AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EElVILANDER"Za,"d»s 3 0c'- 1925 BINNENLAND. VIERDE BLAD. 24e Jaargang No. 81 Uit de Pen. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DE OPENINGSPLECHTIGHEID DER KAMERS. Waarom staat de zaak nu zoo heel anders dan vroeger 'Mede naar aanleiding van hetgeen de heer Albordn in het midden bracht tegen partijge noot Nieuwenhuis (het werd in ons binnen- iandsch Nieuws vermeld) schrijft Het Volk: De heer Albarda heeft hem van ant woord gediend, en er natuurlijk den na druk op gelegd, dat de Vereenigde Verga dering op den derden Dinsdag van Sep tember eene bijeenkomst is van de Staten- Generaal. Tot zoover goed, maar hij heeft tot onzen spijt daar 'dingen bij gehaald, die zijn betoog verzwakken. Zoo b.v., dat de eerste socialistische Kamerleden, te we ten Troelstra, van Kol en Schaper, goede reden hadden om de opening rtïet bij te wonen, omdat zij don gekomen zouden zijn in eene omgeving, waar gevoelens aan de hunne overheerschend waren. Ware dit zoo, dan zouden de sociaaldemocraten ook niet in de Tweede Kamer hebben moeten komen, en als iedereen er zoo over dacht, zou nooit anders dan de meerderheid van de Tweede Kamer bij de opening van de Staten-Gcneraal verschenen zijn. Het is daarenboven eene miskenning van den moed van onze eerste sociaal-democra ten, die wel voor heeter vuren gestaan hebben. Troelstra kwam, toen zijn strijd tegen Domela Nieuwenhuis in vollen gang was, wel in heel andere vergaderingen, waar zijne meening niet alleen niet over- heerscher.de was, maar zijn leven zelfs gevaar heeft geloopen. Terwijl hij bij de opening van de Staten-Generaal zoo ge rust 'kon zijn als een kind op moeders schoot; die fraai uitgedoste burgerlijke Kamerleden, van wie de heer Albarda spreekt, zouden er zelfs niet aan gedacht hebben ó?n degen tegen hem te trekken, maar hem zeer affabel hebben behandeld; een Kamerlid in galapnk is daarenboven al blij, als hij zelf van dien degen geen last heeft, schrijver dezes kan daaromtrent met Badeloch zeggen: „Weet hiervan eenigh mensch, ik weet er van te spreecken." En wat kan toch de uiting van den heer Albarda bet eekenen, dat nu de 3 tot 35 zijn gegroeid (24 in de Tweede en Tl in de JBerste Kamer), d« zaak zoo heel anders wordt, omdat die 35 door hun aantal veel belovende en tegelijk dreigende getuigenis van den forschen wasdom der arbeiders beweging zullen zijn, eene demonstratie op zich zelf Het veel beloven is onafschei delijk van de sociaal-democratie, maar moet dat daar bij interruptie geschieden, als de Troonrede gelezen wordt, met een in koor aangeheven; Wij willen meer En moet het dreigen bestaan in het aanheffen van de Internationale, als daar buiten het Wilhelmus klinkt, dat het binnentreden van Hare Majesteit aankondigt Dat kon im- rners niet, want dan zou de heer Albarda juist niet het doel bereiken, dat hem voor oogen staat, en wel om de juiste parle mentaire verhouding lusschen S. D. A. P. en Kroon te beweiken, en daarnaast te zorgen, dat de leden daarvan zich als gent lemen zullen gedragen jegens de eerste Vrouwe van dezen lande. "Wij moeten het er dus wel voor houden, dat de heer 'Al barda de oppositie tegen den nieuwen koers nog niet genoeg aandurft. En dot spijt ons, want wie er in wil slagen de*mos- sa van vooroordeelen te genezen, kan niet forsch genoeg optreden. Het begin is altijd moeilijk, maar juist omdat het zoo moeilijk is, geschiede het dan ook met onwrikbare hand. Berichten. NED. UITGEVERSBOND. De jeorlijksche algemccne ver gadering te Den Haag. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft on der voorzitterschap van den heer Jan Taberna (Haarlem) zijn jaorlijksche algemeene vergade ring in hotel de Witte Brug tc 's-Gravcnhogc gehouden. De voorzitter zeide in zijn openingsrede o.a. 