(Voor de Zwe thing bedraagt de raming 40,000, waarvan een deel nog uit de loópende begrooting zou. kunnen worden gekweten, ter- Zivijl voor 1926 op het restant ware te rekenen. I Weg AmsterdamAbcoude. Do verbetering van den wég Amsterdam 'Abcoude bij de Duivendrechtoche brug is thans voltooid; de vernieuwing van do brug zelve be hoort, gelet op haar toestand, in 1926 ter hand te v/orden genomen. Ook moet in 1926 de vernieuwing van de Vinl.enbrug ter hand wor den genomen. In verbond met de omvangrijke grondwerken en de omlegging cn verbreeding van den rij weg, die daarbij ulsnog ncodig zullen zijn, wordt f 230,000 uitgetrokken. 's GrovenhageRotterdam.' De kosten van grondaankoop voor het ge deelte tusschen de Hoornbrug en Delft zijn op rond 300,000, en die voor het deel Delft Rotterdam op ror.d f 500,000 geraamd. Het laat zich aanzien, dat deze bedragen niet be langrijk zullen afwijken van de taxaties. Voor 1924 is oen bedrag van 43,200 voor grondaankoop besteed kunnen worden, en voor 1925 is een som van f T80,000 uitgetrokken. Er zal dus zeker nog A580,000 noodig zijn voor den grondaankoop. Intusschen valt zeer te betwijfelen, of deze in 1926 geheel zijn be slag zal hebben gekregen, doch doartegenovcr is het ten einde te kunnen voortwerken noodig te rekenen op een begin van uitvoe ring. Een som vc f 450,000 wordt daarom aan gevraagd. Wat de onteigening betreft, wordt medege deeld, dat de ter visielegging der stukken, in ivoorbereiding is. De verbetering van hei wegvale Rotterdam 2>wijndrecht moet worden voortgezet. De weg Den HaagNoord-Hollandschc grens zou, we gens de talrijke partieele verbeteringen, welke hier nog zouden kunnen worden aangebracht, een veel hooger bedrag wettigen dan wegens lóe beschikbare gelden hiervoor voorshands kan (worden bestemd. Gaandeweg wordt nu een toe- istand verkregen, die wellicht niet afdoende, imaar toch belangrijke verbetering zal bren gen. Met de verbetering van het wegvok Room- huisDen Deyl zal geregeld moeten worden voortgegaan, in het bizonder met de verbete ring ven rijwiel- en wandelpaden. Weg UtrechtGrebbe. Voor de verbetering van twee vakken van Iden weg UtTechtDe Grebbe wordt in totaol 60,000 aangevraagd. VERBETERING ONZER WATERWEGEN. Uit de bcgrooting van Water staat. Aan deze begrooting ontleenen wij het vol gende Het eerste gedeelte der werken tot uitvoering van het z.g. kleine plan ter verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee dat (thans onderhanden is genomen, omvat het ge deelte gelegen tusschen het Spui en de brug van Spijkenisse. Aangezien er rekening mede wordt gehouden, dit kleine plan in 4 jaren dus in 1928 te voltooien, wordt voor 1926 600,000 aangevraagd. Het heeft immer in de bedoeling gelegen om uansluitende aan het Ikleine plan, het definitiefe plan tot uitvoering te brengen. Vertrouwd wordt dat in verband hiermede voor 1927 e.v. jaren bedragen zullen kunnen worden beschikbaar gesteld. Voor de Maaskanalisatie is 4,120,000 uit getrokken. Wet betieft de sluizen cn stuwen c. a. in de Maas, wordt o.m. medegedeeld dat de eigen lijke stuwbouw vermoedelijk in het loopende •jaar kan worden aanbesteed. Voor het voltooien van de verhooging der bruggen te Venlo en te Roormpnd wordt resp. ƒ80,000 cn ƒ70,000 eangevraagd. Het is te voorzien dat het geheele konaal [Wessem-Nedervoort in 1926 voltooid zal zijn. Wat betreft den aanleg van het Maas-Waal kanaal, zullen in hoofdzaak worden voortgezet de werken van de sluis c.a. bij Nijmegen voorts dienen de aangevraagde gelden voor het miaken van wegverhardingen en het gemaal te He urnen. Art. 58 (aanleg van het Julionakanaal ■f 2,500,000). Voor voortzetting en voltooiing van de werken tot aanleg van een tijdelijke overlaad-inrichting voor steenkolen te Maas- bracht wordt 135,000 noodig geacht. Met de werkzaamheden tot het bouwen van een stuw te Borgharen is in 1925 een begin gemaakt; het