WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN&Zn. Fa. J. W. v. ACHTERBERGH Onze Jongenstruien HERCULES MEUBILEERING BEHANGER De Adelaar PIANO'S EN ORGELS WESTSINSEL 12-13 TEL. 238 'Uy'tSPAaB'SftraK Amersfoort - Utrechtscheweg 1 zijn onverslijtbaar LANGESTRAAT 40 PIANOHANDEL S, DUIJKER Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- UTR. SI RAAT 17 - gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inbraakvrije kluis f 3.— per jaar en hooger. Eseiiïwss Ook des avonds toegankelijk hbh S3CB Telefoon 224 Voorhanden prima bespeelde Waaronder zoo goed als Nieuwe Instrumenten BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: ƒ2500 uit het Prins Hendrikfonds. Het bestuur van den Koninklijken Natio- nalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis" bcslooi 2500 uit bet Prins Hendrik-Fonds ter beschikking te stellen van het Nationale Steuncomité ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp. Een dankbetuiging aan Jhr. de Muralt. De Commandant van het District Konink lijke Marechaussee Zuüphen, Kapitein Boel laard, heefi de navolgende dankbetuiging ge zonden aan Jhr, de Muralt, Burgemeester van Boiculo „Bij het opheffen von do groote versterking van Maréchaussee en Politietroepcn in Uwe Gemeente is het mij een behoefte U mijnen hartelijken dank te betuigen voor de groote welwillendheid en vlotte medewerking die wij steeds mochten ondervinden bij onze werk zaamheden en bij de inkwartiering, zoowel van de zijde van het Bestuur der Gemeente, als van de inwoners. Wij hopen er binnenkorten tijd 'getuige van te zijn, dat een nieuw Bcrculo zal zijn hei re zen, tengevolge van do energie der bevolking, daarin voorafgegoun en gesteund door de krachtige en beleidvolle wijze van optreden en voor'gaan van hare Overheid." De slcunactic. Een collecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft te Barendrecht 1088 opge bracht; te Haaksbergen 2866; te Meerkerk 1145. Het Nederlandsch Cement Syndicaat te 's Gravenhage heeft voor het steuncomité te Borculo tweeduizend gulden beschikbaar ge steld. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ten behoeve van de slacht offers van de stormramp 5 kisten en 1 baal bovenkleeding, ondergoed en schoenen aan den burgemeester van Didam; 1 kist kinderkleeding aan den burgemeester van Zeeland en 6 kis ten en I baal boven- en onderkleeding en schoenen aan den burgemeester van Borculo gezonden. Deze kleeding is in hoofdzaak bijeengebracht door het algemeen kleerencomité te 's Graven hage. De collecte-commissie van het Nederland sche Roode Kruis in Den Haag heeft voor de slachtoffers van de stormramp een netto-be drag van ruim 72,537 ontvangen. Uit Borculo. Uit Borculo meldt men aan de N. R. Ct. Vrijdag is men begonnen met den bouw van drie noodwinkels met woongelegenheid op het Marktplein alhier. De noodwinkels zijn nood zakelijk geworden omdat voor de oude per- ceelen voorloopig geen toestemming tot her bouw kon worden verleend. Twee dezer oude perceelen zullen waarschijnlijk eenige meters achteruit moeten worden geplaatst, ten einde ter plaatse wegverbreeding te krijgen. De herbouw wordt overigens nog steeds te gengehouden door het slechte weer. Een historische klok. De kleine klok uit den toren der Ned. Hcrv kerk, die op TO Augustus een luchtreis over d'e Markt maakte en ongeschonden op den zolder van het huis van den heer Borgman te recht kwam, zal nu geplaatst worden boven de gemeente-werkplaats om daarmee bij voorko mende gelegenheden alarm te maken. De