'iet volgende „Het is niet ondienstig een oogenblik bij den ioestond van ons vak stil te staan, opdat ook anderen dan de vakgenoot er van kunnen ken nis r.emen. Wanneer die mededeelingen vroe ger in mineur stonden en ook thans minder optimistisch kunnen klinken, zal dat niet be- eemden. Het is voor u zeker niet nieuw, wanneer ik verklaar, dat het met den boekenverkoop nog niet gesteld is, als wij allen wel zouden wen- r chen. Natuurlijk zijn er steeds van onze uit gaven, die bizonder de aandacht trekken en heel goed verkocht worden; dat hangt veelal mei den aard dier boeken zelf samen of soms van bizondere omstandigheden af; maar de verkoop van het Nederlandsche Boek stemt toch zeker niet tot voldoening. Dot stelt oris te leur en niet in de eerste plaats om de gel delijke gevolgen. Wij drijven handel en moe ien daarmede geld verdienen; een handel in 'boeken, voor zoover door ons zelf uitgegeven, maar een handel als ieder ander drijven wij 'toch niet'. 1 Er zit aan ons vak ook een ideëele en gees telijke kant, al was het reeds om het product :ie!f. Elk onzer uitgaven heeft haar eigen wor dings- en ontwikkelingsgeschiedenis, die wij oersoonlijk beleven. Ieder boek bezit iets van ons zelf en krijgt iets van ons zelf mee. Zijn wij tot c o uitgaaf besloten, hebben wij idles voorbereid, met zorg uitgezocht cn be- y&ald: formaat, letter, spiegel, papier, illus- ratie en haar wijze van reproductie, band, ex ploitatie en wat dies meer zij, met hoeveel "nieuwsgierigheid, ja spanning zien wij dan h'et eerste exemplaar tegemoet, om het in de hand te nemen en uiterlijk te kunnen be- oordeelen. Straks gaat het de wereld in; wat zal zij ervan zeggen, hoe zal de critiek het be- oordeelen? Hebben wij goed gekeken, ons niet vergist, kan het den toets doorstaan? Nu heb ik nog maar uitsluitend de materieele bemoeiingen terloops aangestipt en geheel ge zwegen van onze onderhandelingen met cn onze verstandhouding tot onze schrijvers. Te goed weet ge, welk een voornaam en wezenlijk bestanddeel juist die onderhandelingen vormen cn welk een -'nvloed die verhouding vaak op ons persoonlijk leven kan oefenen. Heb ik te veel gezegd, toen ik het uitgeven met al wat er aan zit en wat er voor geëischt wordt, niet op een lijn stelde met den gewonen handel, tenzij, ja, tenzij wij dat alles verwaarloozen en ons voor niet meer don boekenfabrikantcn uit geven. Nu weet ik wel, dat ook in andere lan den niet alles naar wensch gaat en het een internationaal verschijnsel blijkt te zijn, dat ©r minder boeken worden gekocht, maar dat mag ons niet geruststellen of onverschillig maken. Ik zal u niet herhalen, wat de oorzaken hier van zijn; ge kent ze cn weet te goed, dat de moderne leefwijze veel daarvan op haar rekening krijgt. Voorts vergeet ik niet, dot geldelijke omstandigheden velen nog van koo- pen weerhouden cn dat de bezuiniging, die de overheid ten voorbeeld stelt, navolging vindt. Intusschen betracht toch menigeen, die het zich zeer goed zon kunnen veroorloven, he laas voor zijn boekenaankoop een zekere zui nigheid cn schrielheid, die hem anders verre zijn. Bovendien moeten we, om billijk te zijn, wel weten, wanneer van den verkoop van het Nederlandsche boek wordt gesproken, dat we het groote voorrecht hebben, in Nederland te wonen, een land te midden der groote cultuur- staten. Dit voorrecht leidt ons er toe, ja dwingt ons, de drie andere talen eveneens te leeren. Velen kennen zelfs ook Italiaansch, de Scan dinavische talen en in den laatsten tijd wordt ook Spaansch meer beoefend. Men leest gaar ne de boeken in de oorspronkelijke taal en het zal U, evenals mij, zijn