J. v. VOLLENHOVEN NUTSSPAARBANK C@§rac Vieux WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN&Zn. Wollen Heerenvesten en Truien 1 De Adelaar BINNENLAND. XXX STADSNIEUWS. Engros verkrijgbaar bij: Aid, Kol. Waren Amersfoort - Utrechtscheweg 1 per flesch f 4=5© UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Reclame wollen heerenvest f 4,50 Langestraat 40 Telefeop. 224 Gasimii' Dames kousen IJzersterke Schoolkousen, 11 11 i I I sza i S.H. MASSA, Havik41, Tel.292 pj KOLONIËN, UIT DEN OMTREK. RECLAMES. Van 14 rebels 2.05. elke regel meer 0.5*5 te Sabang aan te houden, zijn mislukt. De boot was reeds vertrokken. De magazijnmeester, onder-luitenant der in tendance, M. J. Koopmans, die verdacht wordt van de knoeierijen, in het garnizoenskleeding- magazijn te Weltevreden gepleegd, volgde naar 'Aneta seint een royale levenswijze en hield er een eigen auto op na. Zijn chefs wa ren hiervan onkundig, daar nimmer hun aan dacht hierop was gevestigd. Medicun en lekkernij tegelyk Te huur voor inleggers: Loketten in de bran d- inbraakvrije kluis a f 3.— per Jaar en hooger. Ook des avonds toegankelijk en Hierin brengen wij U de grootste keuze tegen de laagste prijzen Zuiver wol, gekleurd en zwart f 1.90 - f 1.65. in alle maten. De Staatscourant van hedenavond bevat o.a. de volgende Kon. besluiten ontbonden is met dank de indertijd door minister De Visser ingestelde commissie van onderzoek naar de mogelijkheid en wensche- lijkheid van instelling van een Staats-praktijk- diploma, gedacht als bovenbouw op de be staande praktijk-diploma's op verzoek eervol ontslagen met donk H. J. Balfoort, als inspecteur der lichamelijke op voeding in de 2e inspectie wederom tijdelijk benoemd tot leeraor aan de Rijks H.B.S. te Zwolle D. Koppels on G. J. D. Meesters. HET KON. BEZOEK AAN LIMBURG. Nadere bizonderheden omtrent het programma. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Roermond op 20 October zullen alle putten (wijken), waarlangs de hooge gasten passeeren, in drie complexen' worden verdeeld. Voor de versiering dezer stadsgedeelten werden drie commissies benoemd. In elk der drie complexen van pulten zal op een door den burgemeester aan te wijzen plaats gelegenheid worden gege ven voor het aanbieden van bloemen namens de putten; op de Markt zal een bloemstuk worden aangeboden namens alle putmeesters van dc stad, die daar als vertegenwoordigers der ge- heele burgerij met het Oranje-comité, de rid ders der Militaire Willemsorde, de Kon. Har monie en dc Kon. Zangverecniging Roermonds Mannenkoor een plaats innemen voor de overige defilcerenden. Bij het vertrek zal H. M. aan het station door een koor van circa 1500 kinderen worden toe gezongen. De door de kinderen aan te bieden bouquet- ten zullen gekocht worden door bijdragen van één cent door alle kinderen. H. M. de Koningin zal op 22 October circa 12 uur te Venlo arriveeren en drie kwartier te Venlo verblijven. H. M. zal aan het station begroet worden door burgerlijke en militaire autoriteiten. De burgemeester zal dc wethou ders en leden van den Raad aan H. M. voorstel len. Daarna zal de Koningin de eere-compagnie van het garnizoen, die op het perron opgesteld inspecteeren. De Koningin zal door den bur gemeester toegesproken worden, terwijl daarna de zangverceniging Venlona het Wilhelmus zal zingen. Vervolgens gaat IT. M. naar 't voorplein van het station alwaar de eere-compagnie van de Limb. Jagers geïnspecteerd wordt. Op dit plein worden tevens opgesteld de kinderen der lagere scholen, die bloemstukken zullen aanbie den. Door de dochtertjes der wethouders Dr. Wolters en J. Trienekens worden eveneens bloemstukken aangeboden. H. M. begeeft zich vervolgens naar den Keulschen weg, waar een estrade wordt gebouwd en twee tribunes voor