De gerestaureerde Dom te Utrecht. BINNENLAND. Advertentien Woensdag is de Domkerk te Utrecht, na gedurende vier jaren voor het publiek geslo ten te zijn geweest, op plechtige wijze her opend. De restauratie is in hoofdzaak noodig geweest om de smdfêelooze houtenbekoepe- ling, welke een eeuw geleden in de kerk is aangebracht, te verwijderen, waecdoor de kerk weer in haar vollen Gothischen luister zou komen te prijken, doch van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de heele kerk aan een grondige restauratie te onderwerpen, waarbij o.a. een oud fresco en een oud altaar- beeldhouwwerk aan het licht gekomen zijn. Groote verdiensten hebben zich bij het her stellingswerk verwerven Dr. Ir. D. F. Slothou wer, architect te Amsterdam, de heer W. Ch. de Haan, opzichter-teekenaar, de heer W. Penoat, sierkunstenaar te Amsterdam, ont werper van het meubilair, en de aannemer de heer I. Woudenberg te Utrecht. Het meubi lair is vervaardigd docr de firma Middelbeek te Utrecht. Aan deze allen heeft de heer W. baron Röcll van Hazerswoude, president kerkvoogd en kerkmeester van den Dom, die Woensdag bij de in wijdingsplechtigheid aller eerst het woord voerde, hulde gebracht. Daarna voerde Ds. J. Quost Hzn., als oudste der Utrechtsche predikanten het woord en ten slotte hield Dr. J. Th. de Visser, de geeste lijke vader van de Domrestauratie, onder wiens ministerschap ze heeft plaats gehad, een schoone rede, waarbij hij herinnerde aan illus- tre kanselredenoors als Van Oosterzee en Beets, die in zijn jeugd den kansel van den Dom, d e proiestontsche Kuthedraal van Ne derland, zoovele malen hadden beklommen. Vóór den aanvang der plechtigheid werden de machtige San Solvator-klokkan van den Domtoren gedurende een kwartier geluid, iets wat slechts bij zeer belangrijke gebeurte nissen pleegt plaats te vinden. Het was een indrukwekkend en ontroerend gehoor. Vermelden wij nog, dat in de kerk een voor treffelijke electrische verlichting cn onder alle banken electrische voetvcrworming is aange bracht. De kerk biedt in het geheel 1050 vaste zit plaatsen Onze linksche foto is genomen von of het hoogkoor der kerk, en geeft een overzicht van het langkoor, het nieuwe spreekgestoelte en daarboven het orgelfront. Onze rechtsche foto geeft een overzicht op het kerkinterieur van of den Westwond, terzij van het spreekgestoelte. Het geeft een indruk van het nieuwe meubilair, de banken en de hokken waarmee het hoogkoor afgesloten is. Op den achtergrond het praalgraf van admiraal Jan van Ghcndt. In de hoogte de nonnengang. Links heeft men een koroktcristiek doorzicht tusschen dc fraai geprofileerde pijlers. terreinen voor de doeleinden der arbeiders ontwikkeling. Lid van de afdeeling van het Instituut kun nen alléén zij zijn, die lid zijn van de Sociaal- Democrotische Arbeiderspartij of moderne vakbeweging, terwijl zij die sympathisceren met het streven cn het werk willen steunen, zich als donateur kunnen laten inschrijven. Leden en donateurs genieten reductie op de toegangsprijzen voor alle cursussen, uitvoe ringen* enz. In de afgeloopcn zomermaanden zijn reeds verschillende wandel- en fietstochten georgani seerd, o. m. naar het museum van het Staats- bcschbedrijf te Utrecht, Valkevecn enz., ter wijl ook een lezing en tentoonstelling is ge houden over Geologie. Voor den aanstaanden winter zijn de vol gende cursussen georganiseerd: 