Pitmanschool Bioscoop „Amicitia' Gevraagd. Wie niet Adverteeit, wordt vergeten Advertentien „Echte Weerter Beschuit" is bij ons verkrijgbaar L, Stolberg Delicatessen HUIB HOLSTEIJN. Wie wii ruilen Amersfoort, Laatste groote Kinder- en Fam lie-Voorstelling JACKIE QOOGAN „De HoSlancJsche Jongen Inspecteur DL f A AM STENOGRAFIE en IVIACHINESCHR1JVEN PITMAN'S tienvingersysteem, 6 Machines CYCLOSTYLWERK MEJ. L. VAN BAVEL Gereserveerd De Rotterdamsche Vleeschhal, M. NIJKAMP, 9Hi (Sarême. oot gemaskerd feest in alle zalen van het Serg - Oiotel Hervormde Geref. Staatspartij. Openbare Lezing kleine gebrekkigheden in de figuren, in de on duidelijkheid van het watermerk, met een echt bankbiljet van mille (duizend) francs van de Banque de France overeenkwam, zulks terwijl de valschheid, althans vervalsching van dez© biljetten hun, beklaagden, toen zij ze ontvin gen, bekend was. Bij afzonderlijke dagvaarding is aan Jan- kovlch bovendien nog te laste gelegd: dat hij te 's Gravcnhage op of omstreeke 14 December 1925 opzettelijk ais een echt en on- vervalscht bankbiljet van mille (duizend! francs van de in Frankrijk gevestigde Banque de France, aan Adolf Jacobus Sanders ter wis seling heeft aangeboden, ter hand gesteld en uitgegeven een valsch buitenlandsch bankbiliet van mille (duizend) francs van de Banque de France, zijnde dit een stuk papier, dat in zijn geheel in papiersoort, vorm, kleur, teekening. druk en watermerk, behoudens geringe afwij kingen, bestaande in de meerdere stijfheid van het papier, in de meer donkere kleur, in kleine gebrekkigheden in de figuren, in de onduide lijkheid van het watermerk, met een echt bank biljet van mille (duizend) francs van de Ban que de France overeenkwam, zulks terwijl d*» valschheid, althans vervalsching van dit bank biljet hern, beklaagde, toen hij het ontving, be kend was. In de rechtszaal. De belangstelling voor deze zaak was uit den aard der zaak zeer groot. In de Pasuari- straat, waar dc ingang voor de publieke tribu ne is, stonden reeds lang voor den aanvang der zitting tal van nieuwsgierigen te wachten, om een plaatsje te bemachtigen. Waar de tribune echter maar aan een beperkt aantal belangstel lenden plaats biedt, moesten velen teleurge steld worden. Ook in de zaal zelf bleef geen plaatsje on bezet. Voor de geserveerde tribune waren lief hebbers te over. Ook van de zijde der per», niet in het minst van die der buitenlandsche bestond groote belangstelling. Journalisten uit verschillende deelen van Europa waren aanwe zig. De Rechtbank was als volgt samengesteld: President: Mr. de Joncheere; Rechters Mrs Jhr. Feith en Bommezijn. Het O. M. werd waargenomen door Mr. Bauduin. Als griffier fungeerde Mr. Seret Opzoomer. De bekl. werden bijgestaan respect, door Mr. de Hartogh, Mr. Dompierre de Chaufepie, ad vocaten te 's Gravenhage en Mr. J. de Vrieze, advocaat te Amsterdam. Onder de aanwezigen in de rechtszaal bevon den zich verschillende vertegenwoordigers van hier ter stede gevestigde legaties, met name de Fransche, de Hongaarsche en de Tsjecho-Slo- waaksche. Te 10.45 trad de Rechtbank binnen. De Rechtbank beval ambtshalve de voeging van de beide zaken; daarna werden de tolken becedigd, de heer Flaumenhaft als tolk in de Duitsche taal, Dr. Vrijdags, als tolk in de Fran sche taal en Mevr. van Lith de Jeudevan Hetty als tolk in de Hongaarsche taal. Daarna gaven de beklaagden hun naam, be