autoriteiten, terwijl daar alle corporation en ve: eenigingen van Venlo en omstreken n.l. Tegelen, Belfeld, Maasbrce, Blerick, Baarlo, Arcen, Vel den, Grubbenvorst en Broekhuijsen zullen defi- leeren. Na afloop zal H. M. naar Venray vertrekken. Des avonds zullen op meerdere plaatsen volks concerten plaats hebben en het stadhuis en ecnige openbare gebouwen geïllumineerd wor den. De Kon. Familie zal 22 October onge\oei kwart over één te Venray arriveeren, waar Zij de wachtkamer door den gemeenteraad zal worden ontvangen en door den burgemeester toegesproken. Nadat H. M. en Prinses Juliana bloemen zijn aangeboden door dochtertjes van den wethouder Houben erv den gemeente-secre taris, begeven de vorstelijke personen zich naar het Stationsplein, waar het défilé dor vereenigin- en schutterijen wordt gadegeslagen er schoolkinderen liederen zingen. Het vertrek uit Venray naar Mook is bepaald op T.45 uur. (Msb.). AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 15 October 1025 niet plaatsh ebben. BOND TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN VAN HET KIND. i Onze Advocaat onderscheidt zien door haar bijzonder fijnen smaak Zij heeft iets geheel eigens. U knnt haar herkennen tusschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge Jukkige keuze waarcleercn. ™.rr. ■f?.' voor zangers het schip onmiddellijk zal worden vrijgegeven en dat de personen, die aansprakelijk zijn ge weest voci' de aanhouding, zullen worden be straft Bovendien behoudt Rusland zich het recht voor schadevergoeding te c-ischen, CANADA. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Zes dooden. D.d. 12 Oct. wordt uit Toronto bericht, dat de trein, bekend als de Limited Express, een auto verbrijzelde. Er waren zeven personen tezamen twee gezinnen in de auto. Zes waren dadelijk dood. Slech s een ccn kind van vief jaar bleef gespaard. AUSTRALIË. DE ZEELIEDENSTAKING. Gemeld wordt uit Melbourne, d.d. 12 Oct dat een voortdurende strobm van sollicitanten, waaronder vele stakers, zich bij de scheep' vanrtburcaux aanmelden, om dienst te nemen op de schepen, die door dc s'.aking zijn ge troffen. Oost-I ndië. HOOFDINGENIEUR A. M. HUBREGTSE. Door Aneta wordt het ovei lijden 'gemeld vr.n de hoofdingenieur der Staatsspoorwegen M. Hubrdgtse, hoofd van het dienstvak „t-ac tie en materieel." KNOEIERIJEN IN HET GARNIZOEN S- KLEEDINGM AG AZIJN TE WELTEVREDEN, Er zijn, naar Aneat uit Batavia seint, uitge breide knoeierijen tot bedragen van duizenden ontdekt in het garnizoenkleedingmagazijn Weltevreden. Een magazijnmeester, die ver dacht wordt, is juist met zijn gezin met verlof naar, Holland vertrokken. Pogingen, om hem De algemccne vergadering te 's-Gravenhage. Een inlei ding van Prof. Dr. J. R. Slote- maker dc Bruine over de aan sluiting van het einde van den leerplichtigen leeftijd aan het begin van den wcttelijkcn ar beidstijd. jaarver, beharti- Te 's-Gravcrvhage is de algemeene nadering gehouden van den Bond ter ging van do Belangen van het Kind. Do heer J. D. Ros werd bij acclamatie door de vergadering als voorzitter herbenoemd. Ook mejuffrouw Groshans werd met algemeenc stemmen herkozen. In de vacature-dr. Haga werd gekozen mr. A. C. Josephus Jitta, terwijl de vergadering in de vacaturc-Beckering benoemde den heer Janssen. Vervolgens was aan de orde het voorstel van den Ned. Kinderbond om tot de regcering het verzoek te richten het Gei angenpoortmu- scum te 's-Gravenhage niet mevr toegankelijk te stellen voor kinderen van de lagere school. Dit voorstel werd toegelicht door mej. S Groshans. Na eenige discussie werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aange nomen. De voorzitter ^deelde nog mede, dat in deze quaestie aansluiting gezocht zal werden met enkele andere organisaties, die