De marktprijs der goede soorten Anthraciet gaat omhoog!! Magazijn „Voorwaarts" NUTSSPAARBANK De Adelaar KOK's Brandstoffenhandel en Electrische Anthraciet Brekerij In Engelsche Theekoppen, Tafel- Theeserviezen PIANO'S EN ORGELS Abdijsiroop brengen wij een groote sorteering en steeds bet nieuwste. Amersfoort - Utrechtscheweg 1 STADSNIEUWS. Langestraat 60 Amersfoort PIANOHANDEL S, DUBJKER Groote keuze Lage prijzen Jongens Winterjassen Ratiné Jekkers Laken LANGESTRAAT 40 Morgenmiddag 2 uur n,m, QUICK l-UTRECHT I Een beginnende verkoudheid is een beginnende brand: men weet nooit tevoren hoever zij zich zal uitbreiden. Geneest U dus onmiddellijk met Akker's Het is dus Uw belang om thans in te koopen, nu onze Zomerprijzen nog geldig zijn. Voor aanvang brandstof is onze kleine Gioria-Anthraciet f 2.25 per H.L. Voor aanvang brandstof is onze kleine Gioria-Anthraciet f 2.25 per H.L. ten zeerste aan te bevelen. Men neme proef!! KOLENPARK SOESTERWEG SPOOR TELEFOON 863 Bestelhuizan: Zonnebloemstraat 66 - Sumatrastraat 20 Utreobtscheweg 71, Tel. 539 Langestraat 25 (Berg-Zuld) (Depot Ververij Palthe). BHoan Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inbraakvrije kluis f 3.— per jaar en hooger. 'Ook des avonds toegankelijk Voorhanden prima bespeelde Waaronder zoo goed als Nieuwe Instrumenten Ziet onze Etalage Telefoon 224 Sportterrein Birkhoven Openings-wedstrijd Prijzen 40 25 en 15 cent, Deirische Jurgens-Werko aangenomen cijfers. Deze ondernemingen zijn voer ons concern nog steeds een bezit van de hoogste waarde. Op één punt willen wij afwijken van onze straks (gedane weigering om aan te geven op welke waarde wij onze dochter-ondernemingen evalueerden. Wij doen dat om daarmede de juistheid van de onthullingen der heeren van Oss te illustreeren. Onze vennootschap Ant. Jutgens' Margarinefabrieken zou enorme ver liezen hebben en bij ons op 500 zijn ge taxeerd. Trekken wij uit onze taxatie van 1921 Ihefc bedrag, dat Ant. Jurgens' Margarinefa brieken daartoe bijdroeg, dan komt dat uit niet op 500 maar op 140 Dit bezit van ons concern maakte sedert en maakt nog steeds zeer belangrijke winsten. Een belangrijk deel van het geschrift van den heer van Oss is gewijd aan het betoog, dat de grondstoffen op de balansen onzer dochter-maatschappijen naar marktprijs en niet naar inkoopsprijs mogen paraisseeren en. {geschiedt het laatstte, in cene maatschappij met dochter-maatschappijen, door schijntrri' - actiën 'cusschen deze, winsten kunnen wotclai gefantaseerd. Het klinkt ons uiterst comisch ons te hoo- ren leeraren, dat „over de geheele wereld bij serieuze zaken" grondstoffen steeds naar markt waarde op de balans worden gebracht. De briefschrijver zal wellicht bij een deel zijner lezers indruk maken, als hij op zulk een overtuigenden toon zijne kennis lucht ©ver „alle serieuze zaken over de geheele wereld." Laten wij hierop zeggen, dat hij blijkbaar krachtig is in zijn beweren, zwak in zijn kennis. Het spreekt van zelf, dat een onderneming, die in haar bedrijf grondstoffen heeft, waarvan jioteeringen bestaan, dat doen kan maar tal van onze ondernemingen, die, naar wij als bekend mogtm aannemen, zich uitsluitend met het verwerken van grondstoffen bezig houden, hebben enorme hoeveelheden halffabrikaten, waarvoor geen noteering bestaat. Deze naar marktwaarde te waardeeren, is daaxom on mogelijk. Zoo^ng ons concern bestaat, heb ben wij dus als stelsel gehad onze grondstof- KORTE BERICHTEN Inbraken. Enkele weken geleden is er ingebroken in de Valeriusstraat te Amsterdam. Er kon toen niet opgegeven worden, wat vermist werd, omdat de bewoners