roep en leeftijd op: Aristih Jankovich, geboren te Boedapest, 12 December 1876, oud-kolonel, thans zonder beroep, Dr. Gyorgy Marsowsky geboren te Felcout, 21 Januari 1894; journa list en Georgy Mankovies, geboren te Bartfa, 6 Juni 1901, ingenieur. Nadat de Griffier het bevel van verwijzing der zaken tegen de beklaagden naar de Recht bank had voorgelezen eil de Duitsche tolk deze had vertaald, vroeg Mr. de Vrieze het woord om voor dè behandeling der zaak niqjigheid der dagvaarding te pleiten. Het is niet mogelijk dat men valsche biljet ten als echte in voorraad heeft, men kan alleen irts in voorraad hebben zooals het is. De ver warring in de dagvaarding komt hieruit dat het als echt en onvervalsche biljetten uitgo- ven krachtens art. 207 Strafwetboek mogelijk is, maar niet het als echte en onverschalte bil jetten in voorraad hebben. Men kan nooit val sche biljetten als echt in voorraad hebben. Deze dagvaarding is een model obscuur libel. Nie mand kan Marsowsky verbieden straks te zeg gen, dat hij nooit anders gemeend heeft dan echte biljetten in voorraad te hebben. Dezo dagvaarding mag niet door interprolatie wor den aangevuld. Dat is uitgemaakt door den Hoogen Raad in 1894. De dagvaarding moet al leen worden uitgelegd naar de feitelijke om schrijving. In 1914 heeft de Hooge Raad uitgemaakt, dat de beklaagde uit de dagvaarding moet kun nen opmaken waartegen hij zich kan verdedi gen. TJit deze dagvaarding kunnen de beklaag den niet lezen of hun ten laste wordt gelegd of zij echte dan wel valsche biljetten in voorraad hebben gehad. Ook het in bewaring hebben van echte biljetten kan strafbaar zijn, b.v. bij he ling. Bij voorbaat wilde pl. waarschuwen voor een opvatting die oppervlakkig voor de hand ligt: beklaagden hebben gedaan, geheandeld alsof de biljetten echt en onvervalscht waren. Maar bij het in voorraad hebben heeft nooit een der beklaagden de biljetten als echt beschouwd. Pl. vroeg dus nietigverklaring van de dag vaarding en in vrijheidstelling van de beklaag den. De Rechtbank ging in raadkamer. De Rechtbank overwoog, na terugkomst, dat de bedoelde zinsnede een geheele en noodige en overbodige toevoeging was en verwierp het verzoek van den verdediger. Daarop werd bekl. Jankowiths gevraagd of Prins Windischgratz hem in den zomer van 1925 deelgenoot had gemaakt van zijn plan om valsche Fransche bankbiljetten uit te go- ven. Bekl. antwoordde bevestigend. Hij had nog geen plan om ze in 't buitenland uit to geven. Zijn plan was gericht tegen Tsjecho Slowakye en bekl., die alle reden had om Tsjo- cho Slowakije te haten, heeft toegestemd zijn medewerking te verleenen maar onder voor wendsel dat hij zelf de biljetten niet zou weg geven. Er zijn besprekingen gevoerd van daar uit met een zuster van Windischgratz en diens secretaris, waarbij zjjn medebeklaagden niet aanwezig waren, althans niet vóór December 1925. In December 1925 werd besloten de biljetter uit te geven in Holland en Zweden. Beklaagde» rol was alleen de biljetten in gesloten pakket ten naar 't buitenland te brengen, zijn mede- beklaagden zouden ze in omloop brengen. Er werd voor hem een echte pas gemaakt, voor de andere beklaagden valsche Roemeen- sche passen. Ook kreeg bekl. een echt certi ficaat als koerier der Hongaarsche Regeerine. Bekl. heeft nooit geweten, dat het valsch was Wendischgratz had zich valsche enveloppen verschaft van -de Banque de France om do» te gemakkelijker de biljetten als écht in cir culatie te kunnen brengen. 