perda Wiersma, president-directeur van de Holland—Amêrika Lijn, J. C. Veder, voorzit ter van de Kamer van Koophandel, \V. von Beuningen, directeur von de Steenkolenhan- delsverccniging, kwam- reeds in de morgen uren zijn opwachting maken. Do heer Z. W. C. Dekkers, lid van de firma Erhardt Dek ker, heeft den heer Voogd namens het comité toegesproken. De heer Dekkers noemde den jubilaris een kostbare parel in de kroon van de Koningin der Aarde. Ten slotte bood hij een zilveren theeservies met dito theeblad met toebchooren aan, om, aldus spr., de Koningin der Aarde, die gistermiddag op bezoek kwam, te laten zien, hoe haar onderdaan door Mer- curius en Neptunus gewaardeerd wordt. De jubilaris sprak een woord van dank voor de hem gebrachte hulde. In den namid4ag hield de jubilaris ten zijnen huize een druk bezochte receptie. Behalve de leden van het huldigingscomité, dat zich voor deze gelegenheid had gevormd, waren er de heeren D. Hans, \V. N. v. d. Horst en J. N. Polok Daniels, leden von het bestuur van den Ne<L Journalistenkring, mr. G. C. v. d. Hoeven, hoofdredacteur der „Nieuwe Rotter- damsche Courant", de heer P. A. Haaxman, de nestor van den ^ederlandschen Journalisten kring en tal van anderen. De heer D. Hans, voorzitter van den Ne- derlandschen Journalistenkring, voerde namens een comité van journalisten het woord. Uit naam van al zijn collega's wenschte hij den heer Voogd ^luk met zijn feest. Door Voogd's leven, aldus ueker, loopt een brecde zilveren draad de ivlaas. Na 'n kort verblijf in Am sterdam heeft hij thans 39 jaar in Rotterdam gewerkt aan hot Handelsblad, het Weekblad en de Scheepvaart. Daarnaast werkte hij nog meo aan andere or ganen als: De „Economist" en schreef hij ver schillende studies en boekjes over de Rotterdam- sche haven. Wie aan Rotterdam raakt, raakt aan Voogd- Een schitterende positie heeft hij zich in die stad verworven. De hulde, die hem dezen morgen gebracht is, maakt eigenlijk alles wat zijn collega's doen overbodig. Deze laatste zijn er trotsch op, dat hun collega door zijn talent en zijn werkkracht te Rotterdam zoo'n positie inneemt. Eenige weken geleden zei het hoofd dezer gemeente nog tegen spreker, dat ieder in Rot terdam steeds met nieuwsgierigheid afwacht wat Voogd zegt van zaken die aan de orde zijn. Voogd heeft dit bereikt zonder ooit met gebogen rug te staan. Hij was soepel, maar sterk als het om beginselen ging. Hij heeft nooit zich zelf gezocht, maar thans zoeken wij den jubilaris, roept spreker uit, die aan het eind zijner rede den jubilaris een schemerlamp cn een klok aanbood. ■Mr. Swart, hierna het woord nemende voor de Rotterdamsohe Journalistenvereeniging, waarvan de -heer V. voorzitter is, noemde hem voor het leven dier vereeniging den onvervang bare, een titel dien hij gaf in anticipatie op het eere-voorzitterschap dat hem eens zal geschon ken worden. De vereeniging kan horen voorzit ter, die op het juiste tijdstip altijd het juiste woord weet te vinden, niet missen. De heer P. J. Blok bood namens de mede werkers van het Rotterdomsche Weekblad oud porselein aan. De heer D. Kouwenaar, voorzitter van de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" onder schreef de woorden die reeds gesproken wa ren en eerde den jubilaris als een talentvol col lega, die het vak eert en die veel voor de orga nisatie der journalisten deed. Mr. v. Bolhuis, sprekende namens de Haagsche Journalistenvereeniging, besloot de rij der sprekers. De jubilaris sprak een woord van donk. Hij waardeerde de