in het buitenland waren. Nu zij terug gekeerd zijn, blijkt dat een aantal gouden sier raden, meerendeels met diamanten bezet, ver dwenen is. De waarde van het gestolcne wordt geschat op 1000. School- en Kerknieuws. fen naar kostprijs op onze ba'.ans te brgngen. Het spreekt van zelf, dot onderdeel van dat systeem is om, zoo waarde-doling dei grond stoffen bij de balansopmaking is aan te wij zen, daartegen een behoorlijke reserve te ma ken. In tol van ondernemingen wordt, als bij ons, dat stc'sel gevolgd. Het hoofdpunt der imputation van de hes- ien van Oss meencn wij hiermede behandeld te hebben. Van him schaamtelooze bewering, dat wij verzwegen verliezen zouden hebben, nog wel van 50 millioen, is niets overgeble ven. Geen schijn van grond voor deze be schuldiging is aangevoerd. Schandaal is ge maakt, onze aandeelhouders zijn in paniek ge bracht, vele hunner hebben, blijkens de beurs noteringen, hunne aandeden op de markt ge worpen. Zij mogen den dienaren van het open baar belang, den voor elkander instnonden heeren van Oss daarvoor dank weten. Vervolgens beweren de schrijvers den nota zich nog op een aantal speciale punten. DIENST- EN RUSTTIJDEN SPOORWEGPERSONEEL. Antwoord cp vragen van het Ka merlid Van Braambeek inzake het - groot aantal entheffingen. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek in verbond met het groot getal ontheffingen van de voor het spoorwegperso neel geldende bepalingen betreffende de dienst en rusttijden, heeft de minister van waterstaat geantwoord: De voor de lcopende dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen verleende onthef fingen van artikel 91, derde lid, van hc-t A. R. D. en het A. R. D. L. wijken in aantal in het algemeen niet af van die, welke in dc laatst- voorgoonde jaren werden verleend. Die ontheffingen zijn noodig om het betrok ken personeel in ziin eigen belang zooveel mo gelijk des Zondags vrij te kunnen geven, om te zorgen, dat op verschillende kleine stations de dienst des Zondags met de iiormalo bezet ting kan worden uitgevoerd en om in verband daarmede .te voorkomen, dat overgegaan zou moeten worden tot het in dienst nemen van extra krachten, waarvoor op gewone dagen geen werk zou zijn. Werden die ontheffingen niet verleend, don zou voor elke twee personen, die in vroegen en laten dienst rouleeren, een man extra noo dig zijn om een vrijen Zondag om de drie we ken te kunnen verlcenen, en twee man extra om het personeel om de andere week dos Zon dags vrij te kunnen geven. Een uitbreiding van de tijdruimte tusclien twee onafgebroken rust tijden tot 15 uur komt op kleine stations slechts sporadisch, doch op groote stations niet voor. Bovendien is de dienst des Zondags veel een voudiger dan op weikdagen en wordt tusschen de treinen zoo lang mogelijk rust gegeven. Het komt zelfs vrij veelvuldig voor, dat deze rust tijden in totaal langer zijn don het werkelijk aantal arbeidsuren.' Het vragen van het oordcel der vakvereeni- gingen, véórdat tot het verleenen van dc be doelde ontheffingen wordt overgegaan, zou, daar het hier niet betreft een algemeen be ginsel, doch de toepassing daarvan in bepaalde gevallen, slechts zin hebben, indien dat oor deel gegrond ware op plaatselijk onderzoek; daartoe bestaat al ware het alleen reeds wegens de daaruit voortspruitende vertraging, geen aanleiding. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. De eerste landdag. Te Haarlem is Woensdag de eerste landdag der Doopsgezinde gemeente gehouden, welke door ds. Dijkema uit Amsterdam werd geopend. 