amersfoortsch dagblad „de eemlander" DERDE BLAD. KOLONIËN. BINNENLAND. Zaterdag 5 Sept. 1?25 Mode. Het kan lastig wezen, vooral als u vacan tie heeft gehad, om er in September nog net jes uit te zien. En toch moet dat; September brengt ge woonlijk nog heel mooie dagen, waarin we, op vrije oogenblikken, heerlijke tochtjes kunnen maken, prettiger en verkwikkender dan in Augustus, wanneer we ons soms zoo loom en moe gevoelen en zoo lastig tot iets kunnen komen. Houdt u van September, van de kleuren der boomen, de kruiige geuren der atmos feer? Houdt u van de onverwachte herfst stormen? De donkere, trieste dagen van sta gen regen, plotseling verdreven door een droomerig nevelachtige zon? Houdt u van die stemmingsweken? Ja? dan is u gelukkig nog jong! Neen? dan begint helaas! de oude dag te naderen! Maar als u jong bent en u jong voelt (dat kan tegenwoordig langer dan een jaar of veertig geleden!), dan moet u u ook jong kleeden en dan moet u er vooral voor oppassen, dat u niet uit misplaatste zuinigheid met vuile, verschoten of versleten kleeren blijft loopen. Ja, d i e zuinigheid is werkelijk misplaatst, want men gaat u zelf veel te gauw naar die kleeren be- en veroordeclen. Tegenwoordig is verven en uitstoomen heusch zoo'n luxe niet meer. Bovendien, wanneer ze uitgestoomd zijn, zien de klee ren er weer zóe keurig uit, dat u zc even goed voor nieuw kunt laten doorgaan, en er dus een nieuwe aanschaf mee uitsparen kunt. En zijn ze te oudcrwetsch, zóó erg ouderwetsch, dat u ze niet door een kleine verandering moderniseeren kunt, verf ze dan zelf thuis met Twink of Lux, of stop ze in het bad en strijk ze op, en draag ze ver ader in huis af. Er zijn menschen, die altijd een speciaal stel kleeren aanschaffen voor thuis. Dat vind ik 's winters heel practisch, maar 's zo- mem, als je 's avonds op 't balcon of in den tuin zit, kan je best een paar paradepaard- jes afdragen. Dat staat heusch wel leuk. U moet zoo tegen September reeds wat gaan zorgen voor uw volgend zomertoilet; anders gaat u in de a.s. lente door allen nieuwen aanschaf failliet! Een uitloopertje, een leuk wandelpakje is soms nog wel eens bij een laten seizoensuit verkoop op den kop te tikken. Maar neem op die manier nooit iets gekleeds, want het is per se het volgend seizoen niet meer in de mode, dus voor groot toilet vast onge schikt! Er zijn echter wel eens aardige manteltjes of huisjasjes e.d. te snappen. Die komen altijd nog te pas, in dezen herfst, en zelfs 's winters, als de kachel eens een booze bui heeft. Ook ziet u zoo tegen September leuke vilten hoeden, die niet duur zijn en waarvan u b.v. met een nieuw, frisch lint of een ganzepen door den rand gestoken, weer een keurig dopje maakt En nu de half-sleetjes, die nog wèl de on kosten van een verf-proces waard zijn. Geef daar extra zorg aan; verander ze een beetje; zet er bv. een nieuw ornament op: knoopjes, een ruche, een vestje of een aardig modern ceintuur. Maak de mouwtjes wat korter en de rok eveneens. Geef de jurk wat schot, als hij door het stoomen en verven een beetje gekrompen is in óén woord: frisch het toilet zóódanig op, dat u er weer met even veel pleizicr in rond gaat wandelen, als toen u het pas had gekocht Zoo'n jurk komt dan het volgend jaar voor allc-dag-dragen in aanmerking of voor tus- schen-in. Terwijl, als u er niet zooveel zorg aan had gegeven, u hem het volgend seizoen vast af had gedankt omdat „dat leclijke, ver lepte, verschoten ding zoo akelig ouder wetsch is"! Juist door geregeld zorg te hebben, dat uw toiletten „en vogue" blijven, kunt u er heel zuinig mee zijn en er veel plcizier van hebben. Alle nieuwe modeplaatjes wijzen er op, "dat de rokken het volgend jaar veel wijder zullen zijn, van onderen ten minste. Niet om de heupen. Daar vallen ze glad en strak, tk heb een snoezig