geboden huldeblijken zeer en zag daarin een bewijs, dot de leden van den Nederlandschen Journalistenkring, die hem vooral als penningmeester kennen, „sans ran cune" zijn- Onder de telegrammen, die verder in den loop van den dag nog waren ingekomen, waren er van mr. A- R. Zimmerman uit Weenen, van burgemeester Wytema von Rotterdam, die thans to Parijs vertoeft, van den heor Wasto- moinen, gezant van Finland, van den heer Vesters, voorzitter van M. R. K. Journalisten vereeniging en van de Hoorlemsche Journalis tenvereeniging, van het Ned. Correspondentie bureau. J. J. F. DHONT. Eervol ontslagen als directeur von het Rotterdamsche obat- toir. Tn de gistermiddag gehouden gemeenteraads zitting van Rotterdam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het abattoir aan den heer J. J. F. Dhont. Bij die gelegen heid heeft Rotterdams burgemeester aldus den gemeenteraad toegesproken: In den heer Dhont verliest de gemeente Rot terdam een der hoogere ambtenaren, die sedert 1 Januari 1883, als directeur van het Openbaar Slachthuis, niet alleen onze stad met toewijding heeft gediend, moor daarbij begiftigd was met zu'.k een bekwaamheid, dat een der Nederland- sche Hoogescholen hem in 1921 met het docto raat honoris causa wilde kronen. Op het gebied der vleeschkeuring is hij een man van groote verdiensten- Dat deze functionaris het ideaal van zijn hart, namelijk een nieuw opgetrokken, modern ingericht slachthuis, niet bereikt zag, moet echter voor hem een steeds grootere te leurstelling zijn geweest. Deze was evenwel te wijten aan de ongunstige tijden, welke sedert 1914, het rampzalige oorlogsjaar, onafgebro ken bleef voortduren. Mogen ruimere geldelijke omstandigheden onze gemeente nog tijdens het leven van den heer Dhont in staat stellen eens het genoemde ideaal verwezenlijkt te zien. Met de hulpmiddelen, die hem ten dienste stonden, heeft de aftredende directeur 42 jaren long gedaan wat hij kon. Burgemeester en wethou ders stellen voor hem op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te verieencn, onder dankzeggiifg voor de langdurige en goede dien sten aan zijn stad bewezen. (Applaus). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. DE HOLLANDSCHE MOLEN. De Molenaarsbond verleent hulp voor het behoud onzer molens. Gisteren heeft de Algemeene Molenaarsbond te 'Amsterdam, onder leiding van zijn voorzit ter, den heer J. Das, een 'algemeene vergade ring gehouden. Besloten werd daarin o.o. te ti achten een fonds te stichten, waaruit voor schot zal kunnen worden verleend aan de mo lenaars, die hun molens willen veranderen overeenkomstig den uitslag van de prijsvraag van De Hollondsche Molen, maar daarvoor niet kapitaalkrachtig genoeg zijn. 's Middags brachten een groot aantal leden van den bond, alsmede van den R.-K. Honze- bond St. Victor te Breda en van het Diocesane Molenaarsgilde te 's Hertogenbosch een be zoek aan de tentoonstelling van De Holland- sche Molen in 'Arti. De voorzitter der vereeniging, mr. P. G. van Tienhoven, riep den bezoekers een welkom toe en sprak den wensch uit, dat de tentoonstelling de molenaars moge overtuigen van het goede doel, dat dc vereeniging nastreefthet behoud en de verbetering van den Hollandschen mo len- In zijn antwoord wees de heer Das, voor zitter van den Molenaarsbond, o.n. op het feit, dat de regecring bijv. in den distributietijd systematisch de individueele mölenaars afbreuk heeft gedaan, door het meel uitsluitend van de groote fabrieken te betrekken. Hij hoopt, dot de regeering een. volgende