de Banque d'Outrcmer te Brussel werden overge nomen HET R. D V. BIJ DE NED. SPOOR- 1 WEGEN. Enkele nadere mededeelingen ovct dc voorgestelde wijzigingen. In ons blad van gisteren hebben wij reeds het een en ander meegedeeld over de be langrijkste wijzigingen van het Reglement Dienstvoorwaarden voor het Spoorwegperso neel. Wij kunnen thans nog onder meer de vol gende wijzigingen melden: Het tweede lid van artikel 43 wordt als volgt gelezen: Indien een betrekking buiten den bureaudienst, waaraan een andere werkkring en een hoogere nvinimum-bezoldiging dan aan de betrekking van den waarnemer verbonden te zijn, in een tijdvak van ten minste veertien da gen .volledig en ten genoege van den Chef van den Dienst, waartoe de betrokkene behoort^ waargenomen is, wordt als belooning toegekend het verschil tusschen de bezoldiging ven d'en waarnemer en de bezoldiging, welke hem zou zijn toegekend bij benoeming in de waargeno men betrekking, beide berekend over zooveel dagen als de waorneming volle diensttijden heeft geduurd. Hetzelfde geldt ten aan- zien van den bureaudienst bij vervanging gedu rende ten minste een maand van het hoofd van het betrokken bureau. De strekking van deze bepaling aldus de toelichting van de directie is minder voor elke waarneming vergoeding te geven dan wel het doen vervullen van hoogor bezoldigde be trekkingen door lager bezoldigd personeel, te voorkomen. Het ligt voorts in het voornemen van de di rectie de bepaling dot verlof op Zaterdag voor hen, die den vrijen Zaterdagmiddag hebben, voor Y dag verlof telt, in te trekken, daar zij het niet billijk acht, dat voor bedoeld personeel aldus een uitzondering gemaakt wordt op den regel, dat Yj dag verlof is verlof gedurende de helft van het aantal op den betrokken dag te vervullen diensturen. Door een invoeging van artikel 72 wenscht de directie het te voorkomen, dat extra ver lof gegeven moet worden wegens overlijden van een bloedverwant in Indië woonachtig. Verder worden een aantal scherpere maat regelen voorgespeld om fraude met het viij- vervoer te voorkomen. Het vierde lid van arti kel 86 wordt daarbij gelezen als volgt: Be houdens in de door de directie te bepalen bij zondere gevallen wordt voor in het ongereede geraakte bewijzen van vrijvervoer geen dupli- caatbcwijs verstrekt, en verliest belanghebben de dus gedurende den verderen loop van het kalenderjaar het vrijvervoer, waarvoor de in het ongereede geraakte kaart tot bewijs strekte. In de gevallen, dat een duplicaat-bewijs ver strekt wordt, is een bedrog van 2.50 ver schuldigd. Inzake de wachtgeldregeling wordt onge veer de rijksregeling voorgesteld; bij de over gangsbepalingen wordt voorgesteld deze wijzi gingen in de wachtgeldregeling toe te passen op de wachtgelden, die op het tijdstip van de inwerkingtreding van dit reglement loopende zijn. Omtrent den Loonraad wordt voorgesteld: ,Bij tusschentijdsche wijzigingen in het aantal vakvercenigingen wordt de bestaande loonraad ontbonden en met inachtneming der voorschrif ten opnieuw samengesteld. De Orkaan boven het Oosten van ons Band. Uit Borculo. Uit Borculo meldt men aan de N. R. Ct., dat er voor het geval de ingekomen giften voor de getroffenen bij den cycloon niet vol doende mochten zijn, en op regeeringshulp niet te rekenen valt, de volgende regelingen getroffen zullen worden Aan arbeiders zal worden uitgekeerd 100 pet. der schade en aan den z.g. middenstand en beter gesitueerden pondspondsgewijze, hetgeen er dan nog overschiet. De synagoge der Ned. Isr. Gemeente zou dit voorjaar 60 jaar bestaan hebben. Met het oog op de ramp zullen echter geen feestelijk heden worden