Leert Stenografie „Groote" bij Hsj. H. C. C. DE JAGER Landen en der vreemde Werelddeeien In Woord en Beeld Restanten-Verkoop Maison „De Nouveauté" Copieer- en Tpinricing „Spido" - Hof 10 - Tel. 867 A Opening van het Nieuwe Seizoen STADSNIEUWS. OasfabriekArnersfoort N. V. „CO MP AG Adverfientsën HUISHOUDSTER PsarïoJes NIEUW! ICamers, Gomplee! in 3 zware deelen keurig gebonden voor slechtst 15.- LYONNAISE" 15 SEPTEMBER a.s. VAN 1-10 SEPTEMBER zoowel van Zomer- als Wintergoederen RECLAMES. Van 11 rebels 2.05. elke regel meer 0.50 ■- ii i ii iinBiMnma— Utrechtscheweg 38 Ontvangen een groote sorteering in wollen stoffen voor het Herfst- en Winterseizoen. VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Kerkelijke viering. Zondag had de gebruikelijke viering in r.-k. kerken van den verjaardag van H. M. de Ko ningin in de St. F r an cis c us Xaverius, garni zoenskerk, te dezer stede plaats, in afzonder lijke godsdienstoefening, des middags 12 uur. De voorste zes rijen stoelen in het schip der kerk waren bezet door militaire en burgerlijke autoriteiten en anderen ter plechtigheid uitge- noodigden Hierbij merkten we op generaal Fortanier, commandant der IVe divisie met diens adju dant, kapitein Zonnevylle van den generalen staf, luit.-kol. Bolken, garnizoenscommandant met diens adjudant luitenant van Driel, ma joor Verberne, dirigeerend paardenarts en vele andere officieren. Hot gemeentebestuur werd, bij uitstedigheid van den burgemeester, vertegenwoordigd door wethouder Veis Heijn cn den gemeente-secre taris den heer Kaan. Ter inleiding speelde de organist der kerk, de heer H. "W. Ramsclaar, een orgelsonate van Mendelssohn. Hierna werd de lofzang Te deum landamus (Heer, U loven wij) aan het altaar ingezet door mgr. T. J. H. Evers, kolonel hoofdaalmoeze nier van leger en vloot, geassisteerd door den zeereerw. heer Hartman, gomizoenspastoor en den weleerw. heer Brouwer, majoor-aalmoeze nier In het priesterkoor had plaats genomen de hoogeerw. heer deken Fock. Na de Tedeum in gregoriaansche toonzetting (juxtn modum romanum) zong het zangkoor het Dominus salvum fac regem nostrnm (Heer, behoed onze regecring), het psalmvers dat el- ken Zondag in iedere r.-k. kerk wordt aange heven. Voor deze strofe werd niet gebruikt de gre goriaansche zetting, maar een compositie van den organist voor vierstemmig koor (knapen en mannen) met obligaat orgel. Deze musicus, die onlangs als eenige der acht candidaten het middelbaar-diploma piano behaalde bij het examen der Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging, is thans als leeroar ver bonden aan de Muziekschool van Toonkunst alhier. Na beëindiging der kerkelijke plechtigheid liet het orgel hooren de Fantoisie van Karg Elert op het „Nun donket allen Gott". GARNIZOEN. Mutatie. De eerste-! ui tenant A. Haverkamp, van het wapen der artillerie, wordt op 16 Sept. a.s. ge detacheerd bij het 2Te reg. infanterie alhier. LEGEROEFENINGEN. In dc omgeving dezer gemeente, De Lichte Brigade zal van 17 tot 21 Sep tember oefeningen houden op de Veluwe, in het Gooi en in het Oostelijk deel van Utrecht. De luitenant-kolonel Van Mens zal doorbij op treden als leider, do luitenant-kolonel Gelder man als commandant van de Oostpartij, do ritmeester Boron von Dedem als commandant van de West-partij. De Oost-partij wordt ge vormd door de Lichte Brigade, bestaande uit het grootste deel der cavalerie, een regiment wielrijders van twee bataljons, het korps rijden de artillerie (op een batterij na) en een vlieg- tirigafdeeling van 4 vliegtuigen. De West- partij wordt gevormd door een verkennings- ofdeeling, bestaande uit een bataljon wielrij ders, een batterij rijdende artillerie, 2 mitrail