BINNENLAND. FEUILLETON. Oe Hand met het Litteeken. TWEEDE BLAD. 24e Jaargang No. 96 AM E RS FO O RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDER" 21 October 1925 De Staatscourant van hedenavond 20 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten: benoemd tot ridder in de Orde van den Ned- Leeuw Ir. A. R. van Loon, te 's Gravenhage, inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat; tot officier der Oranje-Nassau-orde Ir. F L Schlingemann, te Roermond, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; verleend de eere-medaille der Oranje-Nassau- orde in goud aan B. Zijlman, tc Neder-Asselt, opzichter Ic klasse van den Rijkswoterstoat; in zilver aan H. M. Vergoosen, te Roermond, en M. G. Belgers, te Linne, beiden sluis- en stuwmeester; op verzoek eervol ontslagen mr. V. H. Rut gers, lid van de Rijkscommissie van Advies in zake het bibliotheekwezen; verplaatst van het kantoor Leeuwarden bui tengemeenten naar het kontoor Oud-Beyer- land de ontvanger der directe belastingen en accijnzen J. Kingma benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen te Rotter dam voor kantoor A. Kammer, te Rijswijk; benoemd tot notaris te Schijndel J. F Baggen, candidaat-notoris te Katwijk aan den Rijn; toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan J. B. Knake, opzichter van gronden toebehoorende aan de familie Von Schuylenburch, te Hoog-Keppel; benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der artillerie tot reserve- tweedc-luitenant-wnarnemer bij de Luchtvaart- afdeeling de reserve-sergeanten J. C. van der Vloodt, D. J. R. Beugeling en J. L. den Boesterd, allen van de Luchtvaartofdeeling; op verzoek eervol ontslagen den reserve- cerstc-luitenant W. Vrijlandt, van het korps Luchtdoel-artillerie, en eervol ontslagen .we gens lichaamsgebreken de reserve-officier van gezondheid 2e klasse D. W. Teeuwsen, van het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht. KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. De eerste dag. Te een uur Dinsdagmiddag is de Koninklijke familie met een extra-trein uit het Loo aan de halte Linne aangekomen tot het brengen van een driedoagsch bezoek aan een gedeelte der provincie Limburg. Te Linne. Aan de halte Linne werd de Koninklijke fa milie begroet door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, Mr. E O. J. M. Baron van Hövell tot Wester flier. Onmiddellijk werd met auto's naar den stuw in de Maas gereden voor de onthulling van den gedenksteen ter herinnering aan het gereedko men van den eersten stuw voor de Maaskana lisatie. In ongeveer tien minuten werd de Mans bereikt. Bij den stuw werd H.M. begroet door den Minister van Waterstaat, Ir. M. C. E. Bon- gaerts. Verder waren aanwezig ingenieurs, werkzaam aan de Maaskanalisatie, de burge meester van Linne, de heer J. M. van Geldrop en andere plaatselijke autoriteiten. Schoolkinderen stonden opgesteld en be- gToetten de Hooge gasten met het zingen van een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd lied, terwijl het Harmoniecorps irit Linne muziek ten gehoore bracht. Twee meisjes, leerlingen van de openbare en bijzondere school, boden H.M. bloemen aan. De Minister van Waterstaat, Ir. Bcngaerts, verzocht daarop H.M. de Koningin den ge denksteen, aangebracht ter herinnering aan het gereedkomen van den eersten stuw voor de Maaskanalisatie te oi\thullcn. Rede minister Bongaerts. De minister hield daarbij de volgende rede: „Majesteit, Het is met verlof van Uwe Majesteit, dat ik er-rbicdig het woord neem om de beteekenis van deze stuw voor de welvaart van Nederland met enkele korte opmerkingen in