77 gemeenten waren vertegenwoordigd door 520 afgevaardigden. Hij zette uiteen wat het doel was der instelling van, de landdagen. Do Algemeene Doopsgezinde Sociëteit heeft ge- wenscht meer contact te krijgen met alle ge meenten der broederschap. De op den landdag uitgesproken wenschen zullen een onderwerp van bespreking uitmaken op do eerstvolgende Sociëteitsvergadering. Dit nieuwe instituut kan zóó veel goeds doen. Allerlei praktische vragen kunnen door hanr dichter tot de oplossing wor den gebracht. Wij willen blijven staan midden in de wereld. De kerk, en ook onze broederschap heeft daarin haar taak. De landdag kan hiertoe onze broederschap mee, voorbereiden. Daarna sprak de voorzitter van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, os. Binnerts uit Haar lem, die uiteenzette wat de Sociëteit met de instelling der landdagen bedoelt. Hier zullen alle gemeenten kunnen spreken, niet olleen zij die een bestuurder van de A. D. S. kunnen oon- wijzen. En elke gemeente zal op den landdag hebben één stem. Daarna vertelde hij iets van de geschiedenis der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit in 1811 door een aantal gemeenten gezamenlijk opge richt, met het doel een seminarie voor doopsge zinde predikanten in stand te houden. Daarnaast stelde zij zich tot taak, hulpbehoevende gemeen ten te steunen bij de behartiging barer gods dienstige belangen. Sedert I Juli 1924 werd de A. D. S. gereor ganiseerd. Want wel was naast de A. D. S. de doopsgezinde broederschap samengebracht in gewestelijke vereenigingen, terwijl daarnaast al lerlei algemeene belangen door speciale vereeni gingen werden behartigd, maar behoefte werd gevoeld aan concentratie van krachten in een centrale organisatie. Door haar reglement te wijzigen en haar doel ruimer te stellen is het gVhrl.t de A. D. S. hiertoe te vervormen. Alle gemeenten zijn thans lid. Vele algemeene belan gen werden reeds binnen haar werkkring ge trokken. De landdag is het laatste resultaat. Mevrouw KanneBlooker zong vervolgens cenigc liederen, waarna thee werd rondgediend. Daarop heeft ds. Deenik uit Leeuwarden ver slag uitgebracht over de internationale samen komst van Doopsgezinden te Bazel, cn besloot met vermelding van het plan, een tweede inter nationaal congres van Doopsgezinden bijeen te roepen. De vergadering werd besloten met gemeen schappelijk gezang, gelijk zij daarmede begon nen was. Daarop bocd de gemeente Haarlem ververschingen aan. Donderdag is de landdag voortgezet. Na een gemeenschappelijk gezang sprak prof. dr. W. J. K h 1 e r, uit Amsterdam, over „De oudste geschiedenis der Doopers in Zwitserland, Zuid- Duitschland en Neóerland." Hun kenmerkend beginsel, concludeerde spreker, de geestelijke vrijheid van Gods kin deren, d:e hot heil niet verwachten van sacra menten, of „ware leerstellingen", hoe ook ver troebeld bij tijd en v e, brengt standvastig heid tot op <3*zer. <h:< en wijst haar aer. de broederschap tot in het heden. Daarna sprak r.og in den namiddag qs. J. W. Leendcrtz, uit Koog Zaandijk. Hij noemde het wekken en le vend louden van het kind schap Gods in cn met de gemeente en het opkomen voor vroomheid cn liefde (in ons mcntschappebjk leven cn in de internationale verhoudingen) d? taok der broederschap in het heden. Na de voordracht van prof. Kühler werden door verschillende leden en afgevaardigden t;ragen gesteld. Vervolgens was er een gemeenschappelijke koffietafel in restaurant „Dreefzicht". Een concert in de Doopsgezinde kerk, waar de organist, de heer J. Bijster cn mej. Leroy op orgel cn viool, een vijftal nummers ten ge- hoorr brachten, besloot dezen eersten Doops gezinden landdag. HET A.S. WINTERSEIZOEN. Een