gehouden. - De openbare badinrichting is door den cycloon dermate gehavend, dat het nog drie maanden zal duren, vóór zij weer in gebruil- zal worden genomen. De steunactie. Bij het Amsterdamsche comité 10 Augus tus 1925 is tot dusver 128.190 binnengeko men Te Diepenheim heeft de collecte voor Borculo ƒ1270 opgebracht. De te Wateringen gehouden collecte voor de door de stormramp geteisterde streken heeft ƒ1074 opgebracht, Een collecte ii\ de gemeente Eist voor de slachtoffers van de stormramp heeft 2532 opgebracht. De collecte voor de door de stormramp geteisterde streken heeft te Veur en Stomp- wijk 1365 opgebracht. De collecte voor de slachtoffers te Bor culo heeft in de kleine gemeente Markelo 2892 opgebracht Dc inzameling in de hoofdstad. Een totaalopfcrcngst von 63,705.37 gulden. De straatcollecte ten bate van de door den stormramp geteisterde streken, welke door het Amsterdamsch „Comité 10 Augustus 1925" Woensdag 2 September j.l. is gehouden, heeft niet minder dan 63,705.37 opgebracht. Het Damescomité, onder leiding van mevr. De Vlugt, dat speciual voor het organiseeren van deze collecte was gevormd, mag het resul taat als een buitengewoon groot succes be schouwen, te meer als men bedenkt, dat nog nimmer een straatcollecte zulk een bedrag heeft opgebracht, zelfs nimmer de 20,000 te boven is gegaan. Het Comité was met het tellen der ingeko men gelden eerst hedennacht te ruim écn ure gereed. "ffi" HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT TE ROTTERDAM. Het voorspel voor de Rotterdam- sche rechtbank. Voor de rechtbank te Rotterdam stonden gis ternamiddag twee vrouwen, G. de J. en J. v. G., terecht wegens diefstal. Zij hebben op een Za terdagnacht in Juni een sleepbootkapitein uit Den Bosch in een slop van den Schiedamschen Singel beroofd. Deze berooving is de aanleiding geworden tot het bekende drama. De politie heeft nog dienzelfden nacht de twee vrouwen op aanwij zing van den beroofde aangehouden. Het ge stolen© was toen reeds weg. De politie heeft daarop in een pand in de Schiestraat gezocht naar de souteneurs van deze vrouwen, die het geroofde geld bij zich moesten hebben. De be woonster van genoemd pand heeft ean dc poli- tie-mannen verklaard dat de mahnen daar wel geweest waren, maar het pand aan de achter zijde hadden verlaten. De politie-mannen heb ben het spoor door die vrouw aangewezen, ge volgd, met het droeve gevolg dot zij den mole naar Ambrosius van de fdrma v. d. Meer en Sohoep in diens slaapkamer hebben doodge schoten. Beide beklaagden ontkenden ter terechtzitting de berooving gepleegd te hebben. Wel hadden zij met den man staan praten. De getuige Wada, agent von politie, die do beklaagden had overgebracht naar het bureau van politie, zei dot de bekl. De J. bij de arresta tie tot de andere bekl. had gezegd: „niets be kennen". De bekl. ontkende zulks onder een stroom van woorden, zoodat de president haar moest aan manen zich te matigen, wilde zij geen aanleiding geven dat de zaak buiten haar tegenwoordig heid werd behandeld. De beroofde sleepbootkapitein als getuige ge hoord, zei dat hij in zijn portefeuille 2257 had gehad, waaronder 2 briefjes van 1000. Hij had 's avonds in een café de portefeuille nog in zijn bezit. Het geld wos er toen nog in. De vrouwen wilden hem meenemen naar huis. Hij weigerde dat. Hij is toen met hen een steegje ingegaan. Een der vrouwen heeft hem daar onder zijn jas om zijn middel gegrepen. Dat hij bestolen werd heeft hij niet gemerkt. Later heeft de politie hem gezegd, dat hij maar eens in zijn portefeuille moest kijken. Toen hij daarnaar zocht was die* weg. Een volgende getuige had, toen hij