Permanent Waving MAISON VAN EIMEREN Sn Massa's Slijterij AMERSFOORTSCH DAGBLAD HU8VSOR UIT HET BUITENLAND De onvergelijkelijke Kwaliteiï is het geheim van het groote succes, hetwelk Persil heeften daaraan alleen dankt het zijn algcmccne bekendheid. Zelfwerkend Waschmiddel. Zeker, er wordt U dikwijls iets aangeboden, dat „cvgp goed" of zelfs „beter danPersil zou zijn. Laat U echter niet vah dc wijs brengen: Persil is het meest volmaakte waschmiddel, dat men zich kan denkener bestaat niets beters Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: K. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikantc Hcnkcl 6» Cic.. A. G., Dvisscldorf. wordt ontsierd door lauden met leelyko kleur en onaangenaam rieken-, don adem. Deze sohoonlicidsgebroken worden verholpen door Cblorodont tanÜp3St3 te gebruiken op de Cölorodont tandenborstel. Haarkundigen WIJERSSTRAAT14 TEL. 205 Amersfoorl RECLAMES Prijs I-—3 regels 1.55 elke regel meer 0.50 zijn verkrijgbaar: „Boolz" likeuren als; „Crème de Roses" „Crème de Vanille" „Berliner Kummel" H Bitterkoekje f3. - p. ftesch. en verder Massa's Schil5elje Advocaat Massa's Boerenjongens, ent HAVIX 41 - Te'efoon 292 my..- Afd. Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Advertenties in a!Se bladen zonder prijsverhooging gen, doordat het RK. Huisvestingscomité even» eens Hongarije binnen zijn nrbeidskring trok, waardoor het totale aantal kinderen, dut hip te lande huisvesting vond, op 22 tot 24 dui zend geschat mag worden. In dc laatste jaren waren met grooten ijver en toewijding voor dc propaganda werkzaam mgr. dr. N Knebcl en prof. dr. K- Kéllay, on derscheidenlijk van het Huisvestingscomité en het Centraal Comité. Het vervoer der kinderen geschiedde met speciaal daarvoor ingerichte treinen, aanvan kelijk beschikbaar gesteld door de Hongfoor- sche regecring en later door de „Lnndes-kin- der-schutz- liga" te Boedapest, die met de organisatie der uitzending was belast. De kin deren werden voor het vertrek te Boedapest vanwege onze regeering door een Nederland- schcn geneesheer, jhr. F. J. L. Sinckinghe, on derzocht. Van dc door het Centraal Comité aange vraagde kinderen blijven nog ongeveer 425 achter, om, al of niet geadopteerd, hier te lan de hun opvoeding te voltooien. DE AARDBEVING OP SUMATRA. Een provinciale Zccuwschc stcun- commissie. Er heeft zich een Provinciale Zecuwsche com missie gevormd tot het innen van gelden u-r leeniging van den nood in Padang en omge ving. Ilct voorzitterschap is voorloopig opge dragen aan mr. J F. van Deinse, provinciaal vertegenwoordiger van Het Oranje Kruis, H- Dronkers, kringcommissaris van Het Roode Kruis, secretaris, mr G J. Sprenger, agent der Nederlandsche Bank, penningmeester. Al deze hecrcn wenen ie Middelburg Verder zijn o a. tot zitting nemen uitgenoodigd de burgemees ters van Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierilc- zce, Tholcn. Ter Neuzen, Hulst en Oostbyrg. Maandag a.s. wordt de constitucerende verga dering gehouden. Het voornemen bestaat de vergadering voor te stellen den commissaris der Koningin Ie verzoeken het ccre-voorzittcr- schap pp zich te nemen. POGING TOT DOODSLAG. Het „zwarte schaap". In de familie van Van M. te Groningen, een oppassend gezin, is wat men noemt een zwart schaap. Het is de 22-jorige zoon P. H. v. M., die op voorspraak van zijne ouders, vroeger niet vervolgd is voor diefstal. Gister echter stond hij terecht, omdat hij zijn broeder in den nacht van I op 2 Juni j.l. zonder eenige aanleiding eenige messteken heeft toegebracht en waarschijnlijk doodelijk zou hebben mis handeld, indien zijne moeder niet tusschcnbeide ware gekomen Ter terechtzitting gisteren de den de familieleden het mogelijke den verdachte te sparen. Het O M. meende evenwel, dat ver dachte maar eens streng gestraft moest worden en eischte een jaar gevangenisstraf. POGING TOT HET TOEBRENGEN VAN ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Een