opgevallen, dat in menige particuliere bibliotheek, om dot groote woord nu maar te noemen, naar verhouding, meer het in die vreemde talen gedrukte boek, dan het Nederlandsche aanwezig is. In de an dere landen, met uitzondering van enkele klei nere, zal men in de huizen wel bijna uitslui tend boeken in de landstaal gedrukt vinden. En dan wil ik met nadruk verklaren, dat het hooge porto ook den verkoop zeer belemmert, omdat wij veel minder reclame-middelen ver zenden. Neen, mijne heeren, wij mogen niet gelaten dit alles aanzien en ervaren. Juist n u moe-en wij ons nog meer op de doelmatige exploitatie toeleggen. Bij onze buren is men daarop al evenzeer bedacht en wanneer onze oude be proefde middelen om de aandacht van het publiek voor het boek te vragen falen, althans niet meer zoo doeltreffend zijn, moeten wij doornaast noor nieuwe omzien. De goede boekverkooper zal ons bij den verkoop nog altijd de beste diensten kunnen bewijzen. Wij juichen gaarne toe, dot ook hij inziet, hoezeer grondige opleiding voor allen, die in den boekhandel werkzaam zijn, vercischt wordt. Naast degelijke vakkennis zijn daar voor echter evengoed algemeene ontwikke ling, beschaving en goede manieren noodig Men vergete niet, dat men in een boekwinkel is en boeken verkoopt. Dat wij tevens dien boekverkooper door de korting een loonend bestaan moeten verzekeren, spreekt vanzelf, maar wij zullen daarbij toch nimmer de waarde van onze boeken, die ons zoo na aan het hart liggen, uit het oog mogen verliezen. Uw col lega's Robbers en Tersteeg zullen u daar van middag uitvoerig over inlichten. Naast den boekverkooper staan de courant en het tijd schrift, die ons door hun advertentie-gelegen heid en ernstige critieken dikwijls van groot voordeel zijn. Wanneer ik dan nog den goed gestelden prospectus en de colportage noem, heb ik met den catalogus de voornaamste pro- paganda-middelen genoemd, die ons echter niet altijd de baat brengen, welke wij ervan yerwachten. Verleden jaar heeft onze Bond zelf in het najaar een catalogus uitgegeven, die zeker tot den meerderen verkoop heeft bijgedragen, en ook dit jaar zullen wij weer, eenigszins anders van vorm en uiterlijk, zulk een Jaarboek doen verspreiden, welke aantrekkelijkheid door het opnemen van een groot aantal schrijverspor tretten wordt bevorderd. Dezen catalogus, althans, nu hij door ons zelf wordt uitgegeven en verzorgd, zou ik dan tot die nieuwe middelen willen rekenen, welke tot een gezamenlijke reclame leiden. Ook de prijsvraag wordt weer herhaald, laat ik zeggen „gezien het groote succes." Zoo wel de Amsterdammer als de Groene verlee- nen tot „Welk boek" weder hun zoo bijzonder gewaardeerde medewerking. In onzen catalo gus zal daarop nu óók de aandacht worden gevestigd en den boekhandel zal om zijn krachtige medewerking worden verzocht. Een glasbiljet, dat wij hebben laten vervaardigen, zal hem die medewerking gemakkelijk maken en den lezer er eerder toe brengen, aan de prijsvraag deel te nemen. Waren deze beide pogingen nieuw, met de literaire tentoonstellingen, welke in onder scheidene plaatsen werden gehouden en nog zullen worden gehouden in samenwerking met de Vereeniging van Letterkundigen, hebben wij ook een anderen weg ingeslagen. Vooral de voordrachten, welke verschillende leden van bovengenoemde Vereenigirig daarbij hielden, zullen zeker tot hèt succes hebben bijgedra gen. Thans zijn wij bezig, eveneens met de mede werking van de Vereeniging van Letterkundi gen, te trachten literair-voordrachten te doen houden. Ik hoop zeer, dat deze manier om het publfek tot lezen en koopen aan te zetten, moge slagen en dat onze auteurs ons de daar toe"* onmisbare hulp mogen verleenen. Gij kimt derhalve