toiletje gezien en, heusch! het herinnerdo. even aan de gratie der robes princesses! Het was van bedrukte voile: groote en kleinere ballen in abrikozentint op een zeer zachtgeel fond. De jurk bestond uit éón stuk maar vlak onder de borst was de stof aan weerszijden een klein beetje geplooid en in de glad daaronder vallenden rok gestopt. Dit gaf dus een indruk van de vanouds beroem de „hoogop-geknipte" rok. Van onderen wa ren er een" viertal inspringende plooien ge maakt: twee voor en twee achter. Langs de ronde hals en het korte mouwtje liep een 10 c.M. breede band van effen, donker abri koos-kleurige crêpe. Om het eentonige van de hals te onderbreken, was deze band recht van voren opengeknipt en waren de beide punten omgebogen, als bij een heerenboord; een kleine fluwcelen strik met lange einden in dezelfde donkere tint voltooide het char mant toiletje. Allerliefst was ook dit andore, voor meer gekleede gelegenheid bestemd: een teer- blauw crêpe-georgette avondjurk: een glad lijfje zonder mouwen met op iederen schou der een platte kleine strik met pauw-blauw fluweel, waarvan de lange einden recht langs den arm neervielen. De rok, van voren sterk gcplisseerd, opzij alleen met wat ruim te en van achteren heelemaal glad, had aan weerszijden onderaan op twee verschillende hoogten vier fluwcelen lussen hangen. Ook hot smalle ceintuurtje, dat van achteren was afgewerkt met een losse strik, was van hetzelfde donkere fluweel. Een allerbekoor lijkste dracht voor een mooie blondine met groote, blauwe oogen. Ten slotte nog een goede raad'voor de a.s. sluiting van dit seizoen: doe niets weg; geen jurk, geen jumper, mantel of casaque, geen hoed en geen oude schoenen, want het komt u alles het volgend jaar nog te pas, nu de mode „ruimer" gaat worden; van oude jurken en jumpers zet u nog een aar dige onderjurk in elkaar en van een wat afgedragen wollen jasje maakt u best nog iets geschikts voor 's avonds binnenshuis! Oost-Indië. DE MOORD OP DEN HEER DOORMAN Aneta seint uit Batavia Christ Doorman, die tot vijftien jaar gevan genisstraf is veroordeeld in verband met den moord op zijn vader, toekende revisie 'aan. HOFBERICHT. Gisteravond dineerden ten paleize Het Loo Hr. Mt. Gezant te Kopenhagen ridder van Rappard en mevrouw ven Rappard, alsmede de Commissaris der Koningin in Gelderland baron van Heemstra en bni'oncs van Heemstra KONINGIN EMMAFONDS. Het Konirugin Emmafonds voor ouden van dagen boven 80 jaren heeft van Z. K. H. den Prins een belangrijke gift ontvangen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN TEXEL Een zoon van prof. Oort. Donderdag is te Texel geïnstalleerd tot burgemeester de heer W. B. Oort, uit 's-Gra- venhage. De nieuwe burgemeester sprak woorden van dank voor de goede ontvangst en riep aller samcnweiking in voor het bevorderen van den bloei der gemeente. Hierna sprak de 88-jarige vader van den nieuwen burgemeester prof. Oort zijn zoon hartelijk toe, alsmede den Raad en de bevol king van Texel. ONTEVREDEN RIJKSTELEFONISTEN. Een vergadering van chefs en toezicluhoudsters bij het Am- sterd. kantoor. Onder leiding van het afdelingsbestuur van den C. B. P. T. T. had Donderdagavond, 3 September, een huishoudelijke bijeenkomst plaats van de chefs en toezichthoudsters van het Amsterdamsche Rijkstelefoonkantoor. Voor zoover niet door dienst of ziekte ver hinderd, hadden alle leden aan den oproep ge volg gegeven. Na uitvoerige discussie werd met algemeene stemmen onderstaande motie aangenomen „Het Toezichthoudend Telefoonpersoneel te Amsterdam, kennis genomen hebbend van de ver plaatsing, zoogenaamd uit dienstbelang, van een collega-cheftelefoniste; constateert, dat aan de verplaatste geen enkel strafbaar feit is ten laste gelegd ziet in de verplaatsing een onrechtvaar dige daad verzoekt de instelling van