WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN&Zn. U1R. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - 1ELEF00N 145 Gewas 1920 Raymond Macau f1.- f40.- 1920 St Emilion 11.40 f56-- RECLAMES. Prijs 1—3 regels 1.55 elke regel meer f 0.50 Bijzonder aanbevolen: p. flesch p. anker sonen vriendelijk wuivend werd beantwoord* De stoet toonde weer het gebruikelijke beeld. In het eerste rijtuig had de hoofdinspecteur der Verkeers-politie, de heer Bakker plaats genomen. Dan volgde dat van den Burge meester, naast wien de hoofdcommissaris van politie de heer Marcusse gezeten was, vervolgens het Koninklijk rijtuig met daar achter de rijtuigen van het gevolg der Ko ningin en de pers. De kleurige stoet trok ge durende een uur o.m. langs Mozes en Aaron- straat, Raadhuisstraat, Heerengracht, Hco- renstraat, Keizersgracht, Leliegracht, Prin sengracht, Bloemgracht, Lijnbaansgracht, Buitensingelgracht, Hugo de Grootkade, Bil- derdijkstraat, Ter Haarstraat, Bilderdijkka- de, Kinkerstraat, Nic. Beetsstraat, le Hclmer- straat, Ger. Brandtstraat, Overtoom, Anna Vondelstraat, Vondelstraat', Tesselschade- straat, Roemer Visscherstraat, Vondelpark. Stadhouderskade, Weteringschans, Wete ringstraat, 3e Weteringdwarsstraat, le We teringdwarsstraat, Weteringstraat, Prinsen gracht, Binnen-Amstel, Keizersgracht, Vijzel straat, Muntplein en Rokin. De toer was aardig gekozen, daar de Koningin bij vorige gelegenheden dit stadsgedeelte (voor een groot deel natuurlijk) niet bezocht heeft. Op de plaatsen waarlangs de stoet trok, was het allerminst een gedrang van nieuwsgierigen, in tegendeel, de belangstelling was gering te noe men, doch op een-dag-van-den-arbeid kunnen ook maar weinigen zich de weelde permitteeren om „eens een half uurtje in de rij te gaan staan." Een verontschuldiging, die veel goed maaktl Wel waren uit den aard der zaak de vensters van de vele woningen en woninkjes die de stoet passeerde, dicht bezet met vroolijke kijklustigen. En het spontane gejuich dat meer malen opklonk en het vroolijk wapperend rood- wit-blauw en oranje op de grachten, waren even zoovele bewijzen, dat ook Amsterdam het Oran jehuis een warm hart toedraagt. Alleen de schoolkinderen, die voordat de middag essen weer begonnen, juist hun vrije uurtjes hadden, waren in grooten getale opgekomen en deden, wat juichen, schreeuwen en met den stoet mee boden betreft, danig hun best De tocht was an ders weinig rijk aan aardige momenten. Alleen in de Ter Haarstraat waar even werd stil ge houden, stonden scholiertjes van de Christelijke school voor voorbereidend onderwijs met in de handjes rood-wit- en blauwe vlaggetjes ge schaard en keken erg gewichtig En een paar honderd meter verder, zongen vele verpleegsters van de ziekenverpleging vóór den ingang van het gebouw uit volle borst het „Wilhelmus". In de Nic. Beetsstraat brachten de manschappen van de hulppost der brandweer voor het ge bouw opgesteld, bij het voorbij rijden van het rijtuig het eeresaluut en last not least, bliezen op de Prinsengracht twee straatmuzikanten voor de speciale gelegenheid in jacquet gestoken, aan den overkant uit schel schetterende trom petten liedjes van oranje. Even voor den be paalden tijd, circa 12.40 uur, zwenkte de stoet, het Rokin afkomende, weer naar de richting van het Paleis, en stegen de vorstelijke personen, on der herhaald gejuich van het publiek, vriendelijk groetend uit het rijtuig. 