het licht te stellen. Vooraf zij het mij vergund uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid jegens U. M. waarmede de Rijkswaterstaat, in al zijn rangen en geledingen is bezield voor de hooge eer van het bezoek, dat U. M. heden, in tegenwoordigheid von Z. K. H. de Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana, aan een der groote Waterstaat werken heeft willen brengen. Ik moge die gelegenheid aan grijpen om U, M. bij hernieuwing de verzeke ring te geven van. do eerbied cn de aanhan kelijkheid aan U. M. en aan Uw Doorluchtig Huis van hen, die bij dezen, ook in historisch ♦opzicht zoo belangrijken tak van Rijksdienst in volhardenden arbeid en trouwe plichtsbetrach ting hun levenstaak hebben gezocht en heb ben gevonden. Waren het in de vorige eeuw de werken en maatregelen tot voorkoming en beperking-van overstroomingen, die voce een zeer groot deel het doen en laten van den Rijkswateistaat be- heerschten, sedert het wonen in de loge lan den bij de zee dank zij de uitgevoerde rivier- vèrbcteringen, ook bij hoog opperwatcr en ijs gang veilig is gesteld en zelfs de periodieke overstroomingen zij het op enkele uitzon deringen na tot het verleden behooren, wordt het karakter der groote Waterstaatswerken grootendeels vee'eer eenerzijds door de be hoefte aan uitbreiding van cultuurgrond en an derzijds door de eischcn van het verkeer, wel licht in het bijzonder dan van het internatio nale verkeer en vervoer. De stuw alhier is bij uitstek een scheepvoortwerkzij vormt, met de daarbij behoorende schutsluis, een op zich zelf staartd onderdeel van de Maaskanalisatie, waarmede' wordt beoogd, de Limburgsche Maas bevaarbaar te maken voor do groote rivier- vaart, voor sleeptrcinen met z.g. 2000 tons Rijnaken. Door de kanalisatie van de Maas en den aanleg van de daarmede in verbond staan de groote kanalen in binnen- en buitenland, zal aan de Nedcrlandsche kolenmijnen de gele genheid worden geboden, haar producten naar Noord en Zuid te water de vervoeren, wordt het gebied van de Maas opengelegd als ach terland voor de Nederlandsche zeehavens cn wordt aan handel en nijverheid in Nederland een nieuwe groote verkeersweg geboden, ten bate van hun betrekkingen onderling en niet die in het stroomgebied van de Maas. Hierbij is het oog gericht op goedkoope vrachten, voornamelijk voor massa-goederen. Daarnaast worden voor landbouw, handel en nijverheid in Limburg zelf nieuwe factoren van ontwikkeling verzekerd. Toen, nu ongeveer een eeuw geleden, de Zuid-Willemsvaart was gegraven, kwam Limburg vrijwel geïsoleerd van de doorgaande verkeerswegen te liggen. Dat klemde te meer toen enkele tientallen ja ren later vanwege de kanalisatie der Maas in België en Frankrijk en vervolgens als uitvloei- se] van het Belgische-Nederlandsche Maastrac- taat de voor de Limburgsche Maas tot afstroo ming komende hoeveelheden water, vooral in droge perioden, telkens nadeclige wijziging on dergingen de Maas zelf ah scheepvaartweg werd toen hoe langer hoe minder bruikbaar. Eindelijk accentueerde zich de moeiijke poli tieke ligging van Nederland's zuidelijke pro vincie meer en me?r, naarmate de naburige grenzen, vooral na den Fransch-Duitschen oorlog van 1870'71, dichter gesloten werden voor den afzet van Limburgsche nijverheids producten. Nog zeer onlangs werden de Duit- sche grenzen feitelijk gesloten voot de Lim burgsche kolen, waardoor het van oudsher na tuurlijke afzetgebied van de oudste mijnen ver loren dreigt te gaon. De verarming dezer streken kon niet uitblij ven industrieele onderneming en onderneming ging te niet, vooral op het "gebied van de tex tielindustrie