een commis sie van onderzoek omtrent den toestand en de verhoudingen ten telefoonkantore en besluit deze motie te doen zenden aan den minister van waterstaat en den direc teur-generaal der Posterijen Telegrafie en te publiceeren in de pers". DE 2e INT. RADIOTENTOONSTELLING. De opening. Gistermiddag is de tweede Internationale Radio-Tentoonstelling Amsterdam geopend in het gebouw „Bellevue". Na een welkomstwoord van den heer H. S. Engers, was het woord aan den heer G. C. Snijders, directeur der Gemeen te-telefoon. De heer Snijders wees er in zijn rede op, hoe in onzen tijd, waarin op elk gebied der techniek nog dagelijks groote vindingen wor den gedaan, het den technicus niet meer mo gelijk is alles tot in kleinigheden te volgen en te bestudeeren. Het houden van tentoonstellingen (tijdelijk of permanent) in den vorm van een museum is hiervoor een bij uitstek geschikt middel en kan. ook yoor leeken als onderwijs-instiUrut dienen; een verblijdend verschijnsel is het, dat het nut daarvan ook in ons land hoe langer hoe meer wordt ingezien. Is cr nu in de vooruitsnellende techniek éón tak te noemen, die meer in aanmerking komt voor het houden van dergelijke opvoedkundige tentoonstellingen dan de radio-techniek? Als wij ons eens bepalen tot de draadlooze telegrafie en telefonie en wij roepen ons ccnige data en feiten in de herinnering terug, welk een reusachtige ontwikkeling moet dan worden geconstateerdl In 1880 werd de natuurkundig wetenschappelijke wereld verrast door de me- dedeelingen van prof. Hertz over proeven op het gebied der clectrische golven, te Heidel berg gedaan. In Mei 1897 demonstreerde Marconi zijn eerste practischc proefnemingen op het gebied van de draadlooze telegrafie op een zeer bescheiden afstand: Welk een gewich tig oogenblik dit was, behoef ik, aldus spreker, hier niet nader toe te lichten. Na deze welgeslaagde proefneming zijn na tuurlijk de theoretici en de mannen van de practijk met hartstocht aan het werk gegaan, teneinde de verkregen resultaten te verbete ren iedereen kent de namen van prof. Sloby, van Von Arco en prof. Broun, prof. Branly en anderen en weet welke verdiensten deze man nen op radio-gebied hebben. Toch zouden de verbeteringen nooit hebben geleid tot den tegenwoordigen stand van ontwikkeling, indien niet even voor den oorlog de lampontvangers waren ingevoerd, een uitvinding die het^proc- tisch mógelijk maakte draadloos te telefonee- rcn. Door de ontwikkeling van de techniek der verkeersmiddelen is thans de mensch niet meer de dorpeling of stedeling van vroegerhij is wereldburger geworden en een groot aandeel in dit proces heeft de radio-techniek. De heer Snijders wees verder nog op ver schillende gebeurtenissen in de geschiedenis der radio-techniek die van belang zijn geweest en hij sprak daarbij de verwachting uit, dat ook de radio-telefonie van een even groot be lang als algemeen verkeersmiddel zal worden. Na over de internationale beteekenis en het opvoedend element der radio te hebben ge sproken. wijdde spr. nog enkele woorden aan den handel, waarin hier ook de verbruiker de amateur, mede werkt, teneinde de ontwikke ling der techniek te bevorderen. De heeT Snij ders noemde in dit verband het werk van den heer Corver, tevens vermeldde hij het feit, dat sedert eenigen tijd dr. Koomans, ingenieur der telegrafie in den Hang, regelmatig vanuit zijn installatie in het laboratorium telegram men zendt naar Indië. Met den wensch, dat de tweede I. R. T. A. voor alle belanghebbenden gunstig zou zijn, verklaarde hij ten slotte de tentoonstelling voor geopend. De tweede internationale radio-ten toonstelling is gisteren geopend. Een keur von nieuwe en fraaie toe stellen. Enkele nieuwigheden. Mr. Loudspeaker. De tweede I. R. T. A. is dan gisteren in de zalen van Bellevue te Arrvsterdam officieel door den telefoondirecteur geopend. Over de ope ning zelf behoeven wij niet meer te berichten; dat is reeds elders in dit blad ge beurd, zoodot ons alléén nog rest een beschrij ving van deze interessante expositie. Het is voor den radio-amateur, en voor hem nog meer dan voor den muziekluisteraar, een genot, om over een tentoonstelling als deze eens rond te wandelen, en zijn oogen te gast te laten gaan bij de keuze van magnifieke toestellen, <iie in storvd naast stond staat opgesteld. Toestellen met minder dan 4 lampen ziet men haast niet meer. 