klok is blijkens het opschrift in T685 te Deventer gegoten door Gerhard Scimnvel en is met een jachttafereel versierd. De schade te Haaksbergen. Volgens taxatie van de door dc stormramp aangerichte verwoestingen beloopt de schade te Haaksbergen aon gebouwen en veldgewas sen ongeveer 22.000. DE ZAAIvSTURKOP. Misnoegen erover dat deze nog steeds els contrelecrcnd genees heer in functie is. Gemeld wordt, dot in een bestuursvergade ring der afó. Amsterdam van den C. B. P. T. T. ernstig misnoegen werd geuit over het feit, dut de controleerend geneesheer bij don P. T. T. te Amsterdam, dr. S. Sturkop, nog steeds in die functie gehandhaafd blijft, hetgeen in strijd is met de ministerieele beschikking d.d. 3 Maart 1925 ter uitvoering van de door de regeerings-commissie voorgestelde maatrege len, waarbij o.a. werd bepaald, dot dr. Sturkop voor het telegraaf- en telefoonpersoneel zou worden vervongen door een anderen controle- arls. De vergadering sprak don wensch uit, dat thans aan bovengenoemde ministerieele be schikking uitvoering zoude worden gegeven, vooral, wijl ter vergadering wederom eenige ernstige klachten waren binnengekomen." PETROLEUM IN DEN ACHTERHOEK. De Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Heerlen heeft nabij Groenlo petroleum aangeboord in vrij aanzienlijke hoeveelheid. Of de olie in ont- ginbore hoeveelheid aanwezig is, zal nog na der moeten worden onderzocht. (Tel.) POGING TOT MOORD OP ZIJN MOEDER. Een vrijspraak. Gistermiddag stond voor de Haarlemsche Kinderrehter terrecht de 15-jurigc jongen, uit Amsterdam, die in den nacht van 28 op 29 Mei 1.1. een poging tot moord op zijn moeder, die te Haarlem gescheiden van haar man leef de, pleegde. De moeder werd aan de kaak ge wond. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. De Officier van Justitie vroeg vrij spraak, overeenkomstig welken eisch de Kinder rechter uitspraak deed. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. De instructie nog niet afge- loopen. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den dood van den molenaar Ambrosius te Rotter dam is gebleken, dot de kogel van het doode- lijk schot afkomstig is uit een revolver, waar mee de beide agenten, die den inspecteur ver gezelden, gewapend waren. De inspecteur was met een geheel ander systeem revolver gewa pend. Noor men aan de N. R. Ct. meedeelt, is de instructie in de zaak van den inspecteur van politie en d'e agenten, die in den nacht van 13 op 14 Juli in de Schiestraat de souteneurs M. D. en J. B. achtervolgden) bij welke achtervol ging de molenaar Ambrosius is gedood, nog n»et geheel ofgeloopen, zoodat het nog niet zeker is, wie zal hebben terecht te staan. DOOR ONVEILIG SEIN GEREDEN. Een machinist als beklaagde. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich te verantwoorden gehad de 44-jarige machinist van de Staatsspoorwegen H. N., wien ten laste was gelegd het misdrijf van art. 165 Wetboek von Strafrecht. Hij zou op 11 November jl. als machinist van trein 6037, bestaande uit een locomotief en enkele wagens vertrokken van station Rot terdam D.P., door niet te letten op een onveilig sein en niet te stoppen, toen hij merkte bij een wissel een zijlijn te zijn opgegaan, het aan zijn schuld te wijten hebben gehad, dat hij een anderen trein aanreed» waardoor schade werd veroorzaakt. N. erkende te zijn doorgereden, moor het was den bewusten avond dik van mist. De stoker had gezegd, dot het voorsein veilig was. Hij was gestraft met 3 dagen inhouding van loon. Hij