10 December is hii van Budapest afgereisd met twee pakketten valsche biljetten, verzegeld met de lakstempela van het Hongaarsch Ministerie van Buitenland sche Zaken en geadresseerd aan de Hongaar sche legatie te 's Gravenhage en te Stockholm. Hij ging van Wcenen naar Amsterdam. Dezo pakketten waren afkomstig van Windischgratz. Bekl. heeft aan de verpakking medegeholpen. 13 December is hij te Amsterdam afestapt aan 't Hotel de Roode Leeuw en heeft hij uit 't pak ket voor den Haag twee pakketten met val sche biljetten gehaald en deze aan zijn mede- beklaagden overhandigd. Hij was voornemens door te reizen naar Kopenhagen, doch had moeielijkheden gehad aan de grens en moest zich hier melden. Maandag is hij in den Haag in de Passage gegaan om een biljet te wisse len, daar hij geen Hollandsch klein geld had Wanneer hij een valsch biljet heeft genomen, dan was dit tegen zjjn bedoeling. Bekl. had 20 goedgelukte vervalschte exemplaren uit een der pakketten gesorteerd om ze naar Zweden mee te nemen. Hij had deze in een valies ge stopt, doch 't is hem gebleken dat hij bij vergis sing twee biljettten in zijn portefeuille had ge stopt en daarvan heeft hij blijkbaar bij vergis sing een gegeven inplaats van een echt biljet Het was allerminst zijn bedoeling valsche bil jetten uit te geven. Na lang onderzoeken bleek het door geld wisselaars dat het biljet valsch was. Bekl. had gezegd: het is onmogelijk dat het biljet valsch kan zijn; hij wist immers niet dat h\j valsche öiljetten bjj zich had. Hij had gezegd dat hjj de biljetten van een groote Fransche bankin stelling had ontvangen en een enveloppe ge toond, doch niet van de Banque de France, al thans voorzoover hij zich herinneren kon. Wel had hjj twee of drie van zulke enveloppen van Windischgratz ontvangen. Hij was in Juni 1925 met den secretaris van Windischgratz, Risbe, in Parijs geweest om na te gaan of toen die valsche biljetten kon den worden uitgegeven en om zich enkele, enveloppen van verschillende Fransche bank instellingen te verschaffen. Hij had van elk één 'exemplaar ontvangen, die in Budapest waren nagemaakt. Een dergelijke enveloppe had bekl. den heer Sanders vertoond om zich erop te beroepen, dat het biljet echt was. Bekl. heeft nog een tweede banknoot uit zijn porte feuille gehaald en dit aan den heer Sander» getoond. Deze was naar de telefoon gegaan om ^olitie te halen. Toen had bekl. intussc' c ge tracht twee biljetten in zijn kous te stoppen, waarvan hij vermoedde dat zij valsch waren. Maar inmiddels kwam een vrouw in het wissel kantoor en één biljet viel toen op den grond. Een vierde biljet zat in zi.in portefeuille. Dc president vroeg hoe het kwam dat het eerste biljet valsch was, het twe ech', het derde dat hij wilde verstoppen valsch het vierde weer echt Noem het tocvnl antwoordde bekl ik ben onschuldig Op het politiebureau was het valsche biljet i zjjn kous gevonden. Mr. de Vrieze erzocht den President Jnn- kovicks te vragen, hoe zijn opdracht luidde. Aan wien moest hij een pakket afgeven? Bekl. antwoordde: aan beide medebeklaag den, el was Marsowsky eigenlijk dc leider. Daarop werd Dr. Marsowsky ondervraagd- Deze deelde.mede, dat bij de besprekingen over liet complot wc! de secretaris van Windisch gratz maar deze 'zelf niet aanwezig was. Da biljetten zouden door Jankovicks aan Man