niet zeggen, dat wij niet met onzen tijd meegaanja, zelfs gingen sommigen on- zer reeds voor, door van de lichtreclame voor hunne boeken gebruik te maken. Ge ziet, Mijne Heeren, dat wij er op uit zijn, naar doeltreffende eri nieuwe middelen te zoeken om het boek tot het publiek te bren gen, om dat publiek met nadruk te doen ge^ voelen, dat het waarlijk geen praatje is, als wij luide verkondigen, dat het bezit van het goede boek en het lezen daarvan verre uitgaan boven velerlei wereldsche en dagelijkschc geneugten. Het goede boek, want daar gaat het om. Er wordt geklaagd, dat er veel, te veel verschijnt; met dat euvel, als het er een is, zijn alfe an dere landen al evenzeer beheptook dat is internationaal, maar goede boeken kunnen er nimmer to veel uitkomen. En daarom zou ik U ten slotte, want ik ben al te long aan het woord, nog op het hart willen bindenwaakt er voor uitsluitend goede boeken uit te geven, ge houdt ons vak daarmede hoog en hebt die verlei soort redamemiddelep niet van noode. Goede wijn behoeft geen kans I" Dc Voorzitter herdenkt dan met eenigc harte lijke woorden het dit jaar ontvallen lid, den heer Maas (N. V. Joh. IJkcma), een man die zich zelf vormde, degelijk arbeidde en zijn vak op waardige wijze uitoefende. Als bestuurslid wordt gekozen de heer mr. J- G. Robbers (Amsterdam). Als vertegenwoordiger in den Centrolen Raad voor Vakbelangen van dc Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boek handels wordt gekozen de heer W. J. Schille- mans (Zutphen), als plaatsvervanger de heer W. K. Kluitman (Alkmaar); het bestuur wees aan: als vertegenwoordiger de heer Jon Tade- ma (Haarlem), als plaatsvervanger den heer J. E. Belinfontc (Den Haag). In de Gemengde Commissie met leden von de Vereeniging van Letterkundigen werden op nieuw aangewezen de heeren C. A J. van Dis- hoeck (Bussum), H. C. A. van Kampen (Am sterdam) en W. L. Brusse (Rotterdom). (De overige verkiezingen en besprekingen waren van huishouddijken aard. Uit de bestuursmcdedeelingcn bleek o. a. dot een Gids-artikel van mr. K. Jonsmo, over bloemlezingen in verband met de Auteurswet 1912, spoedig in overdruk aan belanghebben den zal worden toegezonden. Het bestuur heeft zich zeer bijzonder bezig gehouden met den verkoop van het Neder landsche boek in de overzeesche landen, waar onze taal wordt begrepen. Zuid-Afrika, Oost en Wcst-Indic. Het heeft zijn bezwaren ingebracht tegen thet wetsontwerp betreffende middelen tegen ziek ten; het zal protest oanteekenen tegen een mi- nisterieele beschikking in verbond met een op gelegde zegelboete, en tegen een beschikking van denzelfdc minister naar aanleiding van ge heven invoerrechten op een terugzertding van Nederlandsche boeken, welke in Nod.-Indic in depót waren gezonden. In den namiddag leidde de onder-voorzitter mr. J. G. Robbers Jr. een bespreking in om trent bepaalde leveringsvoorwoorden tusschen uitgever en boekverkodper. Daarna schetste de heer J. Tersteeg in een boeiend betoog, literair verzorgd, want de ideaal-boekverkoopör moet zijn, hoe hij daartoe moet opgevoed Worden. Hoe hij, als in sommige plaatsen in de Vereenig de Staten, een middelpunt moet vormen van een beweging, welke opwekt en opkweekt tot een hoogere beschaving, hoe hij daartoe moet zijn kundig, wellevend in den omgang, hoe hij zijn bedrijf moet uitoefenen in een aantrekke lijke omgeving, waar alles dichter brengt tot de wetenschap, dat een goed boek behoort tot de rijkste en edelste bezitting. De rede is luide cn langdurig toegejuicht. 