en de papierindustrie, terwijl de landbouw een tijdperk van groote depressie had te doorworstelen, Vele handenarbeiders waren gedwongen over de grenzen te gaon om hun dagelijksch brood te verdienen en menige hoofdarbeider moest, na volbrachte middel bare of hoogere studies zien elders een werk kring zien vinden. In Limburg waren vele bron nen van bestaan en van welvac» t opgedroogd Dank zij de Maaskanalisatie zal dat anders worden; in plaats van in een dooden hoek zei Limburg komen te liggen aan een hoofdver keersweg te water, die eenerzijds verbinding zal brengen met het net van rivieren en kona len in Ned. en met de Noordzeehavens en an derzijds met het net von groate waterwegen in West-Europa. Nieuwe bestaansmogelijkheden voor landbouw, handel cn nijverheid gescha pen, die rijke beloften voor een betere toe komst inhouden, vooral voor uitbreiding op ruime schaal van de werkgelegenheid in ulle» rangen en standen der maatschappij. In het bijzonder geldt dit vooi de stuw te Linne, die de sleutel is van den toegang naast de'kanalen. Welke links en rechts de scheep vaart naar Zuid, naar Oost en West moeten voeren die de mogelijkheid schept om een tijdelijke kolenhaven bij Maasbracht aan te leggen, om straks het kanaal Wessem-Neder- weert te opencn„om het Julionakanaul te gra ven cn om aan die ^roterwegen wellicht later andere (oe te voegen. De beteekenis van deze eerste stuw der Maaskanalisatie is zoo groot, dot de Regeering dc hoop heeft durven koesteren, dot het Uwe Majesteit moge behagen de indicnststelling van deze stuw in Hoogsteigen persoon te willen verrichten. Ik moge mij thans «tot tolk maken van de regcering om Uwe Majesteit eerbiedig uit te noodigen daartoe te willen overgaan. De steen, die door H.M. de Koningin ver volgens werd onthuld, draagt als opschrift DEZE STUW IS DOOR HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA DER NEDERLANDEN IN DIENST GESTELD IN DE MAAND OCTOBER 1025. Te kwart voor twee vertrok de Koninklijke familie met gevolg, waarbij de Commissaris der Koningin Mr. Baron van Hövell tot Westerflier zich had aangesloten, van den stuw. Onder groote belangstelling van dc zijde der bewoners werd door het versierde dorp Linne gereden en den weg naar Roermond ingeslagen. Tc Roermond. Ongeveer twee 'uur kwamen de Koninklijke bezoekers aan de Kapellerpoort te Roermond aan, begroet door saluutschoten en klokgelui. Langs den koristen weg werd door de feestelijk versierde stad naar de Markt gereden. Daar stond een groot aantal verecnigingen uit de stad en omgeving opgesteld. De geheele weg naar de Markt cn von daar naar het Station, welke H.M. bij haar bezoek passeerde, was versierd met eerepoorten, groenversiering, guirlandes en wimpels. De Markt zelf had een schitterende koepel- versiering over de geheele oppervlakte. Meer don 25Ó0 lampions waren aangebracht, die vanavond zullen worden ontstoken. Het Stadhuis was geheel met groen, bloemen cn vlaggen versierd. Toen de auto's de Markt opreden, liet de Koninklijke Harmonie von Roermond het Wil helmus hooren, dut door de op het plein aan wezige personen werd medegezongen. Voor het Stadhuis hielden de autos stil. Aon den voet van het bordes werd H.M. de Koningin begroet door den burgemeester van Roermond, den heer J. L. Th. Sanders. Namens de gemeente werden bloemen aan geboden aan H. M. de Koningin en H K. H. Prinses Juliana. Daarop begaven* allen zich naar de boven zaal van het Stadhuis. Hier werden verschil lende personen aon H.M. de Koningin voorge steld. Rede von den burgemeester van Roermond. Dc burgemeester von Roermond, de- heer J. L Th. Sor.ders, sprak