maal beter rekening zal houden met het bestaan van de molenaars. Zóó als zij handelde, heeft zij de verdwijning van de molens in de hond gewerkt. Daarna heeft ir. von Baumhouer inlichtingen verstrekt omtrent de resultaten van de prijs vraag. DE VERBINDTNG AMSTERDAM- BOVEN-RLJN. Een excursie door het Merwcde- kanaol. Door het Bureau van de Kamer van Kooph. en Fabr. te Amsterdam is 't plan opgevat, met verschillende Amsterdamsche autoriteiten en andere belangstellenden in de verbetering der verbinding tc water, van Amsterdam met den Boven-Rijn, een boottocht te maken door het Merwedekonaal, naar Vreeswijk. De uitvoe ring van dit voornemen is op den 9den Octo ber 'aanstaande bepaald Tot het meemaken van dien vaartocht zijn uitgenoodigd de minister van Waterstaat ir. M. C. E. Bongoerts, het dagelijksoh ge meentebestuur de directeur van de gemeen telijke handelsinrichtingen en de leden der desbetreffende Commissie van bijstand de te Amsterdam gevestigde leden der Staten-Gene- raalr voorts tol van andere personen, die tot de Rijnvaart in betrekking staan. De bedoeling dezer excursie is te doen zien, dat de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, in het belang van de Amsterdam sche Rijnvaart, dringend verbetering behoeft. DE AMSTERDAMSCHE MELKOORLOG ALWEER GEËINDIGD. De melkveehouders accoord met de prijsverhooging. Naar de Tel verneemt heeft de Bond van Melkveehouders genoegen genomen met cle verhooging van den melkprijs met 1 ct. per L., welke, zoonis geme'd, door den handel werd voorgesteld en heden reeds zou ingaan. De melkoorlog is dus weder geëindigd. DE ORKAAN BOVEN HET OOSTEN VAN ONS LAND. Een gift voor de Ned. Herv. Kerk te Borculo. Teneinde de zwaar getroffen kerkbesturen te Borculo tegemoet te komen in hun groot verlies, heeft de American Accusticon Dic tograph Company te Arnhem, zoowel aan de Ned. Herv. als wel R.K. Kerk te Borculo het aanbod gedaan, om zoodra de herstellingen en opbouw van de kerk zullen plaats hebben gehad, daarin gratis tc instolleeren een com plete moderne Kerk Accusticon Installatie, elk ter waarde van 600. De kerkbesturen van de betrokken kerken hebben het aanbod in dank aanvaard. Dit bericht zal vooral met groote blijdschap gelezen worden door slecht- hoorenden in Borculo en omgeving, die door deze installatie in staat zullen worden gesteld alles wat van den kansel gesproken wordt, even goed te 'hooren als hun normaal hoo- rende geloofsgenooten. De vijfde verantwoording van het Nat. Steuncomité. Vanwege het Nationaal Steuncomité „Storm- romp" te Amsterdam is verschenen de vijfde verantwoording van ingekomen gelden, vermel dende een totaal van 169,723.02. In het geheel is tot dusver ontvangen 1,695,517.79. Collecten in Hongkong en Montreal. Bij het Nationaal Steuncomité „Stormramp", Dr. Kuyperstraat 8, zijn door bemiddeling van het departement van Biritenlandsche Zaken in gekomen de-opbrengsten von collecten door de Nederlandsche kolonies te Hongkong en Mon- tral gehouden op den verjaardag der Koningin ten bate van de slachtoffers van de stormramp resp. groot 572.75 en 31.42. Een cycloonmuseum. De burgemeester van Borculo, jhr. R. R. L. de Muralt, heeft het initiatief genomen tot op richting van een cycloon-museum. De gemeente-ontvanger, de heer J. Róssing, is voorloopig belast met het verzamelen von materiaal en gegevens. Daar het bijeenbrengen van een zoo volledig mogelijke collectie van groot wetenschappelijk belang wordt geacht, roept de burgemeester aller medewerking in om daartoe te