10 minuten later bood de Dam weer het gewone aanzien. Ontvangst van den gemeenteraad Toespraak van den burgemeester. Het onttvoord van de Koningin. Gisternamiddag heeft de Koningin eerst Ge deputeerde Staten van Noord-Holland en daarna, met den Prins, den gemeenteraad van Amsterdam ontvangen. Op drie leden na waren nlle burgerlijke raadsleden aanwezig. Burgemeester de Vlugt heeft bij deze gele genheid zijn gebruikelijk overzicht van den toestand der stad gegeven. Hij sprak als volgt: Opnieuw is het den gemeenteraad van Am sterdam een groot voorrecht Uwe Majesteit te mogen begroeten en Haar hartelijk welkom te mogen heeten. Met de burgerij vereenigt zich het gemeentebestuur, wanneer het Uwe Majesteit zijn waardeering voor dit Haar be zoek eerbiedig uitspreekt. Het ziet in dit be zoek duidelijk den band, die Uwe Majesteit aan de burgerij van de hoofdstad bindt, een band, waarvan de kracht hier bij elk gebeuren wordt gevoeld, hetzij Uwe Majesteit in den huiselij- ken kring Haar zilveren huwelijksfeest viert of van Hare bijzondere belangstelling en deelne ming bij rampen spontaan doet blijken, gelijk het geval was, toen een groot deel onzer land- genooten door storm en watervloed zoo droef werd getroffen. Bleef de hoofdstad voor onheil gelukkig ge spaard, het beeld, dat wij Uwo Majesteit van den toestand onzer stad mogen geven, zogen wij in het algemeen gaarne gunstiger. Immers zijn de moeilijkheden, waarin de lan den om ons heen zich bevinden van grooten invloed op de ontwikkeling van handel, scheepvaart en industrie, de bronnen van be staan en van welvaart voor een stad als de onze. Dientengevolge zijn de verhoudingen in het industrieele leven nog verre van normaal, het geen de werkloosheid in tal van bedrijven aantoont en dreigt de verbetering in den olge- meenen economischer» toestond, waarvan wij ten vorigen jaren mochten gewogen, geen stond te zullen houden De resultaten der handelsondernemingen wa ren in het algemeen niet ongunstig. In het bij zonder werden voor eenige koloniale produc ten goede prijzen bedongen. De scheepvaart bleef in sterke mate den in vloed van de overmaat van schccpsruimtc on dervinden en n-.ede ten gevolge daarvan bleef een aanta: v:h*;>en opgelegd De hoeveelheid ingevoerde go-d*"-**- mis ir.tvsseher. I*ts groo- ter, terwijl d* b*i«ngrijke toeneming der Rijn vaart -ie mogeUftheid tot het verkrijgen van retourlading »e~i coede kwam. Met beiangstolling voigi het gemeentebe stuur dor. voor»gang van den bouw der nieuwe sluis te Umuiden en dc plannen tot verbete ring onzer verbinding met den Rijn, welke voor de scheepvaart van onze stad van zoo bij zonder groote beteekenis zijn. Als centrum van geld en credietwezen nam de toch al belongrijke positie van Amsterdam merkbaar in beteekenis toe. Daarentegen heeft de groote levendigheid, die den effectenhandel ten vorigen jore kenmerkte, zich helaas in dit jaar niet kunnen handhaven. Het luchtvaartverkeer breidde zich belóngrijk uit. Nu de overeenkomst met het rijk omtrent het medegebruik van de luchthaven Schiphol is tot stand gekomen, wordt de zoo noodigc verbetering daarvan met kracht ter hand ge nomen. Het vraagstuk der stadsuitbreiding, dat door dc voortdurende groote toeneming der bevol king bijzondere beteekenis verkrijgt, heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. Bij voortduring wordt er naar gestreefd, het uiterlijk der stad te verzorgen en haar aan trekkelijkheid als woonstad te verhoogen, ter ijl aan de oplossing