was doorgereden toen hij op het zijspoor kwam, omdat hij gedocht had onverwacht naar IJsselmonde te zijn gedirigeerd. Een getuige, die na de aanrijding de seinen had geïnspecteerd, verklaarde, dat ze alle helder brandden. Maar ze waren op korten afstand door den mist niet zichtbaar. Beklaagdes fouten zijn, zich niet te hebben overtuigd van den stand der seinen, desnoods door te stoppen, en verder door op het zijspoor verderte rijden. De schade was niet groot. De leerling-machinist had niets van de aan rijding gemerkt. Ook hij had gedacht, dat het voorsein veilig was, op het afstandssein had men toen niet nader gelet, althans er was niet over gepraat. Eisch f 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. AUTOVAL. Een opgewonden gedaagde. Op de zitting van het kantongerecht te Apeldoorn bleek, dat op den Rijksstraatweg te Twello tegenwoordig een outoval bestaat, waarvan twee personen na eikonder de dupe werden. De" val is heel eenvoudigdrie opeen volgende hectometerpa^n en bij elk een die naar van de Heilige Hermandad. De eerste voelt, volgens zijn eigen verklaring, als bij intuïtie, dat er te snel gereden wordt, hij geeft een toeken en no. 2 stelt zijn chrono meter in werking, terwijl no. 3 de verdachte aanhoudt. Als eerste beklaagde moest verschij nen H. uit Twello, dooh dezo bleef afwezig. Niet alzoo een autobestuurder uit Amsterdam, die ontkende te snel te hebben geredenhij wist als toerist, die 30 jaren rijdt, niet meer dan 20 KM. te hebben gereden. Verder beweert beklaagde onder heftige bewoordingen, dat ver balisanten niet het minste begrip hebben van het werken met een chronometer, wat hij met j voorbeelden staafde. Waar de kantonrechter isnelheidswedstrijd met zijn vriend, hem bij herhaling tot kalmte maande, ver- Zijn pet woei af. Hij trachtte deze te grij- klaorde bekl., dat hij door de onbillijke behnn- pen, hetgeen mislukte, en raakte zijn stuur deling zoo opgewonden was. Voor een nader I kwijt. Dientengevolge reed hij tegen een boom. ondeizock werd de zaak ocht dogen uitgesteld, r Inwendig zwaar gekneusd en met een bloeden* de hoofdwonde werd hij per auto naar het WATER VOOR ALCOHOL. j Academisch ziekenhuis te Groningen vervoeid. (Tel.) GEDWONGEN BEROEPSOPLEIDING VOOR MINDER BEKWAME VAKARBEIDERS. Een te Leiden geopperd denkbeeld. In de Woensdagavond ten stodhuize te Lei den onder voorzitterschap van den weth. San ders gehouden vergadering van do commissie van odvies voor sociale zaken, is in behande- ling gekomen een voorstel van twee der sub commissies betreffende de beroepsopleiding van minder geschoolde en bekwame vakarbei ders. De subcommissies staan op het standpunt dat het overgroot gedeelte der ingeschreven werkeloozcn bij de Arbeidsbeurs niet voldoende geschoolde of bekwame arbeiders zijn en dot het ook voor den goeden naam van de arbei dersbonden van belang is, deze arbeiders door het doen volgen van een vakcursus op te leiden tot in hun vak bekwame menschen. Voorgesteld werd nu een begin te maken met de opleiding van metaalbewerkers, timmer lieden en schilders. Het aanwijzen der perso nen, die voor het volgen van deze vakcursussen in aanmerking zouden komen, zou moeten ge schieden door den directeur van den socialen dienst in overleg met den directeur der am bachtsschool. Het onderwijs zou gegeven worden geduren de 6 maanden, drie avonden per week. De deelneming aan dezen opleidingscursus zou dan verplicht worden gesteld op straffe van niet ondersteuning bij cventueele werkeloosheid. Over deze