daarop de volgende rede uit „Mevrouw, Het is mij een onvergetelijk voorrecht met vergunning van Uwé Majesteit uit naam van den gemeenteraad het woord tot U te mogen richten. Met innige vreugde vernam de bevol king dezer stad de tijding dat hoor de eer te beurt zou vollen van Uw Koninklijk bezoek. Deze vreugde wordt nog vergroot nu U ver gezeld is door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Wel had Roermond laatstelijk den 5cn Januari 1915 het voorrecht U binnen zijne muren te zien, doch dc tijden waren toen er niet naar om ten volle uiting te geven aan uitbundige vreugde en geest drift. Toen trok U het Koninklijk moederhart naar onze jongens, die gereed stonden om alle eventuele gevaren van ons dierbaar va derland af te weren, welke met Gods hulp ge lukkig werden afgewend door Uwe wijze cn krachtige leiding. Thans zijn de tijden geluk kig zoo veranderd, dat de Roermondsche bur gers met verlicht gemoed uiting kunnen gevet» aan hun geestdriftige vreugde om daardoor ie toonen hoe zij één zijnen één willen blijven met Oranje en Nederland. Mevrouw roep ik uit naam der burgerij en Raad een eerbiedig en hartelijk welkom toe. Uwe Majesteit Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana breng ik ook allerecrbiedigst dank voor Uw koninklijk bezoek. Met den vurigstcn wensch voor het voortdurend welzijn van Uwe Majesteit en Uw Koninklijk Huis en ik moge dezen wcnsch bekrachtigen met de bede, welke eiken Zondag in onze kerken ten hemel stijgt: Dominc Solvom fac reginam nostram.". Huldcbetooging der burgerij. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het botdes ter bijwoning van de uitvoering „Pyramide Oranjo Boven I" door dc Scherm en Gymnastiek verccniging Kracht cn Vriend schap te Roermond. Daarop volgde een zorvghulde von de Konink lijke Zungvereeniging Rocrmonds Mannen koor: Salvom fac reginam nostram, met bege leiding. De Koninklijke Harmonie, de Koninklijke Zangvereeniging Roermonds Monnenkoor en de Heeren Putmecsters der Stad Roermond brachten de Vorstelijke bezoekers vervolgens een bloemenhulde. Tenslotte defileerden de op de Markt opgestelde vereenigingen. De vaaryJèldragcrs verlieten tijdens het de- filé hun .plaatsen in den stoet cn stelden zich na gebrochten groet ter «zijde van het bordes op. Een gezamenlijke vaondelhulde, tijdens welke de Koninklijke familie het vierde cou plet van „Limburg mijn Vaderland I" werd toegezongen, onder begeleiding van dc Konink lijke Harmonie, besloot de grootschc huide- betooging der burgerij. Tegen kwart over drie vertrokken de Hóóg® bezoekers van het Stadhuis. Langs den koristen weg werd door de arbeiderswijk naar het Station ,gcredcn. Op het Stationsplein .stonden ongeveer 1500 schoolkinderen opgesteUL Toen H.M. uit de auto gestapt was, zongen de kin deren een couplet van het lied „Blijd schap hceischt nu allerwegen". Namens de ge zamenlijke schooljeugd werden non H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Julionu boemen aangeboden. De Hooge Gasten namen dflarop afscheid van de stedelijke autoriteiten cn te half vier vertrok de Koninklijke trein naar Maastricht. De feestelijkheden te Roermond waren hier mede echter niet geëindigd. Tc vier uut wer den, als inleiding van de avondfeestelijkheden op verschillende plaatsen der stad reclame- bommen afgeschoten. Te zeven uur vangt ccn groot vuurwerk op de Stodsweide aan, terwijl van acht tot elf uur de Munsterkerk door tien schijnwerpers wordt velicht. Duizenden lam pions en electrische lompen zullen vanavond Roermond illumineeren. Om negen uur wordt een „muzikale wandeling" door de stad gehou den. t Tc Maastricht. Te 