van de problemen, wel ke het moderne verkeer stelt, met kracht wordt gearbeid. Ondanks een geringe stijging van het sterf tecijfer, bleef de gezondheidstoestand hier bij uitstek gunstig. Op het terrein van wetenschap en kunst handhaaft de hoofdstad de bclangrjjke plaats, die zij sedert lang inneemt. De voorbereiding van de Olympiade, welke men het voornemen heeft hier ter stede in 1928 te houden, werd ter hand genomen. De uitvoering zal, naar wij hopen, in overeenstem ming zijn met dc beteekenis die Amsterdam heeft. Het is Uwe Majesteit, die in de ontwikke ling van het gemeentelijke leven zoo groot be lang stelt, niet onbekend, dat talrijke en zeer verscheidene vraagstukken, die het welzijn van geheel de burgerij raken, vooral in onze zoo snel groeiende stad, onafgebroken opdoemen en om oplossing vragen. Neemt dientengevol ge de taak van het gemeentebestuur in omvang en beteekenis onophoudelijk toe, die taak blijft mooi en dankbaar, indien, zooals hier, de veer kracht in de burgerij trots allerlei moeilijk heden niet verslapt, maar integendeel van een krachtig initiatief bij voortduur wordt blijk gegeven. Dat d^e gemeenteraad zich hiervan bewust is cn met opgewektheid er naar streeft de wel vaart te bevorderen, hiervan moge het mij, als 's raads voorzitter, vergund zijn Uwe Ma jesteit ook ditmaal de verzekering te geven. Rede van de Koningin. De Koningin dankte den burgemeester voor zijn zakelijke' en breedvoerige uiteenzetting. Met leedwezen verklaarde zij vernomen te heb ben dat handel, scheepvaart en nijverheid nog steeds moeilijkheden ondervinden. Daarente- gentegen vervulde het haar met voldoening, dot dc energie der bevolking niet is ingeslui merd. De Koningin sprak een woord van hul de voor den grooten liefdadigheidszin welken Amsterdam o.a. getoond heeft bij de storm ramp van Borculo en den watersnood. Zij dankte allen die er toe meegewerkt hebben, de financieele gevolgen van beide rampen zoo veel mogelijk te verzachten. Ten slotte dankte de Koningin ook namens den Prins voor de be langstelling, betoond bij Hun zilveren huwe lijksfeest, en zij eindigde met de hoop uit te spreken dat de stad in de toekomst de moei lijkheden te boven zal komen. De Koningin heeft zich daarna met alle raads leden persoonlijk onderhouden, tenvijl de thee werd rondgediend. De ontvangst duurde lan ger dan anders, nl. ongeveer een uur. MINISTER DE GEER'S BELASTING HERZIENING. (Vervolg). Weelde ver tering. Het ontwerp tot heffing eener Weeldcverte- ringsbelasting onderscheidt zich van het inge trokken ontwerp door de aanvaarding van een ander stelsel van heffing. Ten einde het aantal personen, dat tot het houden van aanteekenin- gtn ten behoeve van den fiscus wordt ver plicht en derhalve ook het aantal plaatsen, waar de controle moet worden uitgeoefend, belangrijk te kunnen beperken, belast het niet meer den verkoop in het klein, doch de afleve ring door den vervaardiger, of wel den invoer. De heffing zal dus geschieden bij de bron, wat voordeelen medebrengt, daar in den regel bij fabrikanten en andere vervaardigers van goederen een boekhouding zal worden gevon den, die aan het toezicht steun kan geven een boekhouding, die bij debitanten dikwijls ont breekt. Niettemin, zegt de minister, zal een intensief toezicht noodig blijven om de behoorlijke hef fing der belasting te verzekeren. Bij invoering der wet zal uit den aard der zaak eenige druk worden geoefend op de daar bij betrokken