kovies gegeven worden. Bekl. had opdracht v oruit te reizen en transacties af te sluiten met juwelieds. De betalings zou dan geselle den door Mankovies. Zij zouden dan deelde Jankovicks nog mede den buit naar Berlijn hebben moeten brengen. Bekl. Dr. Marsov ky had een vals he pas gekregen. Ook waren er nog valsche aanbevelingsbrieven. Valsche enveloppen had hjj niet gezien. Op 13 Decem ber was hij in Hotel Victoria te Amsterdam aangekomen. T ater w- hjj getrokken in de kamer v-n Mankovies. Zondags was hjj achtev de Beurs geweest en had daar gezien dat Jan kovicks een pakket aan Mankovies gaf. Hjj was Maandags 1 'j Citroen geweest en daar inlichtingen gevraagd over de mogelijk om zaken te doen in francs, n.l. om juweelen te konoer. voor -ansche bankbiljetten. Bekl. was in het comnlot gesleept tegen zijn wil, hij had een eed afgelegd en vreesde nu in Hongarije te worden „eingesoerrt"; hij had ern eed afgcolgd voor bisschop Zadraver; daar had hjj gehoorzaamheid, stilzwijgen en trouw gezworen. Hierop worden de getuigen gehoord. Inspecteur van politie Bouwhof te 's Graven hage verklaarde op 15 December de beklaag den Marsovsky en Marskovics te hebben aan getroffen op een kamer in hotel Victoria Op die kamer was in een kast een portefeuille ge vonden met 3 valsche biljetten van lOOO francs en 3 aanbevelingsbrieven van de Roe- meensche bank aan den heer Melicis (de val sche naam van een der beide beklaagden), als mede een aantal enveloppen met hoofden van Fransche bankinstellingen, alsmede de pas poorten van de twee beklaagden Marsovsky en Mankovies Daarna had hij in hotel de Roode Leeuw een groote zwarte koffer gevonden me* oen pok, aan de Hongaarsche legatie te Stock holm geadresseerd, waarin een groote hoc- veelheid valsche Fransche francs-biljetten. Daarnaast lagen nog stukken papier met lak- stempcls van de Hongaarsche regeering Ge tuige heeft de biljetten vertoond aan den des kundige Emmery én volgens dezen waren ze alle valsch. Dc biljetten bevonden zich ter terechtzitting in een groote bruine koffer, die door getuige onder veel belangstelling van het publiek werd geopend De pakken biljetten waren nog niet gesorteerd, toen hij ze in beslag nam, verklaar de getuige. Op sommige biljetten waren dc handteekeningen vergeten, één droeg twee ver schillende nummers; ook waren verschillende soorten papier gebruikt. Van sommige was de tint geelachtig Er waren er bij die zeer mooi waren nagemaakt Tn een zwarte koffer, vervolgens door getuige geopend, bevond zich het papier met de lak zegels, waarin de pakketten verpakt waren ge weest. Hot pakket op de kamer van Jankovich ge vonden, was goed afgesloten en verzegeld, ant woordde get. op een vraag van den verdediger mr. de Hartogh. Bekl. Marovsky had, nadat zijn zaak reeds naar de officieele zitting was verwezen, aan getuige Bouwhof medegedeeld, dat hij voorne mens .was geweest dc valsche biljetten in he' IJ te gooien. Hij had getuige daarover zelfs eer. brief geschreven, waarin hij het terrein bo- schreef, waarover hij gcloopcn had met de be doeling een geschikte plek daarvoor te vinden Inspecteur van politie van Slobbe te Am sterdam bevestigde in hoofdzaak de mededee- lingen van den vorigen getuige, met wien hij gezamenlijk de biljetten in beslag had geno men. De aanbevelingsbrieven had hij in een portefeuille gevonden. Op dr. Marsovsky per soonlijk had hij geen valsche biljetten, enve