geroken. Ieder, die in 't bezit is van fotografieën, beschrijvingen, aanteekeningen, affiches, couranten, bulletins, telegrammen, im- primés, brieven, enz., betrekking hebbende op de ramp te Borculo, op de gehouden geld inzamelingen, of op den wederopbouw, wordt uitgenoodigd deze stukken voor de aan tc leg gen verzomeling* te willen afstaan en recht streeks te willen adresseeren aan den gemeente ontvanger voornoemd. Bezoek van den aartsbisschop. Dinsdagochtend bezocht de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. A. van de Wetering, het Leo- Gcsticht te Borculo in verband met de schade, welke daaraan door den cycloon is toegebracht. Het gesticht is een gebouwencomplex, dat cenige hondeiden jongelieden herbergt, die in alle vakken, in hoofdzaak ambachten, worden opgeleid. Deze inrichting is eenigszins te ver gelijken met een opvoedingsgesticht voor min of meer verwaarloosde jeugd. Het dankt zijn oprichting in hoofdzaak aan Het initiatief van den aartsbisschop. Des namiddags begaf deze zicK naar het Stadhuis, vergezeld van zijn secretaris, den deken van Zulfen, en den pastoor van Borculo. Burgemeester Do Muralt ontving het gezel schap in de burgemeesterskamer en stelde aan den aartsbisschop voor de gemeenteambtenaren, benevens mr. H. G. J. Maas Geesteranus, alge meen voorzitter van de gezamenlijke commis- siën voor Hulpverlecning en schadetaxatie. De aartsbisschop betuigde den burgemeester zijn deelneming in do vreeselijke ramp, welkq de gemeente heeft getroffen. Hierop hield de bur gemeester een rede, waarbij hij herinnerde aan de groote sociale beteokenis van het Leo- gesticht en aan de omstandigheid, dat dit door medewerking van den aartsbisschop zelf is op gericht. Als lid der Eerste Kamer gaf de bur gemeester als zijn meening te kennen, dat in principe een inrichting als het Leo-gesticht niet von eventueele schadevergoeding zou mogen worden uitgesloten. Nadat de burgemeester den aartsbisschop voor zijn bezoek had bedankt, verliet deze, uitgeleide gedaan door den burgemeester, het gemeentehuis, om onmiddellijk daarop per outo- rrtobicl naar Utrecht terug te keeren. TRAMVERKEER TE AMSTERDAM. Volgnummers aan een tramhalte. Met ingang van I October zal te Amsterdam aan de standplaats van lijn A in het Leidsche- boschje bij wijze van proef een kastje met volgnummerkoortjes worderf aan gebracht. Gedurende de drukkere perioden van den dag is het in het belang von de goede orde noodig, dat het wachtende publiek zich van een volgnummer voorziet voor het wachten in een rij tot men in de autobus kan stappen VERBINDING FRIESLAND MET AMSTERDAM. Was 19 September de dagdienst van de Hol land—Frieslandlijn (dubbeldehsalonbooten) ge ëindigd, thans is, zoo schrijft men aan de L. Ct., met ingang van Dinsdag ook de dagdienst der Oude GroningenLemmer Stoombootmij. in getrokken, zoodat de passagiers alleen bij nacht gelegenheid hebben van en naar Am sterdam over te gaan. DE ELECTRIFICATIE VAN DEN SPOOR WEG AMSTERDAM-ROTTERDAM. Men heeft thans een aanvang gemaakt met elektrificatie van liet gedeelte 's-Gravenhagc- Rotferdam van do lijn 'AmsterdamRotter dam. Met het plaatsen van de palen voor de bovenleiding is men eendezer dagen begon nen. AMSTERDAM EN BOVEN-RIJN. Amsterdam's ontwikkeling als transito haven op het spel. Dc Tel. schrijft Dc begrooting 1926 voor Waterstaat is een teleurstelling* voor al diegenen, die op een spoedige uitvoering van de plannen hoopten, waardoor Amsterdam de zoo 'gewcnschte nieu we verbinding met den Neder-Rijn