eerste gedeelte van den eigenlijken stuw bouw kan in T926 worden aangevangen, terwijl het voornemen bestaat om het geheele stuwen- complex waarvan de kosten op een bedrog van 1,200,000 zijn geraamd in 1928 te voltooien. Voor 1926 is een bedrag vun 350,000 aangevraagd om een begin te maken met den aanleg van een kanaalvak van den Maas bij Borgharen en van 300,000 voor een kanaalvak nabij Maasbracht. Voor grond aankoop wordt 600,000 uitgetrokken. Op verschillende artikelen wordt o.m. uitge trokken voor een nieuwe aanlegplaats te Bres- hens 350,000, voor het maken van een be gin met verbetering der haven van. Harlingen 50,000, voor verbetering der haven te Delf zijl 300,000. Voor onderhoud en verbetering ven het Apel- doornsche kanaal is 164,500 uitgetrokken in verband met het plan om de panden 2—5 op zoodanig profiel te brengen dat daarin niet alleen de grootere schepen kunnen varen welke ook op het le pand worden toegelaten, maar dat deze schepen' elkaar ook overal kunnen pas- seeren. Art. 98 (Twenthe-kanalen 300,000) Behoudens nieuwe teleurstelling bij het af sluiten van de contracten met belanghebbenden mag worden verwacht dot in 1926 alle con tracten zullen zijn afgsloten en alsdan nog in genoemd jaar met den aankoop van grond zal kunnen worden begonnen en een begin van uit voering met de werken kan worden gemaakt, iWat dit laatste betreft, is gerekend op 100,000 voor aanleg van de uitmonding van het kanaal In den IJsel. Voor grondaankoop is f 130,000 uitgetrokken. HET BEVEL OVER DE Z 4. Met 13 September is de luitenant ter zee der le klasse W. van den Donker onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. torpe doboot Z 4 als oerste-officier geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en is luitenant ter zee der 2e klasse W. T. C. Zimmerman belust met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z 4. 3 JOURNALISTIEK. Jubileum A. Voogd. In aansluiting met het dezer dagen gepu bliceerde bericht omtrent de vorming van een journalistencommissie ter viering van het jubileum von den heer A. Voogd te Rotter dam, die op 1 October a.s. 40 jaar journalist zul zijn cn 25 jaar bestuurslid van den Ne- derlandschen Journalis'enkring, kan thans nog worden gemeld, dat zich ook uit de kringen van handel en scheepvaart te Rotterdam een comité van vooraanstaande personen heeft gevormd, om den heer Voogd op zijn feest dag te huldigen. Dit comi'.c bestaat uit de heeren Bcrnord E. Ruys, voorzitter; Z. W. C. Dekkers, vice- voorzitter; S. van den Bergh Jr., D. G. van Beuningen, G. L. M. van Es, A. J. M. Gou- drinan, A. C. Mees, Ph. von Ommeren Jr., L. Pieters, mr, H. M. A. Schadee, A. Solle- veld, C. \V. S. P. baron Sweerts de Londas Wyborgh, J. C. Veder, E. H. Vinke, Jac. Vis ser, J. Rypperda Wierdsma en Ph. Mees (pen ningmeester). DE STIJGENDE BOTER- EN KAASPRIJZEN. Onder den. invloed van dc Duitschc toriefwet. Met het oog op de ndcuwe Tarief wet, die I October in Duitschland in werkonicr zal tre den, worden grooce hoeveelheden boter en kans thans over de grens verzonden. Een en ander heeft een rijzing von de prijzen hier te lende ten gevolge, ondanks het feït, dat de pi'oductie hier zeer groot is. Opmerkelijk is, dat boter in verhouding veel meer aan prijs fluctuatie onderhevig is don kaas. De nieuwe tarieven worden toegepast voor alle zendingen, welke den 30en September 's nachts 12 uur de grens nog niet gepas seerd zijn. De algemeen verbi'eide meening, dat zendingen, welko 1 Occober onderweg zijn, nog onder de oude bepalingen kunnen worden ingevoerd, is onjuist. NORMALISATIE VAN LEK EN NEDER-RIJN. In 1926 begin van uitvoering. Totale kosten f 690,000.