loppen c. d. gevonden. Marsovsky had hem den sleutel van dc koffer gegeven, maar hij kreeg dezen van Mankovies. Dr. Marsovsky had niet dadelijk zijn waren naam opgegeven, doch wel op het politiebureau. Mankovies ontkende dat hij den sleutel aan Marsovsky had gegeven. Brigadier van politie Klein uit Amsterdam had met de beide vorige getuigen de beklaag den Marsovsky en Mankovies aangehouden en de koffers enz. in beslag genomen. De aanbe velingsbrieven lagen naast dc portefeuille Mar sovsky had de sleutel van de kost van Manko vies ontvangen. Getuige Jules Emmery, 42 iaar, controleur generaal van de Banque de France te Parijs, tevens nis deskundige gehoord, verklaarde dat alle biljetten in beslag genomen, valsch waren. Het papier is dikker, de vorm is dezelfde, maar d? kleur van de valsche biljetten is groenach- tiger rood dan van de echte. Er zijn tamelijk lichte verschillen in de figuren, het watermerk is veel minder duidelijk; het is gemaakt tege lijk met het fabriceeren van het papier. Op een vraag van mr. De Vrieze of getuige het mogelijk achtte met kans op succes groote quanta van deze valsche biljetten uit te geven, antwoordde getuige dot dit moeilijk zou gaan. Mr. Dc Vrieze vroeg nader of dit in het han delsverkeer gebruikelijk was; getuige antwoord de dot men meestal niet meer dan 50,000 a 60,000 francs in bankbiljetten betaalt Getuige Fedder, algemeen procuratiehouder van de Rotterdamschc Bankvereeniging, deed mcdedcelingen omtrent de valschheid van de aanbevelingsbrieven ten name van rpkeren Metz den valschen naam vnn Mankevies. De procuratiehouder bij d'e Twentsche bank, de heer Scholtz, deed een soortgelijke verkla ring omtrent een aanbevelingsbrief ten nam® van Melius" (den valschen naam van Dr. Marsovsky). Deze wees er echter op dat hii zich nooit van dezen aanbevelingsbrief heeft bediend. Getuige Citroen, koopman te Amsterdam, gaf verslag van het onderhoud dot bij had ge had met bekl. Marsovsky, die zich bij die ge legenheid Georg Melius, koopvan in Rumeniö noemde en hem gesproken had over den aan koop van juweelcn als dekking voor Franschw francs. Hij had als referenties een paar aanbe velingsbrieven getoond, maar daarin stond dat geld zou worden gestort op door hem aan to wijzen bank, hetgeen ongebruikelijk is in den handel. Get. had dus met deze referenties geen genoegen genomen, en ook niet met het aan bod uit Duitschlond referenties te gaan halem Hij had een transactie willen afsluiten voof 30.000 h 40.000. Hij zou van getuige ru- weelen hebben gekregen en daarvoor Fran sche francs in depót hebben gegeven. Hij was in sportcostuum. Was bekl. in een netter costuum gekomen, dan zou getuige hem meer vertrouwd hebben. De terechtzitting werd te 11.10 geschorst tot 's middags half 3. aSs De officier van justitie heeft tegen Janco-» vies 9 jaar en tegen de beide andere Honga ren 7 jaar geëischt. In de faillissementen van G. A. VAN DER KLEY en J. W. C. JANSEN, aannemers te Amersfoort is op heden de ecnige uitdcelingslijst ter Griffiën van dc Arr. Recht bank te Utrecht en van het Kantongerecht te Amersfoort gedeponeerd en ligt aldaar gedurende 10 dagen ter kostc- looze inzage voor de schuld- eischers. De Curator, Mr. Dr. M. TYDEMAN. Amersfoort, 5 Maart 1926. Snouckaertlaan 19. van Jos Poel!, Weert Worden gebruikt voor: Bouillon, Hors d'oeuvre e!c. Verkrijqhaar per blik t 1.40 (Inhoud omeveer 150 beschuitjes) A nli-str 1 hoek Varkensmarkt 1 elf, 941. Het is nu dt-n tijd om Uw Rij .riel in- en uitwendig schoon te laten maken Lanqes'raat 10. Te'. 