4.Tl uur arriveerde Dinsdagmiddag de Koninklijke trein te Maastricht. Toen de trein binnenreed, begonnen alle klokken der stad, als een welkom aan de Koninklijke familie, te luiden, terwijl tegelijkertijd het eerste van de 101 kamerschotcn op den Maasmolendijk werd gelost. Op het perron stond dc Koninklijke Har monie en toen de Hooge bezoekers den trein hadden verloten, liet deze het Wilhelmus van Nassouwc hooren. De burgemeester Mr. L. B. J. van Oppen en andere outoritciten waren ter begroeting aanwezig. Nodat eenige heeren aan H.M. waren voor gesteld, inspecteerde H.M. dc Koningin de eveneens op het perron opgestelde ecre-wacht Bij het binnentreden der hal van het Sta tion zong de Muastriichtsche Staer een strophe van het Wilhelmus en van Limburg mijn Va derland I Toen H.M de Koningin het Station verliet en de stad binnentrad, welke zij sinds 1903 niet meer officieel bezocht, klonk bazuinge schal ter aankondiging van de heugelijke ge beurtenis. Op het feestelijk versierde Stationsplein stond recht tegenover den uitging het muziekcorps „Kunst door Oefening" opgesteld. Zoodro de bazuinblazers den volke kond hadden gedaah van de aankomst van de Vorstin, speelde het muziekcorps het „Wien Ueerlondsch Bloed". Toen begon de feestelijke intocht der Konin klijke familie in de hoofdstad van Limburg. Onder luide toejuichingen van het in grooten getale opgekomen pubb'ek, zette dc stoet, in welke ook de burgemeester en de Commissa ris van politie meereden, zich in beweging. Langs de Stationsstraat, Wijker Brugstraat, Maasstraat, Burgstraat, Kleine Stoat, Groote Staat, Vrijthof, St. Jacobstraat en Papcnstront, werd naar het Gouvernementsgebouw gereden. Op verschillende «plaatsen stonden muziek corpsen opgesteld, die bij het passeeren von den stoet vadcrlondsche liederen lieten hooren. De geheele intochtswcg was rijk met vlag gen en groen versierd. Op het middenvak der Stationstraat waren delegaties van Maastricht- sche verecnigingen met vaandels opgesteld. Gedurende den tocht werd eenige molen holt gehouden om H.M. de Koningin cn Prinses Juliana bloemen te doen aanbieden. Longs den gehoelcn weg naar het Gouver nementsgebouw stonden in grooten getale in woners van Maastricht cn omliggende plaat sen om hun Londsvorstinnc te begroeten. Bij hc ouvernementsgeboirw stond do Zangvereeniging de Lauwerkrans opgesteld, die bij aankomst van den stoet eenige liederen ten gehoore bracht. Dc wacht van het Gouver nementsgebouw wordt betrokken door dc Mi litaire Politie. Men meldt ons nader uit Maastricht: Het heeft den gehcclen dag geregend. Op het perron van het station was do Burgemees ter ter ontvangst onnwezig. Daar werd tevens do eerowocht der Limburgsche Jagers gein- spectcerd. In de vestibule werden de Kon. gas ten door de „Maostrichtsche Staars" toegezon gen, waarna H. M. de Koningin zich enkel® oogonblikken met den president der vcreeni- ging onderhield. Overal was veel enthousiasme cn gejuich. Ook worden bijna overal bloemen oongibodcn. Op het balcon van het Gouvernementsgebouw verschenen de Kon. gasten nog eens, hetgeen een minuten lang gejuich tengevolge had. LEGERORDERS. Geneeskundig onderzoek van reserve-personeel. Een binnenkort te verwachten Legerorder bevat eene Ministerieele beschikking betref fende hot Geneeskundig onderzoek van reserve- personeel. In herinnering wordt daarin gebracht, dat reserve-hoofdofficieren en reserve-subalterne officieren, zoodra 7.