— Betreffende de verbetering van den Neder- Rijn en Lek deelt de Memorie van Toelichting bij do Waterstaatbegrooting o.m. het volgende mede 'Reeds geruimen tijd is de verbetering van den Neder''Rijn en Lek bij het departement van den minister in onderzoek en reeds zijn plan nen daaromtrent voorloopig vastgesteld. Waar <5e minister aanvankelijk van meening is, en ook in het rapport der staatscommissie- Limburg tot uiting komt, zal, behalve het door de commissie aanbevolen konaal van Amster dam over Utrecht cn Wijk bij Duurstede naar Tiel, ook de verdere normalisatie van Neder- Rijfi en Lek als aanvullend werk niet achter wege kunnen blijven. Er is zelfs aanleiding om die verdere normalKsatio spoedig ter hand te nemen. De kosten van de bedoelde normalisatie van Ned er-Rijn en Lek worden in totaal geraamd op ƒ6,900,000. Het komt den ministor in elk geval gewenscht voor, do voorbereiding der plunnen spoedig ter hand te nemen en zoo mogelijk in 1926 daar aan eenig begin van uitvoering te geven. Met het oog hierop wordt thans een eerste post voor dit doel uitgetrokken. DE BEDREIGDE WAALSDORPER DUINEN. Het antwoord van minister Colijn. Op de vragen von den heer Uzermon in verband met een voornemen tot afgraving van een deel van de aan het Rijk behoorende duin strook langs den Waolsdorperweg te 's Gra- venhage, heeft minister Colijn geantwoord, dat het hem bekend is, dat de ufgroving van een deel der voor het publiek niet toegankelijke militaire Staatsduinstrook door zijn ambtgenoot van Oorlog wordt overwogen, voor zoover be treft het ongeveer 6 HA. gTOOte, onbegroeide, westelijke gedeelte van die strook. Over deze afgraving is de minister nog met zijn genoem den ambtgenoot in briefwisseling. Met het gemeentebestuur 'te 's Gravenhage is overleg gepleegd cn advies is ingewonnen ven de Vereeniiging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland. Overlegging van de hierop betrekking heb bende bescheiden acht de minister, als onge bruikelijk, niet wenschelijk, doch hij voegt hier aan toe, dat deze bescheiden zich tegen afgra ving door den Staat uitspreken. WELDADIGHEIDSPOS TZEGEL S. fen bate van het bescherming en hulpbehoevende kind Omstreeks Kerstmis zullen weder weldadig heidspostzegels worden uitgegeven. De minis ter van binncnlundsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van den arbeid voor het be scherming- en hulpbehoevende kind in 't alge meen, echter met uitzondering von den arbeid, vollende onder het begrip „zuigelingen-ver zorging". De grenzen worden ruimer getrokken dan in December—Januari jJ., toen de verkoop ge schiedde uitsluitend ten boio van de instollin- gen, Hke voogdij- en legeeringskinderen ver plegen. De minister heeft tot het bestuur van den Ned. Bond tot Kinderbescherming het ver zoek gericht, zich te belasten met de organi satie van de betrokken instellingen om geze- mcnlijk de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de veróeeling van de netto- opbrengst zorg te dragen, onder voorbehoud, dat het plan van verdeeling door den minister zal zijn goedgekeurd. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Hun berechting voor de Am- stcrdamscho rechtbank. Toen in den laten avond van den 24en April lj.1. een tweetal agenten surveilleerde iri de Mornixstraat te Amsterdam, ontmoetten zij vier mannen van verdacht allooi. Zij volgden het viertal dat stil hield voor dé kantoren van de Uitgeversfirma Grauw, aan de Leidsche- giacht. Terwijl een hunner op den uitkijk bleef staan, gingen de anderen door middel van een valschen sleutel naor binnon. Maar toen do heeren weer raar buiten kwamen, werden ze meteen geknipt. Het bleek, dat ze buit ge- sekt hadden een geldkistje met 215.67, eenig Duitsch bankpapier, twee obligaties van de stad Antwerpen, benevens eervige huur contracten en polissen. Gister stonden de vier inbrekers terecht, voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Het waren de 33-jarige smid G., de 34-jarige op perman v. d. S., de 26-jarige loodgieter H. en do 29-jorlge los werkman v. d. G. De drie eereten hadden zich te verantwoor den wegens diefstal in vereeniging cn de ander