gevaarlijk patient. Voor de Amsterdomsche rechtbank heeft te recht gestaan de 4I-jarige havenarbeider J de H., wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Op 31 Maart jl zou verdachte ter uitvoering von zijn. voornemen om opzettelijk dr. Van Woerkom zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen, opzettelijk in de spreekkamer van ge noemden dokter een zwéren stoel hebben op genomen en dien stoel, terwijl hij dicht bij dr. Van Woerkom stond, boven zijn, verdochte'a hoofd heben opgetild en in dreigende houding op den dokter met dien stoel zijn afgekomen en daarna dien stoel gewelddadig met kracht hebben geworpen in de richting van den dok ter, zijnde de uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf niet voltooid alleen tengevolge van de van vcrdachte's wil onafhankelijke omstandig heid, dat dr. Van Woerkom met zijn linker hand den near hem toegeworpen stoel heeft afgeweerd, zoodat deze op den grond terecht kwam en hem niet trof. Verdachte bekende hij wist niet, hoe hij er toe gekomen was In 1921 heeft hij een ongeluk in de haven gehad, waardoor hij niet meer werken kon en rentetrekker van de Rijksver zekeringsbank werd. Er kwam echter geen ver betering in zijn toestand. De dokter schreef wel geregeld recepten, doch daarmee schoot hij niets op. Eenigcn tijd voor 31 Maart heeft dr. Van Woerkom hem gevraagd,' hoe groot zijn in komsten waren. Hij heeft dit verteld en toen eenige dogen later zijn rente opnieuw vermin derd werd. weet hij dat aan dr. van Woerkom. Toen hij op 51 Maart in de spreekkamer bij den dokter was, kreeg hij een aanval, zooals hij er thuis zoo dikwijls heeft en waarbij hij om het minste kwaad wordt. Hij nam toen den stoel op en gooide dien in de richting van den dokter. Dr. Van Woerkom, als getuige gehoord, ver klaarde, dat vekdachte gelijk met èenige andere patiënten in de spreekkamer was. Getuige zat achter zijn bureau. Plotseling hoorde hij een gegil en toen hij opkeek, zag hij, dat verdachte met een stoel op hem afkwam. Getuige had nog juist den tijd om op te springen cn den stoel te ontwijken. Als de oorzaak van deze daad noemde ge tuige het feit, dat verdachte zich verongelijkt gevoelt. Maar getuige heeft hem altijd zeer clement behandeld cn gezorgd, dat hij een kleine rente kreeg Twee psychiaters, dr. Van Londen en dr De Monchy, die verdachte na dit voorval hebben onderzocht, verklaren ir» hun rapport, dat hij niets meer mankeert en in staat is zijn kost te verdienen. Hij krijgt dan ook thans geen rente meer. Het O M., waargenomen door mr. Van Liet zeide in zijn requisitonr, dat verdachte zeer gevaarlijke manoeuvres heeft uitgehaald Als de dokter niet bijtijds gewaarschuwd was, had hij zeker den klop met den stoel gekegen, wat heel ernstige gevolgen zou hebben gehad. - Dc groote vraag is, wat voor straf verdachte moet worden opgelegd. Het O. M wilde reke ning houden met het feit, dat hij zich veron gelijkt gevoelde en eischte twee maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De verdediger, mr. J W. Huijser, merkte in zijn pleidooi op, dat verdachte in 1921 een hijsch balen op het lichaam gekregen heeft, waardoor enkele rugwervels braken. Eerst heeft hij toen 75% von zijn loon als rente ontvan gen, doch langzamerhand is dat verminderd. Men heeft verdachte destijds van simulatie verdacht Een rappoit, in 1923 door dr Van Woerkom uitgebracht, noemt hem een psy- chopaath, een ander rapport, van dr. Van Lon den, var», lateren datum, nl. 1925, zegt dat verdachte lijdt aan traunatische neurose en dat hij voor 50 ongeschikt voor arbeid is. Verdachte heeft geprobeerd in de haven te gaan werken, doch hij is er bij neergevallen, waarna hem het werken verboden is Doordat zijn rente steeds verminderd werd, wist hij ten slotte niet meer wat hij moest doen om de armoede in zijn gezin tegen te gaan. Er is alle reden de uiterste clementie te betrachten