\] onderscheidenlijk den 60- jarigen en den 56-jarigen leeftijd hebben be reikt, aan een militair geneeskundig onder zoek nopens hunne geschiktheid voor don dienst bij de reserve moeten worden onderwor pen. Op overeenkomstige wijze moet worden ge handeld ten opzichte van reserve-onderoffi cieren by het bereiken van den 56-jarigen leef tijd. Voor hen, die bij dit onderzoek geschikt wor? den bevonden, moet het onderzoek telkenmale om do twee jaar worden herhaald. De desbetreffende geneeskundige verklarin gen moeten vergezeld van een adres, aan het Departement van Oorlog worden toegezonden. Een binïienkórt te verwachten Legerorder bevat een Ministerieele beschikking betreffen de Hulpinstructeurs, waarin wordt medege deeld dat de gelegenheid om een verbintenis als hulp-instructeur aan te gaan overeen komstig het bepaalde in L. O. 1925 nr. 352 op 31 December 1925 gefloten wordt. Voor alle dienstplichtige onderofficieren, die in het tijdvak van 1 October 1925 tot en met 31 December d. a. v. tot het sluiten eener ver bintenis als hulp-instructeur worden toegela ten, eindigt het dienstverband op 1 April 1928. Dienstplichtige onderofficieren, behoorendo tot de lichting 1922, komen niet meer voor het sluiten eener verbintenis als hulpinstructeur in aanmerking. DE NEDERLANDSCHE HANDELS BALANS 1925. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt roede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in September 1925: 194; in Augustus 1925: 192; in Septem ber 1924: 190; in Januari t.m. September 1925*. 1.797 en in Januari t.m. September 1924: 1.708 mill. gld. De waarde van den uitvoer bedroeg in Sep tember 1925: 178* in Augustus 1925: 174; in September 1924: 163; in Januari t.m. Septem ber 1925: 1.355 en in Januari t.m. September 1924: 1.192 mill. gld. Het saldo-invoer had in de- maanden Januari t.m. September 1925 een waarde van resp. 70 6, 60.5, 57.5, 49.4, 47.6, 59.1, 62. 13 3 en 16 7 mill, gld.; totaal voor Januari t.m. September 1925: 441.08. voor Januari t.m. September 1924: 516.7 mill. gld. Voor verdere bizonderheden wordt \'erwezen naar de ATaandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, die eerst ongeveer den 24en October a.s. zal verscfiïji^n en aan het Centraal Bureau voor de Statistiek verkrijgbaar is, bij vooruit betaling van f 0.75 per aflevering, f 6.75 per jaargang (inclusief porti). er Zijt ge niet geroepen tot groote daden, doe dan het kleine getrouw. Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY.» (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 34 Het was, nu, nu op dit uur, op dezen schitterenden zomerdag, dat zij verlangde naar liefde, naar iets liefs en teeders, dat haar in beschermende plooien zou hullen, weg, ver weg van strijd en haat en wreedheid, en haar zou voeren naar een verwijderde, eenzame kust, waar zij alles kon vergeten en alleen voor naar liefde kon leven. In haar hart voelde zij een oneindige teederheid, die door het noodlot on vruchtbaar gemaakt werd, een macht tot zelf opoffering en aanbidding» die alle machteloos gemaakt waren door een vijandig lot. Overal rondom haar nestelden de vogels, de lucht was vervuld van het gegons der insecten, en de rozen boden hun geurige kronen aan om door de bijen gekust te worden. Overal rondom haar was leven, leven en liefde, de schoonheid van den hemel en de vlokkige, luchtige wolkjes; de schoonheid van den dauwdruppel op de meel draden der waterleliesde schoonheid van sta tig riet, dat zich boog onder de liefkoozing van den westenwind; en een hevige pijn, een woest verlangen, vulden haar hart zoo, dat een snik in haar keel opsteeg en de tranen in haar oogen kwamen. Een verlangen? Zij wist nauw keurig naar wat; zij strekte alleen haar armen uit en sloeg ze heftig over haar jonge borst. 