NI Compagnie Lyonnaise F. H. LOMANS STOFZUIGERS Rijwielhandel W. SLUITER, E,sink Rijwielen vaeai f 75. HOTEL NATIONAAL "SS'B^DANCING ELECTRO-TECHNISCH BUREAU STADSNIEUWS. 5:,V,T.x; Langestraat 83 Tel. 179 Amersfoort MANTELS, ook in bijzondere groote maten. Uitgebreide collectie Japonnen. Utrechtschestraat 15, Tel. 483 Groote Sorteering Nutsspaarbank, Utrechtscheweg 1. RF.C' Von 1—4 regels 4.05, elke regel meer 1. Mofleveranoiers van W G (Aangesloten bi] het Naderlandsch Spaarbankbureau). Voor Inleggers bestaat gelegenheid tot aan-en verkoop van beleggingsfondsen door bemiddeling der Spaarbank. Open bewaargeving van Effecten Huur van Kluisloketten. EYSINK Lange Beekstr. 35. Tel. 958. GEMEENTERAAD. Aanvullingsagenda voor de open bare vergadering op Dinsdag a-s. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken van een los- en laadwal aan dn Eem in plaats van een houten los- en laud- steiger. GEMEENTEZAKEN. Los- en laadwal inplaats van los- en laadstciger eon de Eem. B. en W. schrijven aan den Rood Bij besluit van Uwe vergadering van 26 Fe bruari 1925, werd op ons daartoe strekkend voorstel besloten tot het bouwen van een hou ten los- en laadsteiger aan de Eem. Eerst dezer dagen kon de aanbesteding wor den gehouden, hetgeen zijn oorzaak vindt in het langer don gedacht werd, uitblijven van de vereischte vergunningen van Gedeputeer de Staten en van het Eemcollege. Bij die besteding bleek, dot de kostenbe- grooting aanmerkelijk werd overschreden, het geen zijn oorzaak vond in te loge raming van het paalwerk (houtprijs, heiwerk en ijzerwerk aan de palen). De beste oplossing lijkt ons nu het maken van een los- en laadwal van dezelfde afmetin gen overigens als de oorspronkelijk geprojec teerde houten los- en laadsteiger. Hierdoor wordt verkregen, dat het bereids toegestane bedrag ad J9.500.niet wordt overschre den. Wij meenden goed te doen U met het vo renstaande in kennis te stellen, U daarbij voor stellend ons machtiging te verlecncn tot uit voering van den los- en laadwal. Gaat Uwe vergadering daarmede accoord, don stellen wij ons voor ons opnieuw tot Ge deputeerde Staten en het Eemcollege te wen den, tot het verkrijgen van de vereischte ver gunningen, gebaseerd op het nieuwe project. Het spreekt, dat een en onder eenigc stag natie in de uitvoering van het werk zal te weegbrengen. GARNIZOEN. De tot luitenant-kolonel bevorderde majoors der infanterie L. Schuute en H. G. M. Mathol de Jongh, onderscheidenlijk in garnizoen to Leeuwarden en Breda, krijgen Amersfoort tot standplaats De tot luitenant-kolonel bevorderde ma joor der artillerie I. Bessem behoud Amers foort tot stundploats. ONDERSCHEIDING. Benoemd tot officier Oranje Nassau Orde met de zwaarden (bij bevordering) de reserve kolonel G. J. Moris van het wapen der Caval- lerie. TOONEELUITVOERING. Van onderwijzers Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor de uitvoering van het onderwijzerstooncelgc- zelschap Gouda. De kaartenverkoop gaat vlot en als dot zoo blijft voortgaan, zal er een flink bedrag worden afgedragen aan het genoot schap voor vacantiekolonies. Reeds daarom alleen verdient dit symphatieke streven der ot.- derwijzerstooncelvcreeniging aller steun. Na tuurlijk zullen de bezoekers druk gebruik ma ken van het bal, dat na afloop der uitvoering plaats heeft. HET KÉDROFF-KWARTET Concert niet doorgegaan. Het concert dat het Russisi.h Vocaal Kedroff Kwartet gisteravond zou geven is wegens de zeer geringan belangstelling van het publiek niet doorgegaan. CINEMA RO'/AL. Het vijandelijk geslacht. I>e Cinema Royal heeft als eerste hoofd nummer „De rijdende donder", een wild-west- dramn in 5 acten, waarin Jack Hoxie de hoofd rol vertolkt. Een boeiende film met veel span ning, die hot aanschouwen wel waard is. Het tweede hoofdnummer „Het vijandelijk ge slacht" geeft de geschiedenis van Dodo Baxter, een meisje van buitengewone aantrek kelijkheid, die r.oar New-York komt om een loopbaan te