verkrijgen ze'. Tot groote tevredenheid en hoopvolle ver wachting, zoowel bij het gemeentebestuur, als bij <de Kamer von Koophandel van Amsterdam, stemde indertijd het rapport van de Staats commissie-Limburg. Deze commissie conclu deerde reeds op 't einde van 1924, dat de beste stond gebracht door het nieuwe tcncé Amsterdamsche hoven met den Rijn zou worden tot stand gebracht door het nieuwe 'tracé AmsterdamUtrechtWijk bij Duurstede Tiel. Zoowel om technische als om economische redenen is aan dit plan de voorkeur geschon ken. Var Ticl zou de afstand tot Amsterdam 70 K.M, bedrogen, dat is 12 K.M. korter, dan de afstond TielRotterdam (82 K. M.) Nog duidelijker Amsterdam zou 40 K.M. dichter komen 4>ij den Boven-Rijn, zonder dat één slui3 meer dan thans gepasseerd behoefde te wor den. Twee sleeptreinen van de grootste Rijnsche pen zouden elkaar dan met gemak in de vaar geul kunnen passeeren, terwijl er nog kleinere schepen aan den wol gemeerd konden liggen. De verbreeding van de bestaande waterwegen en het giaven van de nieuwe zou een arbeids duur van 10 jaren en een totaal kosten van 49.900.000 vorderen. Behalve dat genoemd'e staatscommissie dit plan den Minister ter uitvoering aanbeveelt, is het bovendien een denkbeeld, door 't college van B. en W. van Amsterdam reeds acht jaren geleden aangegeven en door onze K. v. K. krachtdadig ondersteund. Als resultaat van dit alles lezen wij nu in deze Memorie van Toelichting dat het rapport over een en ander nog steeds bij den minister een punc van overweging uitmaakt. Is men aan het departement soms bezig het oude Gelcersche valleipion nog eens na te re kenen Of meet het gaan zooals reeds een maal in de zeventig en tachtiger jaren, <toen het 13 jaren duut'de voor cn aleer men in Den Haag besloot 'n kanaal te graven, det Am sterdam niet wenschte. Zeker, wij zien, dat voor de verbetering van NedcT-Rijn en Lek (een aanvullend werk in vergelijking met het cardinale project), thans 6.9GO.OCO worden uitgetrokken. Maai' ook de Amsterdamsche K. van K. heeft er al cp 'gewezen, dat hier de minister het minder dringende doet voorgaan vóór het zéér drin gende. Omdat het minder geld kost De toestanden op het Merwedekanaal zelf en de onhoudbaie opstoppingen in de Konin- ginnesluis te Vreeswijk zijn hiermede niet ver holpen. Daar aon de schutsluis duurt 't wach ten soms 20 mr I En de congestie groeit er mei de jaren, om niet te zeggen met den dagr Nu wij weten, dat het nieuwe plan er komen moet (a's zijn aanvankelijke mcening zegt de minister het daarmede wel eens te zijn), ver dient het aanbeveling,-eens te denken aan de tien jaren arbeidstijd, welke het medebrengt. Al beginnt men direct, dan zou op z'n vroegst do verbetering in 1936 er zijn I Moor zelfs van een bescheiden begin is geen spoor "re beken nen. Geen cent is hiervoor uitgetrokken. Daai tegenover geeft de minister r.u wel de veizekering, dat in 1928 de groote sluizen te IJmuiden de grootste ter wereld inder daad zullen zijn voltooid. Daarvo-cr worden dit jaar nog 4.550.000 bestemd, waarvan onze gemeente en provinde gezamenlijk gedeelte dragen. Over n drietal jaren dus is de Amsteidam- scho haven toegankelijk voor d'e allergrootste Oceaanschepen. De Coenhaven en de uitbrei dingen von ons Westelijk havengebied zijn ge reed ze te ontvangen. Hoe veel te meer klemt dan een „grootscheepsche" binnen va artsche verbinding met het achterland, die mede den opbloei van het handelsleven, na de malaise-' jai'en to hulp kon komen. Hier staat niet meer of minder dan