't Is aan den eenen kant verklaarbaar, als men de mentaliteit kent van den doorsnee muziekluisteraar, die zonder de noodige kennis van de radiotechniek een toestel koopt, zooals een ander zich een Sonora oan- scraft. Dit type van radio-enthousiast verlangt zijn muziek „keihard" uit den luidspreker, en de radiohandel geeft hem die keiharde muziek op de meest eenvoudige wijze: door nog een transformator en een lamp aan het vroeger normale-drielampstoestel toe te voegen. Alleen de echte radio-amateur, die van de radio iets meer weet don de namen cn de golflengten der zendstations, weet uit een drie-lampstoestel nog wel met allerlei vernuftigheden en kunstgrepen zooveel geluid te krijgen, dat hij geen rierdc lamp noodig heeft. Maar, zooals wij zeiden, de toestellen, die zoo in den handel komen, om betaald en geplaatst te worden, en direkt geluid te geven, zonder dat de gelukkige eigenaar zich het „hoe en waarom" afvraagt, worden haast niet meer beneden de vier lampen geleverd, van de eenvoudigste af, tot de meest verfijnd luxueuse en ingewikkelde toe. Wat eenvoud betreft spant wel de kroon het bekende Mono- knop-toestel van de Nederlandsche Radiower ken te Doorn, een ontvanger, die als „uiter lijke kenteekenen" slechts één knop heeft, waar mee de verschillende manipulaties zijn te vol brengen. Het buitenaanzicht is daardoor niet zoo imponeerend als dat van andere toestel len, maar het groote voordeel is, dat men het iedereen in handen kan geven, zonder gevaar te loopen, dat het ingewikkelde mechanisme wordt beschadigd. Dat is inderdaad een groot voordeel boven die ontvangers, die voor elke afstemmingshandeling buiten op de frontpaal een afzonderlijcnke knop of schakelaar hebben, wctirmee hij, die nog onervaren is in de edele kunst van het afstemmen, zich nog wel eens vergist. Als men met dit simpele toestel begint, kan men op de Irta een opklimmende reeks constateeren van steeds meer ingewikkelde toe stellen. tot men arriveert aan de 6 of 8 lamps superheterodynes, die den terhnischen luiste raar stations als Sheffield of Belfast, waarvan een gewoon sterveling nooit hoort, uit den luidspreker too veren. Er staan ook van deze typen prachtexemplaren, zoonis die van de Eta- büssements „Vitus" te Parijs, en von de firma Ridderhof en van Dijk te Zeist, welke laatste er de komende dagen mee gaat demonstreeren. Daarnaast staan de fraaie Ducretet-tocstellen, wier oantnl lampen schier ook wel onbegrensd lijkt. Het vicrlempstoestel is het standaard model 1 h. f, 1 d. en 2 l.f. Het instrument werkt met hoogfrequent transformatoren, en heeft een golfbereik van TOO tot 4000 M. De zelfde fabriek brengt een 5-lamps ontvanger, waarvan do detector afzonderlijk is te gebrui ken, cn ook in combinatie met I of 2 hocg- of luagfrequeniielampenhet werkt met 3 micro? en 2 super Ampli-loropen, Ten slotte valt er nog te bewonderen een 6-lnmper, waar- in het principe van dc golflengte-transformatie is verwerkt. Hiermee is van de luxe toestellen nog niet offes gezegd; do radiotechniek en dc toestel len fabrieken hebben het nog verder gebracht. Op de I. R. T. A. worden o. m. ccnige toe stellen gedemonstreerd, die als meubel alleen al bogeerenswaardig zijneen pracht houten kastje op pootcn omsluit den