KOFFIE HAG! Me]. H. C. C. DE JAGER Kleedingmagazijn „De Adelaar" MAAR NIET A, J, J, v. Nimwegen Cursus Esperanto. D fc FAAM H.H. Architecten en Bouwkundigen Copiëer- en Typeinrichting „SPBDO" Genootschap voor Gemeente Zaken. SPECIAAL DAMES KAPSALONS Jubileum maand Vraiflniw~Gëneèmëer, orde aïhterulfgang uwer gezondheid, door 'n stofwisselingsziekte is veroorzaakt. HU zal II weel. verbieden! - Gezocht gem. Kamers UKESIIUIS IEL 111 Laat Uw bestekken maken bij Hof 10 Tel. 867 Gen vywiefcm mee Geptonfai il A. HÜNNIGER kortgeknipte haar. Kinderhaarknippen. Bloemenmagazijn „CORONA" Langestraat 71 1W BLOEMEN EN PLANTEN ZONDAGS tot 2 uur geopend Mr. Van der Hurk (v.b.) vond dit een zui vere religiekwrcstie; daar er in de gemeente ook anderen don katholieken zijn, achtte hij het niet noodig, van gemeentewege een wapen in het H Hart-beeld. De heer Loerakker (c.h.) verklaarde zich ook tegen het voorstel. De he^r Sprenger (v. d.) vond het in strijd met het tweede gebod. De voorzitter verdedigde het voorstel. Nie mand kon aanstoot nemen aan een Heilig Hart- beld. De heer Laurey (r.k.) zeide, dat het Heilig Hart-beeld komt van de parochie, en de ge meente er niets mee te maken heeft. Hij wilde het voorstel van de agenda afvoeren. Ten slotte werd het voorstel verworpen met 8—5 stemmen. OndeT de tegenstemmers waren vijf katho lieken. GENNEP'S GESCHENK AAN DE KONINGIN Een naspel in den Raad. In de raadsvergadering van Gennep heeft wethouder Peters den voorzitter gevraagd ho* het komt, dat het Correspondentiebureau een bericht heeft uitgezonden, dat namens de ge meente Gennep aan het koninklijk echtpaar een cadeau wordt aangeboden. De voorzitter zegt, dat hem de toezending van het cadeau bekend is, doch hem de tijd heeft ontbroken daarvan vooraf kennis te ge ven. Wethouder Peters wil niet als een „Pietsnot" behandeld worden en had met een en ander tij dig op de hoogte behooren gesteld te worden De heer. Heijs (S. D.)Mag ik ook een woordje? De voorzitter(hem in de rede vallend) We weten wel, dat u er tegen is! De heer Heijs meent, dat er gelegenheid ge- noeg'is geweest om de plannen ter kennis t« brengen en vindt het niet in den haak om na mens de geheele gemeente te spreken, als men niet weet of deze daarmee instemt. De voorzitter hamert en wil het debat kor* maken door te stemmen voor of tegen de goed keuring van het toezenden van bet cadeau. Met vijf stemmen vóór en vier tegen (twp» wethouders) twee leden zijn afwezig wordt de goedkeuring gegeven. De voorzitter: De hecle kwestie is van een mug een olifant maken I De heer Heijs: Mag de Raad ook weten, waaruit het cadeau bestaat? De voorzitterU is zoo goed op de hoogte en moest dat ook weten I Het zijn antieke pla ten en een kistje. De heer HeijsZijn die van de gemeente? De voorzitter j Neen, die zijn van mij I HET NEDERL.-BELGISCH VERDRAG De bezwaren der Kamer ven Koop handel voor dc Zeeuwsche eilanden In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de'Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg heeft de voorzitter, de heer C Boudewijnse, een inleiding gehouden over het verdrag Nederland-België, ten einde de Kam»t in de gelegenheid te stellen, hare bezwaren te gen het verdrag aan dc Tweede Kamer ken baar te maken- Spr meent, dat de Tweede Kamer het trac taat niet ongewijzigd kan aannemen en zii moet zich gerugsteund weten door de stem ming, die in verschillende kringen der samen leving ten opzichte van het verdrag heerscht Vooral voor de Zeeuwsche stemmen zal zij niet doof mogen en kunnen zijn en spr. herinnert er aan, dat het rapport van Ged. Staten wel geheim moet blijven, maar dat de Prov. Staten unaniem zich verklaarden tegen het ongewij zigd aannemen van het verdrag. Tenslotte stelde spr. namens het bureau de volgende motie voor De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor <Le Zeeuwsche eilanden te Middelburg kennis genomen hebbende van het op 1 April 1925 geteekende verdrag tusschen Nederland en België; van oordeel, dat dit verdrag aan Nederland eene reeks