de ont wikkeling van Amsterdam als transito-haven op het spel. Dat de regeering doordrongen moge worden van het besef, dat hier iets goeds, iets groots kan en moet worden veiHcht. WOEKERBESTRIJDING. Een studiecommissie te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben met betrek king tot de bestudeering van het vraagstuk der woekerbestrijding Indertijd den Raad toege zegd, dot zij den Armenraad zouden verzoeken om de door die instelling ingestelde commissie met eenige raadsleden uit te breiden. Bij nader inzien wenschen B. en W. de bestudeering van bedoeld vraagstuk op tc dragen aan een ge meentelijke commissie, omdat de resultaten, welke de Armenraadcommissie hoopt te berei ken, in de eerste plaats van belang zullen zijn voor en betrekking zullen hebben op de woe kerbestrijding in het algemeen en daarbij uit den aard derv zaak niet in de eerste plaats Tekening zal zijn gehouden met de verbetering van dit euvel te Amsterdam. Voor het noodige contact tusschen beide commissies is gezorgd door de benoeming van eenige leden der Armenraadcommissie in de gemeentelijke com missie. Laatstbedoelde commissie hebben B. en W. als volgt samengesteld: mr. dr. G. van den Beigh, lid-voorzitter; E. J. Abrahams, mevr. A. van BlitzBonn, J. Douwes Jr., A. A. van Ha- mersveld, J. L. Jansen, mej. mr. C. Frida Katz, mevr. A. M. KoekMulder, mr. J. Everts, se cretaris van den Armenraad, J. W. Jurrema, directeur van het Armbezoek, leden; J. P. van der Tak, directeur der Stads-bank-van-leening, lid-secretaris. Dé commissie heeft bereids haar werkzaam heden aangevangen. INTERN. BOND VAN JUWELIERS. Samenkomst te Amsterdam. Naar wordt medegedeeld, zal 15 Februari 1926 te Amsterdam een internationale samen komst plaats hebben van juweliers, goud- en zilversmeden. Hiertoe zullen worden uitgenoodigd de vol gende landenBelgië, Frankrijk, Engeland, Denemarken, Noorwegen en Zweden, Duitsch- land, Zwitserland, Oostenrijk, Tschecho-Slowa- kije, Italië, Hongarije en Spanje. Tot het houden van deze conferentie werd besloten op een bijeenkomst te Berlijn, waan* aan deelnamen vertegenwoordigers uit die vakgroepen, afkomstig uit Duitschland, Dene marken, Zwitserland, Oostenrijk en Nederland. De Bond van Edelmetaal Vereenigingen B. E. V. nam hiervoor het initiatief en zal daarom de voorbereidende maatregelen voor dit congres treffen, terwijl het secretariaat werd opgedragen aan de „Association des Or- fèvres Suisses" te Bern. Men zal dan overgaan tot het stichten van een Internationalen Bond van Juweliers, die beoogt de gelegenheid te bieden tot een inter nationale gedachtenwisseling omtrent onder werpen, welke het juweliersbedrijf internatio naal wil regelen. Als voornaamste punten der agenda komen voor, de internationale propaganda voor goud en zilver en byoutcrieën, weeldebelastingen, de waarborg op goud en zilver, het leerlingwezen en het vraagstuk der poarlen. EEN NIEUWE AARDAPPELSOORT. „De Alpha". Een zeer gunstig oordeel der deskundigen. Op het kweekveld der Friesohc Maatschap pij van Landbouw te Engelum is een proef ge nomen met de nieuwe aardappelsoort Alpha Dr. J. C. Dcrst, consulent voor de planten veredeling der Friesche Maatschappij van Lundbouw, is de kweeker van dezen nieuwen aardappel, die een kruising is van de soorten Paul Kruger en Preferent. Dezer dagen is, naaT het Friesche Land bouwblad meldt, de nieuwe aardappel gerooid Uit verschillende deelen van Friesland waren belangstellenden opgekomen om hierbij tegen woordig te zijn. Er werden gedolven