wegens heling. Het O. M. waargenomen door mr. Mossink, eischte tegen de drie eersten, allen residSvis- ten, twee jaar en zes maanden en tegen den vierde twee jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Huyer en Wesselius pleitten clementie. DE VOORTVLUCHTIGE BOEKHOUDER KASSIER DER BOSSCHE SLACHTPLAATS. Het tekort bedraagt 3200. Het is gebleken, dat de voortvluchtige kas sier-boekhouder van het gemeente-slachthuis te 's Hertogenbosch W. K. op avontuur is naar België, in gezelschap van een andere vrouw dan dc zijne. Het accountantsonderzoek ten kantore beeft uitgewezen dat K.# die ook ont vanger was der accijnzen van het geslacht, welke gelden in aparte kas werden gedepo neerd, fraude heeft gepleegd. K. heeft n.l. be dragen uit die kas ten eigen bate weggenomen en de daardoor ontstane tekorten aangevuld uit de algemeen© kas van het bedrijf. Het te kort bedraagt 3200 cn is voor 3000 ge dekt door do verplichte borgstelling van K. SPIRrTUS-SMOKKELARIJ. Een geheime tank onder een motorbootje. Dinsdag werd te Hoogezand een motor bootje, afkomstig uit Hamburg en bemand met een Duitscher en een Hollander, uit Akersloot aangehouden, die zich den vorigen dag in Sta- tenzijl rviet hadden gemeld. Hiervan was aan de rijksambtenaren kennis gegeven. In Zuidbroek vonden die niets verdachts, die in Hoogezand eerst evenmin, doch toen het bootje uit het water werd gelicht, bleek, dat onder aan het schip door kettingen een platte tank was be vestigd, waarin zich in bussen 1000 L. spiri tus bevond. De Duitscher zal ter beschikking der justitie worden gesteld. TE VONDELING LEGGEN. Een kind in de dakgoot. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te recht gestaan A. C. Z., beklaagd van het mis drijf, genoemd in artt. 25^ S.W.B. Beklaagde had na haar bevalling het kind neergelegd in de dakgoot van haar woning aan de Zwaanshals. Als verdedigster trad op mejuffrouw mr. J. O. Knottncrus, die reeds dadelijk vóór den aanvang der behandeling vroeg de deuren te sluiten, in verband met het nadeel, dat voor beklaagde' uit publicatie van het hier bespro kene zou kunnen voortspruiten. Het O. M.f waargenomen door mr. J. A. de Visser, verzette zich tegen de sluiting, aange zien de verdedigster geen sluiting der deuren had gevraagd, op grppd van het zedekwetsen- de dat ter zitting ter sprake zou kunnen ko men. Nadeel kan voor iederen beklaagde uit verslagen van rechtszaken voortvloeien. Na raadkamer gelastte de rechtbank, tot groote teleurstelling van de overvolle tribune, behandeling mot gesloten deuren. Het O. M. heeft geëischt I jaar gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Na raadkamer gelastte de rechtbank, dat alsnog een rapport zal worden overgelegd van do doktoren Peijon ei> De Snoo. Uitspraak 22 dezer. MOORDAANSLAG. Uit roofzucht begaan. Gisteren nacht js in den Amster- damschen polder een persoon aangevallen, van wien men kon weten dat hij veel geld bij zich had. Men heeft den aangevallene zwaar mis handeld en hem van zijn geld beroofd. Do zwaar gewonde is naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent den aanslag is nader gebleken, dat het slachtoffer een 68-jarig bewoner van een der kleine dorpjes van Noord Hol land is. Dc oude man was gister avond bij zijn bezoek aan verschillende cafés op den Zeedijk in kennis gekomen met een persoon, met wien hij verscheidene glaasjes bier heeft gedronken. Hij is met dezen persoon gaan wandelen cn herinnerde zich dat toen zij in de nabijheid von het tentenkamp in den Am- sterdomschen polder waren gekomen, twee per sonen zich bij hen voegden. Met hun vieren zijn zij op de berm gaan zitten. De man werd toen door de drie anderen aangevallen, met harde voorwerpen bewerkt en daarna in de sloot ge duwd. Ondanks de zware verwondingen aan het hoofd, wist hij zich voort te bewegen naar een der tenten, waar hem hulp werd geboden. Hij is ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Dc buit van de daders was niet groot, want de man had slechts 19 op zok. De politie was er hedenochtend nog niet in geslaagd de doders op te sporen. BRAND IN EEN OLIEPAKHUIS. Vloeiend teer in aanraking met olie. Oen onhandige, jongen. Een oude gevel gelukkig nog gespaard gebleven. Uit het dak van een eeuwenoud gebouw op het Droogbak to Amsterdam sloegen gister morgen omstreeks 9 uur lange, felle vlammen. Vloeiend teer was bij do opgeslagen olie ge komen en daardoor ontstond brand. Een jon gen was zoo onhandig geweest een 10 liter blik, waarvan de bodem gesoldeerd bleek te zijn, op hei gas te zetten, teneinde een stukje touw in het vloeiend teer te kunnen drenken. Kort nadat het gas was oangestoken sprong de bodem van het blik, en verspreidde de vloeiende toer zich over den grond van het pakhuis op de vierde verdieping. In een oogwenk stond deze verdieping in lichte laaie en ook de vliering, waarop rotting cn stoelen opgeslagen waren, vatte spoedig vlam. De brandweer snelde met veel materiaal ter plaatse en wist binnen een half uur het vuur te dooven, dat door do brandende olie, een dikke zwarte rook verspreidde, er lagen op de vierde verdieping vele vaten machineolie. De vierde verdieping alsmede de vliering brandden uit. De mooie oud-Hollandsche ge vel bleef gelukkig gespaard. De aannemer, firma J. D. Brcgman, die het uitgebrande pakhuis in gebruik heeft, is tegen brandschade verzekerd. Tijdens de blussching, welke geschiedde on der leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune, verscheen daar met den hoofd brandmeester Förch, de Stockholmsche brand weercommandant, die juist hedenmorgen to Amsterdam is gekomen ter bezichtiging van de inrichting der Amsterdomsche brandweer. De Zweedsche gast ging met den heer Förch het pakhuis binnen, waar de overgebleven smeulende massa-artikelen een onaangenaam riekende lucht verspreidde. De brandblussching had zijn volle belangstelling. Ook het publiek interesseerde zich zooals altijd voor dezen brand; de politie, onder leiding van commisaris Quanjer hield de men- schen echter op een eerbiedwaardigen afstand BRAND TE NUNSPEET. Door een ongeval met een soldeerbout. Gistermiddag is de dubbele villa Paulina aan den grooten weg te Nunspeet afgebrand. Do brand ontstond door een ongeval met een sol deerbout in het gedeelte, bewoond door den heer J. v. N. Deze woning brandde totaal uit De andere woning, bewoond door den heer C., heeft op de bovenverdieping ernstig van het vuur geleden, terwijl de waterschade zeer groot is. Het pand cn de inboedel zijn verzekerd. Schooi- en Kerknieuws. HET VRAAGSTUK DER AANSLUITING VAN LAGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het rapport van de Commissie van afgevaardigden uit de voornaamste onderwijsorganisaties. De Commissie van afgevaardigden uit de voornaamste onderwijsorganisaties, die zich op initiatief van het Hoofdbestuur der Algemeente Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs met de studie van het vraagstuk der aansluiting van Lager en Middelbaar Onderwijs heeft belast,, heeft haar eindrapport uitgebracht. De Commissie komt in haar aan den minister van Onderwijs, K. en \V. aangeboden rapport tot de volgende conclusies 1. Hét M. O. moet slechts bestemd zijn voor dat deel der lagere schoolbevolking, dat in het bijzonder geschiktheid toont voor ovenvegend intellectueelen arbeid. 2. De a.s. M. O. leerlingen behoeven geen bij zondere voorbereiding. 2a. Het onderwijs op de lagere school be hoeft niet uniform te zijn. 3. De normale overgang van do lagere school naar de Middelbare school worde na het zesde leerjaar gesteld. 4. Het is wenschelijk, dat de vereischten voor toelating tot het M. O. in samenwerking van L. O. en M. O. worden vastgesteld. Bij de toela ting moet rekening worden gehouden met a. Algemeene kenmerken van karakter en ver standelijke begaafdheid. b. de noodzakelijke vaardigheden. c. de algemeene normen van parate kennis (waarbij de vraag rijstwelke "leervakken daar bij in aanmerking komen). 