voorstellen is Donderdagavond in den breede gediscussieerd. Een der leden stelde voor, alvorens hierover verdere besprekingen te voeren, eerst overleg te plegen met de vakcentrales, die op het standpunt staan, wel te willen medewerken aan de opleiding, maar overigens zich verzetten tegen de inhouding von steun bij niet deelneming. De vergadering wilde hiervan echter niet weten. Tot resultaten is men niet gekomen, aangezien niet tot stem ming kon worden overgegaan, wegens de on voltalligheid der vergadering. „SNELHEIDSWEDSTRIJD" MET ZIJN VRIEND. Tegen een boom gereden. De rijwielhandelaar L. W., wonende te Gro ningen, keerde per motorrijwiel huiswaarts en beproefde ter hoogte van Gorrelsweer een School- en Kerknieuws. DE JAN DE BAKKER-HERDENKING. Een bijeenkomst vanwege de Ev. Moatscheppij. Het gesprokene zul per radio worden verspreid. Het hoofdbestuur oer Evangelische Maat schappij heeft ter gelegenheid van de 400- jarige herdenking van den marteldood van Jan de Bakker, den eersten Noord-Ncderlandschen priester-mortelaar, in het gebouw van do afó. van den Ned. Protestantenbond de Vereeni- ging te Hilversum op Dinsdag, des avonds 8 uur, een bijeenkomst belegd die per Hilver- sumscho rodio-omroep zal worden rondgeseinó. •Als sprekers treden op de hoofdbestuursle den ds. O. Wcstmijse van Drachten, die het historische gedeelte, getiteldJan de Bakker, wiens glorie dit huidejaar verguldt en dr. J. F. Beerens, van Utrecht, die de toepassing op dezen tijd zal behandelen. Do heer Pcrd. Kloek, organist, zal zijn mu zikale medewerking verlecnen. Gezongen zullen worden bij den aanvang Gez. 7 1 en bij het slot Gez. 1561 en 4. Tevens gaf de Evangelische Maatschappij een herdenkingsplaat uit, ontworpen door dien hear G. Bregman en in twee kleurendruk uit gevoerd door de firma Senefclder, benevens een extra-herdenkingsnummer van haar orgaan De Protestant, rijk geïllustreerd en bevattende artikelen vnn ao hand van prof. dr. L. Knap pers, dr. F. van Gheel Giidemeester, ds. H. Bakels, J. Smit, ds. G. Wcstmijse en ds. W. D. M. Baar. Kunst en Wetenschap. Een geraffineerde oplichting. Indci tijd is melding gemaakt van een geraf fineerde oplichting, waarvan een koopman het slachtoffer werd, die zjch in een alcoholhandel had geïnteresseerd. Het oplichterscomplot, in welks handen hij gevallen was, manoeuvreerde met drie vaten alcohol, die echter, naar later zou blijken, geen alcohol, maar water bevatten. Alleen liep in het midden van elk vat, van het bomgat af tot den bodem, een buis, die met alcohol gevuld was, zoodot bij het nemen van monsters geen water doch alcohol te voor schijn kwam. Ten gevolge van de listige en bedriegelijke kunstgrepen, waarvan de oplich ters zich bedienden, werd de koopman voor een bedrag van f 1845 opgelicht. Reeds werden een paftr jaren geleden twee der oplichters veroordeeld. De destijds voort vluchtige medeplichtige, die zich W. de Graaf noemde, maar eigenlijk anders heet, is nu door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. HOTELDIEVEN. Drie personen gearresteerd. Woensdagochtend heeft de eigenaar van een hotel te Den Haag bij de politie aangifte ge daan, dat ten nadeele von een der gasten een koffer met camera's en foto-artikelen was ge stolen. De waarde van het gestolene bedroeg vol gens opgave ongeveer 500. De politie kreeg kort daarna de mededee- ling, dat eenige personen een camera te koop hadden aangeboden. De koop wos niet doorgegaan, maar men zou nog eens terugkomen. De politie stelde een onderzoek