2T October „China en Japan", door dr. R. Miedema; 4 Nov. „Voedingsleer", door mej. C. ten Bosch; 18 Nov. en 2 Dcc. „Kerk en Maatschappelijk leven", door F. van der Goes, Amsterdam; 16 Doe. Middelceuwsche romans en liederen, A. M. de Jcng (Amsterdam); 6 Jan. Doel en wegen van ontdekkingsreizigers, R. Brem (Amsterdam); 20 Jan. Het rijk der «ter- ren, R. Brem; 3 Febr. Rodio-telegrafic en -tele fonie, door L. J. van Looi (Amstcrdom); 17 Febr., 3 en 17 Maart: Het kind in de puberbi- teitsjoren, door Th. Thijssen; 31 Maart: Slaver nij in de oudheid, door dr. J. Hunstrijk (Bilt- hoven); 7 April: Huwelijkswetgeving, door mr. M. Mondeis en 21 April: Petroleumwinning, door F. S. Noordhoff. Al deze lezingen worden gehouden in Ams- vorde en vangen aan te half acht, uitgezon derd eerstgenoemde, die om 8 uur begint. Bovendien worden eenige Zondagochtend bijeenkomsten gehouden, o. a 25 October te 10Yt uur in „Ons Huis", spreker: J. van der Kieft uit Bussum, met het onderwerp: „Socia lisme en Cultuur". Aan de vleugel: mej. Rini den Hcrtogh. Met de Kefstdagen zal een Kerstfcijcenkomst worden georganiseerd. Ten slotte wordt op 22 November in de Valk een kunstavond georganiseerd met wel willende medewerking van de orkestvereeniging „Amersfoort", onder leiding van den heer Wil lem Meijer. HET REEBOSCH. En het U.M.O.-ped. Wellicht hebben vele onzer lezers reeds ver nomen. dat mevrouw de Roos Vlasman het hoor tocbchoorende „Rcebosch" in openbaie veiling te koop aanbiedt. Aangezien het zoo druk bereden rijwielpad van de vefecniging U.M.O., naar Zeist ovei een vrij lange uitgestrektheid door dit bosch voert, zoo is het verdere bestaan van dit pad voor een groot deel afhankelijk van de vraag of de nieuwe eigenaar ook weder evenals dc tegenwoordige eigenares het reeds eenige ja ren gedaan heeft vergunning zal willen ver- leenen, tot het blijven open stellen van dit pad; hoe veel menschen hiervoor zeer dank baar zouden zijn, is niet te zeggen. ERNSTIG ONGEVAL. Door een 28 meter hoogen schoor steen gevallen. Op het terrein van de gasfabriek heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat wonder bo ven wonder nog betrekkelijk goed is afgeloo pcn. De Duitsche schoorsteenbouwer B. was bezig met werkzaamheden aan een 28 meter hoogen schoorsteen, teen hij plotseling uitgleed en naar beneden viél, waar hij bewusteloos met Jeen gat in het hoofd werd opgenomen. Dr. Pos verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. De man is per ziekenauto derwaarts vervoerd. Bij nader onderzoek bleek, dat de man geen- ernstige kneuzingen verder hod op- geloopen, zoodat cc voor zijn leven niet ge vreesd behoeft te worden. KANTONGERECHT Een rol me: 186 zaken. Gisteren een buitengewoon drukke zitting van het kantongerecht. Allereerst een lange serie kinderzaken, die met gesloten deuren be handeld werden, terwijl de rol voor de open- bore zitting die hierna volgde, niet minder dan T86 zaken telde. Hoewel vele gedagv; arJ -n verstek lieten gaan, was het aantal opgeko- mencn toch dermate groot, dat er vcor het publiek nog mcar weinig ruimte overbleef v en vele belangstellenden wegens gebrek aan ploats weer huiswaarts moesten keeron. De belangrijkheid van de zaken, die behan deld werden was omgekeerd evenredig met de belangstelling en de drukte. Trouwens het aan tal belangstellende^ ter kantongerechtsziitin gen is altijd afhankelijk ven het v.