5a. Een algemeen onderzoek van alle candi- doten wordt afgewezen. 5b. Toelating uitsluitend op verklaring, zoo wel als toelating uitsluitend na examen als cor rigendum op elke verklaring worden door de commissie afgewezen. 5c. De „ideale" verklaring vormt de basis van toelating met als correctief de mogelijkheid van verwijdering na een proeftijd, geheel over te la ten aan het M. O, en als niet te vermijden nood zakelijkheid een examen voor zoover do verkla ring geen gunstig eindoordeel toelaat en de ouders hierin niet wenschcn te berusten, of door bijzondere omstandigheden niet kan worden verkregen. Dc grondtrekken* zoowel voor verklaring als voor examen zullen in gemeenschappelijk overleg tusschen M. O. en L. O. moeten worden opgebouwd. 6. Voor iederen candidaat voor éen inrich ting van M. O. legt de school, die hem aflevert, een rapport over. Dit rapport houdt in het ant woord op de vragen o. of de leerling v .ldcende vorderingen heeft gemaakt in de verschillende leervakken. b. of hij in voldoende mate intellectueel be gaafd is en de vereischte karaktereigenschappen bezit om M. O. goed te kunnen volgen. c. Een samenvattend eindoordeel of do candi daat geschikt voor de middelbare school. d. Indien het naar aanleiding van de beant woording von de vragen a cn b twijfelachtig is, of de conclusie „gunstig" moet luiden kon do rapporteur op grond van bijzondere omstandig heden toch een gunstig eindoordeel vellen, in dit geval zal hij echter moeten motivecron, waar om die nader te omschrijven omstandigheden desondanks tot een gunstige conclusie deden overhellen. Voor 6a en 6b moeten vragenlijsten v/orden samengesteld. a. de lijst voor 6a in iedere plaats, waar inrich tingen voor M. O. gevestigd zijn, afzonderlijk door commissies, zoo veelzijdig mogelijk samen gesteld uit afgevaardigden van de onderwijzers organisaties bij de verschillende onderwijstak ken. Als voorbeeld van een grondslag voor deze lijst noemt de commissie het program, gegeven in art. Dl van het K. B. no. 316 (25 Juni 1920) tot vaststelling der toelatingseischen. Uitdruk kelijk wordt vermeld, dat de commissie de in het bedoelde K. B. imperatief gegeven voor schriften omtrent „cijfers afv/ijst. b. De samenstelling der lijst voor 6b geschic- de voor het geheele land door een commissie, bestaande uit afgevaardigden van de onderwij- zersorgnnisaties L. O., M. O. en deskundigen, aan te wijzen door den Minister van Onderwijs. Als proeve van een zoodanige lijst meent de commissie, dat zou kunnen dienen het volgen de Vraag. 1. Kan h\j in 'tal- gemeen gemakkelijk iets nieuws begrij pen? 2. Bij welke vakr ken vooral begrijpt hij gemakkelijk 3. Bij welke vak ken begrijpt hij min der gemakkelyk? 4. Stelt hij vragen als hij iets niet be grijpt? 5. Hoe verricht nij opgegeven werk? 6. Vindt hij self fouten 7. Hoe leert hij iets mechanisch van buiten 8. Hoe leert hij iets verstandelijk van buiten? 8a. Hoe is zijn herinneringsvermo gen? 9. Hoe is <het met zijn ijver in 't alge meen 10. Is hij óók ijve rig in de bij 3 ge noemde vakken? 11. Hoe reageert hy op aanmerkingen op zijn werk? 12. Welke zijn de voornaamste facto ren voor de bereikte resultaten aan ken nis? Antwoord. Nogal uitleg noo dig. Weinig uitleg noo dig. (Die vakken noe men). (Die vakken noe men). Altijd soms dikwijls nooit. Alleen goed met nauwkeurige toelich ting. Kan zelfstandig wegen vinden. Nooit vaak zelden. Nauwkeurig on nauwkeurig vlug langzaam. Nauwkeurig on nauwkeurig vlug langzaan). Duurzaam kort Voor hoofdzaken? Voor bijzaken? Goed, voldoende, onvoldoende. Bij buien goed, b\j buien slecht. Gestadig taal Wel in Niet in Onverschillig. Gaat ijverig ptellen. Onwillig. Goede aanleg. IJver. Invloed milieu. her- 8. Indien het eindoordeel