Alpha, Borger en Roode Star. Dat de Alpha meet* oplevc-rde, dan dc beide vdere soorten, welke onder gelijke om standigheden wai'en gegroeid kon, nadat enkel het loof van den ker verwijderd was, door ieder worden gezien, een ruwe berekening leid de tot een opbrengst van ten minste 400 korf (halve H.L.) per pondemaot 36.75 are), en dan nog voor de minst opbrengende poters. Men had de poters gescheiden in drie verschil lende meten, t.w.van pl-m. 50, van pl.m. 100 en van pl.m. 117 gram. Bij de laatstge noemde was de opbrengst het gToo'ist cn de vorm der knollen het mooist (ze waren beter geladen). Een opbrengst van 420 halve H.L. per pondemaat zal, meent men, eeider een zuinige dan een ruime berekening zijn. Met oordeel van de aanwezigen aan het slot der demonstratie luidde wat wij van den nieu wen aardappel gezien hebben, is schitterend. HET GESLOTEN WEGDEK. Gevaar voor enze boomen. In Het Gemeentebestuur schrijft de heer P. Westbroek, dir. van den Hoagschen Plantsoendienst, in een artikel over de zorg van de gemeentebesturen voor de beplanting van wegen, straten en plantsoenen. Een groot gevaar voor boombeplanting in steden wordt het meer en meer qangebracht wordende, gesloten wegdek, dat alle toevoer van luch'c en vocht tot de wortels, afsluit, zon der welke factoren de boomen niet kunnen le ven. De schadelijke gevolgen zijn dan ook irv Den Haag reeds duidelijk te bespeuren® Wel is hieraan eenigszins tegemoet te komen door het aanbrengen van roosters om de boom stammen en van een nee von luchttoevoeren- de buizen, doch hef is slechts een lapmiddel. Het zal hoe langer hoe meer blijken dat boombeplannting een gesloten wegdek niet kan verdragen. Gaat ™en in d© steden door met Straten, waarin boombeplanting aanwezig is, to asphalteercn, zoo zal deze onherroepe lijk wegsterven. NIET TROUWEN OP MAANDAG. Bijgeloof een bron van inkomen voor de Gemeente. In de gemeente Dalen, waar bijna alle be ter gesitueerden (gingen trouwen op den dag, welke in de verordeninng op de heffing van leges, was vrijgesproken van deze rechten, heeft de Raad besloten, om de verordening te wijzigen en te bepalen, dat alleen op Maan dag1 gratis huwelijken worden voltrokken. De voorstellers, de leden van de commissie belast met het nazien der gemeente-rekening, rede neerden zoo Maandag is een ongeluksdag en daarom zullen zij, die maar eenigszins in staat zijn, leges te betalen op dien dag niec willen huwen, omdat zij dan vreezen, dat het onge luk "hen overal zal achtervolgen. Wanneer dus de dag, waarop men gratis kon huwen, op Maandag wordt bepaald, zullen alleen zij, die werkelijk arm zijn, op dien dag trouwen. CHRISTELIJKE PS/CHOLOGISCHE CEN TRALE VOOR SCHOOL EN BEROEP. Verschillende in een bestuurs vergadering genomen besluiten. Den 26en September j.l. vergaderde het be stuur der Christelijke psychologische Centrale voor Sdhool en Beroep. Voor de werkzaam heid van deze vereeniging hebbe^ zich nieuwe uitzichten geopend, nu behalve dr. 'Grünbaum, die het psycho-technisch onderzoek der be- roepscondidaten leidt, ook dr. van der Horst zich beschikbaar heeft gesteld voor alle an deren psychologischen arbeid der Centrale. Van een artikeltje door dr. van der Horst geschreven ter plaatsing in het Paed. Tijd schrift voor het Christelijk Onderwijs over het klasseaanteekenboekje van drs. D. J. van Len- nep, welk boekje bedoelt het psychologisch waarnemen der jeugd te bevorderen in verband met de voorlichting bij beroepskeuze, zal een overdrukje gezonden worden aan allo leden der