's Avonds vereenigden zich de leden aan een gezamenlijk maal in den huize Voorhout. OFFERBLOKKEN GEFORCEERD. Drie jeugdige booswichten uit Breda en om geving, onder wie twee recidivisten in zake I vermogensdelicten, hebben in den laten avond j van 19 Augustus in de R.K. kerk St. Bavo te Rijsbergen elk een offerblok geforceerd. Ten- j gevolge van het feit, dat deze denzelfden och tend geledigd waren, was hun buit gelijk nuk Voor den ergsten boosdoener eischtc het O. M., waargenomen doorm r .E. baron Speijart van Woerden, een gevangenisstraf van éen jaar cn zes maanden. Tegen den tweeden schul dige werd zes maanden, tegen den derden vier maanden gevorderd. dat dus ook de studenten van zijn kennis zul len kunnen profitcercn. SAMENWERKING OP PHYTOPATHOLOGISCH GEBIED. Voorgeschreven samenkomsten van ambtenaren. Wngeningen. Den 28cn September 1.1. zijn alhier ingeleid de in het koninklijk besluit von 4 Juli 1925, no. 5 voorgeschre ven samenkomsten yah ambtenaren, werk zaam aan het aan dë Landbouwhoogeschool verbonden Instituut voor Phytopathologie, cn nmbtenoren van d<jn Plontenzicktcnkimdigcn Dienst. Door middel van deze samenkomsten zullen de ambtenaren van beide instellingen op de hoogte blijven van den stand von elkanders werkzaamheden, de daarbij .qpgódane ervarin gen en verkregen resultaten, terwijl door sa menwerking phytopathodogische vraagstukken gcmukkelijker tot oplossing zullen worden ge bracht en door arbeidsverdeeling het dubbel verrichten van onderzoekingen voorkómen zal worden. De installatie geschiedde door den president- curator der Landbouwhoogeschool in tegen woordigheid van den plaatsvervangend presi dent van het College van Curatoren, den Rec- tor-mognificus dier Hoogeschool, den inspec teur van den Landbouw, de hoofden van de drie Laboratoria, welke het Instituut voor Phytopathologie vormen, den inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, cn zijn plaatsvervanger en den secretaris von het Col lege van Curatoren. Kunst en Wetenschap. Ten slotte werd het voorste! van B. cn W. aangenomen, xoodat de Co.Opero-tie 5000 krijgt,. de Itfllinansche opero 5000 cn hot Rotterdamsch Philhnvmonisch Orkest f 10.000 Tegen waren dc leden der A. R.-frnctic. DE VRIJHEID VAN DE KUNST IN DUTTSCHLAND. Een oproep von Dui^chc kunxtcnoors. Door in den laatsten tijd herhaaldelijk literaire werken cn veczapiclingen etsen door de ouioriteiten in Duitschlhnd in beslug wer den genomen cn ook tooneelspclers wegens het voordragen van nan hun overtuiging be antwoordende gedichten tot gevangenisstraf werden veroordeeld, hebben thans een zeer groot aantal persoonlijkheden uit kef Duitscho openbare leven alsook zeer bckendp dichters, schrijvers, kunstenaars, journalisten enz. een oproep voot' de vrijheid van de kunst gepu bliceerd. Tot do onderteekenaars van den op roep behooren o.a. graaf Arco Hermann Bahr, Georg Bernhnrd, Max Brod, Paul Cassiier, dr. Dcrnburg, prof. Einstein. Herbert Eulenberg, Helmuth von Gerlnch, Hermann Mosse, Paid Hirsch, Hugo von Hofmnnnsihal, prof. Jcssnei, Gcorg Kaiser, Bcrnhard Kellcrmanh, prof. KKtho KoIUvitr. Paul Komfcld Max Liebor- monn, Paul 'Loebe, Max von Schillings, Mor SchnecYoigt. School- en Kerknieuws. Dr E VAN SLOGTEREN. De nieuw benoemde buitengewoon hooglecrear tc Wageningcn. Wageningen. Omtrent den nieuw be noemden hoogleeraar aan de Landbouwhooge school te Wageningen schrijft men ons Dr. E. van Slogteren, benoemd tot buitenge woon hooglceraar in de plantenziektenkunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, is een leerling van den bekenden hoogleeraar Moll te Groningen. Nadat dr. von Slogteren, gedurende de mobilisatie als reserve-officier het land had gediend, nam hij zijn studie we der op cn promoveerde hij bij prof. Moll, wiens assistent hij jaren lang geweest was, op een dissertatie over de physiologie der huidmond jes. Benoemd tot phytopatholóog voor de