*ecr. Hoe slechter weer het is of hoe harder het regent, des t® grooter is het aantal niemvs-gierigen. En, aangezien het weer de laatste dagen niet aanlokkelijk is, was het groote aantal belang stellenden spoedig verklaard. Onder degenen die gedagvaard en ook ver schenen waren, was een eigenaar en bestuurder van een auto, die een aanrijding had veroor zaakt. Bekloagde had rr.et zijn wagen een onder "oertuig, dat hij inhaalde, willen voorbijrijden. Van tegenovergestelde zijde kwam echter even eens een auto aangereden. Geen var. beide auto's stopte, zoodat de wagens elkaar aon- ïeden. De kan' onrechter wees er terecht op, dot beklaagde had moeten wachten, tot dc an dere auto voorbij was. Aangezien de veroor zaakte schade door beklaagde reeds was ver goed, eischte den ambtenaar van het Open- boor Ministerie een boete van f 10. De kantonrechter was var. meenin?. dat de aanrijding door onbesuisd en woest rijden was veroorzaakt Dczo manier van rijden zal de kop ingedrukt moeten worden cn dit kan al leen door hooge boetes. Spreker acht de eisch V8n den Ambtenaar dan ook te laag en ver oordeelt beklaagde tot 25 boete. Vervolgens zagen wij drie bekende typen, die reeds meermalen veroordeeld waren wa gens loopen op verboden grond ten einde te kunnen stroopen. Ook nu hadden zij dat wesr gedaan. Het drietal ontkende echter, dat rij op verboden terrein geloopen hadden. Ner gens hadden zij een bord gezien, wajSrop stond aangegeven, dot de toegang verboden was. De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie merkte op, dat zij er don zeker wel voor gezorgd hadden, dat het bord verdwenen was en eischte tegen ieder ƒ15 boete, conform welken eisch de kantonrechter vonniste. Twee der beklaagden beweerden het hier mee niet eens te zijn en teekenden cassatie aan. Zij wilden ir\ hooger beroep, maar toen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie hen had duidelijk gemaakt, dat men van art. 461 niet in hooger beroep kon komen, was cassatie óók goed. Nummer di ie berusttte in zijn lot. Een timmerman had te Soest zonder toe stemming van B. en kV. een schuur gebouwd. Achteraf was de toestemming nog gekomen, zoodat het bleef bij een boete van 5, zooals de ambtenaar ook had geeischt. Een eigenaar van een hond. die in de buurt tallooze kippen had doodgebeten, zooals uit de getuigenverklaringen bleék werd ver oordeeld tot een boete van 25. De eisch luidde 50. Een boerenarbeider had met paard en wagen over een niet-ofgeslotcn overweg gereden, ter wijl op honderd meter een trein naderde. Be kloagde bekende, en voegde er aan toe dat hij zeer zeker zou zijn verongelukt, nis de machinist niet zoo spoedig had gestopt. De ambtenaar van het O. M. vroeg 20. De kan tonrechter veroordeelde tot 10. AGENDA. Dagelijks Cinema Royal, Lnngestraot 129. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muur huizen 9. Leeszaal Handelsregister, Arnhemtfchevr. 23. Theosofische Bibliotheek, Loentje 3. Bioscoop De Arend. Vrijdag-, Zor.dag-, Maandag- cn Dinsdagavond. Hotel „de Witte." Vrijdags cn Zondags con cert. Bcrg-Hotel. Zondag Thé-donsant. Lunchroom Prir.cesse. Zondag middag- cn avondconcert. 15 October. Amicitio. Nutsovond. Spreker de heer G Brettoni 8 uur. 16—20 Oct. Amicitia. Bioscoopvoorstellin gen. 16 Oct. Ebcn Haczer. Lezing over Surina me van Z. Ex. Staal. 