leur-pelotons en een batterij van 6 c.M. De eigenlijke oefeningen vangen aan op 18 September cn eindigen den 2Tsten. Na deze oefeningen wordt de lichte brigade vereenigd en nemt zij deel aan de groote leger- oefeningen. Deze worden gehouden van 22 tot 24 September onder leiding .van den com mandant van het veldleger met drie divisies op oorlogssterkte en de lichte brigade. Er zullen twee partijen zijn, een blauwe en een roode. De blauwe partij vormt een divisie-groep onder commando van den genera al-majoor Fortonier. Zij bestr.at in hoofdzoak uit twee oorlogs-divisies, een ofdeeling zware leger- artillerie, een afdeeling luchtdoel-geschut (waarbij een compagnie Vickcrsmitroilleurs), een vcrkcnningsafdeelin^ en een aantal vlieg tuigen. De verkenningsofdeeling zal in hoofdzoak bestaan uit I compagnie wielrijders, 2 eska drons huzaren en rrutrailleur-peloton en een batterij van 6 c.M. De andere in oorlogstijd mede tot deze afdeeling behoorende compag nie wielrijders wordt thans over de beide divi- siën verdeeld. Behoudens de luchtstrijdkrachten die in Soesterberg blijven, de zware legerartillerie cn de luchtdoel-artillerie die in Soest ingekwar tierd worden, zal de geheele divisigroep lege ren te dezer stede en omgeving. De roode partij staat onder commando van den generaal-majoor Van der Palm. Zij bestaa4 in hoofdzaak uit een oorlogsdivisie, de lichte brigade en luchtstrijdkrachten en zal (behou dens de luchtstrijdkrachten, die in Soesterberg biijven) legeren in het rayon Zeist, Driebergen, Bunnik, Odijk, Werkhoven en Maarn. Het hoofdkwartier vnn den leider, den luite nant-generaal Muller Massis, wordt tijdens de legeroefeningcn gevestigd in het Berghotel alhier (V ad.) DE MIJNSTREEK IN LIMBURG Geen cl dorado voor werkloozcn. Herhaaldelijk komt het voor, dat weikloozen op goed geluk naar de Limburgsche mijn streek gaan, in de hoop aldaar werk te vin den. Voor zeer velen is dot reeds een bittere teleurstelling geworden, went ook daar heerscht veelal bittere or moede. Een woord van waarschuwing fet hen, die plan hebben naar de mijnstreek in Limburg te goon is dan ook zeer vvcnschelijk. De Armenraad voor Heerlen en omstreken heeft dan ook in ver band hieihrecle aan verschillende gemeente en armbesturen een circulaire gericht, waarin wordt gewaarschuwd tegen een trek naar dc mijnen. Waai ook te dezer stede het aantal werk- loozen niet gering is en er onder hen moge lijk zullen zijn, die eveneens met het plan rondloopen om in de Limburgsche mijnstreek hun geluk te beproeven, ochrcn wij het niet ondienstig de hoofdinhoud van deze waar schuwende circulaire over' te nemen. Wij ont- leencn het volgende aan dit rondschrijven De personen, die zonder dat zij de zeker heid hebben werk en huisvesting te zullen vinden, zich naar de mijnstreek begeven, vol len oon de bitterste ellende en armoede ten prooi, vooral, wanneer zij ge«n voldoende geld hebben om gedurende enkele dogen in hun le vensonderhoud te kunnen voorzien. In dc mijnindustrie heerscht tegenwoordig een groote malaise, welke uittei'oard van zeer ongunstigen invloed is op dc arbeidsvoor waarden en dc arbeidsmarkt. Door de mijndirectie's is de met de werk nemersbonden gesloten collectieve arbeids overeenkomst tegen 1 November o.s. opgezegd Op enkele particuliere mijnen is tegen I September a.s onn ruim J200 arbeiders ont slag aangekondigd. De kans om op deze mijnen werk te beko men is vooiloopig geheel uirgesloten, terwijl dio om op de andere mijnon te slagen zeeT ge ring is. Alle arbeiders, welke op een deT mijnon worden aangesteld, moeten zich aan een keu ring onderwerpen, teneinde vost t« stellen of zij voot het zware mijnwerk lichamelijk ge schikt