bloembollenstreek en daa-r gestationneerd als ambtenaar van het Instituut voor Phytopatho logie te Wageningen, maakte hij zich verdien stelijk door een methode uit tc werken voor de bestrijding van het narcissennaaltje, een voor onze cultuur nieuwe en zeer gevaarlijke vijand. Zijn studiën over deze en andere bloem- bollenziekten, die in het weekblad voor de bloembollencultuur werden gepubliceerd, wor den door de practijk zeer gewaardeerdde door hem uitgewerkte bestrijdingsmethoden worden in de practijk op groote schaal toege past en hierin heeft onze cultuur een krachtig wapen tegen de van Amerikaansche zijde in 't werk gestelde pogingen om den invoer van bloembollen geheel te belemmeren. Wanneer men ten slotte in Amerika zal inzien, dat. men de Hollandsche bloembollen kan toelaten, zon der dat daarmede gevaarlijke ziekten behoe ven te worden overgebracht, zal dit voor een groot deel te danken zijn aan het werk van dr. van Slogteren, die zoowel in Amerika als hier te lande bij gelegenheid van het Internationaal phytöpatholögisch congres van 1923 voor de belangen van de Nederlandsche cultuur krach tig is opgekomen. Dr. van Slogteren l\eeft o.a. ontdekt, dat als gevolg van een hcetwaterbehc adding bij juiste toepassing, niet alleen de aaltjes in de hyacin then en narcissen kunnen worden gedood, maar ook de qualiteit der bloemen direct dan verbeterd. Het is voor de Landbouwhooge school vari belang, dat dr. van Slogteren nan het instituut voor Phytopathologie, dus aon de Landbouwhoogeschool verbonden blijft en EEN OPERA-GEBOUW TE AMSTERDAM. Een voorloopig schctsplon. Dc Tel. ontvangt van hot bestuur der Wng- nervevecniging het volgende communiqué Dc plannen der Wognerverceniging om tot een modern geoutilleerd Opera-gebouw tb Am sterdam te "geraken, waaromtrent reeds vroe ger voorloopige mededeelingen zijn gedaan, hebben in de laatste maanden vaste ren vorm aangenomen. Nadat do technische cischen der tooneel- cn orkestruimte door de r'ofcssoreTi Roller en Linncboch, rcsp. te Woenen en Mönclien, schematisch zijn vastgelegd, zijn de bespre kingen over het architectonisch gedeelte ge opend, teneinde aldus een volledig en becijferd project te verkrijgen, In verbond hiermede heeft de Wognei ver eeniging eene jury benoemd, welke jury een "Stol architecten aangewezen heeftr die bin nenkort zullen worden uitgenoodigd tot het vervaardigen van een voorloopig schctsplon. De jury bosraat uit de heerencr. H. P. Bcrlage, voorzitter, Ir. A. R. Hulshoff, P. Vor- kink, olsmcdo voor de Wagnerveiecniging uit dc heeren J. C. Bunge, M. van Nottcn cn dr. Paul Cronheim, welke laatstgenoemde als secretaris der jury zal optreden. De namen der uit te noodigen architecten I zul'ten nader worden bekend gemaakt. EEUWFEEST VAN HET KON. CONSBR-1 VATORIUM TE 's-GRAVENHAGE. Viering op 25 Maart n.s. met een i fccstconccrt. Omtrent dc viering van het honderd-jarig bestaan van het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, wordt medegedeeld, dat deze zal plaats hebben o.a. met een con cert in het gebouw voor K. en W. te den Haog op 25 Maart. De eigenlijke dotum von het honderd-jarig bestaan valt later, doch met het oog op de Poaschvacantie is de viering vroe ger bepaald. Van het orkest, dat bij deze ge legenheid optreedt zal de kern bestaan uit het Residentie-orkest, aangezien de meeste le den van, dit ensemble oud-leerlingen van het Conservatorium zijn voorts wordt het orkest nog aangevuld met de orkestklnsse van het Conservatorium en de leeraren in het strijk- ensemble. Voorts zal men enkele solisten van naam, oud-lcerlingcn van het conservatorium, die thans in het buitenland vertoeven, uitnoodigen om op dit feestconcert op te treden. Omtrent het programma