8 uur- 16 Oct. St. Joriskevk. Orgelconcert 8 uur. 19 Oct. Maison Vonk. Ver. van Huisvrouwen. Demonstratie „Hoover". 20 Oct. Amicitia Ver. v. Huisvrouwen. Bro- vedo en Pomona. Holf 3. 22 Oct. Amicitia. Gezelsch. Solser Hesse. De vierkante Pot 8 uur. 23 Oct. Amicitio. Concert Meyer—v. d. Be:g. 24 en 25 Oct. Amicitia. Kunst na Arbeid. 8 uur. 26 Oct. Amicitin. Ver. v. Huisvrouwen. De monstratie plastisch dansen mej. To Hanrath. „The New Edison"., (firmo Klein). 29 Oct. Amicitia Amersfoorlsche Kunst kring Jovaonsche Dansavond Jodjona 8 uur. 30 Oei. Remonstr. Krrk. Neder). Prot. Bond. Lezing Ds. W. Banning 8 uur. 31 Oct. Amicitia. Amersf Opera Ver. Die Zauberflote. In Nov. „De Poth". Amersfoorlsche Kunst kring; Tentoonstcüirg van schilderijen in par ticulier bezit. I Nov. Amicitia. Amersf. Opera Ver. Die Zauberflote. 3 Nov. Rem. Kerk. Lezing dr. Miedema over Dürer en de Reformatie. 8 uur. 5 Nov. Remonslr. Kerk. NederJ. Prot. Bond. 6 Nov Amicitiq. Concert de Koos Sigrid Sneevoigt 7 Nov. Amicitia (Foyer) 's middags. Lezing Mij. t. Nut v/h. Algemeen. 7 Nov de Arend. Ver. v. Huisvrouwen Kin dervoorstelling, Kellenbach's poppenspel. 8 Nov. de Valk. Uitvoering De Stem des Volks. 10 Nov. Amicitia. Ver v. Huisvrouwen. De monstratie schabloneercn. 13—17 Nov. Amicitia. Bioscoopvoorstel lingen. 14 Nov. Fecstovond A. Z. P. C. 15 Nov. de Valk Uitvoering P. T. T. 19 Nov. Amicitia Nutsnvond. Spreker Prof. Vogelsang 20 en 21 Nov. Amicitia. Bazar Toonkunst. 21 Nov. De Valk. Frysk Selskip. 24 Nov. Amicitia. Toonecl. Cor Ruys en Til ly Lus. 26 Nov. de Arend. Lezing dr. de Clercq. II Dec. Amicitia. Concert Meyer—v. d. Burg. 12 Dec Amicitia (Foyer) 's middags Lezing Mii. t. Nut v/h. Algemeen. 15 Dcc. Amicitia. Amersf. Mannenkoor. 17 Dec. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring 2e concert U. S. O. onder Evert Cor nells. 23 Dec. Amicitia. Kerstfeestviering Zondags scholen. 25—29 Dcc. Amicitio. Bioscoopvoorstellin gen. 30 Dcc. Amicitio. Kindermiddag von 't Nut. 9 cn 10 Jon. Amicitia. Feestavonden 25-j bestaan Amersf. Bestuurdersbond. 11 Jan. Amicitin. Amersf. Kunstkring. Spr. Einest Clnes. 16 Jan. de Volk. Feestavond N. B.-A. S. 19 Jnn. Amicitia. Concert do Koos. Joan Ma nen 22 Jan. Amicitia. Nutsovond. Spreker PeJix Timmermans. 28 Jon. Remonstr. Kerk. Nedcrl. Prot. Bond. 30 Jan. Amicita, Soirée H. B. S. Club. Febr. Amersf oortsche Kunstkring Tentoon stelling Negerplastiek en Lezing door Jusl Hoveloor. 2. Febr. Amicitia. Concert de Koos. Ilona Du- rigo. 15 Febr. Amicitio. Amersfoortsche Kunst kring 3e concert U. S. O. onder Evert Cor nell's. 19 Febr. Remonstr. Kerk. Nedcrl. Prot. Bond Lezing Ds \V. Mackenzie. 20 Febr. Amicitia (Foyer) 's middags Lezing Mij. t. Nut v/h. Algemeen. 4 Maart. Amicitia. Concert Meyerv. d. Burg 7 Maart. Amicitia. Uitvoering De Stem des Volks. 13 Maart. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring Kamermuziekavond. 18 Maart Amicitia. Nutsavond. Klein orkest van Wnrmelo 22 Maart Amicitio. Volksavond Toonkunst. 23 Maart. Amicitia. Uitvoering Toonkunst. 25 Maart. Amicitio. Kunstavond „Ons Be lang." 27 Maart. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring 4e concert U. S. O. onder Evert Cor nell's. UTRECHT. Stadsschouwburg: 15 Oct. Vereenigd Tooneel. „Eva Bonheur' 8 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren Geertruida Cornelia d.v. Everar- dus Boersen en Maria Gijsberta van den Bréc- mer. GetrouwdChristoffel Strik en Hendrikje van der Hoef. Jan von Brummelen en Geertrui van Wever- wijk. leïefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stond 769.8 te Akurairy. Laagste stand*! 