ontvanger, meestal een vier- of vijflomps, gemonteerd op een horizontaal liggende cbonietplnat, waar boven alleen de lampen, de condcnsutorknop- pen en de verschillende schakelaars uitsteken, dikwijls zelfs de lampen ook nog niet eens; ze zijn don aangebracht ann den achterkant van de frontploat, achter glaasjes, zoodat zij t°ch gecontroleerd kunnen worden. Verder zijn don alle verdere benoodigdheden, accu, cn anode- batterij, geheel ingebouwd, evenals de luid spreker. Bij enkele van deze toestellen heeft men het al zoover gebracht de heer van Dijk uit Zeist toonde ons cr oen waarin bovendien nog aanwezig is een plontstroom- apparoat cn een occu-gelijkrichtor, zoodot men don niet ondcTs te doen heeft, dan het toestel non te sluiten aan antenne, aarde, en lichtnrt voor de plootspnnning. En is de accu uitgeput, dan sluit men bovendien den gelijkrichtèr op het lichtnet eon. en de zonk is weer gezond. Zoonis men zietalles is zoo eenvoudig mo gelijk, en iedereen kon er zonder moeite mee omgaan, als hem slechts gewezen wordt, hoo hij met zijn nieuwe meubels moet omspringen, Maar alles gaat automatisch, behalve dan na tuurlijk het afstemmen. Dot vcreischt \tit den aard der zaak dezelfde handigheid als bij an dere toestellen. Het spreekt vanzelf, dot de vindingen van den laotsten rijd ook niet ontbreken. De N.V Philips Radio maakt door middel van bijna elke stand reclame voor haar miniwattlnmpen voorol wordt de B. 406 gepousseerd, dc enorme eindlomp, waarvan men in alle hoeken van de expositie reusachtig groote imitaties ziet. Bovendien geeft Philips don bezoekers een handleiding, waarin wordt verteld op welke plaats in het toestel de verschillende lampen- typen het best zijn te gebruiken, dus in welke functie van de diverse lampen de beste wer king is te verwachten, en een staatje, waarop precies staat aangegeven, hoeveel gloei- en plaatspanning de lampen maximaal mogen hebben, plus de noodige karakteristieken. Voorts ziet men in grooten getale het artik'-l met de honderd-en-zooveel toepassingen de clix, zoowel in oorspronkelijken stent, als ver werkt op alle mogelijke manieren in toestel len. En ten slotte het kristal. Toen de radio lamp als detector haar intrede deed, was het niet moeilijk te voorspellen, dat de dcctectie met het kristol spoedig tot het verleden zou behooren. Die voorspelling is uitgekomen langzamerhand verdween het kristal von het tapijt, om plaats te maken voor de al meer en meer geperfectioneerde lamp. En de laatste 2, 3 jaren hoorde men eigenlijk niet meer von kristalontvangst. Totdat uit Engeland de be richten kwamen, dot, donk zij het feit, dat men daar al héél onherbergzaam moet wonen, om niet kort bij een omroepstotion te zitten, het kristol een nieuwe periode von bloei tegemoet ging. Er werden allerlei kristollen op de markt geworpen, en zij vonden natuurlijk ook hun weg naar Nederland, waar den loatsten tijd een kristal menigmaal wordt gebruikt, zij het don in combinatie met hoog- en laogfrequenrie- Inmpen. Men heeft ons meermolen verzekerd, dat met een dergelijk toestel de ontvangst veel zuiverder wordt. Kristallen zijn er don ook bij tientallen op de Irta, hetzij in onge- monteerden toestond, hetzij in glazen buisjes met contoclpunt, kont en kloer om op don ontvanger te worden ingelascht, als detector, of, volgens de jongste vinding van Amerikann- schen huize, een week geleden in Radio-Ex press gepubliceerd, in de plaats van den roos- tercondensator vóór de detectorlamp. Onge twijfeld zal er gedurende de tentoonstellings- dagen wel met diverse kristallen worden ge demonstreerd, want onderscheidene, meert eenvoudige, toestellen zagen wij ermee uitge rust, al dan niet gecombineerd met lampen. Natuurlijk is voor hen, die in den onmiddel- lijken omtrek van onzen Nederlandschen zen der wonen, een