BERICHT COR RUUS-ENSEMBLE £firma 9)i: fH. ffiamselaav Uit mooi Amersfoort. Winterzo rgen. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is het buiten winter, tenminste Herfst is verreisd; met zijn Noorsche trawanten Nadert de .winter als vorst ven 't getij. '<t Glanst om zijn schedel van ijsdiamanien, Sneeuwhcrmeüjn 's zijn koningskleedij."' Wel vlug ging dat, die overgang van den nog niet eens geheel georiënteerden herfst naar den witten winter. Jammei? zco vroeg al I Wel neen ,zóó streng regeert hij nog niet. Amersfoort'^ jeugd juichte blij en haalde vlug de sleden voor den dog om weer eens echt heerlijk te bobben. En Amersfoorts natuur zei: „Juist van pas, oot wintertje. Ik had zoo'n rem net roodig!" 't Was ook wat al te mal de Winter jasmijn bloeide al, ofschoon hij pal op 't Noorden stond, do knoppen van den Gelen Kornoelje bij Amicitia werden zoo dik, of ze cp springen stonden. De boom liep gevaar in bloei te ko men. Echt gevaar, want wat moet er nu van een fatsoenlijken Cornus Mes terecht komen als die' in November al wil bloeien? Alles op tijd en daarom die rem kwam wel van pa?- Intusschen't is er niet minder hord om voorde vogels in de natuur. Denken we daar wat aan? We moeten ons nu in vredes naam ook maar wat schikken naar de grillen der natuur en onze voederplaatsen maar al vast in orde brengen. We mogen lijster, koolmees, roodborst, hegg" musch etc. niet in den steek laten, vindt u wel? den zulk een prachtig programma in elkaar kunnen zetten. Daar behoort niet alleen durf toe, maar ook een groote dosis kennis van za ken. En behalve werkelijke kunst kregen we ook te genieten van fijnen humor, en de ko mische momenten waren veis. Wat werd er ge lachen bij het tooneelstukjeLeen me je ka mer I Hoe fijn zat de zwemrevue in elkaar en hoe spontaan zong de heele zaal al gauw het boven dit verslag geplaatste refrein mee I Wat danste die Hawaïgirl keurig en correct in haar „nationaal" kostuum dat vanwege deszelfs luchtigheid een schril contrast vormde met onz-e felle winterkou. En wat een goede mu ziek en mooie goocheltoeren. A. Z. en P. C. kan met volle tevredenheid terugzien op de zen avond en heeft velen aan zich verplicht. Ook door het gezellige bal NAZORG-COMITÉ. Bijeenkomst in de Arend, Het Nazorg-Comité voor oud T. B. C.- cn andere pollenten te Amersfoort en de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van T. B. C.-patiënten in Nederland, afd'eeling Amersfoort hielden Zaterdagmiddag een bij eenkomst in de bioscoopzaal van de Arend. De voorzitter van het plaatselijk Nazorg- Comité, de heer Ad. ter Cock, opende de bij eenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker zette vervolgens in het kort de be- t.eekenis van de Nazorg uileen. Hoewel het comité nog klein is, ligt het in de bedoeling dit comité uit te breiden. Na enkele woorden van propaganda was het woord aan den heer Th. W. te Nuijl uit Deventer. De heer te Nuij 1 gaf allereerst een korte beschouwing over het doel en het streven van Nazorg, waarbij hij opmerkt, dat de overgang voor T. B. C.-patiënten van de sanatoria naar het volle bedrijfsleven te groot is. Daarom is in vele gevallen een overgangsperiode, d. w. z. arbeid onder beschermende omstandigheden, noodzakelijk. Nazorg nu beoogt naast besten diging van het lichamelijk herstel de maat schappelijke en economische verheffing van den patiënt in diens gezin. Dus'korter gezegd: neem de zorg van den man weg, verschaft pas senden en loonenden arbeid I Nazorg" is te on derscheiden in twee groepen, n.l.: lo. maat schappelijke nazorg, d. i. verbetering van wo ningen, verstrekken van krachtig voedsel enz. en 2. economische nazorg, d. w. z. het ver schaffen van passenden arbeid aan de patiën ten. Spreker merkt in verband met de econo mische nazorg op, dat hc-t