2. De droevige roep van het korhoen klonk; trillend door de warme, stille lucht. Barbara opende haar oogen en keek droomerig om zich heen. Eerst had zij gedroomd dagdroomen gedroomd en verlangd. Daarna moest zij in slaap gevallen bijn. Het was vroeg in den na middag geweest, toen zij voor het laatst de muren van het kasteel gezien had, dichte schaduwen hadden over den rozentuin gele gen en de middagzon had het #water van de gracht in een vlak van schitterende diamanten veranderd. Nu verborg de enorme omvang van het kasteel de ondergaunde zon, boven haar hoofd was de lucht één -massa von vlokkige, gouden wolken, waar strepen van zacht blauw tusschen doorgleden; do muren van het kas teel verhieven zich grimmig en donker met sleqhts één punt op hun oppervlakte, dat als een edelsteen schitterde, daar hoog in den to ren, waar een open raam ,een v4irige vonk van de zonnestralen opving. Barbara maakte zich los van den zaligen droomtoestand, die haar in slaap gemaakt had, en zij was boos op zich zelf, dat zij dan kostbaren tijd had laten voor bijgaan. Te oordeelen naar de schaduwen, meest het nu dicht bij zes uur zijn, en zij was van plan geweest gauw daarna te paard uit te gaon, om Jim te zoeken. Snel greep zij de riemen en stootte of van onder den wilgen boom. Terwijl de boot geluidloos in het open water gleed, keek zij toevallig recht naar de muren van het kasteel. Later zeide zij altijd, dat het Gods wil was geweest, dat zij toen juist opgekeken had. Anderen zeide. dat het het noodlot was, maar Barbara geloofde in God, en dat Hij het alleen was die haar lot leidde. Zij geloofde, dat God op dat oogenblik haar oogen aanraakte en ze naar de muren van het kasteel keerde naar den toren van d'*n westelijken trap, en vandaar naar het^ven ster van deraadkamer, vlak onder het dak, zestig voet of meer boven den grond; de ka mer, die.di^n heiligen schat de brieven des Konings, bevatte. Een deel van het raam was Konings, bevatte. Een deel van het raam was open, en een kleine ruit in dat gedeelte had een straal van de zon opgevangen en glin sterde als een vurige opaal. Barbara, even. verblind door het schitterende licht, vroeg zich verhoasd af, waarom dat raam open zou zijn, en het volgende oogenblik zog zij iets zich naar boven bewegen, tusschen het raam en het dak daar boven iets katachtigs, snel en vast op zijn voeten, dat langs dien stijlen muur klom, waarop geen menschelijk wezen een plaats voor zijn voeten zou gevonden heb ben. Een paar seconden later was het visioen verdwenen tusschen de twee puntige uiteinden boven aan den toren; maar Barbara was niet langer in twijfel wat het was, dat zij gezien had. De raadkamer, het open raam 1 de ge vaarlijke inklimmingGeen katachtig wezen, maar een man had zijn leven op dien grim- migen steilen muur gewaagd, om de brieven des Konings te stelen. Een man eèn spion I de man met de hand met het lidteeken, wiens verderfelijk pad Barbara tweemaal gekruist had, maar die, zoo het scheen, haar ten slotte zou overwinnen. De gedachte aan dit alles, de afschuw, de vrees overviel haar als een donderslag. Hoe veel tijd en kans zij had om den vijand mees ter te worden, kon zij niet berekenen. Alles, wat zij doen kon, was handelen. Zij roeide vlug naar den wal en enkele oogenblikken later vloog zij den rozentuin en het huis binnen. Aan den eersten soldaat, dien zij zag, gaf zij dringend bevel kolonel Scrape op te zoeken. Ge'ukkig wos hij in de hal! met majoor Lavell. Barabara had sléchts een paar oogenblikken noodig, om hem te vertellen, wat zij gezien had- Plotseling werd het kasteel levendig door ge luiden en beweging. Barabara met majoor La vell