vinden, maar die merkt, dal het veel voordeeiigcr is om haar aantrekkelijkheid voor mannen in geld om te zetten. Zij be schouwt zichzelf ols knap genoeg, om hun vrij gevigheid te gebruiken, zonder er iets voor te rug te geven. Zij wordt uitgenoodigd op een feest voox koormeisjes, dut door een groep rijke mannen georganiseerd wordt, die gauw begrijpen dat zij een ongewoon type is en geheel verschil lend van de andere aartwezigen. Den volgenden dog beginnen Albert Edward Sassoon, een rijke makelaar, Harrigan Blood, de eigenaar van 'een krant, Mossingale, een getrouwde rechte*, j en Blany, een theater-magnaat, haar te over- stelpen met attenties. Zij laat Sassoon en Bluod i elkaar bevechten, maar wordt verliefd op Mas- 1 singale. Haar geluk eindigt, als zij bemerkt, dat hij j een getrouwd man is. Door en door onver schillig geworden, gaat zij nu op een wildu autorit met Garry Lindoberry, een jongen mam die zijn best doet om zich dood te drinken ca die, half dronken achter het stuur zittend, haar en zijn eigen leven in de waagschaal stelt iet wille van een dwaze weddenschap. Ze vliegen door een afsluitboom voor een afgesloten wee en ontsnappen ternauwernood aan een ongeluk Diep begaan met het lot van den zwakkeling, komt Dodo tot de belofte om Garry te trou wen, als hij zijn leven verbetert. Hij faalt ech ter en als Massingale voorstelt om van rijn vrouw weg te loopen, stemt Dodo toe om mee te gaan. Juist als zij klaar is om te gaan, komt Garry hulpeloos dronken bij haar étagewoning aan. Vroeger was het een op goed geluk levende leeglooper, maar nu is hij op het randje van delirium en bidt Dodo om hem te redden Zich zelf verloochenend, weigert zij om met Massingale te gaan en blijft om Garry te ver plegen, helpt hem weer op de been en maakt een man van hem, en don dringt het tot haar door, dat hij de man is dien zij lief heeft. Zes maanden later staat Garry terecht vooi rechter Mossingale wegens snelheidsovertre ding. Hij erkent schuldig te zijn, maar voert als verontschuldiging aan, dat hij zich voor zijn huwelijksreis haastte om de boot naar Europa te halen. Hij wijst naar Dodo die achter in de gerechtszaal zit De rechter glimlacht grimmig: „Vervolging gestaakt". HUISVLIJTTENTOONSTELLING. In het Leusderkworticr. Gisteren en vandaag is in „Het Zwarte 'Bergje" aan den Leusdcrwcg een tentoonstel ling van huisvlijt gehouden, speciaal van be woners van het Leusderkwortier, georganiseerd door de buurtverecniging aldaar. Een kleine expositie, die er in alle opzichten toch keurig verzorgd uitzog. Ongetwijfeld is er heel wat moeite en zorg geweest om deze tentoonstel ling in orde te krijgen. Doch het resultaat liet niets te wenschen over. Alle inzendingen, zon der uitzondering, waren netjes afgewerkt en waren het bekijken in alle opzichten waard. Natuurlijk moet men bij zulk een expositie rekening houden met den leeftijd der inzenders en inzendsters. Want naast de inzendingen van volwassenen zagen wij werk van kinderen van 6 jaar tot jongens en meisjes-arbeid van 16. Een 6-jarig kind had b.v. een alleraardigst mi niatuur-keukentje gemaakt, terwijl wij van on deren keurige handwerkjes, haakwerk, kussens, bonbonschnaltjes, kleedjes, servetringen en an dere dergelijke voortbrengselen van huisvlijt opmerkten. Ook van de grootcrcn waren tal van fraaie voorwerpen aanwezig, zoodat het geheel alle lof verdient. Zoools te begrijpen is, was er ook voor de noodige ottractie gezorgd. Een geluksrod had groote belangstelling, ter wijl men tevens kon raden naar poppennomen, erwten enz. Kortom, er is van alles dat een dergelijke tentoonstelling aantrekkelijk kan maken, terwijl een strijkje voor een prettige muzikale afwisseling, zorgt. Ook vanavond zal de tentoonstelling nog geopend zijn. EVANG. LUTH. VEREENIGING. Hier ter stede is dezer dagen opgericht een Evang. Luthersche VercenigingMaarten Luther, aldus de Amersf. Kerkbode, die zich ten doel stelt het gemeenteleven in eigen kring