in met het gevolg, dat toen eenigen tijd later iemand weer een camera te koop aanbood, hij door eenige in de nabijheid zijnde rechercheurs werd gegrepen. Twee metgezellen werden kort daarop gear resteerd. Het bleken te zijn de 26-jarige G. J. H., zonder vaste woonplaats, de 38-jorige F. F. W. R. uit Rotterdam en de 34-jerige P. A L. B., zonder vaste woonplaats. De laatsie hield verblijf in een logement. Het bleek dat de drie aangehouden personen inder daad de hoteldieven waren, want in het loge ment werd de gestolen koffer met camera's teruggevonden ZONDERLINGE OPLICHTING. Van twee gocdgeloovige „tantes". Verdacht juffrouw S. H. te Rotterdam te hebben opgelicht voor 5 is aangehouden de 15-jarige M. B. F., leerling van een ambachts school aldaar. De jongen heeft twee tantes, een van 80 en een van 50 jaar. Die van 80 leeft in de verbeelding, dat haar man, die zij 25 jaar geleden heeft verloren, nog eens terug zal komen en die van 50 jaar laat zich mak kelijk misleiden en is goedgeloovig Dit weet de jongen. Hij heeft zijn 50-jarige tante wijs gemaakt, dat hij weet, waar de man van de 80-jarige zich ophoudt cn haar beloofd, de benöodigde pepieren in orde te zullen maken, om hem in de gelegenheid te stellen terug te komen, mits zij hem 5 gaf. De gocdgeloo vige tante heeft hem toen het geld gegeven. Later is het tot haar doorgedrongen, dat zij voor den mal is gehouden. De jongen ontkent alles. TWEE VROUWEN TN BRAND GERAAKT. Door het omvallen van een pot met was. Gistermorgen te ongeveer elf uur werden de buren van porceol Nieuwe Kerkstraat 19 te Amsterdam opgeschrikt door gegil, dat van de bovenste verdieping scheen te komen. Toen men zich in allerijl daarheen had be geven, bleek dat de bewoonster de 44-jarige cchtgenoote van den lieer Stumper in brand was geraakt. Haar schoonzuster, mej. Stumper, die ter hulp was gesneld, geraakte eveneens in brand, maar met veel moeite slaagde men er in de vlammen met dekens te dooven. Een pot met was had vlam gevat cn was over het lichaam der vrouw gevallen. De vrouw des huizes is er zeer ernstig aan toe en werd naar het Nederlandsch Israëlitisch ziekenhuis overgebracht. Dc schoonzuster bekwam eveneens eenige brandwonden. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Belangrijke treinvertraging. Gisternamiddag omstreeks half 6 is tus- schen d'? Oldenzoalschestraot en de Nieuwe Brug op de spoorlijn EnschedeGronau van een rangeerenden trein de locomotief ont spoord. Het ongeval is te wijten aan verkeer den wisscletand. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Het treinverkeer van en naar Gronau ondervond belangrijke vertraging. KORTE BERICHTEN. Vcrvalschtc postwissel. De rechtbank te Amsterdam heeft iemand, die in een aan hem gerichten postwissel het bedrag van f 2 in f 19 veranderde en vervolgens den postwissel, na hem van een valsche hand- teekening 1e hebben voorzien, trachtte te innen, veroordeeld tot één jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Niet de ware broeder. Voor de Justitie te Assen is gebracht W. J. V., evangelist te Zuidwolde, verdacht van het opwekken van abortus. Noodlottige val. De 5I~jarige arbeider J. A. van Vliet, die enkele dagen geleden op een bouwwerk te Capelle a. d. IJsspI van een hoogte van 5 M. is gevallen, is thans in het ziekenhuis te Rot terdam aan de gevolgen overleden Kind overreden. Het dochtertje van het echtpaar B. te Mid- dclstum (Gr.) da; Woensdag onder een kar was geraakt, is in het ziekenhuis te Groningen overleden. Auto-ongeval. Van