industrieën. Als compensatie van dien druk, die door den buitenlandschen fabri- kont niet wordt gevoeld, is het wenschelijk voorgekomen het tarief, waarnaar het invoer recht wordt geheven, iets hooger te stelen dan thans der belasting. Als tegemoetkoming aan hen, voor wie het te bezwaarlijk zou zijn, de belasting voor te schie ten, is bepaald dat, ingeval voor de belasting zekerheid is gesteld, de belanghebbende daar voor crediet ontvangt tot het einde der vijfde mannd, volgende op die, waarvoor de maan- delijkschc aangiftestaat bij den ontvanger is ingeleverd. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de aan de belasting onderworpen indus trieën tot kapitoolsuitbreiding worden ge dwongen. Dc bij het ontwerp behoorendc tsbcl is, naar aanleiding van ingewonnen adviezen, op ver schillende punten gewijzigd. Berekening der heffing. Artikel 3 der wet op de Weeldeverterings- belasting bepaalt het volgende: De belasting wordt berekend naar 10 ten honderd van den gezamenlijken verkoopprijs, der in dezelfde levering begrepen goederen, nadat deze in volle guldens naar boven is af gerond. De belasting is ook verschuldigd, in dien aan de gc?ederen deelen of onderdeelen ontbreken, of indien zij worden afgeleverd in niet afgewerkten staat. Goederen in gedemon- teerden staat worden met goederen in niet ge- demonteerden staat gelijk gesteld. De Verdedigingsbelasting II, zooals die is geregeld bij de wetten van 18 Augustus 1916, 11 April 1919, en 5 Juli 1920, zal, zoo wordt voorgesteld, voor het laatst worden geheven over het belastingjaar 1926—1927. Inwerkingtreding der wetten. De aanvulling der Zegelwet treedt in wer king met ingang van een bij KB. te bepalen dag, met uitzondering van artikel I, dat in werking treedt, met ingang van 1 Jan. 1927. (Dit artikel beoogt het woord „logementhou der" in artikel XI, paragraaf 2, letter a, der wet op de Personeclc Belasting 1896, te ver vangen door „logementhouder of houder van een koffiehuis of andere dergelijke inrichting, tot het gebruiken van spijzen of dranken te gen betaling") De Weeldeverteringsbelasting treedt in wer king op een nader te bepalen dag. De wijzi ging der Successiew9t op den dag, na dien harer afkondiging, de wijziging der Leening- wet en de herziening der wet op de Personeele belasting op 1 Jan. 1927. Lijst der gocderensoorten. Hieronder volgt de lijst der gocderensoor ten, waarvan, indien zij het Rijk worden inge voerd een bijzonder invoerrecht geheven wordt van 12 ten honderd der waarde. Kleedingstukken en hoofddeksels vap bont en jfclswerk, met uitzondering van kleeding stukken en hoofddeksels, welke, hoewel met bont versierd, niet van bont vervaardigd, met bont gevoerd of van een bontkraag zijn voor zien. Brandkasten, kluisdeuren, safeloketten. Fonogrnfcn, gramofonen en hiermede gelijk te stellen toestellen (met uitzondering van dictccrmachines), alsmede hun toebehooren, zooals muziekrollen, platen en muzieknaalden. Fotografietoestellen, ingericht voor opnamen van geen grooter formaat dan van 9 X 12 c.M of daarmede gelijkstaand oppervlakfo tografische lenzen met een brandpuntafstand van niet meer dan 15 c.M. Onbelichte gevoe lige platen en films voor opnamen van geen gTooter formaat dan van 9 X 12 c.M. of daarmede gelijkstaand oppervlak, met uitzon dering van bioscoopfilms en van Rocntgcn- films. Aardewerk voor huishoudelijk gebruik indien dit is opengewerkt of met relicfversieringen voorzien, of waarbij