zijn. De arbeiders moeten in 't bezit zijn van 'n Scel degelijke werkkleeren, inbegrepen een stol zware mijnschoenen. Deze kleeTen moeten zij zich zelf verschaffen. Zij moeten verder in 't bezit zijn van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door don Burgemcestei hunner laatste woonploa-ts, als mede van een bewijs van den laatsoen werk gever, waaruit blijkt, dot de vorige betrekking op regelmatige wijze is verlaten. Het eeiste 'oon wordt pas ontvangen op den tweeden betaaldag, volgende op de in diensttreding. Dc loonbctnling geschiedt om do 10 dogen. De loonen van alle mijnwerkers, zonder uit zondering, zijn 'tijdens de malaise zeer ver minderd. Vergoeding voor gemaakte reis- cn verhuis kosten wordt nimmer -gegeven. Wordt de arbeider niet te werk gesteld, dan moet hij op eigen kosten of op eigen ge legenheid naar dc plaats van herkomst teiUg- keeTen. De woongelegenheid is tegenwoordig zeev beperkt. Zonder bezwaar kan gezegd worden, dat, de geheele Mijnstreek dooi, gebrek heerscht aan arbeiderswoningen. Het inwonen bij andere gezinnen is in de huizen der diverse Woningvereenigmgen, als mede in die der Mijnondernemingen, absoluut vctboden. De huren voor arbeiderswoningen variecren van 17 toe 24 per maand. Vóór het betrekken vnn een woning, toc- bchooicnde oan oen der Wcningvercenigingen moet een waarborgsom worden gestort, ten bedrage von 15 toe f 25. Tevens moet bij vooruitbetaling de huur worden voldaan over een tijdvak van ten minste een halve, in som mige woninggroepen van een heele maand. Uit het bovenstaande blijkt, dat het ten zeerste valt te onraden dot arbeiders op goed geluk naar de Mijnstreek komen, althans wan neer zij nice voldoende middelen hebben, om gedurende een drietal weken in hun onder houd te voorzien, of het noodige g-d om de terugreis te bekostigen. Gehuwden moeten bovendien kunnen be schikken over minstens 30, ten einde zich een woning ce kunnen verschaffen. Deze per sonen doen voorzichtig met voorloopig hun gezin niot mede te brengen cn dit pas te Inten overkomen nadat zij werk en een woning heb ben gevonden DE ONEINDIGE REEKS. Het fietsen in dc Langestraat op Zaterdagavond. Wij vragen ons af, hoelong zal het nog duren. Week in, week uit verschijnen voor den Kantonrechter wielrijders en wiel rijdsters, die een proces-verbaal opliepen voor het fietsen in de Langestroot, gedeelte Varkcnsmorkt— Zevenhuizen tusschen 6 en 10 uur 's avonds. Aanvankelijk waren de boete's geringslechts I werd gevraagd voor deze overtreding. Doch geleidelijk ging de Kantonrechter hooger, zoodat den loatsten keer 5 gevraagd werd. Men zou zoo denken, dat de Amersfoortsche wielrijders en wielrijdsters er nu langzamer hand wel achter komen, dat er een verordening bestaat, die het fietsen in de Lnngestraat op bovengenoemde uren verbiedt. Na een zestal weken, mag men toch wel veronderstellen, dat zulk een verordening ingeburgerd is. Doch het blijkt steeds weer, dot zoo iets niet zoo vlug goat. Het politierapport van vanochtend ver meldde weer 13, zegge en schrijve dertien processen-verbaal tegen wielrijders, die de genoemde verordening overschreden hadden op j.l. Zaterdagavond. Wij laten het feit, of de verordening op zich zelf goed of niet goed is, hier buiten beschouwing. Zij is er eenmaal en moet nageleefd worden. Doch het wielrijdcnd publick schijnt er anders over te denken. Het wordt op die wijze een wedstrijd tusschen overtredende wielrijders en vcrbaliseerende politie. Doch wij durven wel te voorspellen, wie oan 't kortsto eind rullen trekken. En zeker ieder van ons. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Door de politie is proces-veTbaol opgemaakt tegen een wielrijder, die gisteravond na den daarvoor vastgestelden tijd een rijwiel bereed, dot niet voorzien was van een brandende lan taarn. Een persoon is bckernd wegens het niet opvolgen van een bevel, door dc politie ge geven in verband met de openbare orde. Een wielrijder is geverbaliseerd terzake het berijden von de brug bij dc von Asch van Wijckstroat. Terzake openbare dronkenschap zijn vier personen in bewaring gesteld. In het politiebureau is aan een drietal per sonen nachtverblijf verleend. KANTONGERECHT. Uitspraak in strafzaken. A. v. G., Nijkerk (Veen) in dronkenschap verkeer boiemmeren, 3 dagen hechtenis W. v. R., Amersfoort, dronkenschap 8 of 8 d. G. L. W., Boom, idem, 8 of 8 d. J. ter H., Bunschoten, idem, 8 of 8 d. G. W. B., Amersfoort, met auto rijdende geen signalen geven, 5 of 2 d. L. J. Brn. T. v. A., Renswoude, met auto niet behoorlijk uitwijken, 5 of 2 d. cn toewijzing civiele vordering ad 18.55. W. v. H.f Amersfoort, overtr. Keuringsver ordening, 25 of 5 d. A. v. d. B., Barneveld, idem, 15 of 5 d. J. v. d. T., Hoogland, idem, 20 of 5 d. J. S., Amersfoort, idem, 30 of 5 d. A. J. v. S., Blocmcndaal, te Hoevelaken met auto tc snel rijden, 12 of 3 d. J. V. v. H., Do vent er, idem, 14 of 3 d. G. H. L., Deventer, idem, 15 of 3 d. f M. O., Leiden, idem, 10 of 3 d. A. L. W., Soest, idem, 8 of 3 d H. v. D., Tilburg, idem, 10 of 3 d. T. T. H., 's-Gxavenhage, idem, 20 of 5 d. en niet op vordering der politie stilhouden, 10 of 5 d. H. M. v. R., 's-Grnvenhage, te Soest met auto te snel rijden, 6 of 3 d. T. de W., Rijsenburg, te Soest idem, 6 of 3 d. en geen rijbewijs vertoonen, 3 of 2 d. AGENDA. Dagelijks Cinema Royal, Langestreat 12U. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muur* huizen 9. Leeszaal Handelsregister, A rn hems chew. 23* Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. straat 24. Bioscoop Do Arend. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond. Hotel „de Witte". Vrijdags en Zondags con cert. Berg-Hotel. Zondag Thó-dansant. Lunchroom Princesse. Zondag middag- en avondconcert. 13 Sept. de Valk. Bioscoop. 15 Sept. Amicitie. Ver. v. Huisvrouwen. Le zing Mej. Kohier. 17 Sept. Amicitia. Ver. van Huisvrouwen Mode Show. 8 Oct. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. De monstratie Levers Zeep. 20 Oct. Amicitie. Ver. v. Huisvrouwen. Bro- vedo en Pomona. BURGELIJKE STAND. Geboren Hendrik z. v. Willem Kruis en Aleida van der Louw. Geertrui d. v. Jan Barbie en Jannetje van Schoonhoven. Antonie Gerdina d. v. Bcrnnrdus Frnnriscus Constontinus Bncsjou en Dcrkjen Piepers. Martinus Jacobus z. v. Frederik Kropff en Barbara Meester. Brandina Johanna d. v. Comclis Martini» Bloemendal cn Elbartha Mciling. Overleden Johan von der Geld oud 45 jaar echtg. van Maria Johanna Margaretha Anna Hugo. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 8 uur 23 min. 11 IS 8 1 i. o K it SF.ll. Oft. Not. Nirl Off. Not. 6 Sopl. "25 7 Sopl. 12 uur 12.04*4 0.59.11 11.66 11.06 49.— 0.35.10 62." 5 52.36 66.65 Now-Vo k. 2.18% 2.48*4 Heden overleed te Amersoort, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mejuffrouw de Weduwe MARIA HENDRINA VEENENDAAL gefa. Muljs, Eerder Weduwe van IIERMANUS VAN EEDEN. in den ouderdom van bijna 75 jaar. Uit aller naam. D. P. J. VAN DER HEUL. Amersfoort, 6 September 1925. Geen bloemen. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 9 Septem ber op de Nieuwe Al- gem. Begraafplaats te Amersfoort. Vertrek van het sterfhuis Utrechtschestraat 33 te 12 uur 's middags Heden behaagde het den Heer, door een droevig ongeval, plot seling van ons weg te nemen onzen geliefden Echtgenoot en zorgzame Vader, den Heer JOHAN v. d. GELD, in den ouderdom van 45 jaar. Dat hij ruste in vrede is de wenseh van zijn diep bedroefde Echtge- noote en Kinderen. Amersfoort, 5 September 1925. Aldegondestraat 23. M. J. M. A. v. d. GELD- HUG0. RIJNTJE. EVERARDA. JOHANNUS. MAR IET JE. De teraardebestelling zal plaats hebben Dins dag as. op dc Nieuwe Algemeene Begraaf plaats, Soe ster weg. Vertrek van het Sterf huis 2 uur n.m. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het plotseling overlijden van onzen Iiooggeach- en, langjarigen mede werker en vertegen woordiger v. h. Gooi, den Heer TH. SCHOUTEN. Holl. Cacao- Chocoladefabrieken v.h. BENSDOP Co Meisjes gewaagd voor direct, voor van Am- steld. Cartonnage Fabriek Baam. Aanmelden: LORJó'S Boek handel, Utr. weg 63, Amers foort. In kl. gezin wordt ecnv. juffrouw als gevraagd. Hulp aanw. Br. onder No. 5221 bureau Amersf. Dagblad. Dc cokesprijzen zijn belang rijk verlaagd. Zij zijn thans geworden per 40 K.G. grei afgehaald 55 cent. per 40 H.G. geklopt afgehaald 75 cent. per 40 K.G. parel afgehaald 75 cent. Bozorgloon bij minstens 5 maal 40 K.G. 10 cent per 40 K.G. Dc Directeur der Gemeente-bedrijven. H. H. COIFFEURS. Kan geplaatst wcrJlcn: aank. of leerling Damessalon Heeiensalon 3. BOSHUIZEN, Krommestraat 52. gevraagd voor cerstbegin- nend meisje, aan huis door dame. Schimmclp. straat 17. R. K. Echtpaar zonder kin deren, onbesproken gedrag, man op de hoogte Fransch, Engclsch. Duitsch zoeken Betrekking voor man alleen op kantoor of beiden als concierges, huis bewaarders of anderszins. Br. onder No. 5220 bureau Amersf. Dagblad. Magnetiseur vraagt Zit- en Wachtkamer, 1 midd. per week. Br. met inl. onder No. 5213 bureau Amersf. Dagblad. OFFICIER zoekt 14—26 Sept. Opgave dagconditiën Pieter Bothlaan 35. Opnieuw bewerkt door F. K. A. Rombach Jr. Amerika, Australië, Oost- en West Azië, Afrika en de Poolstreken. met een zeer groot aantal platen, alsmede eenigo kaarten. Uitgave van Gebr* Graauw's Uitgevers-Mij. en Boekhandel te Amsterdam, Singel 80 Teleloon 16560 Post-Giro 70310. 2000 bladzijden formaat 26x17 c.M. Geill. met een groot aantal platen en Tekst-Illustraties h. m. de Koningin Langestraat 83 Telefoon 179 Hofleveranciers van II. M. de Koningin H. M. de Kon. Moeder Betaalbaar in 6 maandelijksche termijnen vlu 2.50 of i contant. „Landen en Volken der vreemde Werelddeeien" is bedoeld voor de breede kringen van de Maatschappij, een populair wetenschappelijk werk, rustend op de basis van den tegen woordigen stand onzer kennis der vreemde werelddeeien. Naast de geschiedkundige beteekenis van dc ontdekkingen en veroveringen der verschillende landen zijn de aardrijkskundige gesteldheid, zoo ook leven en gewoon ten der bevolking steeds uitvoerig behande ld. Het eerste deel bevat Noord-, Nlldden- en Zuid-Amerlka, waarbij ook aan Suriname veel aandacht is gewijd. Atlantlacho en Stille, Oceaan, Australië en Occanië, het tweede deel: West-Azië, Hoog-Azië en Si berië en Oost-Azië, het derde deel: Voor- en Achter Indlë, Indonesië, Indische Oceaan, Noord- en Zuid-Afrika en Noord- en Zuid-Pool. De betaling kan plaats hebben In 6 Maandelijksche termijnen van f 2.50 of contant. Hot complete werk wordt direct na ontvangst van onderstaand bestelbUJet toe gezonden. AMERSFOORTSCH DAGBL. BEST ELBILJET. De ondergetekende verzoekt GEBRS. GRAAUW'S UITGEVERS-MAATSCHAPPIJ EN BOEKHANDEL TE AMSTERDAM. SINGEL 80. te zenden: 1 ex. ROMBACH, LANDEN EN VOLKEN DER VREEMDE WEP.ELDDEELEN IN WOORD EN BEELD compleet in 3 doelen, gebonden in 3 prachtbanden, voor den nrijs van 15.terw I do betaling geschiedt in 6 maandc'.'ksche termijnen va 2.50 of a contant NAAM WOONPLAATS Wijze van betalin- s.v.p. duidelijk aangeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3