simpel kristalontvangertje al een aardig instrument om met heel weinig moeite en kosten eiken avond radiomuziek te hebben. Mr* Loudspeaker, die steeds de grootste hap uit de portemonnaie van den radio-enthou- siast neemt, heeft op de expositie honderden vertegenwoordigers, in allerlei vormen, groot ten, en prijzen. Hoeveel merken luidsprekers op. het oogenblik aan de markt zijn of worden gebracht, het is niet meer te benaderen, met den besten wil van de wereld niet En de stroom rijst al meer en meer I Want behalve de nieuwe merken, die steeds weer gepousseerd worden, fobriceeren de verschillende firma's nog diverse typen van een bepaald merk, waarvan wel het sterkste voorbeeld is de Amplion. Wie de Amplionstand op de Irta be zoekt, staat eenvoudig verstomd van de on derscheidene soorten van dit eene merk van de meest bekende zijn er al 10, varieerende in prijs tusschen ongeveer 16 en om-en-de-nabij 1401 En de Brown is natuurlijk ook rijk ver tegenwoordigd. Tevens vallen er de meer af wijkende te bezichtigen de Pathé's, met hun papieren waaier, en het nieuwste type, de houten N. K. Ook op dit gebied is evolutie merkbaar men gaat Q1 is het langzaam, af stappen van de geheel metalen luidsprekers, die worden vervangen door de hoorns, ge maakt van geperst papier, of andere minder meetrillende stoffen. Maar zooveel is zeker, ten deze is men nog niet uit-geëxperimcntcerd. Op onze vraag naar saillonte nieuwe dingen antwoordde men oris, dat nouveauté's van eeni gen omvang niet bepaald aanwezig zijn. Wel demonstreerde men ons enkele reeds bestaan de onderdeden, die in meerdere of mindere mate geperfectione?rd zijn. Zoo brengt de fir ma Ridderhof en Van Dijk den Sinus veron- gloeidraadweerstand, een handig en vernuf tig apparaat, waardoor diverse kip schakelaars overbodig worden. Het is bestemd voor gebruik in een tcastel met laag- of hoog- frequentie-transformatoren. De weerstand zelf is von het 25 Ohm-type. Op de as bevindt zich een ebonieten schijf met uitholling, waar door, als de betreffende lamp wordt aange draaid, de le maken verbindingen geheel autO' matisch worden tot stand gebracht door mid- uitholling rust. Het groote voordeel is natuur lijk, dot men ol weer minder capaciticve ve-- bindingen heeft te maken, wot vooral aan do werking vnn een h.f. versterker ten goedo komt. De firma Broekhof te Hilversum komt tcgc- moet aan diegenen, die in serie geschakvldo zaklontarenbatterijtjes als nnodebatterij ge bruiken. Zij toont namelijk in haar stond ccn langwerpige doos met deksel, waarin de bat terijtjes naast elkaar geplnotsi kunnen worden. Tegen den binnenkant van den deksel bevin den zioh koperen contnctplaotjes, zoodat men, wanneer men de doos sluit, de batterijtjes on derling in serie plaatst. Men is dan dus van alle ombuigen von de bntterijpolen (met al den aankleve van dien, als krakende contacten) of andere min of moer geslaagde pogingen xot serieschnkeling af. Ten slotte gaat Philips nog twee nieuwig heden aan de markt brengen. In dc eersto plunts een gloeidroadzckering, ter beveiliging van de miniwattlompen, bestaande uit een gla zen buisje met een draadje erin, dat onmid dellijk cloorsmeltols do doorgevoerde stroom sterker is, dan noodig is om een voldocndo emissie van elcctroncn te verkrijgen. Wanneer men deze zekeringen op zijn tcestcl heeft, is men dus ook gevrijwaard tegen dc schade, voortvloeiende uit het verkeerd acnsluiten van de nnodebatterij. En verder heeft men bij Phi lips geconstrueerd een eenvoudig en practisch instrumentje voor bliksembeveiliging der an tenne, bestaande uit een glazen buis, gevuid met neongas. dat bij oen bepaalde spanning, i.e. bij een bepaalde antenneloding. doorslaat, en dus, zoo het staat yvnard, dc s'ntische lo dingen in het luchtnet automatisch afvoert als zij boven een bcpaold