verplichtingen oplegt welke voor ons land ernstige economische ge rt igen zullen hebben, i. h. b. voor zoover zii zijn gericht op eene behandeling óer Neder- icndsche havens; bevreesd voor de gevolgen van dc regelingen betreffende de beloodsinp en de loodsgelden, nismede van die betreffend* de visscherij; getroffen door de bepalingen ten opzichte van de Westerschelde. waarbij dr waterstaatkundige veiligheid van Zeelanó aan de belangen van Antwerpen wordt opgeofferd: van oordeel tevens, dat de opheffing van het erbod, dat Antwerpen geen oorlogshnven mag zijn, niet als ongevaarlijk- kan worden be schouwd, en dat het prijsgeven van het recht van onderzoek en aanhouding van schepen op Ncderlandsch gebied ongewcnscht is; spreekt als hare overtuiging uit, dat het voornoemde verdrag niet in 's lands belang is en derhalve niet door de volksvertegenwoordiging behoort te worden bekrachtigd en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kame» der Staten-Generaal." Na enkele korte besprekingen werd de mo tie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. J. W. ENSCHEDE. Een herdenking in de Waalsche kerk te Haarlem. In de Waalsche kerk te Haarlem is Vrij- avond een bijzondere dienst gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer J- W. Enschede en geleid door den predikant van genoemde kerk, ds. Ch. F. Krafft, Nadat eenige godsdienstige plechtigheden waren vervuld, hield ds. Krafft een causerie over het onderwerp„La musigue, sa place dans le culte et l'église et les organistes Spr las eerst een hulde voor aan Jan Willem En schedé, den geleerde, den werker, die eenigs- zins als een kluizenaar leeSi* en toch op de hoogte was met alles wat er in dc wereld om ring. In het bijzonder was hij een kenner van het boek en van de muziek, waarvan hij een hartstochtelijk bemirvnaar was. Vooral stelde hij belang in het verband tusschen muziek en kerk. Spr. bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer Enschedé en besprak enkele van diens denkbeelden met betrekking tot muziek en eeredienst. Aan het einde van den dienst verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om staande den overledene te gedenken. De plechtigheid werd bijgewoond door me vrouw EnschedéVos en den oudsten zoon van J. W. Enschedé. A. OOSTRA. T Directeur van de Standaard In den ouderdom van 39 jaar is Vrijdagoch tend te Amsterdam overleden de heer A. Oos- tre, directeur van de N. V. Dagblad en druk kerij de Standaard. STEDEBOUWKUNDIG CONGRES. Van 30 Maart tot 1 April te Delft. Op initiatief van de afdeeling-Bouwkunde van de Technische Hoogeschool zal te Delft op 30 en 31 Maart en I April a.s. een stede bouwkundig congres worden gehouden. Ver schillende sprekers hebben zich reeds bereid verklaard, verschillende onderwerpen te be handelen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGINa Een vast vacontiehiris in Zwitserland. Een ge» illustreerd maandblad. Een Rigi dag. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Reisvcr*» eeniging is besproken het plan om ten be hoeve van de leden en hunne huisgenooten in het hooggebergte van Zwitserland een vast vacantiehuis te koopen of te bouwen. Tot leden der Perscommissie der Vereeni- ging zijn benoemd de heeren J. A. Landstra te Leeuwarden en V. J. Uri te Groningen. Besloten is om, naast het orgaan „Reizen en Trekken", dat tweemaal per maond uit komt, uit te geven een geïllustreerd maand blad. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Reisverccniging zal dezen zomer een Rigi- dag worden gehouden De bedoeling is, dn* het jubileum der vereeniging op den Rigi zaj worden herdacht cn gevierd op den 22en Jul» Tol van reizen worden uitgeschreven nonr Zwitserland, Frankrijk, het Schwarzwald en Noord-Italië, van welke de deelnemers nllen op genoemden datum zullen samenkomen op den bergtop, waaraan voor de leden der N R. V. zoovele herinneringen verbonden zijn. De voorzitter mr. M. J. v. d. Flier, en de di recteur van het Centraal Bureau, de heer A- Pieters, zijn naar Zwitserland geweest