hetzelfde doel beoogen. Daarna ging men over tot de bespreking van de vraag Op welke wijze kan gedurende de eerstvolgende jaren 'worden tegemoet geko men aan de nadeelen van het gebrek van aan sluiting tusschen het einde van den leerplich tigen leeftijd en het begin van den wetlelijkcn arbeidstijd. De bespreking we?d ingeleid door professor J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht, di-e opmerkte, dot in de bovengenoem de vraag eigenlijk vier stellingen besloten zijn: n.l. dat op dit oogenblik gebrek is aan aanslui ting tuschen school en fabriek, dat dit gebrek aan aansluiting als een nadeel gevoeld wordt, dat de leemte tusschen school en fabriek thans zeer groot is en ten slotte dat we aan'dit ge brek zooveel mogelijk tegemoet moeten komen. Spr. zet uitéén, dat de normale lacune tusschen school en fabriek vroeger een jaar was, maar thans ruim twee jaar is. Wie dit echter als al gemeene stelling aanneemt, zegt te veel. Want enkele categorieën vallen er buiten. Wat moet er nu gebeuren om de lacune zoo veel mogelijk weg te werken en om school en fabriek weer te doen aansluiten Het eenvou digste iswijziging van de Arbeidswet. In dit geval nadert echter de Arbeidswet tot de Leer plichtwet. En daar is spr. sterk tegen. Spr. wenscht om algemeene sociale en geestelijke redenen niet, dat de fabrieken weer opengezet worden voor kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd en daarom zal spr. er nooit aan mee werken om het cijfer 14 uit artikel 9 van de Arbeidswet te doen verdwijnen. Spr. meent ook en toont met cijfers aan, dat de stellingGeen loonarbeid voor kinderen beneden 14 jaar, zóódanig in ons volk is ge populariseerd, dat niemand zich er tegen ver zetten zou. Deze stelling is in ons volk vastgelegd, niet alleen door de wet, maar meer nog door de zedelijke volksopvoeding. Moeten de paedago- gen zich nu over het gebrek aan aansluiting tusschen school en fabriek bezorgd maken Spr meent van wel. Hoe wordt deze aansluiting nu verkregen? Met de wet in de hand is er al een oplossing. Men vindt deze in artikel 88 der Arbeidswet, waar gesproken wordt over de werken in de ambachtsscholen, dat niet opge vat zal worden als „werken in den zin der wet". Spr. ontwikkelt vervolgens de gedachte van een fabriek met leerlingen, inploats van een ambachtsschool met leerlingen. Een overeen komst zou dan tusschen ouders en werkgevers gesloten moeten worden. Dc bepalingen van titel 2 der Nijverheidsonderwijswet zouden dan in dat geval de noodige waarborgen moeten geven tegen uitbuiting van den leerling. Spr. betwijfelt echter of een zoodanige overeen komst tusschen een ouder en een patroon toe gelaten wordt. Bij arrest van den Hoogen Raad uitgemaakt, dat dit juridisch niet toelaat baar is, In dat geval zou spr. de Regeering willen odviseeren het genoemde artikel der Arbeidswet te wijzigen. Ten slotte schenkt spr. aandacht aan het standpunt van een groote groep menschen in ons land, die de aansluiting tusschen school en fabriek ongewenscht achten. Als hun woord voerder treedt op de Amsterdnmsche hoog leeraar profesor Kohnstamm. Deze acht het onderwijs te veel geïntellectualiseerd. Ook spr. is van meening, dot in de lagere schooljaren de handenarbeid meer op don voorgrond moet treden. Zooals een kind leert rekenen, moet het ook lecren zijn handen te gebruiken. Het kind moet inzien, dat werken een groote zegen is. Indien onze schoollokalen niet voor deze wijze van onderwijs geschikt zijn, zou spr. in overweging willen geven relatie te zoeken met de jeugdbeweging Indien men de leemte tusschen school en fa briek niet wenscht weg te nemen, maar deze wcnscht aan te vullen met half school en half fabriek, dan zou men er voor moeten waken, dat, ook niet zijdelings, loonarbeid werd ver