van groot belang is voor den patiënt, te arbeiden in eigen werk plaats. In de sanatoria zorgt men in den laat- sten tijd naast anatomisch herstel van de pa tiënten ook voor hun functioneel herstel. Het geen inderdaad zeer is toe to juichen. Met ver schillende lichtbeelden werd deze arbeids-the rapie nader geïllustreerd. Spreker merkt voorts op, dat de Invalidi teitswet van groote beteekenis voor de tuber culosebestrijding is, met name de artikelen 09 en 122 I. W„ welke artikelen nader worden oipschreven. Tenslotte noemt spreker de drie hoofdzaken die bij Nazorg sterk naar voren moeten komen, n.l. goede woning, goed voed sel en gezonde werkkring. Enkele plaatjes worden voorts vertoond, die een overzicht ge ven van het werk van het Deventersche Nazorg-Comité. Hierna werd overgegaan tot de vortoonir.g van de bekende Engeische film over het Na zorg-werk van Dr. Varrigh Jones in zijne kolonie te Papworth. Deze film geeft een vol ledig overzicht van de sanatoria en daarmee verbonden inrichtingen van Dr. Jones, waar de T. B. C. patiënten worden verpleeg,d, doch waar zij ook alle mogelijke soorten van pas sende arbeid verrichten. De heer te Nuyl gaf bij de beelden een alleszins duidelijke toelich ting, zoodat het aanschouwen van deze film niet alleen buitengewoon interessant was, maar bovenal hoogst leerzaam. Na de vertooning van de film werd een slot woord gesproken door mevr. Schiedges, pre sidente van de Vereeniging tot bevordering der belangen van T. B. C. patiënten, afdeelir Amersfoort. De welgeslaagde bijeenkomst wa_ hiermede geëindigd. TOONEEL. „Thuiskomst". Op de advertentiepagina van óit nummer vindt men een bon voor de tooneelopvoering van „Thuiskomst" op Dinsdag 24 November a-s. Op deze bon kan men vanaf morgen aan ons bureau, Achter de Arnhemsche Poortwol tegen gereduceerden prijs een onbeperkt aantal toegangsbewijzen krijgen voor déze too neelopvoering. Zoóals wij reeds mededeelden is „Thuiskomst" een van de werken van den bekenden auteflr Jean Jacques Bernard. Dit stuk zal te dezer stede worden opgevoerd deer het ensemble van Cor Ruys, waarin bc-halvc deze bekende en gevierde acteur nog optreden Tilly Lus en Frits Bouwmeester. Wij zeggen dus niet te veel, wanneer wij voorspellen, dat wij een spel te zien zullen krijgen, dat onge twijfeld op een hoog peil zal staan. Henri Borel schreef in het Vaderland over dit werk Welk een schat helaas I al te zelden voor ons onthuld bezit ons tooneel in Tilly Lus, deze intuitieve kunstenares, die een rol niet zóó maar „speelt", maar aanvoelt tot in de fijnste vezeltjes der psyche er van en zich met 't hart €r vsn zóó vereenzelvigt, dat zij haar op de planken ondergaat. Hoe schoon deed zij de reinheid en onschuld van Blanche van haar uitstralen, hoe schrijnend reageerde zij op de verdenking van Artdré, hoe uiterst teer subtiel deed zij de onderbewustheid even. vaag raden, haar gevoel voor den Amerikaan I Men knippe dus de bon uit, vult 'hem in en ga er morgen mee naar het bureau van ons blad om er kaarten op te holen. SOCIËTEIT AMICITIA Rectificatie. De aangekondigde dansavond voor leden morgenavond, vangt niet aan te half negen, zooals werd gemeld, dcch te half 10. ST. NICOLAAS' TE AMERSFOORT. Aankomst Woensdagmiddag. Wij hebben een prettig bericht voor de jeugd. De directie van den monufacturenhandel „De Faam" in de Langestraat, heeft bericht ontvangen, dat St. Nicoloas en Zwarte Piet eeru'ge dogen in „De Faam" zullen komen. Woensdagmiddag om pl. m. 3.15 uur rijdt St. Nicoloas en Zwarte Piet, vanuit Hctel Mo- nopole op hot Stationsplein, in een open lan dauer, voorafgegaan door het nieuwe muziek korps der cavalerie, langs een 'omweg naar „de Faam". Alle verdere bijzonderheden kon men morgen in ons blad in de advertentie van „de Faam" plozen. VEREENIGING