overzicht der verschillende noviteiten. Nu het a.s. winterseizoen weer in aantocht is, achten wij het niet ondienstig eens een overzicht te geven van hetgeen er te dezer steden komenden winter gebracht zal worden. Van verschillende instellingen ontvingen wij reeds programma's, waaraan wjj het volgende ontleenen Volksuniversiteit. De Amersfoortsche Volksuniversiteit heeft voor de maanden October, November en De cember een zevental cursussen op haar pro gramma staan, die gegeven zullen worden in het Militair Tehuis aan de Kortegracht. Daar zullen optreden: 1. Prof. Dr. Gerard Brom, Hoogleeraar R. IC. Universiteit te Nijmegen op Maandag 30 November cn 7, 14, 21 December 1025 des avonds om half acht precies, met het onder werp: „Kunst en Leven." 2. De heer B. A. van Kleef, Oud-ICatholiek Pastoór te Amsterdam, op Dinsdag 17, 24 No vember, 1, 8, 115, 22 December 1925 des avonds om half acht precies, met het onder werp: „De geschiedenis van het Oud-Katho- licisme." Dit onderwerp omvat: Het Nederlandsch Katholicisme van de Her vorming af tot 1702 (De Hervorming, het bis schoppelijk bestuur van Sasbold Vosmeer, Ro- venius, de la Torre, van Neercassel, Coddc). II. De „Kerk van Utrecht" van 1702 tot 1870. (De schorsing van Codde; het „Janse nisme", de „Kapittelkwestie," Codde's opvol gers; pogingen tot hereeniging; het concilie van Utrecht van 1763; het Irenisme; de April beweging van 1853; het Vaticaansch Concilie 1870). III. Het Oud-Katholicisme van 1870 tot op heden. (Verzet tegen onfeilbaarheid des pausen, a. in Duitschland; b. in Zwitserland; c. in Oostenrijk; De Oud-Katholieke Kerken in genoemde landen. Oud-Katholicisme in Noord-Amcrika, Polen, Tsjecho-Slowakjje, Joego-Slavië). IV. Hervormingen van het Oud-Katholi cisme, nader uitgewerkt, a. In de geloofsleer. V. Hervormingen van het Oud-Katholi cisme; b. in liturgie en kerkelijke leven. VI. Hervormingen van het Oud-Katholi cisme; c. in kerkelijke inrichting en discipline. 3. De fleer C. R. de Klerk, Letterkundige te Amsterdam zal op Maandag 12, 19, 26 Oc tober 2, 9, 1,6 November 1925 des avonds om acht uur behandelen het onderwerp: „Zes praatavonden over letterkunde en Cultuur." 4. Voorts de heer P. van der Lijn, Auteur van het „Keienboek" alhier, die op Donderdag 12, 119, 26 November en 3, 10, 17 December 1925 's avonds om half acht zal spreken over „Inleidende geologische cursus" (met licht beelden, platen, bodemmonsters, gesteenten). Dit onderwerp is als volgt verdeeld: le avond: Over het ontstaan van de bodem- vormen in Nederland, die om Amersfoort in 't bizonder. Demonstratie: lichtbeelden, bodem monsters, kaarten. 2c avond: Over den dilu- vialen ijstijd en zy'n nagelaten sporen.'Glets jers en landjjs, vergelijking der verschijnse len in Zwitserland. Zweden, Noord-Duitsch- land en Nederland. Demonstr.: lichtbeelden, platen. 3e avohd: De steenen spreken. Her komst en transport onzer zwerf steenen. Over zicht, de sedimenten. Demonstr.: lichtbeelden, enkele steenen. 4e avond: Over 't ontstaan der aardkorst. De stollingsgesteenten. Een mini mum lineralogie. Demonstr.: lichtbeelden, mineralen. 5e avond: Interessante zwerf stee nen, hoofdzakelijk uit de omgeving van Amers foort. Erratica van groote bewijswaarde, van groote zeldzaamheid of schoonheid. Conclu sies. Demonstr.: gesteenten uit de verzame ling van spr. 6e avond: Geschiedenis der aar de en de fossielen. Evolutie in de planten- en dierenwereld, blijkens den fossielen inhoud. Over de oudste gevonden menschresten. De monstr.: lichtbeelden, platen. 