en pleiter kon zich dan ook met het requisitoir vereenigen. Uitspraak 15 Juli a.s. INBRAKEN IN DE BETUWE. Een op heeterdood betrapte voor dc Tielschc rechtbank. De Betuwe, in den omtrek van Tiel, wordt den laatsten tijd herhaaldelijk onveilig gemaakt door inbrekers. Er gaat geen week voorbij, of men hoort, dat op dc talrijke dorpen in dezen omtrek ongure elementen hun slag hebben ge slagen. In den nacht van 22 op 23 Juni was de pastorie te Rijswijk (Gld.) het operatieterrein van een inbreker. Deze, een zwerver uit Rhe- den, thans gedetineerd, had zich tot genoemde woning door forcccring van het W. C.-raampje toegang verschaft. Reeds had hij zich in het bezit gesteld van een doos sigaretten en een kurkentrekker toe ds. J. A. Raams, door het gerucht gewekt, hem in de keuken ontdekte. Hij greep den man bij zijn kraag, terwijl jnevr. Raams een buurman verzocht dc politie te waarschuwen. De dader werd aangehouden en in voorloopige hechtenis gesteld. Gistermorgen stond hij voor dc rechtbank te Tiel terecht. Hij legde een volledige beken tenis af. Het O. M., wijzende op 's mans herhaalde veroordeelingen wegens soortgelijke misdrijven vorderde twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 14 Juli. een winkel mede had kunnen openen cn de ge stolen goederen met een auto uit hare woningen waren vervoerd. Zoowat alles was van hare ga ding. Do rechtbank had slechts enkele geval le te horen loste gelegd. Maar die maakten toch al melding van bijv. in totaal 41 lappen stof, 2 paar gordijnen, 21 kussensloopen, hand- en voetschoenen (verschillende paren), mantels en japonnen enz. Tegen verdachten, die gedeeltelijk bekenden, waarbij de jongste dc oudste alle schuld wilde aanwrijven, werd 2 jaar gevangenisstraf (voor eik) geëischt, met aftrek van dc voorioopige hechtenis sedert half Mei j.l. NOODLOTTIG ONGEVAL'. Men meldt ons uit Haarlem: Gistermiddag had de knecht van den pontwochtcr Heems kerk, de 47-jarige ongehuwde B. V., juist iemand overgezet naar de westzijde van dc ringvaart aan dc Cruquius, toen een plcizicr- jacht van een dokter uit Haarlem kwam aan gevaren. Deze had geen erg in de stalen draad, welke over het kanaal was gespannen- De knecht haastte zich om de lier los te knaken. Op hetzelfde moment stootte hot motorjacht tegen de draad, met het gevolg dat de handle tegen het hoofd van den knecht stootte cn deze bijna onmiddellijk gedood werd. EEN ESCAPADE DIE OPBREEKT. Zooals indertijd gemeld is, is de 31-jari£-2 E. S., cchtgcnoote van den groentenhondelaor 5 te Groningen, in de Mei-kermis van dit jaar, er stil van doorgegaan met een kermis reiziger. Behalve dezen kermisgast nam zij mee een bedrag van ruim 1000, toebehoorendo aan haar man en diens compagnon. Dat geld heeft zij zich wederrechtelijk toegeëigend door verbreking. Met haar uitverkorene heeft zij van het geld een woonwagen, een paard en nog het een en ander gekocht. Gisteren heeft zij voor dit feit voor de recht» bank te Groningen terecht gestaan. Zij hoorde 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischcn DIEFACHTIGE ZUSTERS. Winkeldiefstallen in het groot. Voor de rechtbank te Dordrecht diende gis teren een zaak tegen twee dieveggen in het groot, de gezusters B., beiden gehuwd en resp. 49 en 40 jaren oud. Zij hadden in het tijdvak tusschen 1 Januari en 10 Mei 1926 kans ge zien bij een aantal winkeliers diverse goederen te stelen tot zulke hoeveelheden dat men cr School- en Kerknieuws. TOEPASSING LAGER ONDERWIJSWET. Vermindering van de kosten der financieele gelijkstelling. Een Staatscommissie ingesteld. Een Koninklijk Besluit van 2 Juli 1926 be helst het volgende» Op de voordracht van Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen van 26 Juni 1926, No. 56, Kabinet; hebben goedgevonden en verstaan: lo. eene Staatscommissie in te stellen, aan welke wordt opgedragen: a. te overwegen, of in de Lager Onderwijs wet 1920 wijzigingen behooren