een te Geldermolsen passer-rende auto geraakte de stuurinrichting defect. De wagen, die daardoor stuurloos werd, reed tegen een lichtmast op deze brok boven den grond af, terwijl de auto geheel omsloeg en goeddeels werd vernield. De bestuurder, de heer H. uit Schoonhoven, kwam er met een poar lichte ontvellingen af C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. Een monument te Amsterdam. Het Adomn van Schcltema-Comité heeft een circulaire verspreid, waarin het bijdragen vraagt voor de uitvoering van het plan tot stichting van een gedcnkleeken voor den dich ter, als uiting van vorschuldigde dankbaar heid. „Zulk een uiting zal te meer gerechtvaardigd zijn, wanneer het monument zrelf een waardige uitdrukking is van d"e kunst van onzen tijd en bijdraagt tot den tooi van ons oj>enbare leven. Het zal, ontworpen door den orchitect J. Gra- toma met medewerking van den beeldhouwer Tjipko Visser, opgesteld worden op een der kleinere pleinen van Amsterdam's nieuwe wij ken. Dc hoofdstad i-; voor de vestiging uitgeko zen, omdat de dichter zijn geboorteplaats «Is zijn geestelijke moeder boven alles liefhad en vereerd'?. Van B. cn W. van Amsterdam moch ten wij de verzekering ontvangen, dat zij tot volle medewerking bereid zijn". In het comité hebben zitting Prof, Dr. H Bolkestein, voorzitter; Ir. J. W. Alborda, Dr. H. P. Borlage, Dr. P. C. Boüter.s. Dr. H. E. var» Gelder, Herman Robbers, Dr. W. Royoords, J» TooropDr. H. E. Grevc, secretaris-penning meester. De circulaire bevat vele nemen van bekende personen, die instemming hebben be tuigd. GUSTAV KADEIBURG. f Dc bekende blijspelschrijver. De correspondent tc Berlijn der N. R. Ct. incldt, dot Gustav Kadelburg, schrijver van talrijke bekende blijspelen, oldaar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is overleden. In 1851 te Boedapest geboren en te Weenen opgevoed, wijdde hij zich reeds op 17-jarigen leeftijd aan de tooneelspeelkunst. Hij begon te Leipzig, ging teen naar Halle en kwam in 1871 aan het Wnllner-theater te Bertijn. Na verbon den te zijn geweest eon gezelschappen te Wecnen, Hamburg en in Noord-Amerika, kreeg hij in 1894 engagement bij het Deutsche Theater te Berlijn als lcoroktcrkomfck. Zijn blijspelen, vroolijk en onderhoudend, zijn in Duitschland en daarbuiten veel ge- sp'eeld, ook in ons land. Vermelden wij slechts „Huznrenkoorts" I Hij schreef ze alleen (bij voorbeeld In Civil", „Mauerblümchen", „Der Hungerturm" e.a.) of in collaboratie met O. Blumenthal („Grossstodtluft". Orientreise" ..lm wcissen Rössl"), F. von Schönthan („Gold- fische", „Die berühmte Frau", ,,Der Herr Se nator") en F. van Zobeltitz („Ein Familiëntag"). Slechts enkele titels hebben we dan nog maar genoemd. HET GEZELSCHAP-VERHETEN. De spelers van Stad en Lande, die onder leiding van Anton Verheyen een tournee door Indië gaan maken en waartoe o.a. ook Hubert la Roche behoort, zijn Zaterdagmorgen van het station te Den Haag naar Parijs vertrok ken. Dinsdag a.s. gaat het gezelschop te Mar seille scheep op de Tjcrimai". Luchtvaart. ERNSTIG VLIEGONGEVAL IN HET ZWARTE WOUD. De vlieger Thierry gedood. Parijs, 14 Sept. (V. D.) De vliegers Thierry en Costes zijn tengevolge van den he- vigen mist nabij Freiburg in Broisgau in het Zwarte Woud neergestort. Thierry werd ge dood en Costes gewond. Nader wordt gemeld, dat de vlieger Costcr ernstig gewond werd. Men herinnert zich, dat hij met Thierry voornemens was van Parijs noar Bagdad te vliegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2