op tc^ wekken tot meerder Christelijk en Ker kelijk bewustzijn. Alleen leden van de Ev. Luth. Gemeente hier ter stede kunnen lid worden van deze vereeniging. Het secretariaat van „Maarten Luther" Arnhemsche weg 99. Vergaderingen, lezingen of familieavonden zullen van tijd tot tijd gehouden worden om den band, die pas geknoopt is, te versterken Om te beginnen zal 4 Mei EHnsdogavond te 8 uur optreden dr. P. Stegenga Azn., predi kant te 'Amsterdam met een lezing over „Ware vrijheid en ware vroomheid" in het Luth. Kerkgebouw aan de Langestraat. R.K. HANDELSREIZIGERS VEREENIGING ST. CHRISTOFFEL Algcmcene Jaarvergadering. Gistermiddag is in het Berg-Hotel een aan vang gemaakt met de algemeene jaarvergade ring van de R.K. Handelsreizigers Vereeniging St. Christoffel onder leiding van den algemee- nen voorzitter, den heer H. M. Braam uit der. Haag, die de vergadering opende op de ge bruikelijke wijze, waarna de voorzitter der re- dpieerende ofdeeling Amersfoort een kort woord van welkom sprak. De algemeen-voorzitter sprak vervolgens een enkel woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker deelt voorts enkele bijzonderheden me de over het nu bijna 10-jerig bestaan van St Christoffel en spreekt den wensch uit, dat het met de vereeniging steeds crescendo mog gaan Medegedeeld werd dat de vergadering bij gewoond werd door 56 afdeelingen. Afwezig waren de afdeelingen Bergen op Zoom, Dor drecht en Helmond. Het jaarverslag van den secretaris, dat werd goedgekeurd vermeldde o.m. dat in T925, 229 nieuwe leden werden ingeschreven, terwijl een T 4-tal leden der verceniging door den dood ontvielen Het ledental per 31 December 1925 bedraagt 1782. Met dankbaarheid wordt mel ding gemaakt van verschillende cursussen, die zich over het algemeen in een groote belang stelling mochten verheugen. Hot financieel verslag vermeldt aan inkom sten 23.244 en aan uitgaven 23301.03, zoodat er een nadeelig saldo van 57.03 te boeken is. Bij de algemeene beschouwingen, die hierna volgden werd o.a. de opmerking gemaakt doo. de ofdeeling Hilversum dat er in den laotsten tijd zeer weinig bemerkt wordt van conferen- tie's met de werkgeversorganisaties. Ook in verband met den verkoop van kwade lectuur in de stationskiosken worden enkele vragen ge steld Voorts worden nog verschillende vragen van huishoudelijken aard gedaan, o.m. werd opgemerkt dat in de lijst van aanbevolen adres sen namen voorkomen, die in het geheel niet aanbevelenswaardig zijn. Dit dient terdege on derzocht te worden. Men zou dan beter kunnen spreken van adressen, die de verceniging steu nen. De verschillende vragen werden door den voorzitter beantwoord. Tot algemeen penningmeester, wegens perio diek aftreden van den huidigen functionaris, wordt als zoodanig herbenoemd de heer G. Th Distelbrink te Amsterdajn. Het periodiek aftre dend bestuurslind, de heer F. M. Jonsen wordt eveneens herkozen. Do drie periodiek-aftreden de commissarissen de heeren F. H. A Tooten (den Bosch), A. L. van der Laak (Nijmegen) en L. H. I. Witte (Baarn) worden herkozen. Na de benoeming von verschillende com missies gaat de vergadering over tot een uit voerige behandeling der verschillende voor stellen en amendementen van huishoudelijken aard Een lOO-jarig Jubileum. „Het beurtschip op Amster dam" bestaat vandaag een eeuw. Reeds meerdere malen werd in ons blad melding gemaakt van een 25-jarig jubileum. Ook een 50-jarig bestaan komt nog wel eens voor, doch een honderdjarig jubileum mog ze ker wel tot de grootere zeldzaamheden wor den beschouwd. En wanneer vandaag een der meest bekende Amersfoortsche firma's, n.l. de beurtvoartdienst van Houtzaager en Heinc- man. het feit herdenkt, dat zij een volle eeuw bestaat, dan zal niemand het ons kwalijk ne men, dat wij bij deze gedenkwaardige gebeur- steld als beurtschipper in het \eer tusschen Amersfoort en Amsterdam. De zeilboot „Vrouw Engelina" .(foto I) onderhield eenmaal per week een dienst op de hoofdstad. 