742.3 te Mernel. Verwachting tot den avond van 16 October Matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind, ge deeltelijk bewolkt met kons op regen of hagel buien, eenige stijging in temperatuur. S S K r. 'i I' "1 8E1V. on. Not. Ni'-t Off. Nol. 13 Oct. '25 li Oct. 12 uur Londen12.C4K 12.01 Berlijn0.59.23 0.59.24 Parijs11.25 11.20 Bruseo!ll.8o 11.32 Zwitserland. 48.00 4803 Weenon0.35.15 0.35.15 Kopenh igon81.70 61.85 Oslo50.80 50.40 StockholmG6.72\ 66 65 New-York2.4SK 2.4&W DE STAKING BIJ P. SMIT JR. Het voorstel van den rijksbemid- delaar door do werknemers ver worpen. Het bestuur von de afdeeling Rotterdnm van den Algom. Nederl. Metoolbcwcrkersbond deelt mede, dat het (door ons "vermelde) voorstel van den rijksbemiddelonr op de conferentie door de vertegenwoordigers der werknemers is verwor pen. Gistermiddag vond in Amsterdam eon ver gadering van het bestuur van dc Rottcrdam- sche afdeeling met het hoofdbestuur ploats, waarin besprekingen zouden worden gehouden omtrent nieuw in te dienen voorstellen van ar beiderszijde. Heden vergaderen de stakers te Rotterdam weer, om van die eventueele voor stellen kennis te nemen. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Het Amsterdomsche gerechtshof behondelde de zaak tegen een outomobielcnhandelanr uit Hilversum, die door de Vierde Kamer der rechtbank op 26 Februari j.l. veroordeeld was tot zes weken gevangenisstraf, wegens het veroorzoken van zwoor lichamelijk letsel door schuld. Bekl. reed met zijn „Cadillac" ter hoogte van het Frederik Hendrik Plantsoen te Amster dam op een kruispunt van wegen met een snelheid van ongeveer 45 K.M. Een jongen stok zijn hand op om bekl. te waarschuwen, dot er een andere auto naderde. Bekl. reed echter door zonder zijn voort te verminderen en kwam in botsing, eerst met een Ford-outo en daarna met een Spijker. Door den schok vloog een 45-jorige chauffeur, die bij bekl. in dienst was, uit de Cadillac en werd deerlijk gewond. Hij liep een gebroken sleutelbeen en een spierscheuring aan den rechterarm op en kon gcdurende,9 weken zijn beroepsbezigheden niet verrichten. Bekl voerde tot zijn verdediging aan, dat hij niet kon uitwijken, omdat eenige kinderen op de stTaat aan 't spelen waren. Verschillen de getuigen echter zeiden geen kinderen ge zien te hebben. De advocaat-generaal mr. Boron van Herinxma thoe Sloten vond in zijn requisitoir, dot het vonnis van de rechtbank juist is, wat betreft het technische gedeelte. De straf achtte spr. echter te zwaar. Spr. vond n.l. bekl. niet de eenige schuldige bij dit ongeluk de bestuurder van de Ford auto gaat ook niet vrij uit. Spr. wilde daarom in plaats van gevangenisstraf een geldboete vragen cn eischte 500 boete subs, twee maanden hechtenis. De verdediger mr. Ybes, pleitte clementie Faillissement G. T. 'OESLAG. Door den Rechter-Commis- saris in bovengenoemd faillis sement is bepoald: le. dat de termijn voor het indienen der schuldvDrdenn- gen eindigt den lsten Novem ber a.s. 2e. dat de verificatie-verga dering zal plaats hebben op Maandag 16 Nov. a.s. om 10 uur in het Gerechtsgebouw te Utrecht. De Curatqr, Mr. J. G. DE JONGH.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3