passéerde gezien dat de eene vrouw den man een poortje in trok en dat de andere vrouw op den uitkijk stond of cr ook iemand aankwam. Hij hoeft toen de politie gewaarschuwd. Het O. M. m r. G o m b o u 11 noemde deze zaak een voorspel van die, welke betrekking heeft op het droeve drama, dat zich in dien nacht heeft afgespeeld, welke zaak in October voor de rechtbank zal dienen. Hij achtte de getuigenverklaringen juist. De twee beklaagden zijn bekende .beroofsters. Het plan van berooving is gezamenlijk door de twee vrouwen opgezet. Toen de eene vrouw de be rooving ge-:egd had, heeft dc ander het slacht offer aan d n praat gehouden. De justitie kon heel vaak in beroovingen niet handelend ingrijpen. In dit geval wel. Tegen bekl. De J. werd wegens diefstal 3 jaar gevan genisstraf geëeischt, tegen de andere beklaagde, wegens medeplichtigheid eveneens drie jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Adama Zijlstra kwam er tegen op, dot hier door het O. M. verband gezocht werd met het drama in de Schie straat. Voorts merkte hij op, dat in beroovings- zaken de souteneurs eigenlijk meer schuldig zijn dan de vrouwen, die de feiten plegen. Het bewijs achtte hij niet geleverd. Dc poli tie heeft alle mogelijke moeite gedaan om maar een proces-verbaal voor deze zaak te kunnen maken. Hij vroeg vrijspraak en pleitte subs, clemen tie. Uitspraak 10 September. SMOKKELARIJ VAN OPIUM EN MORPHINE. Een zaak voor de Rottcr- domsche rechtbank. Voor de rechtbank te Rotterdam waren gis teren gedagvaard de 34-jarige Canadeesche koopman A. S., de 27-jarige Canadeesche koopman C. C. en de 32-jarige Zwitsersche expediteur A. W. Dezen drie beklaagden was ten laste gelegd, dat zij in het einde van April van dit jaar te zamen in Nederland hebben ingevoerd een par tij van 77 groote bussen morphine, 4925 klei ne bussen morphine en 3500 bussen cocaïne, ter gezamenlijke waarde van 170,360. Op 27 Mei was deze zaak voor den politierechter mr. Wijnveldt behandeld. Het O. M., waargeno men door mr. Schutter, had tegen W. en S. een maand hechtenis geëischt en voor C. vrijspraak gevraagd. De politierechter verwees de zaak echter naar de meervoudige kamer van straf zaken. i De drie beklaagden waren thans niet versche nen. Als gemachtigde trad op mr. W. F. C. Baars. Zooals wij indertijd meldden, waren de ver- doovingsmiddelen Nederland binnengesmokkeld onder den naam van portretlijsten. Het O. M. eischte tegen beklaagden W. en S. ieder een geldboete van f 1000, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen ver- doovingsmiddelen en tegen beklaagde C. we derom vrijspraak. Mr. Baars gaf als zijn meening te kennen, dat hier geen invoer, doch doorvoer had plaats gehad en concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Uitspraak 10 dezer. Daarna moest terechtstaan de Rus J. M. Ook I deze beklaagde was niet versohenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij een groote partij van 1000 K.G. ruwe opium ter waarde von 50,000 Nederland binnengesmokkeld had. Nr.ar men zich herinnert, was deze opium in brandkasten ons lend binnengesmokkeld. De 'brandkasten waren van dubbele wandan voorzien en gevuld met deze ruwe opium. Tegen dezen beklaagde werd een geldboete van f 1000 geëisdht, met verbeurdverklaring van de opium en de brand kasten. Uitspraak 10 dezer. DE MISHANDELING VAN EEN AGENT IN DEN HAAG. Een arrestatie op een treilcr. Op vei zoek van de politie te Den Haag is door de politie te IJmuiden aan boord van een stocmtreileT aangehouden een opvarendo verdacht van mishandeling van een agenc van politie te Den Haag, in vereeniging gepleegd en waarvoor eenige personen in