te morden aan gebracht, waardoor met volkomen eerbiedi ging van het beginsel der financieele gelijkstel ling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in artikel 195 der Grondwet, en zonder schade te doen aan de vitale belan gen van het onderwijs aan dat beginsel ecne minder kostbare toepassing wordt gege ven, niet noodzakelijke beperkingen der vrijheid van het onderwijs worden weggenomen, en in het algemeen bezwaren, welke bij de toe passing der Lager-Cndenvijset 1920 zijn aan het licht getreden, worden opgeheven; b. indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, hare voorstellen te belichamen in ontwerpen van wet en, zoo noodig, van alge- w.eene maatregelen van bestuur; 2o. de Commissie te machtigen, des door haar gewenscht, een voorloopig rapport over do hoofdpunten der door haar ontworpen wijzi ging, dan wel afzonderlijke rapporten over be paalde punten, aan Ons uit te brengen; 3o. te bepalen, dat de Commissie nopens -11e zaken, waaromtrent zy niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van stemmen zal bèslissen, doch dat het den leden vrij staat hun gevoe len, van dat der meerderheid afwijkend, tege lijk met de onder 2e bedoelde voorloopigu of afzonderlijke rapporten, dan wel met het eind rapport der Commissie aan Ons te doen ken nen 4o. aan de Commissie de bevoegdheid te vsr- leenen, zich door deskundigen te doen voorlich ten en dezen als raadgevend lid tot hare ver gaderingen, alsmede tot de vergaderingen der door haar ingestelde sub-commissies, toe te laten: 5o. te bepalen, dat de Commissie hare ver gaderingen zal houden te 's-Gravenhage, ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen; 6o. te benoemen: tot lid en voorzitter: Mr. V. H. Rutgers, oud- Minister van Ouderwijs, Itunsten en Weten schappen, te 's-Gravenhage; tot lid en onder voorzitter: Th. M. Ketelaar, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; tot leden: A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam; Mr. Dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan 'de Roomsch-Katholieke Universiteit te Nijme gen; Mr. H. W. J. M. de Jong, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, te 's-Gra venhage; Mr. A. Jonker, directeur van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, t® 's-Gravenhage; Ed. Polak, wethouder der ge meente Amsterdam, te Amsterdam; Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, oud-lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Baarn; Mr. J. Terpstra, secretaris van den School raad voor de Scholen met den Bijbel, te 's-Gra venhage; H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, secretaris van den Onderwijsraad, te 's-Gravenhage; Mejuffrouw J. Westerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht; tot secretarissen: P. Laban, administrateur bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage; J. C. Ligtvoer, administrateur bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappon, te 's-Gravenhage. Moesje, vindt u niet dot die meneer nèt doet als hot bad als het'leeg loopt? .(London Opinion)/ Hot gevoel van den man die een stuiver fooi gegeven had en z'n boek had vergeten. (Life)* Stuurman; „Mank je niet zoo dik, waarde; ik zal je wel zeggen wanneer we omslaan", (Punch) -• Bezoekster: „Ik geloof nooit dat juffrouw Klets een goede vriendin van je is. Gisteren deed ze al haar best om kwaad van je te laten spreken". Gastvrouw: „Werkelijk? Wat vroeg ze?" Bezoekster: „Nou ze vroeg m'p. eerlijke opinie ovor je rr maar ik hiold me koest". - (Humorist). Bezoeker (de bloembedden bewonderend): „Wat een overdaad van kleur". 1 Dochter des huizes: „Ja, vader is aan 't verin-/.- L .(Punch) Vrouw (over het afgezaagde onderwerp beginnende): „Natuurlijk, sedert m'n operatie". Gierige echtgenoot: „Zeg, Marie, je kan wel zeggen..; onze operatie, ik heb er toch maar voor betaald",.-'"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 6