maximum komen. Do Rijkstelegraofdienst heeft op dit nieuwe pro duct van de Eindhovcnschc laboratoria direkt beslag gelegd voor dc beveiliging von tolo- graaf- en telefoondraden, terwijl Philips tevens oon de fabrikanten van onlenne-aarde-schake- laars en soortgelijke apparaten znl verzoeken, om ook deze neonbuis op hun producten te montceren, teneinde wederom een wapen meer te hebben tegen de cischen d*er brandassura deuren, tegen welke eischen in de radio-vak pers naar men weet een scherpe campagne wordt gevoerd. En dan heeft Philips nog een belangrijke nouveauté in dc maak, maar daarvan vertel len wij neg niets. Dat wordt de verrassing van de komende maanden I DE ZONDAGSLUITiNG TE ZOUTELANDE. hoo- go at Dc veroordeelde gcr beroep. J. P. G., caféhouder te Zoutelande. heeft cas satie oangeteekend tegen hef vonnis van den kantonrechter te MiddeibuTg, waarbij hij we gens overtreding van de pclit-e-voroTdening te Zoutelande werd schuldig verklaard, terwijl hem wegens de geringheid '/an het feit, gren straf werd opgelegd. Deze zaak betreft hot stal'on door genoem den caféhouder van fietsen op Zondag in een onnhoorigbeid von zijn c:ifé A. JURGFNS VER. FABRIEKEN. plaatsing vö"n Onderhandsch aandeelcn. Do directie der N. V. Anton Jurgcns Ver- eenigde Fabrieken bericht, dat door haar on dershands zijn geplnutst 2425 cumulatief pre ferente winstdeèïende aandeelcn B 1200 elk, nos. 28605 tot cn met 31029 en 29C9 cu mulatief preferente winstdeelende aandeelcn Cè 1000 elk, nos. 20001 tot en met 22908 deelende in de winst van 1 Januari 1925 af zulks in verband mét de aanvrage tot het op nemen dezer aandeelcn in de officieele notoe- ring ter beurze van Amsterdam en Rotterdam. (Er wordt hierbij aan herinnerd, dot de plaat sing dezer aondcelen op de vorige algemeene vergadering von aandeelhouders op 4 Mei reeds is aangekondigd met het oog op een nieuwe belangengemeenschap.) DE LOONOVEREENKOMST IN DE MIJNINDUSTRIE. Neg geen bcslJssing. Men meldt ons uit Heerlen Naar wij uit zeer goede bron vernemen staat nog niets vast om'cient een opzegging van de looncontrocten met do mijnwerkers. Er is nog geen besluit genomen. Tegen 1 No vember echter loopt he<( arbeidscontract of I Het is zeer waarschijnlijk dot de besprekingen over het arbeidscontract besprekingen tenge volge zullen hebben over een nieuwe loon- ove. eenkomst. Dc moeilijkheden in de mijn industrie zullen in de contactcommissie aan de orde komen. Vooi stellen echter zijn no-g niet geformuleerd alhoewel de directies reeds onderling geconfereerd hebben. DE MISDAAD TE SOUBURG. Tien jaar gcëischt. Voor de rechtbank te Middelburg is tien jaar gevorderd in de zedenzaak tegen A. F. I., 34 jaar oud, werkman, wegens verkrachting vnn en poging tot doodslag op een 7-jarig meisje te Souburg in Juni jl. HET DRAMA IN DEN D-TRELN Tcichtheil weer in vrij- Mevroirv/ hcid Het Hbld. meldt* Naar wij vernemen is mevrouw Teichthcil, die door de Berlijnsche politie wns vastgehou den in verband met het raadselachtige drama in den D-trein Amsterdam—Berlijn, gistermid dag in hear woning te 's-Gravenhage terugge keerd. Het zakje diamanten heeft zij ook weor medegebracht. Deze spoedige vrijlating van mevrouw Teicht- heii bevestigt hetgeen wij hoorden uit de krin gen van den diamanthandel. In die kringen was men namelijk zeer verwonderd over de houding welke de Eerlijnsche politie tegenover mevrorw T. had aangenomen. De heer Teichtheil, zoo hooiden wij, heeft in de diamanthondelskringen een goeden naam. Het was bekend, dot mevrouw T meermalen naar Berlijn ging met diamant. Daar dit artikel in Duilschland vrij rneg worden ingevond, kan van smokkelen geen sprake zijn. del vai\ 3, yeeren., waarvan de middelste d§ Mevrouw I, was sedert Mei, zoo -zeido -meK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9