757. Langs dezen weg be tuigen wij nogmaals on zen vriendelijken dank aan allen die bijgedra gen hebben om onzen Bazar ten bate van de Chr. Jeugd Organisatie zoo te doen slagen, Het Bestuur. met iemand die 48 October 3c ploeg infanterie Amers foort is ingedeeld er» wenscht bij de Vesting Artillerie Utrecht te dienen. Inlichingen J. tP KORVER, Boomstr. 42, Utrecht Zaterdag 6-, Zondagavond 7-, Maandag 8- en Dinsdag 9 Maart vertooning van het Monumentaal Cinematografisch Meesterwerk Groot Historisch drama in een Voorspel cn zeven acten. vrij bewerkt naar F. von Schiller s drama van dien naam In de hoofdrollen Duitschland's eerste artistcn: Conrad Veith, Eu?,en Kïöpfer, W Dielerle, A. Klein, Dagoy Servaes, Aud Egede Nissen ..DON CARLOS EN ELISABETH" spoelt in den tijd van Karei V en Philips II, in Spanje, waar het volk zucht onder de Inquisitie. Kosten noch moeite zijn gespaard om de «juiste stemmin" aan het Spaan,schc Iiof van cïien tijd weer geven. Grootsche tooncclen, schitterende cost;! mes en boeiend spel maken deze film tot een waar FilhvKunstwcrk. als Verder uitgebreid BIJ-PROGRAM. Aanvang 8 uur. Prijzen: Einde 10.30. Ie Rang: f 0.60 Parquet: 1' 0.90, Fauteuils: f 1.20. (Zaterdag en Maandag voor Leden van ..Amicitia.' - 0.75 en 1.—). Op algemeen verzoek in dit seizoen de op Zondagmiddag 7 Maart, 3 uur. Uitgebreid speciaal Kinder-Programma met 9 3 Verbazend aardige film. met dezen beroemden klei nen Amcrikaahschcn Film-artist in de hoofdrol. Een echte film voor kinderen. Prijzen voor kinderen: 0.20, 0.30 en 0.40. Volw. Mat. prijzen. Vóórverkoop van plaatsen, gratis cn bespreken a f 0.10 per pl. bij VIERDAG'S Sigaren-Mag. Utrecht schestraat 7. Voor Amersfoort en Oms' reken door oude Obliga' ie-Maatschappij te- en kie n salars, toelage en vergoeding van kosten. Hoofd-Agenten en Agenten tegen hooge provisie en toelage. Br. Noi 29Q Adv-J*1»'. V.K Attn Hnasr, LANGLS1RAA5 big de tfarkeiismarkl Koningin Withelminastraat 27 Gediplomeerd Leerares ssszss: Fransch - Duitsch - Engelsch Te Huur bovenhuis, jjev. 3 kamers, keuken cn verder van alle gemakken voorzien f lo per naand. Br. onder No. 1153 bureau Amcrs D igblad. Langegracht 22. Extra mooie Fransche Kropsalade, Versche spinazie, Amerikaanscho appels. Kaapsche peren. Kaapsche pruimen. Versche ananas. Nieuwe aardappels (Algiersche muizen) en vertier alle artikejen voor de fijne keuken, koopt U het beste bij Utrechtsche weg hoek Westerstraat TeS. 9y2. op Saterdag 13 Maart 1926. Schitterende prijzen. 2 Orchesten. ©(Verse attracties. Serpentines gratis beschikbaar. Costumier en kapper aanwezig. Opening der zalen 9 uur. Kaarten ook verkrijgbaar in het Berg-Hotc Telefoon 40, a f 1.50 sted. bel. Het Bestuur. Openbare Vergadering d. v. MAANDAG 8 MAART a.s. s' avonds 8 uur, in het Gebouw „EBEN HAcZER" Muurhuizen 139A. Spreker: Ds. C. A. Lingbeek. Lid van dc Tweede Kamer dof Staten Generaal, te 's-Gravenhagc. Ou denver p: Christelijke Politiek leidende tot het optreden der H. G. S. Toegang vrij. Gelegenheid tot het stellen van vragen, HARIW3NIA, Afd. Amersfoort. van Mevr. A. GÖ3EL-WERSTRASZ op Zondagmorgen 7 Maart om half elf in het Clubhuis, Bergstraat 13, over „Wat brengt ons het Spiritisme".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 6