5. De heer H. Martin, Oud-Directeur Friesch Museum, Lceraar M.O. te Den Haag, spreekt op Woensdag 14, 21, 28 October en 1, 11, 18 November des avonds om acht uur over „De kunst der Renaissance" (met lichtbeel den). In een 6-tal lesson zal een overzicht gege ven worden van de opkomst der Renaissance in Italië en de wijze waarop zjj zich in ons land heeft geopenbaard. Aan de hand van lichtbeelden zullen de voornaamste producten der schilderkunst, beeldhouwkunst, bouwkunst en kunstnijverheid worden besproken. Een nauwkeurige indeeling der lessen kan spreker niet vooraf geven. 6. Vervolgens zal de heer Henri Polak, te Laren (N.-H.) op Vrijdag, 6, 13, 20, 27 No vember en 4, 11 December 1925, des avonds otti acht uur een uiteenzetting geven over. „Wezen er. beteekenis der socialistische cn re volutionaire tkunst". Dit onderwerp ^..ivat: Algemeene beschouwing over de beteekenis van het gedicht en van het lied in verband met maatschappelijke gebeurtenissen en revolutio naire bewegingen. Individueele uitingen van dichters betref fende heerschende maatschappelijke toestan den. Voorbeelden: Jacob Macrlant, P. B. Shel ley en Heinrich Heine. De liederen van den opstand tegen Spanje. Het Wilhelmus en do verzameling van Valerius. Dc liederen van de Fransche revolutie en van het Chartisme in Engeland. De moderne socialistische beweging en de haar vergezellende dichtkunst, Fransche, En gelsche en Duitsche en hare voornaamste fi guren: Pottier, William Morris, Tom Mac- guire, Edward Carpenter enz. De liederen en gedichten der z.g.n. „oude" beweging (vóór 1894) in Nederland. P. C. de Ruyter, L. M. Hermans, R. van Zinderen Bakker, PI. te A, enz. De dichters van het overgangstijdperk, P. J. Troelstra, Dirk Troelstra. De socialistische dichters van den laatsten tijd: Henriëtte Roland Holst, Herman Gorter, C. S. Adema van Scheltema, A. van Collem, S. Bonn, Margot Vos e.a. De liederen en gedichten van de socialisti sche en communistische beweging van het Duitschland na de revolutie van November 1918. 7. Tenslotte zal Mevs W. A. D. Rc-rVrij man te Den Haag op Dinsdag 20, 27 October en 3, 10 November des avonds om acht uur precies het onderwerp: „Mystieke genoot schappen." bespreken. Zjj zal geven een Algemeene inleiding over het onderwerp in verband met de geestelijke en intellectuecle ontwikkeling der Europec- sche beschaving. Speciale behandeling van de Troubadours en Meestcr-Bouwers van Como. De Tempelieren, Rozekruizers en Vri;metsela ren. Ceremoniën, ritualen en symbolen der verschillende mystieke genootschappen. Uit bovenstaande moge blijken, dat de Volksuniversiteit weer een zevental kundige sprekers heeft weten te engageeren. Wij twij felen niet, of velen zullen zich opgeven om één of meerdere van deze interessante cursus sen te volgen. Departement Maatschappij Algemeen. Amersfoort der tot Nut van 't De Nutsavonden hebben zich steeds in een groóte populariteit mogen verheugen. En het blijkt, dat het Nut ook thans wederom niet heeft stil gezeten en alles in het werk heeft gesiild, om hare leden dezen winter veel be langrijks te geven. Wanneer wij het program ma inzien, dan blijkt ons, dat de leden dezen winter veel te genieten zullen krijgen. In een zestal bijeenkomsten zullen drie sprekers op treden, n.l. Op 24 September a.s. dr. H. M. R. Leopold uit Rome, bekend uit „De leerschool van de Spade" in de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Deze spreker zal behandelen het onderwerp „Het hiernamaals en de behandeling der doo- den in de Oudheid. Deze lezing zal worden opgeluisterd door lichtbeelden. Prof. W. Vogelsang uit Utrecht zal op 19 November een voordracht met lichtbeelden avonden