TOT STICHTING VAN EEN GEBOUW VOOR K. EN W. Bovengenoemde vereeniging hield dezer da gen een bijeenkomst waarin statuten en huis houdelijk reglement worden goedgekeurd. Op de Statuten zal de Koninklijke Goedkeuring worden aangevraagd. De fincncicele Commis sie werkt thans plannen uit om te komen tot het benocdigde stichtingskapitaal. Nadere be richten hierover hopen wij spoedig to kunnen geven. Docr verschillende omstandigheden, aldus berichtte men ons, was het bestuur niet in staat deze zaak eerder krachtig aan te vatten. Doch thans bestaan er plannen om deze kwes tie ernstig ter hand te nemen. Eerstdaags zal een uitvoerige mededeeiing der propaganda-commissie, welke eveneens op de laatste vergadering is benoemd in ons blad verschijnen. Het is intusschen een verheugend feit, dot deze voor Amersfoort inderdaad zeer belangrijke zack weer krachtig wordt ter hand -genomen. Want de te dezer stede beschikbare zalen voor vergaderingen, tooneeluitvoeringen en concerten zijn nu niet bepaald overeenkomstig met de stad. PAD VINDERSNIEU WS Dc opening- van het padvinders- troephuis in dc Lange Berg straat Zaterdag is voor de Amersfoortsche Padvin ders wel een zeer belangrijke dag geweest. Reeds lang hadden de padvinders cn hunne leiders omgezien naar een eigen troephuis, doch nergens kon men een daarvoor geschikt pand vinden. Totdat het perceel in dc Lange Berg straat, vroeger bewoond door mevr. Van Höevel, leeg kwam en deze het huis aan de Amersfoortsche padvinders aanbood. Sinds het vertrek der eigenaresse hebben de padvinders hard aan en in dit par.d gewerkt. Want alles moest met eigen middelen in orde gemaakt worden. Wel deden er zich zoo nu en dan moeilijkheden voor, doch deze konden allen worden overwonnen en i s ook alles in orde ge komen. En zoo had dan Zaterdag de opening plaats van het eigen troephui-s der Amersfoort sche padvinders. Toen wij het perceel eens doorwandelden, konden wij conslateeren, dat de jongens flink hun best gedaan hadden. Alles zag er eenvoudig, doch keurig uit. Het voor naamste gedeelte van het troephuis, d. w. z. de kamers waar de padvinders geregeld bijeen zullen komen, ligt op de 1ste vördieping. De voorhamer is ingericht voor troep I, terwijl troep II haar bestemming vindt in de achter kamer. Beide kamers zijn met de eenvoudige middelen, die ter beschikking waren, keurig in gericht. Vooral de kamer van troep II, waai voor iedere patrouille een apart hoekje is ge ïnstalleerd, maakt een gezelligen indruk. Aan de wanden zijn talrijke versieringen aange bracht als platen, schilderijen, enz., die alle betrekking hebben op het padvindersleven. Ver der vindt men op deze étag© nog een kamer voor de voortrekkers, die eveneens een goeden indruk maakt. De bovenverdieping is ingericht voor logé's, wanneer dit bij eventueels ge beurtenissen noodzakelijk mocht blijken. Alles bij elkaar genomen kunnen de Amersfoortsche padvinders mot trots ieder hun troephuis laten zien. Zaterdagmiddag had er nog een bijzondere plechtigheid plaats. De echtgencote van den voorzitter der afdeeling Amersfoort der N. P. V., mevrouw Niermeyèr, had voor do padvin ders hierter stede oen fraaie, groote vlag ge maakt. Een groote padvindersviag met de daar bij behoorende insignes. Bij monde van den heer Niermeyer werd deze vlag den padvinders Zaterdagmiddag aangeboden. Uit den aard dei zaak werd dit fraaie geschenk mot een luid hoe ra begroet. Nadat de vlag door allen was be wonderd, begaf men zich naar buiten, waar het dundoek plechtig aan den in den voortuin staan- den stok gehcschen werd, waarop door de jon gens het bekende padvinderslied „Hoort, zegt het voort", gezongen werd. Zaterdagavond werd hot feest voortgezet met een intiemen av.cnd. ,Deze avond was bedoeld om de ouders eens wat nader kennis te laten