en de verdere plan nen staat nog niets vast. DE ROTTERDAMSCHE KUNSTSUBSTDIES. Een debat in den Rotterdam- schen gemeenteraad. c Dc Rottcrdamsche kunstsubsidies zijn gister het ondcrweip geweest van langdurige be raadslagingen in den gemeenteraad. Vroeger stelde "zij 50.000 beschikbaar. Thans onder dten invloed der bezuiniging is dat bedrag tot 3O.OQ0 verminderd. Èn volgens advies van de Kunstcommissie stellen B. en W. voor 10.000 te geven oan het Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest, 5000, aan de Italiaan- sche cn 5000 aan de Co-Opera-tie. De restecTende f 10.000 zouden dan besteed blij ven voor het Verecnigd Rotterdamsch-Hofsted Tooneel. Dr. Van Ravekteyn wees ef op, dat zich omstandigheden hadden voorgedaan, die deze subsidie nog lang niet zeker maken. Spr. be doelde daarmee, naar hij zeide, „de geweld dadige wijze", waarop het Rotterdamsch Too neel was ontbonden eri mede de feiten, in een adres der Tooneel kunsccnaren-Ver eeni- ging naar voren gebrfecht, betreffende de ar beidsvoorwaarden van het personeel. De voor zitter deelde bij dit a dies mede, dat er op ge let worden, wanneer de subsidie voor het Hofsrad-Tooneel aan de orde wordt gesteld. Dr. Van Ravesteyn verklaarde' er weinig voor te voelen, om de Co-Opera-tie, voor haai model-voorstellingen te Parijs en Nice van „onze armoede" te subsidieereri. Liever steunde spreker wat er te Rotterdam" zelf is. Daarno stelde hij voor 15.000 beschikbaar te stellen voor het Rotterdamsch Philharmo- nisch-Oikesr en niets voor de Co-Opera-tie Het vocrstel-Van Ravesteyn 15.000 voor het Rott. Philharmonisch Orkest) werd Vei- worpen met 33 tegen 8 stemmen. Een voorstel van dr. .Rcescr, om de Có Opera-tie en het Pbilh. Orkest ieder 10.000 te gevten cn niets aan de Italiaonsche opeio, viel rnec 37 stemmen tegen 4 stemmen. 439' STAATSLOTERIJ. VijTde Klasse. Twaalfde Lijst. Trekking ran 2 October. 1000 No. 1970, 6758, 15529, 16474, 17237, 20087. f 400 No. 1203, 4C95, 9676, 11097, 14399, 15413, 19SS2, 20309. f 100 No. 1718, 2239, 5274, 6500, 6674, 11313, 14878, 16S35, 17330, 18311, 19733 PRIJZEN VAN 70. 11 2934 6323 7289 9352 13213 16205 18740 30 2983 5452 7290 9369 13462 16270 18508 43 3088 8652 7405 9680 13497 16278 i^ll 104 3170 5629 70JÜ 0747 13663 16331 1-867 200 3298 5714 764S '9762 13668 16300 ISydO' 222 3453 6865 7S16 0860 13966 16371 J9041 223 3476 5923 7820 9931 13999 16467 19179 253 3487 596L 78.73 10077 14034 16678 10191 •111 3592 6031 8032 10166 14113 16670 10226 479 3606 0061 8065 10650 14144 16710 19437 639 3008 0131 8200 10723 14266 17072 10604 696 3087 6149 8322 10873 14295 17084 10621 811 3880 0266 8487 11339 14500 17230 10676 829 3882 0313 8517 11623 14520 17266 19000 029 3960 6369 5519 11664 14677 17272 19,'61 943 3975 0472 80S6 11097 14716 1 7284.' i'JSÖl 953 40-17 G506 8709 11808 14851 17.300 19976 959 4106 6626 87*0 11900 14024 17334 20239 1064 4209 6639 8791 12070 14930 17448 20242, 1*225 4367 0075 8797 12151 14943 17674 2o2U2 1384 4379 6718 8850 12167 15010 17003 20270 1025 4632 07-16 8981 12222 1-5087 17734 1046 4649 0769 9072 12277 16102 17800 20311 1815 4673 683*2 0080 1*2278 15212 17017 20370 12007 4689 CfJ03 9217 12313 1523S 18161 2(4543 2031 4702 0084 9211 12500 15299 18305 2(4537 22o7 4992 7155 0321 12692 15375 18415 20669, 2723 5000 7220 9322 129*24 15616 18522 26695 2777 5039 7250 9327 13197 10151 18671 20733 2900 51T9 NIETEN. 1 2920 5435 7892 1(X372 12602 15107 18225 22 2933 5*43 7000 10618 12003 15440 1*250 62 2969 MS6 7923 10633 12016 16490 16283 73 2972 6490 7954 106-12 12073 16525 18334! 