Centrale. Voor de onderwijzers-leden der Centrale zal cp aanvrage dit boekje gratis beschikbaar wor den gesteld. Nadere gegevens hieromtrent zul- ien aan de leden worden verstrekt. Voorbereidende besprekingen werden ge voerd over het houden van een cursus over de psychologische voorlichting bij beroeps keuze, zoowel als over het houden van voor drachten over dit onderwerp voor de leerlin gen der Chr. Kweekscholen voor Onderwijzers. Deze beide punten zullen o.m. ter sprake ko men op de aanstaande Algemeene Vergadering der Centrale, die op 29 December 1925 zal gehouden worden te Utrecht. KINDERDOODSLAG. Ontslag van rechtsvervolging gevorderd, wijl gehandeld is in een vlaag van bewustheids inzinking. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, stond heden terecht de dienst bode M. S. uit Bussum die haar pasgeboren kind om het leven gebracht had. Im deze zaak die met gesloten deuren behandeld werd. werd een zevental getuigen en deskundigen gehoord, w.o. de psychiator Dr. H. J. Oven beek. Het O.M. waargenomen door Mr. von Thiel vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond van de verklaring van Dr. Ovenbeek dat beklaagde gehandeld had in een vlaag van bewustheidsinzinking. BRANDSTICHTING Het zielige geval. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 68-jarigen J. M. M., van beroep stuca- door, die, in zeer armoedige omstandigheden verkeerende, opzettelijk brand had gesticht in een villa te Hilversum. Do rechtbank veroor deelde beklaagde tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder voorwaarde, dat M. zich onder toezicht £telt van de R.-K. rcclassee- ringsvereeniging te Utrecht. Het Openbaar Ministerie had zes maanden onvoorwaardelijk geëischt EEN INVAL DOOR DE POLITIE IN EEN WOONSCHUIT. Een ergerlijk geval van ver* waar! oozing. Gistermiddag is de politie te den Haag tei core gekomen een toestand van verwaarloo- zing, die onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk maakte. Het betreft een geval in een woonschuit, lig gende in de Laakhaven. De gepensionneerdc werkman van de ge meente-reiniging H., wcont daar met zijn vrouw en zes minderjarige kinderen in een zeer kleine ruimte. De vrouw zou reeds geruimen tijd ernstig ziek liggen en volgens verder door de politie ontvangen inlichtingen zijn prijsge geven aan de meest schromelijke veiwoarloo- zing, terwijl de woning zou verkecren in een ontoonbaren staar van vervuiling. Voorts zou daar wel een huisdokter, die vrcuw hebben behandeld, maai* daar sinds een paar dagen niet meer geweest zijn, aangezien de doktci coor den veder-echtgenoot zou zijn geweigerd. De G. G. D. was eveneens met het geval in kennis getold, maar werd door den man niet toegelaten. Hij icide, dat bij een huisdokter had. Zoo is de toestand blijkbaar eenige weken gebleven en waarschijnlijk is de vrouw al dien tijd zonder geneeskundige hulp gev/eesr. Niot zonder mceito is het dc politie gelukt gistermiddag door te dringen in de woonka mer van dc schuit. Wat daar gezien werd ging olie perken t« buiten. In overleg met den "hoofd commissaris van politie heeit de commissaris der ufdeelin-g C. gistermiddag, vergezeld van den G. G. D. en een inspectrice van de Kin derpolitic een inval gedaan in de woonschuic Men was éénparig van meening, dat de toe stand, die men daar aantrof zich moeilijk laat beschrijven, een walgelijke lucht Steeg op uit de smerige vertrekjes. In het achterste aan* schouwde men iets, dat geleek op pen bed vai>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6