maken met het werk van de padvinders. Er werden dan ook verschillende voordrachten gehouden, die alle betrekking hadden op het padvinders!even en die door de 'oanweziaren m*t groote belangstelling werden gevoigd. Waar avond bedoeld was als een feestelijko bij eenkomst in intiemen kring zullen wij dan ook niet breedvoerig uitwijden over al het aardige en vlotte werk, dat door de jongens werd ge presteerd. De hoofdzaak is> men heeft zich ge amuseerd, zoowel de padvinders, die zelf optra den, als de toeschouwers. Het was dan ook een recht gezellige feestavond die bij een ieder, die dezen dog meemaakte in een aangename herin nering zal 1 lijven. Het troephuis van de Amers foortsche Padvinders is op waardige wijze inge wijd. BOUW NIEUWE SCHOOL. Opdracht. Naar wij vernemen is de bouw van de school te Achterveld, gemeente Stoutenburg, opgedra gen aan E Maats, aannemer alhier. NUTSSPAARBANK. Het 5000ste spaarbankboekje. Een verrassing voor den eige naar. Zaterdag j.l gaf de Nutsspaarbonk alhier haar 5000ste spaarbankboekje uit. In dit boekje is de volgende oonteekening gemaakt „Als herinnering aan het feit van de uitrei king van dit vijfduizendste spaarbankboekje is daarop door de Nutsspaarbonk te Amersfoort ingelegd een bedrag van tien gulden onder voorwaarde, dat dit bedrag, zonder toestem ming van het Bestuur binnen 5 jaren na he den niet mag worden opgenomen". Enkele cijfers mogen de beteekenis van dit feit verduidelijkenop 1 Januari 1921, Tiet jaar waarin de spaarbank voor het eerst da gelijks voor het publiek werd opengesteld was het aantal boekjes in omloop slechts 526 in dat jaar verdubbelde het tot 1076 op 31 De cember 1921 en bedroeg het tegoed vnn inleg gers nog geen half millioen gulden 481.814.98^). Op 31 December 1924 was het bedrag aan inleggers verschuldigd 1.619.495.76 in 1925 werd tot 1 Novem ber 280.849.89 meer ingelegd dan terug betaald zoodat, cng?vekend de aan inleggers verschuldigde rente het totaal kapitaal van in- leggers thans rond 1.900.000.beloopt. AGENDA. Dagelijks Openbare Leeszaal cn Bibliotheek Muur huizen 9. Leeszaal Handelsregister, Arnhcmschew. 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Bioscoop de Arend. Vrijdag-, Zoterdag-, Zondag- en Maandagavond. Hotel „do Witte." Vrijdogs en Zondags con cert. Berg-Hotel. Zondag Thé-donscpt. Lunchroom Princesse. Zondag middag- cn avondconcert. Cinema Royal, Langestraat 129. Faillissement van Cr. A. KEÜNEKE, winkelier, wonende te Amersfoort, i Lranrjcstraat No. 105. Bij beschikking van i No vember 1925 der Arrondissc- ments-Rechtbank te Utrecht j is het door eten gefailleerde aangeboden accoord gehomo logeerd, en door het in kracht van gc-wijsde gaan dier be schikking is het faillissement geëindigd. Baarn, li November 1925. De Curator: Mr. H. 7. G. JANSSEN VAN RAAY. 13—17 Nov. Amicitia. Bioscoopvoorstel lingen. 16. Nov. Ver. v Huisvrouwen. Bezichtiging Toonkamer Gasfabriek. 18 Nov. Amicitia. Tooneel. Rika Hopper. 19 Nov. Amicitia. Nutsjivond. Spreker Prof Vogelsang. 20 en 21 Nov. Amicitia. Bazar Toonkunst. 21 Nov. De Volk. Frysk Selskip. 22 Nov. de Volk. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. 24 Nov. Amicitia. Tooneel. Cor Ruys en Til ly Lus. 26 Nov. de Arend. Ver. van Huisvrouwen. Lezing dr. de Clercq 8 uur. 28 Nov. Dc Valk. Amersf Drankweer- Comité. 28 Nov. Amicitia. (foyei) Lezing Mij tot Nut van 't Algemeen. 28 Nov. Amicitia. Soirée Gymnasiasten. 4 Dec. Amicitia. St. Nicolaasfeest. Openb. scholen. 10 Dec. de Arend. Ver. v. Huisvrouwen. Le zing met lichtbeelden Jhr Orlt. 8 uur. 11 Dec. Amicitia. Concert Meyerv. d. Burg 12 Dec. Amicitia (Foyer) 's middags Lezing Mij. t. Nut v/lv Algemeen. 12 Dec. de Valk. Soc. Eensgezindheid. Too neel. 15 Dec. Amicitia. Amersf. Mannenkoor. 17 Dec. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring: 2e concert U. S. O. onder Evert Cor- nelis. 23 Dec Amicitia. Kerstfeestviering Zondags scholen. 25—29 Dec. Amicitia. Bioscoopvoorstellin gen. 30 Dec. Amicitia. Kindermiddag van 't Nut. 9 en 10 Jan. Amicitia. Feestavonden 25-j bestaan Amersf. Bestuurdecsbond. 11 Jan. Amicitia. Amersf. Kunstkring. Spr. Ei nest C'nes. 14 Jan. Amicitia. Tooneeluitv. S. E. O. 16 Jan. Ariicitio. Kunst na Arbeid. 16 Jan. de Valk. Feestavond N. B. A. S. 22 Jan Amicitia. Nutsavond. Spreker Fclix Timmermans. 28 Jan. Remonstr. Kerk. Ncderl. Prot. Bond. Lezing Tony de Ridder. 30 Jan. Amicitn, Soirée H. B. S. Club. 31 Jan. de Vnlk. Amersf. Bestuurders Bond. In Febr. Amersfoortsche KunstkringTen toonstelling Negerplastiek en Lezing doer Just Havelaor. 15 Febr. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring 3e concert U. S. O. onder Evert Cor- nelis. 19 Febr. Remonstr. Kerk. Nederl. Prot. Bond Lezing Ds. \V. Mackenzie. 20 Febr. Amicitia (Foyer) 's middags Lezing Mij. t. Nuf v/h. Algemeen. 4 Maart. 'Amicitia. Concert Meyerv. d. Burg. 7 Maart. Amicitia. Uitvoering De Stem des Volks. 13 Maart. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring Kamermuziekavond. 18 Maart. Amicitia. NuJsavond. Klein orkest von Warmelo. 22 Moart Amicitia. Volksavond Toonkunst 23 Maart. Amicitia. Uitvoering Toonkunst. 25 Maart. Amicitia. Kunstavond „Ons Be lang." 27 Mpart. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring: 4e concert U. S. O. onder Evert Cor nelia. BURGERLIJKE STAND. Geboren Antonius Cornelis Johannes z. von Cornells Antonius Berg cn Margarctha van der Laan. Johanna Jakobo d. vnn Petrus Johannes van Heugtcn en Hcndriko Helena van Westctlaak. Overleden Roclficn Stoit oud 61 jaar echtg. van Antonie Hofkamp. Geboren Elisabeth d. van Josef Hubert Huisman en Pctronclla Maas. Overleden Johanna Elisabeth Broeker oud 85 jaar wed. van Hendrik Jon Bonnink. Berthn Klnrenbeek oud 47 jaar echtg, van Pieter Koning. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stond 772.1 te Breslau. Laagste stand 747.4 te Jon Moyen. Verwachting tot den avond van 17 Nov.. Zwakke tot matige O. tot Z. wind, nevelig tot zwoor bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag toenemendo dool WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 4 uur 35 min. W1S8JGLKO K ÏÏl 8 S3 ff. Oft. Not. Niet Off. Not. Nov. "25 lCNov. 12 uur. Landen12.04* 13.04* Berlijn0.59.17 0.59.16 Parjjs10.01 9.99 Brussel11.28 11.27 Zwitserland47.90 47.02 Weenen0.35'/i» 0.35.10 Kopenhagen Oslo Stockholm. I New-York2.48* 2 48* JJ tJitvoeriBTiq door het Georganiseerd door „Het Amersfoortsch Dagblad" De kaarten zijn, vanaf morgen uitsluitend verkrijgbaar aan het Bureau van het Amorsfoortsch Dagblad. Ingang Arnhemsche Poortwal 2a Loket geopend van8!4-12' uv.m. 2-5 u.n.m, Zaterdag8>/2-12 u. v,m. De ondergefeekende, abonné van het Amersfoortsch Dagblad, verzoekt mede te geven Kaarten voor tie tooneel uitvoering „Thuiskomst" op Dinsdag 24 Nov. a.s. ten 8 uur In Amicitia. Prijs per plaats f 1.60 (rechten Inbegrepen) Naam en adres (duidelijk invullen s.v.p. ELEQ^At SKvom mestraat l=4-=6-=8 Amersfoort (SHolland) Arriveer, met gwarte Piet, evenals andere jaren, a.s. Zaterdag om 2,40 uur n.m. pet STOOMBOOT aan de Groote SKoppel. Breng vele schitterende cadeaux mee SINT NICOLAAS Adverfentien Heden overleed plotse ling tot onze diepe droef heid onze lieve Vader-, Behuwd- cn Grootvader de lieer ROELOF VAN KOOÏJ, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller haam, P. J. LEEXKNEGT. R. LEEXKNEGT— - VAN KOOIJ. Amersfoort, 14 November 1925. Barchrnan Wuytierslaan 84. De teraardebestelling zal plaats hebben od Woensdag IS November ten 2 ure n.m. op de Nieuwe Aigemcene Be graafplaats.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3