de kleur in of onder het glazuur is aangebracht. Tegels, waarbij de kleur in of onder het glazuur is aangebracht. Porselein. Gobelins, goudleerbehang en voorwerpen in dc samenstelling, waarvan goudleder is gebe zigd. Haarden, met uitzondering van vulhaarden en gashaardeninstallaties voor centrale ver warming Handschoenen, met uitzondering van won ten, wollen, halfwollen, katoenen, asbest en gummi handschoenen. Jachtwapenen en munitie daarvoor. Kant en kantstoffen met de hand gemaakt, of waarop of waarin metaaldcelen ter versie ring zijn aangebracht of verwerkt. Karpetten, kleedcn, tapijten, loopers, waarin wol is verwerkt; tafel- cn beddegoed van an dere dan katoenen weefsels, darnnst Lederen koffers, benevens toiletgnrnituren, rcisnécossaires. damestasschcn, zokportefeuil- les. Lijfsieraden. Meubelen geheel of grootendecls vervaar digd uit palissander- of mahoniehout, notenhout wortelnotenhout of rozenhout, ingelegde meu belen cn meubelen, waaraan snijwerk of beeld houwwerk voorkomt. Moffen. Parasols Parketvloeren, rubbervloeren, inlaid-, gra niet-, houtnerf-, vilt of ander linoleum, be nevens andere vloerbedekkingen, waarin kurk of rubber is verwerkt met uitzondering alleerv van e^fen gekleurd linoleum beneden 2 milli meter dikte. Piano's, vleugelpiano's, pianola's, phonola's en andere mechanische piano's, alsmede hun toebehooren, als muziekrollen en platen. Schoenen, laarzen, muilen <*n pantoffels, waarvan de buitenzijde der schacht (dc schoen- neus niet medegerekend) geheel of grooten- deels is vervaardigd uit leder van krokodillen, hagedissen, slangen of andere reptiliën, uit ander dan zwart gekleurd leder, uit lakleder, uit zijde of uit satijn. Sigaren- en sigarettenkokers van metaal Smoking-, rok en gelakleeding. Toilletveorcn en andere modewaar van vee" ren. Tooneelkijkers, binocles, faces a main. Voorwerpen, vervaardigd uit of samenge steld met agaat, barnsteen, ivoor, jaspis, ko raal, marmer, parelmoer of schildpad, met uitzondering van instrumenten, werktuigen en gereedschappen en van meubelen. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER. O.m. zal het garnizoen te Delft worden opgeheven. Aangaonde de reorganisatie van het leger meldt men aanzet ,Deventer Dagblad," dat het garnizoen te Delft zal worden opgeheven. Bij de regimenten infanterie zullen van de drie schoolcompegnieën er twee worden opge heven. Bij de schoolcompagnieën wordt een dubbel stel kader ingedeeld. De opleidings compagnie blijft bestaan. Hierdoor moet bij ieder regiment een stel kader van een compag nie verdwijnen. De functie van hoofdinstructeur (majoor) wordt opgeheven. ïn diens plaats wordt met die functie belast een kapitein-in structeur, ingedeeld bij de schoolcompognie van het regiment. Hierdoor komen 24 majoors over compleet, verder 24 kapiteins, 24 luitenants, 24 sergeant-mnjoors-administroteur, 24 fou- riers, 24 sergcant-majoors-instructeurs, 144 sergeants. Dit personeel met het nog overcom plete personeel bij den landstorm zal, voor zoover niet vrijwillig wachtgeld of pensioen wordt verzocht, óf verplicht met pensioen óf verplicht met wachtgeld moeten afvloeien. Hiervoor zal geen gebruik worden gemaakt van de oude wachtgeldregeling voor militairen, doch zal een nieuwe regeling-1926 worden ontworpen. DE OPLEIDING VAN MATROZEN. Van Gorinchcm naor Vlissingcn. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snoeck Henkemans le. Zijn de geruchten juist, dot dc minister een ingrijpende verandering overweegt ten op zichte van de thans te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de minister bereid de voorbe reiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling van de aangekondigde sup- pletoire begrooting van hoofdstuk VI heeft de minister van marine a. i. geant woord Wat betreft vraag I: Door mij wordt inder daad overwogen, de te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Wat betreft vraag 2 Deze vraag wordt door mij bevestigend beantwoord. BIJSLAGEN OP DE RENTEN DER R. V. B. De middelen van het Nationaal Steun-Comité. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kame^ over het wetsontwerp tot voortzetting van de betaling der uit de middelen van het Kon. Nationaal Steuncomité gekweekte bijsla gen op renten der Rijksverzekeringsbank, mer ken de minister van Financiën en van Arbeid op, dat het geval, dat de middelen van de stichting zijn uitgeput, vóórdat de personen, die voor het genot der uitkeering in aanmer king komen allen zullen zijn gestorven, zich inderdaad zal kunnen voordoen. De kans, dat deze omstandigheid zal optreden, wordt uiter aard vergroot, nu het stichtingsbestuur ook sommige „oud-gepensionneerden" voor 't toe kennen van uitkceringen in aanmerking zal kunnen brengen. Het wil den minister intusschen voorkomen dat de vraag, wat zal moeten geschieden, in dien de zaken te eeniger tijd den hierbedoclden loop mochten nemen voor het oogenblik ge voeglijk kan blijven rusten. Het bedrag van 20.000 per manad, in het Voorloopig Verslag bedoeld, is op het oogenblik gedaald tot ƒ15.000. Elk jaar wordt het minder, en al zal het door de uitbreiding van den steun lot som mige oud-gepensionneerden aanvankelijk we der stijgen, zoo volt toch thans nog niet uit te maken, of, en waneer en op welke wijze een nadere voorziening tot versterking der middelen van de stichting zal noodig zijn. DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN Zomervergadering. De Vereeniging van Directeuren van Hy potheekbanken kwam Zoterdag 29 Mei j.l. te Dordrecht bijeen voor hare zomervergadering. Verschillende onderwerpen werden besproken. Dc heer Mr. P. Droogleever Fortuijn, te s-Gra- venhage, werd tot bestuurslid gekozen, in de plaats van den heer Mr. Dr. J. D. ten Bruggen Cate, te 's-Gravenhage, die aftrad en niet her kiesbaar was. Tot voorzitter werd herkozen de heer Mr. A. J. S. van Lier, te Utrecht. OP AVONTUUR. Slecht beloonde gastvrijheid. Men schrijft aan de N. R. C. uit Alkmaar Eenige dagen vóór Pinksteren werd een chauffeur alhier aangesproken door een net ge kleed 18-jorig meisje, dat hem vertelde zonder onderdak cn zonder geld te zijn. Mij ontfermde zich over haar en wist een gehuwd vriend te bewegen, haar eenige dagen onderdak en logies te verschaffen, totdat het meisje hier een be trekking zou krijgen. Alles ging goed, zelfs bezochtten zij gezamenlijk een bioscoop en een danshuis, totdat de kostjuffrouw Zondagmor gen haar portemonnaie, inhoudende ongeveer 19 huishoudgeld, vermistte. Overal werd ge zocht, ook door de logeergast, doch zonder resultaat, het vermiste was nergens te vinden. Omstreeks half twaalf dien morgen vertrok de gast om een uitstapje te maken naar Schoorl. Toen kwam aan het licht, dat zij, die zonder geld heette te zijn, een bankbiljet van 10 in betaling had gegeven voor een tramkaartje. Dit wekte wantrouwen op, aangifte bij de poli tie volgde en uit een door de recherche ge steld onderzoek bleek, dat zij vermoedelijk :.aar Helder was vertrokken. Zij werd inderdaad aldaar aangehouden en bij haar verhoor be kende zij zich de portemonnaie met inhoud te hebben toegeëigend. Zij had daar goeden sier van gemaakt, want bij haar fouilleering v.