richt. Ook zou een zeker maximum van ar beidstijd gesteld moeten worden. Het onder wijs, dot gegeven wordt, moet don niet avonds plaats hebben, maar overdag. Spr. meent hiermede eenige richtlijnen gege- 'en te hebben, waarlangs mpn kon voortgaan cm het kind niet alleen te doen opgroeien tot arbeider, maar ook tot mensch. Op de rede van prof. Slotemaker volgde ecnige gedachtenwisseling, waarna de spreker nog eenige aanvullende opmerkingen maakte. De voorzitter deelde daarop nog mede dat, volgens het schrijven van 18 September, over een lokaliteit in de schóól aan de Colcnsostraat te 's-Gravenhage van gemeentewege door den bond kan worden beschikt. Dit lokaal zal nu als bureau in gebruik genomen worden. Na rondvraag niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den voorzitter ge sleten. FAILLISSEMENT EENER KASSIERSFIRMA. De firma Van Gastel (c Dongen. Heden is door de rechtbank te Breda op eigen aanvraag uitgesproken het faillissement van A. J. C. M. en A. F. J. M. van Gastel kassiers, handelende onder de firma P. van Gaste! en Zcon te Dongen, met benoeming tot rechter-commissaris Mr. Ch. Roebro-ek en tot curatoren Mr. W. A. J. van den Hurk, Mr. J. van Mierlo en Frans Larrryssen, kassier te Breda. Onze correspondent meldt nader, dat reeds enkele dagen geleden de kantoren der firma Van Gastel te Dongen gesloten waren, het geen in het welvarende Brabantsche dorp een groote paniekstemming teweeg bracht. Ook buiten Dongen, vaar vooral de leder en schoen industrie bij dix failllissement betrokken is. De firma Van Gastel gold als een zeer solide firma, waaraan ook veel kleine luyden hun spaarpenningen hadden toevertrouwd. De ken van deze kassiers hadden zich naar wij In den Vrijdag te Vlissingen aangekomen moiltrein is een Engelschman gedurende den nacht beroofd van 30 pond sterling. Moeilijke arrestatie. Terzake van overtreding van art. 299 óer politieverordening is te den Haag aangehouden ren juffrouw uit de Van Limburg Stirumstraat. De rechercheur, die tegelijk met de juffrouw een man terzake van opruiing aanhield, onder vond van dezen hevig verzet. De men schopte en sloegr den rechercheur, zooóat deze den man slechts met moeite naar het politiebureau aan den Rijswijkscheweg kon overbrengen. Te gen !het opdringende publiek moest van den gummistok gebruik worden gemaakt. PROV. STATEN VAN UTRECHT. De vacature-van de Westerjngh, In de zitting van het Cen'craal Stembureau is benoemd verklaard tot lid van Prov. Staten van Utrecht in de vacature ontstaan door hét vertrek uit de provincie van den heer H. A< van de Westetïngh, de heer H Haring te Wil- nis. OPHEFFING VAN REGISTRATIEKAN TOREN IN DE PROVINCIE OVERWOGEN. In het belang van den dienst. De minister van financiën heeft tot Gedep. Staten van Utrecht een schrijven gericht, waar in in het belang van den dienst, de opheffing overwogen wordt van de kantoren der registra tie en domeinen te Maarssen en te Loenen en overbrenging van de tot den kring van die kantoren behoorende gemeenten Maarssen, Achttienhoven, Haarzuilens, Harmeien, Kame- ri', Kockengen, Loag-Nieuwkoop, Maarsse- veen, Maartensdijk, Tienhoven, Vleuten, West- broek, Zegveld, Zuilen en Loenen, Abcoude- Baambrugge, Abcoude-Proostdij, Breukelen- Nijenrode, Brcukelen-St.