onmiddellijk aqhter haare was de eerste, die het portaal voor de raadkamer bereikte. De schildwacht had niets gehoord of gezien; bij "vluchtige beschouwing scheen de kamer zelf onaangetast, behalve dat het westelijke venster van buiten opengewrongen dat de -kist von den Koning opengebroken was en de ihoud cr van verdwenen was. Scrape had reeds eenige van zijn soldaten naar het dak gezonden, en andccn om het terrein te doorzoeken naar sporen van den vluchteling. Er kon geen twij fel aon bestaan, dat dc dief de gracht was overgezwommen, waarschijnlijk dicht bij de bouwvallen van het oude poortgebouw, waar de afstond het smalst was; toan was hij naar het dak geklommen langs het klimop, dat aan dezen kant dicht was en dat de duidelijke spo ren van zijn tocht droeg aan de gescheurde takken en vernielde slingers, en was verder gekropen, tot hij den top van den westelijken toren bereikte. Hier hod hij zich door middel van een touw laten zakken tot het raam van de raadkamer en toen hij zijn doel bereikt had, was hij langs denzelfden weg terugge gaan, dien hij gekomen was. Het touw. lag nog op het dak tusschen de twee punten, als een stomme getuige van dit. verbazende waagstuk, dat uitgevoerd was. De man had met één hand aan het touw ge hangen, terwijl hij het venster met de andere openwrong, en was toen in de kamer ge- zrwaaid; en de terugkeer het naar boven klim men, moest nog gevaarlijker geweest zijn. Zij, die uit het kamervenster naar beneden keken, zestig voet diep, schudden hun hoofd van ver bazing. Dé ruime, ingewikkelde, gekantcelde daken van Broughton bewaarden echter zorg vuldig het geheim von do vermetelen waag hals; noch hier, noch in de tujnen kon het min ste spoor van hem gevonden worden. Slechts eenmaal scfieen het Barbara, toen zij uit een der torenvensters keek, dat aan den anderen kant van de gracht het riet zich bewoog op een wijze, alsof het door iets sterkers dan een bries je geschiedde, en het scheen hoor alsof tus schen het -hooger grt^s door een paar oogen haar aankijken. Aankeken 1 Het wos niets dan het visioen van een oogx*nblik en in minder don een seconde was het paar oogen verdwe nen; alleen het riet trilde weer, als door dc aan ruking van een bevende hand. Toen zij de aan dacht van een deT mannen op de plek gevestigd had, stond het riet weer onbeweeglijk. HOOFDSTUK VI. I. Zondsondergang. Toen het tenslotte bleek, dat de nasporing vruchteloos was, daalde er een stilte als die des doods over het kasteel neer. Do soldaten, durfden ternauwernood met elkander te praten, zij zaten alleen in groepen, zwijgend, vol vrees, dat enkelen of misschien allen verantwoorde lijk gesteld zouden worden voor de vrceselijke gebeurtenis. De officieren liepen ook zochtjes rond, en wcnschten overal, behalve op het kasteel Broughton te zijn. Kolonel Scrape was een man, die voor deze ramp een zondebok zou vinden ten koste van alles, zelfs von de gerechtigheid. Dat een zekere mote van zorge loosheid de eerste oorzaak van het onheil was, kon niet ontkend worden, maar toen alles ge zegd cn ieder argument aangevoerd was, bleef het een feit, dat het gebleken was, dat dertig paar oogen niet voldoende waTen om de wacht te houden over iederen hoek van het groote en onregelmatige gebouw. IedeTe mogelijke toe gang tot de raadkamer was zorgvuldig be waakt, behalve den eencn, dien men ontoegan kelijk voor een menschenvoet geacht had. Ko lonel Scrape en zijn officieren hadden iedere mogelijkheid overwogen, behalve dat een man een afschuwelijken dood zou wagen om zijn doel te bereiken. (Wordt vervolgdh v

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5