*as nog slechts VA cent en dc portemonnaie ii haar bezit. Zij is naar het Huis van Bewaring tc Alkmaar overgebracht. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKEAX. Het cassatiebroep verworpen, De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van J. S. K. en J. T., die door het Hof te 's-Gravenhage in hooger beroep veroordeeld zijn ieder tot 15 jaren gevange nisstraf .wegens diefstal met geweldpleging den dood ten gevolge hebbende op den overweg- wachter-haltcchef Jacob de Jong te Giessen- Nieuwkerk v DE MOORD TE PEPERGA. Verzoek om herziening van het vennis afgewezen- De Hooge Raad beschikte op het ver zoek om herziening van een arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden waarbij de 30-jo- rige timmermansknecht J. C. te Peperga ver oordeeld is tot levenslange gevangenisstraf we gens moord op zijn moeder, die hij met een hamer had doodgeslagen cn in een put had geworpen. De Hooge Raad heeft dit verzoek om her ziening afgewezen. DE MOORDAANSLAG IN DE SOENDA- STRAAT TE AMSTERDAM. Het slachtoffer overleden. Ket slachtoffer van den moordaanslag* in dc Soendastrant te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, in het Wilhelminugnsthuis overleden, Zooals men weet, weigerde de in hechtenis ge- "nomen zoon van D. alle inlichtingen aan de politie. Ook de overige huisgenooten, die bij de ge beurtenissen ten huize van L. aanwezig zijn geweest, willen geen inlichtingen geven over wat er is gebeurd. Gisteren echter heeft de zoon een volledige bekentenis afgelegd. Hij gaf op, dat hij ter bescherming van zijn moeder zijn vader heeft aangevallen. Nadat hij ter beschikking van de justitie was gesteld, is hij weer op vrije voeten gekomen. NOODLOTTIG ONGEVAL TIJDENS HET SPELEVAREN. Een jongeman verdronken. Zaterdagavond is uit het Abcouder Meer opgehaald het lijk van een I7-jerigen jongeling woonachtig in voormalig Watergraafsmeer, die Donderdagochtend met een 16-jarigen neef, eveneens uit de Meer, alhier was kom.cn roeien. Het ongeluk is toe te schrijven aan de om- standigheid» zoo meldt de Tel., dat beide jon gens uit het roeibootje, waarmede zij op het Abcouder Meer waren gaan spelevaren, te wa ter sprongen om te zwemmen. De oudste was de zwemkunst echter niet voldoende machtig, doch vertrouwde er blijkbaar op, zich wel aan het bootje te kunnen vasthouden, dat echter wegdreef. Toen de jongste bemerkte, in welk gevaar zijn makker verkeerde, nu de roeiboot niet meer te bereiken was, trachtte hij hem eerst, zelf zwemmende in de richting van den oever mede te nemen, hetgeen echter niet mocht ge lukken. Daarop poogde degene die het besta zwemmen kon, zijn neef zoo lang mogelijk boven water te houden, welke pogingen hij echter, na eenigen tijd moest opgeven. Hij zeg toen, hoe zijn kameraad in de diepte weg zonk, zonder in staat te zijn hem de helpende hand te kunnen reiken. Nog dienzelfden avond werd het lijk naar de woning der familie in oud-Watergroafsmeer overgebracht. ONDER DEN TREIN GERAAKT. Een jongen gedood en een verwond. Men meldt ons uit Amsterdam Gisteravond waren eenige jongens aan den Westerdoksdijk aan het spelen met een voet bal. De bal belandde op een gegeven oogenblik ou het spoorweg-emplacement. Twee der jon gens de een 12 en de onder 13 jaar oud, bei den wonende aan de Palmgracht, snelden den bal na. Zij zagen in het vuur van hun spel niet een rangeerenden trein naderenbeiden wer den gegrepen en overreden. De 12-jarige H. werd onmiddellijk gedood, tenvijl van den 13- jarigen knaap een been werd afgereden. Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd. CREOLIN GEDRONKEN. Noodlottige vergissing. Men meldt ons uit Leiden: Gistermiddag wilde de 67-jarige koetsier J. J. C.r die in zijn woning in de Hcinsiusstraat ziek te bed lag, uit een fleschje op een tafeltje nabij het bed een hoeveelheid tnphtara nemen. Hij vergiste zich in den inhoud van het fleschje dot creoline bevatte In het Academisch ziekenhuis is de gelukkige aan dc gevolgen van deze vergis sing overleden. AUTO IN HET BOTERD1EP. De inzittende verdronken. Hedennacht om twee uur werd de burge meester van de gemeente Bedum gewaar schuwd dot ter hoogte van de rolpalen in deze gemeenten een auto te water was geraakt. Ook Dr. Frik werd gewaarschuwd zoodat spoedige hulp ter plaatse was. Het bleek dat een auto den weg was kwijt geraakt en tc water was geraakt. Het voertuig lag met de wielen naar boven gekeerd in het Boterdiep. In de auto bevond zich alleen de bestuurder. Deze werd spoedig op het droge gebracht doch de le vensgeesten waren reeds geweken. De onge- lukkigeis de 27 jarige M. Kok-Dijkema uit Warffum De oorzaak van het ongeval is on bekend. De weg was op dc plaats des onheils oed verlicht. Radioprogramma. Woensdag 2 Juni. Brussel (487 M.) 8.20 Fragmenten van Faust, met medev^. van de dames Dorlcy, Pauwels, Valida en de heeren Gérard, Bracony en Lefèvre. 10.20. Nieuwsber. Daventry (1600 M.) I.20—2.20 Tijdsein, muziek van restaurant Frascati. 4.35 Muziek van de New Gallery Kinema. 5.20 Orgelconcert von Reginald Poort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek van het Rialto theater. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Le zing Leaves from the earth's diaiy-Fashions in Fos'sils. 7.45 Sonate D-major van Mozart, door Mrs. Norman O'Neill, op de piano. 8.00 CauserieMy day's work, door oen zanger. 8.20 Concert. Eddie Sheldon, lichte come- die. R. Irving, sopraan. J. Patterson, tenor. H. Knudson, viool. B. Mason, soubrette. L. Co chran, piano. De four Revel donsgirls en John Henry met Blossom. 9.05 Concert „Op verzoek". 9.50 Weerber., nieuws en lezing: Zoo ani mals of today The waterless Zoo. 10.20 Thomas Hardy programma. Werken van Th. Hardy en muziek van Rutland Bough- ton. Introductie door Mr. J. C. Squire. II.20—12.20 Dansmuziek van Gafé de Paris. 12.20—2.20 v.m. Dansmuziek van New Ver* rey's restaurant. Hilversum (1050 MJ 12.00 en 7.00 Politieberichten. 6.30—7.30 Duitsche les door den heer Ed* gar Grün. 7 45 en 10.00 Persberichten. 8.10 Solistcnconcert door de leden van het H.D.O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens Solisten R. Brinkman, cello; L. Klein, fluit; E. Veen, piano. In de pauze lezing door mevr. Mispelblom Beyer-Teunissen. De verplichting van den mcnsch aan het dier, in het algemeen en spe ciaal aan zijn huisdier. Königswusterhausen (1600 M.) 8.50 Voorlezing Der gestohlene weisze Elefnnt. 9.20. Concert. Ouverture van Das Meer, Maasz. Sylvia ballctsuitc, Delibes. a) Auftritts- lied des Barinkny u. d. operette Der Zigeuner baron, Strauss, b) Trinklied des Alfred u. d.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 2