-Pietens, Loenersloot, Loosdrecht, Mijdrecht, Nichtevecht, Ruwiel, Vinkeveen, Vreeland en Wilnis naar een nieuw te Breukelen te vestigen kantoor der registratie en domeinen. Alvorens een beslissing te nemen wenscht de minister gaarne het oordeel van Ged. Staten te vernemen en voor 15 November ant woord te ontvangen. (Tel.) Eemnes. Door het bestuur van het Water schap Eemnes is afwijzend beschikt op het be zwaarschrift van den heer H. J. van Leeuwen, stemgerechtigd-ingeland te Baarn. Door deze was n.l. verzocht om de op 15 September ge houden stemming ongeldig te verklaren en een nieuwe stemming uit te schrijven. Naar wordt vernomen is de heer van Leeu wen thans bij Ged. Staten van Utrecht, tegen deze afwijzende beschikking dn boogec be roep gegaan. ter plaatsevernamen, na de bekende debacl- met de Hanzebank nog aanmerkelijk uitge breid. Ofschoon niet op zoo grocte schaal be- teekent de vol dezer firma toch voor wijde kringen, vooral in de schoen- en lederindustrio in Noord Brabant een groote romp. KORTE BERICHTEN. De inbraak te Rotterdam. In verband met de inbraak in de zaak van den heer L. D. de P. in de Nadorststraot te Rotterdam, waar ongeveer 1000 en eenige gouden voorwerpen gestolen zijn, is aangehou den de electricien J. J. K., die er Zaterdag ge werkt heeft. Lijk opgehaald. Te Maastricht is uit de Jeker opgehaald het lijk van het veertien dagen geleden verdwenen T8-jarig meisje. Treinroof. KENNISGEVING. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, óat bij hun besluit van 9 October 1925 aan W. Barten en zijne rechtverkrijgen den voorwaardelijk vergunning is verleend tot liet oprichten van een bakkerij in het perceel airier gelegen aan de MethorststTaat no. 26 Amersfoort, 10 October. B. en W. Voornoemd, De secretaris. De burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. GEMEENTEZAKEN. Samenvoeging van gemeente diensten. De heer B. Noordewier schrijft ons Het Genootschap voor Gemeentebelangen heeft het no-odig geoordeeld den Raad te advi- seeren ten aanzien van het vraagstuk samen voeging diensten openbare werken, bouw- en woningtoezicht met woningbedrijf. Hoewel ik voor me zelf dit adres gaarne de ^plaats zou willen geven die het eeclijk toe komt, n.l. in de prullemand, gevoel ik me toch genoodzaakt er op te reageeren, omdat mij gebleken is dat een lid van den Raad, mis schien meerdere leden aan dit adres een waarde toekennen die, wordt zij als richtsnoer van hun handelingen aangenomen, voor hen zelf en voor de gemeente, zoo geen noodlot- tige gevolgen, dan toch zeker een ontgooche ling zullen brengen, moeilijk te vereenigen met gemeentebelangen en persoonlijke waardig heid. Als de heecen beweren dat Gemeentebestuur en Gemeentraad langzamerhand tot het inzicht zijn gekomen dot bezuiniging over de geheele lijn het parool moet zijn, dan zullen we dit maar niet in een verwijtenden zin op nemen. Men moet alles en allen weten le verklaren en dan is het heol begrijpelijk dat menschen die gewend zijn te gebieden, die in het dage- lijksche leven den naam hebben het te weten, ndet kunnen ontkomen aan zelf overschatting, ook al hebben zij in den loop der tijden meermalen ervaren, dat hun be kwaamheid ook maar héél betrekkelijk is. We zullen dus voorloopig maar aannemen, dat de bemoeiingen der heeren ontspruiten aan hun inzicht van het waarachtig gemeentebe lang. Of het de juiste weg is laten we bier in het midden. Ook twisten we niet over de- wenschelijkheid van bezuiniging, het gaat alleen over de wijze waarop. Nu is het wel gewenscht om eerst even vast te leggen, dat bezuiniging niet an ders kan beteekenen danIe. het voerkomen van uitgaven die niet noodzakelijk zijn'; 2e. de noodzakelijke uitgaven door economische aar wending tot de kleinste afmetingen te beper ken. Hierover zal toch geen verschil van meening zijn. Nu zijn de heeren van meening dat door samenvoeging der diensten Bouw- en Woning toezicht en Openbare Werken, met daarnaast opheffing van het woningbedrijf een bezuini ging is te bereiken van rond f 30.000.— per jaar. Het beste is het de heeren in hun becijfe ring op den voet te volgen en dan zal blijken, dat van deze bezuiniging niets over blijft. Uit de hiervolgende staat kan dit blijken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2