het huis van bewaien zijn opgesloten. G. is na verhoor naai Den Haag overgebracht BRANDSTICHTING Wraak van een oud-verpleegde. Woensdagavond zijn te Apeldoorn vier rog- go- en haverbergen, toebehoorende aan de Chr. vereeniging tot stichting en instandhou ding van arbeiderskoloniën, directeur de heer L. van Dijk te Beekbergen, door een vroeger in deze stichting verpleegde, een zekere H., in brand 'gestoken. De Apeldoornsche brandweer, welke spoedig met 3 (motorspuiten ter plaatse was, wist de andere rogge- en haverbergen te behouden. De vier in brand gestokene werden geheel door het vuur verteerd. Gistermorgen om vier uur was men den brand nog niet meester. H., die den brand moedwillig veroorzaakte, was door den heer L. van Dijk naar de kalk zandsteenfabriek „Alba" te Loenen gestuurd, die thans in staking is. H. verkoos daar niet te werken, maar bij zijn aanmelding aan do stichting werd hem opneming geweigerd. Uit wraak heeft hij toen den brand gesticht en na het verrichten van zijn daad zich bij de politie aangemeld, die hem in arrest stelde. DE BRANDKASTDIEFSTAL TE HAARLEM. De tweede verdachte te Ant werpen aangehouden. Te Antwerpen is aangehouden G K., mede verdacht van de inbraak, onlangs gepleegd op het Phoenix-terrein te Haarlem in het kantoor van de A. P. C, waarbij een brandkast, inhou dende ongeveer 500, werd ontvreemd. De politie overviel, zooals indertijd is ge meld, de twee verdachten, toen zij van plan waren de brandkast, die in den Waarderpolder was geborgen, open te maken. Eén van hen werd aangehouden, de ander ontkwam. Een in specteur en een rechercheur hebben K. in Ant werpen op straat aangehouden. Hij werd toen voor de keuze gesteld zich daar te laten in sluiten, om te wachten op de uitleveringsfor maliteiten, of vrijwillig mee te gaan, om zich dan op Nederlandsch gebied te laten arres teeren. K. koos het laatste. Zonder verzet is hij met de politiemannen meegegaan. Gister morgen kwam hij per trein te Haarlem aan. Hij is overgebracht naar het politic-bureau, om verhoord te worden. Hij heeft nog geen be kentenis afgelegd. DE MOORD TE EDERVEEN. Uit jalouzic zijn'meisje dood geschoten. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd gis ter in hooger beroep behandeld de zaak tegen den arbeider H. Hendriksen te Ede, die op 3 Mei 1924 uit jalouzie een meisje doodschoot. De rechtbank te Arnhem achtte den beklaagde ontoerekenbaar, ontsloeg hem van alle rechts vervolging en gelastte zijn plaatsing in een kiankzinnigengesticht. De gehoorde deskundigen waren het niet eens over de al dan niet toerekenbaarheid van beklagdc. Dr. Drossaers was overtuigd van de ontoerekenbaarheid van beklaagde, doch dr. Welker uit Wolfheze en dr. Casparie uit 's-Hertogenbosch waren van oordeel dat bekl. normaal was en simuleerde. De vierde deskundige prof. Bouman uit Amsterdam, die voor het Hof zou worden ge hoord, bleek verhinderd te zijn. Beklaagde beweerde thans zich niets van het gebeurde te herinnerenhij 'twist van niets af. De advocaat-generaal mr. Cnopius achtte het onaannemelijk dat bekl. van niets af weet. Spr. is overtuigd dat bekl. simuleert. De eisch luidde met vernietiging van het vonnis der rechtbank een jaar en 19 dagen gevangenis straf. De verdediger mr. C. de Kempenaer sloot zich bij dot requisitoir aan en vroeg ontslag van bekl. uit de preventieve hechtenis. Het Hof heeft daarop bekl. in vrijheid ge steld cn de uitspraak bepaald op 17 Sept. HET DRAMA IN DEN D-TRETN. Het geval wordt weer mystericuser. Wellicht toch nog een afschu welijk misdrijf in het spel. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld. seint: Nog steeds is men er niet dn geslaagd, het drama dn den D-tredn AmsterdamBerlijn op to helderen; men kan zelfs zeggens, dat het ge val voortdurend raadselachtiger wordt. Was men er gisteren reeds vrijwel van overtuigd, dat •het om het leven gekomen dienstmeisje om een onverklaarbare reden uit den trein was gespron gen, vandaag heeft men deze hypothese weer opgegeven. Meer en meer begint men te ge- looven, dat men hier te doen heeft met een afschuwelijk misdrijf. De vrouw van den Rotterdamschen diamant handelaar, die men gisteren na haar verhoor weer had vrijgelaten, omdat men meende dot zij met het geval niets mtsteande had, is van daag opnieuw door de politie aangehouden en aan een scherp verhoor onderworpen. Gisteren werd het Polizeiprasidiurn* namelijk opgebeld door een onbekenden man, die mededeelde, dat bedoelde dame op het closet van het Prasddium een zakje met diamanten verloren had. Aanvan kelijk hechtte men geen geloof aan deze mede- deeling, maar vanmorgen vond een schoon maakster inderdaad een linnen zakje, waarin 34 briljanten bleken te zitten. Mevrouw Teichtheil werd daarop nogmaals ontboden, erkende, dat de briljanten haar eigendom waren en gaf toe, ze over de grens te hebben gesmokkeld. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat mevrouw Teichtheil een international# diamontsmokkelaarster is, die reeds tallooze malen tusschen Nederland en Polen is heer. en weer goreisd. Daar ze van Galicischc afkomst schijnt te zijn, acht men het niet onmogelijk, dat ze bij den verdwenen zwarten heer behoort, die volgens de verklaring van medereizigers een Galicisch accent had. Men neemt aan, dat ze gezamenlijk smokkelden en dat ze vermoed hebben, dat het verdwenen dienstmeisje een po- eilitspion was, misschien wel omdat men haar een paar maal met den conducteur had zien pra ten. Daaruit zou te verklaren zijn, waarom man en vrouw het dienstmeisje zoo opvallend en scherp hebben gefixeerd, zoodat ze ten slotte den indruk kreeg, dat die beiden iets t^gen haar in het schild voerden. Men acht het niet onmogelijk, dat de smokkelaars het meisje uit den trein hebben geworpen, om haar onschade lijk te maken. Men vermoedt, dat de man, die gisteren het Polizei-prasddium heeft opgebeld, de begeleider van de diamantensmokkelaarster is. Vandaag ds ook het Nederlandsche gezant schap door een onbekende, die zijn naam niet wilde noemen, opgebeld, met de mededeefcng, dat mevrouw Teichtheil een Nederlandsche is en dat het gezantschap zich derhalve haar lot diende aan te trekken. 'Het mysterieuze geval trekt hier algemeen do aandacht en de sensatiepers wijdt er dag aan dag kolommen aan. ERNSTIG MOTORONGELUK. Een meisje doodgereden. Op den Enschedeschen straatweg onder de gemeente Haaksbergen, is de motorrijder S. uit Haaksbergen, met een passagier op de duo, in volle vaart tegen het meisje W. opgereden. Het meisje bekwam een schedelbreuk en werd stervende opgenomen. De motorrijder bekwam ernstige been- en hoofdwonden. School- en Kerknieuws. EEN NIEUWE GRONDSLAG. De Psychologie als Uitgangspunt voor Theologie cn Predikantsop leiding. Onder dezen titel heeft Ds. H. G. Canne- gieter bij de Hol Iondia-drukkerij een brochure doen verschijnen, waarvan de strekking niet meer en niet minder is dan dat de psychologie uitgangspunt moet zijn voor onze theologie en onze predikants-opleiding. „Wat deze laatste betreft", zoo begint hij te zeggen, „zal ik u spoediger overtuigen dan ten opzichte der eerste. Immers zijn wij het bij voorbaat hierover eensdat de taak van den predikant allereerst, zoo niet uitsluitend, ziels zorg is. En men kan de ziel niet verzorgen zonder haar te kennen. Geen