om de jubileum-samenkomst op Rigi Kulm voor te bereiden. EEN OUD-VADERLANDSCHE KRUIDENTUIN. Op het terrein van het Open lucht Museum te Arnhem. De Nederlandsche Vei eeniging voor Ge- neesknridtuincn en het Nederlandsch Open luchtmuseum te Arnhem hebben, naar do Arrth. Ct meldt, het plan opgevat om op het terrein van het Openluchtmuseum aldaar een oud-vaderlandschen kruidentuin te vestigen. Zij hopen daardoor een tweeledig doel te verwezenlijken In dc eerste plaats bij te dra gen tot een betere en meer algemeen© kennis der geneeskruiden, welke vroeger een zoo be langrijke plaats in de geneeskunde hebben in genomen, en vervolgens een stuk plantlore in een aantrekkelijk kleed te steken. Het wil hun voorkomen dat 't wenschelijk is de kennis te bewaren van de planten, dio niet slechts in de volksgeneeskunde, maaT bovendien in het volksgeloof een beteekenendo rol hebben gespeeld, ja soms, zij het in ge- wijzigden vorm, nog spelen. Het kan niet an ders of onder de bezoekers van het Openlucht museum zijn er velen, die belang stellen in dit bijzondere deel der vroegere en tegenwoor dige cultuur in Nederland. Een plan van aanleg en beplanting is reeds ontworpen door den heer A. J. van Laren, hortulanus dei' Gemeentel. Universiteit te Am sterdam. Beide vereenigingen roepen" nu in een cir culaire de belangstelling in van velen om do benoodigde gelden (de kosten zijn op 2000 geraamd) voor den aanleg te verkrijgen. EEN GEWEIGERD VISUM. Naar uit Moskou aan de Roel gemeld wordt, vertrekt Lozofski, de president van de commu nistische vak-internationale, dezer dagen naor West-Europa om onderhandelingen te voeren over samensmelting dezer organisatie met de Amsterdamsche internationale. Lozofski's voornc-men was geweest, hiervoor te Amsterdam te komen. De Nederlandsche regeering heeft hem evenwel een visum gewei gerd. UIT DE STEENINDUSTRIE. Het collectief contract. De bond van Waalsteenfabrikanten heeft ge weigerd om een collectief contract met de ar beiders aan te gaan. Een groep van fabrikanten buiten de organisatie wil het contract van 1924 met 5 pet loonsverlaging en verlaging van do uurloonen met één cent invoeren. De arbei dersbonden hebben geweigerd hierop in tc gaan. DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE RIJNVAART. Opzegging vanwege den Cen- trelen Bond van Transportar beiders. Na een aantal vergaderingen heeft het hoofdbestuur van den centralen bond van transportarbeiders besloten de collectieve ar. beidsovereenkomst in de Rijnvaart welke me» ingang von 1 Juni a^. zal eindigen, op te zeg gen. Aan de commissie tot regeling der loon- en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleep- en scheepvaartbedrijf, werd hiervan bericht ge zonden. De commissie heeft daarna bericht bereid te zijn het bestaande contract ©en jaap te verlengen. De vakvereeniging heeft daar omtrent nog geen beslissing genomen. DE „BOETON" BEHOUDEN TE AMSTER DAM Bijzonderheden omtrent den brand Gisteravond te circa 9 uur is het stoom- vrachtschip „Boeton" von de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", na het gedwongen en zeer onaangename oponthoud te Brest, waai zooals men weet de ernstige brand, dio het voorschip heeft geteisterd, is gebluscht, be houden te Amsterdam gearriveerd. Wij hebben ons gisteravond noor het terrein van de Maatschappij „Nederland" aan de Su- matrakade begeven, waar de „Boeton" meeren zou, in de hoop, aan boord van het schip zelf meer bijzonderheden omtrent den brand te ver nemen, dan de weinige en korte telegrammen uit Brest gemeld hadden. Bij onze komst op het terrein kwamen top en zijlichten van de „Boeton" juist in de krom ming van het Y te voorschijn. Rustig naderde het gevaarte, geassisteerd door twee flinko sleepbooten. Ruim een kwartier nadat zij in zicht was ge komen, lag de „Boeton" reeds aan de kade gemeerd en begaven wij ons aan boord, naar de „kajuit" of wat moderner klinkt het „sa lon", waar wij de komst van den eersten stuur man, den heer G. Meyer, die voor bij de tros sen druk bezig was, afwachtten. Op eenvoudige, korte wijze schetste deze ons het verloop van den brand, dat wij hieronder weergeven. Op 15 Januari vertrok de „Boeton", dio 6400 bruto register ton meet, met een lading, tabak, rubber, thee en andere Indische pro ducten uit Batavia. Op 18 Februari, toen het schip zich in de golf van Biscaje bevond, ontdekten des nachts opvarenden dat uit luik 1 rook op steeg. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat er in ruim 1 in de la ding copra en tabak brand was ontstaan. Men bevond zich op dat oogenblik 80 mijl uit de kust Op order van den gezagvoerder, den heer J. Bakker, trachten de opvarenden met eigen brandslangen het vuur meester te worden, wat niet gelukte. Het luik werd daarop hermetisch gesloten en de „Boeton" stoomde volle kracht op Brest aan om daar assistentie in te roepen. Het schip bereikte de Fransche havenstad op 18 Februari, des namiddags 1 uur. Dadelijk kwam een Fransch bergingsvaartuig langs zij en werd de brand de vlammen sloegen in middels reeds uit het voorschip met kracht aangefast. De Fransche marine-autoriteiten verleenden bij het blusschingswerk hun volle medewerking. Zoowel met brandbluschmateri- aal aan boord van verschillende vaartuigen, als met dot op de „Boeton" zelf, werden grooto hoeveelheden water in ruim 1 gespoten, terwijl men om verdere uitbreiding te voorkomen ook do andere mimen nat hield. Hoe hardnekkig de strijd tegen het vuur dat in de brandbare lading gretig voedsel vond wel was, bewijst het feit dat men met man en macht vanaf den middag van 18 Februari tot dïien van 20 Februari met den blusschings- arbeid is bezig geweest. Door het inpompen van het water in ruim J begon het voorschip ernstig te zakken cn óm verder zinken te voorkomen heeft men het schip in de haven op een modderbank gezet. Tijdens den brand ontploften in het voor schip eenige vaten olie, waardoor de luiken van ruim - ernstig werden ontzet. Een veel gevaarlijker lading, n.l. 200 kisten kruit, die, in de kruitkamer waren opgeslagen om aan de Nederlandsche marine te worden afgeleverd, werd intijds in veiligheid gebracht Onder toezicht van Lloyds-experts is na den brand het voorschip leeggepompt en voorloo- pig hersteld. Daar de lading tabak cn copra in ruim 1, waarin het vuur had gewoed, door het water buitengewoon zwaar was geworden en het voorschip hierdoor diep in het water lag, heeft men het evenwicht hersteld door op het achterschip een groote hoeveelheid zand te storten. Op deze wijze is de reis naar Amster dam aanvaard cn op gelukkige wijze be ëindigd. Uiterlijk maakt de „Boeton" geen gehavenden indruk, alleen bet voordek aan bakboordzijde is verwrongen. In het ruim heerscht natuurlijk een ruïne I De heer Mover zeide ons tenslotte dot om trent de schade nog niets met zekerheid valt te zeggen. Ook wat de oorzaak betreft, tast men nog in het duister. Men heeft ech'.er de temperatuur in de rui men zooals dat gewoonte is tijdens de reis geregeld opgenomen, doch van een plot selinge stijging niets bemerkt. EEN DRAMA TE HEERLERHEIDE Een caféhouder schiet twee lastige bezoekers neer Gisteravond tc ongeveer half elf ontstond in de gelagkamer van hetei „Bergerode" te Heer- lerheide nabij Heerlen twist tusschen den ca féhouder Cernetz genaamd, en enkele lastige bezoekers. De ruzie liep weidia zoo hoog, dat men met stoelen gewapend C. te lijf ging. die daaiop naar zijn slaapkamer retireerde. Op een gegeven oogenblik keerde hij. met een revol ver gewapend, in de gelagkamer terug en lost» een 3-ta' schoten op zijn aanvallois, met bet gevolg, dat twee hunner dood neerstortten het zijn twee mannen van ongeveer 40-jarigen leeftijd, Kodriech cn Messner gehoeteiv. beiden vermoedelijk mijnwerker van beroep. Onmiddellijk na afloop van de schietpartij spoedde C. zich naar het potitiebui eau te Heer len, alwaar hij een volledige bekentenis afleg de. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. DE RELLETJES TE KATWUK. De zaak voor den HaagscKen politierechter. Voor den Haagsohcn politierechter werden Vrijdag behandeld zaken tegen vijf ingezete nen van Katwijk aan Zee, tegen wie proces verbaal was opgemaakt wegens verzet tegen de politie te Katwijk aan Zee op 12 December j.L, toen één hunner wegens dronkenschap werd gearresteerd. De agent van politie Cornell's Jonker, die toen in burgerkleeding was, werd geschopt, getrapt en geslagen, terwijl anderen rich volgens de dagvaarding beijverden aan den gearresteerde te rukken en te trekken om hem zoodoende weer vrij te maken. Ongeveer het geheele dorp is bij dit relletje te pas ge komen. Uit de menigte werd de politie met steenen gegooid. Thans stonden terecht vier jeugdige visschers. De vijfde bckl., eveneens visscher aldaar, was niet verschenen, omdat hij op zee vertoeft. Tegen hem werd verstek ver leend. Alle vier ontkenden iets met het geval uit staande te hebben. De officier van justitie mr. Polman, eiscKte? tegen den eersten bekl. een maand en veertien dagen tegen den derden twee maanden tegen den vierden drie weken en tegen den vijf den eveeens drie weken gevangenisstraf. Mej. mr. La Bohm zeide te willen weten of de agent Jonkers dien avond niet naor een bruiloft was geweestpleitster wil niet zeggen dat hij aangeschoten was, doch hij verkeerd© dan toch wel in een cigenaardigen toestand. Tegen Kerstmis komen in Katwijk ongeveer T500 jongelui binnen van de vaart. De ge meente vaardigt don allerlei verbodsbepalin gen uit, waarvan de toepassing tot bespottelijke finesses wordt doorgedreven. Het is voor deze jonge visschers op straat niet uit te hou den. Zoodoende worden zij de cafés ingedre ven, waar zij dan elkaar ontmoeten, „rondjes" geven en veel bier drinken. De laatste ver dachte is toen suf geworden op dien bcwusteni avond. Later op den avond, toen deze jongens reeds thuis waren, is de heele Katwijksche bevolking in opstand gekomen. In het Waaigat brak een waar oproer uit, er werd met steenen gegooid en geschoten. Maar hier staan de verdachten buiten. Het proces-verbaal vond pleitster te zwak om daarop een vêroordeeling te kunnen doen volgen. Zij vroeg alsnog een agent te doen hooren, dien zij als een betrouwbaar man ken de. In ieder geval zouden verdachten niet dan! een zeer clemente straf mogen krijgen. De politie-rechter schorste hierop de behan deling van deze zaak tot over een week, ten einde den laatsten verdachte gelegenheid te geven te verschijnen en den agent als getuige te hooren. meia, aoor n siorwisseiingszieKie is veroorzean. met vrije keuken voor 6 maanden Maart tot Aug. voor 3 personen. Br. met prijsopgave onder letter P. aan ELZENAAR S boekhandel, Lanyestr. 84. Horloger. Bloemendalschs binnenpoort ?i. Specialiteit op het gebied ya« w* repataex*n van an tieke uurwerken. ELECTR. TECHNISCH BUREAU. Beerootincen en plannen kosteloos. HUYGEN GEVEKE gevraagd aankomend techniker voor de ofdeeling centr. verwarming. Zich persoonlijk aan te mel den kantoor Nijverlieidsstr. Duur 5 maanden a f 5.per maand. Br. onder No. 1101 bureau Amersf. Dagblad. LANGESTRAAT 5 bij de Varkensmarkt Vergadering op Dinsdag 2 Maart a.s,, 's avonds 8 uur in Hotel „Monopole", waarin de Heeren VEENSTRA en WANNINGEN, het grondbedrijf zullen behandelen. Introducties verkrijgbaar bij de leden, in bijzonder bij den Secretaris H. WANNINGEN, Regentesselaan 17. AU men in "t voorjaar zijn wagen te voorschijn haalt, ea (let hier vooral op a.v.p) er staal een handelemerk der Uotoo Röwiellabriek op, dao zal ieder bezitter vol trotach zün rijwiel aan zijn vriendeo kunnen toonen. Deok er dut bij het aanachaflen van een rijwiel aan.dat Gij er na jaren ook nog trotach op wezen wilt en koopt 'n UNION. sn H Vra-8t Catalogus. UNION RlJWIELFABRiEK Fa. B. J. v.d. BERC. - DEDEMSVA." Verkrijgbaar te: Baarn: W. PATER, Loon- straat; Soest: B. 't LAM; Hamersveld: C'. POTHOVEN; Soest dijk: IT. GRIFT. 12a Korte Gracht 12a - t.o. het Postkantoor Uw adres voor het modernste Tevens Whipcord costumes Serie 1 f 37.EO •t ii it 2 f 45. Zie onze étalage Langestraat 40

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 6