over: de compositie in de schilder kunst der Italiaansche Renaissance. Verder zal op 22 Januari a.s. de heer Felix Timmermans uit Lier (België) een lezing hou den over Vlaamsche Humor, waarbij hy cita ten zal voorlezen uit een onuitgegeven werk van hem. Behalve deze drie lezingen vermeldt het programma op 30 December een kindermiddag waarop de heer H. Nolles uit den Haag de kinderen zal bezig houden met goochelen, poppekast en komisch buikspreken. Op 15 October zal een voordrachtavond ge geven worden, waar de bekende voordracht kunstenaar, de heer G. Brettani uit den Haag gedeelten zal citeeren uit de werken van Ada- ma van Scheltema, Occar Wilde, Herman Hejj ermans, Francois Pauwels, Boutens en an deren. Tenslotte op 18 Maart een muziekavond van het bekende ,Klein-Orkest" van Willem van Warmelo uit Amsterdam. Al deze avonden worden gehouden in Ami- citia en vangen te 8 uur aan. De kindermid dag begint om half drie. Ook dit jaar zal wederom door het Bestuuf geen moeite gespaard worden, voor het orga- niseeren van avonden voor het volk, en bios coopvoorstellingen voor do schoolgaande jeugd. Steeds wordt er naar gestreefd het bes te en doelmatigste tc vinden voor elk voorop gezet doel. Zooals bekend, wordt het oor ge leend aan aanvragen, tusschcntjjds gedaan, zoodat dikwjjls nog meer geboden wordt dan het programma aangeeft, en dus elk lid te zyner tijd, kan kiezen uit, en profitecren van dien rijken invloed. Daar gebleken is, dat de eigen-kracht-mid dagen (Zaterdags) door zeer velen op hoogen prijs z\jn gesteld, zal ook dezen winter hier mede worden doorgegaan, waarbij als spre kers zullen optreden: Mevr. LiefrinckB. de la Faille, Iets over Indië» De Jieer J. Peper,: Met de Camera (lcor Zwitserland. Dr. Ph. Peyrot over: Homerische figuren. De heer P. van der Lijn: Over het ontstaan van aardlagen, gebergten en gesteenten." Alle deze met lichtbeelden. Concerten. De Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos zal wederom, evenals het vorige jaar, een viertal concerten geven, waarvan drie met solisten. Op 12 October a.s. zal het bekende Fransche Poulet kwartet een concert geven. Op de drie solisten concerten, 6 November, 39 Januari en 2 Februari zullen resp. optreden de Fransche pianiste Sigrid Sneevoigt, de Spaan- sche violist Joan Marièn en de Hongaarsche Zangeres Ilona Durigo. Een viertal mooie kunstavonden, die ongetwijfeld veel belang stelling zullen trekken. Tooneel. Over wat het komende tooneelseizoea ons dezen winter zal brengen is nog niets met ze kerheid te zeggen. Ongetwijfeld zullen er ver schillende tooneelvoorstellingen plaats hebben doch welke data en welke gezelschappen is nog niet bekend. Te zijner tijd komen wjj hier nader op terug. Amcrsf. Kunstkring. Het programma van den Amersfoor'cschen Kunstkring ie eveneens r.og niet vastgesteld, zoodat wij ook hierop nader hopen terug te komen Opera Vereeniging. De Amersfoortsche Opera Vereeniging zal komenden winter een tweetal uitvoeringen ge ven van Mozart's „Die Zauterflöte." Deze uit voeringen zullen plaats hebben op 31 October en 2 November a.s. Vereeniging van Huisvrouwen. Voor deze vereeniging zal op 15 September a.s. 's middags te 2>/2 uur in de foyer van „Amicitia" optreden mej. S. Kohier, die een causerie zal houden over Lapland en zijne be woners. Op 17 September zal 's middags in de groo te Amicitia-zaal een mode-show door de fa. Levy plaats hebben. Tenslotte op 8 en 20 October een tweetal demonstratie's resp. van de Levers Zeep- Maatschappü en de Bakoven „Brovedo" en Pomona's soepen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 10