8 Sep tember 1856 werden de gebroeders J. cn D. Houtzaager door B. en W. dezer gemeento als beurtschippers aangesteld in genoemd veer. Op I October 1879 kwam de eerste uit breiding. Toen werd de dienst uitgebreid tot tweemaal per week, terwijl de „Vrouw Enge lina" vervangen werd door de stoomboot „Bur gemeester van Amersfoort", (foto II) onder de firmanaam van Houtzaager en Van Veen. Op tenis wat langer stilstaan, dan wij gewoonlijk bij jubilea plegen te doen. Een honderdtal ja ren, dat zegt inderdaad zeer veel. Een stuk ge schiedenis, waarin heel wat kon gebeuren, waarin heel wat kan veronderen en waarin ook heel wat verbeterd kan worden. En ten opzich te van de thans jubileerende firma is dat zeer zeker van toepassing. Er is in deze 100 jaren van haar bestaan veel gebeurd, veel veranderd en veel verbe terd. Niet alleen voor de firma zelf, maai vooral ten gerieve van het publiek. Want steeds heeft de firma Houtzaager en Hcincman op de bres gestaan voor de belangen van het publiek en kosten noch moeiten heeft zij ge- 6 Oct 1879 werd door B. en W. aan D. Hout* zaagcr eervol ontslag als beurtschipper verleend. I Januari 1899 trad de heer D. Houtf zaagcr uit de Vennootschap cn kwam de heer A. P. Houtzaager in zijn plaats, welke laatste tot op den huidigen dag de fitrna drijft. De tweede uitbereiding kwam in 1912, toen naast de stoomboot een motorboot in dienst werd gesteld terwijl tevens de dienst werd uitgebreid tot driemaal pér week. In 1914 werd de stoomboot omgebouwd tot een motorboot, terwijl ten slotte op 1 Maart 1926 een derde nieuwe boot in de vaart werd genomen (foto III). Sinds dien datum wordt spaard om haar clientèle zoo veel mogelijk te gerieven. En ieder, die met deze firma in na dere aanraking is geweest, zal moeten toege ven, dat zij daarin volkomen geslaagd is, hoe wel er vaak velerlei moeilijkheden waren to overwinnen. Het lijkt ons niet onaardig/ ter gelegenheid van dit 100-jarig bestaan, eens een historisch overzichtje te geven over de uitbreiding van j den dienst, die door deze firma wordt onder-1 houden, waarbij bijgaande foto's een aardige illustratie geven. Op 24 April 1826 werd de heer S. J. Hout zaager door B. en W. van Amersfoort aange- de dienst met drie motorbooten dagelijks mei Amsterdam onderhouden. Zoools wij yeeds vermeldden leidt de heer A. P. Houtzaager het bedrijf te dezer stede, terwijl de heer C. Fikkert de zaken te Amster dam behandelt. Uit bovenstaand overzicht blijkt wel zeer duidelijk dat de firma Houtzaager en Heine- man in haar 100-jarig bestaan een grooten vooruitgang en een gestadigen bloei kan boeken Ongetwijfeld kan zij met groote voldoening op de afgeloopcn eeuw terug zien. Thans een mijlpaal, waarbij wel even mag worden stil gestaan. MARKTBERICHT. Amersfoort, 23 April 1926. Hoen dereieren 5.50—6, eendeneieren 55.25, per 100 stukshooiboter 1.90—2.10 per K.G.; kippen 1.50-3, hanen 1.50-2.75, kuikens 34, tamme konijnen 1.502.50, wilde konijnen 0.700.90, tamme eenden 11.40, per stuk tamme duiven 0.40, jonge id. 0.70, per paarmagere varkens 40—55, zeugen, drachtige J 110220, big gen 18—35, zeugen, guste 80—120, per stuk'koeien 270, geiten 1012, honden 7-9. Aangevoerd waren ongeveer 110.000 stuks hoendereieren, 800 stuks eendeneieren, 80 K.G. hooiboter, 85 magere varkens, 10 zeugen, drachtige, 320 biggen, 20 zeugen, guste, 1 koe, 2 geiten, 3 honden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Schitu- der. Morren en Kamerling. ZONDAGSDIENST EN NACHTDILNST APOTHEKERS. Morgen en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheker dr. A. W. M. Kalkman (fa. Vermolen). WISSELKOERSEN Oft. Not. Niet Ofl. Not. 23 April '26 21 Apr. 12 uur. Londen 12.115/0 12.11 Berlijn «\59.34 0.59.324 pflrijs8.32 8.3'1, BrusselS.86J S.>7 Zwitserland 48.15 4S.I5 Weenen0.?&Vs 0.35.25 Kopenh.agen6'. '24 65.20 0 d-53 90 53.40 Stockholm 66.80 66.80 w-York2.49* 2.49»/.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 10