8* 297.5 5508 7981 10089 12675 15534 18353 96 2989 65.30 8052 10764 12737 10004 16884 116 2994 5542 8004 10770 12703 15693 18109 152 3210 5'">03 8009 10820 12805 15722 18-131 181 3254 6572 8131 10821 12824 13733 18935 241 3278 5574 8151 10*97 12880 15743 18143 263 3286 6064 8195 10916 12870 15740 184S0 328 3314 5707 8204 10900 T2883 157-50 18300 363 3345 5816 8200 10087 12892 15837 18610 386 3350 5850 8298 10909 12803 *16020 IS584 484 3388 6851 8330 11 OOI 12910 15939 18001. 464 3422 5373 8341 11050 12960 lOOrVJ 18020 400 3430 5942 3309 11038 13007 10074 186*23 620 3462 5947 8446 11122 13072 16088 187.54 5-11 3100 5967 8403 11143 13086 16100 18777 547 3476 G905 8506 11187 13225 16010 18801' 575 3505 5990 8514 1120-1 13230 10046 18815 645 3516 6033 8533 11*255 13257 10060 18829 692 3548 6099 8530 11272.13269 16244 Ifi'JOG 703 3611 6119 8598 11276 13278 1C285 1S908 732 3056 6128 8020 11284 13324 16294 18987, 783 3061 6160 86-11 11296 13330 16296 10040 850 3630 6250 8653 11319 13345 16350 10085; 8S4 3092 6278 80-10 11331 13368 10555 19153 9*22 3709 0326 8676 11355 13393 10602 19188 950 3731 0357 8726 11370 134S8 16566 19194 961 3735 6363 8755 11391 13521 10614 19205 973 3745 6383 880*2 1140*2 1 3527 10083 1 9*22lj 1010 3748 0387 88-30 11403 13558 16701 19258, 1032 8777 6430 S8G4 11430 13578 16719 192641 ,1030 3783 6141 8881 11170 13596 10729 19*2741 1072 3822 6162 8933 11525 1363-1 10777 19280; 1114 3841 6504 8953 11532 13714 16823 192871 1153 3878 6552 8955 11582 13751 16911 19300 1196 3914 6667 9010 116U9 13797 16039 19320 .1219 3951 6660 9011 11620 13301 16973 19340 •1242 3902 6603 9056 UG28 138-19 17014 193^6 1207 3986 0708 9087 11630 13875 17023 193.8 1289 4102 6731 9112 11678 13889 17107 10430 1340 4113 674-1 9117 11698 13898 17130 19434 •1351 4123 6756 9140 11699 13951 17141 19442 1449 4177 6760 915*2 11710 14151 17101 19490 1453 4194 6776 9188 11712 14180 17182 19510 1552 4193 6780 9190 11721 14183 17190 195511 1695 4299 6S62 9413 11813 14225 17254 190*4- 1764 4309 6887 9469 11822 14404 17311 19696 1789 4361 6909 9502 118*29 14413 17356 19792 1794 4304 6935 9544 11841 14416 173/7 19.90, f1798 4523 6085 9032 11851 1410U 17414 19819 1801 4529 7014 9635 1186*2 11462 1747.3 19838 1880 4530 7023 9673 1187*2 14496 17494 19926 1890 4543 7024 9698 11893 14556 17521 19936 ;i921 4504 7026 9709 11932 14531 175*23 20039 11922 4592 7073 9739 11937 14607 17566 20076 1961 4014 7136 9740 1198? 14643 17571 20088 •1978 4619 7158 9799 1*2002 146-19 17617 '20093 2003 46*21 7163 9330 12011 14680 1764-1 20095 :2U13 46-12 7165 9340 12058 11721 17652 20113 12061 4086 7251 9841 12059 14751 17662 20121? 12110 4697 7*272 93-17 12087 14758 17717 20134 2149 4713 7275 9909 12103 14789 17720 20179 2181 4721 7276 0928 12133 11793 17746 30272 2241 -1731 7280 0938 12145 14797 17750 20396 2339 1763 7296 996-1 12157 14793 17768 *20112 2358 4782 7300 10070 12176 1-1821 17770 20474 2417 4339 7327 10071 12212 14839 17770 20504 2452 4853 7320 10174 1 2*218 14846 17817 20540 2453 4882 7371 10178 1223*2 14883 1788-5 20546 2462 4906 7386 10219 12237 14914 17925 2056-1 2511 5025 7396 10284 12241 11919 17955 20025 252 5056 7426 10308 12243 14926 17963 20633 2530 5' "2 7427 10318 12279 14928 17996 20654 2543 5124 7471 10339 12390 1 4967 180*21 '20608 2556 5142 7472 10341 12409 14984 18048 *20677) 2566 5202 7486 10357 12426 15018 18112 20682 261S 5205 7556 10398 12455 15095 18119 20708 26-IS 5210 7666 10440 12170 16007 18128 *20762 2654 5218 7701 10455 124/9 15100 18146 20766 2690 5248 7722 10461 12566 16166 18107 10778 2810 5252 7750 10479 12571 16239 18185 20791' 282/ 5*209 7787 10000 12585 15371 18196 20972, 2830 5364 7847 10628 J2503 15377 18199 2922 5". 785? 10543 12594 1539 lri de vonp;t- hjsl i'/?ad: 14025 rc. z. 14035 20734 m. t. 20754.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 13