mbc gunstig is, wordt de candidaat zonder nader onderzoek van de zijde van middelbare school of gymnasium toegelaten. (Hierbij wordt venvezen naar con clusie 5c „proeftijd"). Is het eindoordeel niet gunstig, of zijn er voor den leerling geen personen, of pupil vonwego het M. O. een toelatings-examen te doen afne men. De inrichting van het examen worde plaatse lijk geregeld door dezelfde commissies als voor gesteld zijn voor de lijst sub 6a. 9. De vraag, of het mogelijk is, naast het on derzoek naar de kennis von deze candidaten, ook een psychologisch onderzoek naar de be gaafdheid in te stellen, moet nog worden on derzocht. Kunst en Wetenschap. VINCENT VAN GOGH. Onthulling van een gedenksteen te PebVWosmcs. In het gehucht Petit-Wasmes, waar Vincent van Gogh in 1878 en 1879 als evangelist ver bleef, is Zondag onder gTOOte belangstelling een gedenksteen onthuld in den gevel van het huisje, door door hem bewoond. Tot de aanwezigen behoorde de minister van Kunsten en Wetenschappen, Camiile Huys- mans. Op den steen §taat geschreven „Dans cette meison vécut en 1878 et 1879 le hollandais Vincent van Gogh 1853—1890 alors Evangéliste et qui devint dans la suite un des plus grands pedntres de son temps." Vincents zuster, mevrouw DuquesneVan Gogh, en een groot aantal Belgische kunste naars woonden de onthulling bij. De dorpelin gen vlagden cn de straten waren als voor een processie met bloemen en zand be strooid. Het huisje waarheen de stoet zich begaf, is een der kleinste van het dorp. Het heeft slechts één verdieping en nog altijd vindt men er het winkeltje, dot in Van Gogh's tijd door den bakker Denis werd gehouden en waar thans nog diens zoon woont, die den schilder goed heeft gekend. De gevel wos met groen versierd en een Ne- derlandsche vlok bedekt© den gevelsteen. Het eerst voerde de predikant van de pro testants che gemeente von Petit-Wasmes (waar toe ongeveer een derde der inwoners behoort), de heer Secreton, het woord. Hij sprak voor namelijk over Van Gogh's werk als „evange list" in deze streek, waar destijds de ellende zoo groot was. Zijn oprechtheid en volharding in den dienst van Waarheid en. Schoonheid hebben Van, Gogh groot gemaakt, zeide spr. Vervolgens sprak de burgemeester van Was mes, de heer Fauvroie, die verklaarde dat zijn gemeente alle reden heeft om trotsch te zijn op den kunstenaar, van wiens roem thans nog iets op haar afstraalt en die nog steeds voort leeft in de herinnering der dorpelingen. Spr. dankte het Belgische Kamerlid Louis Piérard, den schrijver van „La Vie Tragique d© Vincent van Gogh", die het initiatief voor deze herden king heeft genomen en onthulde vervolgens den gedenksteen. Nadat de heer Piérard, namens de Belgische Arbeiders Partij, hulde had gebracht aan Van Gogh's nagedachtenis, nam de minister van Kunsten en Wetenschappen, Kamiel Huysmans, het woord. Hij herdacht Ven Gogh als een groot kunstenaar en een groot Christen, die even hartstochtelijk het kalme ideaal van men- sohelijke rechtvaardigheid nastreefde, als hij geduldig d© techniek van zijn kunst trachtte meester te worden, moord ie er niet in is ge slaagd de onrechtvaardigheid en de vooroor- deelen van zijn tij d te overwinnen. Ten slotte herinnerde minister Huysmans aan V«n Gogh's woorden, dat hij zich gelukkig achtte, koste loos de leerschool der menschelijk© ellende te hebben doorloopen. Paul van der Borght dankte namens Vin cents zuster, die te ontroerd was om te spre ken. De pledhtigheid werd besloten met een dienst in het protestentsche kerkje te Wasmes. Mevrouw E. H. de QuesneVan Gogh te Boarn verzoekt ons nog het volgende te plaat sen: Sedert 13 September j.l, prijkt aan de een- voudigo woning van den achtenswoardigen grijsaard Jean Baptiste Denis, te Wasmes- Borinage in België, een marmeren gedenkplaat Deze is aangebracht door de jonge garde <Jer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6