landbouwer zal met vrucht kunnen planten en zaaien, aleer hij verstand heeft van den grond. Nu is het wel eigenaardig, dat, terwijl zelfs de aan praktische traditie zoo hangende en van schoolsche geleerdheid zoo afkeerige boer het vak door theoretische studie grondig gaat voor bereiden, de zaaier op den akker der mensche- lijke ziel nog steeds zweren blijft bij de in tuïtieve en praktische menschenkennis. De we tenschap is bij de bewerking van materieele za ken op het gebied van agri-cultuur, industrie en techniek op duchtige wijze profijtelijk gemaakt; waar het geldt het zooveel fijner en kostbaar der ^en bovendien ingewikkelder materiaal van de mcnschenziel wijst men deze dienaresse hooghartig de deur. Het is waar, de predikant liefhebbert soms wel eens in psychologie, n>aar hiermee mag hij ten overstaan van zijn ernstige taak geen ge noegen nemen. Het zou hetzelfde zijn, als wan neer men meende, inplaats van met den arts het te kunnen stellen met een apothekersbe diende, die ergens in en kast wel eens een ge raamte heeft zien staan. Geen bijkomstigheid, geen aanvulling, u i t- gangspunt van zijn wetenschappelijke op leiding dient de psychologie te zijn. Want ge heel zijn roeping, geheel zijn taak, geheel zijn praktijk gaat om de ziel. Zult gij het tot zoover met mij eens zijn, dan betreft het nog slechts de aanvaarding van de psychologie als uitgangspunt voor de opleiding tot predikant, dat is tot pastor. Maar niet al leen als grondwetenschap voor de „practica" wil ik de psychologie zien erkendook van de theo logie dient zij uitgangspunt te zijn. De theologie is een zuiver theoretische we tenschap en heeft als zoodanig met de predi- kontspractijk weinig te maken. Men kan een uitnemend pastor zijn en een slecht theoloog. Men kan als theoloog schitteren en als pastor mislukken. Wij dienen theologie en predikants- praktijk scherp uit elkander te houden. Wat is theologie En nu doe ik onmiddellijk een sprong, die overbodig zou zijn, zoo mijn lezerskring louter uit moderne theologen be stond. Ik wil echter aannemen, dat ook voor mijn lezers theologie niet is een speculatie over een metaphysische wereld, mAar de stelselma tige beschrijving en bestudeering van de gods dienstige verschijnselen, zooals de empirische werkelijkheid die ons openbaart. Hoofddoel van de theologie, of wil men in tegenstelling met de orthodox-kerkelijke speculatie liever spreken van godsdienstwetenschap, hoofd doel van de godsdienst-wetenschap is het onder zoek naai het essentieele van de godsdienstige verschijnselen. Wat is de aard, de beteekenis de herkomst van de religieuse gedachtencom- plexen, die als „dogma's" kerkelijk zijn geijkt; van de geloofservaringen, die als collectief en individueel levensverschijnsel de geschiedenis der menschheid beïnvloeden van de voorstel lingen en aandoenr.igen, die zich in de gestalte van goden en geesten of van ideeën cn idealen belichamen Al deze dingen zijn ten slotte bewustzijns inhouden en moeten als bewustzijnsinhouden worden beschreven en onderzocht. Met de psyche, want dit woord is ruimer en duidelijker dan „bewustzijn", wijl het ook het onbewuste omsluit, met de psyche als uitgangspunt zullen wij moeten doordringen in het essentieele van de godsdienstgeschiedenis, de godsdienstige letterkunde, de godsdienstwijs begeerte, de dogmengeschiedenis en de dogma tiek, die tezamen de encyclopaedie der gods dienstwetenschap vormen. Grondvak van de godsdicnstwetenscheppelijke faculteit is de godsdienstpsychologie. Was het omstreeks 1860 de physiologisch© natuur-wetenschap, waarnaar de (moderne)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6